Tansiyon Nasıl Ölçülür, Kaç Olmalı?

Tansiyon, atar damarların içindeki kan basıncını ifade eder ve yaşamsal fonksiyonların devam etmesi adına çok önemlidir. Kalp tarafından aort damarı ile vücuda kan pompalanması sırasında basınç etkilidir. Basınç yani tansiyon damarların iç duvarlarında oluşur ve hem dokuların hem de organların kanlanmasını sağlar. Bazı kişilerin kan basıncı normalden daha az ya da fazla olarak seyredebilir. Tansiyon değerlerinin olması gerekenin altında ya da üstünde olması pek çok sağlık problemini tetikler. Bu nedenle düzenli tansiyon ölçümü önem arz eder. Tansiyon ölçümü yapmak için tasarlanmış olan cihazlar pratik kullanımları ile hastanelerde, klinik ve evlerde kullanılabilir. Tansiyon ölçümü sırasında görülen iki değer vardır. Kalp kasıldığında ölçülen en büyük basınca büyük tansiyon adı verilir. Kalbin gevşemesi sırasında ölçülen en düşük basınç ise küçük tansiyon olarak adlandırılır.

Tansiyon ölçme aletlerinin; cıvalı, manşonlu ve dijital modelleri mevcuttur. Eğer tansiyon ölçmek için manşonlu ya da havalı aletler tercih edilecekse havanın dolduğu lastiğin içindeki hava öncelikle boşaltılmalıdır. Dirseğin iç kısmındaki atardamar el ile hissedildikten sonra manşon dirseğin birkaç santim yukarısına sarılmalıdır. Tansiyon aletinin steteskopu kulaklara takılır ve tamburu kol alteri üzerinde yerleştirilir. Bu noktada manşonun çok sıkı ya da gevşek şekilde kola sarılmadığından emin olmalısınız. Manşon basıncı büyük tansiyonun 15-20 mmHg olan değerinden yüksek hale gelene kadar arttırılır. Sonrasında vana açılır ve basıncın düşmesi ile gelen sesler dinlenir. Ses duymaya başladığınızda ölçtüğünüz değer size büyük tansiyon değerini verecektir. Sesler kesildiğinde ise küçük tansiyon değeri görülebilir.

Tansiyon ölçmek için tercih edilebilecek bir diğer cihaz tipi de dijital olan aletlerdir. Pratik kullanımları, ufak ve kompakt tasarımları ile dikkat çeken dijital tansiyon aletlerinin birbirinden farklı modellerine rastlamak mümkündür. Bilek ya da kolun üst kısmından ölçüm yapan dijital tansiyon aletleri çok kolay bir kullanım sunar. Ölçüm sırasında cihaz mutlaka göğüs hizasında tutulmalıdır. Tansiyonu ölçülen kişinin ölçüm sırasında konuşması ya da hareket etmesi doğru değildir. Bazı dijital tansiyon ölçme aletleri aynı zamanda kalp atışı düzensizliklerinin tespitini de yapabilir. Geriye dönük ölçümleri de hafızasına kaydedebilen dijital tansiyon aletleri ile sağlığınızı takip edebilirsiniz.

Tansiyon Kaç Olmalı?

Tansiyon Nasil Olculur 3

Tansiyon değeri bazı faktörler doğrultusunda zaman zaman değişkenlik gösterebilir. Bu faktörler arasında; hastalıklar, cinsiyet, yaş, stres gibi etkenler yer alabilir. Hava sıcaklığı, kişinin beslenme düzeni ve yaşam tarzındaki değişiklikler ve uyku kalitesi de tansiyon değerlerinde zaman zaman değişikliğe sebebiyet verebilir. Kan basıncı değerlerini ifade etmek için milimetre civa terimi kullanılır. Ancak genel anlamda belirtmek gerekirse sağlıklı bir bireyin tansiyon değerinin 120/80 mm Hg ve altında olması beklenir. Eğer bu değerler 140/90 mm Hg ve üzerinde seyrederse hipertansiyondan söz etmek mümkündür.

Düşük Tansiyon Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Tansiyon Nasil Olculur 2

Kan basıncı yani tansiyon değerlerinin 90/60 mmHg’den daha az olması düşük tansiyon şeklinde ifade edilir. Kişide düşük tansiyon görülmesinin birçok nedeni olabilir.

 • Vücudun çok susuz kalması
 • Yetersiz ve dengesiz beslenme
 • Hareketsiz bir yaşam
 • Uzun süre sıcak havaya maruz kalmak
 • Kalp yetmezliği
 • Kullanılan bazı ilaçlar
 • Gebelik
 • Kansızlık
 • Stres
 • Üzüntü
 • Aşırı kan kaybı
 • Karaciğer rahatsızlıkları
 • Folat ve B12 vitamin eksikliği
 • Diyabet
 • Alerjik reaksiyonlar
 • Hormonal problemler
 • Aşırı karbonhidrat tüketimi
 • Damar genişlemeleri
 • İleri derecede enfeksiyonlar

Düşük tansiyon kişinin vücudunda birtakım belirtilere neden olur. Tansiyon düşüklüğü söz konusu olduğunda halsizlik ve yorgunluk baş gösterebilir. Konsantrasyon bozukluğu, baş dönmesi ve sersemlik de düşük tansiyon ile görülen belirtiler arasındadır. Terleme, bulantı, bulanık görme ile birlikte cildin soluk, nemli görünmesi de tansiyon düşüklüğünün belirtileri arasındadır. Tansiyon düştüğünde kişinin nabzı hızlı ve zayıf olabilir. Nefes alma kesik kesik olabilir.

Tansiyon İçin Hangi Doktora Gidilir?

Tansiyon Nasil Olculur 1

Eğer tansiyon hastası olduğunuzdan şüpheleniyorsanız vakit kaybetmeden uzman bir doktordan randevu almalısınız. Tansiyon hastası olup olmadığınızı anlamak için doktorunuz bir süre düzenli olarak tansiyonunuzu ölçecektir. Tansiyon için dahiliye uzmanından randevu alabilirsiniz. Bu noktadan sonra eğer tansiyon hastası olduğunuz kesinleşirse, rahatsızlığın seyri ve şiddetine göre doktorunuz sizi kardiyoloji uzmanına da sevk edebilir. Tansiyon hastalığının tedavi sürecinde ilaç kullanımının yanı sıra yaşam tarzı değişiklikleri de bir hayli önemlidir. Bu noktada doktorunuzun öneri ve kısıtlamalarını mutlaka dikkate almalısınız.

 • Hilal Sarıyar
  Radyo ve televizyon programcısı

  Hilal Sarıyar, radyo ve televizyon programcılığı mezunudur. Çeşitli radyo ve televizyon kanallarında çalışmış ve deneyimli sunucu Cem Öğretir'den diksiyon ve spikerlik eğitimi almıştır. Muhabirlik ve prodüktörlük yaptığı Atv'den yurt dışına taşınması nedeniyle ayrılmıştır. Mayıs 2021'den bu yana Tüketici Dergisi'nde içerik yazarı olarak görev almaktadır ve ürün incelemeleri yapmaktadır. Yazdığı konular hakkında uzman biridir ve okuyucuların güvenini kazanmıştır.

Bu yazı size yardımcı oldu mu?

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir