Yüz Temizleme Cihazı Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır, Gerçekten İşe Yarar mı?

Makyaj, cilt bakımı, güzellik kadınlar için hassas olan konulardır. Günlük hayatlarında güzelleşmeye özel vakit ayıran kadınlar hiçbir ayrıntıyı atlamak istemez. Aslında cildin ihtiyaç duyduğu en önemli şeylerden biri ilk etapta günlük olarak temizlenmesidir. Tüm gün cilt; kir, toz, ter ve yoğun makyaja maruz kalır. Hal böyle olunca da gözenekler yağ, kir ile tıkanır ve birçok cilt problemine davetiye çıkarır. Bu nedenle yüz temizliği kadınların asla atlamaması gereken rutinlerden biridir. Buradaki amaç cildin derinlemesine temizlenmesi ve gözeneklerin yeniden nefes almasını sağlamaktır.

Gün boyu biriken kirin gözenekleri terk etmesi ile birlikte cilt yeniden canlılığını kazanır ve parlar. Ancak her cilt yapısı birbirinden farklı olduğu için temizleme sırasında tercih edilecek ürünler de farklı olacaktır. Doğru şekilde cilt temizleme yapıldıktan sonra nemlendirme, maske, serum veya tonik gibi bakım ürünleri kullanılabilir. Cilt temizliği konusu gündeme geldiğinde tercih edilecek ürünler pek çok model ve işlevde olabilir. Özellikle son yıllarda bir hayli kullanılan yüz temizleme cihazları kadınlar için vazgeçilmezler arasına girmeyi başarmıştır. Fırça formunda olan temizleme ürünleri ya da pedler şöyle dursun; vakumlu, titreşimli, buharlı olan yüz temizleme cihazları biraz daha fazla rağbet görmeye başlamıştır. Bunun en önemli sebeplerinden biri de temizlik sırasında ulaşılması zor olan yerleri iyi bir şekilde temizlemeleri ve cildi kirlerden derinlemesine arındırmaları gibi görünmektedir.

Peki yüz temizleme cihazı ne demektir, ne işe yarar? Gelin bu konu ile ilgili merak ettiklerinize cevap verelim.

Yüz Temizleme Cihazı Nedir?

Yüz Temizleme Cihazı Nedir?

Yüz temizleme cihazının temel amacı, ciltte hiçbir kir, yağ ve makyaj kalıntısı bırakmamaktır. Çalışma şekli farklı olsa da bütün yüz temizleme cihazları kişinin cildini detaylı şekilde temizlemeyi amaçlar. Piyasada onlarca model ve çalışma mantığına sahip olan yüz temizleme cihazları vardır. Ancak günümüzde en fazla tercih edilenleri titreşimli olanlarıdır. Şekil itibari ile birbirlerinden farklı olsalar da hepsinin çalışma tarzı aynıdır. Düğmesine basılarak çalıştırılan yüz temizleme cihazı, temizleme sırasında cilde titreşim uygulayarak daha verimli bir temizlik ortaya çıkmasını sağlar. Tırtıklı ve silikon bir yüzeye sahip olması nedeniyle gözeneklerin içinde birikmiş olan kirlerin rahatlıkla uzaklaşmasına olanak tanır. Sadece silikon ve titreşimli olan yüz temizleme cihazları değil, fırça şeklinde olan basit modeller de mevcuttur. Bu fırçalar da gün içinde cildinizde biriken kirlerin ortadan kalkması için tasarlanmıştır. Vakumlu ve buharlı olan modeller de hem yüz temizliği yaparken hem de siyah nokta ya da akne gibi problemler ile sıkı şekilde mücadele eder ve bu sorunların en aza inmesini sağlar. Uygulama sırasında cilt yapısına uygun bir temizleme jeli, ya da sabunu kullanılmalıdır. Daha sonra cihaz yardımı ile temizleme ürünü cilde yayılır ve masaj yapılarak işlem sürdürülür. Yüz temizleme cihazları, geleneksel yöntemlere göre çok daha başarılı sonuçlar ortaya çıkarır. Çünkü yüzeysel değil, derinlemesine bir temizlik söz konusudur. Bu da cildin ışıl ışıl parlamasına ve kirlerden tamamen arınmasına sebep olur.

Cilt temizleme cihazları masaj etkisine sahip olduğu için kan dolaşımını hızlandırır ve cildi güzelleştirir. Ölü derilerin cilt üzerinden uzaklaşmasını sağlar. Sadece temizlik yapmakla kalmayan bu cihazlar günün yorgunluğunu atmanız ve kendinizi şımartmanız için size iyi bir fırsat sunar.

Yüz Temizleme Cihazı Günde Kaç Defa Kullanılmalıdır?

Yüz temizleme cihazları günlük bakım rutininizde yerini rahatlıkla alabilir. Genelde cihazınızı kullanmak için akşam saatlerini tercih etmenizde fayda vardır. Tüm gün kir dolan gözeneklerin yatmadan önce derinlemesine temizlenmesi mantıklı olacaktır. Ancak bu durum herkes için aynı değildir. Çünkü bazı kişiler hassas bir cilt yapısına sahiptir ve bu nedenle günlük olarak yüz temizleme cihazı kullanmaları doğru değildir. Bu tarz bir cilde sahip olan kişilerin bir kaç günde bir yüz temizleme cihazı kullanmaları gerekmektedir.

Yüz Temizleme Cihazı Hangi Kozmetik Ürünler İle Kullanılmalıdır?

Yüz temizleme cihazı satın aldıktan sonra, normalde kullandığınız cilt temizleme ürününü değiştirmenize gerek yoktur. Aynı şekilde cihazınız ile birlikte kullanmaya devam edebilirsiniz. Yüz temizleme ürünleri; sabun, jel ya da köpük formunda olabilir. Önemli olan cilt yapınıza uygun bir cilt temizleme ürünü tercih etmenizdir. Çünkü yüz temizleme cihazları zaten geleneksel yöntemlere göre cilde daha fazla baskı uygular ve yoğun bir temizlik yapar. Bu nedenle hassas cilt yapısına sahip olan kişilerin sert kimyasallar ile bu işlemi yapması doğru değildir. Uygulama sırasında cihazınızı yüzünüze hafif ve dairesel hareketler ile gezdirmeniz gereklidir. Aynı bölgede birkaç saniyeden fazla durmanız cildinizin zarar görmesine neden olabilir. Doğru ürünler tercih edildiğinde yüz temizleme cihazınızın yüzünüzde bıraktığı etki inanılmaz olacaktır!

Yüz Temizleme Cihazı Duş Öncesi mi Yoksa Duş Sonrası mı Kullanılmalıdır?

Yüz Temizleme Cihazı Duş Öncesi mi Yoksa Duş Sonrası mı Kullanılmalıdır?

Yüz temizleme cihazlarının yapıları ve kullanma talimatları birbirinden farklı özelliklere sahiptir. Bazıları duştan sonra kullanıma uygun iken bazıları için böyle bir durum söz konusu değildir. Özellikle fırça formunda olan yüz temizleme cihazları için duştan sonra kullanım önerilmektedir. Ancak silikon ve titreşimli olan modellerde duştan önce ya da sonra diye bir kural yoktur. Ama cildin ıslatılması ve yüz temizleme toniği, jeli ya da sabununun kullanılması gerekmektedir. Satın almış olduğunuz cihazın nasıl kullanılacağını detaylı şekilde öğrenmeniz ve ona göre hareket etmeniz gerekir.

Yüz Temizleme Cihazının Ne Gibi Faydaları Vardır?

Yüz temizleme cihazları, gün boyu çeşitli nedenlerden dolayı ağırlaşan yüzünüzü ferahlatmak için üretilmişlerdir. Makyaj, kir ve yağın gözeneklerinizi tıkaması sonucunda yorgunluk hissetmeniz bile mümkündür. Hava almayan ve kapalı olan gözenekler enerjinizi daha da düşürür ve cildinizi olumsuz yönde etkiler. Bu noktada devreye giren yüz temizleme cihazları sizlere beklentiniz olan kapsamlı cilt temizliğini sunacaktır. Yüzünüzün kıvrımları için özel olarak tasarlanmış cihazlar bile mevcuttur. Eğri bir tasarıma sahip olan bu modeller ile burun kenarlarınız, çene kısmının daha detaylı şekilde temizlenebilir.

Yüz temizleme cihazları siyah nokta oluşumunu engelleme, yaşlanma belirtilerini yavaşlatma gibi özelliklere de sahiptir ve sadece cilt temizliği yapmakla kalmaz. Sizleri sürekli olarak cilt bakımına gitmekten de kurtarır. Evde daha az maliyet ile kendi cilt temizliğinizi yapma konforuna kavuşmuş olursunuz. Cilt temizleme cihazları ergonomik tasarımları sayesinde fazla yer kaplamaz ve seyahatlerinizde sizlere rahatlıkla eşlik eder. Genellikle su geçirmez özelliğe sahip olan yüz temizleme cihazları uzun yıllar kullanıma müsaittir. Yüz temizleme cihazı, bir-iki dakika içinde tertemiz bir cilde sahip olmanız için son derece kullanışlıdır.

Yüz Temizleme Cihazı Gerçekten İşe Yarar mı?

Yüz Temizleme Cihazı Gerçekten İşe Yarar mı?

Evet yarar. Yani bu cihazları tercih eden ve bir süredir düzenli olarak kullanan kişiler memnun olduklarını söylemektedir. Cildi bebeksi ve ışıl ışıl bir görünüme kavuşturan yüz temizleme cihazları az efor sarf ederek dilediğiniz sonuca ulaşmanızı sağlar. Eski yöntemler ile yüz temizlemeye göre çok daha başarılı olduğu kesindir. Çünkü bu cihazlar hem kendi titreşimleri hem de sizin yüz bölgesinde gezdirmeniz ile birleştiğinde yoğun bir etkiye sahiptir. İşe yarayıp yaramadığını görmek için bir süre düzenli şekilde kullanmanız gerekecektir. Ayrıca ilk kullanımda bile yüzünüzün temizlenip ışıldadığına şahit olabilirsiniz. Hatta bazı yüz temizleme cihazları vakumludur ve cihazın içine çekilen kiri ve yağı gözlerinizle görmeniz daha da mümkün hale gelmektedir. Dikkatli bir şekilde kullanıldığı zaman yüz temizleme cihazları gerçekten de işe yarar.

Yüz Temizleme Cihazının Zararı Var mı?

Yüz temizleme cihazları derinlemesine temizlik konusunda iddialı olsa da bir takım olumsuz yanları da yok değildir. Bu cihazların çok sık kullanılması ve işlem sırasında cilde çok bastırılması bazı problemlere neden olabilir. Cihazın cilt üzerinde aynı noktada uzun süre kalması tahrişe neden olabilir. Cilt, kendi yapısını korumak adına devamlı yağ salgılar ve kendine has bir dengesi vardır. Ancak sürekli olarak yüz temizleme cihazları ile cildin temizlenmesi fazla yağ salgılanmasına ve yağ dengesinin de bozulmasına neden olabilir. Cildi derinlemesine temizleyen cihazlar aşırı kurumaya da sebep olabilir. Hassas bir hal alan cilt kötü bir görünüme bürünebilir. Cildin renginde de değişikliklere neden olabilen cilt temizleme cihazları dikkatli şekilde kullanılmalıdır. Bazı kişilerde yüz temizleme cihazları beklenenin aksine yaşlanma belirtilerini hızlandırabilir. Kullanmış olduğunuz cihazınızın temizliği de oldukça önemlidir. Eğer hijyene önem verilmezse ciltte akne oluşumu artış gösterebilir.

Sonuç

Cilt bakımını bir bütün olarak ele alacak olursak, temizlik kısmı bu işin temeli ve yapı taşıdır. Yani temizlenmeyen bir cildin üzerine hangi bakım yapılırsa yapılsın sonuç alınamayacaktır. Bu konuya oldukça önem veren kişiler için de yüz temizleme cihazları biçilmiş kaftandır. Önemli olan cihazı kararında kullanmak ve işlem sırasında yapılması gerekenlere dikkat etmektir. Beklentinizi karşılayacak, bütçenize uygun, cilt tipiniz ile uyumlu bir yüz temizleme cihazı edinmek size iyi gelebilir. Banyoda, müzik eşliğinde yüz temizleme cihazınızı kullanarak bu rutini daha keyifli ve eğlenceli hale getirebilirsiniz!

Default image
Hilal Sarıyar

Radyo ve Televizyon Programcılığı mezunuyum. Çeşitli radyo ve televizyon kanallarında çalıştım. Deneyimli sunucu Cem Öğretir'den diksiyon ve spikerlik eğitimi aldım. Muhabirlik ve prodüktörlük yaptığım Atv'den yurt dışına taşınmam nedeniyle ayrıldım. Mayıs 2021'den bu yana içerik yazarı olarak görev aldığım Tüketici Dergisi'nde ürün incelemeleri yapıyorum.

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.