Yeni Doğmuş Bebek Neden Kusar, Nelere Dikkat Edilmeli?

Kusma her yaş grubunda farklı nedenlerle görülebilen bir durumdur. Bebek kusması ise oldukça sık görülen kimi zaman normal kimi zaman da bir hastalığa işaret edebilen bir durumdur. Bebek kusması çoğu zaman normaldir. Ancak kusma durumu kimi ebeveynleri endişelendirebilir. Özellikle de yeni ebeveyn olmuş kişiler yenidoğan bebeklerinin kusmasının endişe duyabilir. Ancak hemen hemen her bebekte kusma durumu görülebilir. Bu durumun birçok nedeni olabilir.

Yenidoğan bebekler birçok nedene bağlı olarak kusabilir. Özellikle de ilk aylarda kusma durumu ile karşılaşmak oldukça normaldir. Bebeklerin vücudu yeni beslenme düzenlerine alışırken bu şekilde tepkiler verebilir. Anne ve babaları endişelendiren bu durumun normal olduğu bilinmelidir. Bebeğin kilo almasını ve büyümesini engellemeyen durumlarda ilk 6 ay boyunca kusma normal kabul edilir.

Yeni Doğmuş Bebek Neden Kusar?

Yeni Dogan Bebek Neden Kusar 2

Kusma durumu özellikle de yenidoğan bebeklerde sık görülür. Bebeklerin bu dönemde kusması oldukça normaldir. Bu dönemde bebekler parçacıklı ve beyaz şekilde kusabilir. Anne ve babaları endişelendiren bu durumun aslında pek de korkulacak bir tarafı yoktur. Yenidoğan bebeklerde kusma mide ile yemek borusu arasındaki kapakçığın gelişmemiş olmasından kaynaklanır.

Kusmanın nedeni bebeğin beslenmesinden kaynaklı da olabilir. Yenidoğan bebekler çok fazla süt emdiğinde kusma hareketi gösterebilirler. Emzirildikten hemen sonra bebeklerde az miktarda kusma görülmesi normal karşılanır.

Yenidoğanlarda kusma çoğu zaman normal olsa da kimiz zaman da bazı hastalıklara işaret edebilir. Kusmanın yanında ishal, ateş, terleme ve şiddetli ağlama gibi belirtiler de varsa doktora başvurmak gerekir. Bu durum bir hastalığın varlığına işaret edebilir.

Yenidoğan Kusmasında Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Yenidoğan kusmasında dikkat edilmesi gereken ilk nokta kusmaya başka bir belirtinin eşlik edip etmediğidir. Tek başına kusma çoğu zaman zararsızdır. Ancak ateş, ishal gibi belirtilerin eşlik ettiği kusmalar bir hastalığın habercisi olabilir.
  • Bebeğin çok fazla beslenmesi kusmasına sebep olabilir. Yenidoğan bebekler sık sık beslenmeye ihtiyaç duyarlar. Beslendikten hemen sonra az miktarda gerçekleşen kusmalar son derece normaldir.
  • Bebeğin beslendikten sonra çok fazla hareket etmesi de kusmasına neden olabilir. Bu nedenle annelerin bebeği emzirdikten sonra çok fazla hareket ettirmemesi gerekir.
  • Biberonla beslenen bebekler için biberon deliğinin çok geniş olması kusmaya neden olabilir.

Bebeklerde Kusmanın Nedenleri

Yeni Dogan Bebek Neden Kusar 3

Bebeklerde kusma son derece normaldir ve birçok nedene bağlı olarak gerçekleşebilir. Bebeklerin sindirim sistemleri henüz tam anlamıyla gelişmediği için kusmalar ile karşılaşmak normaldir. Kusmaların tehlikeli sayılabilmesi için başka belirtilerin de kusmaya eşlik etmesi gerekir.

Virüs nedenli kusmalar sık görülen kusmalar arasındadır. Eğer bebekte virüs söz konusuysa kusmaya ateş gibi belirtiler de eşlik eder. Virüs dışında mide sorunları, soğuk algınlığı, besin alerjisi gibi nedenlerle de kusma oluşabilir.

Kusmaya ishal, ateş, ağlama krizleri gibi belirtiler eşlik ediyorsa dikkatli olmak gerekir. Ayrıca kusmuğun rengi ve kokusu da bazı şeylerin belirtisi olabilir. Beyaz ve parçalı kusmuklar oldukça normaldir. Ancak kötü kokulu ve sarı renkli kusmuklar konusunda dikkatli olmak gerekir.

Erken doğan bebeklerde reflü durumuna bağlı olarak da kusma problemleri yaşanabilir. Bebeklerde görülen reflü kalıcı ya da geçici olabilir. Kalıcı reflü tehlikelidir ve bebeğin gelişimini olumsuz etkiler. Bu durumda doktora başvurmak gerekir.

Kusmayı Önlemek İçin Ne Yapılması Gerekir?

Yeni Dogan Bebek Neden Kusar 4

Bebeğin kusmasını önlemek için öncelikle beslenmesine dikkat etmek gerekir. Bebekler çok fazla beslendiğinde kusma görülebilir. Bu nedenle bebekleri tıka basa doyurmamak gerekir. Ayrıca beslenmeden sonra yapılan hareketler de kusmaya neden olabilir. Bebekleri beslenmeden sonra çok fazla hareket ettirip döndürmemek gerekir.

Bebeklerin beslendikten sonra mümkünse dik bir şekilde oturtulması gerekir. Bebeği beslendikten sonra hoplatıp zıplatmak kusmasına neden olabilir. Bu nedenle bebeğin beslendikten sonra çok fazla hareket ettirilmemesi gerekir.

Bebekler mide üşütmesi nedeni ile de sık sık kusabilir. Bunun önüne geçmek için bebeğin karın kısmının açıkta kalmamasına ve üşümemesine dikkat etmek gerekir. Besin alerjisi nedeni ile kusmanın görüldüğü durumlarda ise hangi besine karşı alerji olduğu tespit edilmeli ve o besinin tüketimi engellenmelidir.

Default image
Nagehan Deniz Saraçoğlu

Adım Nagehan Deniz Saraçoğlu. Kilis doğumluyum.
Şu anda Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi'nde tıp eğitimi almaktayım. Hayatım boyunca hep yazı yazmayı sevmişimdir. Pandemi döneminde bu hobimi geliştirip hayatımın bir parçası haline getirdim. Bir çok konuda yazabiliyorum ve bir çok ilgi alanım var. Yazılarımı sizinle paylaşmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Umarım siz de yazılarımı beğenirsiniz.

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.