Sütyen Modelleri ve Çeşitleri Nelerdir?

Sütyenler kadınlar için olmazsa olmaz iç giyim ürünlerinden biridir. Ancak ne yazık ki çoğu kadın bedenine uygun sütyeni bulma konusunda pek şanslı olmaz. Defalarca denenen ve yanlış tercih edilen sütyen modelleri ile hüsran yaşanması da kaçınılmaz olur. Göğüs şekline uygun olmayan ve vücuda tam oturmayan sütyenler kayma yaparak ya da cildi tahriş ederek kişiye rahatsızlık verir. Ya da hedeflenen görüntünün ortaya çıkması imkansız hale gelebilir. Bu nedenle mutlaka her kadının kendi vücut tipine ve göğüs yapısına göre bir model seçmesi gereklidir. Yani büyük ve sarkık göğüslere sahip olan bir kadının tercih edeceği sütyen modeli ile küçük göğüslere sahip olan bir kadının kullanacağı sütyen bir değildir. Elbette sütyenin sadece modeline değil, kalitesine, kumaşına ve rahatlığına da dikkat edilmelidir.

Sütyen, göğüslerin etrafını saran bir çamaşır olsa da bu aslında sadece genel bir tabirdir ve kendi içerisinde birçok çeşide ayrılır. Peki kimler hangi sütyeni tercih etmelidir? Eğer siz de bu konuda bir türlü şansı yaver gitmeyenlerdenseniz ve onlarca sütyen modeli deneyip aradığınızı bulamadıysanız yazımızı okuyarak daha detaylı bir bilgi edinebilirsiniz.

Push Up Sütyen Ne Demektir?

Push Up Sütyen

Push up, yani destekli sütyen, göğüs ölçüleri küçük olan ve bu durumdan rahatsız olan kadınların imdadına koşan bir modeldir. Sadece küçük göğüslü olan kadınlar tarafından değil sarkma problemi olanlar tarafından da tercih edilir. Bu sütyenlerin alt kısımlarında ve yanlarında dolgular yer alır. Göğüsler bu dolgular sayesinde olduğundan daha büyük, dik ve seksi görünecektir. Çünkü dolgular göğüslerin sıkışmasını sağlayarak yukarı doğru ittirir.

Kaldırma özelliği sayesinde göğüsleri küçük olan kadınlar daha dolgun görünüme sahip olabilir. Göğüs ölçülerinden memnun olmayan kadınlar için push up sütyenler biçilmiş kaftandır. Hatta küçük göğüsler bazı kadınlarda özgüven eksikliğine bile neden olabilir. Giyilen kıyafetlerin göğüs kısımlarının boş kalması ve kişinin üzerine tam olarak oturmaması, küçük göğüslü kadınların yaşadığı problemlerdendir. İşte tam da bu noktada devreye giren push up sütyenlerin dolgu yoğunluğu çok fazla veya az olan modelleri vardır. İki göğüsü arasında fazla mesafe olan kişiler de bu sütyen modellerinden yana olabilir. Böylece göğüsleri birbirine daha da yakınlaşacaktır. Sarkmaları önleyen push up sütyenler sayesinde giydikleriniz üzerinize daha güzel yakışır ve şekilsiz bir görüntü oluşmaz. Dekolte seven ve göğüsleri biraz daha ön planda olsun isteyen kadınlar push up sütyenleri tercih etmelidir. Ancak göğüsleri iri, sarkık ya da dik olan kadınların push up sütyen kullanmaları hoş bir görüntü ortaya çıkarmaz.

Desteksiz Sütyen Ne Demektir?

Desteksiz Sütyen

Destekli sütyen ile desteksiz sütyeni anlamak son derece kolaydır. Sadece el yordamı ile bile bir sütyenin destekli olup olmadığı anlaşılabilir. Desteksiz sütyenlerin içerisinde dolgu malzemesi ve kalın bir ped ilavesi bulunmaz. Sadece kumaştan ibaret olan desteksiz sütyenler tamamen dantelden bile tasarlanmış olabilir. Göğüslerinde doğal görüntüden yana olanlar, daha büyük göstermek gibi bir derdi olmayanlar için ideal olan desteksiz sütyenler ile konforun tadını çıkarmak mümkündür.

Göğüslerin toparlanarak düzgün durmasını sağlayan desteksiz sütyenler sarkmaları da önleyerek, giysilerin altında güzel görünmesini sağlar. Göğüsleri iri olan kadınlar tarafından sıklıkla tercih edilen desteksiz sütyenler alttan sıkıştırma yapmadığı için rahat bir kullanım sunar. Push up sütyenlerin alt kısımlarında bulunan dolgu malzemesi desteksiz sütyenlerde bulunmadığından özellikle büyük göğüslü kadınlar için kurtarıcı modellerdendir. Desteksiz sütyenler sadece büyük göğüslü kadınlara hitap eden bir çeşit değildir. Göğüs bölgesinde baskı ve dolgunluk hissi yaşamak istemeyen ve özgür hissetmek isteyen kadınlar da desteksiz sütyenleri tercih edebilir.

Balenli Sütyen Ne Demektir?

Balenli Sütyen

Bazı sütyenlerin alt kısımlarını plastik ya da demir çubuklar çevreler. Bu çubukların cilt ile direkt olarak temasının önüne geçmek için kumaş ile kaplama yapılmıştır. Bu çubukların yer aldığı modellere balenli sütyen adı verilir. Göğüslerin altını çevreleyen ve daha dik, toplu görünmesini sağlayan balenler yarım daire şeklindedir. Balen genellikle toparlayıcı ve kapsız olan modellerde karşımıza çıkar. Balenli sütyenler en sık kullanılan çeşitlerden biridir. Özellikle de sarkık ve büyük göğüslü olan kadınlar balenli sütyen kullanımına yönelir. Böylece göğüsler olduğundan daha dik ve toparlanmış görünür. Omuzlara binen yükün azalması ve göğüse destek sağlanması da balenli sütyenler ile mümkündür.

Giyilen kıyafetlerin daha düzgün ve şık görünmesi için de balenli sütyen tercih etmek mantıklı olacaktır. Ancak balenli sütyenlerin gece yatmadan önce çıkarılması gereklidir. Aksi halde kişiye rahatsızlık verebilir. Alt kısımlarında yer alan çubuklar bazen uzun süre kullanıldıktan sonra yerinden çıkabilir. Ayrıca normal sütyenlere göre göğüslerin alt kısımlarına daha fazla baskı yaparak acı hissi verebilir. Balenli sütyen kullanmanın kalp krizini bile tetiklediği bilinmektedir. Hamile kadınların ve ergenlik dönemindeki genç kızların balenli sütyen kullanmaları doğru değildir. Çünkü göğüsler üzerinde baskı oluşturan balenler hem hamile kadınların hassas olan göğüslerini rahatsız eder, hem de genç kızların gelişmekte olan göğüslerini baskılar ve gelişimini olumsuz yönde etkiler.

Balensiz Sütyen Ne Demektir?

Balensiz Sütyen

Balensiz sütyen, alt kısımda plastik ya da demirden bir çubuk bulunmayan modelleri ifade eder. Çok rahat bir kullanıma sahip olan balensiz sütyen özellikle de emzirme döneminde olan ve hamile kadınlar için idealdir. Balensiz sütyenlerin alt kısımları kalın bantlar ile çevrelenmiştir. Bu da balen görevi görür ve göğüslerin aşağı sarkmasını önleyerek dik durmalarını sağlar. Toparlayıcı sütyen modellerinde de rastlayabileceğimiz balensiz tasarımlar ile göğüsler 2 bedene kadar küçülebilir. Balenlerin vermiş olduğu baskı ve rahatsızlık hissinin ortadan kalkması bu sütyenler ile mümkündür. Kullanım rahatlığı, kalitesi ve uzun yıllar kullanılmaya müsait olması sayesinde balensiz sütyenler oldukça ön plandadır.

Balkonet Sütyen Ne Demektir?

Balkonet Sütyen

1930’lu yıllara damgasını vuran ve o dönemlerde kadınların göz bebeği olan balkonet sütyenler günümüzde hala popülerliğini korumaktadır. Balkonet sütyenler meme ucunun hemen hemen 3 cm yukarısında biter ve göğüslerin yarısı açıkta kalmış olur. Dekolte ya da straplez kıyafetler giymek isteyen kadınlar için mantıklı bir tercihtir. Ayrıca balkonet sütyenler hem büyük göğüslü hem de küçük göğüslü olan kadınlar tarafından rahatlıkla kullanılabilir. Toparlayıcılık özelliği bulunan balkonet sütyenlerin askıları kol ve omuz kenarlarına yakın yerleştirilmiştir. Bunun nedeni ise yaka kısmı açık, düşük kesime sahip olan giysilerin rahatlıkla giyilebilmesidir.

Göğüslerin tamamı kapanmadığından özellikle dekolteli gece giysileri ile kullanıma son derece uygundur. ‘’Yarım fincan’’ adı ile de bilinen balkonet sütyenler genelde alt kısımlarında balenli olan destekleri barındırır. Küçük göğüslü kadınlar balkonet sütyenler ile daha iri ve dik göğüs görünümüne sahip olurken, büyük göğüslü kadınların göğüsleri ise daha küçük ve toparlanmış görünür. Aynı zamanda seksi detaylara da sahip olan balkonet sütyenler ile hem şık hem de rahat hissetmek mümkündür.

Toparlayıcı Sütyen Ne Demektir?

Toparlayıcı Sütyen

Vücuduna göre göğüsleri fazla büyük ya da sarkık olan kadınlar için tasarlanmış olan toparlayıcı sütyenler kadınları bu dertlerden kurtarmak için idealdir. Toparlayıcı sütyenlerin asıl hedefi büyük göğüslerin sırta bindirdiği ağırlığı azaltmak ve kişinin daha konforlu hissetmesini sağlamaktır. Esnek ve yumuşak bir yapıya sahip olan toparlayıcı sütyenler sayesinde göğüsler rahattır. Sarkık ve şekilsiz olan görüntü toparlanır ve sırt ile göğüs bölgesi sütyen tarafından tam anlamıyla sarılır. Büyük beden göğüs ölçülerine sahip olan kadınların kurtarıcısı olan toparlayıcı sütyenler sayesinde hem fit hem de şık bir görünüm kazanılır. Toparlayıcı sütyenlerin genelde şık olamayacağı gibi düşünceler vardır. Ancak dantelli, transparan ya da tül detaylı toparlayıcı sütyen modelleri ile karşılaşmak da mümkündür.

Bralet Sütyen Ne Demektir?

Bralet Sütyen

Bralet sütyenler telsiz, süngersiz olduğundan rahatlığı ile bilinir. Günlük kullanımda konforlu bir seçim olan balet sütyenler terletmeyen yapıda, hafif ve cilt üzerinde tahrişe neden olmayan özelliğe sahiptir. Tamamen kumaş olan bralet sütyenler göğüsleri sarar ve toparlar. Ancak sadece kıyafetlerin içinden giyilerek kullanılmayabilir. Etek ve pantolonların üzerine direkt olarak da giyilebilir. Büstiyer görevi gören bralet sütyenler dantelli, ip detaylı ya da değişik model ve renklerde olabilir. Braletlerin alt kısımlarında bulunan kalın şeritler dantelden ya da lastiklerden oluşabilir. Göğüsler üzerinde baskıya neden olmayan balet sütyenler incecik yapıları sayesinde kullanan kişiye asla rahatsızlık vermez. Şık olan bralet modelleri abiyelerin altına giyilebilir. Hatta bazı kadınlar braletlerinin görünmesini ve ön planda olmasını tercih eder. Bralet sütyenlerin arka kısımlarında genellikle kopça bulunmaz. Bu da rahat bir kullanım için faydalıdır.

Straplez Sütyen Ne Demektir?

Straplez Sütyen

Straplez sütyen, adından da anlaşılacağı üzere ‘’askısız sütyen’’ demektir. Düşük omuzlu, dekolteli olan kıyafetler tercih edileceği zaman straplez sütyen kullanılabilir. Özellikle yaz aylarında en fazla tercih edilen modellerden biridir. Askıları çıkarılabilir olan straplez sütyen modelleri çok daha kullanışlıdır. Bu özelliği sayesinde ister askı ile ister askısız şekilde kullanılabilir.

Straplez sütyenler en çok da özel gün ve gecelerde kadınların imdadına koşan modellerdendir. Abiye ya da gece elbiselerinin altından rahatsız edici askı detaylarının görünmemesi, kadınların hedeflediği görüntülerden biridir. Askılarının çıkarılabilir olması da 4 mevsim kullanılabilme özelliği sunar. Ayrıca bu modeller, askısız olmasına rağmen göğüslerinizi sıkı ve şekilli gösterme konusunda da ustadır. Straplez sütyenler normal sütyenlere göre daha derin bir kesimdedir. Bu da giyilen kıyafetlerin altından görünmelerine engel olur.

Sonuç

Aslında göğüslerimizin istenilen formda görünmesi, seçtiğimiz sütyenin çeşidinde gizlidir. Vücut tipimiz, göğüslerimizin ölçüsü ve şekli doğru sütyen modeli konusunda bize yeterince bilgi verir. Ayrıca her kadının sütyenden beklentisi farklıdır. Bazıları sadece konfordan yana olurken bazıları ise daha şık ve seksi görünmekten yana olabilir. Her ikisi birlikte olsun diyenler de yok değildir. Yukarıda sizler için sıralamış olduğumuz sütyen çeşitleri arasından en uygun olanı belirleyebilir, arzu ettiğiniz görünüme kavuşabilirsiniz. Göğüslerinizin güzel görünmediğine kesin karar vermeden önce doğru sütyen çeşidini bulduğunuza emin olmayı unutmayın!

Bu yazı size yardımcı oldu mu?

Default image
Hilal Sarıyar

Radyo ve Televizyon Programcılığı mezunuyum. Çeşitli radyo ve televizyon kanallarında çalıştım. Deneyimli sunucu Cem Öğretir'den diksiyon ve spikerlik eğitimi aldım. Muhabirlik ve prodüktörlük yaptığım Atv'den yurt dışına taşınmam nedeniyle ayrıldım. Mayıs 2021'den bu yana içerik yazarı olarak görev aldığım Tüketici Dergisi'nde ürün incelemeleri yapıyorum.

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.