Çekilişler ve bizden haberler için Instagram'dan bizi takip edin

2021 Yılında Bebeğiniz ve Çocuğunuz İçin En İyi Oto Koltuğu Tavsiyesi ve Yorumları

Bebek sahibi olmaya hazırlanıyorsanız, bir bebeğiniz varsa veya bebeğiniz büyüyor ve artık oto koltuğuna sığmıyorsa; arabayla yapacağınız yolculuklarda her zaman çocuğunuz için uygun bir oto koltuğunun olması çok önemlidir. Bu nokta gözardı edildiğinde, bebeğinizle aynı arabada bir kaza yaşadığınız durumda ölüm de dahil olmak üzere ciddi sonuçlar doğabilir.

Her toplumda çocuklar için emniyet koltukları gerektiren yasalar vardır. Bunun nedeni ise çocuk ölümlerindeki araba kazaları payının diğer bütün unsurlar arasında ne yazık ki en üst sırada olmasıdır. Bu gerçek göz önüne alındığında, toplum olarak bilinçlenmek ve bir araba koltuğu edinmek, çocuk ölümlerinin azalması üzerinde büyük bir etkiye sahip olacaktır.

Konuyla ilgili bazı yurtdışı araştırmalarına göre:

 • Bir yaşının altındaki bebekler için oto koltuğunu geriye bakacak şekilde ayarlandığınızda ölüm risklerinde %71 oranında azalma oluyor.
 • Boylarına ve kilosuna uygun oto koltuğunda oturan küçük çocuklarda ise ölüm risklerinde %54 oranında bir düşüş yaşanıyor.
 • Uygun olarak ayarlanmış yükseltici koltukta oturan 4 ila 8 yaş arası çocuklarda yaralanma risklerinde %45 azaltma oluyor.
 • Emniyet kemeri kullanan 8 yaşından büyük çocukların ölüm ve yaralanma risklerinde %50 azalma vardır.

Araştırmada belirtildiği üzere oto koltuğu kullanmama veya araba koltuğunun çocuğunuz için uygun şekilde ayarlanmaması gibi durumlarda ciddi bir risk faktörünü göz ardı etmiş oluyorsunuz. Acı bir örnek olarak 2012’de, araba kazası sonucu ölen 8 yaşın altındaki çocukların %31’i oto koltuğuna oturmamış veya oto koltuğuna düzgün olarak bağlanmamıştır. Eğer bilinçli olunsaydı, bu ölümlerin bir çoğu önlenebilirdi.

TuketiciDergisi.com olarak sitemizde minimum reklam, ve maksimum kullanıcı deneyimi amaçlamaktayız. Sitede incelenen ürün linklerine tıklanıp satın alındığı zaman, bir miktar komisyon da biz alıyoruz. Bizim aldığımız komisyon sizin satın alma fiyatınızı etkilemiyor. Böylece sitemizde rahatsız edici reklamlara yer vermiyoruz ve sadece sizlere doğru bilgiyi sunmaya çalışıyoruz. Daha fazla öğrenmek için tıklayın

Oto koltuğu çeşitleri

Bebekler için oto koltukları

Bebeğiniz için uygun bir oto koltuğu demek onun daha güvende olduğu demektir ve bu gerçeği inkar etmek mümkün değildir. Ayrıca, bebeğiniz için oto koltuğu kullanmanın bebeğiniz üzerinde diğer olumlu etkileri de vardır. Bebeğiniz, dokuz ayını anne karnında kendini güvende hissederek geçirdiği için, onu güvenli bir şekilde oto koltuğuna bağlamak; bebeğin anne karnında alıştığı kendine güvende hissetme duygusunu, yolculuk esnasında bebeğinize sağlayacaktır.

Bebek oto koltukları genellikle 10 kg altındaki bebekler için özel olarak tasarlanmıştır. Bu koltuklarda bebeğinizin baş ve boynu için özel koruma destekleri mevcuttur.

Yeni yürümeye başlayan çocuklar için oto koltukları

Yeni yürümeye başlayan çocuklar, fazla hareketli olma ve konuşma gibi özelliklerine sahip olup ayrıca ciddi motor becerileri edinmeye başlıyorlar. Ancak bu durum, çocuğunuzun ileriye bakan bir oto koltuğu için hazır olduğu anlamına gelmiyor. Birçok ebeveyn geriye bakan koltukların sadece 1 yaş altı bebekler için olduğunu düşünse de bu doğru değildir. Birçok pediatri akademisi 2 yaşına kadar geriye bakan oto koltuğu kullanmanızı öneriyor. Nedeni ise kaza durumunda geriye bakan koltukların daha fazla güvenlik ve koruma sağlamasıdır.

Geriye bakan oto koltukları, bir kaza durumunda bebek üzerindeki sarsılma etkisini tüm vücuda dağılmasını sağlayarak, baş ve boynunda meydana gelebilecek ciddi etkileri minimuma indirir. Burdaki önem, küçük çocukların boyun kasları kontrolünün az olması faktörünü ele alıp ölüm riskini ve ciddi yaralanmaları azaltmaktır.

Çocuklar için yükseltici koltuklar

Çocuğunuz büyüdükçe ileri bakan oto koltuklarına geçme durumu doğabiliyor. Ama geçmeden önce çocuğunuzun boyunun ve kilosunun öne bakan oto koltukları için uygun olduğundan emin olmanız gerekiyor. Aslında yeni bir tip oto koltuğuna geçtiğiniz zaman, çoğu durumda diğerlerinin sağladığı güvenliği azaltmış oluyorsunuz ama çocuğunuzun büyümesini göz önüne alınca bu kaçınılmaz oluyor.

Yükseltici koltukların amacı daha henüz boyu normal olarak emniyet kemeri kullanamayacak durumda olan çocuğunuzu, normal bir yetişkinmiş gibi emniyet kemeri kullanmasını sağlamaktır.

Çocuğunuz büyüdükçe her ne kadar koltuğu kullanmak istemese de Karayolları Trafik Yönetmeliği göre 150 cm ve 36 kg’ın altında olan çocuklar araba yolculukları esnasında araba koltuğu kullanması zorunludur.

Uygun kullanım ve doğru konumlandırılması

Diğer önemli bir nokta ise oto koltuğunun doğru ve düzgün bir biçimde konumlandırılıp gerekli ayarlarının yapılmasıdır. Oto koltuğunu ayarlarken bütün talimatları yerine getirdiğinizden emin olmalısınız.

Oto koltukları bebeğiniz ve çocuğunuz için hayati önem taşımaktadır. Oto koltuğu kullanmadığınız durumda yalnızca yasaları çiğnemiş olmuyorsunuz ayrıca bebeğinizi ve çocuğunuzu ölüm de dahil olmak üzere ciddi tehlikelerde bırakıyorsunuz.

Oto Koltuğu Alırken Dikkat Edilmelisi Gerekenler

Yeni bir oto koltuğu alacağınız zaman veya eski oto koltuğunuzu yenilemek istediğiniz zaman ilk olarak oto koltuklarının önemini ve ne gibi durumlarda riskleri azaltacağını iyi bilmeniz ve alacağınız ürünün beklentilerinizi karşılayacağından emin olmanız gerekiyor. Şu an piyasada birçok oto koltuğu bulunuyor ve bunlar farklı yaş aralığı ve kullanım için farklılık gösteriyor. Ek olarak, her oto koltuğu farklı mekanizmalarla yapılıyor ve kaza durumunda darbe şiddetini yönetmede farklı etkiler gösterebiliyor. Aradığınız oto koltuğunu bulmak için yazımızı okumaya devam edin.

Satın almadan önce

En iyi seçim, ikinci el veya eşten dosttan ödünç almaktansa bebeğiniz ve çocuğunuz için yeni bir oto koltuğu almaktır. Bunun nedeni eskiyen veya kazaya karışan bir oto koltuğunun ilk zamanlardaki gibi koruma sağlayamamasıdır. Ayrıca satın alacağınız oto koltuğunun içinde iyi bir şekilde hazırlanmış kullanım talimatının olduğundan emin olunuz. Böylece en düzgün şekilde oto koltuğunu arabanıza yerleştirebilirsiniz.

Mutlaka araştırmanızı yapın

Oto koltuğu satın almak araştırma gerektiriyor. Alacağınız ürün hakkındaki yorumları okuyun. Örnek olarak bazı oto koltukları küçük arabalar için uygun olmayabiliyor veya oto koltuğunu yerleştirirken zorlanabiliyorsunuz.

Kademeli Olarak Farklı Yaş Aralıklarında Oto Koltukları

Farklı türde ve kademeli olarak oto koltukları üretiliyor ve bu koltuklar farklı yaş aralıklarına hitap ediyor. Kademeler, bebeğinizin veya çocuğunuz yaşı, kilosu-uzunluğu olarak sınıflandırılıyor. Bu durumu göz önünde bulundurarak bebeğinize uygun bir oto koltuğu seçmelisiniz.

 • Yenidoğan: Yenidoğan bebeğiniz için oto koltuğu alırken, yenidoğan veya çevrilebilen oto koltuklarını seçebilirsiniz. Yenidoğan oto koltukları sadece geriye bakacak şekilde tasarlanmıştır. Çevrilebilen oto koltuklarını da bebeğiniz için ilerleyen yaşlara kadar kullanmanız mümkündür. Ama yenidoğan koltuklar çıkabilir olduğundan bebeğinizi taşımada ekstra avantaj sağlıyor. Bebeğiniz uyurken onu taşıyabilirsiniz.
 • İleri bakan: İleri bakan oto koltukları, geriye bakan oto koltuklarında limiti aşan çocuklar için tasarlanmıştır. Yukarıda da belirttiğimiz üzere 2 yaşın altındaki çocuklar için geriye bakan oto koltukları kullanılması öneriliyor.
 • Yükseltici koltuklar: Yükseltici koltuklar yaşı ilerlemiş çocuklar için tasarlanmıştır ve bir yetişkin gibi emniyet kemeri kullanmalarını sağlamaktadır. Yükseltici koltuk kullanamadan emniyet kemeri takılan çocuklarda emniyet kemeri omuz ve kalça yerine boğaz ve karın boşluğundan geçtiği için kaza durumunda çocuğa ciddi zararlar verebilir.
 • Özel oto koltukları: Özel durumu olan bebeğiniz veya çocuğunuz için tasarlanmış oto koltukları da vardır. Örnek olarak 2,5 kg altında bebeğiniz için yatak düzeninde oto koltukları mevcuttur. Nefes zorluğu ve nörolojik problemleri olan bebek veya çocuğunuz için satın almadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Oto Koltuğunda Aranması Gereken Özellikler

İleriye veya geriye bakan oto koltuğu alırken göz önünde bulundurmanız gereken unsurlar mevcuttur.

 • 5 noktadan emniyet kemeri: Kemeri bebeğin omuzları, bacakları ve bacak arasından geçirip 5 noktada sabitleyen sistemdir.
 • Kullanım kolaylılığı: Kemerlerin genişletilebilir veya sıkıştırılabildiğinden emin olun.
 • Kanca emniyet sistemi: Bir çoğumuz farkında olmasakta arabaların arka koltuklarında kanca emniyet sistemi bulunmaktadır ve bunlar oto koltuklarını sabit ve sıkı bağlamak için kullanılmaktadır.
 • Yıkanılabilir olması: Bebekler oto koltuklarını haliyle kirletebilirler bu yüzden kılıfın kolay çıkması ve yıkanması gerekmektedir.
 • Ekstra emniyet: Yanlardan gelebilecek darbeyi azaltıcı ekstra emniyet özelliklerini göz önünde bulundurun.

En İyi Oto Koltukları

Heyner Multifix Aero Plus İsofix Oto Koltuğu İncelemesi ve Yorumları

 • Uygunluk: 9-36kg
 • Kemer: 5 noktalı
 • ADAC Testi: Geçti

Heyner, ADAC Testini başarı ile geçmiş, İsveç yapımı 1. sınıf emniyet kemeri olan ve her türlü kazaya karşı maksimum koruma sağlayacak şekilde tasarlanmış bir oto koltuğu ile, size maksimum güven, çocuğunuza da maksimum konfor sağlıyor.

Öne çıkan özellikleri

 • 9-36 kg arası için uygunluk
 • Yıkanabilir ve terletmez kumaş
 • 1. kalite 5 noktalı emniyet kemeri
 • Kazalara karşı maksimum güvenlik
 • ADAC testini geçmesi

Ürün ISOFIX olan her araca uyum sağlar, 4 farklı yatış pozisyonu ve 9 farklı yükseklik ayarıyla çocuğunuzun konforuna uygun pozisyonu ayarlayabilirsiniz. Bebeğiniz büyüdüğü zaman başlık ve oturma pedini çıkartabilirsiniz. Yıkanabilir kumaşı sayesinde de koltuk kirlendiği zaman kolayca çamaşır makinesinde temizleyebilirsiniz. Bazı kullanıcılar koltuğun tam olarak yatar pozisyona gelmemesinden şikayet etse de bunun nedeni Heyner’in güvenlikten ödün vermek istemeyişidir.

Heyner Multifix Aero Plus İsofix Oto Koltuğu Fiyatı

Heyner Multifix Aero Plus İsofix Oto Koltuğu Yorumları


Hepsiburada.com Kullanıcısı diyor ki:

Mesleğim gereği kalite sorumlusuyum ayrıca iş güvenliği uzmanıyım Heyner Multifix Aero Plus 9 - 36 kg oto koltuğu almadan önce 6 ay araştırdım.Yurt dışı sitelerden yorumlarla birlikte test sonuçlarına bakıp almaya karar verdim kesinlikle tavsiye ederim.Çocuklarımız her şeyden değerlidir

Hepsiburada.com Kullanıcısı diyor ki:

Kademeli denilmesi aldatıcı yatar pozisyona geliyor sanarak almıştım çok minik minik oynuyor. Bir de yaz için iyi değil çok terletiyor.


Maxi-Cosi Citi 2 Oto Koltuğu İncelemesi ve Yorumları

 • Uygunluk: 0-13kg
 • Kemer: 3 noktalı
 • ADAC Testi: Geçti

Maxi-Cosi Citi 2 Oto Koltuğu ürününün ön plana çıkan ilk özelliği hafif olması, 2,95 kg gelen bu koltuk diğer yenidoğan oto koltukları arasında gerçekten hafif kalıyor. Yeni bebek sahibi oluyorsanız bu özelliğin çok kullanışlı olduğunun farkına varacaksınız. Bebeğinizi ürün içinde taşırken çok zorlanmayacaksınız ve ürünü daha aktif kullanabileceksiniz.

Oto koltukları bebeğinizin boyu ve kilosu doğrultusunda tasarlandığından, yaş faktöründen ziyade bebeğinizin boyu ve kilosunu göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Çoğu aile yaş kavramına takılarak ürünü kullanmayı bırakıyor ve yeni bir ürüne geçtiğinde Maxi-Cosi Citi 2 Oto Koltuğu’nun hafifliliğinin farkına varıyor. Ürün benzer ürünlerden yaklaşık 2 kg kadar daha hafif.

Ayrıca Maxi-Cosi Citi 2 Oto Koltuğu Maxi-Cosi Maxi-Taxi, Maxi-Cosi Dreami gibi bebek arabalarıyla uyumludur. Ürünün hafifliği de göz önüne alınınca gerçekten pratik bir ürün olduğunu söyleyebiliriz.

Maxi-Cosi Citi 2 Oto Koltuğu gerekli güvenlik testlerinden geçmiş, ekstra yan darbe koruması mevcut, yıkanılabilir kılıfı ve ömür boyu garanti kapsamıyla üst düzey ürünleri aratmayan gerçekten iyi bir oto koltuğudur.

Öne çıkan özellikleri

 • Hafiflik ve Pratiklik
 • Yan darbe koruma sistemi
 • Maxi-Cosi bebek arabalarıyla uyumu
 • Yıkanılabilir olması
 • Ömür boyu garanti

Sonuç olarak ürünün üst düzey ürünleri aratmayışı göz önünde bulundurulduğunda yenidoğan bebeğiniz için gerçekten iyi bir seçim olacaktır.

Maxi-Cosi Citi 2 Oto Koltuğu Fiyatı

Maxi-Cosi Citi 2 Oto Koltuğu Yorumları


Hepsiburada.com Kullanıcısı diyor ki:

Ürün çok güzel sadece prematüre bebeğiniz varsa hemen kullanmanız boyun duruş pozisyonu yüzünden çok uygun olmuyor. Biraz büyümelerini beklemek zorunda kaldık. Onun dışında ürün çok kaliteli ve kullanışlı.

Akakce.com Kullanıcısı diyor ki:

Üç noktalı emniyet kemeri, yanal koruma sistemi, basıncı azaltan ve yayan özel pedler güvenlik konusunda beklentilerimizi karşılayabildi. Terletmeyen kumaştan üretilmiş. Sık uçak seyahati yaptığımız için uçak kullanımına uygun olması önemliydi. Koruyucu yastığı ve güneş tentesi gibi konforlu kullanımda opsiyon sağlayan özellikleri bulunuyor.


Chicco YOUniverse Fix 1 2 3 Oto Koltuğu İncelemesi ve Yorumları

 • Uygunluk: 9-36kg
 • Kemer: 3 noktalı
 • ADAC Testi: Geçti

Chicco Youniverse Fix Oto Koltuğu ürününün öne çıkan özelliği çok amaçlı olup uzun vadede kullanım imkanı sağlamasıdır. Çocuğunuz için 1 yaşından başlayıp 10 yaşına gelene kadar ürünü kullanabilirsiniz.

Ürün ISOFIX kilidi olan arabalar için uygundur. Ayrıca kemer bağlantısını(kolay kilit sistemiyle) veya kanca(top tether) bağlantılarını da kullanabilirsiniz. Sonuç olarak ürün her 3 çeşit bağlantı şeklini de desteklemektedir.

Ürünün açı ayarlanabilirliği çocuğunuzun büyümesiyle orantılı olarak rahat etmesini sağlamaktadır. Ayrıca ürün avrupa standartlarına(European, ECE R44/04) uygun olarak üretilmiştir.

Öne çıkan özellikleri

 • 9-36 kg arası için uygunluk
 • Açı ayarlanabilirliği
 • Emniyet kemeri için kolay kilit sistemi
 • ISOFIX ve kanca(top tether) bağlantıları
 • Kolay çıkarılıp yıkanılabilirlik
 • Küçük yaşlar için daha yumuşak koltuk takılabilmesi

Ürünün uzun vade sunması ve çok amaçlı olup 3 kilit sistemini de desteklemesi göz önünde bulundurulduğunda parasını hak ediyor.

Chicco YOUniverse Fix 1 2 3 Oto Koltuğu Fiyatı

Chicco YOUniverse Fix 1 2 3 Oto Koltuğu Yorumları


Akakce.com Kullanıcısı diyor ki:

Taşıma kapasitesinin fazla olması farklı yaş ve kilodaki çocukların da kullanabilmesini sağlıyor. 3 noktalı emniyet kemerleri güven veriyor. Kumaşı yıkanabiliyor. Oturma alanı da geniş. Oto koltuğu ihtiyacı olanlar tercih edebilir.

Akakce.com Kullanıcısı diyor ki:

Adac testinden iyi not almış. Çok yer kaplamayan şık bir koltuk. Kumaşının kalitesi tatmin ediyor. Kurulumu kolay. Üç kademede arkaya yatırılabiliyor. Kemeri biraz daha uzun olsa daha iyi olabilirdi. Oturma alanının genişliği güzel, çocuk sıkılmadan oturuyor.


Kraft Spin Fix Oto Koltuğu İncelemesi ve Yorumları

 • Uygunluk: 0-36kg
 • Kemer: 5 noktalı
 • ADAC Testi: Katılmıyor

Bebek sahibi olmaya hazırlanıyorsanız ve ben ürünü bir kere almak istiyorum gerisini düşünmek istemiyorum diyorsanız 0-12 yaş arasına hitap eden Kraft Spin Fix ürününü göz önünde bulundurabilirsiniz.

Öne çıkan özellikleri

 • 0-36 kg arası için uygunluk
 • Döndürülebilirlik
 • ISOFIX ve kanca(top tether) bağlantıları
 • 5 noktalı emniyet kemeri
 • Çocuğunuzu yerleştirirken 90 derece açı sunması

Ürün 3 çeşit bağlantı(ISOFIX, top tether, kemer) desteği sunması, 180 derece dönebilmesi, koltuğun ve baş desteğinin ayrıca yüksekliğinin ayarlanabilmesi, bunun yanında çocuğunuzu yerleştirirken 90 derece açı imkanı sunması ve 5 noktalı emniyet kemeri özellikleri düşünüldüğünde göz önünde bulundurabileceğiniz bir üründür.

Kraft Spin Fix Oto Koltuğu Fiyatı

Kraft Spin Fix Oto Koltuğu Yorumları


Hepsiburada.com Kullanıcısı diyor ki:

Fiyatina gore gayet guzel bir urün.ozellik bakimindan doyurucu. Sadece isofix harici diger baglanti yapildiginda dönme kullanilamiyor.

Hepsiburada.com Kullanıcısı diyor ki:

Ürünün tek sıkıntısı 0-36 kg bir ürüne göre oturma alanı çok dar ileri yaşlarda sanırım değiştirmek zorunda kalırız


Bu yazı size yardımcı oldu mu?

Default image
Tümay Kılınç
TuketiciDergisi.com'un kurucusu ve aynı zamanda içerik kalite sorumlusuyum. 2018 yılında kurduğum TuketiciDergisi.com sitesi ile tüketicilere doğru bilgiyi objektif bir şekilde, satış kaygısı yapmadan ve markalardan reklam ücreti almadan sizlerle buluşturmayı hedefliyorum. Eğer bir sorunuz ya da isteğiniz olur ise, yorum yapmaktan ya da benimle iletişime geçmekten çekinmeyin.
İnceleme: 20

Bir yorum bırakın