Siyah Nokta Bandı Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Temiz ve bakımlı bir cilt hemen hemen herkesin hayalidir. Ancak her zaman cildimiz pürüzsüz görünmeyebilir. Özellikle de sivilce ve siyah nokta gibi problemler güzelliğimizin üzerine gölge düşürerek canımızı sıkar. Bazen sıkarak kurtulmak istediğimiz siyah noktalar için farklı yöntemlere başvurabiliriz. Bunlardan en pratik ve ucuz olan yöntemlerden biri de siyah nokta bantlarıdır. Son yıllarda giderek popüler hale gelen ve süpermarketlerde bile satışa sunulan siyah nokta bantları oldukça işe yarardır.

Siyah Noktalar Neden Ortaya Çıkar?

Akne turleri

Gün içinde hava kirliliği, sigara dumanı, ter, makyaj, yağ gibi durumlar nedeniyle gözeneklerimizin içinde kir birikir. Oksijenle temas eden bu kir birikintileri zamanla koyu renk alarak siyah noktalar haline dönüşür. En çok burun bölgesinde ortaya çıkan siyah noktalar bazen çene ya da yüzün farklı bölgelerinde de görülebilir. Burun bölgesindeki gözenekler biraz daha büyük ve gevşek yapıda olduğu için siyah noktalara en fazla maruz kalan yerdir. Komedonal akne yani siyah noktalar sıkıldığı zaman içinde birikmiş olan kir ve yağ kolaylıkla dışarı çıkabilir. Ölü deriler ve aşırı derecede stresten de kaynaklanabilen siyah noktalar bazen de kozmetik ürünlerden dolayı ortaya çıkabilir. Aşırı yağ üreten cilt bir de dış etkenlerden kaynaklı kirle birleşince siyah noktaların ortaya çıkması kaçınılmazdır. Güneş ışınları da siyah noktaların artmasına neden olabilir.

Siyah Nokta Bandı Nasıl Kullanılır?

Siyah noktalarınızdan hızlıca kurtulmak istediğiniz zaman burun bantlarından faydalanabilirsiniz. Polyquaternium 37 maddesi ile kaplı olan burun bantalarının bu yüzeyi cilde yapıştırılır. Oldukça kolay bir uygulama olan burun bandından etkili biri sonuç almak istiyorsanız işlemi duştan sonra yapabilirsiniz. Çünkü gözenekler duşta gevşeyip yumuşadığı için siyah noktalardan kurtulmanız daha kolay olabilir.

Burun bantlarının yapışkan kısımları bir jelatin ile kapalıdır ve minik paketler içinde, tek kullanımlık şekilde bulunurlar. Bir kutunun içinde 4-5 kullanımlık burun bandı vardır. Öncelikle burnunuzu ılık su ile ıslatmalısınız. Sonra burun bandını paketininden çıkarıp, üzerindeki jelatini kaldırınız. Islatmış olduğunuz burnunuza düzgün şekilde yapıştırınız. 15 dakika beklemek siyah noktaların banda nüfuz etmesi açısından yeterli olacaktır. Bandın burnunuz üzerinde kuruduğundan ve gerildiğinden emin olduktan sonra tek hareketle çekebilirsiniz. Bandı çektiğinizde siyah noktalarınızın, yağın ve kirin cildinizi terk ettiğini göreceksiniz.

Siyah Nokta Bandı Kullananların Bilmesi Gerekenler

Cilt gözeneklerinizin büyümemesi ve sıkılaşması için bant uygulamasından sonra tonik yaparsanız iyi olur. Bunun için gül suyu gibi doğal yöntemlerin yanında kozmetik ürünlerden de yararlanabilirsiniz. Siyah nokta bandı hassas cilt yapısına sahip olan kişilerde alerjik reaksiyonlara ve tahrişlere neden olabilir. Bazı kişilerin cildi burun bandı üzerinde yer alan yapışkan maddeye karşı tepki gösterebilir.

Yüzünüze buhar banyosu yapmak siyah nokta bandından daha iyi verim almanız açısından iyi bir yöntemdir. Bir tas içine doldurduğunuz kaynar suyu yüzünüze tutabilirsiniz. 15 dakika boyunca buhar yöntemi uygularken başınızın üzerinde bir havlu tutarak buharın yüz bölgenize iyice nüfuz etmesini sağlayabilirsiniz. Burun bandı kullandıktan sonra yüzü soğuk su ile yıkamak ya da buruna buz kompresi yapmak gözeneklerin iltihap kapmaması, kapanması ve sıkılaşması açısından etkili olacaktır.

Siyah Nokta Bandı Kullananların Bilmesi Gerekenler

Siyah noktaların oluşumunu önlemek ya da azaltmak sizin elinizdedir. Cildin günlük olarak jel ya da uygun bir sabunla temizlenmesi, tonik uygulaması ve zaman zaman maske yapmanız siyah noktalar ile baş etme konusunda en büyük destekçiniz olacaktır. Cilt temizliği sırasında fırça kullanmak gözeneklerdeki kir, yağ ve ölü derilerin derinlemesine uzaklaşması için de etkilidir.

Siyah nokta bantları sadece geçici bir temizlik sunar. Bir süre sonra gözenekler yeniden kir ve yağ ile dolacaktır. Eğer devamlı tekrarlayan, inatçı siyah nokta probleminiz varsa tamamen kurtulmak için öncelikle bir dermatoloğa gitmenizi tavsiye ederiz.

Default image
Hilal Sarıyar Alaca
Ben Hilal Sarıyar Alaca. Doğma, büyüme İstanbulluyum. Nişantaşı Üniversitesi Radyo Tv. Programcılığı Mezunuyum. Ufak tefek radyo ve tv kanallarında staj deneyimlerim olsa da ilk profesyonel iş deneyimim Atv'de prodüktörlük yapmak ile başladı. Ayrıca Cem Öğretir'den bizzat diksiyon eğitimi aldım. Bu nedenle telaffuz, düzgün anlatım ve hitap noktalarında hiç sıkıntı çekmiyorum. Küçüklüğümden beri, mikrofon uzatmayı, yazmayı ve sunmayı sevmişimdir. Şu sıralar ise freelance içerik yazarlığı yapıyorum. Yazdıklarımın bir başkalarının hayatına dokunması ve bilgi vermesi beni mutlu ediyor. Umarım siz de yazdıklarımı okurken keyif alırsınız:)
İnceleme: 25

Bir yorum bırakın