Askerler ve Yaşlılar İçin 9 En İyi Tuşlu Telefon Önerisi

Tuşlu telefonlar askerde kullanmak için, yaşlılar için ya da ikinci bir hatta sahip olup da sadece telefonla görüşmek için fazlası ile ihtiyaç duyuluyorlar. Günümüzde tuşlu telefonlar da eskisi gibi değiller. İnternete girme, belli uygulamaları çalıştırma gibi özelliklere sahipler. Peki piyasadaki en iyi tuşlu telefonlar hangileri? Tuşlu bir telefon alırken nelere dikkat edilmeli?

En iyi tasarıma sahip: Nokia 2720 Flip
En iyi akıllı: BlackBerry Bold 9790
Yaşı ilerlemiş kişiler için: Nokia Asha 300
En iyi asker telefonu: Samsung E1207
TuketiciDergisi.com olarak sitemizde minimum reklam, ve maksimum kullanıcı deneyimi amaçlamaktayız. Sitede incelenen ürün linklerine tıklanıp satın alındığı zaman, bir miktar komisyon da biz alıyoruz. Bizim aldığımız komisyon sizin satın alma fiyatınızı etkilemiyor. Böylece sitemizde rahatsız edici reklamlara yer vermiyoruz ve sadece sizlere doğru bilgiyi sunmaya çalışıyoruz. Daha fazla öğrenmek için tıklayın

En Iyi Tuslu Telefon 2

Tuşlu Telefon Seçerken Neler Dikkat Edilmeli?

Tuşlu telefonlar da artık eskisinden çok daha gelişmiş özelliklere sahipler. Bu özellikler arasında kamera gibi özellikler de bulunmakta. Tuşlu telefonlar da artık fotoğraf çekebilme, video ve ses oynata bilme gibi özelliklerin hepsini yerine getirebiliyorlar. Bu nedenle tuşlu telefon alırken de mutlaka dikkat etmeniz gerekenler bulunuyor. Bunlar;

Teknik Özellikler

İlk dikkat etmeniz gereken işlemci ve ram oluyor. Tuşlu telefonların özellikle depolama kısmı büyük önem taşıyor. İçerisinde fazlaca resim ve müzik atmak, çektiğimiz video ve fotoğrafları telefon içerisinde tutabilmek için depolama alanı büyük önem oynuyor. GPS desteği bulunması da özellikle harita gibi uygulamaların çalışması için vazgeçilmez bir özellik oluyor. Teknik anlamda tuşlu telefonlar birbirlerinden çok fazla değişiklik gösterebiliyor. Hatta NFC’ye sahip olan tuşlu telefon modelleri bile bulunuyor.

Ekran

Tuşlu telefonların ekranları birçok kalitede olabiliyor. Piksel piksel görünen ekranlardan kaliteli ekranlara kadar birçok model bulunuyor. Eğer uzun süre kullanmak için alıyor ve ana telefonunuz olarak da kullanmayı düşünüyorsanız mutlaka iyi bir ekrana sahip modele bakmalısınız. Tuşlu telefonlarda her ne kadar bir tuş takımı olsa ve çoğu işlem bu tuş takımı üzerinden gerçekleşse de dokunmatik ekrana sahip modeller de bulunmakta. Özellikle akıllı telefonlardan tuşlu telefonlara geçmek gibi bir işlem yapacaksanız dokunmatik ekranlı modeller işinizi kolaylaştırabilir.

Kamera

Tuşlu telefonlardan bir akıllı telefon kalitesi beklemek maalesef mümkün değil fakat yine de içlerinde iyi fotoğraflar çekenler var. Eğer az da olsa kamerasını da kullanacağım diyorsanız bu durumda mutlaka iyi bir de kameraya sahip olmasını aramalısınız. En azından çekilen fotoğraflarda neyin çekildiği anlaşılabilmeli. Bazı cihazlar 480p’ye kadar video çekimi yapabilmekte bu da çok iyi sonuçlar ortaya koymasa da acil bir durumda bir şey çekmeniz gerektiğinde en azından anlaşılabilir bir fotoğraf veya videonun ortaya çıkmasını sağlar. Alacağınız cihazda ihtiyacınıza uygun bir kamera olması bu noktada önem kazanıyor.

Tuş Takımı

Tabii ki bir tuşlu telefonun olmazsa olmaz kısmı tuş takımı. Cihazın tuşlarının yazı karakteri, büyüklüğü, yazılarının çabuk silinip silinmemesi gibi noktalara dikkat etmelisiniz. Bunun yanında bazı tuşlu telefonlarda tam boy klavyesi bulunan tuşlar da bulunabiliyor. İhtiyacınıza göre bunları da tercih edebilirsiniz. Tuş takımında harflerin de yer alması telefonun boyutunu çok fazla büyüttüğü için ihtiyacınıza göre bu bir avantaj yerine dezavantaj olarak da karşınıza çıkabilir. Tuş takımı tüm bu nedenlerden ötürü cihazın ana karakterini oluşturuyor. Siz de tuşlu bir telefon alacaksanız ilk bakmanız gereken noktalarından birisi tuş takımı oluyor.

Tasarım

Tuşlu telefonların kapaklı, kızaklı veya düz olan modelleri bulunuyor. İhtiyacınıza göre bu üç seçenek arasından size en uygunu seçmeniz gerekmekte. Kızaklı telefonların, tuşlu telefonlar içerisinde ne işlevsel olanı olduğu söylenebilir. Bu nedenle kızaklı bir telefon tercih edebilirsiniz. Bunun yanında Nokia X gibi bazı modellerde birden fazla ekran da bulunabilmekte. Bu da kullanımı kolaylaştırmakta bu noktada bu gibi tasarım öğelerine de bakılabilir. Bunun yanında eğer gözleri iyi görmeyen birine alınacaksa daha büyük tuşlu modeller tercih edilebilecekken, daha genç birisine alınacaksa dokunmatik ekrana sahip modeller de tercih edilebilir.

Cihazın Geçmişi

Bu başlık biraz garip gelebilir. Fakat tuşlu telefon almak istediğinizde karşınıza her zaman sıfır kutulu ürünler çıkmıyor. HepsiBurada, Trendyol veya Gittigidiyor gibi sitelerden alsanız bile ürünlerin birçoğu ikinci el veya yenilenmiş ürün olarak satılıyor. Bu noktada ikinci el olan cihazlar için cihazın geçmişi büyük önem taşıyor. IMEI numarası kopyalanmış mı, cihaz temiz kullanılmış mı, bataryası yenilenmiş mi bu sorular önem kazanıyor. Özellikle de IMEI numarası kopyalanmış ise ürün ileride büyük sorunlar yaratabiliyor.

En Iyi Tuslu Telefon 3

En İyi Tuşlu Telefonlar

Fiyat seviyelerindeki en çok özelliği sunan, en iyi olan tuşlu telefonlar aşağıdaki modeller oluyor. Bu cihazların bazıları sıfır bir şekilde satılırken bazıları ikinci el olarak bulunabiliyor. Eğer ürünler ikinci el tercih edilecekse burada en çok dikkat edilmesi gereken nokta bataryaları oluyor. Eğer ikinci el alacaksanız bataryasının yeni olmasına özen gösterin. Aksi halde çoğunun bataryaları artık ömürlerini doldurmuş olacaktır.

Nokia 2720 Flip

Nokia 2720 Flip

 • Ekran Boyutu: 2.8″
 • Arka Kamera: 2 MP
 • Ön Kamera:
 • İşletim Sistemi: KaiOS

Normal ekranının aynında bir de kapağının üstünde ekranının olması ile listede en çok dikkat çeken modellerden birisi oluyor. 400 – 700 TL gibi geniş bir fiyat aralığında bulunuyor. Dış tarafta 1.3 inç boyutunda 240 x 240 çözünürlüğünde bir ekranı bulunuyor. Ana ekranı ise 2.8 inç boyutunda qVGA bir ekran oluyor. İşlemci olarak Snapdragon 205 kullanıyor. Cihazın akıllı özellikleri de bulunuyor. Cihazda Google haritalar, Google asistan bulunuyor. Bunun yanında cihaz 512 MB ram ve 4 gb depolama alanını bize sunuyor. Cihazda 2 mp bir kamera bulunuyor. Kamerasının flaşı da var. Cihazın 4g desteği de bulunuyor. 1500 mah saatlik bir bataryası var. 1500 mAh’lık bu pil 28 güne kadar bekleme süresi sunuyor.

Nokia 2720 Flip Fiyatı

En iyi tasarıma sahip: Nokia 2720 Flip

Nokia 220 4G

Nokia 220 4g

 • Ekran Boyutu: 2.4″
 • Arka Kamera: 0.3 MP
 • Ön Kamera:
 • İşletim Sistemi:

Cihaz klasik bir tuşlu telefon olarak karşımıza çıkıyor. En büyük özelliği renkli şık tasarımı oluyor. 2.4 inç boyutunda bir ekrana sahip olan cihazın ekran çözünürlüğü 240 x 320. Bunun yanında 0.3 MP çözünürlüğe sahip olan 240p bir kamerayı bize sunuyor. 16 MB rame ve 24 MB depolama alanına sahip. Yani cihazda fotoğraf çekebilmek için bile hafıza kartına ihtiyacınız var. Cihazın kamerasının flaşı bulunuyor. Cihaz Bluetooth 4.2 desteğine sahip. Bunun dışında GPS gibi bir özelliği yok. Fm radyosu var. 1200 mah büyüklüğe sahip bir batarya ile geliyor. Cihazın tek sim kartı veya çift sim kartı desteği bulunuyor.

Nokia 220 4G Fiyatı

Alcatel 1066D

Alcatel 1066d

 • Ekran Boyutu: 1.8″
 • Arka Kamera: 0.3 MP
 • Ön Kamera:
 • İşletim Sistemi: Thread X

Sıfır olarak bulunabilen, fiyatı 1000 – 1500 TL arasında dolaşan bir model oluyor. Cihazın içerisinde 0.08 MP çözünürlüğe sahip bir kamera yer alıyor. 1.8 inçlik 128 x 160 çözünürlüğe sahip olan bir ekranı bize sunuyor. Tasarım olarak klasik yapı da bir tasarıma sahip. Cihazın raminin 1 gb altına olduğu belirtiliyor. Bunun yanında 16 GB’a kadar hafıza kartı destekliyor. Bu sayede içerisine fotoğraf, müzik ve video atılabiliyor. Radyo özelliği bulunuyor. Fakat cihazın herhangi bir kullanıcıya açık dahili depolama alanı bulunmuyor. Bu da maalesef fotoğraf çekmek için bile hafıza kartı takmamızı zorunlu hale getiriyor. Bu fiyat seviyelerinde satılan bir cihazda az da olsa dahili bir depolama olmasını insan bekliyor. GPS bu modelde de bulunmuyor. Şarj girişi olarak Micro USB kullanıyor. Çift sim kartı desteğine sahip.

Alcatel 1066D Fiyatı

Çift sim kart destekli: Alcatel 1066D

BlackBerry Bold 9790

Blackberry Bold 9790

 • Ekran Boyutu: 2.45″
 • Arka Kamera: 5 MP
 • Ön Kamera:
 • İşletim Sistemi: BlackBerry OS

Ortalama olarak 1000 TL’ye satılan cihazın en büyük özelliği tam boy klavyesi oluyor. Bunun yanında cihaz bize bir de dokunmatik ekran sunuyor. Ufak ekranı dokunmatik özelliğe sahip. Bu sayede cihazın klavyesi ile ekranı yönetebileceğiniz gibi bazı işlevler için cihazın dokunmatik ekranından da faydalanmanız mümkün. Bu ekran 2.45 inç boyutuna sahip ve 480 x 320 çözünürlük sunuyor. Dahili olarak 8 GB’lık bir hafızayı bize sunuyor bu da en azından fotoğraf çekebilmemizi sağlıyor. Cihazda 768 MB’da bulunuyor. Cihazın en büyük özelliklerinden birisi NFC oluyor. Cihazda NFC’de bulunuyor. Cihaz üzerinde 5 MP çözünürlüğe sahip olan 480p video kaydı yapabilen, LED flaşa sahip bir kamera yer alıyor. Kamera auto-focus özelliğini destekliyor. Cihazda Wifi desteği de bulunuyor. Bluetooth olarak ise 2.1’i kullanıyor. Cihazda 1230 mAh saatlik bir pil var.

BlackBerry Bold 9790 Fiyatı

En iyi akıllı: BlackBerry Bold 9790

Nokia N97 Mini 8 GB

Nokia N97 Mini 8 Gb

 • Ekran Boyutu: 3.2″
 • Arka Kamera: 5 MP
 • Ön Kamera:
 • İşletim Sistemi: Symbian OS

Listemizdeki en farklı cihazlardan birisi Nokia N97 oluyor. Cihaz 900 TL’ye satılıyor. Cihazın farklı tarafı ise kızaklı olması oluyor. Fakat farklılık kızakta değil kızağın altından bizi karşılayan tam boy klavyede oluyor. Cihaz kızaklı bir şekilde açılıyor ve açılan kısımdan tam boy bir klavye bizi karşılıyor. Cihazın diğer özellikleri;

 • Symbian OS v9.4 işletim sistemi,
 • ARM 11 434 MHz gücünde işlemci,
 • 3.2 inç büyüklüğüne sahip olan 260 x 640 çözünürlük sunan TFT dokunmatik ekran,
 • 1200 mAh kapasite sunan, 7 saate kadar konuşma, 32 saate kadar müzik çalma ve 320 saate kadar da bekleme süresi sunan batarya,
 • 5 MP çözünürlüğe sahip Carl Zeiss kamera. Kamerada otomatik odaklama özelliği ve çift led flaş bulunuyor. Cihazın kamerası 480p 30 fps video kaydı yapabiliyor. Bunun yanında cihazın VGA bir de ön kamerası bulunuyor.
 • Cihaz da 8 GB dahili depolama alanı bizlere sunuluyor. Bunun yanında bu hafıza, microSD kartlar ile 16 GB’a kadar artırılabiliyor.
 • Cihazda 128 MB’lık bir ram bulunuyor. Cihaz için bu ram miktarı fazlaca yetiyor.
 • Cihazın bağlantı seçeneklerinde Wi-Fi desteği, Bluetooth 2.0 desteği bulunuyor. Cihazda GPS’de yer alıyor.
 • Cihaz radyo desteği ile birlikte geliyor. Cihaz üzerinden FM radyo dinlenebiliyor.
 • Cihazda ivme ölçer, yakınlık sensörü ve pusula bulunuyor.

Cihazı sıfır olarak bulmak ise oldukça zor. Genellikle yenilenmiş veya ikinci el olarak alışveriş siteleri üzerinden satılıyor.

Nokia N97 Mini 8 GB Fiyatı

En iyi kızaklı telefon: Nokia N97 Mini 8 GB

Nokia 6700 Classic

Nokia 6700 Classic

 • Ekran Boyutu: 2.2″
 • Arka Kamera: 5 MP
 • Ön Kamera:
 • İşletim Sistemi:

Adının hakkını veren klasik bir tuşlu telefon görünümü olan cihaz siyah – gri tasarımı ile dikkat çekiyor. Ülkemizde yaklaşık olarak 850 TL fiyata satılıyor. Cihaz 5 MP çözünürlüğe sahip bir kamerayı bizlere sunuyor. Kameranın led flaşı bulunuyor. Cihaz 640 x 480 boyutunda videolar çekebiliyor. Cihazın şaşırtıcı taraflarından birisi kamerasında bulunan 4x dijital zoom oluyor. Dahili bir hafızası maalesef bulunmuyor. Cihaz 300 saatte varan bekleme süresini bize vaat ediyor. 2.2 inç bir ekrana sahip olan telefonun ekran çözünürlüğü ise 240 x 320 oluyor. Bu ekran TFT bir panele sahip ve bize 16 milyon renk sunabiliyor. Cihaz konuşma süresi olarak ise bize en fazla 5 saatlik bir süre sunuyor.

Nokia 6700 Classic Fiyatı

Nokia Asha 300

Nokia Asha 300

 • Ekran Boyutu: 2.4″
 • Arka Kamera: 5 MP
 • Ön Kamera:
 • İşletim Sistemi:

Cihaz şık tasarımı ile dikkat çekiyor. Bu şık tasarım sadece cihazın tasarımında değil işletim sisteminin tasarımında da bizlere sunuluyor. Farklı renk seçenekleri ile piyasa da bulunuyor. Cihaz ortalama 500 – 600 TL fiyat aralığında satılıyor. Klasik yapıda olan telefon Angry Birds gibi oyunları oynama fırsatını bize sunuyor. Cihaz 32 GB’a kadar SD kart destekliyor. Bu sayede dışarıdan cihaza fotoğraf ve video atabiliyor, müziklerinizi atarak dinleyebiliyorsunuz. Cihaz 2.4 inç büyüklüğüne sahip bir ekranla bize sunuluyor. Ekranın çözünürlüğü 240 x 320 oluyor. TFT panel bize en fazla 256 Bin renk sunabiliyor. Cihaz bataryası ile bize 550 saatlik bekleme süresi vaat ediyor. 5 MP çözünürlüğe sahip kamerası 3x dijital zoomu bize sunuyor.

Nokia Asha 300 Fiyatı

Yaşı ilerlemiş kişiler için: Nokia Asha 300

Nokia 515

Nokia 515

 • Ekran Boyutu: 2.4″
 • Arka Kamera: 5 MP
 • Ön Kamera:
 • İşletim Sistemi:

Siyah rengi ile dikkat çeken telefon bizlere 5 MP bir kamera sunuyor. Bu kamera 320p çözünürlüğünde 30 kare videolar kaydedebiliyor. Kameranın LED flaşı bulunuyor. Bunun yanında cihaz 3.5 G desteğine sahip. Cihaz bizlere 2.4 inç büyüklüğünde 256 Bin renk destekleyen bir ekran ile sunuluyor. TFT bu ekranın çözünürlüğü 240 x 320 iyi tarafı ise Corning Gorilla Glass 2 ile korunuyor olması. Cihazın bir diğer iyi tarafı da fiyatı oluyor. Cihaz 400 TL altı bir fiyatla satılıyor. Cihazda kendi uygulamaları için dahili 256 MB bir depolama bulunuyor. Bunun yanında 64 MB’da rame sahip. Cihaz Bluetooth 3.0 destekliyor. Cihaz 1200 mAh saat kapasiteli lityum iyon bir pil ile bizlere geliyor.

Nokia 515 Fiyatı

En dayanıklı: Nokia 515

Samsung E1207

Samsung E1207

 • Ekran Boyutu: 1.51″
 • Arka Kamera:
 • Ön Kamera:
 • İşletim Sistemi:

Listemizin son telefonu Samsung E1207 oluyor. Cihazın en önemli özelliği fiyatı oluyor. Cihaz ortalama olarak 250 TL’ye satılıyor. 1.52 inç büyüklüğe sahip 128 x 128 bir ekranla geliyor. Bu ekran sadece 65 Bin renk destekliyor. Cihaz da çift sim kart desteği ve FM radyo bulunuyor. Bunun dışında herhangi bir kamerası yok. Kamerası olmadığı gibi hafıza kartı desteği de bulunmuyor. Cihaz 800 mAh kapasiteye sahip olan lityum iyon bir pil ile geliyor. Bu pil bize 430 saatte varan bir bekleme süresini vaat ediyor. Konuşma süresi olarak ise 8 saati bize sunuyor. Cihazın herhangi bir wifi veya Bluetooth’u da bulunmuyor.

Samsung E1207 Fiyatı

En iyi asker telefonu: Samsung E1207

En Iyi Tuslu Telefon 4

Sonuç

Sonuç olarak tuşlu telefonlar artık bulması zor, ve çeşitleri az olan bir telefon çeşididir. Yine de yaşı ilerlemiş bireylerin ve askere gidecek olan kişilerin tercih listesinden çıkmayan bir üründür. Kameraya sahip olmayan Samsung E1207 modeli asker telefonu için bulunabilecek en iyi adaydır. Yaşı ilerlemiş ve görme sorunları olan kişiler için ise önerimiz Nokia Asha 300 olacaktır, zira hem yazıları yeterince büyük hem kullanımı oldukça kolaydır.

Bu yazı size yardımcı oldu mu?

Default image
Tümay Kılınç

TuketiciDergisi.com'un kurucusu ve aynı zamanda içerik kalite sorumlusuyum. 2018 yılında kurduğum TuketiciDergisi.com sitesi ile tüketicilere doğru bilgiyi objektif bir şekilde, satış kaygısı yapmadan ve markalardan reklam ücreti almadan sizlerle buluşturmayı hedefliyorum. Eğer bir sorunuz ya da isteğiniz olur ise, yorum yapmaktan ya da benimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.