Sağlık

En İyi Tansiyon Aleti: Yorumlar ve İncelemeler ile Detaylı Satın Alma Rehberi


Günümüzde birçok kişinin tansiyona bağlı rahatsızlıkları bulunuyor. Bu sebeple günün hemen her anında tansiyon ölçme işlemi yapmak durumunda olan kişiler hastalığın seyrini tansiyon aletleri sayesinde kontrol edebiliyorlar. Bununla birlikte günlük yaşan esnasında çok farklı durumlarla karşılaşan insanlar aşırı heyecanlanma, üzülme, korkma veya şaşırma gibi duyguları en uç ve en dip seviyelerde yaşayabiliyorlar. Bu ani ve yüksek duygu değişiklikler kan basıncında ciddi problemlere sebep olabiliyor. Bunun sonucunda da tansiyonun çok düşük veya çok yüksek çıkma ihtimali oluyor.

Bütün bunlar çerçevesinde hemen her anımızda tansiyon ölçme ihtiyacı duyabiliyoruz. Bu işlem en yakın sağlık kuruluşlarında veya eczanelerde rahatlıkla yapılabilirken birçok kişi hemen elinin altında bir tansiyon aleti bulunmasını istiyor. Bu yüzden piyasada bulunan birçok tansiyon aleti içerisinden hangisini tercih edeceğine karar vermekte zorlanılabiliyor. Bu yazıyı tansiyon aleti tercihlerinde daha net olmanıza yardımcı olmak amacıyla hazırladık. Umarız faydalı olur.

Tansiyon Aleti Nedir? Nasıl Çalışır?

Tansiyon aleti bilekten veya dirsek üzerindeki kol kısmından vücuda bağlanarak manşon yardımıyla kan basıncının ölçüldüğü cihazdır. Damarlar içerisinde akan kanın basınç miktarı tansiyon olarak adlandırılır. Bu yüzden kan basıncının düşmesi, yavaşlaması veya oldukça yükselmesi halk arasında tansiyon düşüklüğü veya yüksekliği olarak bilinir. Ciddi sağlık problemlerine yol açabilen bu durum basit tansiyon aletleriyle devamlı gözlenerek kontrol altında tutulabilir.

Tansiyon aletleri kişinin kol boyutuna göre ayarlanabilen manşon yardımıyla ölçülür. Tansiyon aletlerinde manşona hava basmaya yarayan puar ve havayı boşaltmaya yarayan vana bulunur. Puarla birlikte manşona basılan hava vana yardımıyla boşaltılırken stetoskop üzerinden de kalp atımlarının miktarı incelenir. Buna göre tansiyon düşük veya yüksek diye hüküm verilir. Tansiyon ölçümünde en uygun alan sol kol dirsek bölgesi olarak biliniyor.

Tansiyon Aleti Türleri Nelerdir?

Tansiyon aletleri farklı özellikleriyle ve kullandıkları farklı yöntemlerle piyasada bulunuyorlar. Ev tipi kullanımlar veya profesyonel kullanımlar için farklı tercihler yapılabiliyor. Ancak önemli olan kullanım amacına göre hangi tür tansiyon aleti alınması gerektiğine kullanıcının kendisinin karar vermesi gerekiyor. Bu çerçevede tansiyon aleti türlerini ve birbirlerine göre avantajlarını şu şekilde izah edelim:

Civalı Tansiyon Aleti

Tansiyon aleti türleri içerisinde oldukça eskiden beri kullanılan tansiyonu en doğru şekilde ölçtüğü varsayılan tansiyon aleti civalı olanlardır. Hastanelerde de kullanılan civalı tansiyon aletleri diğer aletlere göre daha net ve doğru bilgiler verebiliyor.

Civalı tansiyon aletlerinin en büyük dezavantajları taşınma konusunda. Bir yere sabitlenmesi gereken ve katlanamayan cihazlar taşınma durumunda sıkıntı yaşatabiliyorlar. Bu yüzden ev kullanımı için çok da uygun sayılmazlar. Tansiyonu ölçerken doğal bir mekanizmaya sahip olan civalı tansiyon aletleri fiyat açısından da oldukça pahalı olup piyasada nadir bulunurlar.

Manşonlu, Manuel, Klasik Tip Tansiyon Aleti

Manşonlu tansiyon aletleri hemen her yerde gözümüze çarpan ve bir pompa yardımıyla hava basılarak tansiyonu ölçen aletlerdir. Bu aletle ölçüm manşonun havayla dolması ve sonrasında yavaşça gevşetilerek havanın boşalmasıyla kan basıncının değeri ölçülür. Şişirme sistemi düzgün çalıştığı durumlarda net ölçümler yapabilen alet ev kullanımı için idealdir. Çok yer kaplamaz ve herhangi bir teknik problem yaşanmadığı sürece kullanılmaya devam edilebilir.

Manşonlu aletlerde tansiyonun ölçüm noktası önem taşır. Sol kol dirsek üzeri yapılan ölçümlerde atardamarın hissedilmesi ve tansiyon aletinin tam o noktaya bağlanması gerekir. Steteskop yardımıyla da ölçülen değerler sonucu kişinin tansiyonu hakkında değerlendirme yapılabilir.

Dijital Tansiyon Aleti

Dijital tansiyon aletleri otomatik olarak hızlı ölçümler yapabilirler. Bu aletlerde steteskopa ihtiyaç duyulmaz. Hem bilekten hem de üst kol bölgesinden ölçüm yapabilen türleri vardır. Bununla birlikte dijital tansiyon aletleri günümüzde teknolojik gelişmelere bağlı olarak akıllı saat, telefon, tablet vb. cihazlara da yüklenebiliyor. Bu çerçevede kişi günün her anında tansiyonunu ölçme kolaylığı yaşıyor.

Dijital tansiyon aletleriyle yapılan ölçümlerde ister koldan ister bilekten ölçüm yapılsın cihaz kalp hizasında tutulmalıdır ve ölçüm esnasında hareketsiz kalınmalı ve konuşulmamalıdır. Bununla birlikte üst koldan yapılan ölçümler dijital tansiyon aletlerinde daha net sonuçlar verebiliyor.

Koldan ve Bilekten Tansiyon Aleti

Koldan ve bilekten ölçüm yapan tansiyon aletleri dijital özellikleriyle ön plana çıkıyor. Kolay yoldan ölçüm sağlayan cihazlar kol bölgesinden ölçüm yapıldığında daha doğru ve net ölçümler sağlayabiliyor. Bilekten yapılan ölçümler ise nabız ölçümleri ile eş değerde olup bu ölçümlerde cihaz kalp hizasında tutulmalı ve ölçüm esnasında herhangi bir hareket yapılmamalıdır. Bunun yanı sıra oldukça küçük yapıda olan dijital tansiyon ölçüm cihazları bu çerçevede taşıma kolaylığı ve kullanım rahatlığı sağlayabilirler.

Parmak Tipi Nabız Ölçer

Parmak tipi tansiyon aletleri aslında tansiyon ölçüm işleminde çok kullanılmaz. Parmak uçlarına yerleştirilen cihazlar nabız ölçümünde ve kandaki oksijen miktarının ölçülmesinde etkilidir. Bu çerçevede yapılan ölçümler tansiyon hastaları için de uygulanabildiğinden tansiyon aletleri içerisinde değerlendirilir. Bu yüzden tansiyon hastaları için de yararlı bir cihaz olduğu varsayılır.

Tansiyon Aleti Almadan Önce Nelere Dikkat Etmeliyim?

Günümüzde en çok kullanılan sağlık cihazlarının başında gelen tansiyon aletleri hemen her evde kolaylıkla bulunabilir. Bu yaygınlık insanların hemen her an tansiyonlarının ölçülmesine duyabileceği ihtiyaçtan ileri geliyor. Kronik hastalığı olanlarla birlikte herhangi bir hastalığı bulunmayanlar da zaman zaman tansiyonlarının ölçülmesine ihtiyaç duyabiliyor. Bu çerçevede birçok kimse evinde, ofisinde, hatta arabasında farklı türlerde tansiyon aleti taşıyor.

Bunlarla birlikte birçok kullanıcı doğru ve kullanışlı tansiyon aletinin nasıl seçileceği konusunda kararsızlık yaşayabiliyor. Bu yüzden ciddi araştırmalara giren kullanıcıların öncelikle hangi amaçla ve ne tür bir tansiyon aletine ihtiyaç duyduğunu belirlemesi gerekiyor. Civalı, klasik ve dijital olarak türlere ayrılan tansiyon aletlerinden cıvalı olanlar hastane ortamı için uygunken klasik ve dijital olanlar ev ve ofis ortamı için gayet uygun tansiyon aletleridir. Bununla birlikte tansiyon aletinin ölçümü doğru yapması ve kaliteli malzemeden üretilmesi tansiyon aleti seçimini etkileyen diğer faktörler. Şimdi bunlara kısaca inceleyelim.

Malzeme Kalitesi

Tansiyon aleti seçimlerinde en önde gelen faktörlerden biri malzeme kalitesidir. Tansiyon aletleri genelde bir günlük veya birkaç haftalık kullanımlar için tercih edilmiyor. Ömürlük kullanımlar için tercih edilen tansiyon aletlerinin kaliteli malzemeden yapılmış olması tansiyon aletinden alınan verimle birlikte ölçümün doğru olmasını da sağlıyor. Ayrıca manşon, puar, stetoskop, şişirme ampulü gibi parçaların kullanımları açısından da tam ve doğru bir şekilde kurulması da tansiyon aletinin kaliteli malzemeden üretilmesi sayesinde olabiliyor.

Okuma Doğruluğu

Tansiyon aleti seçimlerinde belki de en önemli faktör aletin tansiyonu doğru şekilde ölçmesidir. Bu yüzden farklı kriterler göz önünde bulundurularak ve ciddi bir piyasa araştırması yapılarak en doğru ölçümü yapan cihazların tercih edilmesi gerekiyor. Piyasadaki birçok tansiyon aleti aynı kişilerde farklı ölçümler yapabilir. Bu farklılık tansiyon aleti türlerine göre değişir. Bu yüzden civalı tansiyon aletleri hastane ortamında kullanılırlar ve en doğru ölçümü yapan cihazlar olarak bilinirler. Ancak bunların ev ortamında kullanılması çok mümkün değildir.

Klasik tipte ve dijital olarak ölçüm yapan tansiyon aletleri ise yine yüksek doğruluk oranıyla ölçüm yapabilirler ancak bunlarda kullanan kişinin uzmanlığı ölçümün doğru olması için gereklidir. Bu ikisi arasında hata payı en çok olan tansiyon aleti ise dijital tansiyon aletleridir.

Marka

Doğru tansiyon aleti seçmek hangi marka için olursa olsun kullanıcın ihtiyacına göre farklılık gösterir. Piyasadaki hemen her markanın kaliteli malzemeden yapılmış ve yüksek doğruluk oranına sahip birçok cihazı mevcut. Bunlar arasından en doğru olanı seçmek yine kullanıcının marifetine kalıyor. Bu çerçevede farklı markalara ait olan tansiyon aletlerinin fiyat aralığı 150 TL ile 500 TL arasında değişmekle birlikte fiyatın fazla olması tansiyon aletinin kaliteli ve doğru ölçüm yapması demek olmuyor. Bu yüzden marka takıntısı olmadan en doğru ve kaliteli cihaz seçmeye özen göstermek gerekiyor. Bununla birlikte piyasada tansiyon aleti tercihlerinde kendini kanıtlamış markalar da yok değil. Tercihler bu markalar arasından yapılabilir.

Fiyat

Tansiyon aleti seçiminde fiyat da önemli bir faktördür. Tansiyon aletlerinin piyasa üzerindeki fiyatlandırılması amatör kullanımlar ve profesyonel kullanımlar için ayrı ayrı yapılıyor. Bu çerçevede günlük ve pratik kullanımlar için bir kullanıcıya yeterli olan tansiyon aletinin fiyat aralığı 300 TL civarında olabilirken sağlık kurumlarında ve kliniklerde kullanılacak olan tansiyon aletlerinin fiyatları daha da fazla olabiliyor. Yüksek fiyatlı cihazlar hem kullanım için uzmanlık gerektiriyor hem de ekipmanları daha fazla oluyor.

Ebat

Tansiyon aletleri günlük yaşamda her an için kullanılabilir olması kullanıcılar açısından büyük önem taşıyor. Bu çerçevede cihazların taşınabilir ebatta olması ve pratik kullanıma elverişli olması gerekiyor. Bu yüzden ev kullanımları ve günlük kullanımlar için daha pratik ve ebat açısından da daha uygun tansiyon aletleri seçilebilir. Tansiyon aleti türleri arasında cıvalı olanlar ebat bakımından oldukça büyük ve evsel kullanımlar için uygun değil. Diğer klasik tip ve dijital cihazlar günlük ve pratik kullanımlar için tercih edilebilir.

Kullanım Amacı

Doğru bir şekilde tansiyon aleti seçmek için en önemli faktörlerden biri de kullanım amacına uygun tansiyon aleti tercih etmektir. Bu çerçevede ev kullanımları için dijital ve klasik tip tansiyon aletleri tercih edilirken sağlık kurumlarında civalı olan cihazlar tercih ediliyor. En kolay kullanıma sahip olan dijital tansiyon aletleri herhangi bir tıbbi rahatsızlığı olmayan kişiler için oldukça pratik kullanıma elverişlidir. Biraz daha geleneksel yaklaşımlarla klasik tip yani manşonlu tansiyon aletleri de günlük ve evde kullanımlar için tercih edilebilir.

En İyi Tansiyon Aletleri

Yazımızın bu bölümünde piyasa araştırması yaparak en iyi tansiyon aletlerini sizler için inceledik. Bu çerçevede tansiyon aleti almak isteyen kullanıcılar için işlerini kolaylaştıracak bir rehber olacağını ümit ediyoruz.

En İyi Manşonlu Tansiyon Aletleri

Smart Manuel Steteskoplu Tansiyon Ölçüm Aleti İncelemesi


Günlük ve pratik kullanımlar için tercih edilebilen Smart Manuel Steteskoplu tansiyon ölçüm aleti uygun fiyatıyla da ön plana çıkıyor. Doğru tansiyon ölçümleri sağlayan cihaz kalite bakımından da dikkat çekiyor. Sağlık alanında öğrencilik yapanların da tercih ettiği cihaz manuel olarak kullanılıyor.

Birçok kullanıcı cihaz için gayet güzel yorumlar yaparken fiyat performans açısından da cihazı gayet yeterli buluyor. Ayrıca cihazın en popüler ticaret sitelerinde kullanıcılar tarafından aldığı puan 4.4

Life G Perfect Aneroid Profesyonel Tansiyon Aleti İncelemesi


Life G perfect tansiyon ölçüm aleti profesyonel kullanımlar için tercih ediliyor. Güvenilir ve kolay ölçüm sağlayan cihaz yapılan ölçümden sonra kolay sıfırlanabilme özelliğiyle de ön plana çıkıyor. Kaliteli malzemeden üretilen ürün krom kaplama saat ve steteskop ile şık bir görünüme de sahip. Tıp öğrencileri, hemşireler ve sağlık kuruluşlarında kullanılan ve tercih edilen en pratik tansiyon aletlerinden biri olarak biliniyor. Cihazın manşon kısmı hava basıldıktan sonra hemen gevşemiyor ve bu sayede daha net ölçümler sağlanabiliyor.

Birçok kullanıcı cihaz hakkında olumlu yorumlar yaparken bazı kullanıcılar cihazın pratik olmadığından ve kol zor yerleştirildiğinden bahsediyor. Bu çerçevede cihaz kullanıcılar tarafından 4.3 ile 4,6 arasında puanlanmış.

Dodo Steteskoplu Cırtlı Manuel Tansiyon Aleti İncelemesi


Dodo steteskoplu ve cırtlı tansiyon aleti hemşire tipi tansiyon aleti olarak adlandırılıyor. Çantası ve diğer aparatlarıyla bir bütün halinde kullanıcıya iletilen cihaz pratik kullanım ve taşıma kolaylığı sağlıyor. Cihazla birlikte bir adet taşıma çantası, manşon, steteskop, puar ile kullanıcıya teslim edilen cihaz hassas ölçüm aralıkları ile dikkat çekiyor.

Kullanıcıların memnuniyetle kullandığı ürün 3.7 ile 4,1 arasında puan almış durumda.

Plusmed Steteskoplu Cırtlı Manuel Tansiyon Aleti İncelemesi


Plusmed steteskoplu tansiyon aleti koldan tansiyon ölçümleri için tercih ediliyor. Bu sayede steteskopla gözlenen verilerle daha güvenli ve hassas bir ölçümün yapılmasını sağlıyor. Günlük ve pratik kullanımlar için de tercih edilebilen cihaz kolay taşınabilir özelliği sayesinde her mekânda tansiyon ölçümü sağlayabiliyor. Ayrıca satıcı firma cihaz için 24 ay garanti süresi sağlıyor.

Fiyat ve performans açısından oldukça uygun olan cihaz birçok kullanıcının da favori ürünü durumunda. Ticaret sitelerinde en çok satılan cihazlardan biri olan ürün 4,6 olarak puanlanmış.

En İyi Dijital Koldan ve Bilekten Tansiyon Aletleri

Omron M3 Comfort Hem-7155-e Koldan Tansiyon Ölçer İncelemesi


Omron M3 Comfort tansiyon ölçüm aleti hızlı ve kolay bir şekilde tansiyon ölçümü sağlıyor. Koldan tansiyon ölçümü yapabilen bu alet üst kol çerçevesinde tüm pozisyonlarda en doğru ölçümü yapabiliyor. Bununla birlikte cihazın bütün özellikleri Avrupa Hipertansiyon özellikleri tarafından tescil edilmiş ve bütün kriterlere uygundur. LED göstergesi sayesinde tansiyon ölçümlerinin neticelerini net bir şekilde görünmesini sağlar.

Kullanıcılar tarafından çok fonksiyonlu olması ve güvenilir ölçümler yapabilmesi özelliği için tercih edilen tansiyon cihazı ticaret sitelerinde 4,9 olarak puanlanmış durumda.

Omron M4 İntelli Tansiyon Aleti İncelemesi


Omron M4 tansiyon aleti üst koldan ölçüm yaparak net bir şekilde tansiyon ölçümü sağlayabiliyor. Tansiyon ölçümüyle birlikte düzensiz kalp atışlarını da tespit eden cihaz çok fonksiyonlu özellikleriyle ön plana çıkıyor. Akıllı manşon özelliği sayesinde sağlık verilerinin izlenmesine ve paylaşılmasına yardımcı olabilir.

Tansiyon aleti markalarının arasında en çok tercih edilen marka olan Omron bu cihazda da kullanıcılarının memnuniyetini toplamış gözüküyor. Kullanıcıların bu cihaz için verdikleri puan 4.8

Braun Exactfit 3 Bua6150 Tansiyon Aleti İncelemesi


Braun Exactfit tansiyon ölçüm aleti üst koldan ölçüm yaparak en hassas bir şekilde tansiyonun ölçülmesini sağlıyor. Kullanımdan sonra otomatik kapanma özelliğine de sahip olan cihaz son 7 gün sabah ve akşam ölçümlerinin ortalamasını da kullanıcıya sunabiliyor. Bununla birlikte pratik kullanımlar için uygun olan cihaz düşük pil göstergesi sayesinde kolay şarj edilebilir özelliğe de sahip. Satıcı firma ise bu cihaz için 3 yıl garanti sağlıyor.

Birçok kullanıcı tarafından tercih edilen cihaz kullanıcıların memnuniyetlerini kazanmış durumda. Bu çerçevede cihaz için kullanıcılar 4.8’lik bir puanlama yapmış.

Acura AC-9080 199 Hafızalı Tam Otomatik Koldan Ölçer Tansiyon Aleti İncelemesi


Acura AC-9080 Hafızalı tansiyon aleti tek tuşla çalıştırıp koldan tansiyon ölçme özelliği ile ön plana çıkıyor. Piyasadaki en net ölçümleri yapabilen tansiyon cihazları arasında gösterilen alet uzun pil ömrüyle de dikkat çekiyor. Yumuşak şişirme özelliği ve sonuçları gösteren monitörüyle oldukça kullanışlı. 4 adet kalem pille çalışan cihaz kutusu sayesinde her yere kolaylıkla taşınabiliyor.

Birçok kullanıcının beğenisini kazanan cihaz çok nadir olsa da teknik sorunlar yaşatabiliyor. Bunlar ekranda donmalar ve yazıların okunmaması gibi durumlar. Bununla birlikte cihaz kullanıcılar tarafından 4,6 olarak puanlanmış.

Life Net Dijital Tansiyon Aleti Wbp10 İncelemesi


Koldan ölçüm yapan tansiyon aletlerinden biri olan Life Net Dijital tansiyon aleti otomatik kapanıp açılma özelliği ile dikkat çekiyor. Belirli periyotlarla yapılan ölçümlerde 30 adete kadar kayıt yaparak bunların ortalamasını alabiliyor. Geniş LCD ekranı ve alarm özelliği ile kullanıcıların dikkatini çeken cihaz düzensiz kalp atışı ritimlerini de tespit edebiliyor.

Birçok kullanıcı tarafından tercih edilen cihaz kolay kullanımı ve pratikliği ile memnuniyet sağlıyor. Kullanıcılar cihazı 4.5 ile 4,8 arasında puanlamış durumda.

En İyi Dijital Parmak Tipi Nabız ve Oksijen Ölçerler

PULSE Parmak Tipi Oksimetre Oksijen ve Nabız Ölçer İncelemesi

Pulse Parmak tipi oksimetreler bir tansiyon aleti olmaktan çok nabız ve kandaki oksijenin ölçülmesinde kullanılıyorlar. Kolay okunabilen LED ekranı sayesinde verilir kullanıcıya anında ileten cihaz güçlü yay sistemi sayesinde de parmağı iyice kavrayarak net sonuçlar alır. Oldukça hafif olan cihaz günlük pratik kullanımlar için oldukça uygun. Bu çerçevede düşük pil göstergesi ve otomatik kapanma özelliği ile de dikkat çekiyor.

Birçok kullanıcı üründen memnuniyetini belli ederken bazı kullanıcılar ise ürünün her kullanıcı için aynı değerleri gösterdiğini belirtiyor. Bu çerçevede ürün 4.1 ile 4,6 arasında puanlanmış durumda.

Mi7a Parmaktipi Oksimetre Oksijen ve Nabız Ölçer İncelemesi

Mi7a parmaktipi oksijen ve nabız ölçer cihazı ölçümleri 5 saniye gibi kısa sürede sonuçlandırabiliyor. Oldukça geniş bir ekrana da sahip olan cihaz plastik gövdeye sahip. Fiyat performans açısından oldukça uygun olan cihaz oldukça kullanışlı. Cihaz ince kalem pille çalışıyor ve taşıma konusunda da oldukça pratik.

Kullanıcıların çoğu üründen memnunken bazı kullanıcılar ürünün biraz daha kaliteli olabileceğinden bahsediyorlar. Bu çerçevede ürün 4,1 olarak puanlanmış durumda.

Sonuç

Günlük kullanımlarda birçok kişi için ciddi bir ihtiyaç olan tansiyon aletlerini yazımızda anlatmaya ve tanıtmaya çalıştık. Bu çerçevede tansiyon aleti almak isteyen ancak bu konuda fikir sahibi olamayan kimseler için tansiyon aletleri hakkında geniş bilgiler vermeye çalıştık. Bununla birlikte önemli markaların önemli ürünlerini tanıtmaya çalışarak tansiyon aleti tercihlerinde birçok kullanıcının kararsızlığını gidermeye çalıştık.

Bunlarla birlikte piyasada bulunan ve en çok tercih edilen ürünlerin kullanım amaçlarını, hangi özellikleri taşıdıklarını ve kullanım kolaylıklarına değinerek tansiyon aleti seçimi için ciddi bir rehber oluşturmaya çalıştık. Umarım faydalı olmuştur. Herkese sağlıklı günler diliyoruz.

Tepkiniz nedir?

Harika
0
Aşık oldum
0
Emin değilim
0
Aptalca
0

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 %