Yatak Koruyucu Alez Nedir, Nasıl Yıkanır? Kullanmazsak Ne Olur?

Hayatımızın neredeyse 1/3’ünü uyuyarak geçiriyoruz. Ancak ne yazık ki, hangi yatağı alacağımıza karar vermek için cep telefonu almak için harcadığımız zaman ve çabayı harcamıyoruz. Daha da kötüsü, çoğu insan, onları çevreleyen kire ve alerjenlere karşı korumak için bir yatak koruyucu kullanma ihtiyacı hissetmiyor. Neden bir yatak koruyucuya ihtiyacımız olduğunu ve doğru olanı nasıl seçeceğimizi keşfedelim.

Yatak Koruyucu Alez Nedir?

Bir yatak koruyucu yani alez, yatağı saran ve onu lekelere, kire ve alerjenlere karşı koruyan lastikli bir çarşaf gibidir. Alezlerin çoğu, yumuşak banyo havlularına benzeyen havlu pamuklu bir yüzeye sahiptir. Bu, örtünün yüzeyini rahat hale getirir ve bu plastik gibi bir hissi önler. Altında su geçirmez hale getiren ve yatağınızda leke oluşmasını engelleyen TPU (Termoplastik Poliüretan) tabakası bulunmaktadır.

Çoğu yatak koruyucu, çamaşır makinelerinde güvenle yıkanabilir.

Daha ucuz yatak koruyucuları, su geçirmez hale getirmek için Poliüretan (PU) veya bir vinil tabaka ile birlikte gelir. Bu katmanlar bir süre sonra parçalanabilir, hatta hoş olmayan kokular yayabilir.

Yatağınızdaki Alerjenler

Yatak koruyucu kullanmanın birincil nedeni, onu lekelerden korumaktır. Sivrisinekler ve adet dönemlerinde oluşan kan lekeleri, tükürük, ter ve diğer vücut sıvıları, üzerine çarşaf kullansanız bile yatağı lekeleyebilir.

Aşağıdaki resimde aynı markanın neredeyse 3 yıllık iki yatağı görebilirsiniz – sağdaki yatak koruyuculu, soldaki kaplamasız. Gördüğünüz gibi, korunan yeni kadar iyi görünüyor, diğeri ise kötü bir şekilde lekelenmiş ve iğrenç görünüyor.

Alez Nedir 1

Diğer önemli bir konu ise alezler, yatağınızı alerjenlerden korumaktır. Vücudumuz uyku halindeyken, toz akarlarının beslendiği ölü deriyi döker. Çıplak gözle görülemeyen bu toz akarları, iç mekan kirliliğinin önde gelen nedenlerinden biridir ve hapşırma, burun akıntısı ve hatta astım atakları gibi alerjik reaksiyonları tetikler.

Toz akarları, çarşaflarınızın yanı sıra korumasız yataklarda da yaşar. Çarşaf ve havluları 60c sıcak suda yıkayarak bu toz akarlarını kolayca öldürebilirsiniz. Ancak yatağınıza toz akarları bulaşmışsa, toz akarlarından kurtulmak için HEPA filtreli bir elektrikli süpürge kullanmanız ve her köşesini iyice temizlemeniz gerekmektedir. Elektrikli süpürgeyi şiltelerde kullanan herkes bunun kolay bir iş olmadığını bilir.

Yatak Koruyucu Alez Nasıl Seçilir?

Bir yatak koruyucusu satın alırken bakılması gereken ilk ve en önemli husus boyutudur. Satın alacağınız alezin sahip olduğunuz yatağın boyutuna uygun olmalıdır. Yatak koruyucuları lastikli çarşaf gibi dikildiğinden, sadece uzunluk ve genişlik açısından değil, aynı zamanda şilte yüksekliği açısından da mükemmel bir uyum sağlamalıdır.

Alez Nedir 2

Ardından, su geçirmez katman olarak kullanılan malzemeye bir göz atın. İdeal olarak, TPU veya polyester karışımı olmalıdır. Hoş olmayan bir koku veren vinil ve Poliüretandan kaçının.

Son olarak çarşafın temas ettiği yüzeyin yumuşak pamuklu, süet veya havlu kumaştan olmasına dikkat edin. Bazen küçük çocukların ebeveynleri, lazımlık eğitimi kazalarından korumak için yatağın altına plastik örtüler kullanır. Ancak bu plastik çarşaflar ısınır ve sonuç olarak üzerlerini çarşafla örtseniz bile çocuklar ve yetişkinler bu örtülerin üzerlerinde uyumaktan oldukça rahatsız olurlar. Bu sebeple plastiğimsi yüzeyi olan alezleri tercih etmekten kaçınmanızı öneririz.

Yatak Koruyucu Alez Nasıl Yıkanır

Doğru bakımı yapıldığında bir alez 3-5 yıl dayanır. Sonsuza kadar dayanmayacak olmasının nedeni, özellikle sık sık yıkadığınızda su geçirmez katmanın belirli bir süre içinde yavaş yavaş bozulmasıdır. Sonuç olarak, içinden lekeler, kir ve kepek sızabilir ve bir yatak koruyucuya sahip olmanın tüm amacını ortadan kaldırabilir.

Alezleri korumak için, çocuğunuz veya bir yetişkinin çiş kaçırması durumunda bunları hemen temizleyin. Derhal temizlenmezse idrar lekeleri inatçı olabilir. Ayrıca yatak koruyucu eskiyse koku yatağınızın içine sızabilir.

Aksi takdirde, üreticinin talimatlarını izleyerek yatak koruyucuyu 3-4 ayda bir yıkayın. Genellikle, hafif bir deterjan kullanarak soğuk veya hafif ılık sıcaklıklarda yıkamak iyi bir fikirdir. Gölgede havayla kurutun ve su geçirmez tabakanın parçalanmasına neden olabileceğinden sert güneş ışığına maruz kalmaktan kaçının.

Üretici tarafından belirtilmedikçe, yatak koruyucularında ağartıcı ve yumuşatıcı kullanmaktan kaçının. Çamaşır suyu su geçirmez tabakaya zarar verebilir ve yumuşatıcılar havlu pamuğun emme kapasitesini olumsuz etkiler.

Bu yazı size yardımcı oldu mu?

Default image
Tümay Kılınç

TuketiciDergisi.com'un kurucusu ve aynı zamanda içerik kalite sorumlusuyum. 2018 yılında kurduğum TuketiciDergisi.com sitesi ile tüketicilere doğru bilgiyi objektif bir şekilde, satış kaygısı yapmadan ve markalardan reklam ücreti almadan sizlerle buluşturmayı hedefliyorum. Eğer bir sorunuz ya da isteğiniz olur ise, yorum yapmaktan ya da benimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir