Yosun Sabunu Nedir ve Faydaları Nedir?

Kimyasal içerikli ve cilde zararlı onlarca madde ile dolu cilt bakım ürünleri birçok kişinin, elinin tersi ile itebileceği seçenekler halinde geldi. Şifayı doğal ürünlerde arayanlar için mükemmel bir organik şifa kaynağı da yosun sabunu… Doğal sabunlara ilgi duyanlar tarafından sıklıkla tercih edilen yosun sabunu adeta bir güzellik iksiri! Hem cildi temizleyen, hem bakım yapan hem de güzelleştiren bu sabun, doğanın bizlere sunmuş olduğu sayısız nimetten sadece biri.

Yosun Sabunu Nedir, Faydaları Nelerdir?

Deniz yosunundan elde edilen yosun sabunu tamamen doğal ve etkili özellikleri ile öne çıkar. Yüzyıllardır insanlık tarafından kullanılan ve Uzak Doğuluların her zaman elinin altında olan yosun sabunu hem cilt hem de saç bakımı için kullanılmaktadır. Kara yosunları ya da suda yaşayan alglerden elde edilen yosun sabunu mineral ve vitamin bakımından oldukça zengin bir yapıysa sahip olduğu gibi detoksifikasyon özellikleri de bulunur. Cilt üzerinde hem temizleme hem de yenileme gibi etkiler yaratan yosun sabunu nem oranını dengeleme ve yumuşaklık kazandırmada da oldukça başarılıdır. Kahverengi, yeşil, kırmızı renkte olan deniz yosunları arasından, sabun üretiminde tercih edilen yosun çeşidi kahverengi ya da yeşildir.

Yosun Sabunu Faydaları Nelerdir?

Bir kaç hafta boyunca deniz yosunu sabunu kullanıldığı zaman metabolizma daha hızlı çalışır. Aynı zamanda vücudun kan dolaşımını arttıran yosun sabunu toksinlerin atılması için de faydalıdır.

Sivilceler ile Savaşır

Pek çok kişinin muzdarip olduğu sivilceler için doğal ve etkili bir yöntem varsa o da yosun sabunu kullanmaktır. Yosun sabunu düzenli şekilde kullanıldığında ciltteki sivilceleri ve akneleri kurutarak yok eder ve düzgün bir cilt görünümü ortaya çıkarır.

Peeling Yapar

Peeling işlemi cildimizin gözeneklerinin derinlemesine temizlenmesi ve ölü hücrelerden arınması için gerekli bir yöntemdir. Normal sabunların içinde çeşitli sert kimyasallar varken yosun sabununda böyle bir durum söz konusu değildir. Yani hem cildiniz yenilenir hem de hiçbir şekilde zarar görmemiş olur.

Cildinize Bakım Yapar

Banyo yaparken duş jelinin yerine rahatlıkla yosun sabunu koyabilirsiniz. Cildinizi şımartarak ihtiyaç duyduğu bakımı yapan bu doğal sabun sayesinde tertemiz bir cilde kavuşursunuz. Bebeksi bir cilt istiyorsanız yosun sabununu rahatlıkla tercih edebilirsiniz. İçeriğindeki granüller sayesinde vücudu uyararak masaj yapar ve rahatlatır. Cildim hem kurumasın hem de iyi bir şekilde temizlensin diyorsanız yosun sabunu en iyi seçeneklerden biridir. Cildinizi besleyen ve narince onaran yosun sabunu kısa süre içinde gözle görülür bir canlılık kazandırır. Hassas cilt yapısına sahip olan kişiler de rahatlıkla yosun sabununu kullanabilir.

Vitamin ve Mineral Deposudur

Vitamin ve Mineral Deposudur

Yosun sabununun içinde cildinizi besleyecek, dengeli ve daha sağlıklı hale getirecek vitamin ve mineraller vardır. A1, B2, B6, B12 ve E vitaminleri açısından zengin olan yosun sabunu; kalsiyum, potasyum, çinko, demir gibi mineralleri de bol miktarda içerir. Cilt etrafında kan dolaşımını arttıran yosun sabunu daha genç görünüm için de faydalıdır. Ayrıca yosun sabunu kırışıklıkları gidermede ve oluşumlarını engellemede de oldukça etkilidir. Cildi gerer ve nem kazandırır. Bunu içeriğinde yer alan E vitaminine borçludur.

Çatlak ve Selülitlerle Savaşır

Deniz yosunu sabunu cilt üzerinde çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan çatlakları giderme konusunda etkilidir. Selülitli görünüm ve fazla yağ gibi durumları da azaltarak cildin daha pürüzsüz bir görünüme kavuşmasını sağlar. Cildin incelmesine de yardım eden yosun sabunu düzgün bir cilt görünümü için faydalıdır. Tamamen organik olan yosun sabunu aynı zamanda egzama gibi cilt rahatsızlıklarına bağlı oluşan tahrişlerin iyileşmesi için de kullanılabilir.

Yosun Sabunu Saçlarınızı Besler

Yosun sabunu sadece cildinize bakım yapmakla kalmaz. Saçlarınız için de doğal bir şifa kaynağıdır. Saçlarınıza sürdüğünüz ve kimyasal bileşenlerle dolu şampuanlar yerine yosun sabunu kullanarak çok daha sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz. Saçlarınızı hem temizleyen hem de besleyen yosun sabunu kabaran ve elektriklenen saçlar için de mükemmel bir çözüm kaynağıdır. Böylece saçlarınız çok daha kolay şekillenir ve sakinleşir. Eğer saçlarınızda kepek ya da saç derinizde kaşıntı söz konusu ise yosun sabunu kullanarak da bu tarz sorunlar ile rahatlıkla başa çıkabilirsiniz. Saçlarınızın daha hızlı uzamasını sağlayan yosun sabunu yumuşaklık kazandırır ve canlı görünmesini sağlar.

Yosun içeriğinde tuz bulunan doğal bir nimettir. Bu da bakteri ve mikroplara karşı vücudun daha güçlü olmasını sağlar. Ter kokusunu baskılar ve uzun süre cildin ferah kalmasını sağlar.

Yosun sabunu kullanmanın herhangi bir zararı saptanmamıştır. Cildinize sabah akşam ılık su ile birlikte yosun sabunu uygulayarak sivilce ve akne problemlerinden kurtulabilir, bakım yaparak canlılık kazandırabilirsiniz. İster duş rutininizde, isterseniz selülitli ya da çatlak görünümlü cilt üzerinde 5-10 dakika masaj yaparak da yosun sabununun faydalarını görebilirsiniz.

Default image
Hilal Sarıyar

Radyo ve Televizyon Programcılığı mezunuyum. Çeşitli radyo ve televizyon kanallarında çalıştım. Deneyimli sunucu Cem Öğretir'den diksiyon ve spikerlik eğitimi aldım. Muhabirlik ve prodüktörlük yaptığım Atv'den yurt dışına taşınmam nedeniyle ayrıldım. Mayıs 2021'den bu yana içerik yazarı olarak görev aldığım Tüketici Dergisi'nde ürün incelemeleri yapıyorum.

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.