12 En İyi Kedi Maması Tavsiyesi (Yavru, Yetişkin, Hipoalerjenik ve Kısırlaştırılmış Kediler İçin Mamalar)

Evcil hayvanlarımız hayatımızın parçası olan sevimli dostlarımızdır. Evde hayvan bakımı söz konusu olduğunda ilk akla gelen de şüphesiz ki kedilerdir. Onlara da, tıpkı çocuğumuzmuş gibi bakım yapmak, beslenmelerini sağlamak ve oyunlar oynamak vazifemizdir. İlgiden ve iyi bakımdan son derece hoşlanan kedilerin beslenmesi, bilinçli olmamız gereken konulardan biridir. Mama seçimi konusunda atacağımız yanlış adımlar kedimizin sağlığını tehdit edecek sonuçlar ortaya çıkarabilir. Kediler için mama tercihi yapılırken göz önünde bulundurulması gereken pek çok detay karşımıza çıkar. Sizlere öne çıkan kedi maması önerilerimizi sunmadan önce mama seçimi yaparken nelere dikkat etmemiz gerektiği hakkında biraz bilgi vermek istiyoruz.

Kedi Maması Satın Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Patili dostunuz için mama satın almak istediğinizde kedinizin kilosuna, kısırlaşma durumuna, cinsine ve yaşına göre uygun bir seçim yapmanız doğru olacaktır. Mamanın kalitesinin iyi ve güvenilir olması ise asla ihmal edilmemesi gereken bir noktadır. Her kedi için tercih edilecek mama farklıdır. Hem lezzet hem de kedinizin özelliklerine cevap vermesi konusunda doğru mamanın seçilmesi mühimdir. Kediniz için ilk kez mama alacaksanız bir veterinerden bilgi almanızda fayda olacaktır. Kedi maması satın alırken dikkat edilmesi gereken noktalar ise genel olarak şu şekilde sıralanabilir;

Yaş

Yavru kedilerin gelişimlerini daha sağlıklı sürdürebilmeleri ve daha fazla enerji toplayabilmeleri açısından yüksek kalori içeren mamalara ihtiyaç duyduğu bir gerçektir. Yavru kedilerin vitamin ihtiyacı da bir hayli fazladır. Ancak yetişkin kediler için durum biraz daha farklıdır. Düşük kalorili olan mamalar yetişkin kediler için uygundur. Mama paketlerinin üzerinde yavru kedi için mi, yetişkin kedi için mi olduğu bellidir.

Kilo

Mama seçimi yapılırken kedinin kilosunu göz önünde bulundurmak son derece önemlidir. Çok fazla hareket etmeyen ve kilolu olan kedilerin light mamaları tüketmesi gereklidir. Bu, diyet mama anlamına gelmektedir. Zayıf kediler ise besin değeri daha yüksek olan mamaları tüketmelidir.

Kısırlık Durumu

Kedinizin kısırlaştırılıp kısırlaştırılmamış olması da mama seçiminde en dikkatli olunması gereken noktalardan biridir. Eğer kediniz kısırlaştırılmışsa özel olarak üretilmiş mamaları tercih etmeniz gerekecektir. Çünkü bu kedilerin metabolizması, normal kedilere göre daha farklı çalışır. Rastgele alınmış bir mama kedinizin birden hızlı kilo almasına ya da idrar yolu problemleri yaşamasına neden olabilir.

Mama kalitesi

Nasıl ki kendi yediğimiz besinlerde markaya ve kaliteye özen gösteriyorsak aynı hassasiyeti sevimli dostlarımızı için de göstermeliyiz. Ne olduğu belli olmayan, açıkta satılan mamalar kedimiz için hiç de sağlıklı olmayabilir. Bu nedenle bilindik markalardan yana olmalı ve kaliteli içeriğe sahip mamaları tercih etmelisiniz. Eğer ucuz ve kalitesiz mama satın alırsanız kedinizin mide ve bağırsak problemleri yaşaması hatta zehirlenmesi bile söz konusu olabilir.

Mama İçeriği

Kediniz için sağlıklı bir mama tercih etmek istiyorsanız içeriğini mutlaka kontrol etmeniz gerekecektir. Bazı besinler kedilerde alerjiye neden olabilir. Soya, mısır, mısır gluteni, kurutulmuş arpa küspesi gibi maddeler kediler için tehlikeli olabilir. Kediler et yemeyi çok sevdiklerinden mamaların içinde protein miktarının yeterli olması gerektiği de önemli bir detaydır.

Cins

Mama seçiminde ihmal edilmemesi gereken bir başka detay da kedinizin cinsidir. Kediler birbirinden farklı cinslere sahiptir. Her kedi için tercih edilecek mama da buna bağlı olarak farklılık gösterir. Hatta kedinizin tüylerinin uzun ya da kısa olması bile mama seçimi konusunda size fikir vermelidir. Tüyleri uzun olan kediler için malt oranı yüksek mamalardan yana seçim yapılmalıdır. Bunun sebebi ise tüylerini yutabildikleri için mide sistemlerinde ortaya çıkan değişikliklerdir.

Şimdi sizler için seçmiş olduğumuz kedi maması markalarına göz atmaya ne dersiniz? Dilerseniz yazımızın tamamını okuyabilir ya da incelemek istediğiniz ürünlere tıklayarak kediniz için uygun bir mama satın alabilirsiniz.

En iyi uygun fiyatlı yetişkin mamasıEnjoy Tavuklu Yetişkin Kedi Maması
Yavru ve anne kediler için en iyisiHill's Kitten Chicken Tavuklu Yavru Kedi Maması
TuketiciDergisi.com olarak sitemizde minimum reklam, ve maksimum kullanıcı deneyimi amaçlamaktayız. Sitede incelenen ürün linklerine tıklanıp satın alındığı zaman, bir miktar komisyon da biz alıyoruz. Bizim aldığımız komisyon sizin satın alma fiyatınızı etkilemiyor. Böylece sitemizde rahatsız edici reklamlara yer vermiyoruz ve sadece sizlere doğru bilgiyi sunmaya çalışıyoruz. Daha fazla öğrenmek için tıklayın

En İyi Kedi Maması

12 En İyi Kedi Maması Tavsiyesi

Enjoy Tavuklu Yetişkin Kedi Maması İncelemesiEnjoy Tavuklu Yetişkin Kedi Maması

 • Protein: %27
 • Yağ: %10
 • Lif: %2,5

Yetişkin kedilerin günlük olarak ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral ve proteinleri içinde barındıran Enjoy Tavuklu Yetişkin Kedi Maması oldukça faydalı bir içeriğe sahiptir. Lezzet bakımından da kedilerin seveceği ve keyifle tüketebileceği bir tada sahiptir. Güvenilir bir içeriğe sahip olan bu kedi maması Omega 3 ve Omega 6 bakımından zengindir. Bu sayede kediniz güçlü bir bağışıklığa sahip olur ve hastalıklara karşı da dirençli hale gelir. Protein, mineral ve vitamin açısından da zengin olan mama kedilerin tüylerinin daha yumuşak ve parlak hale gelmesini sağlar. Mama taneleri ufak olduğu için kedinizin zorluk çekmeden, rahatlıkla beslenmesine ve kolay sindirmesine olanak sağlar. Ayrıca kedinizin diş sağlığının korunması ve zarar görmemesi açısından da özel olarak üretilmiştir. Kan dolaşımı, kaslarının gelişimi, deri sağlığı, tüy yapısı gibi detaylar için destekleyici bir içeriğe sahiptir. İçinde görme ve kalp sağlığı için faydalı olan katkılar barındırır.

Özellikle sokak kedileri için satın alınan bu mamayı tercih eden kişiler genel olarak memnun. Fiyat bakımından uygun olması ve kediler tarafından lezzetli bulunması da artıları arasında.

Enjoy Tavuklu Yetişkin Kedi Maması Fiyatı

En iyi uygun fiyatlı yetişkin mamasıEnjoy Tavuklu Yetişkin Kedi Maması

Hill’s Kitten Chicken Tavuklu Yavru Kedi Maması İncelemesi

Hill’s Kitten Chicken Tavuklu Yavru Kedi Maması

 • Protein: %38
 • Yağ: %25,5
 • Lif: %1,2

Yavru kedilerin sağlıklı şekilde gelişmelerini sağlayan ve bağışıklıklarını ciddi anlamda güçlendiren Hill’s Kitten Chicken Tavuklu Yavru Kedi Maması lezzeti ile de revaçta bir markadır. Göz ve beyin sağlığının gelişimi için gerekli olan balık yağından elde edilmiş olan DHA bakımından zengindir. Kedilerin kemikleri ve dişleri için de ihtiyaç duydukları mineralleri içeriğinde barındırır. Sadece 1 yaşına kadar olan yavru kediler için değil, hamile ya da emzirme döneminde olan anne kediler için de önerilmektedir. Ancak normal durumdaki yetişkin kediler için kullanımı tavsiye edilmez. Çünkü bu kedi maması özel durumda olan kediler için üretilmiştir.

Kedinizin hem deri hem de tüy sağlığını korumayı hedefleyen mama yeterli miktarda karbonhidrata sahiptir. B, E, D vitaminleri konusunda oldukça zengin olan Hill’s Kitten Chicken Tavuklu Yavru Kedi Maması hastalıklar ile mücadele konusunda kedinizi güçlendirir. Markanın oldukça doyurucu etkiye sahip olması ve kediler tarafından çok sevilmesi ise satın alanların memnuniyetlerini ortaya koyuyor ve fiyatı bakımından da orta seviyede.

Hill’s Kitten Chicken Tavuklu Yavru Kedi Maması Fiyatı

Yavru ve anne kediler için en iyisiHill's Kitten Chicken Tavuklu Yavru Kedi Maması

Proplan Kısırlaştırılmış Somonlu Kuru Kedi Maması İncelemesi

Proplan Kısırlaştırılmış Somonlu Kuru Kedi Maması

 • Protein: %41
 • Yağ: %12
 • Lif: %4

Kısırlaştırılan kediler bu sürecin sonrasında hassaslaşır ve beslenmeleri konusunda ise daha titiz davranılması gereklidir. İştahı açılan bu kedilerin kilo almasını önleyen ve lezzetli bir beslenme serüveni sunan Proplan Kısırlaştırılmış Somonlu Kuru Kedi Maması taş oluşumunun da önüne geçer. İçeriğinde gerçek somon, ton balığı bulunur ve protein bakımından zengindir. Kalori oranını dengelemede ve idrar pH’ını dengede tutma konusunda profesyoneldir. Balık ürünleri yanı sıra içeriğinde kümes hayvanı ürünleri de yer alır. Sakatat, mısır, selüloz, buğday gluteni, yumurta, maya gibi ürünlerin yanında pek çok vitamin ve mineral açısından da besleyici özelliklere sahiptir.

Satın alan kişilerin yorumlarına bakıldığında ise mamanın orta kalitede olduğu, kilo problemini ortadan kaldırdığı, tüy dökülmesine iyi geldiği ve dışkı kokusu oluşturmadığını söylemek mümkün. Fiyat bakımından değerlendirecek olursak ise biraz pahalı.

Proplan Kısırlaştırılmış Somonlu Kuru Kedi Maması Fiyatı

N&D Düşük Tahıllı Tavuk ve Narlı Kısırlaştırılmış Kedi Maması İncelemesi

N&d Düşük Tahıllı Tavuk Ve Narlı Kısırlaştırılmış Kedi Maması

 • Protein: %36
 • Yağ: %20
 • Lif: %1,90

Proplan markasında olduğu gibi kısırlaştırılmış kediler için özel olarak üretilmiş olan N&D Düşük Tahıllı Tavuk ve Narlı Kısırlaştırılmış Kedi Maması kılçıksız buğday, tavuk, nar ve yulaf içermesi ile öne çıkar. Ayriyeten içerisinde yumurta, kurutulmuş pancar posası, bezelye lifi, kurutulmuş, yonca, havuç da bulunur. Kurutulmuş birçok meyve ve sebzeleri barındıran marka zengin içeriği ile dikkat çekicidir. Son derece besleyici özelliklere sahip olan marka ilk defa kullanılacaksa önceki mama ile karıştırılmalı ve yavaş yavaş bu mamaya geçilmelidir.

Doyma konusunda sıkıntı çeken kediler için ideal olan N&D Düşük Tahıllı Tavuk ve Narlı Kısırlaştırılmış Kedi Maması orta fiyatlı bir ürün ve kullananlar kalitesinden çok memnun.

N&D Düşük Tahıllı Tavuk ve Narlı Kısırlaştırılmış Kedi Maması Fiyatı

Royal Canin Yavru Kedi Maması İncelemesi

Royal Canin Yavru Kedi Maması

 • Protein: %36
 • Yağ: %18
 • Lif: %2,50

Yavru kedilerin 4. aydan itibaren tüketebileceği Royal Canin Yavru Kedi Maması 12. aya kadar rahatlıkla tercih edilebilir. Kedilerin sağlıklı gelişim için ihtiyaç duyduğu vitamin, kalsiyum ve diğer besinlerini içeriğinde barındıran mama sindirim güvenliği açısından faydalıdır. Özel lezzeti sayesinde yavru kedilerin severek tüketebileceği bir mamadır. Sindirim yeteneklerinin ve kemik gelişimlerinin tamamlandığı bu dönemde kedilerin ihtiyaç duydukları besinler Royal Canin Yavru Kedi Maması içeriğinde mevcuttur. Pirinç, mısır ürünleri, kümes hayvan ürünleri, yumurta tozu, bitkisel lifler, pancar küspesi, maya, balık yağı, çeşitli mineral ve besleyici birçok vitamin bakımından zengindir.

Kullanan kişiler ise mamanın etrafa kötü koku yaymaması, kedinin tüy sağlığını koruması ve kiloyu dengede tutması açısından olumlu yorumlarda bulunuyor. Kalite bakımından beğenilen bir marka olan Royal Canin lezzet açısından da kedilerin beğenisini kazanıyor.

Royal Canin Yavru Kedi Maması Fiyatı

Felicia Düşük Tahıllı Hipoalerjenik Kuzu Etli Yetişkin Kedi Maması İncelemesi

Felicia Düşük Tahıllı Hipoalerjenik Kuzu Etli Yetişkin Kedi Maması

 • Protein: %40
 • Yağ: %20
 • Lif: %2,50

Kedilerin doğal yaşam şartlarına uyum sağlamayı hedefleyen Felicia tahıl oranı düşük ve hipoalerjenik bir formüle sahiptir. İçeriğinde hayvansal proteinler bulunan bu mama alerji hassasiyeti ve sindirim problemlerine karşı özenle üretilmiştir. İçeriğinde soya, patates, sığır, buğday, yapay renklendirici ve tatlandırıcılar, GDO bulunmaz. Bazı sevimli dostlar bu besinleri tolere edemediği için daha dikkatli olunması gereklidir. Felicia Düşük Tahıllı Hipoalerjenik Kuzu Etli Yetişkin Kedi Maması hem kuzu eti hem de gerekli vitamin ve mineraller açısından oldukça zengindir. Uzun ve sağlıklı bir yaşamı destekleyen markanın içeriğinde mısır, baldo pirinç, bezelye, hamsi unu, tavuk yağı, bira mayası, deniz yosunu gibi besinler ve destekleyici pek çok madde bulunur.

Kullanan kişiler ise glutensiz bir kuru mama sunan Felicia’nın kedileri tarafından severek tüketildiğini belirtiyor. Tüyleri güzelleştirici etkisi olduğu da yapılan yorumlar arasında. Fiyatının uygun olması ise tercih edilmesinde etkili.

Felicia Düşük Tahıllı Hipoalerjenik Kuzu Etli Yetişkin Kedi Maması Fiyatı

Pro Line Kuzu Etli ve Pirinçli Yetişkin Kedi Maması İncelemesi

Pro Line Kuzu Etli Ve Pirinçli Yetişkin Kedi Maması

 • Protein: %31
 • Yağ: %12
 • Lif: %3

Pro Line Kuzu Etli ve Pirinçli Yetişkin Kedi Maması, tüm kedi cinslerine uygun bir tercihtir. Günlük beslenme ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik üretilmiş olan mama kuzu proteini ve pirinç içermesinin dışında buğday, mısır, buğday kepeği, mısır gluteni, hayvansal yağ, kuru bira mayası, taurin de içerir. Birçok vitamin ve mineral bakımından zengin bir yapısı olan Pro Line Kuzu Etli ve Pirinçli Yetişkin Kedi Mamasının fiyatı da oldukça uygundur.

Kullanan kişiler tarafından beğenilen bu mama küçük taneli olmasından ötürü de kediler için kolay tüketilebilme özelliğine sahiptir. Kokusunun rahatsız etmemesi, tüy dökme problemi ortaya çıkarmaması da bu mamanın beğenilmesinde etkili sebepler arasında.

Pro Line Kuzu Etli ve Pirinçli Yetişkin Kedi Maması Fiyatı

Paw Paw Yetişkin Kedi Maması Tavuklu İncelemesi

Paw Paw Yetişkin Kedi Maması Tavuklu

 • Protein: %28
 • Yağ: %14
 • Lif: %4,5

Paw Paw Yetişkin Kedi Maması Tavuklu yetişkin kediler için özel olarak üretilmiş bir formüle sahiptir. Sadece tavuk değil omega 3 bakımından da zengin bir içeriğe sahip olan mama, içeriğinde yer alan omega 6 sayesinde de kedilerin tüylerinin parlak olmasını sağlarken sağlıklı bir deri için de faydaları vardır. Tavuk etinin yanı sıra mısır, pirinç, irmik unu veya buğday, bira mayası ve pek çok mineral ve vitamin vardır. Ufak taneli bir yapısı olan bu mama tüm kediler tarafından kolaylıkla öğütülebilir.

Oldukça uygun fiyatlı olan Paw Paw Yetişkin Kedi Maması Tavuklu, özellikle de sokak hayvanlarını beslemek isteyen kişilerin tercihleri arasında yer alıyor.

Paw Paw Yetişkin Kedi Maması Tavuklu Fiyatı

Econature Tavuk Etli Kedi Maması İncelemesi

Econature Tavuk Etli Kedi Maması

 • Protein: %30
 • Yağ: %14
 • Lif: %2

Yetişkin kedilerin günlük beslenme ihtiyacına cevap vermeyi hedefleyen Econature Tavuk Etli Kedi Maması sağlıklı bir şekilde gelişmeleri için üretilmiştir. Kedilerin enerji ihtiyacını karşılar ve tüm yetişkin ırklar için tüketime uygundur. İçeriğinde işlenmiş tavuk proteininin yanında mısır, buğday, pirinç, ciğer aroması, tavuk yağı, tuz, mineraller ile A, E ve D vitaminleri yer alır. Orta büyüklükte taneleri olan bu mama kedilerin severek tüketebileceği özelliktedir.

Satın alan kişiler ise bu mamayı fiyat performans bakımından beğeniyor. Kediler tarafından da sevilen Econature Tavuk Etli Kedi Maması ekonomik ve lezzetli.

Econature Tavuk Etli Kedi Maması Fiyatı

En iyi fiyat/performans mamasıEconature Tavuk Etli Kedi Maması

Trendline Kuzu Etli Yetişkin Kedi Maması İncelemesi

Trendline Kuzu Etli Yetişkin Kedi Maması

 • Protein: %27
 • Yağ: %10
 • Lif: %2,50

Kedilerin sevdiği aromalar bakımından zengin olan Trendline Kuzu Etli Yetişkin Kedi Maması tam dengeli bir içeriğe sahiptir. Taze aromalar ile tatlandırılmış olan bu mama özellikle seçici olan kediler için idealdir. İçeriğinde mısır, buğday, işlenmiş hayvansal protein, ciğer aroması, buğday kepeği pirinç, kurutulmuş şeker pancarı, bira mayası, tuz, keten tohumu ile pek çok mineral ve vitamin bulunmaktadır.

Son derece ekonomik olan bu mama sokak kedilerini beslemek isteyenler için oldukça avantajlı bir tercih. Ortalama bir kaliteye sahip olan Trendline Kuzu Etli Yetişkin Kedi Maması kediler tarafından da genelde seviliyor.

Trendline Kuzu Etli Yetişkin Kedi Maması Fiyatı

Reflex Plus Pouch Jelly Tuna ve Somonlu Jöleli Kedi Yaş Maması İncelemesi

 • Protein: %8
 • Yağ: %4,50
 • Lif: %0,40

Konserve yaş mama formunda olan bu ürün somon parçacıkları içeren bir yapıdadır. Koruyucu madde ya da boya içermeyen kalitesi de kediler için oldukça sağlıklıdır. Et ve hayvansal ürünler haricinde içeriğinde ayriyeten sebze ürünleri, pek çok mineral, vitamin yer alır. 1 öğün için 1 paket kullanmak yeterlidir. Bu, ortalama 4 kilo civarındaki bir kedi için yeterlidir.

Kullanan kişiler ise ürünün kalitesinden yana oldukça memnun. Jölelerin içinde balık parçacıklarının net şekilde görülebiliyor olması, kedilerin lezzetini beğenmesi de artıları arasında. 100 gr fiyatı ise 5 lira civarıdır.

Reflex Plus Pouch Jelly Tuna ve Somonlu Jöleli Kedi Yaş Maması Fiyatı

En iyi uygun fiyatlı yaş mamaReflex Somonlu Jöleli Kedi Yaş Maması

Purina Gourmet Gold Kıyılmış Tavuklu Yaş Kedi Maması İncelemesi ve Fiyatı

Purina Gourmet Gold

 • Protein: %10
 • Yağ: %7,50
 • Lif: %0,05

85 gramlık konservelerde yer alan Purina Gourmet Gold Kıyılmış Tavuklu Yaş Kedi Maması genellikle çoklu paketler olarak satılmaktadır. İçeriği ise tavuk eti ve türevlerinin yanı sıra mineral ve vitaminler bakımından da zenginleştirilmiştir. Buğday gluteni, şeker ve katkı maddeleri de mamanın lezzetini arttırmayı hedeflemektedir.

Kullanan kişiler tarafından oldukça beğenilen bu mama lezzet bağlamında da kedilerin beğenisini kazanmaktadır. Ödül maması olarak tercih edenler de bir hayli fazladır. Fiyat olarak biraz pahalı olsa da kalite açısından oldukça başarılı.

Purina Gourmet Gold Kıyılmış Tavuklu Yaş Kedi Maması Fiyatı

kedi mamasi tavsiye

Sıkça Sorulan Sorular

Kuru Mama ile Yaş Mama Arasındaki Farklar Nelerdir?

Sevimli dostlarımızın beslenmesi, sağlıklı gelişimleri açısından son derece önemlidir. Ancak mamalar kuru ve yaş olarak iki gruba ayrıldığı için kişiler seçim yapma konusunda kararsız kalabilir. Ayrıca iki mama tipi arasındaki farklar da genelde merak edilenler arasındadır.

Kuru Mama

Kuru mamaların tercih edilmesindeki başlıca sebep çok daha ekonomik olmasıdır. Örneğin; 15 kg’lık bir kuru mama paketi alındığı zaman haftalarca kullanılabilir. Bir diğer nokta da kuru mamaların yaş olanlara göre daha uzun ömürlü olmasıdır. Ayrıca kuru mamalar kedinizin tabağına koyduğunuz zaman açık şekilde uzun süre dayanabilir. Yani kediniz canı çektikçe gelip mamasından yiyebilir. Etrafın daha az kirlenmesi de kuru mama tercih edilmesindeki avantajlar arasında yerini alır. Kuru mama yiyen kediler yaş mama yiyenlere göre daha fazla su içme ihtiyacı yaşayacaktır. Ayrıca kuru mamaların sindirimleri yaş olanlara göre daha zordur.

Yaş Mama

Yaş mama kedinizin tabağına koyduğunuz zaman hemen tüketilmesi gereken bir özelliğe sahiptir. Bu nedenle başında beklemeniz ve yediğinden emin olmanız gerekir. Evi terk edip başka bir yere gitmeniz zor olacaktır. Yaş mamaların paketi açıldıktan sonra kısa sürede tüketilmesi gerekir. Ancak kediniz o an için mamayı tüketmek istemediyse buzdolabında 3 gün saklamanız mümkündür. Yaş mamalar fiyat bakımından kuru olanlara göre bir hayli pahalıdır. Ancak lezzet konusunda kıyaslayacak olursak yaş mamalar kuru mamaları geride bırakmaktadır. Daha yumuşak dokuda, kolay çiğnenebilen ve sulu olan yaş mamalar kedinizin su içme ihtiyacını da azaltacaktır. Diş problemi olan kediler için yaş mamalar daha mantıklı bir tercihtir ve sindirimi çok daha kolaydır. Ayrıca tüy ve deri sağlığı açısından da yaş mamalar kuru olanlara göre daha faydalıdır.

Her iki mama türünün de kendine göre artı ve eksileri mevcuttur. Besleyicilik bakımından çok büyük farkları olmayan mamaların seçiminde ister kuru ister yaş olsun en dikkat edilmesi gereken husus kalitesi olmalıdır. Bu noktadan sonra bütçeye uygun olması da önemsenmesi gereken bir detay olarak karşımıza çıkacaktır. Aslında bütçe kontrolü yapmanız açısından hem kuru hem de yaş mamayı dönüşümlü bir şekilde kedinize yedirmeniz daha doğru olabilir. Böylece kediniz hem değişik lezzetlerin keyfine varır hem de bütçeniz çok fazla zorlanmaz.

Mama Kalitesi Kedinin Enerjisine Yansır mı?

Her kedinin cinsi birbirinden farklı olduğu gibi enerjileri de değişiklik gösterebilir. Doğuştan miskin olan ve hareket etmeyi sevmeyen kediler olduğu gibi çok hareketli olan ve durduğu yerde durmayan kediler de yok değildir. Kediniz doğuştan miskin olmadığı halde fazla hareketsiz ise bunun altında yatan neden büyük olasılıkla yetersiz beslenme olabilir. İhtiyaç duyduğu besinleri alamayan ve kalitesiz mama ile beslenen kediler hareketsiz ve miskin olmaya meyillidir.

Kedimin, Onun İçin Seçtiğim Mamayı Sevdiğini Nasıl Anlarım?

Eğer kediniz onun için satın aldığınız mamayı günde 15-20 gram civarında tüketiyorsa halinden memnun demektir. Ancak çok sevdiği bir mama ile karşılaştığında bu miktar 50 gr’a kadar çıkabilir. Yani günlük tüketmiş olduğu miktarları gözlemleyerek hangi mamayı daha çok sevdiği hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Kedim Neden Mama Yemek İstemiyor?

Kedim Neden Mama Yemek İstemiyor?

Zaman zaman kediniz mama yemeye pek sıcak bakmayabilir. Bu durumun pek çok nedeni olabilir ve bazen mamadan bazen de kediden kaynaklanabilir. Böyle bir durumun sebebinin ne olduğuna karar vermek de iyi bir takip ile mümkündür. Eğer kediniz hasta, iştahsız ya da mamanın tadını sevmediyse, kedisini iyi tanıyan biri böyle bir sorun olduğunu kolaylıkla anlayacaktır. Bazen diş enfeksiyonları, patolojik farklı sağlık problemleri de iştahsızlığa neden olabilir. Dişi kedilerin kızgınlık dönemleri de yemek yeme konusunda isteksizlik yaratabilir. Bu tarz durumlarda veterinerin kapısını çalmak mantıklı olacaktır. Bir diğer sebep de hatalı mama seçiminde bulunmaktır. Hamile, kısırlaştırılmış, yavru ya da yetişkin olan kedileriniz için üretilmiş olan mamayı satın almanızda fayda olacaktır. Tarihi geçmiş ya da oksitlenmiş mamalar da kedilerin yemek istememesi için yeterli bir sebeptir. Bazen de tek tip mamaya alışan kedilerin farklı formda olan bir mamaya geçişte iştahsız olduğu gözlenebilir. Örneğin; kuru mama ile beslenmeye alışmış bir kedi yaş mama yemekte zorlanabilir. Ya da tam tersi bir durum söz konusu olabilir. Eğer kediniz mama yemek istemiyor ve altında yatan sebep hakkında da çok fikriniz yoksa önce mamayı değiştirmenizi öneririz. Sorun hala devam ediyorsa veterinerin yolunu tutma vaktiniz gelmiş demektir.

Sonuç

Bu yazımızda sizlerle, evimizin ve sokaklarımızın sevimli hayvanları olan kediler için mama seçerken nelere dikkat etmemiz gerektiği hakkında bilgiler paylaştık. Öne çıkan mama markalarını inceledik ve seçimi ise siz değerli okurlarımızın takdirine bıraktık. Minik patileri ile hayatımızın bir parçası olan ve sevgimize ihtiyaç duyan kedilerimizin en doğru şekilde beslenmesinin gerekliliğini vurguladık. Umarız bu konu hakkında kafanıza takılan tüm sorulara cevap bulabilmişsinizdir. Patili dostlarımız her şeyin en iyisini hak ediyor. Sizce de öyle değil mi?

Bu yazı size yardımcı oldu mu?

Default image
Hilal Sarıyar Alaca
Ben Hilal Sarıyar Alaca. Doğma, büyüme İstanbulluyum. Nişantaşı Üniversitesi Radyo Tv. Programcılığı Mezunuyum. Ufak tefek radyo ve tv kanallarında staj deneyimlerim olsa da ilk profesyonel iş deneyimim Atv'de prodüktörlük yapmak ile başladı. Ayrıca Cem Öğretir'den bizzat diksiyon eğitimi aldım. Bu nedenle telaffuz, düzgün anlatım ve hitap noktalarında hiç sıkıntı çekmiyorum. Küçüklüğümden beri, mikrofon uzatmayı, yazmayı ve sunmayı sevmişimdir. Şu sıralar ise freelance içerik yazarlığı yapıyorum. Yazdıklarımın bir başkalarının hayatına dokunması ve bilgi vermesi beni mutlu ediyor. Umarım siz de yazdıklarımı okurken keyif alırsınız:)
İnceleme: 25

Bir yorum bırakın