Maskara Nedir, Nasıl Sürülür? Maskara ve Rimel Arasındaki Fark Nedir?

Kirpikler, bakışları daha hoş ve çekici hale getirme noktasında oldukça önemlidir. Kirpikler ne kadar dolgun ve uzunsa bakışlar da o kadar dikkat çekici görünecektir. Kadınların vazgeçilmez makyaj malzemeleri arasında yer alan maskara kirpiklere istenilen hacmi verme noktasında oldukça başarılıdır. Hatta maskarasız bir makyaj düşünülemez diyebiliriz. Yüze hiç makyaj yapılmadığı günler sadece maskara uygulanarak bile çekici ve doğal bir görünüm elde edilebilir. Yüzdeki yorgun görünümden kurtulmanızı sağlayan maskaralar ile gün boyu hacimli görünen kirpiklerin keyfini çıkarabilirsiniz. Özellikle de kirpikleri seyrek, kısa ve daha düz yapıya sahip olanlar için maskaralar tam bir kurtarıcıdır diyebiliriz. Maskara kirpiklere; ucunda fırça bulunan, çubuk şeklinde bir aparat ile uygulanır. Kirpiklerinizin her telinin ayrık hale gelmesini, kıvrık ve dolgun görünmesini sağlar. Maskara tercih ederken kirpik tipinizi ve beklentiniz olan hacim, yoğunluk derecesini göz önünde bulundurmalısınız. Eğer kirpikleriniz uzunsa kıvırıcı etkisi ön planda olan bir maskara tercih edebilirsiniz. Kısa kirpiklere sahip olanlar ise sık kıllı bir maskara tercih ederek daha dolgun ve hacimli görünüm elde edebilirler. Düz yapıdaki kirpiklerin kurtarıcısı ise kavrama konusunda başarılı olan silikon fırçalı maskaralardır. Seyrek görünümlü kirpiklerin kurtarıcısı ise uzun kıllı geniş fırçalar olabilir.

Maskara ve Rimel Arasındaki Fark Nedir?

Maskara Nedir Nasil Surulur 4

Makyaj çantalarının olmazsa olmazları arasında bulunan maskara ve rimelin ortak görevi kirpikleri olduğundan daha hoş ve çekici hale getirmektir. Her ne kadar maskara ve rimel hemen hemen aynı anlama geliyor olsa da aralarında işlevsel olarak minik bir farklılık bulunur. Rimel kirpiklere daha doğal bir görünüm verirken maskara ile takma kirpik etkisi elde etmek bile mümkündür. Rimel ile kirpiklerin hafif şekilde uzatılması, dolgunlaşması ve ayrılması amaçlanır. Maskara ise yoğun likit formu ile kirpiklerin olduğundan çok daha hacimli ve yoğun görünmesini sağlar.

Maskara Nasıl Sürülür?

Maskara Nedir Nasil Surulur 5

Maskara sürmek oldukça dikkat gerektiren bir uygulamadır. Çünkü uygulama sırasında göz çevrenize değen fırça darbelerini temizlemeniz bir hayli zor olabilir. Ayrıca çok fazla uygulandığında maskara kirpiklerinizde son derece yapay ve hoş olmayan bir görünüme neden olur. Kirpiklerinizin üzerinde topaklanmalar olması, eşit olmayan bir görüntü maskaranın yanlış kullanılması sonucunda ortaya çıkabilir. Maskara her iki gözün kirpiklerine de eşit ve homojen şekilde uygulanmalı ve bütünsellik sağlanmalıdır. Uygulamaya geçmeden önce kirpik ve gözlerinizin temiz ve kuru olduğundan emin olmalısınız. Tercih edeceğiniz makyaj türüne uygun bir maskara seçmeniz de hedeflediğiniz görünümü elde etmenizde etkili olacaktır. Eğer çok doğal ve varla yok arası bir makyaj elde etmek istiyorsanız şeffaf maskara tercih edebilirsiniz. Kirpiklerinizin daha yoğun, siyah ve hacimli görünmesini isterseniz yoğun bir maskara seçerek makyajınıza dahil edebilirsiniz.

Maskara sürerken en çok yapılan hatalardan biri gereğinden fazla uygulamaktır. Kirpiklere fazla maskara uygulandığı zaman daha çekici ve hoş görünecekleri yanılgısına düşmemelisiniz. Bunun önüne geçmek için maskaranızdaki fazlalığı tüpün ağız kısmına sürterek azaltabilirsiniz. Ya da fazlalığını bir peçeteye de silebilirsiniz.

Eğer zorlu hava şartlarında uzun süre kalıcı bir makyaj elde etmek istiyorsanız waterproof özelliğe sahip ürünler tercih edebilirsiniz. Maskaranızın kalıcılığının daha da artmasını ve kirpiklerinize iyice tutunmasını istiyorsanız maskara bazı kullanmanızı da öneririz.

Eğer kirpiklerinizin ayrık ayrık görünmesini istiyorsanız maskara sürmeden önce transparan pudra uygulayabilirsiniz. Böylece maskara sürdüğünüzde kirpiklerinizin her bir teli ayrı ve muntazam görünür. Transparan pudra yerine temiz ve kuru bir kirpik fırçası kullanarak da kirpiklerinizi maskaraya hazır hale getirebilirsiniz.

Maskara Nedir Nasil Surulur 3

Uygun miktardaki maskarayı kirpiklerinizin dibinden başlayarak uygulamaya başlamalısınız. Bunu yaparken fırçayı hafif sağa ve sola hareket ettirebilirsiniz. Yani zik zak hareketler ile kirpiklerin her bir telini birbirinden ayırabilirsiniz. Tüm kirpiklere eşit miktarda maskara ulaştığından emin olmalısınız.

Eğer kirpiklerinizde çok yoğun bir görünüm elde etmek istiyorsanız iki kat uygulama yapabilirsiniz. Ancak ilk katı sürdükten sonra 15 saniye kadar beklerseniz topaklanma ya da dağılmalar meydana gelmez.

Maskara Nedir Nasil Surulur 2

Her ürünün bir raf ömrü olduğu gibi söz konusu maskara olduğunda da durum değişmez. Açıldıktan sonra 6 ay ömrü olan maskaralar bu süre zarfında kullanılmazsa kurumaya başlayarak yapısında bozulmalar meydana gelebilir. Zamanı geçmiş bir maskara kullanmak kirpiklerinize zarar verebilir.

İpek Kirpiğe Maskara Sürülür mü?

Büyüleyici bakışlara sahip olma konusunda kirpiklerin oynadığı rol tartışılmazdır. Son yıllarda popülerliği artan ipek kirpik kullanımı da kadınların hem doğal hem de dolgun kirpiklere kavuşmalarını sağlayan bir uygulamadır. İpek kirpik, sizin kendi kirpikleriniz ile bütünleşen bir görünüme sahip olduğu için oldukça doğal bir efekt verir. İstediğiniz yoğunlukta ipek kirpik tercih ederek etkileyici ve dolgun bir görünüm elde edebilirsiniz. Dilerseniz kendi kirpiğinizle neredeyse aynı kalınlık ve uzunlukta ipek kirpikler de tercih edebilirsiniz. Ancak ipek kirpik tercih ettiğinizde maskara, eyeliner, far gibi makyaj malzemeleri kullanmaktan kaçınmalısınız. Yağ bazlı makyaj temizleme ürünleri de vedalaşmanız gerekenler arasında. Çünkü bu tarz malzemeler ipek kirpiklerin yapışkanlarına zarar vererek kopmalarına neden olabiliyor.

Yazar

 • Hilal Sarıyar
  Radyo ve televizyon programcısı

  Hilal Sarıyar, radyo ve televizyon programcılığı mezunudur. Çeşitli radyo ve televizyon kanallarında çalışmış ve deneyimli sunucu Cem Öğretir'den diksiyon ve spikerlik eğitimi almıştır. Muhabirlik ve prodüktörlük yaptığı Atv'den yurt dışına taşınması nedeniyle ayrılmıştır. Mayıs 2021'den bu yana Tüketici Dergisi'nde içerik yazarı olarak görev almaktadır ve ürün incelemeleri yapmaktadır. Yazdığı konular hakkında uzman biridir ve okuyucuların güvenini kazanmıştır.

  Bu yazı size yardımcı oldu mu?

  Bir yorum bırakın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir