En iyi 6 Aynasız Fotoğraf Makinesi Tavsiyesi ve Detaylı Incelemeleri (2022 Güncellemesi)

Fiyat/Performans: Sony Alpha A6000
Yeni başlayanlar için: Canon EOS M200
En iyi profesyonel kamera: Sony A7 III
En iyi vlog kamera: Sony Zv-1 Vlog Kamera
TuketiciDergisi.com olarak sitemizde minimum reklam, ve maksimum kullanıcı deneyimi amaçlamaktayız. Sitede incelenen ürün linklerine tıklanıp satın alındığı zaman, bir miktar komisyon da biz alıyoruz. Bizim aldığımız komisyon sizin satın alma fiyatınızı etkilemiyor. Böylece sitemizde rahatsız edici reklamlara yer vermiyoruz ve sadece sizlere doğru bilgiyi sunmaya çalışıyoruz. Daha fazla öğrenmek için tıklayın

Aynasız Fotoğraf Makinesi Nedir ve DSLR’dan farklı kılan nedir?

Aynasız fotoğraf makinesi nedir ve DSLR fotoğraf makinesinden daha mi iyidir? Değiştirilebilir lens kameralarının dünyasına yeniyseniz, kendinizi bu soruyu sorarken bulabilirsiniz. Her markanın kendine has artıları ve eksileri vardır, mesela Sony Alpha serisi daha başarılı fotoğraflar çekerken, lens fiyatlarının yüksek olması ile alıcıların kafasını karıştırabilir. İncelemelere geçmeden önce aynasız bir kameranın ne olduğunu ve ne anlama geldiğini daha iyi anlamanıza yardımcı olmak için, nasıl çalıştığına bir göz atalım.

Aynasız Fotoğraf Makinesi Tanımı

Adından da anlaşılacağı gibi, aynasız bir kamera, DSLR fotoğraf makinelerinin önemli bir bileşeni olan bir yansıtıcı ayna bulundurmayan bir kameradır. DSLR makinelerdeki ayna, ışığı optik bir vizöre yansıtır ancak aynasız bir fotoğraf makinesinde optik vizor yoktur. Bunun yerine ışık direkt olarak görüntüleme sensörüne gelir ve siz kameranın aldığı görüntüyü arka ekran sayesinde görebilirsiniz. Bazı fotoğraf makinelerinde DSLR makinelerdekine benzer bir elektronik vizör bulunur, fakat bu vizor optik değil dijital olarak size görüntü sunar. Bu elektronik vizor ekran ışığını göremediğiniz koşullarda fotoğrafın nasıl görüneceğine dair size yardımcı olur.

Aynasız terimi biraz kafa karıştırıcı olabilir, uzun süredir hayatımızda olan “aynasız” fotoğraf makineleri, DSLR makinelere ciddi rakip olana kadar bu terim kullanılmıyordu, hemen hemen hepimizin bir kere sahip olduğu “kompakt” kameraların hepsi “aynasız” fotoğraf makineleridir. Aynasız fotoğraf makinelerinin sensörleri büyüdükçe, lensler değiştirilebilir hale geldikçe, ufak boyutları ve etkileyici fotoğraf kaliteleri ile DSLR makinelere ciddi rakip oldular.

DSLR vs Aynasız Fotoğraf Makinesi

Aynasız Fotoğraf Makinesi vs. DSLR Fotoğraf Makinesi

Aynasız Fotoğraf Makinesi Avantajları

 • Boyutlarının DSLR makinelere göre daha küçük olması.
 • Daha hafif olmaları.
 • Video konusunda daha başarılı olmaları, özellikle Youtuber’lar için önemli bir avantaj.
 • Ayna olmadıgı icin DSLR’a nazaran daha hızlı fotograf çekebilmeleri.

DSLR Fotoğraf Makinesi Avantajları

 • Bir dolu batarya ile çok daha fazla fotograf çekebilmeleri.
 • Daha fazla lens seçeneği sunmaları ve nispeten daha uygun fiyatlı olmaları.
 • Optik vizor olması sayesinde hem vizörün ekstra batarya harcamaması hem de düşük ışıkta daha iyi performans vermesi.

Yukarıda basit olarak iki makine arasındaki farklarını anlatmaya çalıştım, tabi bazı modellerde bu dezavantajlar minimize edilmiş olsa da, aynasız fotoğraf makineleri henüz batarya konusunda DSLR makinelerin gerisindedir. Son çıkan modellerde bile bir batarya ile en fazla 500-600 civarı fotoğraf çekilebilirken, aynı fiyatlardaki DSLR makineler bunun 3 katı bir rakama ulaşabiliyor.

Aynasız Fotoğraf Makinesi Sensör Boyutları

Aşağıdaki incelemelerde makinelerin sensör boyutlarına da değineceğim, o yüzden önceden ufak bir bilgilendirme yapma gereği duydum kafanızın karışmaması için.

Bir fotoğraf makinesinin sensör boyutu, o makinenin ne kadar fazla ışık ve detay toplayabileceği ile doğrudan ilgilidir. Çok basit bir ifadeyle, görüntü sensörleri, lensler arasında görülenlerle ilgili bilgileri kaydetmek için kullanılan, “photosite” denilen milyonlarca ışığa duyarlı noktadan oluşur. Bu nedenle, daha büyük bir sensörün daha küçük olandan daha fazla detay toplar ve daha keskin görüntüler elde eder.

Giriş ve orta seviyedeki fotoğraf makineleri için APS-C sensör standart olsa da bazı markalar daha küçük olan “micro four thirds” kullanmaktadır.

Profesyonel seviyedeki fotoğraf makineleri ise “full-frame” yani “tam kare” sensör kullanmaktadır. Bu sensörler ile çekilen fotoğraflar düşük ışıkta daha iyi performans sergilerken normal gün ışığında normal bir kullanıcı farkı anlayamaz.

En İyi Aynasız Fotoğraf Makinesi İncelemeleri/Tavsiyeleri

Sony a6000 İncelemesi: Giriş seviyesi için en iyi aynasız fotoğraf makinesi

sony-a6000-aynasiz-fotograf-makinesi

Sony a6000 piyasaya çıkalı 6 yıldan fazla olmasına rağmen hala daha giriş seviyesindeki fotoğrafçılar için mükemmel bir aynasız fotoğraf makinesidir. Sadece body veya 16-50mm kit lens ile gelen ve 5000 TL civarına bulunabilen bu fotoğraf makinesi, profesyonel fotoğrafçılığa giriş yapanları gayet tatmin edecek bir performans sunuyor. 24MP APS-C sensörü ile keskin bir netlikte fotoğraf çekebilen a6000, burst özelliği sayesinde saniyede 11 fotoğraf çekebilmektedir. WiFi özelliği ve kullanışlı mobil uygulaması sayesinde hem fotoğraflarınızı kablosuz olarak senkronize edebilir, hem de fotoğraf makinenize telefonunuzdaki uygulama ile uzaktan kontrol edip fotoğraf çekebilirsiniz.

Artıları

 • Fiyatının uygun olması.
 • Fotoğraf kalitesinin diğer APS-C sensörlü kameralardan biraz önde olması.
 • WiFi özelliği sayesinde kablosuz aktarım sağlaması.
 • WiFi özelliği sayesinde uzaktan kontrol edilebilmesi.
 • Lens seçeneğinin yeterli sayıda olması.
 • Saniyede 11 kare fotoğraf çekebilmesi.
 • Düşük ışık performansının iyi olması ve Yüksek ISO’larda bile tatmin etmesi.
 • Elektronik vizor bulunmasi.
 • Otomatik odaklamanın çok hızlı olması.
 • Oynar ekran olması.

Eksileri

 • 5 Senelik bir makine olması ve üzerine bir çok yeni model çıkması.
 • Bir dolu batarya ile 360 fotoğraf çekebilmesi ki bu aynasız fotoğraf makineleri için ortalama bir rakamdır.
 • Dokunmatik ekran olmaması da odaklanacak yeri seçme konusunda sıkıntı yaratabiliyor.
 • Menü sisteminin karışık olması.
 • Optik sabitleyicinin makinede olmaması, fakat bir çok lenste optik sabitleme özelliği olduğu için çok önemli bir eksi değildir.
 • Yüksek kalitede olan profesyonel Sony lenslerinin çok pahalı olması.
 • Oynar ekranın ters dönmemesi selfie çekenler ve Youtuber’lar için önemli bir ekşi olabilir.
 • 4K Video çekememesi.

Sony a6000 Fiyatı

Fiyat/Performans: Sony Alpha A6000

Sony a6000 Yorumları

Cimri.com Kullanıcısı diyor ki:

hafif ve kompakt bir gövdesi olan 24.3 mp cmos sensörü bulunan saniyede 11 kare çekim yapabilen 0.06 saniyede netleme yapabilen maksimum 25600 iso değerine sahip hareketli ekranı ve dijital vizörü bulunan bir makine yeni başlayanlara tavsiye edilir.

Hepsiburada.com Kullanıcısı diyor ki:

Daha önce nex 5r kullandım. 5r ile de çok mutluydum. A6000 biraz daha büyük ama çok daha başarılı. Odaklaması muhteşem. Ekranı 180 derece dönse daha iyi olurdu ama o Zaman da vizörden vazgeçmek gerekir. Bence fiyatına göre gerçekten iyi bir tercih.

Canon EOS M200 ve M100 İncelemesi: Giriş seviyesi için en hafif aynasız fotoğraf makinesi

canon-eos-m100-aynasiz-fotograf-makinesi

Canon aynasız fotoğraf makinesi pazarına biraz daha geç girdi ve farklı serilerde aynasız fotoğraf makineleri çıkardı, daha önce incelediğimiz Canon M100’e çok benzeyen bu kamera, M100’e göre daha iyi ve hızlı odaklanma sağlıyor, arayüzü ise bir önceki modeline göre daha kolay anlaşılır şekilde tasarlanmış. 15-45mm lens kiti ile beraber gelen 24MP APS-C sensörlü EOS M100, Sony a6000 ile aynı görüntüleme sensörüne sahip. Fotoğraf kaliteleri yakın olsa da, a6000’in düşük ışık performansının daha iyi olduğunu söyleyebilirim. Canon EOS M200’ün en önemli artılarından biri ise dokunmatik ekranı sayesinde odaklanmak istediğiniz objeye dokunmanız yeterlidir.

M100’de olmayan 4K video çekebilme özelliğini ise bu kameraya eklemişler, bunu da belirtmek gerekir.

Artıları

 • 4K video çekebilmesi.
 • Fiyatının uygun olması.
 • Sadece 302 gram olması.
 • WiFi ve Bluetooth bağlantısının olması ve kablosuz aktarım yapılabilmesi.
 • Mobil uygulama ile uzaktan kontrol edilebilmesi.
 • Ekranının dokunmatik olması.
 • Oynar ekranının dönüyor olması.
 • Odaklamanın hızlı olması.
 • DSLR Canon lenslerini ek bir adaptör ile desteklemesi.

Eksileri

 • Bir dolu batarya ile sadece 315 fotograf çekebilmesi.
 • Makinede optik sabitleyici olmaması, fakat belirttiğim gibi optik sabitleyicili lensler ile bu sorunun giderilebiliyor.
 • Elektronik bir vizörün olmaması, bu sebepten dolayı güneş ışığında fotoğraf çekmenin zor olması.

Canon EOS M200 Fiyatı

Yeni başlayanlar için: Canon EOS M200

Canon EOS M100 Fiyatı

Yeni başlayanlar için: Canon EOS M100

Canon EOS M200 Yorumları

* henüz yorum yok

Canon EOS M100 Yorumları

Hepsiburada.com Kullanıcısı diyor ki:

Ürünü alalı yaklaşık 1 ay olacak. Lens ve Makine özellikleri ayrıntılı şekilde bulabilirsiniz. Ben biraz kullanımından bahsedeceğim. Taşıması oldukca hafif . Kullanımı kolay ve pratik. Daha öncesinde vizörlü makineler kullandığım için biraz garipsedim ama alıştım sayılır. Her şeyi ekrandan ayarlamak daha kullanışlı. Flaş çıkarken biraz hızlı çıkıyor. Korkmayın 🙂 . Kısacası ben herşeyinden memnunum.

Fujifilm X-A5 İncelemesi: Giriş seviyesi için en iyi selfie aynasız  fotoğraf makinesi

fujifilm-x-a5-aynasiz-fotograf-makinesi

Fujifilm, aynasız fotoğraf makinelerinde öncü markalardan biridir, zaten Fujifilm kalitesini bilenler bilir, retro yani eski bir görünüşe sahip olan 24MP APS-C sensörüne sahip X-A5 için öncelike neden bu fotoğraf makinesine “selfie” fotoğraf makinesi dediğime açıklık getireyim, 15-45mm kit lens ile gelen Fujifilm X-A5 incelediğim diğer iki üründe olmayan bir özellik sunuyor bize, bu da ekranın tam olarak dönmesi ve fotoğraf/video çekimlerinde kendimizi rahat bir şekilde görmemizdir. Youtuber’lar için de kullanışlı olan bu özellik diğer aynasız kameralardan ayrıştırıyor bu makineyi. 4K video kayıdı da yapabilen X-A5’in bu özelliği biraz hayal kırıklığı yaratıyor, çünkü saniyede sadece 15 kare video çekebiliyor 4K modunda, bu da videoları çoğu durumda kullanılmaz kılıyor.

Artıları

 • Fiyatının uygun olması.
 • Bir dolu batarya ile 450 kare fotograf çekebilmesi.
 • Mikrofon girişi olması, bu sayede profesyonel bir mikrofon bağlayarak Youtube videoların çekilebilmesi.
 • WiFi ve Bluetooth bağlantısının olması ve kablosuz aktarım yapılabilmesi.
 • Mobil uygulama ile uzaktan kontrol edilebilmesi.
 • Ekranının dokunmatik olması.
 • Oynar ekranın tam olarak dönüyor olması.
 • Odaklamanın hızlı olması.
 • Arayüzünün basit olması.

Eksileri

 • Makinede optik sabitleyici olmaması, fakat belirttiğim gibi optik sabitleyicili lensler ile bu sorunun giderilebiliyor.
 • 4K video’yu sadece 15fps olarak çekebiliyor olması.
 • Elektronik bir vizörün olmaması, bu sebepten dolayı güneş ışığında fotoğraf çekmenin zor olması.
 • Ekranı tam olarak döndürünce mikrofon girişini kapatması, ya da mikrofon takılı iken ekranın tam olarak dönmemesi.
 • Video çekerken otomatik odaklamanın yavaş olması.
 • Mobil uygulamanın kararsız olması ve kopmalar yasanmasi.

Fujifilm X-A5 Fiyatı

Retro sevenler için: Fujifilm X-A5

Olympus OM-D E-M10 Mark III İncelemesi: Giriş seviyesi için en iyi 4K Video çeken aynasız fotoğraf makinesi

olympus-om-d-mark-iii-aynasiz-fotograf-makinesi

Olympus bu uzun ismine karşılık düşük megapikselli(16mp) görüntü sunarak rakiplerinin bir adım gerisinde kalıyor. Fotoğraflardan baskı almayacaklar için ya da fotoğrafları kırpmayacaklar için çok önemli olmayan bu eksiklik, diğer makinelerde olmayan 4K video desteği ile kapatılıyor. Bir diğer büyük artışı ise, optik sabitlemenin makinenin içinde olması. Peki bu ne demek? Optik sabitleyicisi olmayan daha eski lensler ile daha net görüntüler yakalayabilirsiniz.

Artıları

 • 5 eksenli optik sabitleyicisi olması, bu sayede otomatik odaklama özelliği olmayan lensler ile daha iyi sonuçlar elde ediliyor.
 • 4K 30fps video çekebilmesi.
 • Saniyede 9 fotograf çekebilmesi.
 • WiFi ve Bluetooth bağlantısının olması ve kablosuz aktarım yapılabilmesi ve mobil arayüzünün anlaşılır olması.
 • Dokunmatik ekran olması.
 • Oynar ekran olması.
 • Elektronik bir vizörün olması.

Eksileri

 • Sensörünün ufak (Micro four thirds) olması ve düşük ışık performansının kötü olması.
 • Fiyatının çok yüksek olması.
 • Bir dolu batarya ile 260 fotograf çekebilmesi.

Olympus OM-D E-M10 Mark III Fiyatı

Olympus OM-D E-M10 Mark III Yorumları

Trendyol.com Kullanıcısı diyor ki:

Bu fiyat bazında bulunabilecek en güzel makine video çekimi aşırı iyi

Trendyol.com Kullanıcısı diyor ki:

Ürünün tanıtım videolarındaki gibi elektronik lens ile gelmemesi benim için hayal kırıklığı oldu, makinayı açtığınızda direk fotoğraf çekemiyorsunuz ayrı olarak lensi de açık konuma getirmeniz lazım, bu da biraz vakit kaybı demek yani bi senaryo yakaladınız onu çekmek için bi şansınız var ama geç kalabilirsiniz makina ile gelen lensle. Makina şık ve güzel küçük ebatlı olması rahat taşınmasını sağlıyor.

Fujifilm X-T20 İncelemesi: Orta seviye için en iyi aynasız fotoğraf makinesi

fujifilm-xt20-aynasiz-fotograf-makinesi

Fujifilm bu modelinde de diğer daha ucuz rakipleri gibi 24MP APS-C sensör kullanmasına karşın, bu modellerin sunmadığı özellikleri sunarak bir adım öne çıkıyor. Bunlardan en çarpıcı olan ise Fuji’nin daha pahalı makinelerde kullandığı X-Trans III sensordur. Bu sayede dinamik aralığı daha geniş ve canlı renkler sunmaktadır. 4K 30fps video çekimi ile de dikkat çekiyor.

Artıları

 • Harika fotograf kalitesine sahip olması.
 • 4K 30fps video çekebilmesi.
 • Otomatik odaklamanın önceki modellere gore geliştirilmiş olması.
 • Kablosuz olarak fotograf transferi yapılabilmesi ve uzaktan kontrol edilebilmesi.
 • Oynar ekran olması
 • Elektronik vizor olması.
 • Saniyede 14 fotograf çekebilmesi.

Eksileri

 • Hava koşullarına karşı korumasız olması; Aynı fiyat aralığında Sony a6300’un gerisinde kalıyor.
 • Bir dolu batarya ile 350 kare fotograf çekmesi.
 • Lenslerin sinirli ve pahalı olması.

Fujifilm X-T20 Fiyatı

Orta seviye için: Fujifilm X-T20

Sony a7 III İncelemesi: Profesyonel seviye için en iyi aynasız fotoğraf makinesi

sony-a7iii-aynasiz-fotograf-makinesi

Full-frame aynasız fotoğraf makinelerine gelince, Sony rakiplerinin bir hayli ötesinde bulunuyor. En ciddi rakipleri Nikon ve Canon full-frame modellerini 2018’in sonunda çıkardığında Sony’nin zaten 3 tane modeli bulunuyordu ve her güncellemede eskisinin üstüne katarak devam ediyor. Sessiz fotoğraf çekme modu ile de shutter sesi olmaksızın fotoğraf çekebiliyor, böylece sessiz olunması gereken ortamlarda da fotoğraf çekmenize izin veriyor. Harika düşük ışık performansı da değinmeye değer.

Artıları

 • Harika fotograf kalitesine sahip olması.
 • 5 eksenli optik sabitleyici olması.
 • Hava koşullarına karşı korumalı olması.
 • Bir dolu batarya ile 710 fotograf çekebilmesi.
 • Düşük ışık performansının rakipsiz olması.
 • 4K 30fps video çekebilmesi.
 • 1080p’de saniyede 120 kare video çekebilmesi
 • Çok hızlı otomatik odaklanma
 • Kablosuz olarak fotograf transferi yapılabilmesi ve uzaktan kontrol edilebilmesi.
 • Oynar ekran olması
 • Elektronik vizor olması.
 • Saniyede 10 fotograf çekebilmesi.
 • Mikrofon ve flash bağlanabilmesi.

Eksileri

 • Menunun karışık olması.
 • Makinenin kendinde flash olmaması.
 • Lenslerin pahalı olması.

Sony a7 III Fiyatı

En iyi profesyönel kamera: Sony A7 III

Sony a7 III Yorumları

Kullanıcısı diyor ki:

bir süredir kullandığım fotoğraf makinesi. düşük ışıkta inanılması güç bir görüntü kalitesi ile çekim yapıyor. üstelik az ışıkta netlerken de hiç zorlanmıyor. iso 12800'e kadar pratik olarak gürültüsüz çekim yapabilen bir makine.

Akakce.com Kullanıcısı diyor ki:

5 akslı sabitleme sistemi bulunan bir fotoğraf makinesi ve 204.000 ISO'ya kadar çıkabiliyor. Full frame arkadan aydınlatmalı 24MP sensörüyle 4K HDR video kaydı yapabiliyor. Markanın daha eski modellerine göre yağmur toz gibi etkenlere daha dayanıklı. Spor fotoğrafçılığı ve videografi işiyle uğraşanlar için seçenek olabilir.

Sony a7 Zv-1 Vlog Kamera: İçerik üreticileri için en iyi aynasız kamera

Sony A7 Zv 1 Vlog Kamera Urun Resmi

Sony Zv-1 Vlog Kamera, vlog’ları kaydetmek için harika olan kompakt ve hafif bir kameradır. 20x optik zoom lense sahiptir ve bu sayede çok uzaklardan ayrıntıları yakalamanızı sağlar. Ayrıca, harici bir kamera kullanmak zorunda kalmadan kendinizi kaydedebilmeniz için döndürülebilen bir çevirme ekranı vardır.

Bu kamera, yüksek çözünürlüklü ve düşük gürültülü yüksek kaliteli videolar üretmenize yardımcı olacak güçlü bir Bionz X işlemciye ve Exmor R CMOS sensöre sahiptir. Zv-1 Vlog Kamera ayrıca, videolarınızın titremesini azaltmaya ve onları daha izlenebilir hale getirmeye yardımcı olacak Sony’nin SteadyShot görüntü sabitleme teknolojisine sahiptir.

Sonuç olarak Sony Zv-1 Vlog Kamera İncelemesi, içerik oluşturucular için tasarlanmış bir kameradır. Gittiğiniz her yere yanınızda götürmeyi kolaylaştıran şık ve hafif bir tasarıma sahiptir. Ayrıca 24mm geniş açılı bir merceğe sahiptir ve 4K çözünürlükte çekim yapabilmektedir. Bu kamera ayrıca, ürün inceleme videoları için mükemmel kılan etkileyici, hızlı ve hassas bir odaklama özelliğine sahiptir.

Bu Vlog kamerası ile sadece videolar değil, etkileyici fotoğraflar çekmenin de mümkün olduğunu söylemek gerekir.

Artıları

 • İçerik oluşturanlara özel olarak üretilmiştir.
 • Youtube ve inceleme videolarını kolayce çekip yükleyebilirsiniz.
 • 20x Optik zoom lens vardır.
 • Videoların titremesini engelleyen teknoloji vardır.
 • 30FPS’de 4K video kaydı yapabilir.
 • Küçük boyutlu ve hafiftir.

Eksileri

 • Dokunmatik ekran olmaması.

Sony a7 Zv-1 Vlog Kamera Fiyatı

En iyi vlog kamera: Sony Zv-1 Vlog Kamera

Sony a7 Zv-1 Vlog Kamera Yorumları


Hepsiburada.com Kullanıcısı diyor ki:

Ürün hakkında inceleme sitelerinde tonlarca güzel yorum zaten var. Ancak benim bu incelemelerde görmediğim ve ürünle beraber tecrübe ettiğim birkaç detaydan bahsedeyim; 1. İşlemci ve sensör ısınmasına bağlı olarak video çekim süresi sınırlı 2. webcam olarak kullanmak mümkün 3. kullanım esnasında usb-C üzerinden şarj etmek mümkün 4. Ekrandan, odaklama noktası seçimi hariç herhangi bir kontrol yapamıyorsunuz. Bu biraz sinir bozucu, özellikle Vlog için kullanıyorsanız. akıllı telefon ya da ipad ile kontrol burada işe yarıyor.

Hepsiburada.com Kullanıcısı diyor ki:

Cihaz gerçekten işini iyi yapıyor. Genel olarak performans iyi. Tek dezavantajı (almak isteyen arkadaşlara bilgi olsun diye yazıyorum) dokunmatik ekran olmaması. Bu veya benzeri bir cihaz alırken eğer elinizde yoksa hafıza kartı almayı unutmayın 🙂


Hangi Aynasız Fotoğraf Makinesini Tercih Etmeli?

Eğer daha önce hiç DSLR ya da Aynasız fotoğraf makinesi kullanmadıysanız ve daha çok sosyal medyada paylaşmak için kullanacaksanız, daha basit kontrolü olan Fujifilm XA-5 tercih edilebilir, eğer menünün biraz karışık olması sizi korkutmuyorsa kesinlikle A6000 öneriyorum. Profesyoneller için ise kesinlikle Sony A7 III’e bakmalarını tavsiye ederim.

Bu yazı size yardımcı oldu mu?

Default image
Tümay Kılınç

TuketiciDergisi.com'un kurucusu ve aynı zamanda içerik kalite sorumlusuyum. 2018 yılında kurduğum TuketiciDergisi.com sitesi ile tüketicilere doğru bilgiyi objektif bir şekilde, satış kaygısı yapmadan ve markalardan reklam ücreti almadan sizlerle buluşturmayı hedefliyorum. Eğer bir sorunuz ya da isteğiniz olur ise, yorum yapmaktan ya da benimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

6 Yorum

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 1. Merhabalar bu konuda zır cahilim o yüzden bilginizden faydalanabilirsem sevinirim. Öğretmenim o yüzden benden daha çok öğrencilerime yardımcı olursunuz. Amatör yeşil ekran stüdyo kurdum, burada soru çözümlerini çekiyorum. Şimdiye kadar 2-3 metre mesafeden öğretmenlerimizi cep telefonu ile çekip vmix programıyla montajlayıp yayınlıyorum. Çekim ile masa üstü senkronlarını bir araya getirmek sonrasında montajlama gibi işler var buda çok vaktimi alıyor. Halbuki kaliteli olarak görüntüyü canlı olarak bilgisayara güzel aktarabileceğim, yeşil ekranda kumlama yapmayacak ve görüntüyü direk bilgisayara alarak anlık ileterek çekimleri tek seferde yapabileceğim, gerekirse canlı yayın yapabileceğim bir makine arıyorum. Aklıma canon m50, canon m250, fuji x-t200, sony zv-1, sony 6100 cihazları var tabi lumix gh3 te listede ama hangisinin nekadar iş gördüğünü bilmediğimden ve makinalar hakkında bilgim olmadığından pinpon topu gibi kah birine kah öbürüne karar veriyorum hangisinin inceleme videosunu izlesem tamam bu diyorum. Tam olarak netleştiremedim. konuyla ilgili yardımcı olurdanız sevinirim.(direk derken elgato yada başka bir capture kart aracılığıyla değil maliyet dahada artıyor, gercekten usb tak gör makntığıyla çalışabilen makina lazım canon tarafı eos utlityle bir adım önde gibi görünsede zannedersem nikon ve sony dede alternatif programlar mevcut )

  • Selamlar 🙂 Aslinda baya bir arastirmissiniz. Listenizdeki makinelerin hepsi guzel cihazlardir.

   Aralarinda en iyi video kaydini sony a6100 ile elde edersiniz diye dusunuyorum, fakat Sony’nin uygulamasi live stream icin pek uygun degil bence (Sony a6000 sahibi olarak soyluyorum). Ses ve goruntude senkronizasyon sorunlari olusuyor, o yuzden tavsiye etmem. Elgato link ile bu sorunu asabilirsiniz ve kaliteli bir goruntu elde edebilirsiniz, fakat bu secenegi istemediginiz icin atliyorum.

   Fuji XT-200’ye bir kac ay once yeni bir ozellik geldi, USB’den direkt olarak live stream yapabiliyorsunuz ve video kalitesi de gayet guzel, fakat soyle bir sorun var.. Kamera’nin auto-focus ozelligi surekli olarak aktif, bu sebeple surekli odaklanmaya calisiyor ve bunu sabitleyemiyorsunuz. Bu da siz video cekerken bir sorun yaratir mi yaratmaz mi bilemedim acikcasi (Youtube’de bir kac ornek video var xt200 live streaming diye aratirsaniz)

   M50 aralarinda en iyi secimmis gibi duruyor (m250’yi hic duymadim, o konuda bilgim yok). M50 almaya karar verirseniz HDMI yerine USB ile baglamaniz daha iyi sonuc verir (HDMI ile baglayinca ekranda surekli yuzu takip eten bir isaret cikiyor). Genel olarak guzel bir sonuc verse de live streaming yaparken, sanki FPS normalden biraz daha yavasmis hissi verebilir daha kaliteli bir video ile karsilatirildiginda.

   Aslinda sizin ihtiyaciniz Panasonic Lumix G7 o da ulkemizde satista degil hicbir sitede.

   Umarim az da olsa yardimci olmustur. Bu konu hakkinda daha detayli bir bilgi elde edersem eger, size mail araciligiyla tekrar ulasirim.

 2. Öncelikle Vakit ayırıp cevap yazdığınız için çok teşekkür ederim . inanın yurtdışında olup mektubu gelmiş gurbetçi gibi okudum cevabınızı :). Tecrübe bambaşka. mesafe konusunda (2-3-4 metre ) lens tavsiyeniz var mı? Lumixlerin sensör değiştireceklerini okumuştum bir yerlerde lens konusunda sıkıntı yaşar mıyım bilemedim. yani aslında lumixi bir şekilde yurt dışından getirtirim ama arıza gibi durumlar olursa muhatap bulamamak ta ayrı bir sıkıntı. m50 yada diğerlerin de live stream durumunda fps sorunu işimi daha da çıkmaza sürüklüyor. ( m250 değildi yanlış yazmışım 250d idi kusura bakmayınız.). Ben yine şuna da bakınız dediğiniz bir durum olursa takipteyim. Tekrar çok teşekkür ederim saygılar

  • Selamlar ancak donebiliyorum kusura bakmayin.
   Aslinda FPS sorunu cok kotu degil, bilemiyorum ne kadar kusursuz bir live streaming istiyorsunuz, karsilastirma icin suna bakabilirsiniz https://youtu.be/hs9X2G-VzxQ?t=150 burada g70 daha iyi performans sunsa da goruntu kaliteleri birbirine benziyor.

   Simdi Amazon fiyatlarina baktim da kameralar cok pahalanmis, ben 2 sene once a6000 body olarak 310 dolara almistim.

   Sadece video cekimi icin ve live streaming yapmak icin mi kullanacaksiniz? yoksa fotograf makinesi olarak da kullanacak misiniz? Cunku bu makinelerden bir cogu uzun video kayitlarinda isinan cihazlar (g7 guc kaynagina bagliyken 4 saat kadar sorunsuz streaming yapabildigini okudum, fakat test etmedim). Eger bilgisayariniz Mac Os ise Go Pro 9 bakabilirsiniz ama Windows’da calismasi biraz sorunlu oluyor webcam ozelliginin, en iyi sonucu simdilik Mac cihazlarda veriyor.

   Lens konusunda gelen kit lensler isinizi fazlasiyla gorur, ben Sony a6000 kullanicisi oldugum icin diger cihazlarin lenslerini pek bilmiyorum malesef, fakat Sony’de lensler oldukca pahali. Sony almaya karar verirseniz iyi de bir lensim olsun derseniz siddetle Sigma 30mm F1.4 Contemporary lensini oneririm 🙂 digerleri hakkinda bilgim yok malesef. Bu lensi kullanarak benim cok yakin bir arkadasim Youtube videolari cekiyor (live streaming degil, montaj yaparak) ornek videosu: https://www.youtube.com/watch?v=PI954WweSKw

 3. Merhaba,
  Güzel bir yazı olmuş öncelikle elinize sağlık. Telefonda raw çekim ile lightroom da işleyerek kendimce bir şeyler yapıyorum ama artık profesyonel bir kameraya geçmek istiyorum. Sony A7 II + Sony FE 24-70mm f/4 ZA OSS Lens şeklinde bir planlamam var. 2. el piyasasında 11.000 shutter da bu ikiliyi 11.200 civarında bir fiyata buldum. Sadece fotoğraf çekmeyi planladığımı video çekimleri yapmamayı düşündüğümü belirtmek isterim. Sizce bu fiyata fotoğraf çekimleri için başka hangi alternatifler olabilir ? Sony a7 ıı biraz eski bir model bu bir dezavantaj mıdır?

  • Selamlar,
   Sony A7 II fazlasiyla isinizi gorur. Bende Sony a6000 var, imkanim olsa kesinlikle Sony A7 II alirim. Lens konusunda memnun kalacaginizi dusunuyorum, fakat 24-70mm gibi araligi fazla olan lenslerin optimal kalitesi 35mm ayarindayken alirsiniz. Ornegin 24mm’de kullanirken kalitede ufak kayiplar olabilir. Bu kayiplar cogu zaman farkedilmeyecek kadar az oluyor, o yuzden cok takintili degilseniz sorun olmaz.