En İyi Ağız Bakım Suyu Hangisidir? 9 Ağız Bakım Suyu Tavsiyesi

Ağız ve diş sağlığı hem küçük yaşlarda hem de ilerleyen yaşlarda büyük önem taşır. Vücudumuza birçok mikroorganizma ağzımızdan yayılır. Ağız bakımı bu nedenle de oldukça önemlidir. Ağzın normal florasında da birçok mikroorganizma bulunur. Ancak bu mikroorganizmaların varlığı sağlık için sorun teşkil etmez. Gün içerisinde yenilen besinlerle beraber ağız florası da sürekli değişmektedir. Besin artıkları ve mikroorganizmaların sağlığımıza zarar vermemesi için ağız ve diş sağlığına özen göstermek gerekir.

Ağız sağlığı yalnızca diş fırçalamaktan ibaret değildir. Diş fırçalamak herkesin günde iki ya da üç kere yapması gereken önemli bir bakım rutinidir. Ancak kapsamlı bir ağız bakımı için diş fırçalamaktan fazlası gerekir. Ağız bakım suları da ağız bakımının önemli bir parçasıdır. Ağız bakım suları diş temizliğinin dışında ağzın genel bakımı ve temizliği ile de ilgilenir. Kapsamlı bir ağız bakımı için ağız bakım suyu kullanımı oldukça önemlidir.

En iyi alkollü ağız bakım suyu: Listerine Cool Mint Ağız Bakım Suyu
Diş eti sorunları için en iyisi: Meridol Ağız Bakım Suyu
En iyi beyazlatma etkili ağız bakım suyu: Colgate Optik Beyaz Ağız Bakım Suyu
Sitede incelenen ürün linklerine tıklanıp satın alındığı zaman, bir miktar da biz kazanıyoruz. Bizim aldığımız komisyon sizin satın alma fiyatınızı etkilemiyor. Daha fazla öğrenmek için tıklayın

En Iyi Agiz Bakim Suyu 2

Ağız bakımı günlük hayatta her gün yapılması gereken bakım rutinlerinden bir tanesidir. Yalnızca sağlık için değil yaşam kalitesi için de bu bakımı her gün yapmak gerekir. Ağız bakım ürünleri birçok çeşitte bulunabilir. En basiti ise diş fırçası ve diş macunudur. Diş fırçalamak herkesin günde iki ya da üç kere yapması gereken kişisel bakımlardandır. Diş fırçalamak kapsamlı bir ağız bakımı için yeterli değildir. Bunun dışında birçok ağız bakım ürünü de bulunmaktadır. Ağız bakım suları da bunlardan bir tanesidir. Ağız ve diş sağlığı için ağız bakım suları kullanmak oldukça önemlidir.

Ağız Bakım Suyu Ne İşe Yarar?

Son birkaç yılda kullanımı yaygınlaşan ağız bakım sularının birçok faydası bulunmaktadır. Temizleyici ve ferahlatıcı işlevleri bulunan bu ürünlerin günlük kullanımı birçok noktada fayda sağlayacaktır. Ağız bakım suyu ile gargara yapmanın temel faydası ferahlatmak ve ağız kokusunu gidermektedir. Ancak düzenli bakıma rağmen hala ağız kokusu varsa mutlaka bir hekime danışmak gerekir.

Ağız bakım suyunun tek faydası ağız kokusunu gidermek değildir. Bunun diş ve diş etlerine de birçok faydası bulunur. Özellikle de çürük oluşumunu önlemek için profilaksidir. Diş aralarında diş fırçası ile temizlenmeyen besin artıklarını temizlemede faydası vardır.

Ağız bakım suları asidik içerikli ürünlerdir. İçlerinde bulunan asit nedeni ile çok fazla ve yanlış kullanıldıklarında ağız içerisinde bazı sorunlara yol açabilirler. Bu nedenle ağız bakım sularını doğru kullanmak çok önemlidir. Ağız bakım suları günde bir ya da iki defa kullanılabilir. Kullanım sırasında bir kapak ağız bakım suyu ağza alınmalı ve gargara yapıldıktan sonra tükürülmelidir. Ağız bakım suları asla yutulmamalıdır. Bu şekilde doğru kullanıldığında ağız bakımı da doğru yapılmış olur. Sağlıklı ve temiz bir ağız hem yaşam kalitenizi yükseltecek hem de sağlığınızı koruyacaktır.

Ağız Bakım Suyu Almadan Önce Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Hijyene ve kişisel bakıma verilen önemin arttığı şu günlerde birçok çeşit ağız bakım suyu bulmak mümkündür. Farklı markalar ve farklı çeşitler arasından hangisini alacağına karar veremeyenlerin ise dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bu noktaları şu şekilde sıralayabiliriz:

Tadı

Ağız bakım suları ağız içerisinde kullanılan ürünler olduğu için tatları çoğu kişi için büyük önem taşır. Bu sular genellikle ferahlatıcı etkisi mentol ya da nane tadındadır. Bu güçlü ve ferahlatıcı tatlar ağızdaki kötü kokuyu yok ederken ferahlamaya da yardımcı olur. Nane ve mentol tatları haricinde çay, limon, çilek gibi tatlarda da ağız bakım suları bulunmaktadır. Dileyen kişiler bu tatlardaki ağız bakım sularını da tercih edebilirler.

İçeriği

Ağız bakım suları içerisinde birçok ürün bulunmaktadır. Bu suların içerikleri hazırlanırken asıl amaç ağız temizliğini sağlamak ve bakterileri yok etmektir. Bu nedenle birçok asidik madde ağız bakım sularının içerisinde bulunabilir. Ağız bakım sularını birbirinden ayıran bazı içerikler de bulunmaktadır. Örneğin florürlü ağız bakım suları florür içermeleri sebebi ile diğerlerinden ayrılır. Bu ağız bakım suları dişlerde plak oluşumunun önüne geçmek için kullanılır. Bunun bir diğer örneği ise alkolsüz ağız bakım sularıdır. Piyasada birçok ağız bakım suyu alkol içerir. Ancak eğer kullanıcı çocuk ya da alkol hassasiyeti olan bir kişi ise alkolsüz ağız bakım suyu tercih etmek gerekir. Ağız bakım sularının içeriklerindeki alkol, flor gibi maddelere dikkat ederek seçiminizi yapabilirsiniz.

Alerjenler

Ağız bakım suyu alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise alerjenlerdir. Özellikle de alerjik ve hassas bünyeler ağız bakım suyu alırken içerisindeki alerjen maddelere dikkat ederek almalıdır.

En İyi Ağız Bakım Suyu Tavsiyeleri

Piyasada birçok çeşit ve marka ağız bakım suyu bulunmaktadır. Bu kadar çeşit arasından kararsız kalan kişiler olabilir. İşte biz de sizler için en iyi ağız bakım sularını ve onlara gelen yorumları derledik:

Colgate Plax Çay Ve Limon Alkolsüz Ağız Bakım Suyu

Colgate Plax Cay Ve Limon Alkolsuz Agiz Bakim Suyu

Çay ve limon tadı ile ferahlatıcı ve temiz bir etki bırakan Colgate Plax ağız bakım suyu, birçok kişinin ilk tercihleri arasında yer almaktadır. İçerisinde alkol bulunmayan bu ağız bakım suyunun alkol hassasiyeti olan kişiler de rahatlıkla kullanabilir. Ayrıca bu ağız bakım suyunun içerisinde florür de bulunmaktadır. Bu da dişlerde plak oluşumunu önlemek için birebirdir.

Colgate Plax Çay ve Limon ağız bakım suyu günde iki kere kullanım için uygundur. Diş fırçaladıktan sonra bu ağız bakım suyundan bir kapak alıp ağzınızı 30 saniye boyunca çalkalamanız yeterli olacaktır. İçerisindeki florür sayesinde bakteri plağına karşı savaşacak ve ağız sağlığınızı korumanıza yardımcı olacaktır.

Colgate Plax Çay Ve Limon Alkolsüz Ağız Bakım Suyu Yorumları


Trendyol.com Kullanıcısı diyor ki:

denedim memnun kaldım. ağzı yakmadan gayet ferah bir şekilde temizliyor.

Trendyol.com Kullanıcısı diyor ki:

Alkollü ağız bakım suyu kullanamayanlar için güzel bir alternatif. Fiyatı boyutuna göre çok uygun.


Listerine Cool Mint Ağız Bakım Suyu

Listerine Cool Mint Ağız Bakım Suyu

Türkiye’ de en çok kullanılan ağız bakım markalarından biri olan Listerine, en ünlü ağız bakım sularından biri olan Listerine Cool Mint iler karşımıza çıkıyor. Nane aroması içeren bu ağız bakım suyu, ağız içerisinde diş fırçasının ve diş ipinin ulaşamadığı yerlere ulaşarak detaylı bir ağız bakımı sağlamaktadır. Nane aroması ile ferahlatıcı bir etkisi olan bu ağız bakım suyunun bakteri plaklarının oluşumunu da engellediği bilinmektedir.

Listerine Cool Mint ağız bakım suyu BrandSpark tarafından 2012 yılında Türkiye’ deki en iyi ağız bakım ürünü seçilmiştir. Etkinliği klinik olarak kanıtlanmıştır. Kapsamlı bir ağız bakımı sağlayarak diş ve diş etlerinizi bakterilere karşı korur.

Listerine Cool Mint Ağız Bakım Suyu Yorumları


Hepsiburada.com Kullanıcısı diyor ki:

Her zamanki gibi listerin kalitesi, markayı bilen birisi için şaşırtıcı bir şey yok ilk kez kullananlar içinse bir noktanın altını çizmekte fayda var listerine zero hariç tüm ürünlerde alkol bulunur ve bu da ağız florasında kurumaya yol açar. Buna dikkat etmek gerek.

Hepsiburada.com Kullanıcısı diyor ki:

Listerine kalitelidir klinik olarak diş taşın oluşumunu geciktirdiği ispatlanmış o yüzden alıyorum.


Sensodyne Ağız Bakım Suyu Cool Mint

Sensodyne Ağız Bakım Suyu Cool Mint

Sensodyne Ağız Bakım Suyu Cool Mint diş hassasiyeti yaşayan kişiler için özel olarak formüle edilmiştir. Aktif çinko, potasyum ve florür içeren formülü sayesinde dişlere bakım yapan bu ürün diş fırçasının ulaşamadığı en zor yerlere kadar ulaşır. Gün boyu etkisini sürdüren Sensodyne Ağız Bakım Suyu Cool Mint ile diş eti iltihapları azalır ve ağız içinde oluşan bakteriler yok olur. Plak ve kötü nefes gibi problemleri ortadan kaldıran bu ağız bakım suyu ile dişlerin üzerinde koruyucu bir tabaka oluşur. Diş hassasiyeti kaynaklı sızlamaları gideren Sensodyne Ağız Bakım Suyu Cool Mint kalıcı bir ferahlık sağlayarak çürümelere engel olur. Sensodyne Ağız Bakim Suyu Cool Mint kullananların da beğendiği ve çok kaliteli olduğunu söylediği bir ürün. Dişlere çok iyi bakım yapan, uzun süreli ferahlık sağlayan Sensodyne Ağız Bakim Suyu Cool Mint diş hekimlerinin de tavsiyesi.

Sensodyne Ağız Bakım Suyu Cool Mint Yorumları


Trendyol.com Kullanıcısı diyor ki:

Sensodyne diş macunu ile birlikte kullanıyorum şikayetlerimin hepsi geçti

Trendyol.com Kullanıcısı diyor ki:

Sabah diş fırçaladığımda kullanmam bütün gün boyunca yetiyor . Üründen memnunum


Listerine Total Care Ağız Bakım Suyu

Listerine Total Care Ağız Bakım Suyu

Listerine Total Care ağız bakım suyu da nane aromalı ağız bakım sularından bir tanesidir. Bu ağız bakım suyunu günde iki kere diş fırçaladıktan sonra kullanmanız ağız bakımınızı tamamlamanıza yardımcı olacaktır. Nane aroması ağzınızda ferah bir his bırakırken bakterileri öldürmeye de yardımcı olacaktır.

Listerine Total Care ağız bakım suyu içerisindeki florür diş çürümesinin ve plak oluşumunun önüne geçmenize yardımcı olacaktır. Ağız sağlığınızı korumanıza yardımcı olan bu ağız bakım suyu nane kokusu ile ağzınızda ferahlık bırakacaktır. Günde iki kere 30 saniye boyunca bu ağız bakımı suyunu kullanmanız ağız ve diş sağlığınızı korumanızda size yardımcı olacaktır.

Listerine Total Care Ağız Bakım Suyu Yorumları


Trendyol.com Kullanıcısı diyor ki:

diş tedavisine başladığım 3 sene önce kullanmaya başladım. arada diğer markaların ürünlerini de denedim fakat listetine gerçekten çok başarılı. özellikle total care versiyonu, temizlik hissiyati, tadı ve kullanım kolaylığı ile kesinlikle tavsiye ederim.

Trendyol.com Kullanıcısı diyor ki:

Güzel beğendim fakat ağzı çok yakıyor sanırım bakterileri yok etmesinden kaynaklanıyor günlük doz olarak diş fırçalamasından sonra sabah akşam iki kapak kullanıyorum memnunum.


Meridol Ağız Bakım Suyu

Meridol Ağız Bakım Suyu

Ferah ve temiz bir nefes için kullanılan Meridol ağız bakım suyu, ağız ve diş bakımınız için kullanmanız gereken ürünlerden bir tanesidir. Günde iki kere ağızda gargara yapılarak kullanılan bu ağız bakım suyu nefesinizi tazelemenize yardımcı olur. Bu ağız bakım suyunun faydaları bununla kalmaz. Ayrıca diş plağı oluşumunun önüne geçmenize de yardımcı olur.

Meridol ağız bakım suyu alkolsüzdür. Alkol hassasiyeti olan kişiler bile bu ağız bakım suyunu rahatlıkla kullanabilir. Her gün bu ağız bakım suyundan 30 ml kadar alıp ağız içerisinde 30 saniye veya 1 dakika boyunca gargara yaparak ağız bakımınızı tamamlayabilirsiniz.

Meridol Ağız Bakım Suyu Yorumları


Trendyol.com Kullanıcısı diyor ki:

Meridol'ü zaten bilen bilir. Diş hekimim demo verdi ve o günden snra vazgeçilmezim oldu. Fırçalama sırasında oluşan diş eti kanamalarım durdu. Diş macunu farketmeksizin kullanıyorum ve sonuç değişmiyor

Trendyol.com Kullanıcısı diyor ki:

Diğer gargaralar gibi ağızda kötü tat bırakmıyor. Araştırarak aldığım bir ürün. Diş etimde çekilme vardı hafif, daha ilk kullanımda etkisini gösterdi.


Prokudent Çocuklar İçin Ağız Bakım Suyu

Prokudent Çocuklar İçin Ağız Bakım Suyu

Prokudent ağız bakım suyu 6 yaş ve sonrası çocukların kullanımı için geliştirilmiş özel bir ağız bakım suyudur. Küçük yaşlardan itibaren edinilen ağız bakım alışkanlığı için kullanılması gereken bir üründür. İçerisindeki florür sayesinde diş etlerine bakım yapar ve diş eti problemlerinin oluşumunu engellemeye yardımcı olur.

Prokudent ağız bakım suyu, meyve aromalı tadı ile çocukları rahatsız etmeden ağız bakımı yapar. Diş fırçalarının ulaşamadığı yerlere ulaşarak kapsamlı bir ağız bakımı sağlar. Diş çürümelerinin ve diş eti sorunlarının önüne geçilmesine yardımcı olur. İçerisinde alkol bulunmadığı için çocukların kullanımına uygundur. Florür sayesinde diş çürüklerinin önüne geçer.

Prokudent Çocuklar İçin Ağız Bakım Suyu Yorumları


Hepsiburada.com Kullanıcısı diyor ki:

urun mentollu oldugu icin biraz yakiyor. 7 yasindaki kizim kullanabiliyor ama anliyorsunuz ki mentolunden dolayi yakiyor.

Hepsiburada.com Kullanıcısı diyor ki:

6 yaşındaki çocuk için nane/mentol aroması bence fazla. Biraz daha yumuşak olabilirdi.


Colgate Optik Beyaz Ağız Bakım Suyu

Colgate Optik Beyaz Ağız Bakım Suyu

En ünlü ağız bakımı markalarından biri olan Colgate, optik beyaz özellikli ağız bakım suyu ile karşımıza çıkıyor. Bu ağız bakım suyu optik beyaz özelliği ile dişlerin anında beyazlamasına yardımcı olmaktadır. İçerisinde alkol bulunmadığı için alkol hassasiyeti olan kişiler bile bu ağız bakım suyunu rahatlıkla kullanabilir.

Kapsamlı bir ağız bakımı için ağız bakım suyu kullanımı oldukça önemlidir. Colgate optik beyaz ağız bakım suyu da günlük ağız bakım rutininize ekleyebileceğiniz ağız bakım sularından bir tanesidir. Ağızda diş fırçasının ulaşamadığı yerlere ulaşarak ağız ve diş sorunlarının önüne geçmenize yardımcı olur. İçerisindeki optik kristallerle diş beyazlatıcı özellik gösterir. Mentollü içeriği ferahlatıcı ve temiz bir etki bırakır.

Colgate Optik Beyaz Ağız Bakım Suyu Yorumları


Trendyol.com Kullanıcısı diyor ki:

Güzel bir ürün ağzını dilini yakmıyor alkol yok.. Ve düzenli kullanırsanız gerçekten dişlerinizi beyazlatıyor

Trendyol.com Kullanıcısı diyor ki:

Siyahını kullanıyordum bu ondan kat kat daha iyi biraz ağızda kötü bi tad bırakabilir ama siyaha göre çok daha az


Colgate Plax Beyazlık + Aktif Kömür Beyazlatıcı Ağız Bakım Suyu

Colgate Plax Beyazlık + Aktif Kömür Beyazlatıcı Ağız Bakım Suyu

Colgate aktif kömür içerikli ağız bakım suyu içerisindeki aktif kömür sayesinde dişlerin beyazlamasına yardımcı olur. Kömürün beyazlatıcı etkisi ile bakım yapan bu ağız bakım suyu anında beyazlığı hedefler. Günde iki kere düzenli kullanımda ise dişlerde belirgin beyazlık sağlar.

Ağız bakım suları ağız bakım rutininin önemli birer parçalarıdır. Colgate Plax aktif ömür içerikli beyazlatıcı ağız bakım suyu da bu rutin için kullanılabilecek en iyi ağız bakım sularından bir tanesidir. Günde iki kere bu ağız bakım suyu ile 30 saniye boyunca gargara yapmak birçok ağız ve diş sorununun önüne geçecektir.

Colgate Plax Beyazlık + Aktif Kömür Beyazlatıcı Ağız Bakım Suyu Yorumları


Hepsiburada.com Kullanıcısı diyor ki:

kokusu biraz beni rahatsız etsede beyazlatması , ferah tutması iyi begendim

Hepsiburada.com Kullanıcısı diyor ki:

Alkolsüz olduğu için ağzı çok yakmayan bir kıvamı var, diş fırçası ile yumuşak fırçaladığım için arada kalan artıkları temizliyor.


Oral-B Diş Eti Ve Diş Minesi Onarım Ekstra Ferah Ağız Bakım Suyu

Oral B Diş Eti Ve Diş Minesi Onarım Ekstra Ferah Ağız Bakım Suyu

Oral-B diş eti ve diş minesi onarım ekstra ferah ağız bakım suyu ferah ve temiz bir nefes için özel olarak geliştirilmiştir. Nane içerikli bu ağız bakım suyu ağzın içerisinde ferah bir his bırakır. Bu ferah ve temiz hissin yanı sıra diş eti ve diş minesi bakımı da yaparak ağız ve diş sağlığınızı korumanıza yardımcı olur.

İçerisinde alkol yoktur. Bu nedenle alkol hassasiyeti olan kişiler bile bu ağız bakım suyunu rahatlıkla kullanabilir. Diş etlerini korur ve güçlendirir. Diş minesinin güçlenmesine yardımcı olur. Yaptığı ağız bakımı sayesinde diş çürüklerinin önüne geçilmesini sağlar.

Oral-B Diş Eti Ve Diş Minesi Onarım Ekstra Ferah Ağız Bakım Suyu Yorumları


Hepsiburada.com Kullanıcısı diyor ki:

Tarcın ve karanfil kokulu sevenler için bence çok güzel

Hepsiburada.com Kullanıcısı diyor ki:

Bu zamana kadar kullandığım en iyi ağız temizleme suyu bana göre. Tadı rahatsız etmiyor.


En Iyi Agiz Bakim Suyu 3

Ağız Bakım Suyu Kullanırsam Diş Fırçalamama Gerek Yok Mudur?

Ağız bakımı bir bütündür. Başından sonuna kadar uygulanan her adımın ağız bakımında önemli bir yeri vardır. Diş fırçalamak ise herkesin günde iki kere yapması gereken en temel ağız bakım adımıdır. Diş fırçalamanın ağız ve diş sağlığında önemi büyüktür. Günde iki kere diş fırçalamak yalnızca ağız ve diş sağlığınızı korumanıza yardımcı olmaz ayrıca kalp, böbrek, romatizma hastalıklarının önüne geçilmesine de yardımcı olur.

Ağız bakım suyu kullanımı da ağız sağlığı için oldukça önemlidir. Ancak asla diş fırçalamanın yerini tutmaz. Yalnızca ağız bakım suyu kullanmak kapsamlı bir ağız bakımı sağlamayacaktır. Bu nedenle diş fırçaladıktan sonra ağız bakım suyu kullanmak en sağlıklı ve en doğru kullanım olacaktır.

Ağız Bakım Suyu Alkollü Mü Alkolsüz Mü Olmalıdır?

Ağız bakım sularının içerikleri birbirinden farklılık gösterir. Kapsamlı bir ağız bakımı ve temiz bir nefes için kullanılan bu bakım sularının herkesin günlük bakım rutininde bulunması gerekir. Ağız bakım suları birer temizlik ürünü olduğu için içlerinde alkol sıklıkla kullanılır. Bakterilerin öldürülmesi için alkol oldukça faydalıdır. Ancak alkol hassasiyeti olan kişiler alkol içeren ağız bakım sularını kullanmak istemeyebilirler. Bu durumda ağız bakım sularının alkollü mü yoksa alkolsüz mü olması gerektiği sorusu sorulmaktadır.

Alkollü ağız bakım suları temizlik açısından her zaman daha iyi sonuç verir. Alkolün sterilizasyon özelliği mikroorganizmaların öldürülmesinde birebirdir. Ancak alkol hassasiyeti bulunan kişiler ya da çocuklar için alkolsüz ağız bakım suları da üretilmiştir. Alkolsüz ağız bakım suları artık alkol içerenler kadar etkili olacak şekilde üretilmektedir. Yani eğer doktorunuzun aksi yönde bir önerisi yoksa alkolsüz ağız bakım sularını tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

Ağız Bakım Suyunu Her Gün Kullanmalı Mıyım?

Ağız bakımı günlük rutin içerisinde sabah ve akşam olmak üzere iki kere yapılması gereken bir bakımdır. Bu bakım rutini diş fırçalamaktan, ağız bakım suyu kullanımına kadar çeşitli bakım süreçleri içerir. Herkes günde iki kere diş fırçalaması gerektiğini bilir. Bu çok küçük yaşlardan beri öğretilen ve alışkanlık haline getirilmiş olması gereken bir bilgidir. Son yıllarda kullanımı yaygınlaşan ağız bakım sularının ne sıklıkta kullanılması gerektiği ise herkes tarafından bu denli bilinmez. Bu suları yeni kullanmaya başlayacak olan kişiler için kullanım sıklığı meselesi soru işareti yaratır.

Ağız bakım sularının kullanım sıklığı markadan markaya değişiklik gösterebilir. Ancak bu bakım sularının günde bir ya da iki kere kullanılması önerilmektedir. Her gün diş fırçaladıktan sonra ağız bakım suyu ile gargara yapmak ağız sağlığınızı korumanıza yardımcı olacaktır. Kimi ağız bakım sularının günde bir kere kullanılması yeterli olurken kimisi için de günde iki kere kullanım daha idealdir.

En Iyi Agiz Bakim Suyu 4

Ağız Bakım Suyu Yararları Nelerdir?

 • Öncelikle bu ağız bakım suları mentol ya da nane içerikleri ile ferah bir nefes sağlayarak ağız içerisindeki kötü kokuyu gidermeye yardımcı olur. Meyve içerikli olan ağız bakım suları da kötü kokuyu gidermek konusunda mentollü ağız bakım suları kadar etkilidir.
 • Diş fırçasının ulaşamadığı alanlara ulaşarak ağızdaki bakterilerin tamamının öldürülmesine yardımcı olur.
 • Bazı ağız bakım suları ağız, burun ve boğazdaki enfeksiyonların giderilmesinde yardımcı olur.
 • İçerisinde florür bulunan ağız bakım suları diş minesini güçlendirerek düş çürüklerinin önlenmesini sağlar.
 • Dişlerde plak oluşumu gibi problemlerin önlenmesinde etkilidir.
 • Ağızda ferah ve temiz bir his bırakan ağız bakım suları yaşam kalitesi açısından da oldukça yararlıdır. Ağızdaki temizlik hissi gün boyu kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olur.
 • Diş eti problemlerinin kontrol altına alınmasına yardımcı olur.

Ağız Bakım Suyu Zararları Nelerdir?

Ağız bakım suları genel olarak ağız bakımına katkı sağladıkları için faydalı ürünlerdir. Ancak bazı yanlış içeriklere ve bazı yanlış kullanım şekillerine göre bazı olumsuz durumlar ortaya çıkabilir. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • İçerisinde klorheksin bulunan gargaralar uzun süreli kullanım sonucunda tat kayıplarına neden olabilirler.
 • Asit içerikleri fazla olan gargaralar hassas diş etlerinde yanlış ve sık kullanım sonucunda yaralara ve soyulmalara neden olabilir.
 • Klorheksinli gargaraların uzun süreli kullanımı sonucu diş taşı oluşumu riskinin arttığı belirlenmiştir.
 • Ağız içinde zararlı bakterilerin yanı sıra yararlı bakteriler de bulunmaktadır. Ağız bakım sularının sık kullanımı yararlı bakterilerin de ölümüne sebep olarak ağız florasını bozmaktadır.

Sonuç

Ağız bakımı sağlık için büyük önem taşımaktadır. Günlük ağız bakım rutinlerinin herkes tarafından düzenli olarak yapılması gerekir. Bunlardan en temel olanı diş fırçalamaktır. Herkesin günde iki kere diş fırçalaması ve bunu alışkanlık haline getirmesi gerekir. Diş fırçalamanın yanında kapsamlı bir ağız temizliği için ağız bakım suyu da kullanmak gerekir.

Ağız bakım suları son yıllarda daha fazla kullanılmaya başlanmıştır. Günde iki kere diş fırçaladıktan sonra ağız bakım suyu ile gargara yapmak, birçok diş ve diş eti sorununun önüne geçmenize yardımcı olur. Ağız bakım sularının birçok faydası bulunmaktadır. Bu suları kullanmak ve bu kullanımı alışkanlık haline getirmek olukça önemlidir.


Yazar

 • Nagehan Deniz Saraçoğlu
  Tıp fakültesinde öğrenci

  Nagehan Deniz Saraçoğlu, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisidir. Tıp eğitimi almasının yanı sıra yazmayı da bir hobi olarak görür. Pandemi döneminde bu hobisini daha da geliştirip hayatının bir parçası haline getirmiştir. Yazılarını ve tıp eğitiminden edindiklerini paylaşmaktan büyük mutluluk duymaktadır.

  Bu yazı size yardımcı oldu mu?

  Bir yorum bırakın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir