Teknoloji

En Iyi Oyuncu Mouse Tavsiyesi ve Karşılaştırması

Servet verip topladığınız oyuncu bilgisayarı için sıra en iyi oyuncu mouse’unu bulmaya geldiyse, bu makale tam size göre.

Bir makineye servet harcayıp, gidip rastgele ve en ucuz mouse almak olmaz, tabi bu demek değildir ki en pahalı mouse en iyi mouse’dur. Herkesin bütçesine göre alabileceği mouse’ları inceledik ve bir liste oluşturduk, listeye gelmeden önce yeni başlayanlar için bir kaç bilgi paylaşacağız, bunlar ilginizi çekmiyorsa direkt sayfanın alt kısmındaki incelemelere gidebilirsiniz.

Oyuncu Mouse nedir? Normal bir mouse’dan farkları nelerdir?

Normal bir mouse ile oyuncu mouse’u arasındaki en önemli ayırt edici özellik, DPI yani hassaslık ayarını hassas bir şekilde yapabiliyor olmanızdır. Bu mouse modeline göre mouse için yüklü olan sürücüden veya üzerindeki bir fonksiyon tuşu ile ayarlanabilir. Böylece oyuncu kendi dilediği ve rahat ettiği hassaslığı sağlamış olur oynadığı oyunlarda.

Şimdi gelelim ikinci ayırt edici özelliğe, normal bir mouse’da en fazla 3 tane tuş bulunur, fakat oyuncu mouse’unda daha fazla tuş bulunur, bu tuşlara oyunlardaki belirli hareketler atanabilir, böylece zaman kaybetmeden oyundaki hareketler seri olarak yapılır ve rakiplerin önüne geçilir.

Gereksiz bir kaç ekstra ayırt edici özellikler ise bir çoğunun spor araba gibi tasarımları olması ve her yerlerinden ışık çıkmasıdır. Görüntü bazıları için önemli olsa da oyunlarda fonksiyonel olması her zaman daha öne çıkar.

Pahalı ve ucuz oyuncu mouse arasındaki farklar nelerdir?

Ağırlık: Ağırlık oyuncu mouse’larında önemli bir faktördür, mouse’u çok fazla hareket ettireceğiniz için ne kadar hafif olursa o kadar rahatlık sağlar.

Sensör: Bir diğer önemli fark da kullanılan sensörlerin hassaslığıdır, ucuz oyuncu mouse’larında bu sensörler daha pahalı olan versiyonlarına göre daha az hassastır.

Malzeme: Malzeme kalitesi de bir diğer önemli olabilecek etkendir, eğer uzun süreli bir yatırım yapmak istiyorsanız malzeme kalitesinin iyi olmasına open göstermelisiniz.

En iyi oyuncu mouse listesi

1- SteelSeries Rival 600

steelseries-rival-600

Danimarkalı şirket SteelSeries bu oyuncu mouse ile çok güzel bir iş çıkartmış. 12.000 DPI hassaslığına sahip olan bu mouse, 7 tane tuş ve ayarlanabilir ağırlık özelliği ile geliyor. Ağırlığını 96 ile 129 gram arasında kendinize uygun bir şekilde ayarlayabiliyorsunuz. Bu ürünü diğerlerinden daha öne çıkaran özellik ise, bu mouse’u, mouse pad’inden kaldırıp farklı bir yere koyduğunuzda hiç bir şekilde atlama yapmadan pozisyonunu koruyor.


Görüntü olarak da ilgi çekici bir tasarıma sahip olan bu mouse, 8 kanallı RGB aydınlatma ile geliyor. Fiyatı biraz yüksek olsa da, indirime girdiği zamanlar alınabilir bir oyuncu mouse’udur. Fiyat faktörü sizin için önemli değilse gönül rahatlığı ile sipariş verebilirsiniz.

2- Logitech G502 Proteus Spectrum

logitech-g502

Kaliteli malzemeye sahip, kendini ispatlamış bir markadan oyuncu mouse’u almak isterseniz, bu mouse tercih sebebi olabilir. 12.000 DPI hassaslığına sahip olan Logitech G502 Proteus Spectrum, kullandığı yazılım ile 200 DPI ile 12.000 DPI arasında istediğiniz hassaslığa ayarlanabiliyor. SteelSeries Rival 600’den daha fazla tuş sayısı ile bir adım öne geçiyor, bu oyuncu mouse tam 11 tane ayarlanabilir tuşa sahip.

Ayarlanabilir ağırlığı sayesinde rahat ettiğiniz bir ağırlığa ayarlayıp kullanabilirsiniz. RGB aydınlatması fonksiyonellikten uzak olsa da güzel bir görünüm kazandırmış. Bu mouse hakkında tek eleştirimiz ise solak olanlar için sol el ile kullanım özelliği olmayışıdır. Onun dışında Steelseries Rival 600 ile performans açısından çok bir eksiği yoktur.

3- Logitech G900 Chaos Spectrum

logitech-g903

Belki de listemizdeki en pahalı olan bu oyuncu mouse, kablosuz high-end bir ürün isteyenler için ideal olabilir. Kablolu kullanım özelliği de sunan bu mouse listemizdeki diğer mouse’lar gibi 12.000 DPI hassaslığa sahip, yanlarındaki soketlere takılan modüller sayesinde 11 tane tuş sayısına ulaşır.

Kablosuz kullanımda Işıkları kapalıyken 32 saat, ışıkları açıkken 24 saate kadar kesintisiz oyun keyfi sunar. Kablosuz moddayken bile 1ms’lik bir tepki süresine sahip olan bu oyuncu mouse kaliteli dış malzemesi ile fiyatının hakkını verse de kurlardaki fiyat düşünüldüğünde biraz fazla kaçabilir.

4- ROCCAT Kova

roccat-kova

ROCCAT Kova çok fazla bilinmeyen bir marka olsa da fiyatına oranla iyi bir performans sunar. Giriş seviyesi oyuncular için iyi bir mouse’dur, bu fiyat etiketinde solak kullanıcıları unutmamış olmaları da takdire değer.

3500 DPI hassaslık ile gelen ROCCAT Kova, yazılım ile 7000 DPI’a kadar çıkabilir. 99 gram ağırlığına sahip bu oyuncu mouse üzerinde 10 tane programlanabilir tuş bulunmaktadır.

Eksilerine gelecek olursak, yazılımı biraz eski görünümlü ve yaratabileceğiniz oyuncu profilleri sınırlıdır. Mouse üzerinde görsel bir DPI uyarısı da bulunmamaktadır.

Uygun bir fiyat etiketi ile gelen ROCCAT Kova oyuncu faresi, piyasada bulması biraz güç olsa da yurt dışından sipariş verebilirsiniz.

5- Corsair M65 PRO RGB

12.000 DPI hassaslığına sahip bu kablolu oyuncu faresi, 8 tane tuşa sahiptir. Ağırlığı 115 ile 135.5 gram arasında ayarlanabilir. Fakat solak oyuncular için herhangi bir opsiyonu bulunmamaktadır.

Corsair M65 PRO RGB oyuncu mouse’unda en sevdiğimiz özellik üzerinde bulunan yukarı ve aşağı tuşları ile istediğiniz zaman geçici olarak mouse DPI ayarını zaman kaybetmeden geçici olarak değiştirebilmenizdir. Ortadaki kırmızı noktalı tuşa basılı tutarak oyun içerisinde geçici olarak hassaslığı değiştirebilir ve kirimizi noktalı tuşu bıraktığınız anda eski ayarına geri döner, Böylece oyun içerisinde hassaslık gerektiren hareketleri rahatça yapabilirsiniz.

6- Razer Naga Chroma

Razer-naga-chroma

Razer firması herhalde ne kadar çok tus koyarsak o kadar iyi olur demiş ki, bu oyuncu mouse’unda toplam 19 tane tus vardır. Böylece World of Warcraft’in bütün aksiyon hareketleri parmağınızın ucunda olabilir, fakat bir çok oyuncu için gereksiz bir sayıdır 19 tane tus. Aynı şekilde listemizde bulunan en fazla DPI hassaslığına sahip olan bi oyuncu mouse’u 16.000 DPI ile gereksiz fakat ilgi çekicidir.

Razer Naga Chroma ile ameliyat yapmayacaksanız 16.000 DPI gereksiz bir hassaslık ayarıdır fakat sahip olduğu 19 tus ve 16.000 DPI hassaslık ile istatistiksel olarak öne çıkmaktadır.

7- SteelSeries Sensei 310

steelseries-310

SteelSeries tarafından üretilen başka bir oyuncu mouse’u olan SteelSeries Sensei 310 en iyi oyuncu mouse olmasa da kendisi bu listede bir yer hakediyor. 8 tane tuşa sahip olan bu mouse 100 ile 12.000 arasında ayarlanabilen DPI hassaslığına sahip. Sağ ve sol el ile kullanılabilme özelliğine sahip olan bu mouse 92.1 gram sabit bir ağırlığa sahip.

Oldukça hafif olan Sensei 310 için bir kaç ufak eleştirimiz de bulunmakta, ağırlığına ters oranla biraz büyük olan bu oyuncu mouse küçük elli olan kişiler için biraz rahatsız verici olabilir. Ortada bulunan döner tekerler biraz hızlı hareket ediyor, bu da oyun içerisinde hızlıca zoom yaparken bir avantaj olsa da hassas ayar gerektiren bir durumda avantajı tersine çevirebiliyor.

Yine de iyi görünen ve performansı iyi olan bir oyuncu mouse arıyorsanız, tercih edilebilir bir alternatiftir.

Hangisini almalıyım?

Bu soru listedeki sıralamadan bağımsız olarak, sizin neye ihtiyacınız olduğuna göre değişir. Eğer bütçe ile ilgili bir sorununuz yoksa ve en iyisine sahip olmalıyım diyorsanız Logitech G900 Chaos Spectrum sizin için en iyi tercih olacaktır, ama kablosuz bir mouse gerekmiyorsa yine de bütçenizi zorlayabiliyorsanız SteelSeries Rival 600 sizi üzmeyecektir. Tuş sayısı önemli ise Razer Naga Chroma ürününü tercih edebilirsiniz. Bütçenize uygun bir oyuncu mouse arıyorsanız ROCCAT Kova ürününü yurt dışından $40-50 civarı bir fiyata sipariş edebilirsiniz.

Tepkiniz nedir?

Harika
2
Emin değilim
1
Aptalca
0
Tümay Kılınç
2011 yılında Yaşar Üniversitesi görsel iletişim ve tasarım bölümünden mezun olan Tümay Kılınç bugüne kadar bir çok yurtiçi ve yurtdışı projelerde yer almış ve affiliate marketing alanında kazandığı tecrübeleri ile Türkiye'deki tüketicilere yardımcı olabilmek ve doğru seçimleri yapmalarına yardımcı olabilmek için 2018 Yılında TuketiciDergisi.com websitesini kurmuştur. Bu sitede yazılan bütün yazılar alanında uzman kişilere danışılıp, satış yapma kaygısı olmadan sizlere en doğru bilgiyi vermeyi amaçlamaktadır.

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 %