Kozmetik

14 Şampuanı Sizler İçin İnceledik: Saç Tipinize Uygun En İyi Şampuanlar ve Tavsiyeler


Saçlarımız bizim aynamızdır. Etrafla etkileşime girdiğimizde, ilk dikkat çeken yerlerimizden biri de saçlarımız olacaktır. Özellikle, kadınların kendilerine en dikkat ettiği noktalardan biri de burasıdır. Saçların parlaklığı, bakımı, rengi, şekli, hepsi insanın yüz ifadesine, duruşuna ve enerjisine doğrudan etki etmektedir. Bu sebeple, şampuan seçerken de gerekli özenin gösterilmesi önerilir.

Peki, hayatımızın vazgeçilmezlerinden biri olan ve saçlarımızı sürekli besleyen şampuan aslında, tam olarak nedir? Gelin, banyomuzun baş köşelerini kaplayan bu ürünleri daha yakından tanıyalım:

Şampuan, Hintçe olan ‘sapo’ (masaj yapma, ovuşturma) sözcüğünün Fransızca’ya ‘shampooing’ şeklinde geçmesiyle maydana gelmiştir. Saç yıkamaya mahsus ürün demektir. Şampuan, saçları temizlemek, canlı kılmak ve saç diplerini güçlendirmek adına üretilmiş sıvı malzemeye denilmektedir.

İngiltere, sömürge altına aldığı Hindistan’daki ‘champo’/ ‘sapo’ gibi malzemeleri görerek, bunlardan şampuanı üretti. Ürettiklerini ülkesinde kullanmaya başladı. Daha sonra, Almanya’daki deterjan üretimiyle, Fransa’daki temizlik malzemelerinin gelişmesiyle, kozmetik sektöründeki yerini aldı. Daha sonra her türlü saç için farklı türevleri üretildi.

Şampuanın Saçlarımıza Yararları Nedir?

Saçlarımız gün boyu her türlü sıkıntıya maruz kalırlar. Egzoz dumanı, kirli hava, rüzgâr, güneş, toz vd. birçok şey onu olumsuz yönde etkiler. Bu anlamda, saçlarda kir birikir. Onunla beraber, kepeklenme, yağlanma, dökülme problemleri de görülebilir. İşte o noktada, şampuan kullanmak saçlarımıza pek çok açıdan yarar sağlayabilir. Yararları aşağıdaki şekilde ifade etmemiz mümkündür:

 • Şampuan saçlarımızı kirlerden temizler. Onların güzel kokmasını sağlar.
 • Saçlarımıza parlaklık ve şekil verir. Hacim kazandırır.
 • Saç diplerimizdeki ölü derileri yok eder. Kepeklenme yapmayı önler.
 • Saçların yumuşacık olmasını sağlar. Telleri besler.

Şampuan saçımıza birçok açıdan yaradığı gibi, içinde birçok malzeme de ihtiva etmektedir. Bir şampuanın içinde aşağıdaki malzemeler yer almaktadır ve bunlar saçlarımıza etki etmektedir:

 • Şampuanın akışkanlığını su sağlamaktadır. Bu sebeple, şampuanın %80’e yakını sudur.
 • Cocamide dea adlı madde de saçların köpürmesini ve yumuşatıcı etkisiyle ipeksi kalmasını sağlar.
 • Ammonium lauryl sulfate ya da sodium lauryl sulfate adlı etken maddeler de, şampuana karıştırılan kimyasalları meydana getirirler. Sodium citrate da saçların ve saç derisindeki gözeneklerin PH dengesini korumaktadır.
 • Glikol distearate adlı maddeyse, şampuanın akışkanlığını sağlamakla birlikte, saçlara şekil vermeyi de sağlayan etkili bir içeriktir.
 • Dimethicone, şampuana büyük etki yapar. Saç derisinin yüzeyini korumaya yarar.
 • B vitamini katkılı olan panthenol ise, saç tellerini güçlendirir.
 • Stearyl Alcohol, şampuanın saçtaki yağlanmayı gidermesine yardımcı olur.
 • Paba, saçları güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korur.

Şampuan Nasıl ve Ne Sıklıkta Kullanılmalıdır?

Şampuanı ne sıklıkta kullanmalıyım sorusu, saç türlerine göre değişiklik göstermektedir. Fakat, normal bir bireyin şampuan kullanma sıklığı, her banyoya tekabül edecek şekilde, haftada 3 gündür. Bu 3 gün içerisinde, şampuan kullanılabilir. Hatta, şampuanla birlikte, saç kremi, saç bakım yağları da kullanılırsa, gözenekler desteklenebilir.

Şampuan kullanılırken, dikkat edilecek hususlardan biri de miktarıdır. Bu anlamda, köpürsün diye avucunuzun içine iyice sıkmanıza gerek yoktur. Hatta, ne kadar az şampuanla saçlarınızı köpürtür ve saç diplerine masaj yaparsanız, o kadar fazla etki eder ve saçlarınız da kimyasallardan arınmış olur. Bir tatlı kaşığı ölçeğini geçmeyecek incelikte şampuanı saçlarınıza yedirmeniz mümkündür.

Ayrıca, saçlarınızı banyodayken iyice durulamanız gerekmektedir.

Şampuan Alırken Hangi İçeriklere Dikkat Etmeliyim?

Her ürünü alırken, belli kıstaslar dahilinde dikkat etmemiz gereken şeyler vardır. Aynı durum, şampuan alırken de geçerlidir. Bunun için belli başlı seçme kriterleri bulunmaktadır. Bir şampuan alırken göz önünde bulundurmanız gereken kıstaslar şunlardır:

 • Öncelikli olarak, markasının belirgin özellikler göstermesine imtina edilmelidir. Marka, üretim tarihi, son kullanma tarihi, barkod numarası gibi ayrıntılar gözden kaçırılmamalıdır.
 • Piyasaya sürülen ve gerçeğine benzer şekilde üretilen sahte şampuanlara karşı da dikkatli olunmalıdır. Şampuanların arkasındaki içindekiler kısmına bakılmalı, etken maddeler iyi analiz edilmelidir.
 • Aldığınız şampuan, gereğinden fazla kırmızı yahut turuncu renkteyse ve elinizde iz bırakıyorsa, muhtemelen kimyasal oranı fazladır. Onu tekrar almaktan vazgeçin. Yine, şampuanınız gereğinden fazla köpürüyorsa, onu da tercih etmemelisiniz. Çünkü, şampuanlara yapılan her müdahale, aşırı kimyasal barındırdığı için, saçlarınıza zarar verecektir.
 • Şampuanlarda şu maddelerin olmasından da özellikle kaçınılmalıdır: Saçları gereğinden fazla köpürten kokamid, yapay bir katkı maddesi olan sodyum lauril sülfat ve kullanılan silikon maddeler…
 • Şampuan edinirken dikkat edilecek bir diğer husus da, saç türünüzü iyi bilmenizdir. Bu konuda bir saç uzmanından yahut kuaförünüzden de destek alabilirsiniz. İnce telli mi, kalın telli mi, kıvırcık mı, düz mü, hangi tür saça sahipseniz, o yönde bir ürün almanız isabetli olacaktır.

Sülfat Ne İşe Yarar, Saçlara Zararı Var Mıdır?

Sülfat, özellikle temizlik sektöründe kullanılan ve maddelerin köpürmesine yol açan bir maddedir. Tam adı, sodyum lauril sülfat şeklinde geçmektedir. Halıları temizlemek adına sıkça başvurulan bir ürün olup, tersine saçlar için ise son derece zararlıdır. Bu sebeple, az köpüren yahut hiç köpürmeyen şampuanların kullanılması size daha uygun olacaktır. Saçlar köpürmediği zaman temizlenmez diye bilinenler efsaneden öte bilgiler değildir. Aksine, saçlar ne kadar az köpürürse ve saç diplerine ne denli fazla masaj yapılırsa, teller de o denli iyi temizlenir. Saçlar daha çok ışıldar. Köpürme işlemi, ürünün içinde bol miktarda kimyasal bulunduğunun göstergesidir.

Ayrıca, kimi saçlarda sülfat tercih edilebilirken; kimi saçlar için bu maddenin olduğu ürünler tercih edilmeyebilir. Örneğin; kıvırcık, işlem görmüş ve yıpranmaya hazır saçlarda kesinlikle kullanılmaması gereken sülfür, yağlı ve kepekli saçlarda belli bir oranı aşmayacak şekilde tercih edilebilir.

Saç Türüne Göre Şampuan Seçimi

Saç türünüz, seçeceğiniz şampuanı da belirleyen en önemli etkendir. Bu yüzden, saçlarınızı iyi tanımanız gerekir. İnce telli midir, kalın telli midir, hangi havalara ve koşullara dayanaksızdır, ne kadar sürede bir dökülür, neye karşı hassastır; kıvırcık mıdır, düz müdür, dalgalı mıdır, bunların hepsini bilmeniz gerekir. Bu konuda, öncelikle bir saç bakım analizi yaptırmanız isabetli olabilir. Uzmanlardan alacağınız destek neticesinde, kendinize en uygun malzemeleri de seçmeniz kolaylaşabilir.

Kıvırcık saçlar

Kıvırcık saçlar, bakımı oldukça zahmet isteyen türler arasına girerler. Nitekim, banyo yapıldığında, kabarabilirler, elektriklenirler, boya yapılırken oldukça dikkatli takip edilmelidirler. Bu saçların şekle girmesi, toplanması da hayli zordur. Kısa kesim saçlar da görünümleri itibariyle, sürekli ayrı bir bakım isterler, taranmaları da zordur. Kıvırcık saçlar çok sık düzleştirilmemeli, bu saçların genetik yapılarıyla fazla oynanmamalıdır. Çünkü, yapılan her işlem saçların doğasına zarar getirecektir.

Bu yönde, ilgili saçlar için, kabarma yaratmayacak, düzleştirici etkiyi doğal yollarla sağlayacak, kimyasal katkısı az şampuanlar önerilebilir. Kimi doğal yağların bulunduğu ürünler elektriklenmeyi de önleyici niteliktedir.

Kuru ve yıpranmış saçlar

Kuru ve yıpranmış saçlar, uzun süre bakım görmüşse sönük bir görüntüyle sinirinizi bozabilir. Kimi teller kolayca kırılabilir, dökülebilir. Ayrıca, saçlarda parlaklık kalmaz. Onun yerine, saçlar matlaşır ve sertleşir. Bu yüzden, ilgili saçlar için zeytinyağı katkılı ürünler tercih edilebilir. Nemlendirici etkisi yoğun ürünler önerilebilir.

Boyalı ve işlem görmüş saçlar

Saçlarımıza bakım yaparken, onların aynı zamanda sürekli suretle kimyasallara maruz kaldıkları gerçeğini unuturuz. Bu sebeple, saçlara en yoğun kimyasal boyalar aracılığıyla da uygulanmaktadır. Ayrıca, meç attırma, perma yaptırma, fön çektirme vd. gibi işlemler de saçlarda kimi hasarlara sebebiyet verebilir. Bu hasarları yok etmek adına, boyalı ve işlem görmüş saçlar için, özel şampuanlar önerilmektedir. Doğal bitki özlü, işlem görmüş saçlar adına üretilen vd. gibi içerikleri olan ürünler mutlaka tercih edilmelidir.

Kepekli saçlar

Saç derisindeki kurumadan ve pullanmadan dolayı, saçlarda kepek oluşur ve insanları rahatsız eder. Beyaz beyaz maddeler omuzlara döküldükçe, bunları gizlemek adına elimizden geleni yaparız. Ayrıca, kepekler kaşıntı da yapar. Burada iki çeşit kepek görülür:

 • Kuru
 • Yağlı

Kuru kepek üstümüze dökülürken, yağlı kepek daha iri taneli olur ve saçlara yapışıp kalır. Saçları olduğundan da yağlı gösterir. Bunu önlemek için, PP vitamin ve selenyum içerikli şampuanları, kepeğe karşı etkili ürünleri kullanmak uygundur.

Yağlı saçlar

Saçların yağlanmasının pek çok sebebi bulunmaktadır. Bunların başında, genetik, çevresel faktörler geldiği gibi, beslenme ve yaşam standardı da saçlara etki etmektedir. Saçlar gündelik telaşın handikabında fazlasıyla zarar görmektedirler ve bu yüzden de, kimi zaman derilerden yukarı fışkıran bir yağ üretirler. Bu da, saçları kirli gösterir. Yağlı saçlar insanın özgüvenini de düşürmektedir.

Bu saçlar için, kesinlikle medikal şampuanlar önerilebilir. Ayrıca, ısırganotu katkılı ürünler de saçlardaki yağlanmayı gidermede yardımcı olabilir.

Dökülen saçlar

Dökülen saçlar, vücudunuzda herhangi bir durumun sinyalini verecekleri gibi, sizden de yoğun bakım talep etmektedirler. Birçok rahatsızlığın yahut ilaç kullanımının yan etkileri arasında, saç dökülmesi bulunmaktadır. Ayrıca, gerek iklim koşulları, gerek mevsim geçişleri, gerek çevresel ve dönemsel faktörler, gerek yaş, cinsiyet unsurları dökülmeleri etkileyebilir. Bu anlamda, saçın PH dengesini sağlayacak bakım ürünlerine ihtiyaç duyulabilir. Hindistan cevizi yağı içerikli şampuanlar, bitkisel içerikli ürünler kullanılabilir.

Sarı ve Gri saçlar

Mor şampuan, sarı ve gri saçlar için üretilmiş, ileri teknoloji eseri bir üründür. Sarı ve gri saçlar, işlem gördükler için bazen aşırı derecede çiğ görünebilirler yahut aşırı derecede parlayabilirler. İşte, mor şampuan kullanımı, bu saçların içeriğinde bir zıtlık etkisi yaratacağı için, renklerin rahatlıkla yerine oturmasına yardımcı olacaktır. İçinde mor pigmentler bulunan bu ürünler, özellikle böyle iddialı renklerin dengeli kullanılması için tüketilebilirler. Ayrıca, bu arada saçları da beslemeye devam ederler.

En İyi Şampuanlar

En iyi şampuanlar denildiğinde, normal saçlar için, genel kullanıma açık ürünleri tarif edebiliriz. Bununla birlikte, saç türlerine göre de değişiklik gösteren bakım ve temizlik ürünleri kullanılması gerekebilir.

Kıvırcık Saçlar İçin En İyi Şampuanlar

Kıvırcık saçlar için, elektriklenmeyi önleyici, dalgaları koruyucu, saç tellerini şekle sokan yahut arzuya göre, saçları düzleştiren şampuanlar seçilebilir.

John Frieda Bukle Belirginleştirici Şampuan İncelemesi


John Frieda Bukle Belirginleştirici Şampuan, kıvırcık saçlar için önerilen bakım ürünlerinden de biridir. Saçlara hacim kazandırır. Aynı zamanda, onları canlandırır.

Bu ürünü kullananlar, saçlarının kuvvetlendiğini, buklelerin daha da sağlamlaştığını, ama aynı zamanda saç tellerinin yumuşacık kaldığını belirtmişlerdir.

Öne Çıkan Özellikleri:

 • Saçları besleyici jojoba yağı içerir.
 • İçlerinde saçları şekillendiren polimerler bulunmaktadır.
 • Kokusu oldukça etkilidir.

Marc Anthony Strictly Curls 3x Nemlendirici Şampuan İncelemesi


Marc Anthony Strictly Curls 3x Nemlendirici Şampuan, içeriğindeki marula yağı, hindistan cevizi kremi ve shea butter etkisiyle üçlü bir güç dengesi yaratır. Kuruyan, karışan, dökülen, kabaran ve şekle girmeyen saçları etkisi altına alır.

Bu ürünü kullananlar, içindeki aloe-veranın da muhteşem etkisiyle, saçlarının eskisinden daha parlak olduğunu da fark etmişlerdir. Şampuan, düzenli kullanımlarda farkını hemen ortaya koymaktadır.
Öne Çıkan Özellikleri:

 • Hindistan cevizi kremi, marula yağı ve shea butter gibi güçlü doğal katkılar içerir.
 • Aloe vera gibi etkili bir bakım maddesi içerir.
 • Paraben, SLS, ftalat gibi kimyasallar barındırmaz.

Kuru ve Yıpranmış Saçlar İçin En İyi Şampuanlar

Kuru ve yıpranmış saçlar için, özellikle nemlendirici etkili, zeytinyağı katkılı ürünler kullanılması önerilmektedir.

Restorex Kuru & Yıpranmış Saçlar İçin Onarıcı Bakım Şampuanı İncelemesi


Restorex Kuru & Yıpranmış Saçlar İçin Onarıcı Bakım Şampuanı, dermatolojik testlerden geçirilmiş olup, hassas saçları yeniden diriltme özelliğine sahiptir. Saç köklerini güvenle beslerken, saç tellerinin de hacim kazanmasına yardımcı olur. Nemlendirici etkisi sayesinde, gözenekleriniz de hava alır.

Bu şampuanı kullananlar, saçlarının hacim kazandığını, dökülmediğini ve bir halat misali dayanıklılaştığını belirtmişlerdir. Bu şampuanın oldukça doğal içeriklere sahip olmasının da altı çizilmiştir.
Öne Çıkan Özellikleri:

 • Saçların nemlenmesine ve güçlenmesine katkı sağlar.
 • Saçların daha çabuk uzamasına neden olur.
 • Saç köklerini besler.

Prozinc Kuru Saçlar için Şampuan İncelemesi


Prozinc Kuru Saçlar için Şampuan, kuru ve yıpranmış saçlar için yoğunlaştırılmış bir etkiye sahiptir. İçindeki vitaminler saç tellerini köklerinden uçlarına değin besler.

Bu şampuanı kullananlar, saçlarının fazlasıyla canlandığını ve parlak göründüğünü belirtmişlerdir. Bu ürün sürekli kullanıldığında, etkisi giderek güçlenmektedir.

Öne Çıkan Özellikleri:

 • E vitamini etkilidir.
 • Renklendirici içermez.
 • İçinde; paraben, sls, formaldehit gibi katkı maddeleri yoktur.
 • Zor taranan saçları yıpratmadan açar.

Boyalı ve İşlem Görmüş Saçlar İçin En İyi Şampuanlar

Boyalı ve işlem görmüş saçlar için, besleyici ve doğal katkı maddeli şampuanlar kullanılmalıdır. Boyayı uzun süre koruyan ve aynı zamanda saçların bakımını da sağlayan ürünler tercih sebebidir.

Herbal Essences Aloe Gücü + Mango 380 Ml Sülfatsız Şampuan İncelemesi


Herbal Essences Aloe Gücü + Mango 380 Ml Sülfatsız Şampuan, içeriğinde hiçbir katkı maddesi bulundurmaz. Sülfat içermez. Mango ve aloe vera etkisiyle, kokusu ve görüntüsü oldukça güzeldir. Saç renginizi korumak için yardımcı olur.

Bu şampuanı kullananlar, görüntüsünden kokusuna, içeriğinden gösterdiği etkiye değin her yönüyle dört dörtlük bir ürün olduğunun altını çizmişlerdir. Önemle tavsiye edilmektedir.

Öne Çıkan Özellikleri:

 • Aloe vera ve mango içerir.
 • % 93 oranın doğal kökenli bir üründür. Saf su içerir.
 • İçinde hiç sülfat kullanılmamıştır.
 • Dünyaca ünlü botanik markası, Royal Botanic Gardens onaylıdır.

Prozinc Boyalı ve İşlem Görmüş Saçlar için Şampuan İncelemesi


Prozinc Boyalı ve İşlem Görmüş Saçlar için Şampuan, ipek proteni ve bitki özleri sayesinde, beklenen canlılığı sağlar. Aynı zamanda, saçlardaki boyanın rengini ve parlak etkisini de muhafaza eder. İçindeki phytokeratin sayesinde, saç tellerine elastiklik kazandırır.

Bu şampuanı kullananlar, saçlarında oluşan parlaklığın gözle görülür şekilde fark edildiğini vurgulamışlardır. Aynı zamanda, kepeğe karşı da bu ürün tavsiye edilmektedir. Birkaç etki için kullanılmıştır ve şampuandan fazlasıyla memnun kalınmıştır.
Öne Çıkan Özellikleri:

 • Bitki özleri içeren doğal bir şampuandır.
 • İçeriğinde, piroctone olamine ve climbazole denilen koruyucu maddeler bulunmaktadır.
 • Renklendirici içermez.
 • Saçlara canlılık verir.

Kepek Karşıtı En İyi Şampuanlar

Kepek, kuru ve yağlı olarak ikiye ayrılır ve eğer, saçlara musallat olursa, gerçekten can sıkıcı bir hal alır. Bu sebeple, dermatolojik testlerden geçirilmiş şampuanların tercih edilmesi sorunun çözümü adına önemli bir adımdır.

Vichy Dercos Anti-Dandruff İncelemesi


Vichy Dercos Anti-Dandruff, son model teknolojiler ışığında üretilmiş bir üründür. İçinde, mikrobiyom dengesini sağlayacak katkı maddeleri vardır. Selenyum sayesinde, saçlardaki kepeği gidermede yardımcı olmaktadır.

Bu şampuan düzenli kullanıldığında, yağlı addedilen büyük taneli kepekleri bile gidermektedir. Şampuanı kullananlar, saçlarında kepek olmadığını belirtmektedirler.

Öne Çıkan Özellikleri:

 • 6 hafta içinde kepeğe kesin çözüm sağlar.
 • Saçlarda ve saç derisinde kaşıntı yapmaz. Hatta, kaşıntıyı yok eder.
 • Kokusu hayli güzeldir.

Head And Shoulders Clinical Strength Kepek Önleyici Şampuan İncelemesi


Head And Shoulders Clinical Strength Kepek Önleyici Şampuan, dermatolojik hassas testlerden geçirilmiş, özel bir şampuandır. Kepek sorununu kısa sürede giderir. Selenyum katkısıyla güçlenen yapısı, pul pul yapılanmaları, kızarıklıkları ve kaşıntıyı giderir. Saçları yumuşacık yapar.

Bu şampuanı kullananlar, bir klasik olarak sadece kepek giderici şekilde değil, besleyici şekilde de ondan çok fayda sağladıklarının altını çizmişlerdir.

Öne Çıkan Özellikleri:

 • Ph dengesini koruyan yapısıyla, günlük kullanıma uygundur.
 • Seboreik dermatit problemleri kökünden çözer.
 • Kepeklere karşı etkisi klinik testlerle de kanıtlanmıştır.

Yağlı Saçlar İçin En İyi Şampuanlar

Saçların yağlanması birçok faktöre dayanmaktadır. Bu yüzden, bu saçların bakımı adına kimi zaman medikal şekilde de değerlendirilecek, özel içerikli şampuanlar kullanılması önerilmektedir.

Insight Rebalancing Sebum Yağlı Saçlar için Şampuan İncelemesi


Insight Rebalancing Sebum Yağlı Saçlar için olan bu şampuan, paraben, sülfat gibi hiçbir kimyasal katkı maddesi içermeksizin, en doğal yollardan saçlara eski hacmini kazandırır. Saçları yağlardan arındırır. Saç derisinin gözeneklerini korur. Ph dengesini muhafaza eder.

Bu şampuanı kullananlar, medikal etkisiyle birlikte, güçlü bir dirilişin olduğunu belirtmişlerdir. Saçları yeniden yağ dengesine kavuşan kullanıcılar, gündelik hayatlarını keyifle sürdürdüklerinin altını çizmişlerdir.
Öne Çıkan Özellikleri:

 • Derin koruyucu özelliğiyle, saç derisindeki sebum üretimini denge altına alır.
 • Antibakteriyel özelliğe sahiptir.
 • Temizleyici özelliğiyle, saçlara doğal parlaklık kazandırır.

Restorex Yağlı Saçlar İçin Uzama Etkili Şampuan İncelemesi


Restorex Yağlı Saçlar İçin Uzama Etkili Şampuan, içeriğindeki niasinamidin maddesiyle birlikte saçların PH dengesini anında düzene sokar. İnce telli saçları kuvvetlendirir. Kırılmalara karşı eşsiz koruma sağlar.

Bu ürünü kullananlar, saçlarındaki yağlanmanın giderildiğini ve saç tellerinin güçlendiğini belirtmişlerdir. Saçların çabuk uzadığı da ifade edilmiştir.

Öne Çıkan Özellikleri:

 • Dermatolojik testlerden geçirilmiş bir şampuandır.
 • Saç tellerini korur ve saçları çabuk uzatır.
 • Yağlanmayı kısa sürede engeller.
 • Katkı maddesi içermez.

Saç Dökülmesini Engellemek İçin En İyi Şampuanlar

Saç dökülmelerinin farklı sebepleri olsa da, genel olarak bakıldığında sorun ortaktır. Tellerin bir bölümü yahut çoğunluğu döküldüğünde, kişiler bir rahatsızlık duymaya başlarlar. İşte, bunun adına saçları güçlendiren, saç diplerini koruyan şampuanlar gerekebilir.

Revox Biotin & Collagen At Kuyruğu Bitki Özlü Saç Bakım Şampuanı İncelemesi

Revox Biotin & Collagen At Kuyruğu Bitki Özlü Saç Bakım Şampuanı, içeriğindeki biotin maddesi sayesinde, saçlara güç kazandırır. Yaşın ilerlemesiyle birlikte, vücuttaki kolajen miktarı azaldığı için, bu durum saçlara da yansır. Fakat, bu şampuan kolajen dengesini de arttırır. Böylelikle, saçlar çok sağlam hale gelirler.

Bu şampuanı kullananlar, saçlarının eskisinden de kuvvetli olduğunu, neredeyse tek bir tel dökülmediğini belirtmişlerdir. E vitamini etkisini de hissettiklerini belirten uzman kullanıcılar bulunmaktadır.

Öne Çıkan Özellikleri:

 • Kolajen desteği sağlar.
 • E vitamini katkılıdır.
 • Paraben, sls gibi zararlı kimyasallar içermez.
 • Saçları yumuşacık yapar.

Urban Care Biotin ve Kafein içeren Saç Kökü Güçlendirici Hızlı Uzamaya Yardımcı Şampuan İncelemesi


Urban Care Biotin ve Kafein içeren Saç Kökü Güçlendirici Hızlı Uzamaya Yardımcı Şampuan, içerdiği kafein ve biotin etken maddeleri sayesinde saçların güçlenmesine ve çabuk uzamasına destek sağlar. Saç köklerini uyarıcı ve kan dolaşımını düzenleyici etkisi de hemen fark edilir.

Bu ürünü kullananlar, saçlarının inanılmaz derecede yumuşadığını, ama kırılmaksızın, özenle uzadığını da vurgulamışlardır.

Öne Çıkan Özellikleri:

 • Biotin ve kafein gibi iki güçlü madde içerir.
 • Saç diplerindeki gözeneklerin nefes almasını sağlar.
 • Saç diplerine giden kan dolaşımını düzene sokar.
 • Saçları sağlıklı hale getirir.

Sarı ve Gri Saçlar İçin En İyi Mor Şampuanlar

Sarı ve gri saçlar, oldukça havalı görünseler de, saç yüzeyindeki etkilerinin tam tutması bakımından, özel ilgiye ihtiyaç duyarlar. Bu saçların renklerinin oturması, solmaması, tam tonunun tutması ve kimi çiğ görüntülerinin dengelenmesi adına, mor şampuan kullanılması önemlidir.

Elseve L’oréal Paris Turunculaşma Karşıtı Mor Şampuan İncelemesi


Elseve L’oréal Paris Elseve Turunculaşma Karşıtı Mor Şampuan, sarı ve gri gibi saç renklerinin oluşturdukları aşırı parlamayı düzenler. Onlara çekici, ama mat bir görüntü kazandırır. Ayrıca, bu renklerin nitelikli şekilde, uzun süre kullanılmasına da imkân sağlar.

Bu ürünü kullananlar, saçlarının renginde dengeli bir gölgelenme ve parlaklık olduğunu, saç diplerinin de beslenerek, saç tellerinin güçlendiğini vurgulamışlardır.

Öne Çıkan Özellikleri:

 • UV filtresi içerir. Böylelikle, karşıt tonları nötralize ederek, düzene sokar.
 • Saç renginde denge sağlar.
 • Kokusu parfümlü ve güzeldir.
 • İddialı renk kullanılan saçların tonlarını düzenler, gereksiz parlamaları giderir.

Colorinn Stardust Silver Mor Şampuan İncelemesi


Colorinn Stardust Silver Mor Şampuan, haftada bir kez kullanım önerisiyle, kısa zamanda saçlarınızdaki kontrast renkleri dengeye sokar. Sarı, gri gibi iddialı renklerdeki cansızlıkları, gereksiz ışıklanmaları dengeye çeker. Bu yönde, dermatolojik testlerden de geçirilmiş, kuvvetli bir üründür.

Bu şampuanı kullananlar, saçlarındaki cansızlığın gittiğini, saç diplerinin nefes aldığını ve saç renklerinin tam istedikleri gibi oturduğunu, aynaya keyifle baktıklarını vurgulamışlardır. Bu ürünün, aynaya keyifle bakmaya vesile olduğu da belirtilmiştir. İddialı renkleri kullanan kişiler için önerilmiştir.

Öne Çıkan Özellikleri:

 • Az miktarda kullanılır, ama kısa sürede etki sağlar.
 • Fiyatı oldukça ekonomiktir.
 • İçinde gümüş adı verilen özel nano kapsüller bulunmaktadır.

Sonuç

Saç şampuanı seçmek önemli bir görev gibidir. Nitekim, öncelikle saçlarımızın yapısını çok iyi bilmemiz gereklidir. Saçlarımızın neye ihtiyacı olduğunu tespit ettikten sonra, ona göre uygun şampuanları ve bakım ürünlerini tercih etmemiz gerekir. Bu noktada, bilhassa doğal bakım ürünlerine yönelmek gereklidir. Sülfat içeren, saçların PH dengesini düşüren ürünlerden, sahte şampuanlardan uzak durmak gerekir. Bu yönde, bilinen markaların satıldığı güvenli marketlerden ve eczanelerden alışveriş yapılabilir.

Şampuan kullanırken, miktarına da dikkat edilmelidir. Çok köpüren ürünlerden ziyade, yerinde köpüren ve doğal kokan ürünler tercih edilmelidir. Şampuanların dermatolojik testlerden geçirilmesi, kalite belgesi taşıması da gereklidir.

Saçlarınızı için dış destek almak da mühimdir. Bunun için, bir saç uzmanına yahut alanında profesyonelleşmiş bir kuaföre de danışılabilir. Onun önerdiği ürünlerin de içerikleri incelenebilir. Şampuan alırken, içindekiler kısmı çok iyi incelenmelidir. Paraben, sls gibi katkı maddelerinden uzak durulmalıdır. Bitki özlü malzemeler daha doğaldır. Hindistan cevizi yağı, aloe vera, ısırgan otu, zeytinyağı misali doğal içerikli ürünler de tercih sebebi olabilir. Ama, mutlaka önce saçlarınızın özelliği yahut saçlarınızdaki sorunlar iyi bilinmeli ve ona göre bir yöntem uygulanmalıdır. Saçlarla oyun şakaya gelmez; çünkü, saçlarınız ruhunuzun da, bedeninizin de bir yansımasıdır.

Tepkiniz nedir?

Harika
0
Aşık oldum
0
Emin değilim
0
Aptalca
0

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 %