(2022) En İyi Diş Macunu Hangisidir: Çocuklar ve Yetişkinler İçin

Yemek artıkları, şeker, kahve, asitli yiyecekler, tükürük ve daha fazlası… Gün boyunca dişlerimizin maruz kaldığı etkenler saymakla bitmez. Ağız bakımında karşımıza çıkan en temel şey ise dişlerimizi düzenli olarak fırçalamamızdır. İyi bir diş macunu ve diş fırçası, ağız bakımında ihtiyacımız olan birincil malzemelerdir. Günde en az 2 defa dişlerimizi fırçalamamız ; çürükler, diş eti hastalıkları ve ağız kokusu gibi problemleri önlemede destek olacaktır. Ayrıca dişlerimizin üzerinde kalan yiyecek kalıntıları hoş olmayan bir görüntü oluşturmakla kalmaz, ağzımızda rahatsız edici bir his de bırakır. Ferah ve temiz bir nefese sahip olmak için mutlaka diş ve ağız temizliğine dikkat edilmelidir.

Piyasada bulunan onlarca diş macunu arasından kendiniz için en uygun ve temiz içeriğe sahip olan ürünü seçmelisiniz.

Öncelikle, bütün yazımızı okumak istemeyenler için ihtiyacınıza uygun olan ürün önerilerinde bulunacağız, dilerseniz yazının tamamını okuyabilir ya da aşağıdaki ürünlerden herhangi birine tıklayıp en uygun fiyata sahip olan mağazaya gidebilirsiniz.

En iyi Günlük Diş Macunu: Amway Glister Diş Macunu
Hassas Dişler İçin En İyisi: Sensodyne Hassasiyet & Diş Eti
Sitede incelenen ürün linklerine tıklanıp satın alındığı zaman, bir miktar da biz kazanıyoruz. Bizim aldığımız komisyon sizin satın alma fiyatınızı etkilemiyor. Daha fazla öğrenmek için tıklayın

Diş Macunu Nedir, Ne İşe Yarar?

Diş macunları, dişlerimizi temizlemeyi hedefleyen ürünlerdir. Dişler üzerinde birikmiş olan yağ, yemek, şeker, kahve gibi kalıntıların sadece su ile temizlenmesi mümkün değildir. Ayrıca dişler üzerinde biriken bakteri plakları da uzaklaştırılmalı ve ağız sağlığı korunmalıdır. Diş macunlarının içeriğinde aşındırıcı maddeler yer alır. Fırçalama esnasında köpüren diş macunları, yüzeyde birikmiş olan tüm kalıntıları gidermektedir. Dişlerin yüzeyinden fırça ve macun yardımıyla kaldırılan yemek artıkları ya da diş plağı köpükle birlikte uzaklaşır. Diş macunları genellikle hoş bir koku ve tada da sahiptir. Bu da diş fırçalamayı keyifli hale getirirken aynı zamanda ağızda yoğun bir ferahlık hissedilmesini de sağlar. Diş fırçalama işleminden sonra etkisini hemen yitirmeyen bu ferahlıktan dolayı kişi kendisini çok daha enerjik ve mutlu hisseder.

Diş macunları sayesinde diş mineleri güçlenir ve çürümelerin önüne geçilir. Diş eti hastalıkları ile mücadele etmenin en önemli basamağı ise şüphesiz ki düzenli diş fırçalamaktır. Mikropları öldürme konusunda etkili olan diş macunları da vardır. Her beklentiye ve diş problemine uygun şekilde üretilen diş macunları ağız sağlığı konusunda önemli rol oynar.

Diş Macunu İçeriğinde Ne Bulunur

 • Nazik aşındırıcılar kategorisinde yer alan; sudan arındırılmış silisyum, magnezyum karbonat, kalsiyum karbonat, sudan arındırılmış alüminyum oksit, fosfat tuzları.
 • Diş macununun fırçamalama sırasında hızlı şekilde kurumasına engel olan ve nemli kalmasını sağlayan maddeler ile sorbitol, gliserol maddeleri bulunur.
 • Diş minesini daha güçlü hale getirmek için ise florür diş macunlarında yer alır.
 • Diş macununun kendine has bir kıvamı vardır. Bunu elde edebilmek için ise doğal sakızlar, deniz yosunu ya da mineral koloid tarzı yoğunlaştırıcılar kullanılır.
 • Ayrıca diş macunlarına daha hoş bir tat vermesi açısından sakarin ya da benzeri maddeler eklenmektedir. Bu maddeler diş çürümelerine neden olmaz.
 • Son olarak da diş macununun köpürmesi ve daha iyi bir temizlik sağlaması için lauryl sülfat gibi maddeler eklenir.

Diş Macunu Satın Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş Macunu Satın Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş macunu gündeme geldiğinde, hangi ürünü satın almamız gerektiği konusunda kafamız karışabilir. İçerikleri, renkleri ve tatları birbirinden farklı onlarca diş macunu piyasada yerini almaktadır. Ağız ve diş sağlığımızı korumak, çürükleri önlemek ve hassasiyet gibi durumlarla karşılaşmamak adına doğru bir diş macunu tercih etmemiz gereklidir. Bazen ne yaparsak yapalım, hangi diş macununu kullanırsak kullanalım bir takım diş sorunları ile karşılaşabiliriz. Amaç, burada uygun bir diş macunu seçerek, ömür boyu problemsiz dişlere kavuşmak değildir. Doğru diş macunu kullanmak sadece bu tarz riskleri en aza indirir. Şimdi diş macunu satın almadan önce göz önünde bulundurmamız gereken noktalar nelermiş, gelin birlikte bakalım 🙂

İçerik

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, diş macunu denilince içeriğinde şu, şu maddeler vardır diye bir şey söylemek doğru olmayacaktır. Çünkü her diş macununun içeriğinde yer alan maddeler farklıdır. Ancak genel olarak ele alacak olursak; diş macunlarının içeriğindeki temel madde florürdür. Diş yüzeyini kuvvetlendiren ve bakterilerden kaynaklı olarak diş minesinin güçlenmesini sağlayan florür, kişinin ihtiyacı olan bir maddedir.

Ağız ve diş sağlığınız için uygun olan ürünler mutlaka vardır. İçeriğinde karbamit, karbonat, peroksid gibi maddeler bulunan diş macunları diş beyazlatma konusunda işe yarardır. Eğer dişlerinizin beyazlığını yeterli bulmuyorsanız bu içeriğe sahip olan ürünlerden yana tercihte bulunmalısınız.

Hassas dişler de pek çok kişinin muzdarip olduğu bir sorundur. Diş hassasiyeti yaşayanlar için üretilmiş olan diş macunlarının içeriğinde stronsiyum klorür, arginin, potasyum nitrar maddeleri bulunur.

Eğer diş eti iltihabı problemi ile baş başa kalmış durumdaysanız, diş macununun içeriğinde çinko sitrat, disodium pyrophosphate, potasyum nitrat maddelerinin varlığını araştırmalısınız.

İçeriğinde SLS, triklosan, SLES, paraben, alkol gibi maddeler bulunan diş macunlarından ise uzak durmanızda fayda olacaktır. Ayrıca vegan olan kişiler için de hayvansal hiçbir katkı maddesi içermeyen ve hayvanlar üzerinde denenmemiş olan diş macunları da mevcuttur. Tamamen bitkisel olan diş macunları, doğallıktan yana olanlar ve kimyasallarla arası kötü olanlar için üretilmişlerdir.

Ancak diş macunu satın almadan önce, dişlerinizdeki problemi ya da ihtiyacı iyi bilmeniz gereklidir. Nasıl bir diş macunu kullanmanız gerektiğini ise diş hekiminize danışarak öğrenmeniz mümkündür.

Tat

Çok fazla köpüren, yoğun ve keskin bir tada sahip olan diş macunları kesinlikle uzak durmanız gereken ürünlerdir. Fazla katı bir kıvamda değil de yumuşak ve akışkan yapıda olan diş macunları çok daha masumdur. Yapay renklendirici, koku verici diş macunlarından ziyade bitkisel katkılar ile formüle edilmiş olan diş macunlarına yönelmelisiniz. Misvak özü, nane, okaliptus yağı, papatya, aloe vera, çay ağacı yağı gibi bitkisel özlerin yer aldığı diş macunları kimyasal içermediği için güvenilir ve sağlıklıdır. Normal ve zararsız bir diş macunu çok keskin bir tada sahip olmaz ve fırçalama sonrasında dudak kenarlarında yanma hissi bırakmaz.

En İyi Diş Macunu

En İyi Diş Macunu Tavsiyeleri

Diş macunu denilince birçok çeşidin söz konusu olduğundan bahsetmiştik. Nasıl ki cilt yapımıza göre, nemlendirici, cilt temizleyici ya da sabun gibi ürünler tercih ediyorsak, ağız ve diş sağlığı konusunda da aynı hassasiyeti göstermemiz gereklidir. Biz de sağlıklı ve güvenilir olan diş macunlarını birkaç farklı başlık altında toplamak istedik. Bu sayede kendi ihtiyacınıza uygun olan ürünlere daha pratik şekilde ulaşabilirsiniz.

Beş ana başlık altında derlemiş olduğumuz diş macunları ile ağız ve diş sağlığınızı daha iyi koruyabilir, beklentilerinize cevap bulabilirsiniz. İşinizi kolaylaştıracağınızı düşündüğümüz kategoriler ise şu şekilde;

Bu başlıklar altında topladığımız ve 2021’de öne çıkan ürünleri siz değerli okuyucularımızın tercihine bıraktık. Aşağıdaki diş macunu markaları arasından ihtiyacınıza yönelik bir ürünü satın alabilir ya da yapmış olduğumuz incelemelere göz atabilirsiniz:)

Günlük Kullanıma Uygun Diş Macunları

Genel olarak sağlıklı diş eti ve dişlere sahip olan kişilerin tercih edebileceği ürünlerdir. Günlük kullanım için uygun olan diş macunları, adından da anlaşılacağı gibi, dişlerin gereksinim duyduğu temizliği yapar. Gün içinde diş yüzeylerinde biriken artıkların giderilmesi için kullanılabilir. Günlük olarak kullanılacak olan diş macununun da içeriğinden ve güvenilir olduğundan emin olunmalıdır. Bu kapsamda sizlere önermek istediğimiz diş macunlarını incelemek için aşağıya göz atabilirsiniz.

Amway Glister Diş Macunu 150 ml

Amway Glister

Amway Glister Florürlü Diş Macunu, adından da anlaşılacağı üzere güçlü bir florür etkisi ile karşımıza çıkar. Dişleri beyazlatarak, parlak bir görünüm kazandıran bu diş macunu aynı zamanda çürükleri önleyici etkiye de sahiptir. Ağızdaki hijyenin sağlanması ve ferah bir nefes için tercih edilebilir bir ürün olan Amway Glister Florürlü Diş Macunu, dişlerdeki mineral kayıplarının önüne geçerek, mineral oluşumunu destekler. Ağartmaya neden olmayan formülü sayesinde diş minesi zarar görmez. Dişlerin üzerinde oluşmuş olan lekeleri gidermede de etkilidir. Dişlerin daha dirençli ve çürümelere karşı güçlü hale gelmesini sağlayan Amway Glister Florürlü Diş Macunu, fırçalama sırasında diş plaklarının giderilmesinde etkilidir. Altı yaşın altındaki çocuklar için uygun olmayan bu diş macunu yetişkin diş bakımı için oldukça faydalıdır. Özellikle de fazla çay, kahve ve sigara tüketen kişilerin dişlerinde meydana gelen lekelenmeleri yok eder. Çürükleri giderme konusundaki başarısının yanında yeni çürüklerin oluşumunu da önler.

Amway Glister Florürlü Diş Macunu kullanan kişiler üründen oldukça memnun ve yıllardır kullananlar bile var. Özellikle dişleri beyazlatma etkisi oldukça beğenilmiş durumda. Hatta diş ağrılarını giderdiğini söyleyen kullanıcılar bile var. İçeriğinin doğal ve sağlıklı olması ise tercih edilme konusunda oldukça etkili. Fiyat bakımından biraz pahalı görünse de sahip olduğu özellikleri ve temiz içeriği ile öne çıkan bir diş macunu diyebiliriz.

Öne Çıkan Özellikleri:

 • Dengeli bir florür içeriği vardır.
 • Dişlerdeki mineral kayıplarını önler.
 • Diş çürümelerini önleyici etkiye sahiptir.
Amway Glister Diş Macunu 150 ml Yorumları


Trendyol.com Kullanıcısı diyor ki:

Her zaman beş yıldızlık başka diş macunu kullanamıyorum 15 yıldır tek kullandığım diş macunu bu. Herkes başta sevmeyebilir ama alışınca başka hiçbir diş macunu bunun kadar temizlemiyor gibi geliyor.

Trendyol.com Kullanıcısı diyor ki:

uzun süre kullanımda inci gibi dişlerimde siyahlıklar oluştu acayip sinir bozucu bir durum kesinlikle bir daha almayacağım... tavsiye etmiyorum... zorunlu puanlama olduğu için 1 yıldız vermek durumundayım yoksa 1 yıldız bile verilmez...


Mecitefendi Misvak Özlü Doğal Diş Macunu

Mecitefendi Misvak Özlü Doğal Diş Macunu Urun Resmi

Mecitefendi Misvak Özlü Doğal Diş Macunu doğal içeriği ile dikkat çeken bir üründür. Formülünde SLS, SLES, alkol, gluten, florür, paraben ve yapay renklendirici içermeyen bu diş macunu nane ferahlığı ile nefesinizi tazeler. Günlük ağız ve diş bakımı için etkili olan karanfil suyu ve misvak özleri ile zenginleştirilmiş formüle sahiptir. Kullanan kişilerin severek deneyimlediği ve memnun kaldığı bu diş macunu dişlerdeki sızlamaya iyi gelen, lekeleri gideren bir ürün.

Öne Çıkan Özellikleri:

 • Doğal içerikli.
 • Zararlı kimyasalları içermez.
Mecitefendi Misvak Özlü Doğal Diş Macunu Yorumları


Hepsiburada.com Kullanıcısı diyor ki:

Ürünü bir süredir kullanıyorum,malum büyük markalarla aynı performansta hatta kişisel görüşüm daha iyi onlardan çünkü onların içinde çok fazla kimyasal var insan sağlığına zararlı,bunda propolis karanfil misvak gibi maddeler var sls,fosfat,titanyum dioksit gibi maddeler yok ayrıca helal sertifikalı yerli bir ürün, inanın daha iyi bilindik markalardan tek sıkıntı nedense fırçalama esnasında değil ama çalkalarken ve sonrasında biraz kötü bir tat bırakıyor ama çok rahatsız edici değil ve kısa sürede geçiyor puan kırmadım bu yüzden

Hepsiburada.com Kullanıcısı diyor ki:

Gönül rahatlığıyla kullandığım dış temizlik ürünü


Eyüp Sabri Tuncer Doğal Bambu Karbonlu Diş Macunu 75 Ml

Eyüp Sabri Tuncer Doğal Bambu Karbonlu Diş Macunu

Eyüp Sabri Tuncer Doğal Bambu Karbonlu 75 Ml diş macunu dişlerin günlük olarak en iyi şekilde temizlenmesi için formüle edilmiştir. Diş minesine zarar vermeyen içeriği ve beyazlatma özelliği ile öne çıkar. Ağız kokusu ile de mücadele eden bu diş macunu, doğal bambu aktif karbonu içerir. Böylelikle asidik plak oluşumları azalarak taze bir nefese kavuşulur. Doğal içeriği ile diş üzerinde bulunan lekeleri gideren Eyüp Sabri Tuncer Doğal Bambu Karbonlu 75 Ml diş macunu pürüzsüz bir beyazlık içindir. Doğal okaliptus içeren bu bitkisel diş macunu ağız içinin daha hijyenik olmasını sağlarken, nane yağı ve mentol de ağız içinin ferah kalmasını destekler. İçeriğinde şeker, florür, SLS, Titantum dioksit, paraben, gluten, tuz ve boya içermeyen bu diş macunu doğallıktan ödün vermeyenler için ideal bir ürün.

Ürünü kullananların yorumlarına göz attığımızda hem fiyatından hem de içeriğinin doğal olmasından yana memnun olduklarını gördük. Yanında diş fırçası hediyesi de olan Eyüp Sabri Tuncer Doğal Bambu Karbonlu 75 Ml diş macunu hesaplı, diş sağlığını koruyan ve bitkisel bir ürün arayanlar için uygun bir tercih olabilir.

Öne Çıkan Özellikleri:

 • Zararlı kimyasalları içermez.
 • Doğal bambu, okaliptus ve nane yağı içerir.
 • Dişleri doğal şekilde korur ve ağız kokusunu önler.
 • Beyazlatma özelliği vardır.
Eyüp Sabri Tuncer Doğal Bambu Karbonlu Diş Macunu 75 Ml Yorumları


Trendyol.com Kullanıcısı diyor ki:

daha önce pahalı markaları da denedim ama onlardan hiçbir farkı yok temizlik hissi ve beyazlatması güzel fiyat performans olarak 10/10 ürün

Trendyol.com Kullanıcısı diyor ki:

Normal diş macunlarına benzer bir tadı var. Ancak şeker tadı çok daha az. Ağızda köpürmüyor ki bu çok iyi. Şahsen klasik diş macunlarından çok daha rahat kullanıyorum. Yalnız öyle etkileyici bir beyazlatma fonksiyonu olmadığını bilmelisiniz.


Organicadent Doğal Diş Macunu Florürsüz

ORGANICADENT Doğal Diş Macunu, günlük ağız ve diş bakımı için formüle edilmiş bir üründür. Helal sertifikasına sahip olan bu ürün herhangi bir yapay tatlandırıcı, renklendirici içermez. Bu diş macunu tamamen doğal içeriği ile ön plana çıkan bir üründür. Hiçbir hayvansal madde içermediğinden vegan olan kişiler için de uygundur. Ayrıca içeriğinde alkol de bulunmaz. Hem çocuklar hem de yetişkinler için üretilen ORGANICADENT Doğal Diş Macunu birlikte satılır. Kalite kontrol sistemlerinden başarı ile geçen ürün gerekli denetlemelere tabii tutulmuştur. İçeriğinde gluten ve florür bulunmayan bu diş macunu, doğal diş macunu arayanlar için kullanıma uygun şekilde üretilmiştir.

Uygun bir fiyatı olan ORGANICADENT Doğal Diş Macunu kullanan kişiler tarafından da beğenilmiş durumda.

Öne Çıkan Özellikleri:

 • Helal ürün sertifikasına sahip bir diş macunudur ve bitkisel içeriğe sahiptir.
 • İçeriğinde florür, gluten, alkol ya da yapay kimyasallar bulunmaz.
 • Vegandır.
 • Günlük diş ve ağız temizliği sağlaması ile ön plana çıkar.
Organicadent Doğal Diş Macunu Florürsüz Yorumları


Trendyol.com Kullanıcısı diyor ki:

Kokusu tadı çok güzel olmasına rağmen 3 yaşındaki kızım önyargılı olarak yaklaştı acı dedi . Ben çok beğendim içeriği çok temiz helal sertifikalı .cok güzel ve temiz bir ürün

Trendyol.com Kullanıcısı diyor ki:

Temiz içerikli olduğu İcin ben çok beğendim. Çocuklar tadını pek beğenmediler ama. Sakız tadı var diyorlar:) daha çok naneli fresh tadları seviyorlar. Özellikle florürsuz yemiz içerik arayanlara tavsiye ediyorum.


Ağız Kokusu İçin Diş Macunları

Bazı kişiler ağız kokusundan yana şikayetçidir. Her yaşta ve çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilen ağız kokusunu azaltmak için kullanılan diş macunu da önemli bir yere sahiptir. Beslenme alışkanlıkları, genetik faktörler, sigara, alkol kullanımı, diş çürükleri ya da diş eti problemleri gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkabilen ağız kokusu sorunu için ilk etapta uzman bir doktordan destek alınmalıdır. Ayrıca ağız kokusunu azaltan ve önleyen diş macunu tavsiyelerimiz için aşağıya göz atabilirsiniz.

Farmasi Eurofresh Misvaklı Beyazlatıcı Diş Macunu

Farmasi Eurofresh Misvak

Farmasi Eurofresh Misvaklı Beyazlatıcı Diş Macunu sağlıklı dişlere kavuşmanızı sağlayan bir formüle sahiptir. İçeriğinde yer alan misvak özü sayesinde ışıl ışıl dişlere kavuşmanızı sağlar. İçeriğinde florür olmaması da ürünün öne çıkan özelliklerinden biri. Ayrıca paraben, trikolasan tarzı zararlı maddeleri de içeriğinde bulundurmaz. Temiz bir içeriği bulunması kullanan kişiler tarafından en çok beğenilen özelliğidir. İçeriğinde yer alan aloe vera, çay ağacı yağı, ginseng, karbonat ve misvak özü ile dişlerin çok daha sağlıklı olmasını ve beyazlamasını sağlar.

Diş yüzeyleri üzerinde oluşan lekeleri giderme konusunda da başarılı bir ürün olan Farmasi Eurofresh Misvaklı Beyazlatıcı Diş Macunu ağızda hoş bir koku bırakıyor ve ayrıca beyazlatma özelliği ile de oldukça ön planda. Uygun bir fiyatı olan bu diş macunu sağlıklı içeriğe sahip bir ürün arayanlar için uygun.

Öne Çıkan Özellikleri:

 • Misvak özü ve bitkisel katkılar içerir.
 • Beyazlatıcı etkiye sahiptir.
 • Ağızda ferah ve hoş bir koku bırakır.
Farmasi Eurofresh Misvaklı Beyazlatıcı Diş Macunu Yorumları


Trendyol.com Kullanıcısı diyor ki:

Kullandığım bir ürün.Kimyasallardan uzak doğal bir ürün.Beyazlatma etkisi var. Tavsiye ediyorum kesinlikle

Trendyol.com Kullanıcısı diyor ki:

İdare eder kötü değil ama çok üst düzey bir etkisini görmedim


Marvis Smokers Whitening Mint 85 Ml

Marvis Smokers Whitening Mint

Marvis Smokers Whitening Mint 85 Ml diş macunu kremsi bir yapıya ve şık bir ambalaja sahiptir. Günlük olarak diş temizliği için uygun olan bu ürün gün boyu ağızda ferahlık oluşturur. Sigara, yemek, kahveye bağlı oluşan lekelenmeleri giderme konusunda başarılı olan Marvis Smokers Whitening Mint 85 Ml diş macunu kullanan kişilerden tam not alan bir ürün.

Bu diş macununu tercih eden kişiler asla başka bir ürün kullanmayacaklarını ve bu ürünün vazgeçilmezleri olduğu söylüyor. Kalitesi, dişleri mükemmel temizlemesi ve beyazlatması ile ön plana çıkan bu diş macunu aynı zamanda ağızda bıraktığı ferahlıkla da beğenilmiş durumda.

Öne Çıkan Özellikleri:

 • Ağızda yoğun bir temizlik, ferahlık hissi ve nane tadı bırakır.
 • Dişlerdeki lekelenmeleri giderir.
 • Tartar oluşumunu önler.
Marvis Smokers Whitening Mint 85 Ml Yorumları


Trendyol.com Kullanıcısı diyor ki:

Bu fiyata diş macunu mu alınır diye büyük konuşmuşum, bunu kullanmadığımda temizlenmiyor gibi dişlerim, gerçekten farklı diğerlerinden

Trendyol.com Kullanıcısı diyor ki:

Efsane kullanmaya kıyamıyorum gerçekten. Keşke biraz daha ucuz olsa. Sigara kullananlar için çok iyi dişlerim beyazladı resmen.

Trendyol.com Kullanıcısı diyor ki:

2 haftadır düzenli kullanıyorum. Dişlerimi beyazlatmadı ve lekeleri çıkarmadı. Ağızda bıraktığı tat güzel. Herhangi bir diş macunu..


Çocuklar İçin Diş Macunları

Diş fırçalama alışkanlığı genelde çok küçük yaşlarda edinilir. Bu konuda aileler, çocukları için uygun bir diş macunu arayışına girer. Bu noktada ihtiyaca cevap veren ve zararsız olan diş macunları mevcuttur. Özellikle çocukların kullandıkları diş macunları çok fazla florür içermemelidir. Çocuk diş macunları gündeme geldiğinde florür miktarı 250 – 400 ppm olmalıdır. Çocuklar, yetişkinler gibi diş macununu yutmamaları gerektiğini kavrayamayabilirler. Yapılan araştırmalar da diş macunlarının 3’te 2’sinin çocuklar tarafından yutulduğunu kanıtlamıştır. Bu nedenle diş fırçalama sırasında ebeveynler mutlaka çocuklarının yanında durmalı ve rehberlik etmelidir. Motor gelişimi çok fazla gelişmemiş olan küçük çocukların dişlerini anne ya da babaları fırçalamalı veya yardım etmelidir.

Doğru diş macunu kullanımı ile çocukların ileride sağlıklı dişlere sahip olmaları ve fırçalama alışkanlığı kazanmaları mümkün olacaktır. Aşağıda tavsiye etmiş olduğumuz ürünler arasından çocuğunuz için uygun olan diş macununu seçebilir ya da yapmış olduğumuz incelemelere göz atabilirsiniz.

Urtekram Organik Çocuk Diş Macunu – Tutti Frutti

Urtekram Organik Çocuk Diş Macunu Tutti Frutti Urun Resmi

Urtekram Organik Çocuk Diş Macunu – Tutti Frutti florür içermeyen, bitkisel özlerle formüle edilmiş bir içeriğe sahiptir. Papatya özü, aloe vera, laden rezinesi ve gliserin ile zenginleştirilmiş formüle sahip olan bu diş macunu çocukların dişlerine parlaklık verir. Urtekram Organik Çocuk Diş Macunu – Tutti Frutti SLS/SLES içermeyen formülü ile dikkat çeker. ECOCERT SAS tarafından sertifikalandırılmış olan bu diş macunu vegandır ve hayvanlar üzerinde test edilmemiştir. Meyve tadıyla çocukların severek kullandığı, %100 organik olan bu diş macunu deneyimleyenler tarafından beğeniliyor.

Öne Çıkan Özellikleri:

 • Bitkisel olması
 • ECOCERT SAS Sertifikası olması
Urtekram Organik Çocuk Diş Macunu – Tutti Frutti Yorumları


Hepsiburada.com Kullanıcısı diyor ki:

Çocuk tadını sevdi, içindekilere bakılınca piyasadaki en doğal çocuk diş macunlarından biri gibi görünüyor.

Hepsiburada.com Kullanıcısı diyor ki:

öncelikle harika ürün,keşke baştan beri bundan alabilseydik dedim kullanmaya başlayınca.


Naturalive Doğal Çocuk Diş Macunu

Naturalive Doğal Çocuk Diş Macunu

Naturalive Doğal Çocuk Diş Macunu, çocukların kullanmaları için formüle edilmiş ve temiz içeriğe sahip olan bir üründür. İçeriğinde bulunan misvak ile diş sağlığı korunur ve ayrıca çürüklere karşı da koruma sağlanır. Florür içermeyen Naturalive Doğal Çocuk Diş Macunu, diş fırçalama sırasında macunu yutabilme ihtimali olan çocuklar için idealdir. Çünkü florür yutulduğunda küçük ciddi sağlık problemlerine bile yol açabilir.

İçeriğinde; paraben, SLS, formaldehit, boya, florür, suni tatlandırıcı, triclosan gibi zararlı maddeler bulunmaz. Ebeveynlerin güvenle kullandığı bu marka çocukların diş fırçalama alışkanlığı kazanması adına önemli rol oynuyor.

Öne Çıkan Özellikleri:

 • Florür içermez.
 • İçeriğinde bulunan misvak sayesinde diş ve diş etleri korunur.
 • Tamamen doğal içeriklidir.
 • Helal sertifikası vardır.
Naturalive Doğal Çocuk Diş Macunu Yorumları


Trendyol.com Kullanıcısı diyor ki:

3 yaşındaki oğlum için aldım tadını kokusunu beğendi içeriği temiz olduğu için tercih etmiştim. bitince yine alicam.

Trendyol.com Kullanıcısı diyor ki:

Ürünü tavsiye ve yorumlar üzerine aldım, içeriği konusunda gerçekten doğal, ancak tadı ve pütürlü olması biraz çocukların hoşuna gitmedi


Organicadent Florürsüz Doğal Çocuk Diş Macunu

Organicadent Florürsüz Doğal Çocuk Diş Macunu

Organicadent Florürsüz Doğal Çocuk Diş Macunu, güvenilir içeriği ile ön plana çıkan bir üründür. Hiçbir şekilde yapay renklendirici, tatlandırıcı içermemesi ebeveynler tarafından tercih edilmesinde etkilidir. Tamamen doğal içeriğe sahip olması çocuklar için uygun olduğunu gözler önüne serer. Hayvansal madde içermeyen bu diş macunu vegandır ve aynı zamanda helal sertifikasına da sahiptir.

Alkol içermemesi de çocuklar için uygun olduğunun bir göstergesidir. Florür ve gluten de içermeyen Organicadent Florürsüz Doğal Çocuk Diş Macunu çocukların diş fırçamalama alışkanlığı kazanması ve sağlıklı dişlere sahip olması açısından ideal. Paraben, SLS gibi zararlı maddeleri de içeriğinde bulundurmayan Organicadent Florürsüz Doğal Çocuk Diş Macunu birçok ebeveynin tercihi.

Öne Çıkan Özellikleri:

 • Florür, paraben, SLS, alkol, gluten ve hayvansal katkı içermez.
 • Vegandır.
 • Çocuklar için dikkat çekici bir ambalaja sahiptir.
 • Tamamen doğal bir içeriği vardır.
Organicadent Florürsüz Doğal Çocuk Diş Macunu Yorumları


Trendyol.com Kullanıcısı diyor ki:

3 yaşındaki oğlum için aldım tadını kokusunu beğendi içeriği temiz olduğu için tercih etmiştim. bitince yine alicam.

Trendyol.com Kullanıcısı diyor ki:

Ürünü tavsiye ve yorumlar üzerine aldım, içeriği konusunda gerçekten doğal, ancak tadı ve pütürlü olması biraz çocukların hoşuna gitmedi


Logona 0-6 Yaş Çocuklar İçin Nane Özlü Organik Diş Macunu

Logodent Cocuk Dis Macunu

Logona 0-6 Yaş Çocuklar İçin Nane Özlü Organik Diş Macunu ebeveynlerin güvenebileceği bir üründür. İçeriğinde bulunan doğal nane yağı aromaları da diş fırçalamayı çocuklar için daha eğlenceli hale getirir. Ayrıca macunu daha da cazip kılmak adına bitkisel boyalar ile renklendirilmiştir. İçeriğinde yer alan yeşil çay ve ekinezya ile diş çürümeleri önlenir ve diş plaklarına neden olan bakteriler yok edilir. Diş eti bakımı için faydalı olan papatya, ebegümeci ve mirre özleri ile de iltihaplanmalarının önüne geçilir.İçeriğinde çok az miktarda bulunan silis sayesinde diş plakları uzaklaştırılır. İçeriğinde SLS, florür, yapay koku, renk verici madde yoktur. Ayrıca petrol kaynaklı ürünleri içermez.

Cilde uygunluğu ile de ön plana çıkan bu diş macunu vegan bir üründür. Gluten ve laktoz da içermez. Doğal silis jeli sayesinde diş plaklarını uzaklaştırır. Süt dişlerinin sağlıklı kalması için üretilmiş bir üründür. Ebeveynler tarafından beğenilen bu diş macunu, doğal içeriği ile güven veriyor. Ayrıca çocukların nane aromalı diş macununa geçişi sırasında kolaylık sağlaması da olumlu yönleri arasında. Fiyatı biraz yüksek olsa da temiz içeriği ve çocuklar tarafından sevilmesiyle ön planda olan bir ürün.

Öne Çıkan Özellikleri:

 • Vegandır.
 • Tamamen doğal içeriklidir.
 • Yapısında SLS, florür, yapay koku ve renklendirici bulunmaz.
 • Nane aroması ile tatlandırılmıştır.
 • Güvenilirdir.
 • İltihaplanmaları önler.
Logona 0-6 Yaş Çocuklar İçin Nane Özlü Organik Diş Macunu Yorumları


Trendyol.com Kullanıcısı diyor ki:

kalitesine güvendiğim bir ürün çocuklar için gönül rahatlığı ile kullanılabilir ne çok tatlı nede çok naneli ideal bir macun

Trendyol.com Kullanıcısı diyor ki:

oğlum için aldığım ürünü ilk kez kullanıyoruz ama daha önce kullandığımız dış macunları köpürmezken bu fazla köpüklü tuhaf buldum


Ekstra Beyazlatıcı Diş Macunları

Bembeyaz ve parlayan dişler kimin hayali değildir ki? Bazen dişlerimizi düzenli olarak fırçalasak ve gerekli bakımı yapsak da yeterli beyazlığa kavuşturamayabiliriz. Dış etkenler şöyle bir kenarda dursun, diş beyazlığı genetik de olabilir. Çeşitli sebeplerden dolayı sararan ve üzerinde lekeler oluşan dişler kişinin özgüvenini düşürür ve doyasıya gülümsemenin de önüne geçer. Bu noktada tercih edilecek diş macununun yüksek derecede beyazlatıcı etkiye sahip olması gereklidir. Sizin için aşağıya bırakmış olduğumuz beyazlatıcı diş macunu öneriler arasından dilediğiniz diş macununu satın alabilirsiniz.

Opalescence Büyük Boy Beyazlatıcı Diş Macunu 133g

Opalescence Whitening Mint

Opalescence Diş Macunu kısa sürede gözle görülür beyazlık görmek isteyenler için formüle edilmiş bir üründür. Diş yüzeylerinde oluşan lekelere ve sararmalara karşı iddialıdır. Dişlerine beyazlatma işlemi uygulatan hastalar için de kullanıma uygundur. Çünkü mevcut beyazlığı koruma özelliği ile de ön plana çıkar. Etkin ve hızlı florür salınımı yapan bu diş macunu mine ve dentin restorasyonu koruması konusunda da işe yarardır. İçeriğinde %0,25 sodyum florür içeren Opalescence Diş Macunu dişleri bir ayda iki ton beyazlatmayı hedefler.

Diş eti iltihaplarını azaltma konusunda da iddialı olan bu diş macunu, kullananlar tarafından beğenilmiş durumda. Vermiş olduğu vaadleri yerine getirmeyi başaran Opalescence Diş Macunu fiyat olarak birazcık pahalı.

Öne Çıkan Özellikleri:

 • İltihap önleyicidir.
 • Yoğun florür salınımı yapar.
 • Dişleri kısa sürede beyazlatır.
 • Beyazlatma işlemi yapılmış olan dişlerin rengini korur.
 • Leke ve sararmaları giderir.
Opalescence Büyük Boy Beyazlatıcı Diş Macunu 133g Yorumları


Trendyol.com Kullanıcısı diyor ki:

Denemek için küçük boyunu almıştım ve şimdi büyük boyunu söyledim çünkü aşırı memnun kaldım ve daha ilk gün kullanımında bile farkı anlayabiliyorsunuz diş etleriniz hassas değilse kesinlikle tavsiye ediyorum

Trendyol.com Kullanıcısı diyor ki:

Ben diş hekimiyim hastalarıma bile öneriyorum bunun beyazlatma patını klinikte kullanıyorduk diş macununu görünce hemen aldım . Dişlerinde aşınma ya da hassasiyet olanlar almasın aşındırıcılıgı fazla ama sigara kahve bol tüketenler hassasiyet problemi de olmayanlar kullandığınızda farkı anlayacaksınız hem de ilk seferden

Trendyol.com Kullanıcısı diyor ki:

Sırf temizlik hissi için alınacaksa bunu sağlayan pek çok diş macunu var. Beyazlatma kısmına gelince, herkes kafasında çok kurmuş o yüzden olumlu yorumlar hep. Memnun kalmadım, üstüne hassasiyet yaptı. Verdiğim paraya yazık oldu.


Marvis Whitening Mint Diş Macunu

Marvis Whitening Mint

Marvis Whitening Mint Diş Macunu dişleri beyazlatmayı hedefleyen ve daha sağlıklı görünlemelerinde etkili olan bir üründür. Formülünde yer alan nane aroması ile uzun süre ağızda ferah ve serinletici bir his bırakır. Dişleri tartar ve plaklardan arındıran bu diş macunu İtalyan stili tasarımı ile de banyonuza da şıklık katacaktır. Ağızda ferahlatıcı bir his bırakan Marvis Whitening Mint Diş Macunu dişlerinizin ışıl ışıl olmasını sağlar ve gülümsemenin keyfine varmanıza olanak sunar. Diş yüzeyleri üzerinde oluşan leke ve sararmaları gidermede etkilidir.

Kullananların çoğu ürünün beyazlatma etkisinden oldukça memnun. Düzenli kullanımda dişlerde fark edilir sonuçlar ortaya çıkaran Marvis Whitening Mint Diş Macunu bazı kişiler tarafından yeterli etkiye sahip görülmemiş. Fiyatı ise biraz pahalı diyebiliriz.

Öne Çıkan Özellikleri:

 • Beyazlatıcı etkiye sahiptir.
 • Ağızda ferah nane hissi bırakır.
 • Şık ambalaj tasarımı ile öne çıkar.
 • Dişlerdeki leke ve sararmaları önler.
Marvis Whitening Mint Diş Macunu Yorumları


Trendyol.com Kullanıcısı diyor ki:

İlk fırçalamada bile farkedilir beyazlık mükemmel gerçekten. Opalescence kullandım iyidir diye ama bu kat kat üzerine geçti. Kesinlikle tavsiye şiddetle:)

Trendyol.com Kullanıcısı diyor ki:

Flor katkili olmasina ragmen normal marketlerde satilan asiri katki maddeli did macunlarina kiyasla daha dogal icerikli. Tadi agiz yakan nane devil ve beyazlatici ozelligi dis hassasiyetine sebep olmuyor. Disleri 3 ton aciyor mu, hayir yogun cay kahve tuketen birisi olarak crest marka dis beyazlatici bantlarinin cikardigi lekelerin Geri gelmesini onluyor. Realist beklentileriniz varsa tavsiye edilir.

Trendyol.com Kullanıcısı diyor ki:

Kısa süreli kullanımda etkisini gösteren bir diş macunu olmadığını deneyimledik. Aroması güzel ama içeriği düşündüğümden daha zararlıymış. Bir daha almayı düşünmüyorum.


Hassas Dişler İçin Diş Macunları

Sıcak, soğuk, şekerli ya da ekşi gıdalar tüketirken dişlerde yaşanan kısa süreli ve keskin ağrılar diş hassasiyetini işaret ediyor olabilir. Bu ağrı genellikle fırçalama sırasında da oluşur ve kişiyi rahatsız eder. Diş minesinin aşınması ya da kök kısımlarının açıkta kalmasıyla oluşabilen diş hassasiyetinin daha birçok sebebi olabilir. Tartar birikimi, genetik faktörler, çürükler de diş hassasiyetine yol açabilir. Yakın zamanda geçirilmiş diş operasyonları ya da beyazlatma gibi işlemler de dişlerinizin hassaslaşmasına neden olmuş olabilir. Bu tarz durumlarda kendiliğinden geçen hassasiyetler meydana gelir. Ancak devamlı yaşanan diş hassasiyetleri noktasında önlem almak kaçınılmazdır. Eğer dişlerinizde hassasiyet belirtisi varsa ve uzun süredir sizi rahatsız ediyor, günlük hayatınızı etkiliyorsa öncelikle bir diş hekiminin kapısını çalmanız gerekecektir. Hassas dişlere sahip olan kişiler diş macunu seçimi konusunda da dikkatli olmak durumundadır. Gelişigüzel her ürün kullanılmamalı ve dişler korunmalıdır.

Aşağıda hassas diş yapısına sahip olan kişiler için diş macunu tavsiyeleri bırakıyoruz. Dilerseniz ürünlerin üzerine tıklayarak satın alabilir ya da yazmış olduğumuz incelemelere göz atabilirsiniz.

Sensodyne Hassasiyet & Diş Eti 1+1 Diş Macunu

 

Sensodyne Hassasiyet Ve Diseti

Sensodyne Hassasiyet & Diş Eti Diş Macunu, hassas dişlere sahip olan kişileri rahatlatmayı hedefler. Hassas bölgelerde koruyucu bir tabaka oluşturmasıyla ön plana çıkan bu ürün hassas dişler ile baş etme konusunda yardımcıdır. Plakları uzaklaştırır ve dişlerin üzerindeki lekelerin giderilmesini sağlar. Klinik olarak kanıtlanmış etkileri ile güven verici bir üründür.

Sensodyne Hassasiyet & Diş Eti Diş Macunu kullanan kişiler tarafından beğenilen bir ürün. Kullanmaya başlayan kişiler bir hafta gibi kısa bir sürede bile diş hassasiyetlerinin ciddi oranda düştüğünü söylüyor. Ayrıca beyazlatma konusunda da gözle görülür sonuçlar ortaya çıkarıyor. Sararmayı engelleyen ve kanamaları azaltan Sensodyne Hassasiyet & Diş Eti 1+1 Diş Macunu mükemmel bir kaliteye sahip.

Öne Çıkan Özellikleri:

 • Hassas dişler için kullanıma uygun.
 • Leke ve plakları önler.
 • Diş hassasiyetini ortadan kaldırır.
 • Beyazlatıcı etkiye sahiptir.
Sensodyne Hassasiyet & Diş Eti 1+1 Diş Macunu Yorumları


Trendyol.com Kullanıcısı diyor ki:

bende diş eti çekilmesi ve diş eti kanaması vardı bu ürünü kullanmaya başladıktan sonra çok çok iyi geldi çok faydası oldu fiyat olarak da çok uygun bence kaçırmamalısınız

Trendyol.com Kullanıcısı diyor ki:

4 günlük kullanımda farketti. Her sabah ağzı kan dolu uyanan eşim 4 günden sonra rahatladı. Uzun vadede daha iyi olacağına biz inandık. Tavsiye ederiz.

Trendyol.com Kullanıcısı diyor ki:

tavsiye etmiyorum.cok kötü bir macun.Ağzımı yara yaptı diş etlerim şişti kızardı.dilimde yarıklar oluştu.


Logona Hassas Diş Ve Diş Etleri İçin Papatya Özlü Organik Diş Macunu

Logodent Hassasiyet Dis Macunu

Logona Hassas Diş Ve Diş Etleri İçin Papatya Özlü Organik Diş Macunu, diş hassasiyeti yaşayan kişiler için uygun bir üründür. Ağrı, sızlama gibi durumlara duyarlı olan dişlerin rahatlaması için formüle edilmiştir. İçeriğindeki potasyum klorür sayesinde diş sinirlerinin etrafında koruma kalkanı oluşturulur ve dişin rahatlaması sağlanır. Acıya ve dış etkenlere karşı daha güçlü hale gelen dişler kişinin konforunu yükseltir. Yapısında yer alan organik papatya özü, adaçayı, hamamelis sayesinde iltihaba bağlı durumlar önlenerek diş etlerinin sağlıklı ve güçlü kalması sağlanır. Diş minesine zarar vermeyen silis jel parçaları ile bakteri plakları uzaklaştırılır.

İçeriğindeki nane aroması ise ağızda ferah ve hoş bir tat bırakır. Florür içermemesi de ürünün öne çıkan özellikleri arasındadır. Homeopatik tedavi için de kullanılabilir. Kullanan kişiler de bu diş macunundan memnun. Ürünün çok iyi bir performansa sahip olmadığını söyleyenler de var. Fiyat olarak biraz pahalı olsa da bitkisel olması ve diş hassasiyetine iyi gelmesi bakımından tercih edilebilir.

Öne Çıkan Özellikleri:

 • Yoğun kıvamlı, hemen bitmiyor.
 • Hassas dişler için uygun.
 • Diş hassasiyetine iyi geliyor.
 • Bitkisel içeriğe sahip.
 • İçeriğinde florür yok.
Logona Hassas Diş Ve Diş Etleri İçin Papatya Özlü Organik Diş Macunu Yorumları


Trendyol.com Kullanıcısı diyor ki:

dişlerimi fırçalamaktan korkmaya başlamışken imdadıma yetişti. diş eti kanaması yaşamadım hiç fakat tek sebep bu mudur bilmiyorum. çok güzel bı ürün,dudak kenarlarimda hiç yanma hissi oluşmuyor, dış etlerimi yormuyor yine de temizliği hissediyosunuz. sadece fiyatı daha erişilebilir olmalı

Trendyol.com Kullanıcısı diyor ki:

Ürünü kullanamadığım için kalitesi hakkında yorum yapamayacağım, lakin ürün bilgisinde söylendiği gibi homeopatik tedaviyle kullanımı uygun degil, mentol içeriyor.


Diş Macunu Nasıl Ve Ne Sıklıkta Kullanılmalıdır?

Dişlerimiz gün içinde devamlı faaliyet halindedir. Kahvaltı, çay, kahve, sigara, şekerli ve asitli gıdalar derken; dişlerimizin üzerinde artıklardan dolayı tabakalar oluşur. Dişler üzerinde biriken bu besin artıkları ve mikroplar fırçalama ile uzaklaştırılmazsa, ağız içindeki bakteriler tarafından plaklar oluşturulur. Çünkü dişler üzerinde birikmiş olan yiyecek artıkları mikroplar tarafından yapışkan hale getirilir ve dişlerin üzerinde kalıcı olur. Saydam ve yapışkan bir yapıda olan plaklar ise ancak düzenli diş fırçalama işlemi ile uzaklaştırılabilir. Hem dişlerin yüzeyinde hem de dişler ile diş etleri arasındaki birleşim noktasında ya da dişlerin arasında biriken plaklar pek çok diş eti hastalığı ve çürüklere neden olabilmektedir.

Dişler en az günde 2 kez düzenli olarak fırçalanmalıdır. İhtiyaca yönelik, kaliteli bir diş macunu ve fazla sert olmayan bir diş fırçası ile temizlenen dişler size gün boyu ağız ferahlığı sağlar. Sabah kahvaltıdan sonra ve akşam yemekten sonra ya da yatmadan önce dişlerin fırçalanması günlük temel diş temizliği bakımından yeterli olacaktır. Ancak fırçalama sonrasında günde en az 1 defa da diş ipi kullanmak ve dişlerin arasına sıkışmış olabilecek yiyecek artıklarını temizlemek ekstra bakım sağlayacaktır. Fırçalama sonrası uygulamanız gereken bir başka bakım rutini de diş bakım sularından faydalanmak olabilir.

Diş fırçalama işlemi en az 2 dakika sürmelidir. Fırçalama sırasında sert ve baskı uygulayan hareketlerden kaçınılmalı, yumuşak şekilde fırçalama yapılmalıdır. Diş fırçalarken dişlerin hem iç hem de dış yüzeylerinin eksiksiz şekilde temizlendiğinden emin olunmalıdır. Fırça diş eti çizgisine 45° açı ile tutulmalı ve diş etlerinden, diş yüzeylerine doğru fırçalama işlemi yapılmalıdır. Geride kalan dişler de fırçalamadan yeterince nasibini almalıdır. Son olarak ferah ve temiz bir nefese sahip olmak için de dilin üzeri fırçalanarak işlem sonlandırılmalıdır.

Araştırmalara göre yetişkinlerin çoğu dişlerini 2 dakikadan daha az fırçalar. Süre tutarak ya da sevdiğiniz bir şarkıyı sonuna kadar dinleyerek 2 dakikalık süreyi doldurabilirsiniz.

Siyah Aktif Karbonlu Diş Macunu Nedir, Diş Beyazlatmada Yardımı Olur Mu?

Siyah Aktif Karbonlu Diş Macunu Nedir, Diş Beyazlatmada Yardımı Olur Mu?

Son yıllarda popülerleşen siyah aktif karbonlu diş macunları da pek çok kişi tarafından merak konusu olmaktadır. İçeriğinde kömür bulunan bu diş macunlarının dişleri daha da beyazlattığı düşünülür. Kömürün hafif bir aşındırıcı etkisi olduğu için diş yüzeylerindeki lekeleri giderme konusunda faydalı olabilir. Ancak dişleri beyazlattığı düşünülen bu diş macunları aslında pek de masum değil! Kömürün aşındırıcı etkisinden dolayı diş minelerinin zarar görmesi, aşınması ve bunun sonucunda da dentin kısmının ortaya çıkması olası bir durum. Bu nedenle aktif karbonlu diş macunları diş hassasiyetini tetikleyebilecek etkilere sahiptir diyebiliriz. İngiltere’de, British Dental Journal isimli bilimsel bir yayın ile ortaya koyulan çalışmada, siyah aktif karbonlu diş macunlarının çok güvenilir olmadığı belirtilmiştir. Genelde bu tip diş macunları florür içermez ve içeriyor olsalar bile, formüllerindeki kömür sayesinde florür maddesi etkisini yitirir. Kömürlü diş macunlarının dişleri güçlendirdiği, çürükleri tedavi ettiği ve dişleri beyazlattığı iddialarının ise kanıtlanmış bir tarafı şimdilik yok.

Diş minesini güçlü tutmaya yardımcı olan florür çürüklerle savaşma konusunda da etkilidir. İçeriğinde florür bulunmayan ve kömür içeriğine sahip siyah diş macunları devamlı olarak kullanıldığı zaman çürüklere davetiye çıkarabilir. Aktif karbonlu diş macunu kullanan kişiler daha sonra diş hassasiyeti yaşadıklarını belirtmektedir. Zararları, faydalarını geride bırakan siyah aktif karbonlu diş macunları temkinli kullanılmalıdır. Devamlı kullanmak yerine arada bir bu tarz diş macunlarını tercih etmek daha doğru olacaktır.

Florür Zararlı Mıdır?

Doğal bir mineral olarak adlandırılabilen florür bazı gıda ve su kaynaklarında da bulunabilir. Genellikle diş çürüklerini önlemek adına içme sularına florür ilave edilir. Hatta araştırmalara göre; florür eklenmiş su tüketerek yaşamını sürdüren kişilerin, florürsüz su tüketerek yaşamını sürdürenlere göre daha az diş çürümesi yaşadığı kanıtlanmıştır. Hatta içme sularına florür eklenmesi gerektiği Dünya Sağlık Örgütü tarafından da onaylanmıştır.

Florür, diş minelerinin sertleşmesinde ve güçlü olmasında etkilidir. Günde iki defa florürlü bir diş macunu ile dişlerin fırçalanması yeterli olacaktır. İçtiğiniz suda florür olup olmadığını öğrenmek adına yetkili kurum ya da firmayı arayarak bildi alabilirsiniz. Dışarıdan almış olduğunuz florür miktarının fazlası da zararlı olabileceği için diş hekiminize danışmalı ve günlük florür miktarınız hakkında konuşmalısınız. Diş hekiminiz, içtiğiniz sudaki florür durumuna göre size uygun bir diş macunu önerecektir. Bir yetişkin diş macununda olması gereken normal florür miktarı 1000-1500 ppm olmalıdır. Söz konusu küçük çocuklar olduğunda ise florürsüz diş macunu tercih etmekte fayda olacaktır. Çünkü çocukların genellikle diş macununu yutma eğilimleri bulunmaktadır. Ya da tercih edilecek diş macununun içeriğinde en fazla 250 ppm florür bulunmalıdır. Florür miktarı vücuda fazla şekilde alındığında zehirli etkileri ortaya çıkabilir ve hatta hayati riskler söz konusu olabilir.

Sonuç

Sevgili Tüketici Dergisi okurları; bu yazımızda sizlere diş macunu hakkında çeşitli bilgiler sunmaya çalıştık. Kafanıza takılabileceğini düşündüğümüz noktalara açıklık getirmek istedik. Objektif bir şekilde önermiş olduğumuz diş macunları ile de yardımcı olmaya çalıştık. Umarız size sunmuş olduğumuz bilgiler faydalı olmuştur.

Bizim için gülümsemeyi daha keyifli hale getiren detaylardan biri temiz ve ışıldayan dişlerdir. Bu nedenle diş macunu tercihi konusunda hassas olmak ve ciddiye almak gereklidir. Ancak diş macunları da bir yere kadar sorunlar ile baş edebilir. Bu nedenle ağrı, hassasiyet, sızlama, dişlerin görünümünde değişme ya da diş eti kanaması gibi problemler yaşıyorsanız, güvenilir bir diş hekiminin kapısını çalmanızda fayda var.

Yılda en az 2 defa diş kontrolü yaptırmanız ise olası sorunlar karşısında erken önlem almanız adına doğru bir davranış olacaktır. Söz konusu çocuklar olduğunda da durum değişmez. Düzenli diş kontrolleri ve içeriği temiz bir diş macunu ile çocuklarınızın ağız ve diş sağlığını da koruma altında tutabilirsiniz. Dişlerinizi günde en az 2 defa, 2 dakika boyunca fırçalamayı lütfen ihmal etmeyiniz 🙂

Yazar

 • Hilal Sarıyar
  Radyo ve televizyon programcısı

  Hilal Sarıyar, radyo ve televizyon programcılığı mezunudur. Çeşitli radyo ve televizyon kanallarında çalışmış ve deneyimli sunucu Cem Öğretir'den diksiyon ve spikerlik eğitimi almıştır. Muhabirlik ve prodüktörlük yaptığı Atv'den yurt dışına taşınması nedeniyle ayrılmıştır. Mayıs 2021'den bu yana Tüketici Dergisi'nde içerik yazarı olarak görev almaktadır ve ürün incelemeleri yapmaktadır. Yazdığı konular hakkında uzman biridir ve okuyucuların güvenini kazanmıştır.

  Bu yazı size yardımcı oldu mu?

  Bir yorum bırakın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir