2023 Yılı En İyi Türk Kahvesi Markaları ve Tavsiyeleri

“Bir fincan kahvenin 40 yıl hatırı vardır” Eskiler ne güzel söylemiş değil mi? Kültürümüzün en güzel parçalarından biri olan Türk kahvesi dillere destan kokusu, lezzeti ile geleneklerimiz içinde kendine önemli bir yer edinmiştir. Türklere has pişirme tekniği ile hazırlanan ve yüzyıllardır kimliğini koruyan Türk kahvesi sedece lezzeti değil ihtişamlı sunum ve yanına eklenen ikramlar ile de göz doldurur niteliktedir. En sıcak sohbetlere eşlik eden ve yorgunluğumuza bir yudumla bile iyi gelen Türk kahvesi manevi açıdan pek çok konuda kültürümüz içindeki yerini almıştır. Kız isteme törenlerinin adeta sembolü olan kahvemiz, evimize gelen misafirlere ikram ettiğimiz içeceklerin başında gelir. Hatta misafirlerin aç mı tok mu olduğu kahvenin yanındaki suyun içilip içilmemesi ile anlaşılabilir. Dünyada kahve içtikten sonra fincan üzerinden fal bakan başka millet yoktur. Böyle naif adetlere vesile olan Türk kahvesi dünyada telvesi ile içilen tek kahve olma özelliğine de sahiptir.

En köpüklü türk kahvesi: Selamlique Geleneksel Türk Kahvesi
En iyi f/p ürünü: Tchibo Türk Kahvesi
Sitede incelenen ürün linklerine tıklanıp satın alındığı zaman, bir miktar da biz kazanıyoruz. Bizim aldığımız komisyon sizin satın alma fiyatınızı etkilemiyor. Daha fazla öğrenmek için tıklayın

Türk kahvesi

Kahvenin Keşfi…

Kahvenin asırlar öncesinde keşfedildiği herkes tarafından bilinse de hikayesi en çok merak edilen konulardan biridir. Keşfi hakkında pek çok rivayet bulunsa da aralarında en çok kabul göreni ise Etiyopyalı çobanların anlattığı hikayedir. Bir rivayete göre Habeşistan sınırları içinde kalan ve günümüzün Etiyopya’sı olan bölgede çobanlık ile uğraşan Araplar keçilerinin fazla enerjik olduğunu ve uyuma konusunda sıkıntı çektiklerini fark etmişlerdir. Hal böyle olunca bunun nedenini merak etmiş ve keçileri takibe almışlardır. Keçilerin farklı bir bitki yediğini gördüklerinde bu bitkinin keçileri daha hareketli hale getirdiğini düşünmüşlerdir. Topladıkları bu bitkiyi dervişlerine götürerek akıl danışmak isteyen çobanlar Şazili isimli dervişin söyledikleri karşısında şaşkına dönmüşlerdir. Bitkiyi kendinde de deneyen derviş, vücudunda bir takım etkiler görünce bu bitkinin sihirli olduğunu ve insanlık için faydalı olabileceğini öne sürmüştür. O günden sonra önce ekmeklere katılarak tüketilen kahve çekirdekleri, sonraları kaynatılarak içecek şeklinde tüketilmeye başlanmıştır. Yani ilk kez Habeşistan’da ortaya çıkan kahve daha sonra Yemen’e gelerek ünlenmiş ve kahve ismi ile özdeşleşmiştir. Kahve ismi de Habeşistan’da kahve yetişen bir bölge olan Kaffa’dan gelmektedir. Her kültür kendi damak tadına ve geleneklerine yönelik bir kahve pişirme yöntemi benimsemiştir. Bu nedenle kahve denilince akla binlerce çeşit ve pişirme yöntemi gelir.

Türk Kahvesinin Hikayesi…

Osmanlı Subayı Özdemir Paşa‘nın Habeşistan’dan tüm dünyaya kahveyi tanıtan kişi olduğu rivayet edilir. Yani Türklerin kahvenin tanınmasında etkisi büyüktür. Türk kahvesinin geçmişi çok eski tarihlere dayanır. Osmanlı Avrupa’da yaptığı seferler sırasında kahve kültürünü de yanında götürmüş, Avrupalılar da Amerika’ya bu kültürü aşılamıştır.

Türk kahvesinin makbul olanı cezvede pişirilmesidir. Özellikle bakır cezveler geçmişten günümüze kadar gelen en güzel miraslarımızdan biridir. Türk kahvesi demleme işleminden sonra süzülmemesi, posası ile beraber beklemesi ve sert bir tada olması ile meşhurdur. Dünyanın en ince öğütülmüş kahvesi olma özelliği taşıması da kahvemizin farklılığını ortaya koyar. Tercihen sade, orta ya da şekerli olarak tüketilen Türk kahvesi kavrulma ve öğütülme bakımından da farklı bir yere sahiptir. Açık-orta (light to medium) bir kavurma derecesi ile hazırlanan Türk kahvesi pişirme sırasında hassaslık ister, çünkü ince bir öğütüme sahiptir. Suyun içine koyularak kaynamaya bırakılan Türk kahvesi kısık ateşte ağır ağır kıvama gelir ve bol köpüklü olanı her zaman daha makbuldür.

Yani şöyle bir özetleyecek olursak Türk kahvesi;

 • Pişirme yöntemi ile dünyada eşi benzeri olmayan bir kahvedir.
 • Sahip olduğu köpük açısından benzersiz, kendine has bir görünümü vardır.
 • İçildikten sonra damakta uzun süre etkili bir tat bırakır.
 • Yoğun bir kıvama sahip olması diğer kahve türlerinden farklı olduğunun göstergesidir.
 • Dünyanın en eski pişirme yöntemine sahip olma özelliği taşır.
 • Hazırlanırken ısı ile kaynatılan tek kahve türüdür.
 • Dünyada telvesi ile içilen tek kahve olması da önemli bir özelliğidir.
 • Bir fincan Türk kahvesinde 60mg kafein vardır. Bu da diğer kahvelere göre kafein miktarının düşük olduğunun göstergesidir.

Türk kahvesinin daha lezzetli olmasını istiyorsak kaliteli çekirdekler ile hazırlanan kahveleri tercih etmemiz gereklidir. Türk kahvesinin bir önemli özelliği de Arabica çekirdeklerinden oluşmasıdır. Özenle kavrulan Arabica çekirdekleri en ince hale gelinceye kadar öğütülür ve pişirme tekniği ile de birleşince bir fincan Türk kahvesi halini alır. Yüksek rakımlarda yetişen Arabica çekirdekleri zahmetli bir üretime sahiptir. Ancak damakta bırakmış olduğu lezzet üstün bir başarıya sahiptir.

En İyi Türk Kahveleri

En İyi Türk Kahvesi Tavsiyeleri

Kahvenin tarihsel yolculuğunda birazcık keşfe çıktıktan sonra sıra geldi Türk kahvesi markaları hakkında fikir sahibi olmaya. En fazla tercih edilen Türk kahvesi markaları ile ilgili yazdığımız incelemeleri okuyabilirsiniz. Ya da direkt olarak tıklayarak ürünleri satın alabilirsiniz.

Kurukahveci Mehmet Efendi Türk Kahvesi

Kurukahveci Mehmet Efendi Türk Kahvesi

Kurukahveci Mehmet Efendi Türk Kahvesi ilk akla gelen marka olduğu için onunla başlamak istedik. Yüksek kaliteye sahip Arabica çekirdekleri ile üretilen bu kahve yoğun kokusu ve tadı ile enfes bir deneyim sunar. Öğütüldüğü günkü lezzetini kaybetmeyen ve uzun süre saklanabilen Kurukahveci Mehmet Efendi Türk Kahvesi ülkemizde binlerce kişi tarafından 150 yıldır tercih ediliyor. Tercih edenlerin yorumlarını incelediğimizde yumuşak içimi, bol köpüğü ve tam kıvamında olan lezzeti ile Mehmet Efendi Dünyanın en iyi Türk kahvesi olarak belirtiliyor. Tercih edenler ise bu markadan başka kahve içemediğini ve diğer markalara göre açık ara önde bir tada sahip olduğu konusunda hemfikir.

Kahve Dünyası Orta Kavrulmuş Türk Kahvesi

Kahve Dünyasi Orta Kavrulmuş Türk Kahvesi

Türk damak tadına en uyumlu çekirdek olan ve Brezilya’da yetişen Rio Minas bölgesinin Arabica çekirdekleri ile üretilmiş olan Kahve Dünyası Orta Kavrulmuş Türk Kahvesi keyifli bir içim sunar. Kavurma işlemlerinin farklı olması ve kaliteli çekirdeklerin seçilmesi odunumsu bir tat açığa çıkarır. Ayrıca tütün ve meyvemsi aromalarını da içinde barındıran bu kahve kavurma işleminin özel olmasından dolayı çekirdeklerin yaşlanmadan taze kalmasını sağlar. Tüketen kişilerin yorumlarını incelediğimizde kahvenin yoğun ve enfes bir kokuya sahip olduğu, içiminin biraz sert ama asla acı bit tat bırakmadığını gördük. Aroma bakımından ağızda beklenen tadı bırakmayı başaran Kahve Dünyası Orta Kavrulmuş Türk Kahvesi fiyat açısından da uygun.

Kocatepe Türk Kahvesi

Kocatepe Türk Kahvesi

Rino manas ve Colombia çekirdeklerinin özenle seçilmesi ile üretilen Kocatepe Kahve Türk Kahvesi orta kavrulmuş ve ince çekilmiş çekirdekleri ile ön plana çıkar. Doğal yöntemler kullanılarak kavrulan ve taş değirmenlerde öğütülen çekirdekler geleneksel bir lezzet şöleni sunar. %100 Arabica çekirdeklerinin hakim olduğu Kocatepe Kahve Türk Kahvesi keyifli bir içime sahiptir. Tercih edenlerin yorumları ise bu kahvenin yumuşak içim sevenler için çok uygun olmadığı yönünde. Genel olarak çok beğenilen ve kokusu, tazeliği ile dikkat çeken bu kahve fiyat bakımından makul olması ile de ön planda.

Selamlique Geleneksel Türk Kahvesi

Selamlique Geleneksel Türk Kahvesi

Selamlique Geleneksel Türk Kahvesi metal kutusunda satılan, Arabica türünde bir kahvedir. Orta kavrulmuş çekirdeklerinin menşei Brezilya-Rio Minas’tır. İnce çekilmiş özelliği ile ipeksi bir görünümü vardır. Doğal ortamlarda ve güneşte kavrulan Selamlique Geleneksel Türk Kahvesi taş değirmenlerde öğütülür. %1.2 asiditeye sahip olan kahve yumuşak bir gövdeye, orta yoğunlukta bir aromaya ve kremamsı bir görünüme sahiptir. Tercih edenlerin yorumlarına baktığımızda bu kahvenin çok beğenildiğini görüyoruz. Hatta bu markayı denedikten sonra ”gerçek bir Türk kahvesi deneyimlediğimi hissettim” diyenler çoğunlukta. Bambaşka, kendine özgü bir aromaya sahip olan Selamlique Geleneksel Türk Kahvesi içiminin çok hafif olmasından dolayı aşırı sert kahve sevenler için uygun değil. Kokusu, tazeliği ise muazzam. Ancak fiyat bakımından diğer markalara göre oldukça pahalı.

Nish Hünkar Türk Kahvesi

Nish Hünkar Türk Kahvesi

Kahve üretiminde uzman olan çiftliklerden seçilen özel çekirdekler ile üretilen Nish Hünkar Türk Kahvesi kendine has doğal bir aromaya sahiptir. Tecrübeli kişiler tarafından kavrulan kahve çekirdekleri özgün reçeteler ile hazırlanır ve paketlenir. Brezilya ve Afrika çekirdeklerinin harmanlanması ile ortaya çıkan Nish Hünkar Türk Kahvesi fiyat açısından da oldukça uygundur. Tercih eden kişilerin yorumlarını incelediğimizde kahvenin rakiplerinin gerisinde kaldığını söylememiz yanlış olmaz. Gerek tadı, gerek görünümü itibari ile beklentiyi ne yazık ki karşılayamıyor.

Ülker Türk Kahvesi

Ülker Türk Kahvesi

Yıllardır kalitesinden ödün vermeyen Ülker, kahve konusunda da gündemde olmayı başarmıştır. Asya bölgesinde üretilen, yarım kafeinli Ülker Türk Kahvesi %100 Arabica çekirdekleri ile hazırlanmıştır. Orta kavrulmuş çekirdekleri hassas şekilde öğütülür ve incecik bir hal alır. Tercih edenler ise Ülker Türk Kahvesini beğeniyor. Gerek kokusu, gerek kalitesi ve yumuşak içimli, hoş aroması ile Ülker kalitesi kendini belli etmeyi başarmış durumda. Ayrıca fiyatının uygun olması da avantaj olarak görünüyor.

Meşhur Gümülcine Türk Kahvesi

Meşhur Gümülcine Türk Kahvesi

Meşhur Gümülcine Türk Kahvesi çeşitli kahve çekirdeklerinin birleştirilmesiyle hazırlanır. Bol köpüklü ve pürüzsüz içimiyle özel bir lezzete sahip olan bu kahve, ağızda tortu bırakmaz.

Orta kavrulmuş ve taş değirmeninde ince çekilmiş olan Meşhur Gümülcine Türk Kahvesi, kendine özgü tadı ve kokusuyla kullanıcıların beğenisini kazanmıştır. Kahvenin ince öğütülmesi, az kavrulması ve bol köpüğü, kullanıcıların en çok takdir ettiği özellikler arasındadır.

Ancak, kahvenin fiyatı yüksek olduğu için bazı kullanıcılar bu ürünü almaktan çekinebilirler. Yine de, ürün kalitesinden ödün vermeyen birçok kullanıcı, Meşhur Gümülcine Türk Kahvesi’ni beğendiklerini belirtmektedirler. Ürünün orijinaline en yakın Gümülcine kahvesi olduğu yorumu da dikkat çekicidir.

Mahmood Türk Kahvesi

Mahmood Türk Kahvesi

Mahmood Türk Kahvesi kaliteli ve lezzetli kahve çekirdeklerinin özenle seçilip öğütülmesi ve kavrulması ile elde edilmiş bir tattır. Bu kahveyi deneyenler içiminden oldukça memnun kalmış. Taze çekilmiş kahve hissi veren Mahmood Türk Kahvesi şans verebileceğiniz bir seçenek olabilir. Sert içimi ve damakta bıraktığı yoğun lezzeti ile öne çıkan bu Türk kahvesinin teneke kutusu da oldukça şık görünümü ile göze çarpıyor.

MEIA Çifte Kavrulmuş Türk Kahvesi

Meia Coffee Çifte Kavrulmuş Türk Kahvesi

Özenle seçilen Arabica çekirdekleri ile üretilen Meia Çifte Kavrulmuş Türk Kahvesi eşsiz bir koku ve armoya sahiptir. Farklı yörelerin arabica çekirdeklerinin harmanı ile ortaya çıkan özel bir karışım olan bu kahve Rio Manas ve Santos Fine Cup esintisi taşır. Tercih eden kişiler ürünün en çok tazeliği ve kalitesinden yana memnun. Ayrıca yoğun kahve tadını hissetmek isteyenler için de uygun bir seçim olabilir. Tazeliği ile ön plana çıkan Meia Çifte Kavrulmuş Türk Kahvesi fiyat olarak biraz pahalı.

“Biraz pahalı” olmasının sebebini ise firma yetkilileri şu şekilde açıklamıştır;

Tchibo Türk Kahvesi

Tchibo Türk Kahvesi

Tchibo Türk Kahvesi ağır ağır kavrulduğu için kendine has lezzeti ile ön plana çıkar. Arabica çekirdeklerinin lezzetini doyasıya hissedebileceğiniz bu kahve pişirildiğinde yoğun köpüğü ile de gönlünüzü fethedebilir. Tchibo Türk Kahvesi deneyenler bu lezzete hayran kalmış gibi görünüyor. Gerek kokusu gerek yoğun kahve lezzeti ile fincanlara konuk olan bu Türk kahvesi sert içim sevenler için ideal bir seçenek olabilir. Mehmet Efendi ile benzer bir lezzete shaip olan Tchibo evinizde buram buram kahve kokusunu almanızı sağlayabilir.

Kafeingo Türk Kahvesi

Kafeingo Türk Kahvesi

Kafeingo Türk Kahvesi, geleneksel Türk kahvesinin yüksek kaliteli Arabica kahve çekirdekleriyle hazırlanmış halidir. Bu kahve, orta kavrulmuş ve 100 gram paketler halinde sunulmaktadır. Bol köpüklü ve tanıdık tadı, özellikle Türk kahvesi sevenlerin beğenisini kazanabilir.

Kullanıcı yorumlarına baktığımızda, bazıları kahvenin tadının iyi olduğunu, ancak daha önce kullandıkları markaların daha iyi olduğunu düşünüyor. Bir diğer kullanıcı, kahvenin vasat bir tat ve koku sunduğunu söylüyor ve market ürünleriyle aynı olduğunu düşünüyor. Ancak diğer bir kullanıcı, son zamanlarda piyasada bulunan Türk kahvelerinin tadının ve kokusunun bozulduğunu belirtirken, Kafeingo Türk Kahvesi’nin eski Türk kahvelerini hatırlattığını söylüyor ve memnun kaldığını ifade ediyor.

Kafeingo Türk Kahvesi’nin fiyatı piyasa ortalamasına göre biraz yüksek olabilir ancak kalitesine göre uygun olduğu da belirtiliyor. Tadı damak zevkine uygun olanlar için tercih edilebilecek bir ürün olduğunu söyleyebiliriz.

TAHMİS Dağ Çilekli Türk Kahvesi Orta Kavrulmuş

Tahmi̇s Dağ Çilekli Türk Kahvesi Orta Kavrulmuş

Ferahlatıcı ve yoğun bir lezzete sahip olan çileğin kahve ile buluşmasını sağlayan TAHMİS Dağ Çilekli Türk Kahvesi, Akdeniz esintileri taşır. O bölgenin lezzetli çilekleri toplanır ve toz haline getirilir. %100 Arabica çekirdeklerinin de eklenmesi ile ortaya enfes bir lezzet çıkar. Alışılagelmiş kahvenin dışına çıkmak ve farklı lezzetlerin keyfini sürmek isteyenler için ideal ve kaliteli bir seçim olan TAHMİS Dağ Çilekli Türk Kahvesi tercih eden kişiler kahvede yoğun bir dağ çileği aroması olduğunu söylüyor. Gerek kokusu, gerek kalitesi ile başarılı olan bu kahve pişirilme sırasında da etrafa mükemmel bir çilek kokusu yayıyor. Köpüğünün bol olması, yumuşak bir içime sahip olması, kahve sevmeyenler tarafından bile beğeniliyor. Bu mükemmel lezzet haliyle biraz pahalı.

OZE Türk Kahvesi

Oze Turk Kahvesi

Brezilya’ya ait taptaze çekirdeklerin kavrulmasıyla ortaya çıkan OZE Türk Kahvesi orta kavrulmuştur. Pürüzsüz ve enfes bir köpüğe sahip olan kahve kalıcı bir lezzet ve doğal aroma içerir. Yoğun kokusu, kalitesi ve geleneksel bir kahve tadına sahip olması ile öne çıkan OZE Türk Kahvesi tercih edenler tarafından beğeniliyor. Gerçek bir Türk kahvesi lezzetini doruklarda yaşamak isteyenler için üretilmiş olan bu kahve acı bir tat bırakmaması ve yumuşak içimli olmasından dolayı da oldukça başarılı. Sert ve biraz acı lezzete alışkın olanlar için uygun olmayan OZE Türk Kahvesi tazeliği ve kalitesi ile ortalamanın üzerine çıkmayı başarıyor. Fiyatı ise makul.

Bize neden güvenmelisiniz?

 • İncelemelerimizin mümkün olduğunca doğru ve tarafsız olduğundan emin olmak için büyük bir çaba sarfediyoruz.
 • Ücretli ürün yerleştirmesi veya sponsorlu içerik kabul etmiyoruz.
 • Sadece kendi tarafımızdan test edilmiş veya diğer saygın kaynaklar tarafından dikkatle incelenmiş ürünleri sıralıyoruz.
 • Okuyucularımızın alım kararlarını vermek için gerekli bilgiye sahip olmalarını sağlamak amacımızdır.
 • Yazılarımızın alanında eğitim almış ya da uzman kişilerce yazılmasına dikkat ediyoruz.

Türk Kahvesinin Faydaları Nelerdir?

Sıkça Sorulan Sorular

Türk Kahvesinin Faydaları Nelerdir?

Hepimizin her gün bir fincan da olsa içtiği Türk kahvesi sadece damakta bıraktığı enfes lezzet ve muhteşem kokusundan ibaret değil elbette. Minik fincanlarda sunulan ve içilen Türk kahvesinin sağlığa da faydaları oldukça fazla.

Türk kahvesinin sağlık faydaları arasında şunlar sayılabilir:

 • Zihinsel Odaklanmayı Artırır: Türk kahvesi içmek, konsantrasyonu ve zihinsel performansı artırabilir.
 • Antioksidan Özellikleri: Türk kahvesi, yüksek miktarda antioksidanlar içerir ve bu özellikleriyle hücrelerin zarar görmesini önleyebilir.
 • Alzheimer ve Parkinson Hastalıklarına Karşı Koruma: Kafein, Türk kahvesinde bol miktarda bulunur ve alzheimer ve parkinson hastalıklarına karşı koruyucu bir etki gösterebilir.
 • Depresyon ve Anksiyete: Kafein tüketiminin az miktarda olması, depresyon ve anksiyete belirtilerini azaltabilir.
 • Sindirim Sistemi Sağlığı: Türk kahvesi, sindirim sistemi sağlığına faydalı olabilecek lifler içerir.

Kaynaklar:

 1. “Geleneksel Türk Kahvesi ve Sağlık”. Journal of Human Sciences.
 2. Sara Marzullo (2018). “10 Health Benefits of Turkish Coffee”

Türk Kahvesini Ne Kadar Tüketmeli?

Kararında tüketilen Türk kahvesinin hiçbir zararı yoktur. Ancak aşırıya kaçmamak oldukça önemlidir. Uzmanlara göre günlük ideal Türk kahvesi tüketimi 2 fincandır. Fazlasının söz konusu olması halinde kalp ritminde bozulmalar meydana gelebilir. Kas ve baş ağrılarını tetikleyebilen Türk kahvesi mide problemlerine de yol açabilir. Fazla Türk kahvesi tüketmek uykusuzluğa da sebep olduğu için dikkatli olmakta fayda vardır.

Türk Kahvesinin Uzun Süre Taze Kalması İçin Ne Yapmalıyım?

Eğer satın aldığınız Türk kahvesinin uzun süre taze kalmasını ve koku özelliğini kaybetmemesini istiyorsanız teneke kutuya sahip kahveleri tercih edebilirsiniz. Eğer paket halinde satılan bir Türk kahvesi seçiminde bulunduysanız kahvenizi bir kavanoza boşaltarak saklayabilir ya da paketin ağzını sıkıca kapatarak hava almasının önüne geçebilirsiniz. Türk kahvesini daima serin ve kuru bir yerde muhafaza edilmelidir.

Türk Kahvesi Neden Köpüklü Olur

Türk kahvesi, cezve içinde kaynatılırken köpük oluşur. Kahve kaynadıkça, suyun içindeki kahve çözünebilir yağlar serbest bırakılır ve bu yağlar köpük oluşumuna neden olur. Bu köpük, Türk kahvesinin karakteristik özelliklerinden biridir ve kahvenin tadını, aromasını ve yoğunluğunu artırır. Kaliteli Türk kahvesinin köpüğü yoğun ve kremsi olmalıdır. Kahve çekirdeklerinin kalitesi, su sıcaklığı, kahve miktarı ve karıştırma tekniği gibi faktörler de köpüğün oluşumunu etkileyebilir.

Türk Kahvesi Hazırlarken En Çok Yapılan Yanlışlar

Türk Kahvesini Doğru Şekilde Nasıl Demlerim?

Doğru Kahve Miktarı ve Su Oranı

Türk kahvesi hazırlamak kolay görünse de pek çok püf noktaya sahip olan bir deneyimdir. Kahve pişirmeye geçmeden önce kahve miktarı ve su doğru orantıda olmalıdır. Makbul olan, kahve içeceğimiz fincan ile suyu ölçmek ve 2 çay kaşığı kahve eklemektir. Ancak bazı kişiler daha yumuşak içim tercih edebilir. O zaman 1 çay kaşığı kahve yeterli olacaktır.

Kahvenin Çok İnce Öğütülmesi Gerekliliği

Ayrıca tercih edilecek Türk kahvesinin mutlaka çok ince şekilde öğütülmüş olması gereklidir. Kalın öğütülmüş bir kahve sizlere beklediğiniz o mükemmel köpüğe sahip Türk kahvesi keyfini yaşatmayacak, aroma bakımından da beklentinizi karşılamayacaktır.

Kahvenin Fazla Kaynatılmaması Gerekliliği

Pişirme sırasında dikkat etmeniz gereken en önemli nokta kahvenizin asla çok kaynamamasıdır. Bu nedende devamlı kontrol etmeli ve başında beklemelisiniz. Hafif bir kabarma ve kaynama belirtisi gördüğünüz an kahveyi ateşten almalı ve fincana boşaltmalısınız. İlk etapta fincanları yarıya kadar doldurup cezveyi yeniden bir iki saniye ateşte tuttuktan sonra kalanını da fincanlara paylaştırabilirsiniz. Unutmayın ki 2 defadan fazla kaynatma işlemi yapmak kahvenizin tadını bozacaktır.

Şekerin Pişirme Esnasında Eklenmesi

Kahvenize asla pişirme işleminden sonra şeker ilave etmeyin. Türk kahvesinin özelliği şekeri ile birlikte pişirilmesi ve bütünleşerek güzel bir lezzet ortaya çıkmasıdır.

Cezvenin Boyutu

Ayrıca seçtiğiniz cezvenin büyüklüğü de önemlidir. Türk kahvesi pişirirken ne kadar küçük cezve tercih edilirse o kadar bol köpüklü olacaktır. İhtiyacınız olandan çok daha büyük bir cezve ya da tencerede kahve pişirirseniz hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.

Soğuk Su Kullanmanın Tercih Edilmesi

Kahve hazırlarken sıcak su kullanmak da yapılan en büyük hatalardan biri. Aniden sıcak su ile birleşen kahve etkileşime girerek tadı bozulur ve istenilen sonuç alınamaz. Soğuk su ile yapılan Türk kahvesi ise en ideal olanıdır.

Kahvenin Demlenmesi için Bekleme Süresi

Ve son olarak kahveniz piştikten sonra bir kaç dakika bekleyin ve telvenin dibe çökmesi için kahvenize zaman tanıyın. Sonra afiyetle yumdumlayabilirsiniz!

Türk kahvesi tavsiye

Şöyle Bol Köpüklü Türk Kahvesi Tarifi İçin Buyrun

Günümüzde hem pratik olması hem de her yerde kullanılabilmesi açısından elektrikli olan Türk kahvesi makineleri sıklıkla tercih edilmektedir. Ancak bakır ya da alüminyum cezvede hazırlanan kahvenin daha lezzetli olduğu da inkar edilemez. Ateşte ağır ağır pişerek yoğunluk kazanan ve köpük açısından ise muhteşem bir görüntüye sahip olan Türk kahvesinin hazırlanması oldukça basittir. Şimdi sizlere köpüğü ile dillere destan bir Türk kahvesi yapmanın püf noktalarından bahsedeceğiz.

Gelelim Tarife…

İhtiyacınız olan malzemeleri hazırlayın(her 1 kişi için):

 • 2 çay kaşığı Türk kahvesi
 • Şeker (isteğe bağlı)
 • Fincan için soğuk su
 1. Cezveye 2 çay kaşığı kahveyi koyun ve isteğe bağlı olarak üzerine şeker ilave edin.
 2. Fincan için gerekli olan suyu cezveye ilave edin ve tüm malzemeleri iyice özdeşleşene kadar karıştırın.
 3. Cezveyi kısık ateşe koyun ve ağır ağır kaynamasını bekleyin. Karıştırmayın.
 4. Kahve hafif kabarmaya başlayıp köpükler kendini belli edince cezveyi ocaktan alın ve üst kısımda oluşan köpükleri kaşık yardımı ile fincana koyun.
 5. Cezveyi tekrar ocağa alın ve bir taşım daha kaynattıktan sonra kalan kahveyi de fincanın üzerine ekleyin.
 6. Türk kahvesi servisi için şık fincanlar kullanın.
 7. Türk kahvesi yanında lokum, şekerleme, hurma, kayısı ya da çikolata ile servis edilebilir.

Turk Kahvesi

Sonuç

Sizler için bu yazımızda Türk kahvesinin farklarından, tarihteki yolculuğundan, faydalarından bahsettik. Öne çıkan Türk kahvesi markalarını sizler için inceledik ve kararı siz kıymetli okurlarımıza bıraktık.

Kültürümüzün önemli miraslarından biri olan Türk kahvesi, geçmişin izlerini içinde barındıran bir lezzete sahip olduğundan insanı bambaşka bir manevi etki ile kucaklar. Bir fincan filtre kahve içmekle bir fincan Türk kahvesi yudumlamak elbette aynı şeyler değildir. Türk kahvesinin gerek sunumu, gerek yanındaki ikramları Osmanlı esintilerini hissetmemiz için en güzel bahanedir aslında…

Yazar

 • Hilal Sarıyar
  Radyo ve televizyon programcısı

  Hilal Sarıyar, radyo ve televizyon programcılığı mezunudur. Çeşitli radyo ve televizyon kanallarında çalışmış ve deneyimli sunucu Cem Öğretir'den diksiyon ve spikerlik eğitimi almıştır. Muhabirlik ve prodüktörlük yaptığı Atv'den yurt dışına taşınması nedeniyle ayrılmıştır. Mayıs 2021'den bu yana Tüketici Dergisi'nde içerik yazarı olarak görev almaktadır ve ürün incelemeleri yapmaktadır. Yazdığı konular hakkında uzman biridir ve okuyucuların güvenini kazanmıştır.

  Bu yazı size yardımcı oldu mu?

  Bir yorum bırakın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir