Üzüm Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Cilt bakımı söz konusu olduğunda ilk akla gelen doğal mucizelerden biri olan üzüm yağı besleyici ve yenileyici özellikleri ile ön plandadır. Pırıl pırıl, canlı ve sağlıklı bir cilt için siz de üzüm yağının faydalarınından nasiplenebilirsiniz. Soğuk pres yöntemi ile elde edilen üzüm çekirdeği yağı cilt üzerinde yoğun bir nemlendirme yapar. En çok Arjantin ve İspanya’da yetişen siyah üzüm çekirdeklerinden elde edilen bu yağ hafif dokulu ve renksiz olma özelliği taşır.

Bu mucizevi yağın en önemli özelliklerinden biri E vitamini, omega 3, 6 ve 9 yağ asitleri, beta karoten ve linoleik asit bakımından zengin olmasıdır. Antioksidan özellikleri ile öne çıkan üzüm çekirdeği yağının cilt üzerindeki faydaları ise saymakla bitmez. Hasarlı cilt hücrelerinin yenilenmesinde etkili olan üzüm çekirdeği yağı aynı zamanda yaşlanma karşıtı özellikleri ile de doğal bir kurtarıcıdır. Ayrıca bu yağın en önemli özelliklerinden biri de hassas ciltler için de uygun olmasıdır.

Üzüm Çekirdeği Yağının Faydaları

Antioksidan Kaynağı

Uzum Cekirdegi Yaginin Faydalari 2
Güçlü bir antioksidan kaynağı olan üzüm çekirdeği yağı hücrelerin doku hasarına karşı korunmasında etkilidir. Üzüm çekirdeği yağı cildi onarır ve sıkılaştırırken ayrıca gözeneklerin tıkanmasını önleyici özelliği vardır. Cilt üzerinde yenileyici etkileri sayesinde tazelik kazandırır. Üzüm çekirdeği yağı sayesinde gözeneklere nüfuz edebilecek bakteriler yok edilerek cildin daha temiz bir görünüme kavuşması sağlanabilir.

Göz Altı Morluklarına İyi Gelir

Uzum Cekirdegi Yaginin Faydalari 5
Zaman zaman yorgunluk ya da farklı sebeplere dayalı göz altlarında meydana gelen morlukların ortadan kalkmasında etkilidir.

Saçı Güçlendirir

Uzum Cekirdegi Yaginin Faydalari 6
Üzüm çekirdeği yağı saç sağlığı üzerinde de olumlu etkilere sahip bir şifa kaynağıdır. Kaşıntı ve kepekle mücadele eden bu yağ saç derisini güçlendirir.

Sivilce ve Yaraları İyileştirir

Young Adult Mulatto Woman Isolated On White Background
Linoleik asit bakımından zengin olan üzüm çekirdeği yağı ciltte görülen sivilce, yara, egzama ve iltihabik durumların kısa sürede tedavi edilmesinde etkilidir.

Hastalıklara Karşı Korur

Uzum Cekirdegi Yaginin Faydalari 3
Cilt üzerindeki etkilerinin yanında üzüm çekirdeği yağı alerji ve astım gibi solunum yolu hastalıklarına karşı koruyucudur. Tam bir hastalık savar olan üzüm çekirdeği yağı doğal bir şifa kaynağıdır. Üzüm çekirdeği yağı bağışıklık sistemini güçlendirerek başta kalp hastalıkları olmak üzere çeşitli sağlık sorunları ile mücadele eder. Hasarlı kan damarları ve kılcal damarlar üzüm çekirdeği yağı ile onarılarak dolaşım sisteminin güçlü hale gelmesi sağlanır. Üzüm çekirdeği yağı polifenoller bakımından zengindir. Bu da kan dolaşımını hızlandırır.

Güneş Işınlarından Korur

Uzum Cekirdegi Yaginin Faydalari 8
Üzüm çekirdeği yağı güneşin zararlı etkilerine karşı cildi koruduğu için güneş losyonları içerisinde bu doğal yağa sıklıkla yer verilir. Yaşlılık belirtilerine karşı önleyici ve azaltıcı etkileri ile dikkat çeker.

Cildi Nemlendirir ve Dengeler

Uzum Cekirdegi Yaginin Faydalari 9
Üzüm çekirdeği yağı birçok kozmetik ürün ve kremlerin içeriğinde bulunur. Nemlendirici özelliği bakımından kuru ciltlerin de dostudur. Üzüm çekirdeği yağı kullanmak cildin yumuşacık olmasını sağlar ve elastikiyetini arttırır, sarkmaları önler. Cilt bariyerini güçlendiren üzüm çekirdeği yağı pürüzsüz bir görünüm sağlar.

Bazı ciltlerde dengesiz yağ üretimi söz konusu olabilir. Bu da cildin bazı bölgelerinde yer yer yağlanma problemi görülmesi anlamına gelir. Üzüm çekirdeği yağı cildinizin yağ dengesini koruyarak daha sağlıklı görünmesini sağlar.

Zengin Bir İçeriğe Sahiptir

Uzum Cekirdegi Yaginin Faydalari 4
Üzüm çekirdeği yağı mineral ve vitamin bakımından oldukça zengindir. Cilt üzerine uygulandığında tahrişe sebebiyet vermez. İçeriğindeki C ve E vitaminleri sayesinde cilt tonu eşitlenir ve korunur.

Üzüm Çekirdeği Yağı Nasıl Kullanılır

Üzüm çekirdeği yağı geceleri serum niyetine bir miktar yüz ve boyun bölgesine rahatlıkla uygulanabilir. Sabaha kadar cildinize iyice nüfuz eden bu yağ renk eşitleme ve cildi iyileştirme noktasında etkili olacaktır. Dilerseniz üzüm çekirdeği yağını nemlendiricinizin içerisine birkaç damla ekleyerek de kullanabilirsiniz.

Uzum Cekirdegi Yaginin Faydalari 10

Sonuç

Üzüm çekirdeği yağı mutlaka güvenilir bir yerden alınmalı, kullanımı noktasında da aşırıya kaçılmamalıdır. Piyasada, bilindik markaların; içeriğinde üzüm çekirdeği yağı bulunan kozmetik ürünlerine de rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Bu yazı size yardımcı oldu mu?

Default image
Hilal Sarıyar

Radyo ve Televizyon Programcılığı mezunuyum. Çeşitli radyo ve televizyon kanallarında çalıştım. Deneyimli sunucu Cem Öğretir'den diksiyon ve spikerlik eğitimi aldım. Muhabirlik ve prodüktörlük yaptığım Atv'den yurt dışına taşınmam nedeniyle ayrıldım. Mayıs 2021'den bu yana içerik yazarı olarak görev aldığım Tüketici Dergisi'nde ürün incelemeleri yapıyorum.

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.