En İyi Düdüklü Tencere Tavsiyeleri: 2022 Yılı Detaylı Satın Alma Rehberi

Mutfakta lezzetli yemekler yapmak keyifli olsa da bazen yemeklerin pişme süreleri çok fazla vaktimizi alabiliyor. Özellikle de nohut, fasulye gibi zor haşlanan bakliyatlar, et, tavuk ve sert sebzeler bazen saatlerce pişmeyebiliyor. Uzun süre ocakta kalan ve saatlerce pişen yiyeceklerin ise vitamininden hiçbir şey geriye kalmıyor. Bu noktada imdadımıza yetişen düdüklü tencereler sayesinde lokum gibi pişmiş bir kuru fasulye yemeği, tel tel ayrılan et ya da püre haline gelmeye hazır bir patates elde edebiliriz. Hemen hemen hepimizin evinde baş köşede olan düdüklü tencereler, dikkatli kullanıldığı sürece oldukça pratik ve işlevsel. Düdüklü tencere, zamandan tasarruf etmemizi sağlayan, yemekleri hızlı bir şekilde pişiren ve lezzetinden eksiltmeyen mutfak gereçleridir. Buhar gücü ile çalışarak pişirme işlemini gerçekleştiren düdüklü tencereler basınç ve suyun kaynama derecesi düşünülerek icat edilmiştir.

Düdüklü tencere seti f/p ürünü: Karaca Vitola 4+6 L Düdüklü Tencere Seti
Sitede incelenen ürün linklerine tıklanıp satın alındığı zaman, bir miktar da biz kazanıyoruz. Bizim aldığımız komisyon sizin satın alma fiyatınızı etkilemiyor. Daha fazla öğrenmek için tıklayın

Düdüklü Tencereler Nasıl Bir Çalışma Prensibine Sahip?

Düdüklü Tencereler Nasıl Bir Çalışma Prensibine Sahip?

Düdüklü tencerenin içine koyulan malzemeler asla hava almaz ve kapağı kilitli olduğu için, tencere içinde buhar birikir. Yüksek ısı da devreye girdiği zaman yemekler kısa sürede pişer. Kapak kısmında yer alan subap ile de kaynama noktası ayarlanır. Subap, düdüklü tencerenin basıncın etkisi ile patlamasını önler. Tencere içindeki basınç artınca ve yemek kaynama noktasına gelince dışarı çıkmak için kendine yer bulmak ister. Subap hava kaçırarak buharın dışarı çıkmasını sağlar ve kullanıcıyı uyarır. Buhar çıkarken düdüğe benzer bir ses ortaya çıktığı için ismi düdüklü tencere olarak nitelendirilmiştir. Bu noktadan sonra, pişirilecek malzemeye göre düdüklü tencere istenilen ayara getirilir ve süre tutulur.

Düdüklü Tencere Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Düdüklü tencere mutfaktaki işleri kolaylaştıran önemli bir ihtiyaçtır. Ancak çoğu kişi satın almadan önce tereddüt yaşar ve memnun kalacağı bir düdüklü tencereye sahip olmak ister. Eğer ihtiyaç, bütçe ve beklenti konusunda net olunursanız doğru modele rahatlıkla karar verebilirsiniz.

Klasik mi, Modern mi?

Düdüklü tencere anlamadan önce geleneksel olan düdüklü tencere mi, modern bir model mi tercih etmek istediğinize karar vermelisiniz. Kullanım kolaylığı açısından hangi tarz bir ürünün sizi rahat ettireceği önemlidir. Geleneksel olan düdüklü tencereler de yemekleri kısa sürede pişirme başarısına sahip olan ve temel bir mantığı olan mutfak gereçleridir. Ancak modern olanlarda basınç göstergesi, geri sayım, tek elle açma özellikleri de mevcuttur. Hatta birden fazla pişirme derecesi programı sayesinde her yiyecek için farklı ayarı kullanabilirsiniz.

Güvenlik

Güvenlik konusu da oldukça önemli bi noktadır. Tercih edeceğiniz düdüklü tencerenin güvenlik kilit sistemleri kuvvetli olmalı ve tehlikeleri önleyebilmelidir.

Kalite

Rahat kapanıp açılabilen bir düdüklü kapağı da satın almadan önce dikkat etmeniz gereken bir detaydır. Yerine tam oturan ve size zorluk çıkarmayan düdüklü kapağı modelleri hem daha güvenli hem de daha kalitelidir. Ürününüzün uzun yıllar kullanılabilmesi için paslanmaz çelik özellikte olması gereklidir. Kulpların yanmayan bakalit yapıda olması da dikkat etmeniz gereken bir detaydır.

Büyüklük

Düdüklü tencere satın alırken büyüklüğüne de dikkat etmelisiniz. 3 kişilik bir aile için 12 litrelik düdüklü tencere tabiki çok gereksizdir. Daha ufak modellerden yana tercih yapabilirsiniz.

Bütçe

Bütçe konusu da göz önünde bulundurmanız gereken bir noktadır. Eğer bütçeniz çok ileri gitmenizde izin vermiyorsa sizin için en makul olan modeli seçebilirsiniz. Ancak sırf ucuz olsun diye de kalitesiz ve bilinmedik bir markadan alışveriş yapmanızı asla önermeyiz. Tabi ki satın almayı düşündüğünüz düdüklü tencere modelinin kullanıcı yorumlarını okumayı da unutmayın!

En İyi Düdüklü Tencereler

En İyi Düdüklü Tencereler

Düdüklü tencerelerin hayatımızdaki önemine vurgu yaptıktan ve çalışma prensibinden bahsettikten sonra geçelim en fazla tercih edilen modellere! Sizler için seçtiğimiz düdüklü tencere modelleri hakkında yaptığımız incelemelere göz atmak ister misiniz? Ya da direkt ürünlerin üzerine tıklayarak satın alabilir ya da kullanıcı yorumlarını detaylı şekilde okuyarak fikir sahibi olabilirsiniz.

Hisar Neptün 4+7 L Düdüklü Tencere Seti

Hisar Neptün 4+7 L Düdüklü Tencere Seti
Hisar Neptün 4+7 L Düdüklü Tencere Seti 2 farklı büyüklükte tencere ile kullanıcılarına ulaşır. 4 ve 7 litre kapasiteye sahip olan bu tencereler ihtiyaç durumuna göre tercih edilme noktasında kolaylık sağlar. Böylece az kişi için yemek pişirilecekse küçük olan tencere tercih edilir. İndüksiyon, gaz, elektrik ya da seramik tarzı ocaklarda kullanılmaya müsaittir. Tek düdüklü tencere kapağı iki farklı boyuttaki tencere ile uyumludur. Ayrıca sete dahil olan cam kapak sayesinde tencereler normal olarak da kullanılabilir. Tek elle açılıp kapanabilen kapak pratiktir. Düdüklü tencere sayesinde zamandan %50 tasarruf etme şansı yakalarsınız. Paslanmaz çelik krom nikel gövde ve kapak kaliteli şekilde üretilmiştir. Hem görünümü ile şık olan hem de %100 güvenli olan Hisar Neptün 4+7 L Düdüklü Tencere Seti 3 güvenlik emniyetine sahiptir.

Kullanan kişilerin yorumlarına baktığımızda düdüklü tencerenin gayet başarılı olduğunu gördük. Fiyatı ise normal.

Hisar Neptün 4+7 L Düdüklü Tencere Seti Fiyatı

Karaca Vitola 4+6 L Düdüklü Tencere Seti

Karaca Vitola 4+6 L Düdüklü Tencere Seti
Karaca Vitola 4+6 L Düdüklü Tencere Seti 4 ve 6 litrelik olmak üzere 2 farklı ebatta tencere, bir düdüklü tencere kapağı ile 1 normal kapak içerir. Kapağın üzerinde yer alan kırmızı tuş ile kolaylıkla aç-kapa yapılabilir. Emniyet sistemine sahip olan kapak hem pratik hem de güvenli kullanım için uygundur. İç kısımda bulunan göstergeler sayesinde makimum seviyeyi anlamak mümkündür. Hem enerjiden hem de zamandan tasarruf sağlamayı amaçlayan Karaca Vitola 4+6 L Düdüklü Tencere Seti eşit ısı dağılımı ve ısı düzenleme özelliği ile yiyeceklerin mükemmel pişmesini ve vitaminlerinin hapsolmasını sağlar. Taban sistemi gelişmiş olan bu düdüklü tencere tüm ocak tiplerinde kullanım için uygundur. %70 enerji tasarrufu sağlar ve paslanmaz çelik özelliği bulunur.

Kullanan kişilerin yorumlarına baktığımızda ürünü beğenenler ve kullanışlı bulanlar oldukça fazla. Özellikle 2 farklı boyda tencere oldukça beğenilen bir özellik. Ancak bazı kişiler düdüklü tencerenin su kaçırdığını, ve kapak kısmının kalitesiz göründüğünü söylüyor. Ayrıca kapağı kapatıp açma konusunda zorlananlar da var. Pişirme noktasında oldukça başarılı olan bu düdüklü tencerenin fiyatı ise normal.

Karaca Vitola 4+6 L Düdüklü Tencere Seti Fiyatı

Düdüklü tencere seti f/p ürünü: Karaca Vitola 4+6 L Düdüklü Tencere Seti

Tefal P2530739 Secure 5 Neo V2

Tefal P2530739 Secure 5 Neo V2
Tefal P2530739 Secure 5 V2 tüm ocak türlerinde kullanıma uygundur. 5 güvenlik sistemi bulunan ürün standart buhar çıkış sistemine sahiptir. Basınç göstergesi bulunur ve çevirmeli açma-kapama sistemine sahiptir. Materyal olarak paslanmaz çelikten üretilmiş olan tencere bulaşık makinesinde yıkanabilir. Kapak tam olarak kapanır ve güvenli şekilde yemek yapmanızı sağlar. Basınçlı ortamda kapak asla açılmaz ve basınç kontrolü güvenliği, kapak içinde lastik güvenliği ve güvenlik subabı vardır. 2 pişirme programı sayesinde farklı yiyeceklere özel pişirme ayarı yapabilirsiniz. 10 yıl garantisi bulunan Tefal P2530739 Secure 5 V2 size uzun yıllar eşlik edeceğinin sözünü verir.

Kullanan kişilerin yorumlarına baktığımız zaman bu düdüklü tencerenin oldukça başarılı bir pişirme performansına sahip olduğunu ve tavsiye edildiğini görüyoruz. Kapak kısmındaki güvenlik lastiğinin sağlam olmayan görüntüye sahip olduğunu ve her seferinde yerinden çıkarıp yıkanması gerektiğini söyleyenler de var. Fiyat açısından ele alacak olursak tek tencere olarak satılan Tefal P2530739 Secure 5 V2 diğer ikili şekilde satılan düdüklü tencereler ile kıyaslandığında pahalı.

Tefal P2530739 Secure 5 Neo V2 Fiyatı

Güvenlik endişesi olanlar için: Tefal P2530739 Secure 5 Neo V2

Manheim Düdüklü Tencere 5 lt

Manheim Düdüklü Tencere 5 Lt

Manheim Düdüklü Tencere paslanmaz çelik gövdesi ile öne çıkan, 5 lt kapasiteye sahip olan bir üründür. 3 kat kapsül taban özelliği taşıyan bu düdüklü tencere her türlü ocakta kullanılabilme özelliğine sahiptir. Ve tabanının kapsül özellik taşıyor olması sayesinde ısı daha verimli şekilde toplanır ve enerji tasarrufu sağlanır. Kalabalık aileler için ideal bir kullanım sunan Manheim Düdüklü Tencere 5 lt el yakmayan bakalit kulpları sayesinde güvenli bir kullanım sunar. Tek elle açma-kapama ve saat gösterge özelliği bulunmayan Manheim Düdüklü Tencere 5 lt geleneksel bir modeldir.

Manheim Düdüklü Tencere 5 lt tercih edenlerin yorumlarına baktığımızda üründen memnun kaldıklarını gözlemledik. Hızlı ve iyi bir pişirme sağlayan bu düdüklü tencerenin fiyatı da uygun.

Manheim Düdüklü Tencere 5 lt Fiyatı

Fissler Vitaquick Bluepoint 2’li Düdüklü Tencere Seti

Fissler Vitaquick Bluepoint 2'li Düdüklü Tencere Seti
Fissler Vitaquick Bluepoint 2’li Düdüklü Tencere Seti 6 litre ve 3,5 litre şeklinde üretilmiştir. Tasarım bakımından çekici bir görünüme sahip olan Fissler Vitaquick Bluepoint 2’li Düdüklü Tencere Seti akıllı özelliklere sahip mükemmel bir üründür. Kapağın doğru yerleştirilmesini sağlayan konum yardımcısı, kapağın doğru şekilde kilitlenmesini sağlayan kilitleme düğmesi bulunur. Geniş göstergesi sayesinde hızlı ve hassas olarak 2 etaplı ayarı görmeniz mümkündür. Kulp kısmı çıkarılabilir ve temizliği kolaydır. Termik tabanı, kapsülleşmiş özelliktedir. Her tür ocakta rahatlıkla kullanılabilen Fissler Vitaquick Bluepoint 2’li Düdüklü Tencere Seti ideal bir ısı dağılımı ve emilimi sağlar. İki farklı boyuttaki tencerelerinizi ihtiyacınıza göre kullanmanız mümkündür. Ayrıca set içinde yer alan cam kapak normal zamanlarda kullanıma müsaittir.

Tercih eden kişilerin yorumlarını incelediğimizde Alman kalitesinin hakim olduğu bu markanın kusursuz bir başarıya sahip olduğunu görüyoruz. Sezbeleri neredeyse 5 dakikada pişiren bu düdüklü tencere, irili ufaklı tencere seçeneği ile de kullananların eli ayağı olmuş durumda. Fiyatı her ne kadar çok pahalı olsa da uzun yıllar sorunsuz şekilde düdüklü tencere kullanmak isteyenler bu markaya şans verebilir.

Fissler Vitaquick Bluepoint 2’li Düdüklü Tencere Seti Fiyatı

Emsan Montana Siyah Kırmızı 4+6 L Düdüklü Tencere Seti

Emsan Montana Siyah Kırmızı 4+6 L Düdüklü Tencere Seti
Emsan Montana Siyah Kırmızı 4+6 L Düdüklü Tencere Seti paslanmaz çelik özelliğine sahip olan ve tüm ocak tiplerinde kullanıma uygun bir düdüklü tenceredir. Yan kısımda yer alan sapları yanmayan özelliğe sahip, bakalit malzemeden üretilmiştir. Set içinde yer alan iki adet tencere 4 ve 6 litreliktir. Ayrıca her iki tencere için uygun olan 22 cm cam kapak da sete sahildir. Düdüklü kapak da her iki tencere için uygundur. Düdüklü kapak haricindeki diğer parçalar bulaşık makinesinde yıkanmak için uygundur ve ürün 2 yıl garantilidir.

Ürünü kullanan kişilerin yorumlarını incelediğimizde pişirme konusunda sorun yaşamayanlar oldukça fazla. Ancak bazı kişiler düdüklü tencerenin pişirme sırasında yemek suyunu kaçırdığını ve kapağının da kapanmakta sıkıntı yaşattığını söylüyor. Fiyatına bakacak olursak oldukça uygun.

Emsan Montana Siyah Kırmızı 4+6 L Düdüklü Tencere Seti Fiyatı

Korkmaz Turbo Düdüklü Tencere 7 L A156

Korkmaz Turbo Düdüklü Tencere 7 L A156
Korkmaz Turbo Düdüklü Tencere 7 L A156 paslanmaz çelik materyale sahiptir. Kapasitesinin 7 litre olması açısından oldukça kullanışlı olan ürün her türlü ocak tiplerinde pişirme için elverişldir. Kulpları ergonomik şekilde tasarlanmış olan ürün kısa sürede lezzetli yemekler pişirmek isteyenler için idealdir.

Korkmaz Turbo Düdüklü Tencere 7 L A156 ürününü tercih edenlerin yorumlarını incelediğimizde oldukça başarılı olduğunu görmek mümkün. Yiyecekleri çok iyi ve kısa sürede pişirmesi, sağlamlığı, kilit sisteminin güven vermesi ve geniş hacmi ile tercih eden kişilerden tam not alıyor. Hatta eski tip düdüklü tencere tarzında tasarlandığı ve manuel olduğu için özel olarak tercih edenler bile var. Fiyatı ise oldukça makul.

Korkmaz Turbo Düdüklü Tencere 7 L A156 Fiyatı

En çabuk pişiren düdüklü tencere: Korkmaz Turbo Düdüklü Tencere 7 L A156

Schafer Classic Düdüklü Tencere 9 L

Schafer Classic Düdüklü Tencere 9 L
Schafer Classic Düdüklü Tencere 9 L paslanmaz çelik, krom nikel malzemeden üretilmiş bir üründür. Yan kulpları bakalit olup yanmayı önleyici özelliğe sahiptir. Kapsül tabana sahip olan bu ürün 9 litre kapasitesi sayesinde kalabalık sofralar için idealdir. Her türlü ocak tipi için uygun olan Schafer Classic Düdüklü Tencere 9 L 2 yıl garantiye sahiptir.

Kullanan kişilerin yorumlarına baktığımız zaman ürünün beğenildiğini görüyoruz. Klasik düdüklü tencereden yana olan kişiler için ideal olan bu ürün oldukça beğenilmiş. Otomatik olan modellere daha fazla para ödemenin gereksiz oluduğunu ve eski tip düdüklü tencerelerin de aynı işlevi en iyi şekilde gördüğünü söyleyenler de var. Fiyatı ise çok uygun diyebiliriz.

Schafer Classic Düdüklü Tencere 9 L Fiyatı

Taç Bengü Güveç Düdüklü Tencere 5 L

Taç Bengü Güveç Düdüklü Tencere 5 L
Taç Bengü Güveç 5 lt Düdüklü Tencere hızlı şekilde yemek pişirmek için buhardan güç alan bir üründür. Güveç lezzetini modern tasarım ile öne çıkaran Taç Bengü Güveç 5 lt Düdüklü Tencere orta büyüklükte bir aile için kullanışlıdır. Ne çok büyük ne de çok küçük olan tenceresi günlük kullanım için idealdir. Tamamen kapalı şekilde ve yemekleri yüksek ısıda pişiren bu ürün kısa sürede ortaya enfes yemekler çıkmasını sağlar. Paslanmaz yüzeyi sayesinde uzun ömürlüdür. Kapsül taban özelliğinde olan Taç Bengü Güveç 5 lt Düdüklü Tencere her tipte ocakta kullanım için uygundur. Tercih edenlerin yorumlarına baktığımızda kullananlar oldukça memnun ve fiyatı da çok uygun.

Taç Bengü Güveç Düdüklü Tencere 5 L Fiyatı

İndüksiyonlu ocaklar ile de uyumlu: Taç Bengü Güveç Düdüklü Tencere 5 L

Hascevher Esila 5 L Düz Düdüklü Tencere

Hascevher Esila 5 L Düz Düdüklü Tencere
Hascevher Esila 5 L Düz Düdüklü Tencere 5 lt kapasitesi ile kalabalık ailelere hitap eden bir üründür. Tek seferde fazla yemek yapmak için ideal olan bu düdüklü tencere paslanmaz çeliktir. Kapsül taban özelliğine sahip olan Hascevher Esila 5 L Düz Düdüklü Tencere kısa sürede lezzetli yemek pişirmenizi sağlar. Tek elle açma-kapama özelliği bulunmayan ürünün saat göstergesi de yok. Geleneksel özelliklere sahip olan Hascevher Esila 5 L Düz Düdüklü Tencerenin fiyatı çok uygun.

Hascevher Esila 5 L Düz Düdüklü Tencere Fiyatı

Bonera Berlin Düdüklü Tencere 9 L

Bonera Berlin Düdüklü Tencere 9 L
Bonera Berlin Düdüklü Tencere 9 L tekli olarak satılan klasik bir üründür. Taban çeşidi indüksiyon olan bu düdüklü tencere 9 litrelik kapasitesi ile kullanım rahatlığı sunar. Paslanmaz çelik olma özelliğine sahip olan ürünün saat göstergesi yoktur ama tek elle açma özelliği bulunur. Yanmaz, yapışmaz yüzeye sahip olan Bonera Berlin Düdüklü Tencere 9 L kullanıcılar tarafından ortalama kalite düzeyinde görülmüş ve fiyatı ise oldukça makul.

Bonera Berlin Düdüklü Tencere 9 L Fiyatı

TEFAL Nutricook 4 Pişirme Programlı Düdüklü Tencere

TEFAL Nutricook 4 Pişirme Programlı Düdüklü Tencere
Tefal Nutricook 4 Pişirme Programlı Düdüklü Tencere 6 Litre güçlü özellikleriyle öne çıkan bir üründür. Bir düdüklü tencerenin yapabileceği en iyi işlemleri yapmak için tasarlanmış olan ürün her yiyeceği özel şekilde pişirir. Yiyeceklerin lezzetlerini koruyan ve ortaya çıkaran bu düdüklü tencere vitaminlerin ölmesine olanak tanımaz. Tek elle açma özelliği, 4 programlı pişirme ayarı, paslanmaz çelik olması, basınç göstergesi, akıllı kontrol saati ile sizin yerinize her şeyi düşünen bir üründür.

Kullanan kişilerin yorumlarını incelediğimizde Tefal Nutricook 4 Pişirme Programlı Düdüklü Tencere kalitesi ile oldukça beğenilen bir ürün. Fiyat olarak yorum yapacak olursak bir hayli pahalı olduğunu söylemek mümkün.

TEFAL Nutricook 4 Pişirme Programlı Düdüklü Tencere Fiyatı

TEFAL Clipso + Precision 4’lü Düdüklü Tencere Seti

TEFAL Clipso + Precision 4’lü Düdüklü Tencere Seti
TEFAL Clipso + Precision 4’lü Düdüklü Tencere Seti 6 litre ve 4.5 litre olmak üzere iki ebatta tencere içerir. Bu sayede az porsiyonlu yemek pişirmek istediğinizde küçük olanı, kalabalık misafirler söz konusu olduğunda ise büyük tencerenizi kullanabilirsiniz. Yani düdüklü kapak her iki tencere için uyumldur. Ayrıyetten her iki tencere için uyumlu olan cam bir kapak da vardır. Bu sayede normal olarak da tencerelerinizi kullanabilirsiniz.Geri sayım sistemi ile doğru zamana ulaşıldığında, yemeğin piştiğini haber veren bir sesli uyarı özlelliği vardır. Tek elle kolayca açılabilen TEFAL Clipso + Precision 4’lü Düdüklü Tencere Seti iki pişirme programı ile et ve sebzeleri özel olarak pişirir. Kolay şekilde saklanabilmesi adına katlanabilir kulpları mevcuttur. 6 güvenlik sistemi ile tehlikelere karşı zırh görevi görür.

Kullanan kişilerin yorumlarına baktığımız zaman ürünün kaliteden ibaret olduğunu, fiyatını kesinlikle hakettiğini ve yiyecekleri çok kısa sürede pişirdiğini gördük. Fiyat olarak biraz pahalı olsa da kullananlar için bu asla sorun değil gibi görünüyor.

TEFAL Clipso + Precision 4’lü Düdüklü Tencere Seti Fiyatı

Karaca Perfect Gray 4+6 Lt Düdüklü Tencere Seti

Karaca Perfect Gray 4+6 Lt Düdüklü Tencere Seti
Karaca Perfect Gray 4+6 Lt Düdüklü Tencere Seti iki farklı boyda tenceresi ile oldukça kullanışlıdır. Biri 4, biri 6 litre olan tencereleri ihtiyaç durumunuza yönelik tercih edebilirsiniz. Düdüklü tencere kapağı her iki tencere ile de uyumlu olup, ek olarak normal bir cam kapak da sete dahildir. Düdüklü kapağı ortada yer alan tuşa basılınca çevrilerek kolaylıkla açılır. Emniyet sistemi güvenli bir kullanım sağlar. Hem zaman hem de enerjiden tasarruf etmenizi sağlayan ürün farklı pişirme ayarları ile her yiyeceğin lezzeti kendine has olacak, vitamin kaybı yaşanmayacaktır. Eşit ısı dağılımı sağlayan geliştirilmiş taban sistemi ve tüm ocaklarda kullanıma uygun olması ile de öne çıkan bir üründür. Bulaşık makinesinde yıkanmaya uygundur.

Karaca Perfect Gray 4+6 Lt Düdüklü Tencere Seti kullanan kişilerin yorumlarına baktığımız zaman ürün oldukça başarılı görülüyor. Fiyat bakımından uygun olan bu düdüklü tencere yiyecekleri çok kısa sürede pişirmesi ve pratik kullanımı ile kullanan kişilerin tavsiye ettiği bir ürün.

Karaca Perfect Gray 4+6 Lt Düdüklü Tencere Seti Fiyatı

 Düdüklü tencere tavsiye

Sıkça Sorulan Sorular

Düdüklü tencere mutfakta elimiz ayağımız olan en önemli parçadır. Ancak bazı kişiler kullanımı konusunda tedirginlik yaşayabilir. Çünkü düdüklü tencere kullanımı sırasında ciddi kazalar ve yaralanmalar yaşayan onlarca insan vardır. Bu kazaların büyük çoğunluğu hatalı kullanım sonucu meydana gelir. Aslında düdüklü tencereler, kullanım kurallarına harfiyen uyulduğu takdirde oldukça güvenilir mutfak gereçleridir. Biz de bu noktada kafanıza takılabilecek bazı konulara açıklık getirmek ve size düdüklü tencere kullanımına dair bazı bilgiler vermek istedik.

Düdüklü Tencere Nasıl Kullanılır?

Düdüklü tencerelerin iç kısmında, en fazla ne kadar malzeme doldurmanız gerektiğine dair uyarı çizgisi yer alır. Yemeğiniz asla bu çizgiyi geçmemelidir. Ağzına kadar doldurduğunuz düdüklü tencere son derece tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle tencerenin 3’te 1’lik kısmı boş bırakılmalıdır. Tencere ocağa koyulmadan önce kapağın iyi şekilde yerine oturduğundan ve kilitlendiğinden emin olunmalıdır.

Ocağa koyulan düdüklü tencerenin düdük kısmı dik veya serbest konuma getirilmelidir. Eski tip düdüklü tencerelerde düdük dik bırakılırken yeni modellerde boşta bırakılmaktadır. Bu, tenceredeki yemek kaynama noktasına geldiğinde buharın rahatlıkla dışarı çıkması için gereklidir.

Yemeğiniz kaynama noktasına ulaştığında düdüklü tencereniz içerideki fazla buharı tıs sesi ile çıkaracaktır. Bu sesi duyduğunuz zaman en az bir dakika buharın dışarı çıkmasını bekleyin ve pişirme işlemine biraz daha devam etmek için düdüğü pişirme konumuna getirin ve ocağın altını mutlaka kısın.

Pişme işlemi tamamlanıp süre dolduğu zaman ocağın altını kapatmanız gereklidir. Bir süre tencereye hiç dokunmadan ocakta bırakın. Ocağı kapatsanız dahi tencerenin içindeki kaynama işlemi devam ediyor olacaktır. Düdüklü tencere bir süre tıs sesini çıkarır ve içindeki buharı dışarı boşaltır. Bu ses tamamen yok olana kadar tencerenin kapağını asla açmamalısınız.

Düdüklü Tencere Hangi Hatalar Sonucu Patlar?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi düdüklü tencerenizi tıka basa doldurmamalısınız. Tencere içinde buhara yer bırakmak oldukça önemlidir. O açıdan maksimum çizgisi aşılmamaldır. Eğer tencerenizi tamamen doldurursanız patlama ihtimali yüksektir.

Düdüklü tencerenizin patlamasına neden olan bir başka hata da pişirme işleminin hemen ardından kapağın açılmasıdır. Buhar tamamen tenceyi terk etmeden kapağı açmanız halinde düdükü tencere patlayacaktır.

Yapılan hatalardan biri de tencerenin içine su eklemeden, yalnızda malzemeleri doldurmaktır. Susuz bir düdüklü tencere deneyimi patlamaya neden olur. Eğer düdüklü tencereniz patlarsa, kapak ve tencere ters yönlere basınç uygulayacaktır. Yemek tüm tezgaha, mutfak dolaplarına sıçrayarak yapışacak, hatta tezgahta, ocakta çökmeler meydana gelecektir. Eğer o sırada çok yakında iseniz 1. derece ciddi yanıklara maruz kalabilirsiniz.

Düdüklü Tencere Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Düdüklü tencere pratikliği ve kullanışlı olması ile göze çarpan bir icat olsa da farklı avantajları da yok değildir. Düdüklü tencere ile yemek yapmayı alışkanlık haline getiren çoğu insan bu rahatlıktan asla vazgeçmek istemez ve yemek yapmak de üşengeçlik yaratan bir durum olmaktan çıkar.

Kısa Sürede Enfes Yemekler Ortaya Çıkar…

Gerek yiyeceklerin besin değerlerini koruması, gerek pişirme süresinin büyük oranda azalması açısından düdüklü tencere tercih etmek oldukça mantıklıdır. Düdüklü tencere yemeği, geleneksel yöntemlere göre %70 daha kısa sürede pişirir. Bu asla azımsanacak bir oran değil. Böylece işten eve yorgun geldiğinizde saatlerce yemeğin pişmesini beklemektense yarım saat içinde ortaya enfes yemekler çıkarabilirsiniz. Tek yapmanız gereken şey tüm malzemeleri damak tadınıza göre tencereye koyup kapağını kapatmak. Gerisini düdüklü tencereniz halledecektir.

Daha Az Enerji Harcarsınız

Düdüklü tencereler elbette enerji tasarrufu konusunda da önemli bir yere sahiptir. 2 saat boyunca normal tencerede kuru fasulye pişirmeye kalkarsanız ocağınız bol miktarda enerji tüketecektir. Ya da etlerinizi, pişmesi için fırına koyarsanız, bir buçuk saate yakın yumuşamaları için beklemeniz gereklidir. Ancak düdüklü tencere yarım saate kalmadan yemeğinizi istediğiniz kıvama getirir.

Mutfağınız Kirlenmez

Temizlik konusunda titiz olanlar için de düdüklü tencere biçilmiş kaftandır diyebiliriz. Çünkü normal tencerede yemek yaparken sürekli olarak ocağa yemek suyu sıçrar, taşma ya da aşırı koku durumları ortaya çıkar. Ancak düdüklü tencere ile yemek yapma deneyimi yaşadığınızda mutfağınız çok daha az kirlenecek, hatta hiç kirlenmeyecektir.

Sonuç

Bu yazımızda sizlere düdüklü tencereler hakkında önemli bilgiler vermeye çalıştık. Merak edebileceğiniz soruları ise cevaplandırdık. Mutfaktaki iş yükünüzü ciddi anlamda hafifleten ve çat kapı gelen misafirinize, en pratik şekilde lezzetli yemekler yapmanıza olanak sunan düdüklü tencereler hayat kurtarıcıdır. Eğer hala mutfağınızda bir düdüklü tencereniz yoksa, birçok kolaylıktan mahrum kalıyor olabilirsiniz…

Bu yazı size yardımcı oldu mu?

Default image

Hilal Sarıyar

Radyo ve Televizyon Programcılığı mezunuyum. Çeşitli radyo ve televizyon kanallarında çalıştım. Deneyimli sunucu Cem Öğretir'den diksiyon ve spikerlik eğitimi aldım. Muhabirlik ve prodüktörlük yaptığım Atv'den yurt dışına taşınmam nedeniyle ayrıldım. Mayıs 2021'den bu yana içerik yazarı olarak görev aldığım Tüketici Dergisi'nde ürün incelemeleri yapıyorum.

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir