En İyi Elektrikli Scooter Modelleri ve Tavsiyeleri (2022)

Bugünlerde hemen hemen her yerde elektrikli scooter ile işe gidenler, derse giden öğrenciler ve toplu taşıma zahmetinden kaçınmak isteyen insanları görüyoruz. Bu araçlar ulaşım için çok kullanışlı olup, ayrıca bir arabadan çok daha ucuz ve akülü oldukları için de çok daha çevre dostudurlar.

E-scooter’lar daha temiz, daha çevreci ve daha sürdürülebilir bir ulaşım imkanı sunuyor. Ayrıca, toplu taşımanın yaygın olarak kullanılmadığı büyük şehirler gibi sıkışık bölgelerde, yolculara zaman ve para tasarrufu da sağlayabilirler. Karbon ayak izinizi sınırlandırmanıza, hava kirliliğini ve yol tıkanıklığını en aza indirmenize yardımcı olmalarından bahsetmiyoruz bile.

En iyi elektrikli scooter: Xiaomi Electric Scooter 3
En çok tercih edilen scooter: Xiaomi Elektrikli Scooter Pro 2
En iyi f/p scooter: Cybersoul X3 Pro
Ağır kullanıcılar için en iyisi: Onvo OV-011 Elektrikli Scooter
Sitede incelenen ürün linklerine tıklanıp satın alındığı zaman, bir miktar da biz kazanıyoruz. Bizim aldığımız komisyon sizin satın alma fiyatınızı etkilemiyor. Daha fazla öğrenmek için tıklayın

En Iyi Elektrikli Scooter 5

Elektrikli scooterların kötü bir şöhrete sahip olduğunun farkındayız, ancak bunun nedeni bu harika e-araçlar değil. Bunun nedeni daha çok sorumsuz sürücülerin yanı sıra oldukça yeni olmaları nedeniyle kamuya açık yollarda ve caddelerde kullanımlarını tam olarak belirleyemeyen yol kurallarıdır. E-scooter’lar güvenli bir şekilde kullanıldığında, aslında sürücülere ve çevreye pek çok fayda sağlamaktadır.

En iyi bütçeli e-scooter’lardan daha premium olanlara kadar birçok e-scooter’ı kendimiz test ettik. Şimdi sizlere en iyi elektrikli scooter’ı seçmeniz için yardımcı olmaya çalışacağız.

En Iyi Elektrikli Scooter 4

En İyi Elektrikli Scooter Tavsiyeleri

Xiaomi Electric Scooter 3

Xiaomi Electric Scooter 3

 • Menzil: 30km
 • Şarj Süresi: 5.5 saat
 • Motor Gücü: 600W
 • Taşıma Kapasitesi: 100kg
 • Ağırlık: 13.2kg

Güncel Xiaomi modelleri arasında Xiaomi Electric Scooter 4 Pro’dan sonraki en iyi model Mi Electric Scooter 3’tür. Xiaomi Electric Scooter 4 Pro henüz ülkemizde satışı olmayan bir ürün olduğu için listemize bu ürün ile başlıyoruz. Bu model, maksimum 600W güç sunan ve 25km/s azami hıza ulaşabilen bir elektrik motoruna sahiptir. Kinetik enerji geri kazanım sistemi sayesinde 30km menzile sahip olan Xiaomi Mi Electric Scooter 3, güvenli frenlemeye olanak tanıyan çift disk fren ile donatılmış.

Havacılık standartlarına göre alüminyum ile güçlendirilen gövde, diğer rakip modellere göre çok daha dayanıklı ve uzun ömürlü olmasını sağlıyor. Diğer Xiaomi elektrikli scooterlar gibi bu modeli de katlayıp yanınızda götürebilirsiniz. Katlama sistemi nedeniyle gidon yüksekliği ayarlanamıyor.

Gidon üzerindeki LED ekran, hızınız, pil ömrünüz ve sürüş modunuz dahil olmak üzere gerekli tüm bilgiler için net bir görsel kılavuz sunar. Ayrıca farlarınızın ne zaman açık olduğunu, Bluetooth ile telefonunuza ne zaman bağlandığınızı ve scooter’ın ne zaman kilitlendiğini de gösterir.

Scooter IP54 su ve toz derecesine sahiptir, bu da günlük su sıçramaları ve toz için iyi olduğu ancak gerçekten ıslak koşullar için uygun olmayacağı anlamına gelir. Ayrıca, elektriğe zarar verebileceğinden temizlemek için hortum veya basınçlı yıkama makinesi kullanmamanız gerektiği anlamına gelir.

Bu büyük motor, yokuşlarda da görevini yerine getiriyor. Scooter hafif yokuşlarda hiç sorun yaşamadı ve hiçbir yavaşlama belirtisi göstermedi. Unutulmaması gereken bir nokta, motor devreye girmeden önce yaklaşık 6 km/s hıza ulaşmanız gerektiğidir, bu nedenle ayakta dururken iyi bir kalkış yapmanız gerekir, aksi takdirde hiçbir yere gidemezsiniz.

Xiaomi Mi Electric Scooter 3, 7650mAh ile en büyük bataryaya sahip değil, ancak etkileyici bir 30km menzil sunuyor. Bu rakam ekonomi ayarını yaklaşık 15km/h hızda kullanmaya dayanarak söylüyor olsa da, çoğunlukla spor modunda ve en yüksek hızda kullanarak yaklaşık 27,5 km yol alabildim.

Xiaomi Mi 3, ihtiyacınız olan tüm özellikleri sunarken, gerektiğinde alıp taşıyabileceğiniz kadar küçük ve hafif olan harika bir küçük scooter. Hava dolu lastikleri sayesinde sadece sağlam ve iyi yapılmış hissettirmekle kalmıyor, aynı zamanda oldukça yumuşak bir sürüş sağlıyor.

Xiaomi Mi Elektrikli Scooter 3 Detaylı İncelemesi

Xiaomi Elektrikli Scooter Pro 2

Xiaomi Elektrikli Scooter Pro 2

 • Menzil: 45km
 • Şarj Süresi: 8 saat
 • Motor Gücü: 600W
 • Taşıma Kapasitesi: 100kg
 • Ağırlık: 14.2kg

Xiaomi, yeni scooter serisinin bir parçası olarak M365 Pro elektrikli scooter’ını güncelledi. “M365” takma adını tamamen bırakan yeni scooter, basitçe Xiaomi Pro 2 olarak adlandırılıyor. Buraya kadar her şey çok açık. Peki M365 Pro ile Pro 2 arasındaki farklar nelerdir? Öğrenmek için Xiaomi Pro 2 elektrikli scooter’a iyice bir göz atalım.

M365 gibi Pro 2 de basit bir katlanabilir tasarıma, 45 km menzile ve 25 km/s azami hıza sahip. Ayrıca hız sabitleyici, ön ve arka ışıklar, E-ABS frenler, telefon uygulaması ve pnömatik lastiklere sahip. Şasi de temel olarak M365 Pro ile aynı. Katlama sistemi nedeniyle gidon yüksekliği ayarlanamıyor.

Scooter’ın bataryası tabanda yer alıyor ve şasinin kendisi alüminyumdan üretilmiş. Güçlü bir his veriyor ve katlama mekanizması birkaç saniye içinde katlanabileceği veya açılabileceği anlamına geliyor (Xiaomi üç saniye diyor). 14,2 kg ile bu scooter çok fazla ağır olmasa da menzili yeterlidir. Basitçe söylemek gerekirse, bir scooter’ın menzili ile ağırlığı arasında doğrudan bir ilişki vardır. 

M365 Pro gibi Pro 2 de dengeli ve kontrolü kolay (dar bir dönüş yapmadığınız sürece). Xiaomi lastikleri 8,5 inç çapında ve pnömatiktir. Buradaki fikir, hava dolu lastiklerin sürüşü daha yumuşak hale getirmesidir. Bununla birlikte, süspansiyon yoktur, bu nedenle iki seçenek arasında gerçekten bir değiş tokuş söz konusudur.

Pro 2’nin bataryası M365 Pro ile aynı kapasite ve güce sahip ve 25 km/sa azami hız ve 45 km menzil değerlerini koruyor. Menzil oldukça doğru ancak en yüksek hıza genellikle tam olarak ulaşılamıyor. Xiaomi’ye göre bataryadaki iyileştirme bundan daha ince ve daha hızlı şarj süresi (8 saat) ve daha uzun genel kullanım ömrü (belki de daha önemli olan) sağlıyor. Pil seviyesi %5’in altına düştüğünde scooter performansının da düştüğünü belirtmek gerekir.

Xiaomi Pro 2 Scooter Detaylı İncelemesi

Ninebot by Segway Max G30 II

Ninebot By Segway Max G30 Ii

 • Menzil: 65km
 • Şarj Süresi:6 saat
 • Motor Gücü:700W
 • Taşıma Kapasitesi: 100kg
 • Ağırlık: 19.1kg

Ninebot Max, deneyimli bir sürücü değilseniz ancak sizi A noktasından B noktasına götürecek güvenilir ve dayanıklı bir şey arıyorsanız ideal olan orta sınıf bir scooter’dır. 65 kilomtrelik etkileyici menzili ile uzun işe gidip gelmeler veya yavaş sürüşler için en uygunudur.

Ninebot Max pürüzsüz asfaltta iyi performans gösterir ve büyük 10 inç pnömatik kendi kendini iyileştiren lastikler yoldaki bazı tümsek ve tümseklerin üstesinden gelebilir. Bununla birlikte, lastikler Max’in herhangi bir süspansiyona sahip olmadığı gerçeğini telafi etmek için çok fazla şey yapmaz, bu nedenle engebeli arazide dolaşmak akıllıca değildir – sadece bunun için üretilmemiştir.

Hissiyat açısından, Ninebot Max’in gidon tutamakları kalındır, sağlamdır ve scooter’ınızın kontrolünü tamamen elinizde hissetmenizi sağlamak için dokuludur. Gidon üzerindeki şık, merkezi olarak entegre edilmiş LED ekran modernliği haykırıyor. Sadece gözler için bir şölen olmakla kalmaz, aynı zamanda hareket halindeyken sürüş istatistiklerinizi kontrol etmek de inanılmaz derecede kolaydır: mevcut hızdan pil seviyesine, daha fazla görünürlük için ön ve arka ışıklarınızı devreye sokmaya kadar.

Kusursuz siyah boyası ve kalın estetiği ona sinirli bir hava katarak dünyaca ünlü Xiaomi M365’in büyük boyutlu bir versiyonu gibi görünmesini sağlıyor. Güzel tasarlanmış çerçevenin ekstra sağlamlığı Ninebot Max’i daha dayanıklı hale getiriyor.

Ninebot Max, tek bir motora sahip olmasıyla ekstra ağırlığı azaltsa da, en hafif scooter değildir. 19 kg ağırlığındaki scooter’ınızı ne sıklıkla taşıyacağınızı göz önünde bulundurmanız gerekecektir. Maksimum sürücü ağırlığı 100 kg’dır. Scooter’ın hızının ve tepelere tırmanma kabiliyetinin sürücünün ağırlığına bağlı olduğunu unutmamak önemlidir – üst uca doğru iseniz, Max’in bu en yüksek hızlara ulaşmak için daha fazla çalışması gerekecek ve bu da aküyü daha hızlı tüketecek ve daha az kilometre anlamına gelecektir.

Hızlanma açısından, Max’in sıfır başlangıç modu yoktur. Bu, yaklaşık 3 km/s hıza ulaşana kadar scooter’ı hareket ettirmek için tekmelemeniz gerektiği anlamına gelir. Bu, hızlı ivmelenmeyi önler ve bir kez yuvarlanmaya başladığınızda, gaz kolunu hafifletmek önemlidir, aksi takdirde motor devreye girmez. Bu, özellikle scooting konusunda yeniyseniz sizi şaşırtmayacağı için güzel bir güvenlik özelliğidir. Yola çıktıktan sonra gazın tüm gücünü kolaylıkla kullanabilirsiniz.

551W yüksek verimli pil, Max’i tek bir şarjla 65 kilometreye kadar sürebileceğiniz anlamına gelir.

Ninebot Max’in IPX5 su geçirmezlik derecesi makul miktarda yağmurla başa çıkacaktır, ancak IPX derecelendirmelerinin tamamen geçerli bir IP derecelendirmesi olmadığını unutmamak önemlidir (IP54 derecelendirmesinin aksine).

Cybersoul X3 Pro

Cybersoul X3 Pro

 • Menzil: 55km
 • Şarj Süresi:7 saat
 • Motor Gücü:300W
 • Taşıma Kapasitesi: 100kg
 • Ağırlık:16.9kg

Cybersoul/OKAI, geniş bir üretim portföyüne sahip oldukça deneyimli bir şirket, donanım olarak rakiplerinden geri olmamasına şaşırmadım.

Cybersoul X3 Pro elektrikli scooter’ın özellikleri evrenseldir ve kentsel ulaşım yeteneklerinin üst aralığındadır. Hız, yasa gereği maksimum seviyededir ve kilometre performansı, sınıfındaki çoğu rakibinin çok üzerindedir.

Bu arada, neredeyse tüm scooterlar maksimum 100 kg ağırlığa dayanabilirken, Cybersoul X3 Pro elektrikli scooter 110 kg yükler için tasarlanmıştır.

Tutmak için güzel olan tutamakları beğendim. Rahat bir tutuş için büyük ve dokulular. Elektromanyetik ve disk sürücülerden oluşan hibrit fren, hızı nazikçe azaltarak gidonun üzerinden uçmanızı önlüyor, ancak aynı zamanda hızla yavaşlıyor.

Cybersoul 600 watt’lık güçlü bir motora sahiptir. İki sebep için 600 watt güce ihtiyaç vardır: 24 derecelik açıyı ve 110 kg’a kadar olan bir sürücüyle sorunsuz bir şekilde çıkmak. Sadece 16,9 kg ağırlığındaki hafif bir scooter’ın bunu yapabilmesi bile şaşırtıcıdır.

Şarj portu gövdenin sağ tarafında, konumu standart, kablosu uzun ve kullanışlı. 6 saatte şarj oluyor ve tam şarj ile 55 kilometre boyunca sürebiliyorsunuz. Deneyimlere bakılırsa, en iyi rakiplerle güvenle aynı seviyeye denilebilir. Deneyimli Cybersoul markası belli ki ne yaptığını biliyor.

Razor E Prime Air (13173816)

Razor E Prime Air

 • Menzil:12km
 • Şarj Süresi:4 saat
 • Motor Gücü:250W
 • Taşıma Kapasitesi: 90kg
 • Ağırlık:9.9kg

Razor E Prime Air, bu alandaki en saygın şirketlerden birinin yeni elektrikli scooter’ıdır. En yüksek hızı 25 km/h ve hava dolu 8 inç ön lastiği ile konforlu ve eğlenceli bir sürüş sizi bekliyor.

Razor E Prime Air, 250 watt’lık göbekten tahrikli bir motorla çalışır. Scooter saatte 15 mil azami hıza ulaşabilmektedir. Bu, hiçbir şekilde piyasadaki en hızlısı olmasa da, fiyatlandırma ve Türkiye’deki hız sınırınında 25km/h olması göz önüne alındığında oldukça iyi.

E Prime Air’in menzili daha az etkileyici. Razor’a göre, tam şarj sizi 12km veya yaklaşık 40 dakika kesintisiz sürüşe götürecektir (hangisi önce gelirse). Dürüst olmak gerekirse, bu fiyat etiketine sahip bir elektrikli scooter için daha fazlasını beklersiniz. Razor’un scooterlarının çoğunun düşük menzile sahip olması ortak bir özelliklik gibi görünüyor. Menzili önemsiyorsanız ve işe gidip gelmek için bir scooter istiyorsanız, Razor E Prime Air muhtemelen bir hayal kırıklığı olacaktır.

Şimdi bizi gerçekten etkileyen bir şeye gelelim. Bu elektrikli scooter’ın yapı kalitesi genel olarak çok iyi. Razor E Prime Air sadece 10kg ağırlığında ve gücü düşünüldüğünde oldukça hafif. Bu, yapı boyunca malzeme seçimlerinden kaynaklanmaktadır. Örneğin, hem çerçeve hem de alt boru yüksek kaliteli alüminyumdan tasarlanmıştır.

Kollar, sabit ve rahat bir tutuş sağlayan kalıplanmış yumuşak kauçuktan yapılmıştır.

Ek olarak alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta, normal bir E Prime modeli var ve bir de E Prime Air var. Aradaki fark, ön tekerleğin pnömatik hava dolu bir lastik olmasıdır. Genel olarak, havalı lastikler havasız kauçuk olanlardan daha üstündür. Ön lastik, havasız olan scooterların aksine çok daha yumuşak bir sürüş sağlar.

Razor’un bugün bulunduğu yerde olmasının nedenlerinden biri, sürücü güvenliği ve kullanım kolaylığına güçlü bir şekilde odaklanmasıdır. Kendilerini büyük desteğe ve çok hızlı gitmeyen scooterlara sahip bir marka olarak kabul ettirdiler. Onlar için önemli olan daha çok eğlenceli bir deneyim yaşamak. Bu da onları çocuklar için ideal kılıyor – ancak bazı ürünleri yetişkinler için de uygun (bu model de dahil).

Bu model için maksimum binici ağırlığı 90 kg’dir. Çok yüksek değil ancak ürünün hafif olacak şekilde tasarlandığı düşünüldüğünde, burada gerçekten şikayet edilecek bir şey yok.

Bu elektrikli scooter, sadece arada bir vakit geçirmek için güvenilir bir eğlenceye sahip olmak isteyen insanlar içindir. Kolay taşıma için güzelce katlanabilen taşınabilir ve hafif bir şey istiyorsanız, E Prime Air kesinlikle iyi bir seçenektir.

Razor E Prime Air estetik olarak kesinlikle güzel olsa da, eksiklikleri var. Özellikle LED ışıklarının olmaması bizi rahatsız ediyor. Menzil de hakkında çok konuşulacak bir şey değil. Düşük ağırlığı, 25 km/h azami hızı ve hava dolu 8 inç ön lastiği gibi bazı iyi satış noktalarına sahip olsa da, aynı fiyata daha iyi ürünler alabileceğinizi düşünüyoruz.

Sonunda, satın alıp almama kararı size aittir, ancak Razor’un daha iyisini yapabileceğini düşünüyoruz. Bu scooter’ın yarı fiyatına Citymate Plus modeli de tercih edilebilir.

Onvo OV-011 Elektrikli Scooter

Onvo Ov 011 Elektrikli Scooter

 • Menzil: 45km
 • Şarj Süresi: 5 saat
 • Motor Gücü: 500W
 • Taşıma Kapasitesi: 150kg
 • Ağırlık: 23kg

Onvo tam bir fiyat performans ürünü olarak karşımıza çıkıyor. Taşıma kapasitesi ve yokuş çıkma kabiliyeti diğer rakiplerinin bir hayli üzerinde. Peki bu elektrikli scooter satın almaya değer mi?

500w’lik güçlü motoru ve 150 kiloluk taşıma kapasitesi ile, eğer daha önce yavaş ve sıkıcı bir elektrikli scooter deneyimi yaşadıysanız, bu scooter sizi bu sıkıntıdan kurtaracak kadar güçlü. 100 kiloluk bir sürücü ile bile dik yokuşları tırmanabiliyorsunuz. Bunu daha önce Xiaomi m365 scooter ile yapamazdınız mesela.

Pili 5 saatte şarj olan bu scooter, bir tam dolu pil ile 45 km maksimum mesafe sunuyor kullanıcılara. Tabiki bu mesafe sürücünün ağırlığına, sürülen zeminin dikliğine göre değişkenlik gösterebiliyor.

Peki bütün bu artı özelliklerinin yanında şimdi de biraz eksi yönlerinden bahsedelim. Öncelikle scooter’ın ağırlığı piyasadaki diğer scooter’ların bir hayli üzerinde. Brüt ağırlığı tam olarak 23kg. İkinci olarak ise aksesuarların malzeme kalitesi rakiplerie göre daha düşük diyebiliriz. Kendimiz bir sorun ile karşılaşmadık fakat e-ticaret sitelerindeki yorumları
okuduğumuzda müşteri hizmetlerinin sorunları çözmede yetersiz olduğunu gözlemledik.

Sonuç olarak, fiyatına göre maksimum performans alabileceğiniz bir scooter olduğunu söyleyebiliriz. Eğer 100kg üzerinde değilseniz ve çok yokuşlu bir sürüş rotanız yoksa listedeki diğer modelleri de değerlendirebilirsiniz.

En Iyi Elektrikli Scooter 1

Satın Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu bölümde, ihtiyaçlarınız için en uygun scooter’ı aldığınızdan emin olmak için yapmanız gereken en önemli satın alma hususlarını paylaşacağız.

Hız, İvme ve Motor Gücü

İnsanların baktığı ilk özellik genellikle en yüksek hızdır. Elektrikli scooter’ın ne kadar hızlı gidebileceği birçok faktör tarafından belirlenir, ancak motor gücü denklemin en önemli parçasıdır.

Elektrikli scooterlar bir ya da iki motorla donatılmıştır. Daha ucuz modellerde çoğunlukla yalnızca bir motor bulunurken, üst düzey elektrikli scooterlarda iki motor bulunur. Motorlar tekerleklerin içine yerleştirilir ve güçleri genellikle watt cinsinden ölçülür.

Giriş seviyesindeki bir yetişkin elektrikli scooter’ın ortalama azami hızı genellikle 25 KPH civarındayken (Türkiye’de hız sınırı 25 KPH), en hızlı olanlar 75 KPH ve ötesine gidebilir. Almanya gibi ülkeler e-scooter sürüşünü 20 KPH’lik en yüksek hızlarla düzenler, bu nedenle ülkenizde farklı yasalar yoksa veya cesur olmak istemiyorsanız üst düzey bir scooter almak ideal olmayabilir. 

Bununla birlikte, genellikle göz ardı edilen bir husus hızlanmadır. Bu, e-scooter’ınızın hızının ne kadar çabuk artacağını belirler. İyi bir hızlanma, yokuşları kolayca tırmanmanızı sağlayacaktır. Çift motorlu sistemler genellikle belirgin şekilde daha iyi hızlanmaya sahip olacaktır, anca
kişe gidip gelmek için tasarlanan hafif modellerde genellikle tek motor yeterlidir.

Batarya ve Menzil

Elektrikli scooter seçerken bakılması gereken en önemli şey muhtemelen menzildir. Her zaman ne kadar kullanacağınızı ve ne kadar uzağa seyahat etmek istediğinizi göz önünde bulundurun.

Scooter’ı otobüse kadar götürmek mi istiyorsunuz? İşe gidip gelirken uzun yolculuklar mı yapmak istiyorsunuz yoksa sadece hafta sonları oynamak için bir şey mi istiyorsunuz?

Menzil esas olarak akü tarafından belirlenir, ancak sürücü ağırlığı, scooter ağırlığı, arazi ve hız gibi değişkenler de menzili etkiler. Yukarıda önerilen e-scooter’ların çoğu, şarj başına 15+ kilometre menzili kolayca sağlayacaktır ve bazıları altmışlara ulaşacaktır.

Çoğu elektrikli scooter aküsü “lityum-iyon” tipindedir. Hafif, küçük ve az bakım gerektirdikleri için mikro mobilitede son derece popülerdirler. Akü gücü volt cinsinden ölçülür. Voltaj ne kadar yüksek olursa, o kadar fazla akım akabilir. Batarya kapasitesi (menzil için önemlidir) Ah (amper-saat) cinsinden ölçülür. Ne kadar yüksekse o kadar iyidir.

Ah şu anlama gelir: Bir akü 6Ah kapasiteye sahipse, bu 6 amper akım ürettiği ve bir saat içinde boşaldığı anlamına gelir. Bazen scooter markaları istatistiklerini abartabilir, bu nedenle scooterları Ah bazında karşılaştırabilmek her zaman daha iyidir.

Güvenlik sizin için bir öncelikse, lityum bataryalı herhangi bir scooter’ın UL sertifikalı olduğundan emin olun. Bu piller diğer türlere göre daha dengesiz bir yapıdadır. UL sertifikası, akünün aşırı ısınmadığından veya patlamadığından emin olmak için sıkı testlerden geçtiği anlamına gelir.

Süspansiyon, Lastikler ve Arazi

Elektrikli scooter satın alırken birçok kişinin göz ardı ettiği bir şey de süspansiyondur. Eğer düz bir zeminde 10 KPH hızla gidiyorsanız, süspansiyon o kadar önemli değildir, ancak ne kadar hızlı giderseniz ve arazi ne kadar zorlu olursa, süspansiyona o kadar fazla ihtiyaç duyarsınız.
Sürüşünüzün ne kadar yumuşak olacağı doğrudan sağlayabildiği şok emilimi ile belirlenir. Süspansiyon ve lastikler şok emilimini etkileyen unsurlardır.

Yapım Kalitesi

Alışveriş yaparken bir elektrikli scooter’ın yapım kalitesi göz önünde bulundurulmalıdır. İyi kalitede değilse, scooter günlük kullanımı uzun süre kaldıramayacaktır. Scooterlar ahşap, plastik, alüminyum ve çelik gibi malzemelerden yapılır. Etrafta uçak sınıfı, askeri sınıf ve benzeri kelimeler göreceksiniz ve bunlar size scooter’ın ne kadar sağlam olduğu konusunda fikir verebilir.

Fren Sistemi

Düşündüğünüz bir scooter’ın fren sistemini kontrol etmeyi unutmayın. En iyi hızı veya menzili bulmaya çalışırken dikkatiniz dağılabilir, ancak frenleme de aynı derecede önemlidir. İki tür sistem vardır: kampana ve disk.

Kampanalı frenler kademeli olarak yavaşlamak yerine genellikle tekerlekleri kilitler, bu da yüksek hızda gidiyorsanız tehlikeli olabilir. Ayrıca tekerlekler için de zordur. Tüm bant fren türlerinin bu dezavantajı vardır, özellikle ön lastiği kilitleyebildikleri için ön bant frenler. Hazırlıklı değilseniz gidonun üzerinden geçersiniz.

Disk frenler: En iyi elektrikli scooter büyük olasılıkla hem önde hem de arkada bir disk fren sistemine veya v-frenlere sahip olacaktır. Tek frenli olanları da alabilirsiniz, ancak bunlar o kadar hızlı durmaz.

İki frene sahip olmak size çok daha fazla kontrol sağlar. Genellikle gidon üzerindeki bir kumandayı kullanarak ön tekerleği frenlersiniz ve arka tekerleği durdurmak için arkadaki küçük bir pedin üzerine basarsınız.

En Iyi Elektrikli Scooter 3

Sıkça Sorulan Sorular

Elektrikli scooterlar güvenli midir?

Evet, genel güvenlik tavsiyelerine uyduğunuz sürece elektrikli scooterların kullanımı güvenlidir. Bunlar arasında kask takmak, gözlerinizi yoldan ayırmamak ve uygun ışıklandırma sağlamak sayılabilir.

Yağmurda elektrikli scooter sürebilir miyim?

Bu, sahip olduğunuz elektrikli scooter modeline ve sahip olduğu giriş koruma (IP) derecesine bağlıdır. Çoğu banliyö tipi elektrikli scooter, her yönden gelen su püskürmelerine karşı korumaya sahiptir ve bu da onlara IPX5 veya IPX6 derecesi verir. Bununla birlikte, bunların yağmur sırasında, özellikle de şiddetli sağanak yağışlarda, büyük olasılıkla selle karşılaşmanız durumunda kullanılması önerilmez.

Yağmurda kullanmak için tamamen güvenli bir şey istiyorsanız, su altında kalabilecek bir model bulmanızı öneririz. Bu, IPX7 veya üzeri bir IP derecesine sahip olacaktır.

En Iyi Elektrikli Scooter 2

Sonuç

Elektrikli scooterlar klasik kick scooter’ı alıp bir motor ve batarya ekleyerek eğlenceyi artırıyor. Günümüzde elektrikli scooterlar, Bluetooth uygulamaları, farlar, sağlam yapı ve daha fazlası gibi özelliklerle yüksek hızlarda ve uzun mesafelerde seyahat edebilir.

Satın almadan önce, gitmeniz gereken mesafeyi, taşıyacağınız toplam ağırlığı (kendiniz dahil) ve sürüş yapacağınız ortamı göz önünde bulundurun. Görünüşe bakılırsa, elektrikli scooterların gelişmek için bolca alanı olan parlak bir geleceği var. Bakalım gelecek neler getirecek.

Yazar

 • Tümay Kılınç
  İçerik kalitesi kontrol sorumlusu

  Tümay Kılınç, 33 yaşında bir yazılımcı ve sitenin kurucusu olarak ayrıca teknoloji alanında uzman bir yazardır. Kendisi aynı zamanda sitenin içerik kontrol sorumlusu olarak görev yapmaktadır. Meraklı bir kişiliğe sahip olan Tümay, teknoloji, ev aletleri ve bebek ürünleri hakkında detaylı incelemeler yapmaktadır. 1 çocuk sahibi olan Tümay, aynı zamanda ailesiyle vakit geçirmekten ve teknolojik gelişmeleri takip etmekten keyif almaktadır.

  Bu yazı size yardımcı oldu mu?

  Bir yorum bırakın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir