Çekilişler ve bizden haberler için Instagram'dan bizi takip edin

Tatlı Badem Yağı Faydaları Nelerdir, Ne İşe Yarar?

Yüzyıllardır pek çok alanda kullanılan badem yağı günümüzde hala popülerliğini devam ettirmektedir. Özellikle de kadınlar için vazgeçilmezler arasında yer alan tatlı badem yağı hem cilt hem de saç bakımı rutinlerinde kullanılır. Gerek yağ asitleri gerek vitamin bakımından oldukça zengindir, bu da onu daima tercih edilir kılar.

Tatlı Badem Yağının Ne Gibi Özellikleri Vardır?

Rosaceae/gülgiller familyasına mensup olan küçük bir ağaçtan toplanan bademler, bu ağacın yenilebilir meyveleri olarak ifade edilir. Badem bütün şekilde yani kuru yemiş olarak tüketilebilir. Ayrıca bademden süt ya da un elde etmek mümkündür. Tatlı olan badem çeşitleri birçok alanda kullanılabilir. Yiyeceklerde, kozmetik alanında kullanabileceğiniz tatlı bademlerin yağı oldukça kıymetlidir. Acı bademlerin bir takım tıbbi özellikleri mevcuttur ve doğru şekilde işlenme durumu söz konusu olmazsa zararlı olabilir. A,B ve E vitamini deposu olan tatlı badem yağının 20 gramında 120 kalori, %30 E vitamini vardır. Ayrıca 14 gram doymuş ve doymamış yağ içerir. İçeriği sayesinde birçok problemi iyileştirme etkisi olan tatlı badem yağı Omega-3 bakımından da zengindir.

Gelelim Tatlı Badem Yağının Faydalarına

 • Tatlı badem yağının içeriğinde bulunan A,B ve E vitaminleri sayesinde cilt daha canlı, parlak ve güzel görünür. Yaşlanma karşıtı olması ve cildi gençleştirmesi ise doğanın bizlere sunmuş olduğu bir nimettir.
 • Bazen cildimizde çeşitli nedenlerden dolayı kaşıntılar meydana gelebilir. Kaşıntı giderici etkisi sayesinde cildi rahatlatır. Çünkü güçlü içeriğinden dolayı cildi yumuşatma ve kuruluğu giderme özelliği vardır.
 • Kuruluk demişken söylemeden geçmeyelim. Kış aylarında hava şartlarından dolayı kuruyup soyulan cilt için de kurtarıcı konumunda olan tatlı badem yağı cildi yoğun şekilde nemlendirir.
 • Yaşın ilerlemesi ile birlikte özellikle göz çevresinde belirginleşen kırışıklıkların giderilmesi için oldukça faydalıdır. Tatlı badem yağı göz altı morlukları ile mücadele etme konusunda ise başarılı bir görev üstlenir ve kozmetik ürünlere tonlarca para ödemenize de gerek kalmaz.
 • Kendisi doğal bir el ve ayak nemlendiricisidir. Oluşan çatlaklara, kurumalara iyi gelerek cildi onarır ve ipeksi bir görünüm kazandırır.
 • İçeriğindeki vitamin ve yağlar nedeni ile yaraların iyileşmesini hızlandırarak cildi tedavi eder.
 • Eğer tırnaklarınız sürekli kırılıyorsa ve hoş bir görüntü oluşmuyorsa badem yağı kullanarak daha güçlü hale gelmelerini sağlayabilirsiniz.
 • Saç için kullanıldığı zaman daha parlak, canlı ve güçlü görünmelerini sağlar. Kepek oluşumunu önler ve kırılmaların azalarak saçların daha sağlam hale gelmesine neden olur.
 • Tatlı badem yağı Omega-3 bakımından da zengin olduğu için sinir sistemi üzerinde olumlu etkilere sahiptir.
 • İçeriğinde yer alan tekli doymamış yağ asitleri de kalp sağlığına faydalı olduğunu ortaya koyar.
 • Kan şekerini düzenleyici özelliği bulunan tatlı badem yağı diyabet ile mücadele konusunda oldukça etkilidir.
 • Hamilelik döneminde kadınların muzdarip olduğu çatlaklar için tatlı badem yağı en doğal şifa kaynaklarından biridir. Hamilelik başlangıcından itibaren çatlak görülen bölgelere devamlı tatlı badem yağı sürülmelidir.
 • Hem makyajım temizlensin hem de cildim nemlenerek bebeksi bir görünüme kavuşsun istiyorsanız tatlı badem yağını kullanabilirsiniz.
 • Egzama ve sedef hastalıklarının tedavisinde de tatlı badem yağı önemli bir yere sahiptir. Hastalığı tamamen tedavi etmese de semptomların hafiflemesine ve cildin yumuşamasına yardımcı olur. Yani tatlı badem yağı tam bir kuru cilt dostudur.
 • Cilt tonunu eşitleme konusunda da başarılı olan tatlı badem yağı cildi besler ve pürüzsüzleştirir.
 • Deride oluşan ve ciddi boyutta olmayan yaraların acısını azaltma konusunda başarılıdır.
 • Kirpik ve kaşlarınızın seyrek olduğunu düşünüyorsanız tatlı badem yağı sürerek daha gür hale gelmelerini sağlayabilirsiniz.

Tatlı Badem Yağının Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Tatlı badem yağı cilt üzerine uygulanmak isteniyorsa bir pamuğa ihtiyacınız olacaktır. Pamuk üzerine damlatmış olduğunuz bir kaç damla tatlı badem yağını temiz cildinize nazik hareketler ile iyice yedirebilirsiniz.

Eğer yoğun bir nemlendirici etkiye sahip olan tatlı badem yağını saçlarınız için kullanacaksanız uç kısımlarına veya saç diplerinize uygulayabilirsiniz. Zamanla saçlarınızın daha parlak ve canlı göründüğünü farkedeceksiniz.

Tatlı Badem Yağını Doğrudan Ağızdan da Tüketebilirsiniz

Vücut bağışıklığının artması için tatlı badem yağını ağız yoluyla da tüketmeniz mümkündür. Elbette her şeyde olduğu gibi çok aşırıya kaçmamak ve kararında tüketmek şartıyla!

Badem yağını salata soslarınıza bir kaç damla ekleyerek tüketebileceğiniz gibi içtiğiniz suya damlatarak da tüketebilirsiniz. Tatlı badem yağını kullanırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta sürekli olarak tüketmemeniz gerektiğidir. Çünkü sürekli tüketilmesi halinde bazı alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Eğer hassas bir cilt yapısına ya da alerjik bir bünyeye sahipseniz tatlı badem yağını kullanmadan önce mutlaka doktora danışmalısınız.

Son Bir Bilgi…

Tatlı badem yağının faydalarından nasiplenmek istiyorsanız halihazırda kullandığınız nemlendiricinin içine bir kaç damla ekleyebilirsiniz. Ayrıca bu mucizevi yağı saçlarınız için tercih edecekseniz; lavanta yağı, zeytinyağı, gül yağı gibi farklı yağlar ile karışım haline getirebilirsiniz. Böylece saçlarınız için mükemmel bir maske hazırlamış olursunuz. Hem de en doğalından!

Default image
Hilal Sarıyar Alaca
Ben Hilal Sarıyar Alaca. Doğma, büyüme İstanbulluyum. Nişantaşı Üniversitesi Radyo Tv. Programcılığı Mezunuyum. Ufak tefek radyo ve tv kanallarında staj deneyimlerim olsa da ilk profesyonel iş deneyimim Atv'de prodüktörlük yapmak ile başladı. Ayrıca Cem Öğretir'den bizzat diksiyon eğitimi aldım. Bu nedenle telaffuz, düzgün anlatım ve hitap noktalarında hiç sıkıntı çekmiyorum. Küçüklüğümden beri, mikrofon uzatmayı, yazmayı ve sunmayı sevmişimdir. Şu sıralar ise freelance içerik yazarlığı yapıyorum. Yazdıklarımın bir başkalarının hayatına dokunması ve bilgi vermesi beni mutlu ediyor. Umarım siz de yazdıklarımı okurken keyif alırsınız:)
İnceleme: 21

Bir yorum bırakın