Çocuklar ve Yetişkinler İçin 13 En İyi Balık Yağı Tavsiyesi

Balık yağları küçük yaşlardan itibaren kullanılmaya başlayan ve sağlık üzerinde önemli olumlu etkilere sahip olan gıda takviyeleridir. Omega 3 takviyesi olarak kullanılan balık yağları hem çocuklar hem de yetişkinler için sıklıkla tavsiye edilmektedir. Özellikle çocukların gelişiminde sağladığı katkılar sebebiyle özellikle doktorlar tarafından da kullanılması öneriliyor. Vücut için oldukça önemli olan Omega 3 vitaminin vücuda yeteri miktarda alınabilmesi için uzmanlar haftada en az iki üç kere balık yağı tüketilmesini tavsiye ediyorlar.

Bu çerçevede ölçülü bir şekilde kullanılan balık yağları kalp ve damar hastalıklarını önleyici etki yapar. Beyin üzerinde olumlu etkiye sahip olan balık yağı bilişsel fonksiyonların ve zihinsel işlevlerin güçlenmesine yardımcı olur. Kemik sağlığı için de önemli olan balık yağları kemikleri güçlendirici etkisiyle de dinç ve sağlıklı bir vücuda sahip olma konusunda etkili oluyor.

Öncelikle, bütün yazımızı okumak istemeyenler için ihtiyacınıza uygun olan ürün önerilerinde bulunacağız, dilerseniz yazının tamamını okuyabilir ya da aşağıdaki ürünlerden herhangi birine tıklayıp en uygun fiyata sahip olan mağazaya gidebilirsiniz. İhtiyacınız olan ürünü ve DHA oranını bilmiyorsanız, biraz zaman ayırıp okumanızı tavsiye ederiz.

Yetişkinler İçin En İyisi: Carlson Omega 3 Balık Yağı Şurubu
Sitede incelenen ürün linklerine tıklanıp satın alındığı zaman, bir miktar da biz kazanıyoruz. Bizim aldığımız komisyon sizin satın alma fiyatınızı etkilemiyor. Daha fazla öğrenmek için tıklayın

En iyi balık yağları

Balık Yağı Tavsiyeleri/İncelemeleri

Yazımızın bu bölümünde piyasada mevcut olan ve faydaları kanıtlanmış en iyi balık yağlarını kullanıcılara tanıtmaya çalışacağız. Hem şurup olarak hem de tablet olarak piyasada bulunan balık yağları böylece her kullanıcıya en uygun şekilde sunuluyor.

En İyi Balık Yağı Tavsiyeleri

Balık yağı şurupları yukarıda da belirttiğimiz gibi balık yağının sıvı olarak tüketilen şeklidir. Genellikle balık yağı kapsüllerini yutamayanlar tarafından tercih edilen balık yağı şurupları çocukların kullanımı için oldukça uygundur. Sıvı haldeki bu balık yağı şuruplarındaki ağır balık kokusunu bastırmak içinse çeşitli aromalar kullanılır. Bu bağlamda piyasada bulunan en iyi balık yağı şurupları şunlardır:

Möllers Balık Yağı Şurubu

Möllers Balık Yağı Şurubu

 • Omega 3: 1200mg
 • DHA: 600mg
 • EPA: 400mg

Möllers Omega 3 balık yağı şurubu 250 ml’lik şişelerde satılıyor. Omega 3 yağ asidi 1200 mg olarak 600 mg DHA, 400 mg EPA, A vitamini D vitamini, E vitamini içerir. Bu çerçevede balık yağı 4 ve 10 yaş arası çocuklar ile 11 yaş üzeri yetişkinlerin kullanımına uygundur. Şurup günde bir tatlı kaşığı olarak tüketiliyor. A, D ve E vitamini içeriğine de sahip olan şurup çocuklar için özel aromalandırılmış. Bu sayede kullanımı daha kolay oluyor.

Özellikle kullanıcılar tarafından çocukların kullanımı için tercih edilen ürün boy uzatma, iştah açma vb. durumlarda etkili olduğu belirtiliyor. Ancak bazı kullanıcılar kullanılan aromaya rağmen balık kokusunun yine oldukça ağır olduğunu belirtiyor. Bu çerçevede ürün Trendyol üzerinde 4,8 olarak puanlanmış durumda.

Ocean Omega 3 Balık Yağı Şurubu Portakallı

Ocean Omega 3 Balık Yağı Şurubu Portakallı

 • Omega 3: 1480mg
 • DHA: 470mg
 • EPA: 740mg

Ocean Omega 3 balık yağı şurubu 150 ml ambalajlar halinde satılıyor. Özellikle çocukların kullanımı tercih edilen ürün portakal aromalı ve çinko ile multivitamin içeren gıda takviyesi özelliği taşıyor. 1480 mg, EPA: 740 mg, DHA: 470 mg oranlarında içeriğe sahip olan şurup çocukların iştahını düzenlemeye, fiziksel gelişimlerini desteklemeye ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı oluyor. Bununla birlikte ağır metal ve diğer toksiklerden tamamen arındırılmış olan şurup göz ve sinir sisteminin korunmasında da etkili oluyor. Kullanımının ise yemeklerden sonra tok karnına 5 ml olması öneriliyor.

Kullanıcılar tarafından özellikle iştah açıcılığı konusunda olumlu yorumlar belirtilen Ocean Omega 3 balık yağı şurubu Trendyol üzerinde 4,7 olarak puanlanmış durumda.

New Life Efa Liquid Balık Yağı

New Life Efa Liquid Balık Yağı

 • Omega 3: 1400mg
 • DHA: 740mg
 • EPA: 425mg

New Life Efa Liquid Balık yağı çocuklara özel takviye edici gıdadır. 1200 mg Omega 3, 425 mg EPA ve 740 mg yüksek DHA içeriği ile dikkat çeken şurup koruyucu, renklendirici ve tatlandırıcı içermiyor. Yoğun balık kokusunu bastırmak için karışık meyve aromasına ve portakal aromasına sahip olan şurup bu sayede çocuklar tarafından daha kolay tüketiliyor. Günde 250 mg EPA ve DHA alınarak tam verim sağlanan şurup uluslararası kalite onayına da sahiptir.

Bütün bunlarla birlikte kullanıcılar hem etkisinden hem de içeriğinin temiz olması açısından New life balık şurubunun tüketiminden memnun. Ürün kullanıcılar tarafından Trendyol’da 4,8 olarak puanlanmış.

Carlson Omega 3 Balık Yağı Şurubu

Carlson Omega 3 Balık Yağı Şurubu

 • Omega 3: 1600mg
 • DHA: 500mg
 • EPA: 800mg

Carlos Omega 3 balık yağı şurubu yüksek ve doğal konsantrasyon ile üretilmiş limon aromalı bir ürün olarak öne çıkıyor. A ve D vitamini içermeyen ürün bol oranda DHA ve EPA içeriyor. Cam şişe ile satılan ürün bu sayede tazeliğini de uzun süre koruyabiliyor. Carlson Omega balık şurubu ağır metal ve toksik madde ile hiçbir ilave ürün barındırmıyor. Etkisi laboratuvar testleriyle onaylanmış bir ürün olan Carlson Omega 3 uluslararası standartlara da uygundur. Yemek esnasında yemeklerle birlikte tüketilen ve günlük olarak tüketilmesi tavsiye edilen ürün bu sayede vücudun ihtiyacı olan yağ asidinin doğal yollardan alınmasını sağlıyor.

Kullanıcılar tarafından memnuniyetle kullanılan ürün fiyat konusundan diğer ürünlere oranla biraz daha pahalı bu yüzden ürün kullanıcılar tarafından 4,5 olarak puanlanmış durumda.

Nutrigen Balık Yağı

Nutrigen Balık Yağı

 • Omega 3: 450mg
 • DHA: 225mg
 • EPA: 90mg

Nutrigen Balık yağı vitamin ve minerallerle zenginleştirilmiş gıda takviyesidir. Nutrigen balık yağı şurubu çinko, D vitamini ve K vitamini ile güçlendirilmiş, 3 ile 10 yaş arası çocukların kullanımı için uygundur. Günlük gıda yerine geçmeyen ürün sadece takviye edici gıda olarak kullanılmalıdır. Bu çerçevede 3 ile 10 yaş arası çocuklarda günlük 10 ml olarak kullanılması etkisini göstermeye yeterli olacaktır.

Özellikle çocuklar için tercih edilen ürün kullanıcılar tarafından güvenli bir şekilde kullanılıyor. Bu bağlamda Trendyol’da ürün 4,7 olarak puanlanmış durumda.

En İyi Balık Yağı Kapsülleri ve Tabletleri Tavsiyeleri/İncelemeleri

Balık yağı hapı olarak da bilinen kapsül balık yağları da kullanıcılar tarafından sıkça tüketiliyor. Birçok markanın oldukça fazla ürünü piyasada bulunuyor ve kullanıcılar bu ürünlerden hangisini tercih edeceği konusunda kararsız kalabiliyorlar. Bu yüzden en iyi balık yağı kapsüllerini sizler için derledik. Bu bağlamda sizler için değerlendirdiğimiz ürünler şunlardır:

Ocean Plus 1200 Mg 50 Kapsül

Ocean Plus 1200 Mg 50 Kapsül

 • Omega 3: 780mg
 • DHA: 252mg
 • EPA: 384mg

Ocean Plus 1200 Mg balık yağı kapsülü içeriğinde 50 adet kapsül bulunuyor. Her adette toplam 780 mg Omega 3 balık yağı içerir. Tabletin kullanımının ise günde bir veya iki tablet olarak suyla birlikte olması öneriliyor.

Kullanıcılar tarafından sıkça kullanılan ürün tabletlerin biraz büyük olması sebebiyle yutulurken biraz sıkıntılı olsa da balık tüketemeyenler için oldukça yararlı bir takviye bu bağlamda ürün Trendyol’da 4,7 olarak puanlanmış durumda.

Solgar Omega 3 950 Mg 100 Kapsül

Solgar Omega 3 950 Mg 100 Kapsül

 • Omega 3: 950mg
 • DHA: 378mg
 • EPA: 504mg

Solgar Omega 3 kapsülü içeriğinde 100 adet kapsül barındırıyor. Günde bir veya iki adet yemeklerle birlikte kullanılması önerilen ürün uluslararası standartlara uygun olarak üretilmiş. Bu bağlamda içeriğinde ağır metal ve toksik barındırmayan ürün yeteri miktarda DHA ve EPA mineralleri içeriyor. Etil ester formu özelliğine sahip olan ürün birçok kullanıcı tarafından takviye edici gıda olarak kullanılıyor. Bu çerçevede ürün 4,7 olarak puanlanmış durumda.

Balen Omega 3 Norveç Balık Yağı 1380 Mg

Balen Omega 3 Norveç Balık Yağı 1380 Mg

 • Omega 3: 623mg
 • DHA: 200mg
 • EPA: 300mg

Balen Omega 3 Norveç balık yağı 200 adet kapsül içeriyor. Uzmanlar tarafından önerilen Trigliserid formülüyle öne çıkan ürün ayrıca TSE helal ürün sertifikasına da sahip. Kapsüllerde sığır jelatini kullanılmış. Bu çerçevede yetişkinler için günde iki kapsül şeklinde tüketilmesi tavsiye ediliyor. 2000 mg EPA %18, 360 mg DHA %12, 240 mg Trigliserid formlu özelliğe sahip olan ürün en çok tercih edilen ürünler arasında.

Kullanıcılar tarafından beğeniyle kullanılan ürün Trendyol’da 4,5 olarak puanlanmış durumda.

Amway Omega 3 Complex Nutriway

Amway Omega 3 Complex Nutriway

 • Omega 3: 380mg
 • DHA: 120mg
 • EPA: 180mg

Omega 3 yağ asitleri içeren ürün takviye edici bir gıdadır. Vücut tarafından üretilemeyen ve dışarıdan besinler yoluyla alınması gereken EPA ve DHA minerallerini içeren ürün bu sayede vücuttaki vitamin ve demir eksikliği konusunda faydalı oluyor. Bu çerçevede haftada en az bir veya iki porsiyon balık tüketemeyenlerin kapsül halinde tüketmesi gereken bir gıda takviyesi olarak tercih ediliyor. Bu bağlamda ürün Trendyol’da kullanıcılar tarafından 4,8 olarak puanlanmış durumda.

Zade Vital Premium Omega 3 Forte Balık Yağı

Zade Vital Premium Omega 3 Forte Balık Yağı

 • Omega 3: 900mg
 • DHA: 290mg
 • EPA: 440mg

Zade vital Premium Omega 3 balık yağı ağır metal içermeyen ve Trigliseritli formülüyle ön plana çıkıyor. Uluslararası standartlara uygun olarak üretilen ürün fiziksel faydalarla birlikte bağışıklık ve kas sistemi üzerinde de olumlu etkiye sahiptir. 45 adet kapsül içeren ürün her kapsülde 440 mg EPA ve 290 mg DHA içeriğine sahiptir. Hem fiyat açısından hem de sağladığı fayda açısından kullanıcıları memnun eden ürün Trendyol’da 4,5 olarak puanlanmış durumda.

Easy Fishoil Easyvit Omega 3 Çiğnenebilir Jel Tablet

Easy Fishoil Easyvit Omega 3 Çiğnenebilir Jel Tablet

 • Omega 3: 360mg
 • DHA: 258mg
 • EPA: 54mg

Easy Fishoil özellikle çocuklar için tercih edilen ve gelişimlerine yardımcı olan yeni nesil bir balık yağı olarak ön plana çıkıyor. Tablet şeklinde olan ürün kolay tüketim açısından balık tadı ve kokusu vermez. Norveç’te üretilen ürün şeker ve yapay tatlandırıcılar da içermiyor. Standart balık yağlarına göre %44 daha fazla emilime sahip olan ürün korunaklı ambalajı sayesinde tazeliğini uzun süre koruyabiliyor. Paket içeriği 30 tablet olan ürün 4-10 yaş arası çocuklarda günde 1-2 tablet olarak kullanılır.

Kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih edilen ürün Trendyol’da 4,8 olarak puanlanmış durumda.

Eczacıbaşı Dynavit Omega 3 950 Mg Balık Yağı

Eczacibasi Dynavit Omega 3 950 Mg Balık Yagi

 • Omega 3: 950mg
 • DHA: 504mg
 • EPA: 336mg

Eczacıbaşı Dynavit Omega 3 950 Mg Balık Yağı 30 Kapsül kalp ve damar sağlığı dostu içeriği ile dikkat çeker. Omega 3 yağ asitleri bakımından zengin olan bu kapsül balık yağı DHA içeren formülü sayesinde sağlıklı bir kullanım sunar. Uskumru, sardalya ve hamsi kaynaklı olan Eczacıbaşı Dynavit Omega 3 950 Mg Balık Yağı 30 Kapsül FOS sertifikasına sahip bir üründür. Koruyucu içermez. Beyin fonksiyonları ve görme yetisine katkı sağlayan bu balık yağı kapsül formundadır, cam şişe içerisinde sağlıklı ve pratik bir kullanım sunar.

Eczacıbaşı Dynavit Omega 3 950 Mg Balık Yağı 30 Kapsül tercih edenlerin yorumlarına baktığımızda gayet memnun kaldıklarını gördük. Düzenli kullanım sonrasında enerji veren ve kişiyi iyi hissettiren bu balık yağının kapsülleri biraz büyük olduğu için yutmada zorluk yaşayanlar da var.

Norwegian Health Omega-3

Norwegian Health Omega 3

 • Omega 3: 1800mg
 • DHA: 510mg
 • EPA: 590mg

Norwegian Health Omega-3 gücünü Norveç somonu ve morina balığının karaciğerinden almıştır. Norveç kalitesi ile dikkat çeken bu balık yağı %98 balık yağı içerir. Stevya, portakal aroması ve E vitamini ile zenginleştirilerek lezzetli bir kullanım sunar. 4-10 yaş arası çocuklar bu balık yağını günde 5 ml kullanabilir. 11 yaş ve üzeri kişilerde tavsiye edilen kullanım miktarı ise günde 10 ml’dir. 250 ml’lik cam şişelerde satışa sunulan bu balık yağı sağlıklı bir kullanım sunar. Rakibi Carlson’a göre daha makul bir fiyat ile karşımıza çıkan Norwegian Health Omega-3 250 ml kullananların lezzetini beğendiği bir ürün ve rahatsız edici balık tadına sahip değil.

Bize neden güvenmelisiniz?

 • İncelemelerimizin mümkün olduğunca doğru ve tarafsız olduğundan emin olmak için büyük bir çaba sarfediyoruz.
 • Ücretli ürün yerleştirmesi veya sponsorlu içerik kabul etmiyoruz.
 • Sadece kendi tarafımızdan test edilmiş veya diğer saygın kaynaklar tarafından dikkatle incelenmiş ürünleri sıralıyoruz.
 • Okuyucularımızın alım kararlarını vermek için gerekli bilgiye sahip olmalarını sağlamak amacımızdır.
 • Yazılarımızın alanında eğitim almış ya da uzman kişilerce yazılmasına dikkat ediyoruz.

Balık Yağı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bebeklikten yaşlılık dönemine kadar en önemli besin kaynaklarından biri olan balık yağları vücut tarafından üretilemeyen Omega 3 yağ asitlerinin vücuda girmesini sağlar. Bu sayede kalp ve damar hastalıkları başta olmak üzere, beyin sağlığı, kemik gelişimi gibi faktörler üzerinde olumlu etkiye sahip olmaktadır. Bu yüzden balık yağlarının etkili ve ölçülü kullanımı önem arz etmektedir.

Ancak piyasada bulunan balık yağlarının hepsi aynı özelliklere sahip olmamakla birlikte kişilerin ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayacak balık yağlarının kullanılması önemlidir. Bu yüzden balık yağı alırken bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

Saflık

Alınan ürünlerin etiketlerinin kontrol edilmesi alınan ürünün ne kadar saf, doğal ve katkı maddelerinden uzak olduğunun kontrol edilmesidir. Her ne kadar birçok kişide bu alışkanlık olmasa da özellikle gıda takviyesi gibi insan sağlığını direkt ilgilendiren gıdaların alımında bu etiketlerin kontrol edilmesi faydalı olacaktır.

Balık yağları da vücut için önemli bir gıda takviyesi olması sebebiyle içeriğinde sağlık için zararlı olan ağır metaller, dioksinler, PCB’ler bulunmamalıdır. Ayrıca uluslararası standartlara uygun olduğunu belirleyen etiketlerin balık yağının üzerinde olması önemlidir. Bu bağlamda saf balık yağı tercihi dikkat edilmesi gerekenlerden ilki olarak ön plana çıkıyor.

Balık Yağı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tazelik

Oksidasyon özelliği taşıyan Omega 3 balık yağlarının taze olarak tüketilmesi gerekiyor. Beklemiş, tarihi geçmiş ve bayatlamış ürünlerin tüketilmesi bu çerçevede faydadan çok farklı sağlık problemlerine sebep olabilir. Bu yüzden ürün alımında üretim tarihi ile son kullanma tarihine dikkat edilmesi ve güvenilir olması açısından almadan önce satıcıya mesaj atarak son kullanma tarihinin sorulması, uygun değilse eczanelerden temin edilmesi gerekir.

DHA ve EPA Oranı

Omega 3 balık yağlarının satın alınmadan önce DHA ve EPA tablolarının da incelenmesi gerekir. Omega 3 kullanımında belirtilen bu değerler üründe ne kadar oranda yağ asidi olduğunu belirtir. Bu çerçevede DHA yağ oranı beyin gelişimine büyük katkı sağlarken EPA yağ oranı ise kalp sağlığı konusunda etkilidir. Bu anlamda kaliteli ve faydalı bir Omega 3 yağ asidinde bu değerlerin yüksek olması gerekir. Bunlarla birlikte DHA oranı yüksek olan Omega 3’ler daha çok gebelik döneminde kullanılması tavsiye edilirken EPA oranı yüksek olan Omega 3’lerin ise 40 yaş üstü tarafından kullanılması tavsiye edilir.

Biyolojik Kullanılabilirlik

Piyasada yaygın olarak iki çeşit Omega 3 bulunuyor. Trigliserit ve etil ester formu olarak bilinen bu formlar farklı özellikler barındırıyor. Trigiliserit formlar için kullanılan Omega 3’lerin normal formlara göre daha avantajlı olduğu biliniyor. Bununla birlikte bazı bilimsel makaleler etil ester formu Omega 3’lerin sadece hayvanlar için olduğunu Trigliserit formunun ise insanlara özel olduğunu belirtiyor. Ancak buna karşı çıkan birçok bilim insanı bulunuyor. Bu bağlamda birçok uzman tarafından standart dozlardan iki kat daha fazla emilim sunan Trigiliserit Omega 3’lerin tercih edilmesi öneriliyor.

Fiyat

Balık yağı tercihlerinde fiyat faktörü de ön plana çıkıyor. Birçok market ve eczanede satışa sunulan balık yağları için farklı fiyatlar piyasada görülüyor. Bu anlamda balık yağlarının yeterli kalitede olması ve içeriğinin sağlam olması ve gerekli maddelerin yer alıp zararlı bileşenlerin olmaması belirli bir fiyat farkını ortaya koyacaktır. Bu çerçevede ucuz satılan balık yağlarının yerine fiyat açısından daha rekabetçi olanlarının tercih edilmesi önemlidir.

Balık Yağı Çeşitleri Nelerdir

Balık Yağı Çeşitleri Nelerdir?

Hem internet üzerinde hem de eczane ve marketlerde birçok markanın balık yağı mevcut. Vücuda takviye edici gıda olarak alınan balık yağları bu bağlamda hem kapsül olarak hem de şurup olarak satılıyor. Kapsül çeşitleri genel olarak yetişkinler tarafından kullanılırken şurup tarzında olanlar ise hem aromalı hem de aromasız özellikleriyle dikkat çekiyor. Bu çerçevede balık yağı çeşitlerini şu şekilde değerlendirebiliriz:

Şurup Formunda

Balık yağı şurubu balık yağının sıvı bir şekilde kullanılmasıdır. Özellikle kapsül ve tabletleri yutamayan kişiler için kullanılabilir. Hem yetişkinler hem de çocuklar için uygundur. Ancak balık yağı şurubunun önemli bir handikabı balık kokusunun oldukça yoğun olması ve bunu da birçok insanın midesinin kaldırmamasıdır. Buna çözüm olarak ve özellikle çocuklara balık yağını sevdirmek adına farklı aromalarla zenginleştirilen balık yağı şurubu bu şekilde daha kolay tüketilebilir. Bununla birlikte balık yağına katılan aromanın ölçülü olması balık yağının faydasına zarar verecek miktarda ve özellikte olmaması gerekir.

Kapsül/Tablet Formunda

Balık yağı kapsülleri halk arasında balık yağı hapı olarak da biliniyor. Balık yağının jelatin kapsüller içerisine yerleştirilerek tüketilmesini sağlayan kapsüller kolay yutulabilir şekilde üretiliyor. Bu bağlamda yutulan kapsüller mide asidiyle eriyerek mide içerisinde açılır ve böylece vücuda takviye edici balık yağı girmiş olur. Bu şekilde serbest kalan balık yağı formülünün tablet kalitesi ise kullanılırken belli olur. Bu bağlamda yüksek kalitede üretilen balık yağı kapsülleri midede herhangi bir ağrı, reflü vb. problemlere sebep olmazken düşük kalitede üretilenler ise mide problemlerine sebep olurlar.

Çocuklar ve Yetişkinler İçin Balık Yağları Arasındaki Farklar Nelerdir?

Çocuklar ve yetişkinler için kullanılan balık yağları arasında içerik bakımından çok fazla bir fark olmamasıyla birlikte çocukların kullandığı balık yağları genel olarak vücut gelişimi için etkili olurken, yetişkinlerin kullandığı balık yağları ise çeşitli hastalıkların meydana çıkma riskini azaltması için tercih edilir.

Yine çocuklar için tercih edilen balık yağlarının oldukça ağır balık kokusu sebebiyle çocuklar tarafından kolayca tüketilebilmesi adına aromalarla zenginleştirilirken yetişkinler için böyle bir duruma gerek yoktur. Ayrıca çocuklar için genel olarak şurup bazlı balık yağları tercih edilirken yetişkinler için daha çok tablet tarzında balık yağları tercih ediliyor.

Balık Yağlarının Yararları ve Zararları Nelerdir?

Çocuklar ve yetişkinler için takviye edici gıda olasıyla birlikte sağlık açısından birçok fayda sağlayan balık yağları hemen herkes tarafından yoğun bir şekilde kullanılıyor. Çocuklar için gelişime önemli katkı sunan balık yağları yetişkinlerde ise çeşitli hastalıklar için önleyici rol oynuyor. Bu bağlamda balık yağlarının faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kalp ve damar hastalıklarına karşı önleyici etkisi vardır.
 • Beyin ve zihinsel fonksiyonlar üzerinde olumlu etki yapar.
 • Özellikle çocuklar açısından kemik gelişimini olumlu yönde etkiler.
 • Karaciğer yağlanmasını önleyici etkiye sahiptir.
 • Beyin üzerinde sağladığı olumlu etkiyle çeşitli ruhsal hastalıkların meydana gelmesini de önler.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyonlara karşı koruma sağlar.
 • Göz sağlığı üzerinde de olumlu etkilere sahiptir.

Bunlarla birlikte balık yağları ölçülü ve dikkatli bir şekilde kullanılmadığı durumlarda çeşitli yan etki ve zararlara sebep olabilir. Bunları ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kaburga bölgesinde ağrılara sebep olabilir.
 • Bağırsak da gaz birikimine yol açabilir.
 • Midenin tahriş olması ve ishal gibi yan etkiler görülebilir.
 • Balık yağı tüketiminde aynı zamanda bol miktarda sıvı da tüketilmelidir. Çünkü balık yağı vücuttaki su oranının azalmasına sebep olur.
 • İçerdiği ağır balık kokusu sebebiyle ağızda hoş olmayan kokulara sebep olabilir.

Balık yağı tavsiyeleri

Sonuç

Günümüzde birçok kişi için hem yetişkinler adına hem de çocuklar adına sıkça kullanılan balık yağları vücut gelişimi ve bağışıklık için önem arz etmektedir. Çocukların kemik gelişimi, fiziksel ve zihinsel gelişimlerine katkı sağlayarak vücut tarafından üretilmeyen minerallerin alınmasını sağlayan balık yağları yetişkinler için de çeşitli hastalıklar için bağışıklığın güçlenmesine yardımcı olur.

Bu bağlamda piyasada bulunan birçok balık yağı arasından en faydalısı, tazesi ve doğal olanını tercih etmek elde edilmek istenen etki açısından önem taşımaktadır. Dolayısıyla birçok kullanıcı genellikle fiyat açısından daha ucuz olanını tercih ederken içeriğine dikkat etmeden ürünü kullanmaya başlıyor.

Yazımızın temel amacı bu noktada kullanıcılar için bir rehber oluşturmak ve insan sağlığı açısından son derece önemli olan bu gıdanın uygun bir şekilde ve kaliteli ürünlerle kullanılmasını sağlamaktır.

Yazar

 • Nagehan Deniz Saraçoğlu
  Tıp fakültesinde öğrenci

  Nagehan Deniz Saraçoğlu, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisidir. Tıp eğitimi almasının yanı sıra yazmayı da bir hobi olarak görür. Pandemi döneminde bu hobisini daha da geliştirip hayatının bir parçası haline getirmiştir. Yazılarını ve tıp eğitiminden edindiklerini paylaşmaktan büyük mutluluk duymaktadır.

  Bu yazı size yardımcı oldu mu?

  Bir yorum bırakın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir