SeyahatTeknoloji

En İyi Bluetooth Kulaklık Markaları İncelemeleri ve Yorumları (2020 Yılı)

Piyasada bulunan birçok bluetooth kulaklık modeli arasında seçim yapmakta zorlanıyor musunuz? Bu ürünler arasında hangisi sizin için en uygunu, bunu seçmenizde size yardımcı olmak istiyoruz.

Öncelikle, kablosuz kulaklıklarda tüketici için 3 ana kategori vardır; ses engelleme özelliği olan kulakiçi kulaklıklar, ses engelleme özelliği olan kulaküstü kulaklıklar ve bütçe dostu kablosuz kulaklıklar. Hangi amaç için kablosuz kulaklık arıyor olursanız olun, bu yazımızda size uygun bir kulaklık bulabileceğinizi düşünüyoruz, ama öncesinde birkaç yararlı bilgi vermek istiyoruz.

Eğer siz ne tür bir bluetooth kulaklık almak istediğinizi zaten biliyorsanız direkt olarak ilgili incelemelerimize geçebilirsiniz:

Kablolu vs. Kablosuz Kulaklık

Kablosuz kulaklıklar ve kablolu kulaklıkların birbirine karşı avantajları ve dezavantajları vardır, diğer her üründe olduğu gibi. Bunları alt başlıklar halinde kısa kısa özetleyeceğiz, siz de gerçekten kablosuz bir kulaklığa gerçekten ihtiyacınız var mı yok mu ona karar verebilirsiniz böylece.

1- Ses kalitesi

Kablosuz kulaklıklar, kablolu kulaklıklara göre daha düşük seviyede ses kalitesi sunar, fakat bu fark normal bir kullanıcıyı etkileyecek seviyede değildir. Örnek vermek gerekirse, kablosuz kulaklıklar ortalama 768kbps, kablolu kulaklıklar ise 2304kbps dosya destekler, peki bu kablolu kulaklıklar 3 kat daha iyi ses verir demek mi oluyor? Aslında değil, çünkü dinleyecek olduğunuz dijital müzik dosyaları 256kbps civarında olacaktır, mesela Spotify üzerinde dinlediğiniz şarkıların bir çoğu 160kbps’dir, ücretli bir üyeliğiniz var ve yüksek kalite seçeneği aktif ise 320kbps’lik bir müzik deneyimi sunar, bu şekilde düşünüldüğünde ses kalitesi iki kulaklık tipinde de aynı olacaktır.

Peki ne zaman kablolu kulaklığa ihtiyaç duyarsınız? Eğer bir odyofil iseniz ya da müzik stüdyosu sahibi iseniz, en ufak bir ses kaybı bile sizin için önemliyse, high-end diye tabir edilen pahalı kablosuz kulaklıklara yönelmeniz gerekebilir, veya daha uygun kablolu stüdyo kulaklıkları işinizi görecektir. Bir diğer faktör ise, örneğin Tidal gibi uygulamalar kullanıcılarına kayıpsız, yani master olarak adlandırılan müzik kayıtlarını sunarlar ve bu müzikler de 1411kbps’dir, yani kablosuz kulaklıkların destekleyebileceğinin üzerindedir.

2- Mesafe

Kablosuz kulaklıkların en büyük avantajı sizleri belli bir kablo mesafesine mahkum etmemesidir, böylece telefonunuzdan ya da bilgisayarınızdan uzaklaşsanız dahi kullanmaya devam edebilirsiniz, fakat bu mesafe aldığınız bluetooth kulaklığa göre değişiklik gösterecektir. Bazı bluetooth kulaklıklar 100 metre uzaklaşsanız bile çalışmaya devam ederken, bazıları ise bir odadan başka bir odaya geçtiğinizde kesintiler yaratabilir, ve tabi ki unutmamakta fayda var, mesafe arttıkça ses kalitesi de buna paralel olarak azalacaktır.

3- Batarya ömrü

Kablolu kulaklıkların en büyük avantajı da herhangi bir bataryaya ihtiyaç duymadığından dolayı pilinin bitme gibi bir sorunu olmamasıdır. Piyasada ortalama bir kulaküstü bluetooth kulaklık 20 saat pil ömrü vermektedir, daha pahalı ürünler ise 40 saate kadar batarya ömrü sunabilmektedir, ortalama bir kulakiçi kulaklık ise 4 saat batarya ömrü sunmaktadır. burada dikkat edilmesi gereken sırf kablosuz diye bulduğunuz en ucuz bluetooth kulaklığı almamanızdır, çünkü piyasada 2 saat bile batarya ömrü olmayan bluetooth kulaklıklar mevcuttur.

Bazı kulaküstü bluetooth kulaklıkların bataryası bitse bile kablolu olarak kullanılmaya devam edilebildiğini de belirtmemizde fayda var, böylece müzik zevkiniz yarıda kalmamış oluyor.

Hangisini tercih etmeli?

Yukarıda da anlatıldığı gibi, iki kulaklık tipinin de kendine has kullanım alanları bulunmaktadır. Eğer bir müzisyenseniz ya da odyofil iseniz kablolu kulaklıklar sizin için daha uygun olacaktır, fakat normal bir müzik dinleyicisi iseniz, spor yaparken, çalışırken ya da seyahat ederken kullanacaksanız bluetooth kulaklıklar daha kullanışlı olacaktır.

Eğer kablosuz yani bluetooth kulaklıkların kendiniz için daha uygun olduğuna karar verdiyseniz şimdi bir de son olarak kulaküstü ile kulakiçi kulaklıkları karşılaştıralım.

Kulaküstü vs. kulakiçi kulaklıklar

Aslında iki tür kulaklık tipi var gibi görünse de toplamda dört farklı kategoride değerlendirilebilir, şimdi bunlara kısaca bir göz atalım.

Kulaküstü kulaklıklar

Kulaküstü kulaklıklar kendi içinde ikiye ayrılır, bunlardan ilki kulağın tamamını kapatan büyük boyutta olan kulaküstü kulaklık, diğeri ise kulak boyutunda olan daha kompakt boyutlarda bir kulaklık.

Kulakları tamamen kapatan kulaküstü kulaklıklar daha çok tercih edilir, bunun sebebi daha konforlu ve fiyat olarak daha ucuz olmasıdır, kulağı tamamen kapattığı için ses izolasyonu nispeten daha iyidir.

Daha kompakt boyutta olan bu kulaklık tipi ise sık seyahat edenlerin ve çok fazla bass gerektirmeyen müzikleri dinleyenler için ideal olsa da ses izolasyonu daha zayıftır.

Kulakiçi kulaklıklar

Kulakiçi kulaklıklar da kendi aralarında ikiye ayrılır, bunlardan ilki tamamen kablosuz olan earbuds olarak adlandırılan tiptir, diğeri ise kablo ile birbirine bağlı olan kulaklıklardır. Tamamen kablosuz olan kulaklıklar taşıması daha kolay olmasına karşın kaybetmesi daha da kolaydır, bu yüzden ekstra özen göstermek gerekir.

Peki kulakiçi mi kulaküstü kulaklık mı almalı?

Bu tamamen kullanıcının ihtiyacına ve konforuna bağlı olarak belirlenmelidir;

Kulaküstü Kulaklık Artıları ve Eksileri
+ Batarya ömrü daha fazladır
+ Bas seviyesi ve kullanılan driverlar daha gelişmiştir
+ Daha konforludur
– Uzun süre kullanımda terleme yapar
– Dışarıya ses sızdırmaya daha meyilli bir yapısı vardır

Kulakiçi kulaklık artıları ve eksileri
+ Uzun süre kullanımda terletme yapmaz
+ Telefon görüşmelerini yapmak için daha uygundur
+ Sesi dışarıya sızdırmaz
– Ses kalitesi aynı fiyat seviyesindeki kulaküstü kulaklıklara göre daha kötüdür
– Konforlu değildir

En iyi kulaküstü kulaklıklar

Sony WH-1000XM3 incelemesi ve yorumları

Sony’nin bu modeli ise listemizde en iyi ses kalitesini sunan kulaküstü bluetooth kulaklık diyebiliriz. Ortalama 30 saatlik batarya ömrüne sahip olan Sony WH-1000XM3 ses kalitesi ve diğer özelliklere ile de ön plana çıkıyor.

Bu özelliklerden bir tanesi harika bir ses engelleme teknolojisine sahip olması ve hiç bir şekilde dışarıdan gelen seslerin sizi rahatsız etmemesi, aynı anda Quick Attention özelliği sayesinde ses engelleme özelliğini devre dışı bırakıp bütün sesleri içeri alabilmeniz, böylece kulaklığınızı çıkartmadan başkası ile konuşabilir, kahve siparişinizi verebilirsiniz.

Ses kalitesinin diğer kulaklıkardan önde olmasının sebebi ise LDAC codec’i kullanabilmesidir. LDAC codec ve aptX HD hakkında bilgi almak isterseniz bu linki takip edebilirsiniz.

Eksi özelliklerine değinmek gerekirse eğer, kutunun içerisinden şarj kablosu çıkmıyor ki bu önemli bir eksiklik olabilir bazı kullanıcılar için, bir de şarj olurken bluetooth bağlantısı yapılmadığı için şarjın dolmasını beklemek gerekiyor. Fakat bunlar ürünü satın almaya engel eksiler değil tabi ki.

Eğer Sony WH-1000XM2 sahibi iseniz, upgrade etmeniz için çok önemli bir sebep yok, en önemli güncelleme bir önceki modelde olan mikrofon ile ilgili sorunlar bu yeni modelde düzeltilip dış sesleri engelleyen daha kaliteli bir mikrofon kullanmış Sony, bunun dışında upgrade etmenizi gerektirecek yeni bir özellik olduğunu düşünmüyoruz.

En iyi ses: Sony WH-1000XM3 Kablosuz Bluetooth Kulaklık

2,099.00
Fiyatına Bak
Trendyol.com
as of 26 Kasım 2020 17:13

Bose QuietComfort 35 II incelemesi ve yorumları

Belki de listemizde en iyi ses engelleme teknolojisine sahip olan bu kulaklık, 20 saatin üzerinde batarya ömrü ile en uzun seyahatlerinizde bile sizi yalnız bırakmıyor. Bose markasının ses kalitesi ve konforu ile ünlü bir marka olduğunu hepimiz biliyoruz zaten.

Bose QuietComfort 35 II ile aynı anda iki cihaza bağlanabilir ve müzik dinleyebilirsiniz, ses kalitesine gelecek olursak eğer baslarda çok fazla başarılı olmasa da tizlerde gerçekten çok başarılı olduğunu söyleyebiliriz, dinlediğiniz müzikteki her enstrümanın sesini ayrı ayrı duyabilirsiniz.

Bu kulaklığı diğer kulaklıklardan ayıran bir diğer özellik ise Google Assistant butonuna sahip olması ve telefonunuz ile sürekli iletişim halinde olmasıdır. Eğer Google Assistant özelliği sizin için önemli değilse, bir önceki versiyonu olan Bose QuietComfort 35’de işinizi görecektir, ve üstelik daha ucuz bir fiyata bulabilirsiniz.

Bu modelde tek beğenmediğimiz özelliğin ses seviyesi olduğunu söyleyebiliriz, ses seviyesi umduğunuzdan daha düşük çıkabilir fakat bu eksisini başarılı bir aktif gürültü engelleme sistemi ile kapatıyor, böylece gürültülü ortamlarda bile müziğinizi rahatça dinleyebilirsiniz.

En iyi izolasyon: Bose Quietcomfort 35 II Kablosuz Kulaklık

2,618.70
Fiyatına Bak
Trendyol.com
as of 26 Kasım 2020 17:13

JBL Tune 500BT incelemesi ve yorumları

JBL’in kullanışlı ve bütçe dostu bu modeli bluetooth kulaklık isteyip de çok fazla para ödemek istemeyen kullanıcıları mutlu ediyor. Hızlı şarj özelliğine sahip olan bu model yaklaşık 16 saat kesintisiz müzik keyfi sunuyor. Hızlı şarj sayesinde 5 dakikalık şarj ile 1 saatlik kullanım elde edebiliyorsunuz, full şarj etmek ise 2 saat sürebiliyor. Kablolu kullanım özelliği olmayan bu kablosuz kulaklıkta sadece bluetooth üzerinden müzik dinleyebiliyorsunuz.

Ses kalitesinden bahsedecek olursak tabi ki bir Sony WH-1000XM3 değil, fakat özellikle basları çok iyi verdiğini söyleyebiliriz, R&B, hiphop, elektromüzik seven birisi iseniz bu kulaklık tam size göre.

Yumuşak kulak çerçevesi konforlu bir deneyim sunmasına rağmen, uzun süre kullanımlarda fazlasıyla ısınıp terletebilir özellikle yaz günlerinde, fakat kısa süreli egzersizler ve yürüyüşler için mükemmel bir seçim olduğunu söyleyebiliriz, kafaya tam olarak oturan yapısı sayesinde spor yaparken müzik keyfiniz yarıda kalmaz.

Eksilerine gelecek olursak, malzeme kalitesinin fiyatıyla orantılı olarak düşük olduğunun görebiliriz, özellikle dış kaplaması çizilmelere karşı dayanıklı değil. Ses izolasyonunun da yeterli olmadığını söylemekte fayda var, %50 ses seviyesinde bile aynı odadaki bir arkadaşınız sizin hangi şarkıyı dinlediğinizi kolayca söyleyebilir.

Sonuç olarak bu fiyata alınabilecek en iyi bluetooth kulaklık olduğunu söyleyebiliriz, belirttiğimiz eksileri olmasaydı zaten fiyatı da bu seviyelerde olmazdı.

Bütçe Dostu: JBL T500BT Kablosuz Kulaküstü Kulaklık

369.00
Fiyatına Bak
Trendyol.com
as of 26 Kasım 2020 17:13

Jabra Move Wireless incelemesi ve yorumları

Listedeki en ucuz kulaklık olan Jabra Move Wireless, sizi kesinlikle şaşırtacak bir özelliğe sahip olmasa da fiyatına nazaran iyi bir ses kalitesine sahiptir, 8 saatlik batarya ömrü ile kesinlikle seyahat için önermesek de 150gr hafifliği ile bir adım öne çıkıyor.

Şık tasarıma sahip olan Jabra Move’un basları ve tizleri çoğu kullanıcıyı tatmin edecektir. Hem kablolu hem kablosuz olarak kullanabileceğiniz bu kulaklığı micro USB kablosu sayesinde şarj edebilirsiniz

Peki eksileri nelerdir? Ses yalıtımı yok denecek kadar az, yani dışarıdaki sesler müzik dinlerken sizi rahatsız edebilir, aynı şekilde müzik dinlerken müziğin sesi de dışarı çıkabilir. Fakat tam bir fiyat performan ürünüdür, bütçe dostu olan bu kulaklık ayrıca oldukça dayanıklı bir malzemeye sahiptir.

Stil Sahibi: Jabra Move Kırmızı Bluetooth Kulaklık

359.00
Fiyatına Bak
Trendyol.com
as of 26 Kasım 2020 17:13

En iyi kulakiçi kulaklıklar

Xiaomi Redmi Airdots tws incelemesi ve yorumları

Xiaomi, bu ürünüyle harika bir ürün elde etmek için çokça para harcamanıza gerek olmadığını bir kez daha kanıtladı. AirDots, kulaklarınıza düzgün bir şekilde yerleşen ve diğer, daha pahalı ürünlerin kötü tasarımlarına sahip olmayan ve iyi ses veren bir kulaklık modelidir.

Kulak içi tasarımı sayesinde, sunulan bas tepkisinden ve daha geniş frekans aralığından memnun kaldık. Kulaklıkların kulağınızda sıkıca olduğundan emin olmalısınız, çünkü bazen hafifçe gevşemeleri bile ses kalitesine etki edebilmektedir. Testlerimizde 4.5 saatin biraz üzerinde bir batarya ömrü olduğunu deneyimledik. Telefonunuzdan arada duvarlar olmadan 10 metre kadar uzaklaşsanız bile ses kaybı olmazken, başka bir odaya girmek sinyali kaybetmenize sebep olabiliyor.

Eksilerine gelecek olursak, bu fiyattaki bir cihazdan bekleyeceğimiz gibi plastik malzeme kullanılmış olmasıdır ve kulaklık üzerinde ses kontrolünü sağlayamayışınızdır.

Telefonunuz ya da bilgisayarınız ile eşleştirme, kontroller ve tasarım da dahil olmak üzere her şey basit olarak düşünülmüştür ve kullanıcı dostu bir üründür, kullanılan malzeme kalitesi ve su yalıtımının düşük olması gibi ufak tefek eksiklikleri olan Xiaomi Redmi Airdots tws parasına değecek bir bluetooth kulakiçi kulaklığıdır.

Fiyat/Performans: Xiaomi Redmi Airdots Tws Bluetooth

144.90
Fiyatına Bak
Trendyol.com
as of 26 Kasım 2020 17:13

Bu ürünün daha detaylı incelemesini okumak için tıklayın

Apple Airpods 2. Nesil incelemesi ve yorumları

Geçtiğimiz yıl tanıtılan 2. Nesil Apple kulaklıklar, tanıtılmadan önce olması beklenen bazı özelliklere sahip olmadığı için bir çok kullanıcıda hayal kırıklığı yaratmışa benziyor. Kullanıcıların bir çoğu bu yeni tanıtılacak kulaklığın suya dayanıklı olmasını ve gürültü engelleme özelliği olmasını beklerken, Apple sadece kablosuz şarj özelliği ekledi ve eşleşme hızında iyileştirme yaptı.

Ses kalitesine gelirsek, 1. Nesil ile aynı ses kalitesine sahip olan 2. Nesil kulaklıklar, ses kalitesi bakımından sizi hayal kırıklığına uğratmaz. Yeni H1 çipine sahip olan bu 2. Nesil kulaklıklar H1 çipi sayesinde kablosuz olarak şarj olabiliyor ve artık daha uzun batarya ömrüne sahip, buna ek olarak Siri’yi de sadece ‘Hey Siri’ diyerek direkt olarak aktifleştirebiliyorsunuz.

Apple Airpods’un 2. Nesil kulaklığı ile gelen kablosuz şarj ve daha hızlı eşleşme gibi özellikleri işe yarar özellikler olsa da, 1. Nesil kulaklığa sahipseniz yükseltmeniz için bir sebep olduğunu düşünmüyoruz.

iOS Kullanıcıları: Apple Airpods 2. Nesil Bluetooth Kulaklık

1,099.00
Fiyatına Bak
Trendyol.com
as of 26 Kasım 2020 17:13

Haylou t15 incelemesi ve yorumları

Öncelikle Haylou’nun bir Xiaomi alt markası olduğunu belirterek başlamak isteriz, Haylou marka olarak uygun fiyatlı yüksek kaliteli kablosuz kulaklık seçenekleri sunar. Haylou T15 ve Haylou GT2 / GT1 kablosuz kulaklık modelleri arasındaki ilk ve en önemli gözümüze çarpan fark, kulak içine daha iyi oturmasını sağlayacak olan güncellenmis tasarımıdır. Minimal tasarımı sayesinde kulağınızda kulaklık olduğunu kimse anlamayacaktır bile.

Bu yeni kulakiçi kulaklıklar, önceki modelleri gibi benzer siyah mat plastikten yapılmıştır. Tabii ki bu en kaliteli malzeme değil ama kolay kirlenmiyor ve parmak izi bırakmıyor. Şarj kutusu da aynı siyah mat plastikten yapılmıştır. Kapak manyetik bağlantılıdır ve montajı mükemmeldir.

Ses kalitesine gelecek olursak eğer, dengeli bir ses arıyorsanız, Haylou T15 TWS kulaklıkları sizin için harika bir kulaklıktır. Önceki GT2 / GT1 modelleri gibi, yeni T15’te de ses oldukça kulağa hoş geliyor, mikrofonda bir değişiklik olmamasına rağmen yeni tasarımındaki mikrofon konumu sayesinde daha iyi performans verdiğini söyleyebiliriz.

43 maH’lık bataryası ile yaklaşık olarak 3.5 saatlik bir kullanım sunan bu modeli asıl farklı kılan ise şarj kutusunun aynı zamanda bir powerbank görevi görmesidir. 2200 maH’lık bu şarj kutusu ile 60 saatlik pil ömrüne sahip olabilirsiniz, yani örnek vermek gerekirse eğer günde 2 saat müzik dinleyip daha sonra bu kulaklıkları kutusuna koyarsanız, 1 ay boyunca şarj etmenize gerek kalmayacaktır.

T15 modelinin olumlu yanı, yüksek kaliteli montaj ve kullanılan malzemelerin plastik olmasına rağmen kaliteli hissettirmesi, iyi dokunmatik kontrol, mükemmel mikrofon konumu, geniş şarj kutusu kapasitesi, oyun modu, iyi ses için 6 mm dinamik sürücü ve yüksek ses seviyesidir. Kulaklık üzerinden ses kontrolü yapılamaması gibi bazı eksikleri olmasına karşın, fiyatına değecek bir üründür.

Bütçe Dostu: Haylou T15 Kablosuz Bluetooth Kulaklık

164.90
Fiyatına Bak
Trendyol.com
as of 26 Kasım 2020 17:13

Bu ürünün daha detaylı incelemesini okumak için tıklayın

Samsung Galaxy Buds+ incelemesi ve yorumları

Galaxy Buds+ modeli Samsung markasının yakın bir zaman öncesinde satışa sunduğu bir modeldir. Bu model ile birlikte nihayet iOS ile tamamen uyumlu hale gelmiş ve geliştirilmiş batarya kapasitesi sayesinde 11 saatlik bir batarya ömrü sunuyor.

4 farklı renk opsiyonuyla(mavi, siyah, beyaz, kırmızı) gelen Galaxy Buds+ ayrıca kulağınıza en uygun ucu seçebilmeniz için 3 ayrı kulakiçi aparatıyla beraber geliyor.

Kulaklığın dış tarafındaki kapasitif dokunmatik buton sayesinde şarkılar arasında geçiş yapabilir, çağrı cevaplayabilir veya sanal asistani çalıştırıp sesi çoğaltıp azaltabilir, ortam sesini içeri alabilirsiniz. İlk başlarda bu dokunmatik tuşu kullanmakta zorlansanız da zaman geçtikçe daha kolay ve yumuşak dokunuşlarla kulaklıkları kulağınızın içine itmeden kullanmayı öğreneceksinizdir.

IPX2 sertifikasına sahip olan bu kulaklıklar egzersiz yaparken bir sorun çıkarmasa da deniz kenarında ya da havuzda kullanmak isteyeceğiniz türden kulaklıklar değildir çünkü suya karşı dayanıklılığı tam olarak yoktur ve zarar görebilir.

Yeni olarak eklenmiş çift sürücü desteği sayesinde bu modelde ses kalitesi sizi asla üzmeyecektir, özellikle yüksek bas arayan kullanıcılar mutlu olacaktır. Aynı zamanda Samsung uygulaması sayesinde kulaklığınızın bas ve tiz kontrolünü ayarlayabilirsiniz.

En büyük eskisine gelecek olursak eğer, ses engelleme sistemi bulunmadığından dışarıdan gelen seslerin bir çoğu müzik deneyiminizi etkileyecektir, yeni modeli olan Galaxy Buds Live ile bu özelliği eklemiş gibi görünüyor.

Sonuç olarak ise bu kadar para harcamaya hazırsanız üstüne biraz daha para ekleyip daha farklı bir model almanızı öneririm. Eğer bir iPhone kullanıcı iseniz bu kulaklık yerine Apple Airpods Pro öneririm, veya Android kullanıcısı iseniz Sony WF-1000XM3 harika bir seçim olacaktır. Bu iki modelde de aktif gürültü engelleyici bulunmakta ve ses kalitesi olarak Galaxy Earbuds’dan bir adım öndedir.

Bakmaya Değer: Samsung Galaxy Buds+

849.00
Fiyatına Bak
Trendyol.com
as of 26 Kasım 2020 17:13

Sonuç

Sonuç olarak, eğer kulaküstü bir bluetooth kulaklık alacaksanız ve para sorununuz yoksa Sony WH-1000XM3 almanızı öneririm, eğer bütçe dostu bir model arıyorsanız ise Jabra Move yerine JBL Tune 500BT daha iyi bir seçenek olacaktır. Kulakiçi bluetooth kulaklık alacaksanız ve para sorununuz yoksa Apple Airpods Pro veya Sony WF-1000XM3 almanızı öneririm, daha bütçe dostu bir model arıyorsanız eğer Xiaomi Redmi Airdots tws ve Haylou t15 sizi fazlasıyla memnun edecektir.

Tepkiniz nedir?

Harika
0
Aşık oldum
0
Emin değilim
2
Aptalca
0

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 %