Xiaomi Pro 2 Scooter İncelemesi

Xiaomi Pro 2 Scooter

★★★★★
★★★★★

Xiaomi M365 Pro gibi Xiaomi Pro 2'yi de fiyatına göre yenmek zor, ancak Xiaomi bu modeli biraz daha geliştirebilirmiş gibi hissettiriyor: ikisi arasında büyük bir fark yok (lastik değiştirmekte zorlananlar yeni lastikleri memnuniyetle karşılayacaktır). Bununla birlikte, pil ömrünün ne kadar daha iyi olduğunu bilmek zor. Makul fiyatı ve uzun menzili ile Pro 2 Türkiye'de çok popüler olacak gibi görünüyor.

Artıları

 • Hızlı ve kolay katlanabilir
 • 

Kolay kontroller ve seyir seçeneği


 • Güvenli günlük kullanım için yeterince hızlı
 • 

Geliştirilmiş güvenlik özellikleri

Eksileri

 • Düşük tork, bu nedenle dik yokuşlarda fazla kullanılmaz

Xiaomi, yeni scooter serisinin bir parçası olarak M365 Pro elektrikli scooter’ını güncelledi. “M365” takma adını tamamen bırakan yeni scooter, basitçe Xiaomi Pro 2 olarak adlandırılıyor. Peki M365 Pro ile Pro 2 arasındaki farklar nelerdir? Öğrenmek için Xiaomi Pro 2 elektrikli scooter’a iyice bir göz atalım. 

Genel bakış

Xiaomi Pro 2 Scooter 1

Xiaomi Pro 2, Çinli teknoloji devi Xiaomi tarafından tasarlanan katlanabilir bir elektrikli scooter’dır. Kendi e-scooter’larını da (Segway markası altında) üreten Ninebot tarafından üretilmiştir. Selefi gibi Pro 2 de basit bir katlanabilir tasarıma, 45 km menzile ve 25 km/s azami hıza sahiptir. Ayrıca hız sabitleyici, ön ve arka ışıklar, E-ABS frenler, telefon uygulaması (aşağıda görülen Mi Home uygulaması) ve pnömatik lastiklere sahip. Şasi de temelde M365 Pro ile aynıdır (taban, daha büyük bataryanın sığması için M365’ten daha büyüktür).

Xiaomi Pro 2 Scooter 2

Katlama sistemi nedeniyle gidon yüksekliği ayarlanamıyor. Beyaz/siyah bir kutuda (19 kg ağırlığında) geliyor ve gidonu yerleştirmeniz için dört vidayı vidalamanız gerektiğinden (nakliyede büyük bir kutudan kaçınmak için) az miktarda montaj gerektiriyor. Kutuda ayrıca bir yedek lastik de bulunmaktadır.

Tasarım

Xiaomi Pro 2 Scooter 3

Scooter’ın bataryası tabanda yer alıyor ve çerçevenin kendisi alüminyumdan üretilmiş. Güçlü bir his veriyor ve katlama mekanizması birkaç saniye içinde katlanıp açılabileceği anlamına geliyor (Xiaomi üç saniye olduğunu iddia ediyor). Bu batarya, sağlamlık ve düşük maliyet, 14,2 kg ile oldukça ağır olduğu anlamına geliyor. Basitçe söylemek gerekirse, bir scooter’ın menzili ile ağırlığı arasında doğrudan bir ilişki vardır. Önceki modelden bir farkı, Pro 2’de dış kabloların daha ince olması. Harici kablolara ihtiyaç duymaları hala biraz garip görünüyor ancak bu sorunu bir dereceye kadar çözmüşler.

Pro 2’nin ekranı M365 Pro ile aynı: hızınızı, pil seviyenizi ve sürüş modunuzu (Standart, Yaya veya Spor) gösteriyor. Yaya modu hızınızı saatte 5 km ile sınırlar (yani yürüme hızı). Standart mod hızınızı 20 km/s ile sınırlar, yani en yüksek hıza (25 km/s) ulaşmak için Spor modunda olmanız gerekir.

Gaz pedalı sağ gidonda bulunan bir düğmedir, sol tarafta ise bisiklet benzeri bir fren ve biraz gereksiz bir zil (Pro 2’nizi katlamak istediğinizde çıkarılamaz) bulunmaktadır.

M365 Pro’da olduğu gibi, Pro 2 de ön tekerleğinde kırmızı bir halka bulundurarak daha az güçlü Xiaomi scooter’lardan ayrılıyor. Pro 2 daha sonra yeni Xiaomi scooter serisinde bulunan sarı reflektörlerle M365 Pro’dan ayrılıyor. Sarı reflektörlerin AB versiyonlarına özgü olup olmadığı belirsizdir (1S’in ilk Çin versiyonunda hala kırmızı olanlar vardı).

Xiaomi Pro 2 Sürüş Kalitesi

Xiaomi Pro 2 Scooter 4

M365 Pro gibi Pro 2 de dengeli ve kontrolü kolaydır (dar bir dönüş yapmadığınız sürece). Scooter veya kaykay sürmeye alışık değilseniz, herhangi bir e-scooter’a ilk kez bindiğinizde biraz sinir bozucu olabilir. Çoğu insan başlangıçtaki endişesini çabucak kaybediyor. Düşük ağırlık merkezi sayesinde hızlanmak ve fren yapmak kolay ve etkili.

Xiaomi lastikleri 8,5 inç çapında ve pnömatik. Buradaki fikir, hava dolu lastiklerin sürüşü daha yumuşak hale getirmesidir. Bununla birlikte, süspansiyon yok, bu yüzden iki seçenek arasında gerçekten bir değiş tokuş var. Zemin makul ölçüde düz olduğu sürece sürüş gerçekten de pürüzsüz. Büyük çukurlardan kaçınıldığı ve rahat bir sürüş pozisyonu alındığı sürece çoğu yol yüzeyinden rahatça geçilebileceğini gördüm. Ancak kilit taşlarının üzerinde dikkatli kullanın.

Xiaomi’lerde bulduğum en can sıkıcı sorun, yoldan kaldırıma geçerken veya tam tersi durumda scooter’larının altını kaldırım kenarlarına sürtme eğilimi. Bunun belki de tembelliğimin bir sonucu olduğunu ve yerden yeterince yükseğe kaldırmadığımı iddia edebilirsiniz. Sanırım bu biraz uzun dingil mesafesine sahip bir limuzin sürmeye benziyor – buna dikkat etmelisiniz.

Elektrikli scooter sürerken her zaman kask takmanızı tavsiye ederiz. Scooter yaralanmalarının çoğu bir çukurla (veya benzeriyle) karşılaşıldığında meydana geliyor gibi görünüyor ve küçük tekerlekler gerçekten de bu tür engellere karşı hassastır.

Batarya

Pro 2’nin bataryası M365 Pro bataryası ile aynı kapasite ve güce sahiptir ve 25 km/sa azami hız ve 45 km menzili aynı şekilde korur. Menzil oldukça yeterli ancak en yüksek hıza genellikle tam olarak ulaşılamıyor. Xiaomi’ye göre bataryadaki iyileştirme bundan daha ince ve daha hızlı şarj süresi (8 saat) ve daha uzun genel kullanım ömrü (belki de daha önemli olan) sağlıyor. Pil seviyesi %5’in altına düştüğünde scooter performansının da düştüğünü belirtmek gerekir.

Xiaomi Pro 2 Scooter Fiyatı

Amazon.com.tr
Xiaomi Pro 2 Scooter
-
N11
Xiaomi Mi Pro 2 Elektrikli Scooter TEŞHİR
13000 TL
Çicek Sepeti
Xiaomi Mi Pro 2 Elektrikli Scooter (OUTLET) (12 Ay Evofone Garantili)
13499 TL

Sonuç

Xiaomi M365 Pro gibi Xiaomi Pro 2’yi de fiyatına göre yenmek zor, ancak Xiaomi bu modeli biraz daha geliştirebilirmiş gibi hissettiriyor: ikisi arasında büyük bir fark yok (lastik değiştirmekte zorlananlar yeni lastikleri memnuniyetle karşılayacaktır). Bununla birlikte, pil ömrünün ne kadar daha iyi olduğunu bilmek zor. Makul fiyatı ve uzun menzili ile Pro 2 Türkiye’de çok popüler olacak gibi görünüyor.

Yazar

 • Tümay Kılınç
  İçerik kalitesi kontrol sorumlusu

  Tümay Kılınç, 33 yaşında bir yazılımcı ve sitenin kurucusu olarak ayrıca teknoloji alanında uzman bir yazardır. Kendisi aynı zamanda sitenin içerik kontrol sorumlusu olarak görev yapmaktadır. Meraklı bir kişiliğe sahip olan Tümay, teknoloji, ev aletleri ve bebek ürünleri hakkında detaylı incelemeler yapmaktadır. 1 çocuk sahibi olan Tümay, aynı zamanda ailesiyle vakit geçirmekten ve teknolojik gelişmeleri takip etmekten keyif almaktadır.

  Bir yorum bırakın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir