En İyi Maskara Tavsiyesi, Markası ve Yorumları – En Çok Satan 15 Maskarayı İnceledik

Maskara, kadınların günlük hayatta vazgeçilmez olarak gördüğü ve sıklıkla kullandığı en temel makyaj ürünüdür. Maskaralar gözü çekici hale getirip, belirginleştirerek bakışları değiştirmektedir. Makyajda bitirici olarak da gösterilebilir. Kirpikleri belirginleştirip, dolgunlaştırıp, uzatıp ve kıvırarak ifadelerin daha keskin, daha etkili olmasına yardımcı olmaktadır. Göz güzelliği için kullanılan bu ürün, kapalı bir şişe içerisinde farklı renkleriyle birlikte en çok siyah renkte bulunan özel ve her cinsten fırçalarıyla bir makyaj malzemesidir. Fırçalarının farklı olması gözlerdeki etkiyi değiştirmekte ve bakışlardaki ifadeyi de ayrıca etkilemektedir.

Maskaralar kullanımı çok güzel olmasına rağmen dikkat edilmediğinde etrafa bulaşabilir ya da kirpiklerde topaklanmalar oluşturabilir. Maskara kullanırken, öncelikle üst kirpiklerden başlanması çok önemlidir. Dip kısımlardan uçlara doğru sürülmelidir. Üst kirpiklerin uygulanması bittikten sonra alt kirpiklere çok yavaş hareketler ile geçilmelidir. Alt kirpiklere az miktarda uygulanmalıdır çünkü maskara eğer waterproof (suya dayanıklı) bir maskara değil ise gözaltına bulaşabilir hatta sanki gözaltında koyu mor halkalar varmış gibi görünmesine yol açabilir. Maskarayı kullanmadan önce kirpiklerin temiz olduğundan emin olunmalıdır. İyice temizlendikten sonra maskara uygulaması yapılmalıdır. Kirpiklerde kalan tortular maskara sürüldükten sonra kötü bir görünüme sebep olabilir.

Öncelikle, bütün yazımızı okumak istemeyenler için kirpik tipinize ve ihtiyacınıza uygun olan ürün önerilerinde bulunacağız, dilerseniz yazının tamamını okuyabilir ya da aşağıdaki ürünlerden herhangi birine tıklayıp en uygun fiyata sahip olan mağazaya gidebilirsiniz.

En Ekonomik Kıvırma Etkili Maskara: Flormar Precious Curl Maskara
Sitede incelenen ürün linklerine tıklanıp satın alındığı zaman, bir miktar da biz kazanıyoruz. Bizim aldığımız komisyon sizin satın alma fiyatınızı etkilemiyor. Daha fazla öğrenmek için tıklayın

Maskara tavsiyeleri

Size uygun maskarayı tercih ederken kirpiklerindeki eksikliklere dikkat ederken bir maskara seçimi yapın. Eğer kirpikleriniz seyrek ya da çok ince görünüme sahipse dolgunlaştırıcı, kısa tipte kirpiklere sahipseniz uzatıcı etkili maskaraları ya da düz ve aşağı bakan kirpikleriniz varsa kıvırıcı etkili maskaraları tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

Maskarayı sürmeden önce isteğe göre kirpiklerin üzerine biraz pudra geçilmesinde zarar görülmemektedir. Pudra, kirpiklerinizin birbirine yapışmasını önleyecektir. Eğer kirpikleriniz maskara sürmenize rağmen hala kıvrılmamışsa hemen bir kirpik kıvırıcısı almanız gerekmektedir. Bu şekilde maskara sürüldükten sonra kıvırıcı ile etki 2 katına çıkarılabilmektedir. Maskaraların ömürleri genel olarak 3 veya 4 ay olmaktadır. Daha fazla kullanılması içerisinde biriken mikrobakterilerin çoğalmasına neden olmaktadır. Bu da kirpik sağılığına zarar vermektedir. Bu süre geçirildiğinde maskara kirpikleri sertleştirebilir veya dökülmelerine yol açabilir. Kullanım süresini aşmamak maskara kullanımında çok önemlidir.

Maskara türleri

İhtiyacınıza Göre Maskara Seçimi

Maskara seçimi yaparken, hangi tür bir maskaraya ihtiyacımız olduğunu belirlememiz gereklidir. Kirpiklerimiz seyrek, çok ince, kısa ya da çok düz olabilir. Bunun gibi durumlarda uygun maskara tipini kirpiklerinizi kontrol ederek bulabilirsiniz. Sizin için 5 tip maskara seçimi önerisi:

1. Uzatma Etkili Maskaralar

Uzatma etkili maskaralar, kısa ve seyrek kirpikleri olan kişiler için tam ideal bir maskara seçimi olacaktır. Bakışlarınızdaki etkiyi hemen fark edebileceksiniz. Uzatma etkili maskaralarda tercihen, ekstra koyu siyah ton tercih edilmesi daha da belirgin bir özellik kazandırabilir. Ayrıca ‘S’ şeklindeki uzatma etkili maskaraların tercih edilmesi bu tarz kirpikleri olan kişilerde çok daha sağlıklı bir görünüme kavuşturacaktır. Kirpikler hem uzun hem de oldukça dolgun görüneceklerdir.

2. Kıvırma Etkili Maskaralar

Kıvırma etkili maskaralar, kirpikleri düz ve aşağı doğru olan kişilerin kullanımı için oldukça uygun tipte maskaralardır. Hem hacim vererek hem de oldukça kıvırarak kirpiklerin olduğundan daha güzel görünmesini sağlamaktadırlar. Kirpiklerinizin düz ve aşağı doğru baktığını düşünüyorsanız bu tipte bir maskara kirpiklerinizi 2 kat kıvırma etkisiyle muhteşemliğe ulaştırabilir. Kıvırma etkisinin yanında kirpiklerin tel tel ayrılıyor olmasına da dikkat edilirse eğer bu tipteki maskaralar oldukça iş görecektir.

Maskara türleri

3. Dolgunlaştırıcı Maskaralar

Dolgunlaştırıcı maskaralar, ince ve seyrek yapılı kirpik türleri için uygun bir seçenek olacaktır. Kirpikler ince olduğunda araları boş durabilir. Bu nedenle istesek de dolgun bir görünüme ulaşamayız. Dolgunlaştırıcı maskaralar ile kirpikler daha kalın ve araları dolgun görünecektir. Daha sağlıklı bir görünüm için tercih edilebilir. Fırçaların tiplerine göre de dolgunlaştırıcı maskaraların seçimi yapılabilmektedir. Tel tel ayıran maskara tiplerini tercih etmelisiniz. Dolgunlaştırıcı maskaralar için ekstra siyah tercih edilmesi dolgunluğu 2 katına çıkarmaya yardımcı olacak bir tavsiyedir.

4. Suya Dayanıklı Maskaralar (Waterproof)

Suya dayanıklı maskaralar, kirpiklerde kalıcılık etkisi yaratmak için üretilmişlerdir. Diğer maskara türlerinde göz kapağındaki yağlanmalar, terleme ya da su ile temasta akmalar görülebilmektedir. Bu da göz çevresi ve gözaltında kötü bir görünüme sebep olarak cildi doldurmaktadır. Suya dayanıklı maskara türleri göz kapakları çok yağlı kişilerin rahatlıkla kullanabileceği tarzda bir seçim olacaktır. Bu maskara sayesinde gün boyu taze bir görüntü elde edilecek makyajda bozulma veya bulaşma riski kalmayacaktır. Fakat suya dayanıklı maskaraların eksi bir özelliği bulunmaktadır. Temizlemesi oldukça zor olduğu için kirpiklere zarar verebilmektedir.

5. Hipoalerjenik maskaralar

Hipoalerjenik maskaralar, hassas göz yapısına sahip olan kişiler için ideal bir seçim olacaktır. Göz tahrişi gibi oluşabilecek faktörlerin ortadan kalkması için üretilmiş bir üründür. Hipoalerjenik maskaralar içeriğinde E vitamini bulundurur ve ayrıca aloe vera gibi besleyici bileşenleri de içerisinde bulundurarak kirpiklerin ve gözlerin sağlığına katkıda bulunmaktadır. Hassas gözleri olan kişilerin maskara uygulamasından sonra maskarayı temizlerken de ayrıca dikkatli olması gerekmektedir. Göz tahrişini arttırabilen bir durumdur.

En iyi maskaralar

En İyi Maskara Tavsiyeleri

Maybelline Lash Sensational Intense Black Ekstra Siyah Maskara

Maybelline Lash Sensational Intense Black Ekstra Siyah Maskara

Tel tel ayrılmış, yoğun, dolgun ve kıvrılmış kirpikler için Maybelline Lash Sensational Black Ekstra Siyah Maskara en doğru seçim olacaktır. Normal maskaralara göre 5 kat daha fazla yoğun siyah renk pigmentlerini sunar. Ekstra siyah etkisi ile çarpıcı ve etkileyici bakışlar kaçınılmaz olacaktır. Ayrıca yelpaze şeklindeki özel fırçası sayesinde fırçanın iç tarafı ile kirpiklerin köklerine ulaşarak en kısa kirpikleri bile ortaya çıkaracaktır. Fırçasının dış tarafı kirpiklerin daha iyi kıvrılması ve dolgun görünmesini sağlamaktadır. Kirpikleri iyice sarar ve tel tel ayırır.

İçerisinde bulunan Yaban Gülü Yağı sayesinde kirpiklerde ağırlık hissi yaşanmaz. Kirpikleri olduğundan daha hacimli gösterir aynı zamanda çok hızlı bir kuruma gösterir.

Artıları
 • Alerjik duruma rastlanmaz
 • Hacimli görünüm sağlar
 • Dolgun ve tel tel ayrılmış kirpikler
 • Ağırlık hissi yaratmaz
Eksileri
 • Temizlemesi zahmetlidir
 • Kirpikleri kaldırmak zahmetlidir

Maybelline Lash Sensational Intense Black Ekstra Siyah Maskara Yorumları


Trendyol.com Kullanıcısı diyor ki:

Kirpikleri olduğundan daha fazla hacimli gösteriyor ve kısa kirpiklere sahip olmama rağmen haciminden dolayı daha uzun duruyor kesinlikle tavsiye ediyorum alın aldırın.


Trendyol.com Kullanıcısı diyor ki:

bilmem kaçıncı kullanışım aşırı memnunum kirpik kıvırıcı kullanmadan sürdüğüm tek maskara diyebilirim gün boyu düşmeyen kirpikler fiyatları bi maskaraya göre pahalı olsa da etkisine dayanamadigim için alıyorum


L’oreal Paris Unlimited Waterproof Siyah Maskara

L’oreal Paris Unlimited Waterproof Siyah Maskara
Deneyen 10 kadından 9’u öneriyor! L’oreal Paris Unlimited Siyah Maskara kirpiklerde 48 saat kalıcılık sağlamaktadır. Kirpikleri iyice sarar tel tel ayırarak kaldırır ve kıvırır. Suya dayanıklı olmasının yanında kolayca temizlenebilme özelliği de vardır. Ilık su ile hafif bir temizleme yapılarak tamamen kirpiklerden arındırılır. Benzersiz bir waterproof deneyimi sunmaktadır. Göz kapakları çok yağlı ya da çok sık terleyen kişiler için inanılmaz bir tercih olacaktır. Kolay kolay kirpiklerden çıkmadığı için en çok tercih edilen maskaralardan biridir. Kirpikleri birbirine yapıştırmaz, topaklanmaz. Ağırlık hissi oluşturmaz tamamen hafiftir.

Bükülen çift açılı fırçası ile limitlerin ötesindeki kirpiklere bile ulaşabilir. En kısa kirpikleri bile yakalayarak hacim vermek artık çok kolay!

Artıları
 • Kirpik dökülmesi yaşanmaz
 • Kirpikleri uzatır
 • Hacimli ve dolgun kirpikler
 • Topaklanmaz
 • 2. kata gerek kalmadan sürülür
Eksileri
 • Boyutu küçük ve yetersiz
 • Uzun kirpikler için uygun değil
 • Kirpikler birbirine yapışıyor

L’oreal Paris Unlimited Waterproof Siyah Maskara Yorumları


Trendyol.com Kullanıcısı diyor ki:

Arkadaşımda görerek almıştım, fiyatı belki pahalı gelebilir ama kullanırken tüm ödediğiniz parayı karşılıyor. Az ve kısa kirpikli olmama rağmen dolgun ve uzun gösteriyor


Trendyol.com Kullanıcısı diyor ki:

Suya dayanıklı yüzümü suyla yıkadığımda akma dökülme yapmıyor harika sadece çok dolgun bir maskara değil


L’oreal Paris Telescopic Carbon Siyah Maskara

L’oreal Paris Telescopic Carbon Siyah Maskara
L’oreal Paris Telescopic Carbon Etkili Siyah Maskara, her yaştan kişinin kullanımına uygun bir maskaradır. Teleskopik kirpik görünümü sağlar. Esnek fırçası ile kirpiklere yanaşarak kolay sürülmesini sağlar. Esnek taraklı fırçası kirpiklerin tel tel ayrılmasını sağlar. En kısa ve dipteki kirpikleri bile yakalayarak mükemmel görünüm sağlar. İçindeki yoğunlaştırıcı formülü ile kirpikleri belirginleştirir. Karbon siyahı pigmentleri sayesinde kirpikler daha yoğun ve daha siyah görünüme kavuşur. Yani tek dokunuş ile daha belirgin, daha uzun ve daha siyah kirpiklere ulaşmanın formülü L’oreal Paris’te. Topaklanma olmadan hızlı ve çabuk kurur.

Kolay uygulaması sayesinde rahatlık sağlar. Esnek fırça %60 daha belirgin görünüm sağlar. Bulaşma sorunu ve akmalar yaşanmaz.

Artıları
 • Kısa kirpiklerde bile etkili
 • Topaklanma yaşanmaz
 • Hacim ve dolgunluk verir
 • Tel tel ayrılmış etki
 • Karbon ile daha siyah etki
Eksileri
 • Seyrek kirpiklere uygun değil
 • Göründüğünden daha küçük şişe
 • Fırçası çok beğenilmiyor

L’oreal Paris Telescopic Carbon Siyah Maskara Yorumları


Trendyol.com Kullanıcısı diyor ki:

Bir kez kullandıktan sonra bırakamadım hep bunu kullanıyorum. Kirpiklere hacim veriyor oldukça başarılı.


Trendyol.com Kullanıcısı diyor ki:

birleştiriyor biraz tek tek ayrı görünüm vermiyor. ama uzun yapıyor


L’oreal Paris Air Volume Mega Maskara

L’oreal Paris Air Volume Mega Maskara
Mega hacimli kirpikler ve hafiflik için L’oreal Paris Air Volume Mega Maskara ideal bir üründür. Hafif ve kremsi köpüklü formüllüdür. Her bir kirpiği tel tel ayırır hacmini arttırır ama ağırlığını arttırmaz. Çift taraflı fırçasındaki yumuşak ve esnek kıllar en kısa kirpiklere bile ulaşarak uzatır.

Kullanımı 4 adımda gerçekleşir. Önce fırçadaki fazla ürün sıyrılır ve zikzak hareketleri ile kirpiklere uygulanır. Kökten uca doğru uygulanır. İstenilen hacme ulaşılana kadar uygulamaya devam edilir. Daha fazla mega hacim için alt kirpiklere de maskara uygulanır ve gün boyu kirpikler ile meydan okumaya hazırsın. Hava ile beraber hareket eden formülü her katta daha fazla hacim etkisi verir ve ağırlık yapmaz.

Çift taraflı fırçası, uzun kısa kıllardan oluşmaktadır. Yumuşak ve esnek fırçası her bir kirpiğe ulaşarak hacim verir. Klinik olarak test edilmiştir ve içerisinde alerjen maddeler bulunmamaktadır. Hassas gözler için oldukça uygun bir üründür. İçerisindeki yoğun siyah pigmentler gün içerisinde akmaya bulaşmaya dayanıklıdır.

Artıları
 • Az miktar ile çok büyük etki sağlar
 • Uzunluk ve dolgunluk sağlar
 • Hacimlik verir
 • Çok hafiftir ağırlık yapmaz
 • Kolay temizlenebilir özelliği vardır
Eksileri
 • Kokusu biraz ağır
 • Fazla akışkan yapılı
 • Hemen kurumuyor ve bulaşabiliyor
 • Ürün fırçaya fazla alınınca topaklanıyor

L’oreal Paris Air Volume Mega Maskara Yorumları


Trendyol.com Kullanıcısı diyor ki:

2 katta uzatma etkisi iyi ... çok fazla bir hacim beklemeyin ama yine de kullanmaya değer diyebilirim.


Trendyol.com Kullanıcısı diyor ki:

Çok yapıştırdığınu duymuştum ama katılmıyorum. Paradise mascaradan çok bir farkı yok bence. Bir kez denedim ilk kullanımda fazla sıvı olduğundan etkisi tam gözükmese de güzel gibiydi.


Essence Lash Princess False Lash Epic Maskara

Essence Lash Princess False Lash Epic Maskara
Lif şeklindeki fırçası ve özel konik şekli kirpiklere uzunluk ve hacim kazandırır. Kirpiklere yoğun hacim sağlarken aynı zamanda kirpiklere takma kirpik etkisi yaratmaktadır. Kirpikleri tek tek ayırır, dolgunluk kazandırır. Konik fırçası en dipteki kısa kirpiklere bile ulaşarak hacmi arttırır. Kirpiklere zikzak hareketleri ile uygulama yapılır.

Artıları
 • Kirpikler dolu dolu görünür
 • Takma kirpik etkisi yaratır
 • Hızlı kurur
Eksileri
 • Kirpikte dökülmeler yaşanabilir
 • Topaklaşabiliyor

Essence Lash Princess False Lash Epic Maskara Yorumları


Trendyol.com Kullanıcısı diyor ki:

Kirpikleri yelpaze gibi yapıyor diyebilirim Uzun ve hacimli kirpikler için öneriyorum fiyatına göre çok iyi


Trendyol.com Kullanıcısı diyor ki:

Güzel bir ürün. Kirpikleri uzun gösteriyor. Tek dezavantajı soğuk havada yüze rüzgarda çarpınca akma yapması. Onun haricinde güzel.


Flormar Precious Curl Maskara

Flormar Precious Curl Maskara
Flormar Precious Curl Maskara sayesinde kıvrımlı ve hacimli kirpiklere sahip olmak artık çok kolay! Özel olarak tasarlanan açılı kıl fırçası ile kirpikleri kusursuz bir forma sokar ve göz alıcı bir görünüm kazanmasını sağlar. Precious Curl, ayrıca harika bir takma kirpik etkisi vererek ayrıca dolgunluk da kazandırır.

Kısa ve düz kirpikler için oldukça kullanışlıdır. En kısa kirpiklere bile ulaşarak uzatır, düz kirpikleri kıvırır. Seyrek kirpikler için oldukça uygun olan Flormar Precious Curl Maskara, ayrıca besleyicilik özelliği ile kirpikleri besleyerek gürleşmesine yardımcı olur. Kalıcı siyahlığı ile kirpiklerde akma ve bulaşma yapmaz, topaklanmaz. Gün boyunca kalıcıdır.

Fiberler ve içerisindeki bambu tozu kirpikleri kalınlaştırır. Ağırlık etkisi yaratmaz ve oldukça hafif yapılıdır. İçerisindeki Argan yağı kirpikleri besler ve bakım yapar. Eğik uçlu kıl fırçası sayesinde tüm kirpikleri kavrayarak kıvırır, uzatır ve aynı zamanda hacim verir.

Artıları
 • Kuruma ve dökülme yapmaz
 • Dolgunluk verir
 • Maksimum hacim ve kıvırma
 • Topaklanma yapmaz
 • Ağırlık yapmaz
Eksileri
 • Boyutu küçük
 • Fırçası büyük sürmeyi zorlaştırıyor

Flormar Precious Curl Maskara Yorumları


Trendyol.com Kullanıcısı diyor ki:

Bayılıyorum. Benim gibi kirpiği düz ve cansız olanlara şiddetle tavsiyemdir. Tamamen tesadüf keşfettim ve abartmıyorum çok başarılı gerçekten.


Trendyol.com Kullanıcısı diyor ki:

boyunun kısa olması dışında güzel kıvrım ve dolgun sürüyor


MAC Haute & Naughty Maskara

MAC Haute & Naughty Maskara
Mac Haute & Naughty maskaranın en iyi özelliği çift fırçalı olması. Bu fırçalar sayesinde kirpikleri ince bir şekilde boyar. Hem alt hem üst kirpiklere kolaylıkla sürülür. Ağırlık yapmayan hafif formülü kirpikleri hacimlendirir, kıvırır, yumuşak ve esnek bir görünüm için nemlendirir.

Kirpiklerde bulaşma ve topaklanma yapmaz. Mega büyük fırçası sayesinde optimum ölçüde maskarayı kullanmayı sağlar. Mac Haute & Naughty Maskara, oftamorfoloji testlerinden geçmiştir. Pul pul ayrılmaz ve bulaşmaz. Kontakt lens kullanıcıları için uygundur. Uzun süreli bir kalıcılık sağlar. Kirpikleri belirginleştirir. Kremsi, satensi bir formülü vardır ve kirpikleri kökten uca sarmaktadır. Güçlü ve dramatik bir görünüm için kullanımı fayda sağlar. Hacimli ve dramatik kirpikler için büyük ağızdaki fırça kullanılmalıdır. İki Kat Efekt, belirginleştirici, hacimlendirici doğal görünümlü, belirginleştirilmiş kirpikler için küçük ağızdaki fırça kullanılmalıdır.

Artıları
 • Kirpikleri yapıştırmaz
 • Tel tel ayırıp kıvırır
 • Topaklanma görülmez
Eksileri
 • Biraz sıvı olması

MAC Haute & Naughty Maskara Yorumları


Trendyol.com Kullanıcısı diyor ki:

lens kullanan biri olarak ilkkez beni rahatsız etmeyen bir maskara kullandım diyebilirim çok hafif,topaklanma yapmıyor


Trendyol.com Kullanıcısı diyor ki:

Kirpikleri uzatma performansi iyi yalniz çok fazla kivirmiyor.


L’Oreal Paris Bambi Eye Ceylan Göz Etkili Maskara

L'Oreal Paris Bambi Eye Ceylan Göz Etkili Maskara
L’oreal Paris Bambi Eye Ceylan Göz Etkili Maskara, suya dayanıklı ve siyah bir maskaradır. Uzman fırçası ile kirpikleri tel tel ayırır ve her kirpiği özenle yakalar. Kirpikleri kıvırır, uzatır ve hacimli bir görünüm verir. Gün boyu kirpiklerde kalarak ağırlık yapmayan formülü ile rahatlık ve hafiflik sağlar. Suya, tere, göz kapağı yağına ve topaklanmaya karşı oldukça dayanıklıdır.

Fırçası bombeli silikon bir fırçadır. Bu sayede kirpik diplerine oturtmak bir hayli kolaylaşıyor. Bombeli form sayesinde kirpiklerin dış kısımlarına daha yoğun hacim ve uzunluk veriyor aynı zamanda gözleri büyütüyor. Fırçanın üzerindeki minik taraklar en kısa kirpikleri bile kavrıyor, tek tek hacimlendirerek kıvırıyor. Çift fazlı bir makyaj temizleme suyu ile kolayca temizlenebilir. Dış köşelerdeki kirpiklere yoğun hacim verdiği için daha dramatik bir etki elde ediliyor.

Artıları
 • Kirpikleri oldukça uzatır
 • Topaklanma yapmaz
 • Kolay temizlenir
 • Gözü büyütür
 • Fırçası kullanışlıdır
Eksileri
 • Beklentiyi 3. Katta veriyor
 • Fazla kat yapışkanlık yapıyor
 • Yeterince kıvırmıyor

L’Oreal Paris Bambi Eye Ceylan Göz Etkili Maskara Yorumları


Trendyol.com Kullanıcısı diyor ki:

lens kullanan biri olarak ilkkez beni rahatsız etmeyen bir maskara kullandım diyebilirim çok hafif,topaklanma yapmıyor


Trendyol.com Kullanıcısı diyor ki:

Abartıldığı kadar iyi olmayan bir ürün fakat çokta kötü demek mümkün değil maybelline bilindik maskarasının 2 kat sürüldüğünde yarattığı etkiyi bunu kullandığınızda 4 5 kat sürüldüğünde alıyorsun.


Farmasi Double Lash Extend Maskara

Farmasi Double Lash Extend Maskara

Farmasi Double Lash Extend Maskara 12 ml kirpiklerinizi kökten uca kadar uzatan ve hacim veren özel fırçası ile dikkat çeker. Kirpiklerin tek tek aralarına girerek tarayan ve düzgün görünüm veren bu maskara ile uzun ve hacimli kirpiklere sahip olabilirsiniz. Kirpiklerde ağırlık yapmaması ve doğal bir görünüm vermesi sebebiyle kullananlar bu maskaradan oldukça memnun. Ayrıca fırçasının plastik olması da beğenilen özellikleri arasında.

Artıları
 • Doğal görünüm veriyor
 • Kirpikleri ayrık gösteriyor
 • Uzatması başarılı
Eksileri
 • Çok sürülünce topaklanma yapması

Farmasi Double Lash Extend Maskara Yorumları


Trendyol.com Kullanıcısı diyor ki:

Kesinlikle favorim oldu... Çok beğendim ve kesinlikle tavsiye ederim piyasads eş değer çok pahalı ürünler var indirimli haliyle kesinlikle alın derim..


Trendyol.com Kullanıcısı diyor ki:

Kirpikleri hacimleştiren bir maskara. Dolgun kirpikler sevenler için ideal.


Beaulis Fake It Maskara Hacimli ve Uzun Kirpikler

Beaulis Fake It Maskara Hacimli Ve Uzun Kirpikler

Artıları
 • Fiyat-performans ürünü
 • Kirpiklere yoğunluk kazandırıyor
Eksileri
 • Yok

Beaulis Fake It Maskara Hacimli ve Uzun Kirpikler Yorumları


Trendyol.com Kullanıcısı diyor ki:

harika bir rimel. iki tane almıştım indirimde diye. iyi ki öyle yapmışım. anında çok uzun ve dolgun gösteriyor kirpikleri.


Trendyol.com Kullanıcısı diyor ki:

uzun zamandır kullandığım bir maskara severek kullanıyorum bittikçe alıyorum kirpikleri güzel ayırıyor ve uzatıyor hacim verme konusunda zayıf başka bi rimel sürüyorum 2 kat falan hacimli duruyor yani tam bi fp ürünü


Nyx Professional Makeup Worth The Hype Waterproof Maskara

Nyx Professional Makeup Worth The Hype Waterproof Maskara
Nyx, Professional Makeup’s Worth the Hype Suya Dayanıklı Maskara ile kirpikleriniz kendi adlarına konuşsun! Uygulaması oldukça zahmetsiz ve kolay, kullanımı rahat bir maskaradır. İçerisindeki formül sayesinde kirpiklerinizde tüy kadar hafif ve dolgun bir görünüm sağlar. Ağırlık hissi yaratmaması en iyi özelliklerinden biridir.

Nyx, Professional Makeup’s Worth the Hype, ayrıca su geçirmez ve yağa, tere, gözyaşlarına dayanıklıdır. Fırçasındaki konik uç, gözlerin iç köşesindeki en küçük bebek kirpiklerinizi bile fırçalamaya ve uzatmaya olanak tanır. Doğrudan kirpiklere kökten uca uygulama yapılarak kullanılır. Konik fırçası ile 8 kata kadar hacim sağlar. Bu sayede daha yoğun ve hacimli kirpiklere ulaşılmasını sağlar. Hızlı kurur, topaklanma yapmaz ve tel tel ayırarak suya dayanıklı formülü ile kaliteli bir gün sağlar.

Artıları
 • Doğal durması
 • Suya dayanıklıdır
 • 8 kat hacim sağlar
 • Tüy kadar hafiftir
 • En kısa kirpiklerde bile etkilidir
Eksileri
 • Çabuk kurur
 • Yoğun formda olmaması
 • Kalıcılığı olmaması

Nyx Professional Makeup Worth The Hype Waterproof Maskara Yorumları


Trendyol.com Kullanıcısı diyor ki:

tek kelimeyle muazzam dün sürdüm ilk kez aldigim icin kirpikleriniz kisaysa biraz uzun gosterir isterseniz loreal paris telestopic olani tercih edebilirsiniz ikiside cok cok iyi


Trendyol.com Kullanıcısı diyor ki:

Kaliteli,fiyat performans açısından beklentiyi karşılayacak bir ürün. Önceki rimelim kirpik döküyordu bu öyle olmadı. Kıvrımı da iyi ama çok volume isteyenlere yetmeyebilir.


New Well Bioherbal 7in1 Maskara

New Well Bioherbal 7in1 Maskara
Bio-herbal maskara içeriğinde 7 adet önemli yağ bulunduruyor ve kirpikleri beslemeye yardımcı oluyor. İçeriği sayesinde kirpiklere yoğun bir hacim vere Bio-herbal maskara, dolgun kirpiklere sahip olmak isteyen herkesin ilk tercihi olmaya devam ediyor. Rimel, öncelikle üst kirpiklerden başlanarak zikzak hareketleri şeklinde en dipten en uca doğru sürülmelidir. Alt kirpikler için hafif bir uygulama yapılması doğru olacaktır. Aksi halde göz düşük görünebilir. Eğer kirpikler çok düz ise Bio-herbal kullanmadan önce kirpik kıvırıcı kullanılması önerilir. Bio-herbal içerisinde 7 çeşit önemli yağ bulunmaktadır. Bu yağlar; avokado yağı, tatlı badem yağı, macadamia yağı, argan yağı, kızıl yonca ekstratıdır. Ayrıca içerisinde E vitamini ve keratin bulundurur. İçeriğinde bulunan bu yağlar, vitamin ve keratin sayesinde kirpikler hiç olmadığı kadar sağlıklı ve güçlü olacaktır.

İçerisindeki avokado yağı, kirpik kıllarına faydalı etkiler göstermektedir. Kirpik diplerini besleyerek yıpranmış kirpiklere iyi gelerek sağlıklı olmalarını sağlamaktadır. Kuru kıl köklerini nemlendirerek daha canlı kirpiklere ulaşmayı sağlar.

Tatlı badem yağı, kirpikler için gerekli olan nemin karşılanmasını sağlar. Kirpiklerin dökülmesini engeller. Çevresel etkiler ve hava koşullarının etkilerinden kirpikleri korur. Kıl tellerini kökten uca nemlendirerek kirpiklerin doğal yapısının korunmasını ve daha sağlıklı görünmesini sağlar.

Macadamia yağı, güçlü antioksidan özellikleri olan bir yağdır. Bu özelliği sayesinde çevre kirliliğine, güneşin zararlı ışınlarına kimyasallarına karşı kirpiklere yoğun bir koruma sağlar ve bakım yapar.

Argan yağı, kıl köklerini besleyerek korumaya yardımcı olur. İçinde bulunan argan sayesinde kirpikler daha yoğun ve doldun görünür.

Kızıl yonca ekstratı, kıl köklerine etki etmektedir. Kıl köklerini beslemekte ve onarmaktadır. Kirpik köklerine vitamin desteği sağlayarak kirpiklerin sağlıklı gelişmesine yardımcı olur.

E vitamini, saç ve cilt için yoğun bir nemlendirici görevi görmektedir. E vitamini yeni kirpiklerin çıkmasını destekler. Keratin, bir proteindir. Kirpikler için keratin oldukça önemlidir. Kirpiklerin daha canlı görünmesini sağlar, sağlıklı ve parlak bir görünüm kazandırır.

Artıları
 • Güzel kokması
 • Doğal görünüm sağlar
 • Faydalı bitkisel yağlar
 • Topaklanmaz
 • Ağırlık yapmaz
Eksileri
 • Temizlemesi zahmetli ve zor
 • Akma etkisi olabiliyor
 • Yeterli hacim verememesi
 • Kirpiği yapıştırması

New Well Bioherbal 7in1 Maskara Yorumları


Trendyol.com Kullanıcısı diyor ki:

bitkisel olmasina ragmen cok begendim cok guzel kokuyo fiyati da kendisine bedel tek sıkıntı uzatmiyor ama tek tek yapiyor cok begendim artik adresim belli ...


Trendyol.com Kullanıcısı diyor ki:

Maskara olarak daha önce mac kullanıyordum bu asla yerini tutacak bir maskara değil ama içeriğinin besleyici olması sebebiyle günlük bunu kullanıyorum


Rimmel London WONDER’FULL Maskara Volume Colorist Black 001

Rimmel London WONDER'FULL Maskara Volume Colorist Black 001
Yoğun siyah pigmentleriyle siyahlığa siyahlık katan Rimmel London Wonder’full Maskara ile anında daha dolgun ve kıvrılmış kirpiklere ulaşmak mümkün! Kirpikleri özel fırçasıyla sararak uzatır ve hacim verir. En yeni formül sayesinde sıkıcı görünümden uzak çekici bakışlar için en uygun maskaradır. Kirpikleri dipten uca koyulaştırarak renk verir. Anında kirpikleri uzatmak ve kıvırmak için yoğunlaştırıcı etkili konik fırçası yardımcı olmaktadır.

Kolay uygulanır ve ayrıca temizlemesi de kolaydır. Çift fazlı makyaj temizleme suları ile kolaylıkla temizlenebilir. Kalıcılık etkisi vardır. İçeriğinde bulunan argan yağı kirpikleri besler ve onarır aynı zamanda nemlendirir. Kirpik kısmından başlayarak zikzaklar şeklinde uygulanabilir. Kıvrık ve hacimli görünüm sevenler için vazgeçilmez bir maskaradır hatta bir kız kardeş diyebiliriz.

Artıları
 • Kirpikte döküntü yapmaz
 • Ağırlık hissi yapmaz
 • Dolgunluk ve hacim verir
 • Kullanımı rahattır
Eksileri
 • Suya dayanıklı olmaması

Rimmel London WONDER’FULL Maskara Volume Colorist Black 001 Yorumları


Trendyol.com Kullanıcısı diyor ki:

yıllardır kullandığım maskara kirpiklere zarar vermiyor çok memnunum ilk kez deneyecekler varsa bir şans verin pişman olmazsiniz


Trendyol.com Kullanıcısı diyor ki:

Tek dezavantajı suya dayanıklı olmaması. Ama ben 1 seneden fazladır sadece bu rimeli kullanıyorum. Kirpiklerimi çok hacimli yapıyor. Uyumadan önce muhakkak silmeniz lazım. Sadece sudan, yağmurdan koruyarak cok rahatlıkla kullanabilirsiniz. İçinde argan yapı oldugunu duymuştum, ne kadar doğru bilemiyorum ama kirpiklerimde bi dökülme olmadı hiç.


Essence I Love Crazy Hacim Maskara

Essence I Love Crazy Hacim Maskara Urun Resmi

Essence, yıllardır güzellik sektöründe faaliyet gösteren bir eczane markasıdır. Essence, uygun fiyatlı ürünleri ve yüksek kalitesi ile tanınır. Peki Essence’i diğer eczane markalarından ayıran nedir? Essence I Love Crazy Volume Maskara’yı diğer hacim veren maskaralardan farklı kılan nedir?

Essence I Love Crazy Volume Maskara, yalnızca ortalama hacim veren maskaranız değildir. Essence I Love Crazy Volume Maskara, bugün piyasadaki en iyi hacim veren maskaradır. Çok topaklı değil, pullanma yapmıyor, akmıyor ve kirpiklerinizi kurutmadan, kırılgan hale getirmeden aradığınız tüm hacmi size verecek. Bu maskara aynı zamanda kirpiklerinizi tek katta uzatarak etkileyici bir görünüm sağlıyor.

Artıları
 • İyi hacim vermesi
 • Dökülme yapmaması
 • Esnek fırça
 • Doğal bileşenler
Eksileri
 • Biraz bulaşma yapması

Essence I Love Crazy Hacim Maskara Yorumları


Hepsiburada.com Kullanıcısı diyor ki:

Yorumlara güvenerek aldım. Hiç dökülmedi, ağırlık yapmadı, tek tek ayırıyor. Esnek bir fırçası var. Fiyatına göre (diğer markaların yanında komik bir rakam) performansı baya iyi


Hepsiburada.com Kullanıcısı diyor ki:

hafiften bulaşıyor sürerken ama fırça yapısı nedeniyle kirpikleri ayrıştırması iyi.


Golden Rose Maskara – Gr Essential High Definition

Golden Rose Maskara Gr Essential High Definition Urun Resmi

Golden Rose Maskara, Gr Essential serisinden bir üründür. Su geçirmez formülü ile kirpiklerinize koyu siyah bir renk verecek yüksek çözünürlüklü bir maskaradır.

Maskara, uzun süre kalıcı ve dramatik bir görünüm elde etmek isteyenler için tasarlandı. Doğal bileşenler kullanılarak yapılmıştır, bu da hassas ciltler için güvenli olduğu ve kontakt lens kullanıcıları için uygun olduğu anlamına gelir.

Ayrıca ürün Fransa’da üretilmiştir ve ambalajı geri dönüştürülebilir malzemeler içermektedir.

Artıları
 • İyi hacim vermesi
 • Kirpikleri kıvırması
Eksileri
 • Fazla bulaşma yapması
 • Dökülme yapması

Golden Rose Maskara – Gr Essential High Definition Yorumları


Trendyol.com Kullanıcısı diyor ki:

harika bir rimel gerçekten uzatıp dolgunluk veriyor tek sıkıntı biraz parçacıklar dökülüyor yüze yapışıyor bu konuda biraz düzeltme yapılırsa vaz geçilmez olur

Trendyol.com Kullanıcısı diyor ki:

açıkçası lash sensational sky hightan sonra beni pek tatmin etmedi evet basta uzun ve dolgun gozukuyor ama kisa surede düşüyor kirpikler fiyatına gore tercih edilebilir belki ama ben tekrar alacağımı sanmıyorum


Maskara Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uygulaması Kolay Olmalı

Maskaraları seçerken kirpik tipine göre seçmek ne kadar önemliyse uygulama kolaylığı da aynı oranda önemlidir. Yeni bir maskara alırken, donuk maskaraları tercih etmekten kaçınılmalıdır. Uygularken kirpiklerin zarar görmesi kirpiklerin dökülerek seyrelmesine yol açabilmektedir. Maskaraların kullanım süreleri 4 ve 6 ay aralığında değişmektedir. Bu aralık dışında kullanılan maskaraların uygulanması zorlaşacağından dolayı kirpik diplerine oldukça büyük zararlar verebilmektedir. Tercih edilmesi önerilmez. Yeni bir maskara alınması çok daha doğru olmaktadır.

Uzun Süre Kalıcı Olmalı

Maskaraların tüm gün boyunca hatta geceye kadar dayanmasını bekleriz. Uzun süre dayanan maskaralar sürekli makyaj tazelemeyi gerektirmez ve ayrıca akıntı da yaratmadığı için bulaşmanın önüne geçer. Maskara alırken evet uzun süre kalıcılığı önemlidir fakat bu kalıcılık için içerisinde paraben ve koruyucu maddeler gibi zararlı içeriklerin olmamasına dikkat edilmelidir. Organik ürünler tercih edilebilir. Uzun süre kalıcılık performansı isteyen kişiler için waterproof ürünler daha fazla ilgi görmektedir. Suya ve yağa dayanıklı olması nedeniyle daha uzun süre kalıcılık sağlamasıyla bilinir. Bu tarz bir maskara uzun süre kalıcılık sağlayacaktır.

Maskara Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kolayca Temizlenebilmeli

Maskaralar, kirpiklerden kolay biçimde çıkmadığında gözlerimizi sürekli silerek tahrişe sebep oluruz. Bu nedenle maskaraların kolay temizlenebilme özelliğinin olması ve zorluk çıkarmaması önemlidir. Yorgun olduğumuz ve hemen yatıp uymak istediğimiz zamanlar maskarayı çıkartmak tam bir eziyet haline dönüşmektedir. Kolay temizlenebilen özellikle maskara tercihleri daha rahat etmemiz açısından önemlidir.

Hızlı Bir Şekilde Kurumalı

Maskarayı uyguladıktan sonra uzun süre beklemek zor olacaktır ve beklerken hızlı kurumadığı için göz kapağımıza ya da gözaltımıza bulaştırma ihtimalimiz oldukça yüksektir. Bu nedenle aldığımız maskaraların kuruma hızının yüksek olması önemlidir. Makyajımızın bozulmadan taze kalması kirpiklerimizin anında kurumasıyla ilişkili gösterebiliriz. Uzun süren bekleyiş can sıkıcı olabilir ve maskaranın etrafa bulaşması çok olası görünmektedir.

Topaklanmamalı

Kirpiklerimizin kadife gibi bir görüntüde görünmesini isteriz. Bu sebeple topaklanan maskaraları tercih etmek doğru olmayacaktır. Ürün tester denemelerinde bu sorunun farkına kolaylıkla varılmaktadır. Kirpiklerde topaklanan maskaralar sanki kirpiğe kat kat sürülmüş gibi boğuk bir görüntü oluşturacaktır. Kirpikler tel tel ayrılmayacaktır ve birbirine dolanacaktır. Eğer hala kullandığınız bir maskara varsa kullanım süresini aşmadığı halde topaklanıyorsa topaklanmayı gidermek için maskarayı kullanmadan önce sıcak suyun içine maskara şişesini biraz bekletebilir ve akışkan formu geri kazandırılıp kullanılabilir.

Maskara Kullananlar İçin İpuçları

Maskara Kullananlar İçin İpuçları

Maskara Çubuğunu Bükün

Maskara Çubuğunu Bükün
Maskara çubuğunu biraz bükerseniz, fırçaya olan hakimiyetiniz artacaktır ve bu sayede çok daha kolay bir şekilde maskarayı kirpiklerinize uygulayabileceksiniz. İşte bu kolay yöntem sayesinde en dipteki kirpiklere bile ulaşmak kolay olacaktır.

Farı korumak için kart kullanın

Maskaralarla bazen yanlış bir el hareketi ile göz kapağımıza sürdüğümüz farı siyaha boyayabiliyoruz. Bu kadınlar için çok üzücü bir durum çünkü çıkarması oldukça zahmetli ve zaman kaybına neden olmakta. Göz kapağı ve fara maskara bulaştırmamak için elinize herhangi bir kart ya da kartvizit alarak kirpiklerin arkasına yerleştirin, daha sonra maskaranızı uygulamaya hazırsınız. Eğer bir kart bulunmuyorsa kaşık yardımı ile de halledebilirsiniz. Oldukça kolay ve pratik bir yöntem ile farınızı maskara bulaşmasına karşı koruyabilirsiniz.

Bebek Pudrası Kullanın

Kirpiklerin hacimli görünmesini istiyorsanız, kirpiklerinize önce bir kat maskara sürün ve üzerine bir pamuklu çubuk yardımı ile bebek pudrası sürün. Ardından üzerine tekrar maskara geçin. Bu uygulama sayesinde kirpikleriniz normalden 3 kat daha hacimli görünecektir.

Maskarayı Kolayca Çıkarın

Eğer maskaranız kolayca çıkmıyor ve temizleme konusunda da oldukça zahmetli ise, cadı fındığı yağı ve Hindistan cevizi yağından biraz makyaj temizleme pamuğuna alarak kirpiklerinize uygulayıp kolayca maskarayı temizleyebilirsiniz. Bu yağlar sayesinde kirpiklerinizin kökleri de beslenecektir. Bir taş ile 2 kuş!

Maskaranızı Paylaşmayın

Maskaraların üzerinde, kolaylıkla barınabilen bakteriler bulunabilir ve bu nedenle maskaranızı bir başkası ile paylaşmanız durumunda enfeksiyonlara, iltihaplara ve mikrop kapma gibi faktörlere yol açabilirsiniz.

Maskaraya Sıvı Eklenmemeli

Maskaralar kullanım süreleri geçmeye başladığı zaman kalınlaşmaya başlayacak ve sürümü zorlaşacaktır. Bu gibi sebeplerden dolayı maskarayı inceltmek için içerisinde musluk suyu koyulması uygun olmayacaktır çünkü musluk suyunun içerisindeki zararlı böceklerin maskara tüpüne girmesine neden olarak sizi hasta edebilir.

Kontak Lens Kullanıyorsanız Dikkat!

Eğer kontakt lens kullanıyorsanız, kirpik uzatmak için kullanılan maskaralardan almamalı ve kullanmamalısınız çünkü mikrofiber lenslerin altına sıkışabilir hatta korneanızı çizebilir, enfeksiyon riskini arttırabilir.

Hareketli Bir Otomobil İçinde Kullanmayın

Hareketli bir araçta maskara uygulaması yapmaya çalışılırsa, araç aniden durduğunda, fren yaptığında maskara büyük risk ortaya çıkarabilir. Maskara fırçası ile yaralanılabilir.

Maskara Kullanım Süresine Dikkat!

Maskaraların kullanım süreleri genel olarak 3-4 ay aralığında değişmektedir. Maskaraları kullanım sürelerinin dışına çıkarak kullanmak çeşitli enfeksiyonlara yol açarak göze zarar verebilir. Bu nedenle kullanım sürelerini okuyarak bilgi edinmek oldukça önemlidir.

Sonuç

Kullanım açısından en çok tercih edilen ve sıklıkla kullanıcıların deneyim ve yorumlarını paylaştığı ürünleri sizlerle paylaştık. Kadınların en çok kullandığı, bir makyajın olmazsa olmazı bakışların çekiciliğini ortaya koymaya çalışan maskaraların hangi kirpik tipine hangi maskara fırçası kullanılabileceğini, maskara kullanırken dikkat edilmesi gerekenleri bunlarla ilgili ipuçlarını ve maskara almadan önce dikkat edilmesi gereken unsurlardan bahsettik. Sizler için derlediğimiz en iyi ve en çok tercih edilen maskaraların kullanıcıların sıklıkla yaptığı yorumlara göre artılarını ve eksi yönlerini sizlerle paylaştık. Ayrıca, kullanıcıların siteden aldığı maskaralara yaptığı olumlu ve olumsuz yorumları paylaştık.

Maskaralar, kullanım şekilleri, boyutları, fırça tipleri ve özellikleriyle karşınızda. Tüm kadınlar kirpik tiplerine uygun en iyi maskara ile en iyi çekiciliği ve güzel göz efektini tercih ediyor. Bu çekicilik ve efekti oluşturmak için kullanılan maskaralar hakkında bilgi sahibi olanlar var olsa da daha çok ürünleri almadan önce internet üzerinden karşılaştırarak kendilerine uygununu bulmaya çalışıyorlar.

Bu yazımızda en çok kullanılan ve en iyi maskaraları, yorumlarını ve artı-eksi yönlerini sizler ile paylaşarak doğru bilgiler alınıp ve doğru seçimler yapılması için çalıştık.

Yazar

 • Edanur ERMAN
  Bakım ve güzellik içeriği uzmanı

  Edanur Erman, hem psikoloji hem de sosyoloji eğitimi olan bir güzellik ve sağlıklı yaşam içerik uzmanıdır. Şu anda Bartın Üniversitesi'nde bu alanlarda çift anadal eğitimi almaya devam etmektedir. Akademik çalışmalarının yanı sıra akademik yazarlık ve web sitesi yazarlığı da yapan Edanur, özellikle güzellik, sağlık ve kişisel bakım ile ilgili konularla ilgilenmektedir. Bu alanlardaki uzmanlığı ile okuyucuları için değerli ve bilgilendirici içerikler sunmaktadır.

  Bu yazı size yardımcı oldu mu?

  Bir yorum bırakın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir