Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir – 2 ve 3 Yaş Tuvalet Eğitimi

Tuvalet eğitimi her çocuğun geçmesi gereken bir süreçtir. Bu eğitimin hangi yaşta verilmesi gerektiği de çocuktan çocuğa farklılık göstermektedir. Kimi çocuklar 18-24 aya geldiklerinde tuvalet eğitimine hazır olduklarını gösterirken kimi çocuklar için bu süreç 3 yaşa kadar uzayabilir. Bu noktada ebeveynlerin çocuğun hal ve hareketlerini takip edip ona göre eğitim vermesi gerekir.

Tuvalet eğitimine hazır olan çocuklar gündüzleri en az 2 saat bezlerini ıslatmazlar. Öğle uykularından kuru kalkarlar. Tuvaletlerinin geldiğine dair öncesinde işaretler verirler. Tuvaleti kullanmak isterler ve bezleri kirlenince rahatsız olurlar. Bunların dışında çocuğun duygusal ve psikolojik olarak da bu eğitime hazır olması gerekir. Tuvalet eğitimi süreci çocuğun psikolojisini etkileyecek önemli bir süreçtir. Bu süreçte çocuğu zorlamak psikolojisinde bazı hasarların oluşmasına neden olabilir. Çocuğun hazır olmasını beklemek gereklidir. İşte hazır olan çocuklar için uygulanması gereken tuvalet eğitiminin aşamaları:

Hazırlık

Tuvalet Egitimi 3

Gelişim çağındaki çocuklar hayata yeni geldikleri için güvensizlerdir. Çocuklara tuvalet eğitimi verebilmek için önce çocuğun güvende hissetmesini sağlamaktır. Bu güveni sağlamak için en uygun yol ise lazımlık kullanmaktır. Lazımlık tuvalet eğitiminde çocuğunuzun güvende hissetmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda tuvaletten korkmadan korkusuz bir şekilde tuvalete alışmalarını da sağlar.

Lazımlık çocuğun sıklıkla gittiği bir yere konulduğunda çocuğunuzun korkusunu büyük miktarda önler. Bu banyo olmak zorunda değildir, yalnızca çocuğun zamanının geçirdiği oyun odası gibi yerlerde olabilir. Ve en önemlisi de çocuğunuzun erişim zorluğu çekmeyeceği yerlere konulmalıdır.

Öğrenme

Tuvalet Egitimi 1

Çocuğunuz ilk başta giydiği kıyafetler ile günde bir iki defa pratik yaptıktan sonra lazımlığa alışır. Çocuğun güvenini sağlamak için lazımlıktan istediği gibi kalkmasına izin verilmelidir. Bu pratik çocuğunuzun rahat hissetmesini sağlamak içindir.

Tuvalet eğitimi verilirken çocuğunuzun özgüvensizlik sorunu yaşamaması için yaptığı her şeyde ve attığı her adımda onu övün ve neşesinin kaybolmamasını sağlayın.

Çocuk günlük giydiği elbiseler ile rahatça lazımlığa oturmaya başladığı zaman, tuvalette kıyafetlerini çıkarması gerektiği konseptini öğretebilmek için bu sefer de lazımlığa kıyafetsiz bir şekilde oturmasını sağlayın ve çocuğunuzu buna alıştırın. Üstelik tuvaletin cildinde soğukluk hissi yaratacağını da öğrenmiş olacaktır.

Lazımlığa yaptığı tuvaletin nereye gittiğini öğrenmesi ve tuvalete daha da aşina olabilmesi için lazımlığa yaptığı kakayı tuvalete dökün ve bunu çocuğunuza açıklayın

Çocuklar henüz daha lazımlığa alışma evresinde oldukları için başlarda tuvalete gitmek istemeyebilirler. Bu durumda ise çocuğunuzun tuvaletinin geldiğini anlamak için çocuğunuzun beden diline dikkat edin. Tuvaletinin geldiğini gösteren işaretler arayın. Örneğin çocuğun suratını buruşturması veya özel bir pozisyon alması gibi vücut hareketleri gördüğünüzde ona tuvalete gitmek isteyip istemediğini sorun.

Çocuklar ebeveynleri örnek alarak büyüdükleri ve onlarla kendilerini özdeşleştirdikleri için çocuğunuzun tuvalete daha rahat alışabilmesi için birkaç kez tuvalete çocuğunuzun gördüğü zamanda oturun. Ve sizinle birlikte lazımlığa oturmasını isteyerek daha rahat bir alıştırma etkinliği yapmış olursunuz. Erkek çocuklar bazı durumlarda oturarak çiş yapmayı red edecektir. Bu durumun önüne geçebilmek için mutlaka oturarak çiş yapmaya alışmalıdır.

Çocuğunuzun hijyeni ve tuvaletten sonra ne yapması gerektiğini öğretmek ve alıştırmak için, onu su ve sabunla tanıştırın ve ellerini su ve sabunla yıkamasını öğretin.

Çocuğunuzun tuvaleti daha hızlı ve daha pratik öğrenebilmesi içim ilk başlarda ona düğmesiz ve fermuarsız soyulması kolay kıyafetler giydirin. Bu çocuğunuzun pratiğini ve alışma hızını daha da arttıracaktır. Bir başka önemli nokta ise lazımlığı her saat başı kullanırsa vücudun ona verdiği işaretleri anlamaya ve tuvaletin ne zaman yapılacağını öğrenmeye başlar.

Takviyeler

Tuvalet Egitimi 4

Çocuğunuzun tuvalet eğitimi bittiği zaman onu övün ve tebrik edin. Bu tuvaletin ona bir alışkanlık olması için önemli bir adımdır.

Çocuğunuz eğitim sırasında birçok kez hata yapabilir fakat hata yaptığında kesinlikle kızmayın, bu yalnızca süreci daha da uzatacaktır. Hata yaptığı zaman birkaç gün hatayı unuttuktan sonra tuvalet eğitimini tekrar deneyin.

Çocuğunuz devamlı bir başarı göstermişse ve tuvalet eğitiminde yol kat etmişse, bebek bezleri yerine büyük çocuk külotlarına geçiş yapılabilir. Fakat bu değişim süreci çocuğunuzun göstereceği reaksiyona göre şekillenmeli ve reaksiyona uygun bir hızla yapılmalıdır.

Bazen küçük çocuklar sifon çekme sesinden korkabilir. Bu korku onları tuvaletten uzaklaştırabilir. Sifonu çekmeye zorlamak yerine çocuğun işi bittikten sonra siz sifonu çekin. İleriki zamanlarda bu korkuyu yenecektir.

Default image
Nagehan Deniz Saraçoğlu

Adım Nagehan Deniz Saraçoğlu. Kilis doğumluyum.
Şu anda Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi'nde tıp eğitimi almaktayım. Hayatım boyunca hep yazı yazmayı sevmişimdir. Pandemi döneminde bu hobimi geliştirip hayatımın bir parçası haline getirdim. Bir çok konuda yazabiliyorum ve bir çok ilgi alanım var. Yazılarımı sizinle paylaşmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Umarım siz de yazılarımı beğenirsiniz.

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.