En İyi Bebek Maması Markaları Nelerdir? Satın Alabileceğiniz 10 Farklı Markayı İnceledik

Beslenme, büyüme gelişmenin yanında sağlığı da koruyacak şekilde besinlerin dengeli şekilde tüketilmesi olayıdır. Yaşam fonksiyonlarının devamı için gerekli olan beslenmenin güvenli bir temele oturtulması ve tüketilen her gıdanın bireyin sağlığına zarar vermeyecek şekilde olmasına özen gösterilmelidir. Kötü ve yetersiz beslenme gelişimi olumsuz yönde etkiler. Bebeklerin de gelişiminin sağlıklı olması için doğru beslenme şarttır.

Bebekler dünyaya geldiğinde fiziksel anlamda temel ihtiyaçlarının giderilmesi de annenin görevidir. Bebeğin beslenmesi de temel ihtiyaçlarından biridir. Bebekler ilk 6 ay tamamen anne sütüyle beslenmesi gerekmektedir. 6 aydan sonra ek gıdaya ve bebek mamasına geçiş yapılabilir. Bazı durumlarda anneden süt gelmediğinde ya da bebek anne sütünü içmediğinde de bebek mamasına ihtiyaç duyulabilir.

Öncelikle, bütün yazımızı okumak istemeyenler için bebeğinizin ihtiyacına uygun olan ürün önerilerinde bulunacağız, dilerseniz yazının tamamını okuyabilir ya da aşağıdaki ürünlerden herhangi birine tıklayıp en uygun fiyata sahip olan mağazaya gidebilirsiniz.

Gaz Sorunu İçin En İyisiFriso Gold Devam Sütü
TuketiciDergisi.com olarak sitemizde minimum reklam, ve maksimum kullanıcı deneyimi amaçlamaktayız. Sitede incelenen ürün linklerine tıklanıp satın alındığı zaman, bir miktar komisyon da biz alıyoruz. Bizim aldığımız komisyon sizin satın alma fiyatınızı etkilemiyor. Böylece sitemizde rahatsız edici reklamlara yer vermiyoruz ve sadece sizlere doğru bilgiyi sunmaya çalışıyoruz. Daha fazla öğrenmek için tıklayın

Bebek maması tavsiyeleri

Bebek beslenmesinde kullanılan her gıdanın güvenli bir temele oturmuş ve bebeğin sağlığına zarar vermeyecek nitelikte olması gerekmektedir. Her bebek için en doğru besin anne sütüdür. Anne sütünün besin olarak alınamadığı durumlarda ise anne sütü ile adapte edilmiş endüstriyel formül sütler yani bebek mamaları kullanılmaktadır.

Anne Sütünün Önemi

Bebeğin ilk altı ay aldığı besin, gelişiminin temellerini oluşturduğu için oldukça önemlidir. Bebeğe verilecek besinler hijyenik olmalı ve besin ihtiyaçlarını tam olarak karşılamalıdır. Bebeğin ilk 6 ay içinde ihtiyaç duyduğu protein, yağ, demir, vitamin gibi her türlü besin değerini gerektiği kadar içeren ideal besin kaynağı ise anne sütüdür. Anne sütü bebeğin besin ihtiyacını karşılarken su ihtiyacını da karşılar. Anne sütü alan bir bebeğin su ihtiyacının büyük bir kısmı anne sütü ile karşılanmış olur.

Anne sütü doğumdan sonra bir hafta boyunca kolostrum adı verilen bir yapı ile anne memesinden gelmeye başlar. Kolostrum içerisindeki özel bileşenler bebeğin enfeksiyonlardan korunması için oldukça önemlidir. Doğumun ikinci haftasından itibaren ise kolostrum yerini geçiş sütüne bırakır. Geçiş sütünün protein içeriği düşüktür. Laktoz, yağ ve kalori değerleri ise yüksektir. Daha sonraki haftalarda ise geçiş sütü yerini olgun anne sütüne bırakır. Olgun anne sütü kolostruma göre daha az karbonhidrat ve daha çok yağ içerir.

Anne sütünde doymamış yağ asidi miktarı daha fazladır. Bu da daha kolay sindirilmesini sağlar. Beyin ve sinir sistemi sağlığı için gerekli olan yağ asitleri ilk dört ay bebek tarafından üretilemediği için anne sütüyle alınması gereklidir. Anne sütüyle beslenen bebekler, hastalığa karşı daha dirençli ve daha az alerjik olurlar.

Ne Zaman Formül Mama (Bebek Sütü) Verilmeli

Ne Zaman Formül Mama (Bebek Sütü) Verilmeli?

Normal şartlarda bebeğin beslenmesi için ilk altı ay anne sütü kullanılmalıdır. Ancak bebeğin anne sütünü alamadığı durumlar da olabilir. Annenin sütünün gelmemesi, bebeğin sütü emmemesi, annenin çalışıyor olması, anne sütünün yetersiz olması gibi durumlarda bebeğin beslenmesi için formül mama da kullanılabilir.

Formül mama bebeğin beslenmesi için kullanılan ve içeriği anne sütüne en yakın olan mamadır. Anne sütünün alınamadığı durumlarda formül mama yenidoğan döneminden itibaren verilebilir. Formül mama devam sütü olarak da bilinir ve bebeğin beslenmesi için gerekli olan besin içeriğini bünyesinde bulundurur. İlk altı ay tıpkı anne sütü gibi bebek ne zaman acıkırsa formül mama verilebilir. Altı aydan sonra ek gıda dönemine geçileceği için formül mama verilen öğün miktarı azaltılabilir. Bebeğin yaşı büyüdükçe verilen formül mama miktarı da azaltılmalıdır. Formül mama en fazla 3 yaşına kadar verilebilir.

Bebek Maması Türleri Nelerdir?

Bebeğin yaşına, gelişimine göre verilmesi gereken bebek maması türleri değişiklik gösterir. Temel olarak bebek maması türlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Bebek Devam Sütü – Toz Formül Mama

Anne sütünün verilemediği durumlarda verilen devam sütü toz şeklindedir. İçerisinde bebeğin ihtiyacı olan besin değerlerinin tamamı bulunur. Piyasa da birçok markanın devam sütü bulunmaktadır. Bebeğiniz için en doğru seçimi yapmak için devam sütü almadan önce araştırmanız gereklidir. Bu içerikte formül mama markalarına odaklanıyoruz. Sizlere çeşitli formül mama markalarını ve kullanıcı yorumlarını aktarıp bebeğiniz için en doğru seçimi yapmanıza yardımcı olacağız.

Bebek Maması Türleri Nelerdir

Formül mamalar toz halinde satılır. Formül mamayı hazırlarken içeriğine ve koyacağınız su oranına dikkat etmelisiniz. Suyu az eklerseniz kabız, çok eklerseniz ishal gibi sorunlara yol açabilirsiniz. Bebeğinizin kaç aylık olduğuna göre biberon ölçüleri değişiklik gösterir. Ayrıca bebeğinizin iştahı da hazırlayacağınız mama miktarında belirleyicidir. Toz formül mamaya eklenen su önceden kaynatılmış ılık içme suyu olmalıdır. Bebeğinizin yanmaması için suyun sıcaklığına dikkat etmeniz gerekmektedir. Formül mamayı hazırladıktan sonra en fazla bir saat içerisinde bebeğinize vermeniz gerekmektedir.

Kaşık Maması

Bebeğin altı aydan sonra beslenme rutinine ek gıdalar girmeye başlar. Kaşık maması da bu ek gıdalardan biridir. Kaşık mamaları bebeğin besin ihtiyaçları göz önüne alınarak üretilmiştir. Tahıllı, pirinç unlu, meyveli gibi çeşitleri vardır. Evde hazırlanabilecekleri gibi hazır da alınabilirler. Toz şeklinde ve kavanozda olanları vardır. Kavanoz mamaları çeşitlerini, markalarını ve yorumlarını başka yazımızda sizler için inceleyeceğiz.

Kavanoz Mama

Kavanoz Mama

Kavanoz mamalar da tıpkı kaşık mamalar gibi püre şeklinde hazırlanmış mamalardır. Evden uzak olunan durumlarda kavanoz mamalar bebeğiniz için hayat kurtarıcı olabilir. Kavanoz mamalar mevsimindeki meyve sebzelerin püre haline getirilmesiyle yapılır. Pirinç unu, mısır unu gibi ürünlerle de kavanoz mama yapılabilir. Kavanoz mamalar hazırlanırken sıkı kontrol süreçlerinden ve sağlık onaylarından geçerler. Bu sayede anne babalar gönül rahatlığıyla bebeklerinde kavanoz mamaları yedirebilir. Kavanoz mama markalarını ve çeşitlerini bu yazımızda incelemeyeceğiz.

Bebek Maması Almadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

Her bebeğin besin ihtiyacı farklıdır. Bu nedenle her annenin sütü bebeğine özeldir. Ancak anne sütünün alınamadığı ya da yeterli gelmediği bazı durumlarda bebek mamasından yardım alınabilir. Bebeğin doğru ve yeterli beslenmesi gelişimi için oldukça önemlidir. Bebek maması ile bebeklerini beslemek isteyen annelerin bebek maması alırken dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. Bebek maması almadan önce dikkat etmeniz gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Bebek Mamasının İçeriği

Alacağınız bebek mamasının markası ne olursa olsun içeriğinin bebeğinize uygun olması gerekmektedir. İnek sütü ve peynir altı sütleri anne sütüne en yakın formüldedir. Anne sütünde bulunan DHA ve ARA gibi uzun zincirli yağ asidi bileşenleri eskiden bebek mamalarında bulunmazdı. Bu da bebek mamaları için büyük bir eksikliktir. Ancak yeni üretilen bebek mamalarına bu içerikler de eklendi ve anne sütüne daha yakın formüller elde edilmeye başlandı. Bebeğinizin anne sütünde bulunan DHA ve ARA gibi bileşenlerden yararlanması için alacağınız bebek mamasının içeriğinde bunların bulunması gerekmektedir.

Prematüre ya da düşük kilolu bebeklerde ise bu bebeklerin sindirim ve boşaltım sistemleri iyi gelişmediğinden seçilen mama da bu bebeklerin sindirim ve boşaltım sistemlerini zorlamayacak şekilde olmalıdır. Bu bebeklerin tüketeceği mamalarda L-metiyonin, omega-3 ve omega-6 içermeli ve yüksek kalorili olmalıdır. Bu bebekler için bir çok mama markası özel mama üretmektedir.

Bebek Maması Almadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

Alacağınız mamanın içeriği tamamen organik olmalıdır ve GDO’lu ürünler içermemelidir. Bebeğinizin tamamen organik içeriklerle beslenmesi sağlığı için daha yararlı olacaktır. Bebeklerin sindirim ve boşaltım sistemi için yararlı olacak prebiyotik ve probiyotik bileşenleri de mamalarda bulunmalıdır. Probiyotikler, sindirim ve boşaltım sistemimiz için faydalı bakteri ve mayalardır. Prebiyotikler ise Probiyotiklerin besin kaynağıdır. Prebiyotikler ve Probiyotikler sindirim sisteminde sindirilmeden geçerek bağırsaklara iner ve bebeğin boşaltım ve sindirim sistemini düzenler. Bu nedenler bebek mamalarının içeriğinde bu bileşenler bulunmalıdır.

Bebek mamalarında ilave şeker ve tatlandırıcı bulunmamalıdır. Ayrıca bebek mamalarında pamuk yağı ve susam yağı kullanımı yasaktır. Alacağınız mamanın içeriğinde de bu yağlar bulunmamalıdır. Bebek mamaları demir, B12, vitamin ve protein açısından zengin içerikli olmalıdır.

Bebek Mamasının Numarası

Bebek mamalarının içeriği bebeğinizin yaşına göre ayarlanır. Bebeğiniz büyüdükçe ihtiyaç duydukları besinlerin oranları da değişir. Bunun için kullandığınız bebek mamalarını bebeğiniz büyüdükçe değiştirmeniz gerekmektedir. Bebek maması firmaları bunun için bir numaralandırma sistemi geliştirmiştir. Bebeğin yaşına ve alması gereken gıdalara göre numaralandırılan bebek mamalarından bebeğiniz için uygun olan numaralı mamayı seçmeniz gerekmektedir.

Bebek Mamasının Numarası

Bebek mamaları anne sütüne benzetilerek hazırlanır. 0-6 ay arası bebekler için 1 numaralı mama tercih edilmelidir. 1 numaralı bebek mamalarının içeriği anne sütüne daha yakındır ve kıvamı daha sıvıdır. 6-9 ay arası bebekler için ise 2 numaralı bebek mamaları daha uygundur. Bu bebek mamalarının içeriği ise anne sütünden daha uzak inek sütüne daha yakındır. Son olarak 9-12 ay arası bebekler için 3 numaralı bebek mamaları kullanılır. Bu mamaların içeriği inek sütüne yakın ve kıvamları da daha koyudur. Bazı markaların 3 numaralı maması bulunmayabilir. Bebek mamaları 3 yaşına kadar kullanılabileceği için 4 ve 5 numaralı bebek mamaları da mevcuttur. Ancak bunlar piyasada çok fazla bulunmayabilir. Bebeğiniz için en uygun numaralı bebek mamasını seçip bebeğinizin beslenmesinde onu kullanmalısınız.

Bebeğin Alerji Durumu

Bebek mamaları genellikle inek sütünden üretilir. Ancak bazı bebeklerde inek sütündeki laktoz ve proteinlere karşı alerji olabilir. Bu bebeklerin bazıları keçi sütü içebilirken bazılarının keçi sütüne karşı da alerjisi olabilir. Böyle durumlarda bebeğe özel bir beslenme diyeti uygulanması gerekmektedir. Soya sütü gibi gıdalar bu durumda beslenme için kullanılabilir. Bebeğin soya sütüyle yapılan formül mamalara da alerjisi varsa bu durumda sindirimi kolay özel mamalar kullanılabilir.

Bebeğinizde inek sütüne karşı bir alerji durumu gözlemlediyseniz doktora başvurmanız gerekmektedir. Süt alerjisi ile laktoz intoleransı birbirine yakın belirtiler gösteren ancak birbirinden çok farklı olan iki hastalıktır. Gaz, ishal, kusma gibi belirtiler her iki hastalıkta da görülebilir. Süt alerjisi bebeğin bağışıklık sistemi ile ilgili bir sorun olarak karşımıza çıkarken laktoz intoleransı sindirim sistemi ile ilgili bir problemdir. İnek sütü alerjisi daha ağır semptomlar gösteriyor. Hatta bu bebeklerde dışkıda kan görülmesine kadar gidebiliyor. Laktoz intoleransında böyle bir durum görülmediği için bu iki hastalık dışkı incelemesi ile ayırt edilebiliyor. Bebeğin hastalığına göre özel diyet uygulanıyor ve özel mamaların tercih edilmesi gerekiyor.

En İyi Bebek Mamaları

En İyi Bebek Maması Tavsiyeleri

Piyasada birçok bebek maması firması bulunmaktadır. Bebeğiniz için bebek maması almadan önce iyi araştırma yapmanız gerekmektedir. En iyi bebek mamaları incelemelerini ve yorumlarını da şu şekilde sıralayabiliriz:

Hipp Organik Combiyotik Devam Sütü İncelemesi

Hipp Organik Combiyotik Devam Sütü
Hipp organik combiyotik devam sütü tamamen organik süt kullanılarak üretilmiştir. Bu ürün doğumdan sonra çeşitli nedenlerden dolayı anne sütü ile beslenemeyen bebeklerin beslenme rutini için uygundur. Bir sağlık çalışanının önerisi ile alınıp kullanılmalıdır. Hipp organik combiyotik devam sütü organik sütten gelen proteinleri içerir. İçeriğinde ilave şeker bulunmaz. Anne sütünde olduğu gibi Hipp devam sütünde de karbonhidrat bulunur. Fazla karbonhidrat bebeğinizin diş sağlığına zarar vereceği için kontrollü olunmalıdır. Hipp bebek maması içerisinde laktoz bulunur. Bu nedenle laktoz alerjisi olan bebekler için uygun değildir. Hipp bebek maması açıldıktan sonra 1 ay içerisinde tüketilmeli ve kuru yerde saklanmalıdır.

Hipp Organik Combiyotik Devam Sütü İçindekiler

Yağsız süt*, bitkisel yağlar* (palm çekirdeği yağı*, düşük erusik asitli kolza yağı*, ayçiçek yağı*), peynir altı suyu*, laktoz*, nişasta*, emülgatör soya lesitini, kalsiyum karbonat, C vitamini, potasyum klorür, L-triptofan, kalsiyum klorür, demir II sülfat, E vitamini, A vitamini, niasin, çinko oksit, pantotenik asit, bakır sülfat, K vitamini, çinko sülfat, B1 vitamini, B6 vitamini, potasyum iyodat, mangan sülfat, folik asit, B2 vitamini, sodyum selenat, D vitamini, biotin, B12 vitamini.
*organik tarım metoduyla üretilmiştir

Hipp Organik Combiyotik Devam Sütü Fiyatı

Hipp Organik Combiyotik Devam Sütü Yorumları


Trendyol.com Kullanıcısı diyor ki:

Çocuğunuzda kabızlık yada barsak sıkıntıları varsa mükemmel bir mama. Ama çok tuvaletini yapıyor diyorsanız bunun karton kutuda olan probiyotiksiz şeklini tercih edebilirsiniz. Çocuğu en uzun süre tok tutan mama hipp, diğerlerinde daha çabuk acıkıyor çocuk.


Trendyol.com Kullanıcısı diyor ki:

İçerisinde Probiyotik özelliği olması bebeğin metabolizmasını rahatlatıyor. 2-3 gün içinde büyük wc sini zorlanmadan yapıyor. Mama'nın lezzetini bebeğimiz çok seviyor. En kaliteli mamalardan biri.


SMA OPTIPRO Devam Sütü İncelemesi

SMA OPTIPRO Devam Sütü
SMA OPTIPRO devam sütü içerisinde peynir altı suyu bulundurur. Bu protein oranı yüksek, besin değeri zengin bir üründür. Bu ve içeriğindeki diğer bileşenler ile anne sütüne yakın formülde olan bu devam sütü bebeğinizin gelişiminde ona yardımcı olacaktır. İçerisinden çıkan ölçekle ölçülerek kaynamış ve ılıtılmış su ile hazırlanır. İçerisinde laktoz ve soya bulunduğu için bu ürünlere alerjisi olan bebekler için uygun değildir. Ürünün kutusu açıldıktan sonra 3 hafta içerisinde tüketilmelidir ve kuru yerde saklanmalıdır. Her kullanımdan sonra kutu sıkıca kapatılmalıdır.

SMA OPTIPRO Devam Sütü İçindekiler

Yağsız süt, demineralize peyniraltı suyu (süt ürünü), maltodekstrin, bitkisel yağlar [palm olein, düşük erusik asitli kolza, hindistancevizi, ayçiçek, antioksidan (L-askorbilpalmitat)], demineralize peyniraltı suyu permeatı (süt ürünü), laktoz (süt ürünü), sitrik asidin kalsiyum tuzları, uzun zincirli çoklu doymamış yağlar [balık yağı-dokosahekzanoik asitçe zengin (DHA), mantar yağı-araşidonik asitçe zengin (ARA), ayçiçek yağı-yüksek oleik asitli, antioksidan (alfa-tokoferol, L-askorbilpalmitat)], emülgatör (soya lesitini), ortofosforik asidin potasyum tuzları, ortofosforik asidin kalsiyum tuzları, magnezyum klorür, vitamin C (sodyum L-askorbat), sodyum sitrat, sodyum klorür, sitrik asidin potasyum tuzları, demir-II sülfat, çinko sülfat, vitamin E (DL-alfa tokoferol asetat), pantotenik asit (D-pantotenat, kalsiyum), asitliği düzenleyici (sitrik asit), niasin (nikotinamid), bakır sülfat, vitamin B1 (tiamin mononitrat), vitamin A (retinil asetat), vitamin B6 (pridoksin hidroklorür), vitamin B2 (riboflavin), potasyum iyodür, folik asit, vitamin K (fitomenadion), D-biotin, sodyum selenat, vitamin D3 (kolekalsiferol), vitamin B12 (siyanokobalamin).

SMA OPTIPRO Devam Sütü Fiyatı

SMA OPTIPRO Devam Sütü Yorumları


Trendyol.com Kullanıcısı diyor ki:

Gaz problemimize çözüm oldu tavsiye ederim


Trendyol.com Kullanıcısı diyor ki:

Bebeğimin en çok sevdiği devam sütü severek kullanıyoruz, gerçektende anne sütüne en yakın olanı bu tavsiye ederim.


Similac Devam Sütü İncelemesi

Similac Devam Sütü
Similac devam sütü geliştirilmiş formülü ile anne sütüne yakın bir besin değerine sahiptir. İçerisinde anne sütünde de bulunan DHA yağ asidi bulunur. Ayrıca bebeğinizin sindirim sistemi için faydalı olan GOS prebiyotiğini de içerir. B12, C, D, E, K vitaminleri ile zenginleştirilmiş formülü bebeğinizin gelişimi için oldukça yararlıdır. Similac devam sütü doğumdan itibaren kullanılabilir. 6-12 ay arasındaki bebekler için daha uygundur. Bu devam sütünü anne sütü yerine kullanmadan önce yetkili bir sağlık çalışanından onay alınmalıdır. Similac devam sütü içerisinde palm olein bulunmaz. Alerjen madde olarak içerisinde laktoz vardır. Bu nedenle laktoz intoleransı olan çocuklar için uygun değildir.

Similac Devam Sütü İçindekiler

Yağsız süt (süt), BİTKİSEL YAĞLAR; (Yüksek oleikli ayçiçek yağı, Soya yağı, Hindistan cevizi yağı), Laktoz (süt), sukroz, Peyniraltı suyu (whey) protein konsantresi (süt proteini), Galaktooligosakkaritler (GOS) (süt), MİNERALLER; (Potasyum sitrat, Sodyum klorür, Kalsiyum hidroksit, Magnezyum klorür, Demir (II) sülfat, Kalsiyum fosfat tribazik, Çinko sülfat, Bakır sülfat, Mangan sülfat, Potasyum iyodür, Sodyum selenat), Araşidonik asit (AA), Dokozahekzanoik asit (DHA), VİTAMİNLER; (Askorbik asit, Askorbil palmitat, dl-Alfa-tokoferol asetat, Nikotinamid, Kalsiyum d-pantotenat, Retinil palmitat, Tiamin hidroklorür, Piridoksin hidroklorür, Riboflavin, Folik asit, Fillokuinon, d-Biotin, kolekalsiferol), emülgatör: Soya lesitini (soya), Kolin klorür, Taurin, Kolin bitartarat, NÜKLEOTİDLER; (Sitidin 5′-monofosfat, Disodyum üridin 5′-monofosfat, Adenozin 5′-monofosfat, Disodyum guanozin 5′-monofosfat), antioksidan: Tokoferol karışım

Similac Devam Sütü Fiyatı

Similac Devam Sütü Yorumları


E-bebek.com Kullanıcısı diyor ki:

Dogumdan İtibaren Similac Kullanıyorum Pek Cok Marka Denedim Fakat En Yarayışlı Mama Olarak Similaci Tercih Ettik Ayrica Bebegimi Rahatsiz Etmiyor Üstelik Gelisimine Buyuk Katkisi Oldu Icerisindeki Vitaminler De Gayet İyi


E-bebek.com Kullanıcısı diyor ki:

Bebeğimin en çok sevdiği devam sütü severek kullanıyoruz, gerçektende anne sütüne en yakın olanı bu tavsiye ederim.


Hero Baby Nutradefense Devam Sütü İncelemesi

Hero Baby Nutradefense Devam Sütü
Hero Baby Nutradefense devam sütü beslenme uzmanları tarafından bebeğiniz için en doğru içerikler kullanılarak üretilmiştir. Türk Gıda Kodeksi devam sütü formülleri tebliğine uygun olarak üretilmiştir. Taurin ve Galakto-Oligosakkarit ilave edilmiştir. Uzun zincirli PUFA ve Nükleotid ilavesi de yapılmıştır. İçerisindeki ölçek ile uygun miktarda hazırlayıp bebeğinize yedirebilirsiniz. Doktor tavsiyesi ile daha sıvı ya da daha katı da hazırlayabilirsiniz. Ürün kutusu açıldıktan sonra 1 ay içerisinde tüketilmelidir. Kuru ve temiz yerde saklanmalıdır. Her zaman taze hazırlanmalıdır artan mama daha sonra yedirilmemelidir.

Hero Baby Nutradefense Devam Sütü İçindekiler

Laktoz (süt ürünü), yağsız süt, maltodekstrin, bitkisel yağlar (palm yağı, Hindistan cevizi yağı, yüksek oleik asitli ayçiçeği yağı, soya yağı, emülgatör (soya lesitini), antioksidanlar (tokoferolce zengin ekstrakt, askorbil palmitat)), peynir altı suyu protein konsantresi (süt ürünü), galakto-oligosakkaritler (süt ürünü), mineraller (kalsiyum fosfat, magnezyum sitrat, kalsiyum hidroksit, potasyum klorür, sodyum sitrat, potasyum sitrat, demir-II sülfat, çinko sülfat, bakır sülfat, mangan sülfat, potasyum iyodür, sodyum selenit), vitaminler (sodyum L-askorbat, DL-alfa tokoferol asetat, retinil asetat, kolekalsiferol, nikotinamid, kalsiyum D-pantotenat, siyanokobalamin, fitomenadion, riboflavin, tiamin hidroklorür, pridoksin hidroklorür, folik asit, D-biotin), tek hücre yağı (Mortierella alpina, Crypthecodinium cohnii, antioksidanlar (tokoferolce zengin ekstrakt, askorbil palmitat)), kolin klorür, taurin, inositol ve nükleotidler (sitidin 5’-monofosfat, üridin 5’-monofosfat, adenozin 5’-monofosfat, guanozin 5’-monofosfat, inosin 5’-monofosfat).

Hero Baby Nutradefense Devam Sütü Fiyatı

Hero Baby Nutradefense Devam Sütü Yorumları


E-bebek.com Kullanıcısı diyor ki:

Tereddütteydim bebeğim yer mi diye Aptamil kullanıyorduk onun 350 mg ı ni alıcağıma bu mamadan 3 tane aldım bebeğim yiyor bi sıkıntı yok tavsiye ederim


E-bebek.com Kullanıcısı diyor ki:

Kızım da 2 yıl önce kullandım memnun kalmıştım daha sonra bulamadım şuan 10 aylık oğlum icin aldım üretim 2020 içeriği başka pahalı mamayla benziyor vitamin minarel değerleri vs umarım oğlumda sever kabız yada ishal sorunu yaşamayız


Humana Devam Sütü İncelemesi

Humana Devam Sütü
Humana devam sütü hassas işleme teknolojisi ile Almanya’ da üretilmiştir. 600’ den fazla kontrolden sonra bebeğinizin beslenmesi için hazır hale gelir. Tamamen doğal GDO’suz ürünlerle üretilmiştir. İçerisine GOS (Galakto-Oligosakkarit) ilavesi yapılmıştır. Ayrıca uzun zincirli PUFA (omega 3 ve omega 6) ve nükleotid de ilave edilmiştir. İçerisinde kullanılabilir karbonhidrat olarak laktoz vardır. Bebeğiniz için ölçekle ve 50 derece sıcaklıktaki içe suyuyla mamayı hazırlayıp içirebilirsiniz. Ürünü kullandıktan sonra ağzını sıkıca kapatıp temiz ve kuru bir yerde saklamalısınız. Açıldıktan sonra 3 hafta içerisinde tüketmelisiniz.

Humana Devam Sütü İçindekiler

YAĞI ALINMIŞ SÜT, LAKTOZ, bitkisel yağlar (palm, kanola, ayçiçeği), maltodekstrin, galakto-oligosakkarit (SÜTTEN), kalsiyum karbonat, ortofosforik asidin kalsiyum tuzları, vitamin karışımı (C vitamini, niasin, pantotenik asit, E vitamini, A vitamini, tiamin, B6 vitamini, riboflavin, folik asit, K1 vitamini, D vitamini, biotin, B12 vitamini), sodyum sitrat, potasyum sitrat, L-triptofan, magnezyum karbonat, potasyum klorür, demir difosfat, çinko oksit, küprik sülfat, mangan sülfat, potasyum iyodat, sodyum selenat.

Humana Devam Sütü Fiyatı

Humana Devam Sütü Yorumları


E-bebek.com Kullanıcısı diyor ki:

Biz Aptamil prosy ıle basladık cok gaz yaptı. Cocugumun reflusu vardı Aptamil AR mama kullandı o da asırı gaz yaptı.Humana ya basladık. Su an şükürler olsun gaz falan ortadan kalktı. Ayrıca seker oranı az ve daha ekonomık. Tavsıye ederım.


E-bebek.com Kullanıcısı diyor ki:

Başka mama kullanıyorduk aşırı gaz yaptı ve bir eczacının önerisiyle humana mamaya başladık o gün bugündür sorunsuz tüketiyor bebeğim gerçekten çok iyi mama ve kilo alımıda ideal


Bebivita Devam Sütü İncelemesi

Bebivita Devam Sütü
Bebivita devam sütü de Alman kalitesiyle sıkı kontrollerden geçirilerek üretilmiş bir bebek mamasıdır. Doğal ham maddeler kullanılarak üretilmiştir. İçerisinde uzun zincirli yağ asitleri olan omega 3 ve omega 6 bulunur. Bu bebek mamasında laktoz, glikoz şurubu ve soya bulunur. Bu nedenle alerjisi olan bebekler için uygun değildir. Kutusu açıldıktan sonra 3 hafta içerisinde tüketilmelidir. Açılmış kutu serin ve kuru bir yerde saklanmalıdır. Tavsiye edilen tüketim tarihleri içerisinde tüketilmelidir.

Bebivita Devam Sütü İçindekiler

Yağsız süt, bitkisel yağlar (palm çekirdeği yağı, düşük erusik asitli kolza yağı, ayçiçeğiyağı), nişasta, peynir altı suyu, laktoz, maltodekstrin, glikoz şurubu, peynir altı suyu proteini konsantresi, kalsiyum karbonat, emülgatör soya lesitini, sitrik asidin potasyum tuzları, sodyum sitrat, ortofosforik asidin kalsiyum tuzları, potasyum klorür, C vitamini (sodyum L-askorbat,askorbil palmitat), magnezyum karbonat, demir-II laktat, L-triptofan, çinko oksit, niasin (nikotinamid), E vitamini (DL-alfa tokoferol asetat), pantotenik asit (kalsiyum D-pantotenat), A vitamini (retinil asetat), bakır sülfat, B1 vitamini (tiamin hidroklorür), B2 vitamini (riboflavin), B6 vitamini (pridoksin hidroklorür), folik asit, mangan sülfat, potasyum iyodat, K vitamini (fitomenadion), sodyum selenat, D-biotin, D vitamini (kolekalsiferol), B12 vitamini (siyanokobalamin).

Bebivita Devam Sütü Fiyatı

Bebivita Devam Sütü Yorumları


E-bebek.com Kullanıcısı diyor ki:

1 numaranın doyurmadığını düşündüğüm için 2 numaraya geçtim ama asla önermiyorum çünkü bebeğim o kadar kötü kabız oldu ki yavrum acı çekti resmen. 1 yıldız bile çok. 1 numarasına geri döndüm bebeğim 6 aydan büyük olsa bile


E-bebek.com Kullanıcısı diyor ki:

Çok şekerli ve erimiyor. Çocuğun kaka rengi bile değişti 4 kere kaka yapmaya başladı midesi bozuldu oğlumun.


Evolvia NutriPRO Plus Devam Sütü İncelemesi

Evolvia NutriPRO Plus Devam Sütü
Bebivita devam sütü de Alman kalitesiyle sıkı kontrollerden geçirilerek üretilmiş bir bebek mamasıdır. Doğal ham maddeler kullanılarak üretilmiştir. İçerisinde uzun zincirli yağ asitleri olan omega 3 ve omega 6 bulunur. Bu bebek mamasında laktoz, glikoz şurubu ve soya bulunur. Bu nedenle alerjisi olan bebekler için uygun değildir. Kutusu açıldıktan sonra 3 hafta içerisinde tüketilmelidir. Açılmış kutu serin ve kuru bir yerde saklanmalıdır. Tavsiye edilen tüketim tarihleri içerisinde tüketilmelidir.

Evolvia NutriPRO Plus Devam Sütü İçindekiler

Laktoz, süt yağı, yağsız süt, maltodekstrin, bitkisel yağlar (ayçiçek yağı, kanola yağı, oleik asitçe zengin ayçiçek yağı), galaktooligosakkaritler (sütten), whey (peynir altı suyu) proteini, mineraller (ortofosforik asidin kalsiyum tuzları, sodyum sitrat, potasyum sitrat, kalsiyum klorür, sitrik asidin magnezyum tuzları, potasyum hidroksit, kalsiyum hidroksit, demir-II bisglisinat, çinko sülfat, sodyum selenit, potasyum iyodür, bakır sülfat, mangan sülfat), balık yağı, kolin klorür, vitaminler (vitamin C, vitamin E, niasin, pantotenik asit, vitamin B2, vitamin B1, vitamin B6, vitamin A, folik asit, vitamin K, biotin, vitamin D, vitamin B12), inositol, emülgatör (soya lesitini), taurin, nükleotidler (sitidin 5’- monofosfatın sodyum tuzu, üridin 5’-monofosfatın sodyum tuzu, adenozin 5’-monofosfatın sodyum tuzu, inozin 5’- monofosfatın sodyum tuzu, guanozin 5’-monofosfatın sodyum tuzu), L-fenilalanin, antioksidanlar (askorbil palmitat, alfa-tokoferol), L-karnitin, asitlik düzenleyici(sitrik asit), B. infantis IM1.

Evolvia NutriPRO Plus Devam Sütü Fiyatı

Evolvia NutriPRO Plus Devam Sütü Yorumları


Hepsiburada.com Kullanıcısı diyor ki:

Bebeğimize bu devam sütünü kullanıyoruz kolik sancıları vardı önceden ancak bunu kullandıkça sancılar azaldı ve bitti.


Cimri.com Kullanıcısı diyor ki:

Anne sütü yetersiz kaldığı durumlarda yada hiç gelmediği durumlarda kullanabileceğiniz bir devam sütü. Biberonda bebeğiniz rahatlıkla içebilir. İçeriğindeki vitaminler sayesinde bebeğiniz daha sağlıklı olur.


Holle Organik Devam Sütü İncelemesi

Holle Organik Devam Sütü
Holle devam sütü yüzde yüz doğal içerikli organik bir devam sütüdür. Bebek mamalarının karbonhidrat, protein, yağ, vitamin, mineral vs içeriği Kodeks ile belirlenmiş alt ve üst sınırlar içerisinde olmalıdır. Tüm bebek mamaları bu alt ve üst sınırlara uymak zorundadır. Bebek mamalarının arasındaki fark kullandıkları sütün kalitesi ile belli olur. Holle organik devam sütü de sürdürülebilir organik üretim yapan biodinamik çiftliklerden elde edilen ham maddeler kullanılarak üretilir. İçeriği bebeğin beslenmesi için uygun kaliteli gıdalardan oluşturulmuştur. Tamamen güvenlidir ve kolay sindirilir. Kutusu açıldıktan sonra 15 gün içerisinde tüketilmelidir.

Holle Organik Devam Sütü İçindekiler

Yağsız süt ** (Almanya), peynir altı suyu tozu * kısmen minerali alınmış, bitkisel yağlar * (palm yağı *, kolza yağı *, ayçiçek yağı *), maltodekstrin *, kalsiyum karbonat, potasyum klorür, sodyum klorür, C vitamini, E vitamini, demir laktat, çinko sülfat, niasin, Kalsiyum-D-pantotenat, bakır sülfat, A vitamini, B1 vitamini, B6 vitamini, manganez sülfat, potasyum iyodür, folik asit, K vitamini, sodyum selenat, D vitamini
* organik tarım
** biodinamik tarım (Demeter kalitesinde)

Holle Organik Devam Sütü Fiyatı

Holle Organik Devam Sütü Yorumları


E-bebek.com Kullanıcısı diyor ki:

İyiki Başlamisim Diğerlerine.On Basar Çok Memnunuz Oğlum.Severek İçiyor Gaz Yok Kabızlık Yok Alerjisi Olmayan Gönül.rahatliyla Kullanabilir


Trendyol.com Kullanıcısı diyor ki:

Güvenilir marka, temiz içerik. Bebeğim doğduğundan beri aynı markayı kullanıyoruz. Ne 1 numarasında ne 2 numarasında hiç bir sıkıntı yaşamadık.


Bebelac Devam Sütü İncelemesi

Bebelac Devam Sütü
Bebelac 106 yıllık firma tecrübesi ile Avrupa’ da ve birçok ülkede bebek maması üretimi yapmaktadır. Bebek beslenmesinde lider konumda olan çok deneyimli bir markadır. Bebelac devam sütü de anne sütünün alınamadığı durumlarda yetkili bir sağlık danışanı kontrolünde bebeğin beslenmesi için kullanılabilir. İçerisinde bulunan balık yağı bebeğin sinir sistemi gelişimi için olumlu etki gösterir. İçerisinde karbonhidrat kaynağı olarak laktoz bulunur. Bu nedenle laktoz alerjisi olan bebekler için uygun değildir. Ürünün kutusu açıldıktan sonra 1 ay içerisinde tüketilmelidir. Kuru ve temiz bir yerde muhafaza edilmelidir.

Bebelac Devam Sütü İçindekiler

Laktoz( Sütten), Yağsız süt, Bitkisel Yağlar (Palm, Kanola, Hindistancevizi ve Ayçicek), Galakto-Olgosakkarit (Sütten), Nişasta (Patatesten), Pirinç tozu, Frukto-olgisakkarit, Kalsiyum Karbonat, Potasyum klorür, Kolin klorür,L-askorbik asit, Emülgatör (Soya Lesitini), Taurin, Sodyum L-askorbat, Demir Sülfat, L-triptofan,İnositol, DL-a Tokoferol asetat, L-isolösin, Üridin 5- monofosfat sodyum tuzu, Çinko Sülfat, Sitidin 5- monofosfat, L-sistein hidroklorür, Adenozin 5-monofosfat, İnozsin 5-monofosfat sodyum tuzu, L-karnitin, Nikotinamid, Guanozin 5-monofosfat sodyum tuzu, Kalsiyum D-pantotenat, Bakır sülfat, Fiterolmonoglutamik asit, Retinil palmitat, DL-a Tokoferol, D-biotin, Tiamin hidroklorür, Kolekalsiferol, Siyanakobalamin, Pridoksin hidroklorür, Mangan sülfat, Potasyum iyodür, Fitomenadyon, Sodyum selenit.

Bebelac Devam Sütü Fiyatı

Bebelac Devam Sütü Yorumları


Hepsiburada.com Kullanıcısı diyor ki:

Bu mamayı içim rahat kullanıyorum bazı pahalı mamalar çok kilo aldırıyor. Anneler Bebeğin çok kilo alması iyi birşey sanıyor. Bu mama ile bebeğim olması gerektiği kiloda ekstrasına hiç gerek yok besin değeri fazla mamalar sindirim sorunu yaratır. Daha bebekken mide bağarsak yapısını bozmaya hiç gerek yok.


Hepsiburada.com Kullanıcısı diyor ki:

Kızıma bebelac 1 kullanıyordum şimdi 6. Ayı dolduru 2 numaraya geçtik hiç bir yan etkisine rastlamadık üründen çok memnunuz


Friso Gold Devam Sütü İncelemesi

Friso Gold Devam Sütü
Friso Gold devam sütü özellikle sindirim kanalları oluşmaya devam eden yağ gereksinimi yüksek 0-6 ay arası bebekler için üretilmiştir. İçerisinde bulunan DHA ve ARA bileşenleriyle anne sütünün formülüne yaklaştırılmaya çalışılmıştır. Proteinlerin doğal kalması için yalnızca bir ısıl işlemden geçirilmiştir. Daha kolay sindirim için düşük glikolize protein içerir. İçerisinde galakto oligosakkaritler bulunur. İlave şeker içermez. Laktoz içerdiği için alerjisi olan bebekler için uygun değildir. Nükleotid içerir. Ürün kutusu açıldıktan sonra 1 ay içerisinde tüketilmelidir. Kutu temiz ve kuru bir yerde saklanmalıdır.

Friso Gold Devam Sütü İçindekiler

Yağsız süt, Demineralize peynir altı suyu (süt), Bitkisel yağlar (palm yağı, kanola yağı (düşük erüsik asit turu), palm cekirdegi yağı, ayçiçek yağı). Laktoz,Galakto-oligosakkarítler (süt), Maltodekstrinler, Peynir Altı suyu protein konsantre (süt), Potasyum sítrat, Kalsiyum karbonat, Balik yağı, Magnezyum klorür, Kolin bitartarat, Araşidonik asit (AA) (Mortierella Alpina tek hücreli yağ), Sodyum sitrat, Sodyum L-askorbat Kalsiyum fosfat, Sodyum klorür, Potasyum Klorür, Taurin, Demir-II sülfat, Kalsiyum hidroksit, Emulgator (Ayçiçek lesitini), Çinko sülfat, Sitidin 5′-monofosfat asit, DL-alfa tokoferol asetat, Askorbil palmitat Disodyum üridin 5-monofosfat, Nikotinamid, Adenozin 5′- monofosfat asit, Disodyum guanozin 5-monofosfat, Kalsiyum D-pantotenat, Disodyum inosin 5-monofosfatin, Bakır sülfat, Retinil asetat Tiamin hidroklorür, Piridoksin hidroklorür, Mangan sülfat, Folik asit, Potasyum iyodür, Fitomenadion Sodyum selenit, D-biotin, kolekalsiferol.

Friso Gold Devam Sütü Fiyatı

Gaz Sorunu İçin En İyisiFriso Gold Devam Sütü

Friso Gold Devam Sütü Yorumları


E-bebek.com Kullanıcısı diyor ki:

Yurtdışında oldukça tercih edilen hatta gaz yapmayan mama olarak bilinen Friso'nun sonunda ülkemize de gelmesi bence bebeklerimiz için büyük şans.Diğer mamalardaki anne sütüyle olan tad farkı bebeğin anne sütünü bırakıp tamamen mamayı istemesine sebep oluyor.Friso da bu yok işte, hatta anne sütü gaz yaptığında çözüm olarak kullanan doktor arkadaşlarım var.


E-bebek.com Kullanıcısı diyor ki:

Aslında bu markayı daha önce duymamıştım,Acıbadem hastanesindeki dr urumuzun önerisi ile başladım.İlk çocuğumda da sütümün yetersiz olması sebebiyle mama başlatmıştı dr, fakat altı sene önceydi ve bu marka Türkiye’de yoktu, çok içime sinmeyen mamaları kullanmak zorunda kalmıştım, friso içeriğinde soya olmaması,kokusu ve anne sütü kıvamında olması hiç bir şekilde bebeğimde gaz sorunu yaşatmaması harika.


Alışveriş İpuçları

Bebeğiniz için doğru mamayı seçmeniz kadar doğru şekilde alışveriş yapmanız da önemlidir. Alacağınız mamayı seçtikten sonra alırken de dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. İşte bebek maması alışverişleriniz için göz önüne almanız gereken alışveriş ipuçları:

Doğumdan önce stok yapmayın

Heyecanlı anneler bebekleri henüz doğmadan önce bebek maması arayışlarına girip uygun fiyata gördükleri bebek mamalarını önceden stok yapmaya çalışabilir. Ancak bu stok olayının pek çok riski vardır. Öncelikle bebeğiniz doğmadan önce neye alerjisi olup olmadığını bilemezsiniz. Doğumdan önce aldığınız mamalara bebeğiniz alerjik reaksiyon gösterebilir. Bu durumda aldığınız bebek mamaları ve paranız boşa gidecektir. Her bebeğin bünyesi farklı olduğu için her bebek maması her bebekte aynı etkiyi yaratmayacaktır. Bazı bebek mamaları bazı bebeklerin bünyesine çok iyi gelirken bazı bebeklerde gaz sorunu yapabilir. Bunu bebeğiniz doğup o bebek mamasını tüketmeden anlamanız mümkün değildir. Bunun için bebeğiniz doğmadan önce bebek maması stoğu yapmamanız gereklidir. Bebeğinizi gaz, alerji gibi durumlarında tekrar başka bir bebek maması almanız gerekebilir.

Son kullanma tarihine dikkat edin

Her üründe olduğu gibi bebek mamalarında da son kullanma tarihi vardır. Bebeğinize mama almadan önce son kullanma tarihine bakmalı ve son kullanma tarihi geçmiş ürünleri almamalısınız. Bu ürünlerde bozulma olmuş olabilir. Bu da bebeğinizin sağlığına zarar verecektir. Ayrıca bu tür ürünler 1 ay boyunca kullanılacak ürünler olduğu için son kullanma tarihine yaklaşmış ürünleri de almamanız gerekmektedir. Ayrıca ambalajı ezilmiş, yırtılmış, zarar görmüş paketleri de almamaya özen göstermelisiniz.

İndirimleri takip edin ve toplu olarak alın

Bebeğiniz doğduktan ve formül mama ile beslemeye karar verildikten sonra bebeğiniz için alacağınız formül mamanın markasına karar vermeniz gerekmektedir. Alacağınız markaya karar verdikten sonra indirimleri takip edip toplu alımlar yaparak bebek mamasını daha uygun fiyata satın alabilirsiniz.

Büyük boy alın

Bebek mamalarının gramajları değişen miktarlardadır. Büyük gramajlar oran olarak daha uygun fiyata geleceği için daha avantajlıdır. Ayrıca daha uzun süre sizi bebek maması alışverişi derdinden kurtaracaktır. Bu nedenle bebek maması alırken daha büyük gramajlı olan paketleri tercih etmeniz ekonomik olarak daha avantajlı olacaktır.

Sonuç

Bebeklerimiz bizler için en kıymetli varlıklardır. Bebeğimizin doğru beslenmesi ilerleyen yaşlardaki gelişimi için oldukça önemlidir. Bebeğin ilk yıllardaki beslenmesi ilerleyen yıllarda bağışıklık sisteminin temellerini oluşturur. Bebeklik döneminde doğru ve sağlıklı beslenme güçlü bir bağışıklık sistemi oluşturarak bebeğin ileriki yaşlarına daha sağlıklı devam etmesini sağlar.

Bebeğin beslenmesinde esas ürün her zaman anne sütü olmalıdır. Ancak bazı durumlarda anne sütü verilemeyebilir ya da yetersiz gelebilir. Bu durumda formül mama olarak bilinen bebek mamalarına başvurulması gerekebilir. Bebek maması seçimi oldukça önemli bir seçimdir. Bebeğinizin beslenme rutinini oluşturacak bu mamaların doğru seçilmesi bebeğinizin bağışıklığının doğru gelişmesi için önemlidir. Her bebeğin bünyesi ve ihtiyaç duyduğu besin farklıdır. Bebeğinizin kilosuna, bünyesine, alerji durumuna göre bebek maması seçimi yapmalısınız. Her bebek maması her bebeğin bünyesine iyi gelmeyebilir böyle bir durumda mama değişimine gitmeniz gerekebilir.

Piyasada birçok bebek maması markası bulunmaktadır. Hangi markayı alacağınız konusunda öncesinden araştırma yapmanız gerekmektedir. Bu yazıda da en çok satılan mama markalarının özelliklerini ve kullanıcı yorumlarını sizin için derledik. Bebek mamalarının markalarını ve içeriklerini inceleyerek bebeğiniz için en uygun olan mamaya karar verebilirsiniz.

Bu yazı size yardımcı oldu mu?

Default image
Nagehan Deniz Saraçoğlu
Adım Nagehan Deniz Saraçoğlu. Kilis doğumluyum. Şu anda Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi'nde tıp eğitimi almaktayım. Hayatım boyunca hep yazı yazmayı sevmişimdir. Pandemi döneminde bu hobimi geliştirip hayatımın bir parçası haline getirdim. Bir çok konuda yazabiliyorum ve bir çok ilgi alanım var. Yazılarımı sizinle paylaşmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Umarım siz de yazılarımı beğenirsiniz.
İnceleme: 5

Bir yorum bırakın