En İyi Telefon Hangisi: Bütçenize ve İhtiyaçlarınıza Uygun 13 Akıllı Telefon İncelemesi

Cep telefonları günümüzün vazgeçilmez ihtiyaçları haline gelmiştir. Artık gazete okumaktan, hastane randevusu almaya, arkadaşlarımızla görüşmekten bankacılık işlemlerimize yapmaya kadar birçok işimiz için vazgeçilmez bir parça olmuştur. Bu kadar fazla görevi üstlenen telefonları üreten firmalar da tabii ki bu büyük piyasadan pay kapmak için yüzlerce model çıkarmıştır. Peki bunca telefon modeli arasında bizim için ideal olan telefonu nasıl seçmeliyiz. Cep telefonu alırken nelere dikkat etmeliyiz?

En iyi f/p telefonu: Reeder P13 Blue 16 GB 3 Gb Ram
En iyi Android telefon: Samsung Galaxy S22 Ultra
En iyi iOS telefon: iPhone 13 Pro Max
En iyi orta bütçeli Android telefon: Xiaomi Redmi Note 9 Pro
En iyi orta bütçeli iOS telefon: iPhone SE
TuketiciDergisi.com olarak sitemizde minimum reklam, ve maksimum kullanıcı deneyimi amaçlamaktayız. Sitede incelenen ürün linklerine tıklanıp satın alındığı zaman, bir miktar komisyon da biz alıyoruz. Bizim aldığımız komisyon sizin satın alma fiyatınızı etkilemiyor. Böylece sitemizde rahatsız edici reklamlara yer vermiyoruz ve sadece sizlere doğru bilgiyi sunmaya çalışıyoruz. Daha fazla öğrenmek için tıklayın

En Iyi Telefon 4

Cep Telefonu Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Cep telefonu alırken dikkat etmemiz gereken birçok nokta bulunmaktadır. Fiyatı, özellikleri hatta tasarımı bile dikkat etmemiz gereken noktalardandır. Bunca model arasında bizim için ideal olanı seçmek sıkı bir araştırma gerekmektedir. Telefon alırken temel olarak aşağıdaki noktalara dikkat etmek gerekmektedir.

Pil Ömrü

Tabii ki günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen, her alanda yardımımız koşan bu cihazların bizimle de en azından bir günü rahatlıkla çıkarmasını isteriz. Yoğun kullanımda bile bizi yarı yolda bırakmaması gerekmektedir. Bu yüzden mAh değeri yüksek yani kapasitesi yüksek bir pile sahip olmalıdır. Telefonların pillerin kapasitesi mAh değerine göre ölçülmektedir. Bu değer yükseldikçe pilin ömrü de artmaktadır. Fakat pilin sadece mah değerinin yüksek olması yeterli değildir. Bunun yanında yazılımın da bu pile uygun olarak geliştirilmesi ve pil tasarrufunu iyi yapması gerekmektedir. Bu nedenle bir cihaz almadan önce bakmanız gereken noktaların en önemlilerinden birisi pil süresidir.

Kamera

Günümüzde telefonlar her alanda yardımımıza koştuğu gibi kamera konusunda da yardımımıza koşmakta. Hatta acemi ve yarı profesyonel kullanıcılar için Dijital kameraların yerini bile almaya başlamaktalar. Bu nedenle fotoğraf çekmeyi seviyorsanız mutlaka iyi bir fotoğraf makinesine sahip telefon almalısınız. Fotoğraf makinesinin kalitesinin MP değeri ile ölçülmeyeceğini de aklınızda bulundurmalısınız. Yüksek mp değerine sahip telefonlar her zaman iyi fotoğraf çekmeyecektir. Bu nedenle alacağınız telefonun mutlaka kamera özelliklerine bakmalı varsa incelemelerinden örnek fotoğraflarını incelemelisiniz. Bunun yanında eğer kamera ile pek işiniz olmayacaksa daha kötü kameraya sahip modellere bakabilirsiniz. Kamera kalitesi telefonun fiyatını çok fazla etkilemekte. Bu nedenle ihtiyacınız olmayacaksa gereksiz yere bu maliyete girilmemeli. Bir telefon alırken özellikleri kadar ihtiyaçlarınız ve bütçeniz de göz önünde bulundurulmalı. İhtiyacınız olmayacak bir özelliğe gereksiz para verilmemeli.

Bunun yanında selfie (öz çekim) yapmayı seviyorsak ön kameranın kalitesi de büyük önem taşımakta. Kendimizi çekmeyi seviyorsak bu durumda ön kamerasının da kaliteli olmasına dikkat etmemiz gerekmekte. Hele de arkadaş gruplarımız ile fotoğraf çekiyorsak geniş açılı bir ön kameraya sahip olmasına dikkat etmeliyiz. Telefonların ön kameraları özellikle alt ve orta segment telefonlarda arka kameraya göre çok daha kötü olmakta. Bu nedenle selfie kullanımımız yoğun olacaksa bizim odaklanmamız gereken nokta ön kamerası olmalı. Ön kamerası daha iyi çekimler yapan, ek özellikler sunan cihazlara yönelmeliyiz.

Hafıza

Depolama kapasitesi özellikle de hafıza kartı ile depolaması artırılamayan cihazlarda büyük önem taşımakta. Artık çektiğimiz fotoğraflardan sakladığımız müziklere, kurduğumuz uygulamalardan oyunlara kadar her şeyin boyutu çok fazla büyümüş durumda. Bu büyüyen boyutlara yetişmek için de yüksek depolama kapasitesine sahip cihazlar tercih edilmeli. Hatta artık 64 Gb altı seçenekler direk elenmeli. İhtiyacımıza göre de daha üst modellere bakılmalı. Depolama konusunda bir diğer dikkat edilmesi gereken unsur da depolama alanının hızı olmalı. Depolama alanı hızlı bir cihaz tercih edilmeli. Özellikle yüksek boyutlu oyunların akıcı olarak oynanması, hızlı bir şekilde kurulup kaldırılması için hızlı bir depolamaya sahip cihaz tercih edilmeli. Sadece depolama alnının boyutu değil hızı da bizim için önemli bir etmen olmalı.

Ram

Ram özellikle telefonlar gibi arka planında sürekli işlemler çalışan cihazlar için büyük önem taşımakta. Uygulamalar arka planda kaldığı sürece rame ihtiyaç duymakta. Ramin yetmediği durumlarda cihaz yavaşlamakta, donamalar ve kasmalar yapmakta. Bu nedenle alacağımız cihazın mutlaka yüksek bir ram miktarına sahip olması gerekmekte. Özellikle sosyal medya uygulamaları veya oyunları çok kullanacaksak en az 3 hatta 4 gb rami olan modeller bakılmalı. Artık günümüzde 1 veya 2 gb rami olan modeller tercih edilmemeli. Telefonlarda Ram artırılamayacağı için mutlaka alırken yüksek miktarda rame sahip bir model alınmalı.

İşlemci

İşlemci olarak günümüzde telefonlarda en çok Qualcomm ve Mediatek işlemciler kullanılmakta. Bunların yanında Samsung’un kendi telefonlarında kullandığı ve kendi işlemcisi olan Exynos, Huawei’nin kendi tasarladığı ve kullandığı Kirin, Apple’nin kendi tasarladığı ve ürettirdiği A serisi işlemciler de bulunmakta. Genellikle aynı fiyat seviyesinde yer alan telefonların işlemcileri de aynı özellikleri taşımakta. İşlemci telefonun hızından yükleyebileceğiniz oyunların kalitesine kadar her şeyi belirleyecektir. Fakat işlemci seçiminde en önemli nokta bütçenizdir. Zaten bütçeniz seviyesinde telefonlarda adı değişse de yakın özellikte işlemciler bulunacaktır. Bu nedenle işlemci seçimi konusunda çok kafanızı yormanıza gerek yoktur. Tek bakmanız gereken telefonun içerisindeki işlemcinin hangi yıl üretildiğidir. Eski nesil bir işlemci almadığınız sürece bu konuda çok bir sorun yaşama ihtimaliniz yoktur. Güncel işlemciler ihtiyaçlarınızı karşılayacak size Bluetooth, wifi gibi en güncel standartları sunacaktır.

Ekran Boyutu ve Özellikleri

Ekran boyutu kişiden kişiye değişebilir. Günümüzde küçük ekranlı telefon modeli çok azdır. iPhone’nin mini serileri ve Samsung gibi büyük üreticilerin birkaç modeli dışında artık küçük ekranlı telefon bulmak zorlaşmıştır. Bu noktada eğer küçük ekranlı bir telefon istiyorsak ekran / gövde oranına bakabiliriz. Ekran boyutları büyüse de artık çerçeveler küçüldüğü için çok daha küçük bir kasaya çok daha büyük bir ekran sığdırılabilmekte. Bu noktada ekranın boyutu büyük olsa da ekran gövde oranı da yüksek olan bir telefon seçerek nispeten küçük telefon istediğimizi karşılayabiliriz. Bunun yanında ekranın çözünürlüğünün yüksek olması, HDR gibi ek özellikler sunması gibi noktalarda bütçemize göre önemlidir. Yüksek bütçede 2K ekrana sahip, HDR desteği olan, Amoled veya Oled ekranlı telefonlar tercih edilebilir. Düşük bütçelerde ise en azından İPS panele sahip Full HD bir panel tercih etmekte fayda vardır. Daha düşük çözünürlüklerde ekranda pikseller belli olmaya başlayacaktır. Bu da can sıkıcı bir hal alacaktır. Tabii ki bütçemiz burada da önemli bir nokta oynamaktadır. Eğer bütçemiz kısıtlı ise maalesef alacağımız cihazın ekranı da bu oranda kalitesiz olacaktır.

Fiyat

Belki de bir telefon seçiminde ne önemli nokta fiyattır. Bütçemiz alacağımız cihazı doğrudan belirlemektedir. Taksit imkânı da kaldırıldığı için artık bütçemizi doğru belirlemeli ve ihtiyacımıza en uygun cihazı almalıyız. Ne ihtiyacımızı karşılamayacak bir cihazı sırf ucuz diye almalı ne de ihtiyacımızın fazlası olan özelliklere ekstra para vermeliyiz. Ben ne istiyorum ne gibi ihtiyaçlarım var sorusunu kendimize sorup bunların karşılığında ne kadar para verebilirim sorusunu da kendimize yöneltmeliyiz. Daha sonrasında bir alışveriş mağazasına veya internet sitesine girince direk olarak bu filtreleri uygulamalı ve sadece ihtiyacımızı karşılarken bütçemize de uyan modellere odaklanmalıyız. Hiç kullanmayacağımız özelliklere “o da olsun, bu da olsun” mantığı ile gereksiz para vermemeliyiz. Bunun yanında sırf ucuz diye de ihtiyacımızı karşılamayacak bir ürün almamalıyız. Bu cihazın kısa sürede ihtiyaçlarımızı karşılamamasına ve ek bir masraf doğurmasına neden olacaktır.

Bütçe belirlemenizi yaparken taksitin artık olmadığını, telefon fiyatlarının eskisi kadar ucuz olmadığını göz önünde bulundurmalısınız. Yani halk arasındaki tabirle fiyatı öldürmemelisiniz. Artık giriş seviyesi bir telefon için bile 1500-2000 TL fiyatları ortalama bir telefon için ise 5000 TL’leri gözden çıkarmanız gerektiğini aklınızda bulundurmalısınız. Bunun yanında 10-15 Bin TL’ye satılan ve ihtiyacınızdan fazlasını sunan telefonları da listeden çıkarmalısınız. Tabii ki sizin ihtiyacınızı amiral gemisi dediğimiz bu en üst seviye telefonlar görüyorsa bu durumda on binli fiyatlar ile karşılaşmaya hazır olmalısınız. Bütçe ve ihtiyaç analizininizi bu doğrultuda yapmalısınız.

Android Mi? iOS Mu?

En Iyi Telefon 3
Yıllardır sorulan ve değişmeyen soru Android Mi? İOS mu sorusu olmakta. Fakat Android tarafında tek bir markanın tek bir ürünün olmadığı için bu soru biraz boşta kalmakta. İOS yani iPhone rakibi olarak görebileceğimiz en güçlü cihazlar Samsung’un amiral gemileridir. Bu noktada da iPhoneler’de Samsung’un amiral gemileri de sizi üzmeyecek cihazlardır. Her iki ürün de kamera, işlemci, ram, depolama ve diğer tüm konularda zaten teknolojinin son noktasını kullanmaktadır. Burada önemli olan biraz da alışkanlıklarınızdır. Eğer farklılık veya heyecan aramıyorsanız önceki kullandığınız işletim sisteminden devam etmek faydanıza olacaktır. Yine App Store veya Google Play Store’den aldığınız çok sayıda uygulama varsa bunların gitmemesi ve yeni cihazınızda da kullanabilmeniz için de aynı işletim sisteminden devam etmek önemlidir.

Bunun yanında ilk kez bir telefon alacaksanız veya işletim sistemi değiştirmek istiyorsanız yine ihtiyaçlarınızı belirlemeniz lazımdır. İki işletim sisteminin de artık kullanıcı dostu olmasına diyecek yoktur. Yine işlemcilerin gelişmesi ile akıcılık gibi sorunlar da olmamaktadır. Burada biraz tasarım da işin içine girmektedir. Ara yüzünü beğendiğiniz sistem tercihiniz olabilir. Bunun yanında tercih sebepleri arasında;

 • iPhone modellerinin Android’e göre daha uzun süre güncelleme alması
 • Android’in gerek ara yüzü özelleştirme gerekse de komple sistemi değiştirme konularında daha özgür olduğu
 • Android tarafında ucuz cihazların da bulunabildiği
 • Android tarafında katlanabilir cihazlar gibi farklı konsepte cihazların bulunduğu
 • iPhone’nin ikinci elde daha az değer kaybettiği de göz önünde bulundurulmalıdır.

Artık ikinci el değeri de cihaz seçiminde önemli bir yer tutmaktadır. Güncel fiyatların yüksekliği ikinci el değerini de göz önünde bulundurmak zorunda bırakmıştır. iPhone modelleri bu konuda bir adım önde olmaktadır. Android’e göre çok daha uzun süre fiyatını korumaktadır. Değer kaybı çok daha az olmaktadır. Tek sefer için iyi bir bütçe ayırdıysanız ve uzun yıllar kullanmak istiyorsanız, sonrasında da satıp yeni bir model almak gibi düşünceniz varsa iPhone, özelleştirmek istiyor, katlanabilirlik gibi değişik seçenekler istiyorsanız da Android tarafına yönelebilirsiniz.

En Iyi Telefon 1

En İyi Telefon Tavsiyeleri

Buradaki tavsiyelerde her bütçeye ve her arayışa uygun cihazlar sunmaya çalıştık. Bu nedenle cihazları değerlendirirken mutlaka fiyatlarını da göz önünde bulundurunuz. En iyi telefonlar listesinde piyasanın en pahalı telefonlarını sıralamak yerine her bütçe için olabilecek en iyi telefonları sıralamayı tercih ettik. Böylelikle bütçenize göre en iyisi hangisi bunu rahatlıkla görebilirsiniz. Aksi halde bir internet sitesine girip sıralamayı “fiyatta göre – yüksekten düşüğe” yaparak zaten en iyi telefonları bulabilirsiniz. Biz en pahalı telefonları bunlar en iyi diye sıralamak yerine farklı bütçelerde en iyi alternatifleri sizlere sunmayı tercih ettik. Lafı daha fazla uzatmadan listemize geçelim;

Reeder P13 Blue 16 GB 3 Gb Ram

Reeder P13 Blue

 • CPU: 2,0 GHz Quad Core
 • Ram: 3 GB
 • Batarya: 4080 mAh
 • Ön Kamera: 5 MP
 • Arka Kamera: 8 Mp
 • Ekran Boyutu: 6.08″
 • Ağırlık: 171g

Listemizin ilk sırasında şaşırtıcı bir modelle başlıyoruz. Cihazımızın en ucuz sıfır akıllı telefonların başında gelen Reeder P13 Blue modeli. Cihazın fiyatına rağmen 3 GB ram sunması en büyük avantajı. Bunun yanında bazı alışveriş sitelerinden alınınca 3 yıl garanti sunması da diğer büyük avantajı. Depolamasının az olması, işlemcisinin güçsüz olması ise en büyük dezavantajı. Tabii ki bu fiyata alınabilecek bir cihazdan fazlasını beklemek de yanlış olacaktır. 1200 TL civarı fiyatla bulunan cihaz özellikle yaşlı ve ilk kez bir akıllı telefona geçecek, sadece bir iki tane sosyal medya uygulaması ve Whatsapp kullanacak, sadece “alo alo” demek için kullanacak ama arada da internetten bir iki şeye bakacak insanlar için ideal telefon olmakta.

Reeder P13 Blue 16 GB 3 Gb Ram Fiyatı

En iyi f/p telefonu: Reeder P13 Blue 16 GB 3 Gb Ram

Reeder P13 Blue 16 GB 3 Gb Ram Yorumları


Hepsiburada.com Kullanıcısı diyor ki:

Bu fiyata bu kadar özellikli bir telefon harika. Telefonda teferruatlı işi olmayan ve lüzumsuz özelliklere kamyon yüküyle para vermenin manası yok. Başlangıç seviyesi bir telefon olsada gerek özellikleri ( yüz tanıma, parmak izi okuyucu, derinlik kamerası v.s ) ve uzun süren pil ömrü ile bence fiyat/fayda olarak 10 üzerinden 10. Büyük beklentiler yerine normal beklentileri olan kişiler bu fiyata kaçırmasın derim.

Hepsiburada.com Kullanıcısı diyor ki:

Çok yüksek performanslı bir cihaz değil ama 16 GB hafıza ve 3 GB RAM ile ancak bu kadar olur. Yedek telefon olarak aldım. Çantamda duruyor. Lazım oldukça kullanıyorum. Bence bu fiyata alınabilecek bir cihaz. Fazla düşünmeye gerek yok.


Samsung Galaxy Z Fold 3 5G

Samsung Galaxy Z Fold 3 5g

 • CPU: 2.84 GHz (8 Core)
 • Ram: 12 GB
 • Batarya: 4400 mAh
 • Ön Kamera: 10 MP
 • Arka Kamera: 12 MP + 12 MP + 12 MP
 • Ekran Boyutu: 7.6″
 • Ağırlık: 271g

Telefonun hızlıca teknik özelliklerine bakacak olursak; 12 MP 4K çekim imkânı sunan arka kamera, 12 Gb Ram, Qualcomm Snapdragon 888 5G işlemci, 120 HZ, HDR10 Plus desteğine sahip 1200 nits parlaklık sunan 7.6 inç katlanabilir ekran, 256 veya 512 GB UFS 3.1 desteğine sahip depolama, 8K çekim yapabilen EİS özelliğine sahip ön kamera.

Temel olarak özellikleri böyle olan Fold 3 Android telefon tarafında alınabilecek en pahalı ama en özellikli telefonlardan birisi. Aradığınız tüm özellikleri hatta fazlasını size sunacaktır. En iyi kamera, en iyi işlemci gibi bütün enlerin üstüne bir de katlanabilir ekran gibi yepyeni bir teknolojinin sizlere sunulduğu bir cihazdır. Benim ihtiyacım çok ama param daha da çok diyenler için biçilmiş kaftandır. Fiyatı ise 25 Bin TL civarında satılmaktadır.

Samsung Galaxy Z Fold 3 5G Fiyatı

En iyi katlanan telefon: Samsung Galaxy Z Fold 3 5G

Samsung Galaxy Z Fold 3 5G Yorumları


Hepsiburada.com Kullanıcısı diyor ki:

Avantajları: Hem cep telefonu, hem tablet Dezavantajları: Telefon oldukça ağır (270 gr), bataryası 1 tam günü çıkarmıyor, kalemi ayrıca satın almanız gerekiyor, elde tutmak zor, elinizden kayıp düşecek gibi. menteşesini de koruyacak zarif ama sağlam bir kılıf bulmak zor

Hepsiburada.com Kullanıcısı diyor ki:

Telefon güzel. Tablet ve telefon kullanan biriydim, tablet ihtiyacını gerçekten gideriyor. Ekran hızı, kamera özellikleri vs. zaten her yerde yorumlanıyor. Ben henüz arka kamera ile selfie çekmeye alışamadım, telefon açıkken elde tutması zor olduğu için selfie arka kamerayla zor oluyor. Selfie için ön kamera ise çoğu kişiye yetersiz gelebilir.


Samsung Galaxy S22 Ultra

Samsung Galaxy S22 Ultra

 • CPU: 3.0 GHz(8 Core)
 • Ram: 8 GB
 • Batarya: 5000 mAh
 • Ön Kamera: 40 MP
 • Arka Kamera: 108 MP + 10 MP + 12 MP + 10 MP
 • Ekran Boyutu: 6.8″
 • Ağırlık: #

Yine öncelikle teknik özelliklerine bakacak olursak; 6.8 inç ekran 120 HZ, 1750 nits parlaklık sunan HDR10 Plus desteğine sahip bir ekran, 8 veya 12 Gb ram, Exynos 2200 işlemci, 5000 mAh batarya, 108 MP 8K çekim yapabilen arka, 40 MP 4 K çekim yapabilen ön kamera.

Yine aradığınız her alanda en iyisi sunan fakat katlanamayan alternatif. Yazacak çok bir şey yok. Param çok ama katlanabilirlik gibi güncel bir teknolojiyi istemiyorum, standart bir telefonum olsun diyenler için kuşkusuz Android tarafının en güçlü cihazı. Fiyatı ise 22 Bin TL’den başlamakta.

Samsung Galaxy S22 Ultra Fiyatı

En iyi Android telefon: Samsung Galaxy S22 Ultra

Samsung Galaxy S22 Ultra Yorumları

Henüz yorum yazılmamış

iPhone 13 Pro Max

Iphone 13 Pro Max

 • CPU: 3.2 GHz (6 Core)
 • Ram: 6 GB
 • Batarya: 4325 mAh
 • Ön Kamera: 12 MP
 • Arka Kamera: 12 MP + 12 MP + 12 MP
 • Ekran Boyutu: 6.7″
 • Ağırlık: 240g

iPhone 13 Pro Max 6.7 inç 1284×2778 OLED, 120HZ, 1000 nits parlaklık sunan ekran, Apple A15 Bionic işlemci, 6 Gb Ram, 12 MP 4K çekim yapabilen arka, 12 MP 4K çekim yapabilen ön kamera, 4352 mAh batarya ile beraber gelmektedir.

Ben iOS kullanmak istiyorum, kameradan, işlemciye de her şeyin en iyisini kullanmak istiyorum diyenler için biçilmiş kaftan. iPhone tarafının en güçlü cihazı. Fiyatı ise bir hayli yüksek.

iPhone 13 Pro Max Fiyatı

En iyi iOS telefon: iPhone 13 Pro Max

iPhone 13 Pro Max Yorumları


Hepsiburada.com Kullanıcısı diyor ki:

Yaklaşık 2 haftadır kullanıyorum ve memnunum . Batarya performansı gayet iyi standart günlük kullanımda 2 gün kullanma ihtimaliniz var . Kamera performansı güzel düşük ışık performansı gayet iyi ve video da lens sabitleyici iyi çalışıyor, prores ve raw formatı imkanları güzel. Özellikle stereo ses özelliği gayet kaliteli işlenmiş ahize kısmındaki hoparlör güçlendirilmiş , kaliteli ses veriyor. Selfie kamerası da kaliteli ama bu paraları verince mükemmeli arıyorsunuz haliyle düşük ışık yüksek ışıkta çalışabilen en kaliteli kamerasından biri selfie olmalı daha da iyi olmalıydı belki , bir diğer olumsuz tarafı da herkesin hak vereceği gibi fiyatı 🙂

Hepsiburada.com Kullanıcısı diyor ki:

Fiyatı uçuk herkesin erişebileceği bantta değil ve fiyatını hak ediyor/etmiyor geyiğini yapamıyorum malesef. Ama cihaz iPhone olduğu için performansdan ödün vermeden 5 sene kullanılabilme gerçeği var. 3 gündür elimde gözüme çarpan eksisi yok, en büyük faydalar 120hz harika ekran ve muhteşem pil performansı. Kamera tarafında makro çekime hayran kaldım, işlemci zaten konuşmaya gerek yok açık ara diğer işlemcilerden 1 sene önden gidiyor.


Xiaomi Redmi Note 9 Pro

Xiaomi Redmi Note 9 Pro

 • CPU: 2.3 GHz (8 Core)
 • Ram: 6 GB
 • Batarya: 5020 mAh
 • Ön Kamera: 16 MP
 • Arka Kamera: 64 MP + 8 MP + 5 MP + 2 MP
 • Ekran Boyutu: 6.67″
 • Ağırlık: 209g

Biraz daha biz fanilere yönelik çok ucuz olmasa da mevcut piyasa şartlarında alınabilecek en iyi cihazlardan birisi. 4000 TL civarındaki satış fiyatı ile her şeyden az az sunan bir cihaz. Kamerası en iyi olmasa da özellikle gündüz çekimlerinde size fazlası ile yetecektir, ekranı ortalama bir görüntü kalitesi sunacaktır, güneş altında bile görüş problemi yaşatmayacaktır, 64 gb depolaması ile sınırda yer alsa da hızlı bir depolamaya sahiptir. Snapdragon 720G işlemcisi ile günlük ihtiyaçlarınızı fazlası ile karşılayacaktır. Saydığımız özelliklerden de anlayabileceğiniz gibi size her şeyden azar azar veren günlük kullanımda üzmeyecek ama hiçbir alanda da en iyisini sunmayacak bir cihazdır. 4000 TL bütçe ile alınabilecek en iyi alternatiflerden birisidir.

Xiaomi Redmi Note 9 Pro Fiyatı

En iyi orta bütçeli Android telefon: Xiaomi Redmi Note 9 Pro

Xiaomi Redmi Note 9 Pro Yorumları


Hepsiburada.com Kullanıcısı diyor ki:

5 aydır kullanıyorum yorumlara bakarak almıştım bende ve gerçekten bu fiyata mükemmel bir telefon çok memnunum güncelleme konusunda biraz yavaş fazla bekletiyorlar onun dışında her şey mükemmel kamera özellikleri çok güzel dış çekimde ekstra güzel çekiyor şarjı 1.5 gün dayanıyor çok aktif kullanıyorum bunun altını çizeyim çünkü iPhone 6 yarım gün anca gidiyordu

Hepsiburada.com Kullanıcısı diyor ki:

Telefonu 3 aydır kullanıyorum, öncelikle ekranı çok büyük ve hem oyun oynarken hem de video izlerken beni memnun etti, işlemcisi zaten aynı segmentteki diğer telefonlarla hemen hemen aynı performansı veriyor, yeşil rengi çok hoş duruyor(özellikle de arkadaki alt taraftaki koyu renkli çizgiler),telefonun üstünde bulunan kızıl ötesi sensör ile en basitinden televizyona baglanabiliyorsunuz bu da çok hoşuma gitti, kamerası yeterli fotoğraf çekiyor,parmak izi okuyucunun yana konması kolaylık sağlamış, ben memnunum almak isteyenlere öneririm .


iPhone SE

Iphone Se

 • CPU: 2.65 GHZ + 1.8 GHZ (6 Core)
 • Ram: 4 GB
 • Batarya: 2018 mAh
 • Ön Kamera: 7 MP
 • Arka Kamera: 12 MP
 • Ekran Boyutu: 4.7″
 • Ağırlık: 144g

Küçük telefon arayanlar için en iyi tercihlerden birisi. Eski kasada yeni işlemci ve özellikleri sunan iPhone modeli. İOS kullanmak isteyen ama küçük boyutlu bir telefon arayanların ilk tercihi olabilecek bir cihaz. Fakat fiyatı sunduklarına göre maalesef yüksek kalmakta. Bu fiyat seviyesine özellikle Android tarafında daha iyi cihazlar bulunabilmekte. Yine de İOS çalıştıran ufak bir cihaz arayanlar için iyi bir tercih olmakta. Fiyatı ise 7300 TL civarında bulunmakta.

iPhone SE Fiyatı

En iyi orta bütçeli iOS telefon: iPhone SE

iPhone SE Yorumları


Gittigidiyor.com Kullanıcısı diyor ki:

Şarj süresi ile ilgili aşırı negatif şey okumuştum ama yine de aldım, 4 gündür kullanıyorum ve anlatıldığı kadar kötü değil. Küçük ekranlı ve ekonomik bir iPhone almak istiyorsanız mükemmel seçim olur. Biraz daha verebilirseniz XR da iyi bir seçim. Ama zaten büyük olan SE'den de büyük bir ekranla geliyor. Bana uygun değildi.

Gittigidiyor.com Kullanıcısı diyor ki:

Telefonu alalı 1 haftadan fazla oldu izlenimlerim ise bu cihaz hakkında gayet başarılı olduğu yönünde. Bu fiyata güncel, böyle güçlü bir donanıma sahip ve tahminen 3 yıl da yeni iOS güncellemeleri alacağını da düşünürsek Apple severlerin mutlaka değerlendirebileceği bir model.


Oppo A15s

Oppo A15s

 • CPU: 2.35 GHZ + 1.8 GHZ (8 Core)
 • Ram: 4 GB
 • Batarya: 4230 mAh
 • Ön Kamera: 8 MP
 • Arka Kamera: 13 MP + 2 MP + 2 MP
 • Ekran Boyutu: 6.52
 • Ağırlık: 177g

Çok fazla özellik sunmasa da giriş seviyesindeki en iyi cihazlardan birisi. İşlemci, depolama, kamera gibi her konuda Reeder P13 Blue’den daha iyi tabii ki fiyat olarak da daha pahalı bir telefon. Yaklaşık 2900 TL’ye satılan cihaz giriş seviyesindeki en iyi telefonlardan birisi. Kamerasından ekranına her alanda ucuz olmak için yapıldığını belli etse de fazla bir ihtiyacı olmayan beklentisi az olan insanlar için fazlaca yeterli bir cihaz.

Oppo A15s Fiyatı

En iyi giriş seviyesi Android telefon: Oppo A15s

Oppo A15s Yorumları


Hepsiburada.com Kullanıcısı diyor ki:

Ürün gerçekten çok güzel orta segment bir telefon mavi düşünüyordum ama siyah aldım ve siyahi çok güzel parlak bir siyahi görünümü var ve hissiyatı ve duruşu güzel işlemci Media tek işlemci olması na rağmen işletimi güzel şu ana kadar bir donma kasma sorunu yaşamadım alacak olanlara tavsiye ederim

Hepsiburada.com Kullanıcısı diyor ki:

Telefon kendisinden beklenen performansı karşılıyor. Batarya performansı iyi. Kamera, işlemci ekran gayet tatmin edici. Kasma kilitlenme yok. Bence verdiğiniz paranın karşılığını fazlasıyla alacağınız bir ürün.


Samsung Galaxy M52 5G

Samsung Galaxy M52 5g

 • CPU: 2.4 GHZ + 1.8 GHZ (8 Core)
 • Ram: 6-8 GB
 • Batarya: 5000 mAh
 • Ön Kamera: 32 MP
 • Arka Kamera: 64 MP + 12 MP + 5 MP
 • Ekran Boyutu: 6.7″
 • Ağırlık: 173g

Samsung genellikle Android tarafının en pahalı cihazlarını üreten firma oluyor. Fakat M52 ile bu sıfattan biraz kurtulup fiyat / performans oranı yüksek bir telefon üretti. 5700 TL’ye satılan cihaz bu fiyat aralığındaki en iyi seçenek olmakta.

Teknik özellikleri; Qualcomm Snapdragon 778G 5G işlemci, 6 veya 8 gb ram seçenekleri, 5000 mAh pil, 6.7 inç Amoled, 120 Hz ekran, 64 MP 4K 30 FPS çekim yapabilen ana arka kamera, 32 MP 4K 30 fps çekim yapabilen ön kamera ve 128 Gb depolama alanı olarak karşımıza çıkıyor.
Fiyat segmentinde gerek kamerası gerekse de ekranı ile öne çıkıyor. 5000 mAh’lık pil kapasitesi uzun süre dayanacak bir pil ömrü sunuyor. Samsung kalitesini de cihazda hissetmek mümkün. GPS, WİFİ gibi özellikleri rakiplerinden bariz bir şekilde daha iyi çalışıyor. Bunun yanında fiyatı da piyasa şartlarında ortalama bir fiyatta kalıyor. Eğer bu fiyatlarda bir telefon arıyorsanız alabileceğiniz en iyi seçeneklerden birisi oluyor. Bütçenizi fazla zorlamak istemiyorsanız 6 GB ram sunan modeli de gayet yeterli geliyor.

Samsung Galaxy M52 5G Fiyatı

Samsung Galaxy M52 5G Yorumları


Hepsiburada.com Kullanıcısı diyor ki:

Telefon gayet güzel ve akıcı özellikle ekranı için aldım ben. Poco x3 pro ile ikisi arasında kalmıştım ben samsungu tercih ettim. Pugb wildrift oynuyorum hiçbir sorun yok gayet akıcı. Şarjı da iyi gidiyor. Şu an telefonumdan yazıyorum. Yaklaşık 2 haftadır kullanıyorum gayet memnunum düşünen arkadaşlara tavsiye ediyorum.

Hepsiburada.com Kullanıcısı diyor ki:

Bu telefonu 1 ay önce kendime sipariş vermiştim. Eşimin telefonu bozulunca onun isteği uzerine aynı telefondan ona da sipariş verdim. Bu fiyatlarda alınabilecek en iyi telefon. Elinize aldığınızda ince, zarif ve cok hafif. Kaba durmuyo. Telefonun dış kasası kaliteli. Ekran büyüklüğü çok iyi. Telefon içeriğinde uygulamalar arası geçişler hızlı. Şarji uzun süre gidiyo. Telefondan memnunum.


Xiaomi Redmi 9C

Xiaomi Redmi 9c.

 • CPU: 2.3 GHZ + 1.8 GHZ (8 Core)
 • Ram: 2-4 GB
 • Batarya: 5000 mAh
 • Ön Kamera: 5 MP
 • Arka Kamera: 13 MP + 2 MP + 2 MP
 • Ekran Boyutu: 6.53″
 • Ağırlık: 196g

Bir diğer ucuz telefon alternatifimiz de Xiaomi’den geliyor. 2200-2300 TL bandında satılan telefon ekonomik bir model olduğunu belli etse de günlük kullanım için yeterli kalıyor. Ekran özellikleri olarak fazla bir şey sunmayan cihaz 32 gb depolaması ve 2 GB rami ile maalesef biraz akıllarda soru işareti bırakıyor. Her ne kadar işlemci olarak Reeder P13 Blue’den daha iyi olsa da ram konusunda rakibinin gerisinde kalıyor. Yine de 2000 TL bütçe ile bir telefon arıyorsanız değerlendirebileceğiniz seçeneklerden birisi oluyor. Fazlaca arka planda uygulama çalıştırıyorsanız ise asla bakmamanız ve almamanız gereken cihazlardan oluyor.

Xiaomi Redmi 9C Fiyatı

Xiaomi Redmi 9C Yorumları


Hepsiburada.com Kullanıcısı diyor ki:

Ürünü anneme aldım. İşlemcisiyle ilgili olumsuz yorumlar vardı ama annem için problem olmayacağını düşündüm. Annemin yaklaşık 1 aylık kullanımı sonucu çok memnun. Sürekli video izliyor, fotoğraf çekiyor, alışveriş sosyal medya tipi uygulamalar yükledi. Şarjı çok uzun gidiyor, performansı da gayet iyi.

Hepsiburada.com Kullanıcısı diyor ki:

ürünü yaklaşık 5-6 aydır kullanıyorum. çok memnunum. internette videolarını çok izledim, aldığıma pişman olmadım


Samsung Galaxy S21 Plus 5G

Samsung Galaxy S21 Plus 5g

 • CPU: 2.9 GHZ + 2.8 GHZ + 2.2 GHZ (8 Core)
 • Ram: 8 GB
 • Batarya: 4800 mAh
 • Ön Kamera: 10 MP
 • Arka Kamera: 12 MP + 64 MP + 12 MP
 • Ekran Boyutu: 6.7″
 • Ağırlık: 200g

Her ne kadar 10.000 TL gibi ciddi bir fiyatı olsa da bu fiyata satılan cihazlar içerisinde iyi bir konuma oturuyor. Yeni modellerinin çıkması ile düşen fiyatı s21 Plus’ı cezbedici hale getiriyor. Her ne kadar biraz eskimiş olsa da sundukları ile hala piyasadaki çoğu telefondan iyi bir konumda bulunuyor.

Teknik olarak bize; Exynos 2100 işlemci, 8 Gb ram, 6.7 inç Amoled, 120 Hz yenileme hızı sunan, 1300 nits parlaklıkta HDR 10 plus bir ekran, IP68 suya karşı dayanıklılık, 64 MP, 4K çekim yapabilen ana arka kamera, 10 MP 4K 30 fps çekim yapabilen ön kamera sunmakta.

Bu özellikleri ile günlük kullanımın da ötesinde her türlü ihtiyacımızı karşılayabilecek, fotoğraf anlamında da bizi fazlaca memnun edecek bir cihaz. S22 serisine göre kamera anlamında geride kalsa da diğer konularda asla eksiklik yaşatmayacaktır. En günceli olsun diye bir takıntınız yoksa veya bütçeniz sonsuz değilse tercih edilebilecek cihazlardan birisi. 10 Bin TL gibi bir bütçe ile telefon arayışındaysanız mutlak değerlendirmeniz ve bakmanız gereken cihazlardan birisi.

Samsung Galaxy S21 Plus 5G Fiyatı

10000 TL civarında en iyi telefon: Samsung Galaxy S21 Plus 5G

Samsung Galaxy S21 Plus 5G Yorumları


Hepsiburada.com Kullanıcısı diyor ki:

Kamera mükemmel işler çıkarıyor, özellikle video görüntü kalitesi inanılmaz. Ekran klasik samsung amoled standartı. Çok çok iyi. Batarya yoğun kullanan kişiler için 1,5 gün yetecektir. Isınma sorununa rastlamadım ama işlemciye yüklenecek oyunlar oynayan birisi değilim. Yaz günü ve fazla güç kullanan oyunlar oynayanların deneyimi nasıl olur bilemem. Android 12 hemen güncelleme yaptım. Telefon oldukça stabl çalışıyor. Arka kamera çıkıntısı sorun olmaması için mutlaka silikon koruyucu öneririm.

Hepsiburada.com Kullanıcısı diyor ki:

1 aydir kullaniyorum s9 plustan geçiş yaptim. Batarya konusunda yuzde 50 fark var hissedilir derecede. Telefon da oldukca hizli. Ultra modelini almaya pek gerek yok. Kavisli ekran olmamasi bir bakima daha avantajli oluyor. Kendi uzerinde bir ekran koruyucu ile geliyor.


TCL L7 32 GB

Tcl L7 32 Gb

 • CPU: 1,3 GHZ (4 Core)
 • Ram: 2 GB
 • Batarya: 3000 mAh
 • Ön Kamera: 8 MP
 • Arka Kamera: 8 MP
 • Ekran Boyutu: 5.5″
 • Ağırlık: 168g

Düşük bütçe ile alınabilecek telefonlardan birisi de TCL L7 oluyor. L7 en büyük rakibi Reeder’e göre daha fazla depolama sunarken ondan 1 gb daha az ram sunmakta. (2 gb rami bulunuyor). Ekran, işlemci gibi konularda neredeyse aynı özellikleri sunmakta. Burada ben arka planda çok fazla uygulama mı çalıştıracağım yoksa benim için depolama mı daha önemli sorusunu kendinize yöneltmeli ve bu iki seçenek arasında birisine karar vermelisiniz.

TCL L7 32 GB Fiyatı

TCL L7 32 GB Yorumları


Hepsiburada.com Kullanıcısı diyor ki:

Kaliteli bir ürün, uygun fiyatlı ama kullanışlı, özellikleri ve işçiliği güzel ben beğendim ve keyifle kullanıyorum. iPhone sahibiyim diğer hatlarım için ikinci telefon olarak aldım ama gerçekten güzel cihaz, olumsuz yorumları anlamadım sonuçta uygun fiyatlı cihaz iphone 12, 13 performansı beklemek yanlış olur. Ses güzel, ekran güzel, dokunmatik güzel, batarya süresi güzel, şarj ve kablo güzel, kamera ortalama performans vs. Bu fiyata türkiye şartlarında çok iyi bir telefon düşünmeyin bence, günlük işler için kullanılacaksa harika ama oyun, fotoğraf ve video cihazı değil elbette, o zaman başka cihaz bakın.

Hepsiburada.com Kullanıcısı diyor ki:

İleri yaş ebeveynler için harika bir telefon. Anneme aldım, ilk akıllı telefonu ve iki günde çözdü. Gereksiz karışık ayrıntılar yok. Kamerasi da gayet iyi. Sarji 2.5 gün gidiyor aktif telefon ve görüntülü görüşme yaptığı halde. Yazılım ve uygulama güncellemeleri de yapılıyor.


iPhone 12 Mini

Iphone 12 Mini

 • CPU: 3.1 GHZ + 1.8 GHZ (6 Core)
 • Ram: 4 GB
 • Batarya: 2227 mAh
 • Ön Kamera: 12 MP
 • Arka Kamera: 12 MP + 12 MP
 • Ekran Boyutu: 5.4″
 • Ağırlık: 135g

iPhone kullanmak isteyip üstüne de ufak boyutlu bir telefon arayanlar için en iyi seçeneklerden birisi iPhone 12 Mini. 14 Bin TL’lik (256 gb modeli için) fiyatı ile de f/p oranı en yüksek cihazlardan birisi. Eğer işletim sistemi tercihi konusunda illa Android olsun diye ısrarı olmayan birisiyseniz mutlaka bakabileceğiniz cihazlardan birisi. Kamera, işlemci ve diğer konularda en iyisi olmasa da fiyatına oranla fazlaca özellik sunan bir cihaz. Teknik özelliklere bu modelde çok fazla girmeden bu fiyata alınabilecek gerek Android gerekse de İOS tarafında en iyi seçeneklerden birisi olduğunu söylememiz mümkün.

iPhone 12 Mini Fiyatı

iPhone 12 Mini Yorumları


Hepsiburada.com Kullanıcısı diyor ki:

Öncelikle telefonun boyutu harika! Tabii bu oldukça subjektif bir konu ancak eğer siz de son yıllar giderek artan ekran boyutlarından, dolayısıyla giderek büyüyen telefonlardan hoşlanmıyorsanız tam size göre bir cihaz. Boyut olarak iphone 6s modelinden nerdeyse daha küçük ama çok daha büyük bir ekrana sahip. Normal iPhone 12'den teknik özellikler olarak bir farkı yok. Kamerası da aynı. Tek fark büyük fark batarya ki gayet normal. Alırken tek çekincem batarya performansı idi. Alalı çok uzun süre olmadı ancak batarya performansından da gayet memnunum. Kullanmaya başladığımdan beri günde ortalama 4 saat ekran süresine sahibim ve günü çok rahatlıkla çıkarabiliyorum. Ekran kalitesi çok çok iyi. Boyutu küçük olmasına rağmen 5.4 inç OLED ekrana sahip ki iphone 12 pro ile aynı teknolojiye sahip bir ekran. Özetle telefon küçük bir canavar. Oldukça memnunum. Bu boyutta son teknoloji bir telefon üretilmesinden ötürü ayrıca mutluyum.

Hepsiburada.com Kullanıcısı diyor ki:

Telefon tek kelime ile mükemmel. Bazlama gibi ele avuca sığmayan telefonlardan hiç hoşlanmıyorum. Bu bana göre biçilmiş kaftan. Milimetrik olarak tasarlanmış ergonomik bir yapısı var. Çok seri ve kamerası oldukça iyi. Tavsiye ederim.


Galaxy Note 20

Galaxy Note 20

 • CPU: 2.73 GHZ + 2.50 GHZ + 2.0 GHZ (8 core)
 • Ram: 8 GB
 • Batarya: 4252 mAh
 • Ön Kamera: 10 MP
 • Arka Kamera: 12 MP + 64 MP + 12 MP
 • Ekran Boyutu: 6.7″
 • Ağırlık: 192g

Ekstra kalemi ve 10 Bin TL altı fiyatı ile öne çıkan bir cihaz. 8-9 Bin TL bandında bir cihaz arıyorsanız tercihleriniz arasında mutlaka bulunmalı. Teknik özellik olarak; 6.7 inç Amoled HDR 10 plus ekran, 8 çekirdekli Exynos 990 işlemci, 8 GB ram ve 256 gb depolama alanı 64 MP 8 K çekim yapabilen ana arka kamera, 4252 mAh batarya kapasitesi, 10 MP 4k çekim yapabilen ön kamerayı bizlere sunuyor.

9000 TL gibi bir bütçe ile tüm ihtiyaçlarınızı karışlayabilecek bir telefon olarak karşımıza çıkıyor. En güncel modellerden olmasa da sundukları ile fiyat segmentinin en iyi tercihleri arasında yer alıyor. Kalem ekstrası ile de dikkat çekiyor. Kalemi sayesinde ekstra özellikleri bize sunuyor.

Galaxy Note 20 Fiyatı

Galaxy Note 20 Yorumları


Hepsiburada.com Kullanıcısı diyor ki:

Yaklaşık 2 yıldır kullandığım telefondur. İş hayatında aktif olarak kalemi de kullanıyorum. Ne hızında ne de batarya performansında düşüş olmadı. Bu deneyimime güvenerek eşime de aynı telefondan aldım. Bence Samsung'un yaptığı en iddialı telefonudur.

Hepsiburada.com Kullanıcısı diyor ki:

Oldukça kullanışlı düz ekran olması bence kullanımı kolaylaştırıyor kenarlardaki bombeli ekranlar kullanımı bana avantaj gelmiyor işlemci ve fotoğraf kalitesi oldukça iyi tek sıkıntı harici hafıza kartı yok


En iyi Telefon 5

Sonuç

Maalesef günümüzde telefon fiyatları fazlaca artmış durumda. Artık orta halli bir cihaz almak için bile 4-6 bin TL arası bir fiyatı gözden çıkarmamız gerekiyor. Yukarıdaki listede her türlü bütçeye uygun bir telefon tavsiyesi bulunuyor. Tabii ki her insana önerilebilecek telefon ihtiyaca göre değişiklik gösteriyor. Kimisi için kamera önemliyken kimisi için depolaması önem kazanabiliyor. Bu nedenle telefon arayışındaysanız ilk yapmanız gereken mutlaka ihtiyaçlarınızı belirleyip buna uygun da bir bütçe sınırlaması koymak. Başta da dediğimiz gibi ihtiyacınız olan özelliği kısmayıp, ihtiyacınız olmayan özelliğe de fazla para vermemek. Aksi halde az paraya telefon aldım sanarken ihtiyaçlarınızı karşılamadığı için yeni bir telefon almak zorunda kalabilir veya hiç kullanmayacağınız bir özellik için binlerce lira fazladan verebilirsiniz. Satın almadan öne mutlaka plan yapmak bu bağlamda büyük bir önem taşımaktadır. Telefon alırken yukarıda saydığımız tüm noktalara dikkat ederek önerdiğimiz örnek modelleri de inceleyerek bir telefon almaya karar verebilirsiniz. Sizin ihtiyacınıza en uygun telefonu yine kendinizin belirleyeceğini unutmamalısınız.

Bu yazı size yardımcı oldu mu?

Default image
Tümay Kılınç

TuketiciDergisi.com'un kurucusu ve aynı zamanda içerik kalite sorumlusuyum. 2018 yılında kurduğum TuketiciDergisi.com sitesi ile tüketicilere doğru bilgiyi objektif bir şekilde, satış kaygısı yapmadan ve markalardan reklam ücreti almadan sizlerle buluşturmayı hedefliyorum. Eğer bir sorunuz ya da isteğiniz olur ise, yorum yapmaktan ya da benimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.