Sakal Nasıl Çıkar? Badem Yağı ve Jilet Sakal Çıkarır mı?

Kadınlar için saçlar ne kadar önemliyse erkekler için de sakallar aynı şekilde önemlidir. Özellikle kirli sakal erkeklere prezantabl ve çekici bir görünüm kazandırır. Ancak bazı erkeklerin gerek genetik, gerek hormonal sorunlardan kaynaklı sakalları çıkmayabilir. Belirli bir yaşa gelindiği halde sakallar çıkmıyorsa uzman bir doktordan yardım istenmeli ve gerekli tedaviler yapılmalıdır. Ancak bazen tedavilere olumlu yanıt alınamayabilir. Sakal çıkmaması sorununun kesin çözümü sakal ekimi yaptırmak olabilir. Köselik sorunu yaşayanlar ya da sakalları seyrek olanlar böylesi durumda bazı bitkisel tedavilere de yönelebilir.

Badem Yağı Sakal Çıkarır mı?

Sakal Nasıl Çıkar 2

Sakal çıkarma konusunda etkili bir seçenek olan tatlı badem yağı ile haftada en az 2 defa sakal köklerine masaj yapılabilir. Düzenli olarak kullanıldığında sakallarda gözle görülür bir gürleşme söz konusu olacaktır. Çünkü badem yağı A, B ve E vitaminleri bakımından zengindir ve sakal köklerini güçlendirerek bakım yapar. Badem yağının içeriğinde yer alan yağ asitleri ise sakalların sağlıklı bir şekilde uzamasında etkilidir. Badem yağını düzenli şekilde sakallarına uygulayan erkekler fark edilir bir gürleşme ve uzama fark ettiklerini söylüyor. Ayrıca sakallarda oluşan kepeği gidermede de etkili.

Jilet Sakal Çıkarır mı?

Sakal Nasıl Çıkar 4

Halk arasında yaygın olan söylentilerden biri jilet vurulduğunda sakalların çıkacağıdır. Ancak yüze jilet vurmak sakal çıkartmaz ya da gürleşme sağlamaz. Jilet ile kesilen kılların uç kısımları daha koyu görünür. Kıl köklerinin ortaya çıkmasıyla gürleşmiş bir görüntü meydana gelir. Jilet cilt yüzeyini sıfır mesafeden tıraşlar. Tıraşlama sırasında henüz kıl halini almamış tüyler de jiletten nasibini alır. Bu ince tüyler zamanla jiletle tıraşlana tıraşlana kıl halini alır. Aslında jilet hiç kıl olmayan yerde kıl çıkartma özelliğine sahip değildir. Jilet ile tıraşlanan bölgede daha gür ve kalın kıl çıkıyormuş izlenimine neden olan bir başka etken de eğik bir açıda kılların kesiliyor olmasıdır. Eğik açıda kesilen kıllar ilk çıktıkları etapta kalın ve serttir. İşte jiletin kılları çoğalttığı ya da kalınlaştırdığı fikrine kapılmanızı sağlayan sebep budur.

Dermaroller Sakal Çıkarır mı?

Sakal Nasıl Çıkar 5

Cilt bakımı konusunda Uzak Doğuluların binlerce yıldır vazgeçilmezi olan dermaroller; üzerinde küçük iğneler ile çevrili olan, silindir şeklinde bir alettir. Dermaroller üzerinde yer alan mikro iğneler 0,5 – 3 mm boyutundadır. Dermaroller cilt üzerinde gezdirilirken üzerindeki mikro iğneler deride minik tahribatlara yol açar. Vücut otomatik olarak bu tahribatları iyileştirmek adına o bölgelere protein ve mineralleri göndererek onarım yapar. Bu sırada cildin tamamı daha sağlıklı bir görünüme ve yapıya kavuşur. Pratik kullanımı ile dikkat çeken dermaroller birçok cilt problemi ile baş etmek için kullanılır ve ülkemizde de son yıllarda oldukça popüler bir hal almıştır.

Cildi uyaran ve mikro kanallar açarak kullanılan, cilt bakım ürünlerinin daha etkili hale gelmesini sağlayan dermaroller ile; cilt lekeleri, çatlaklar, göz altı morlukları, selülitler, yaşlanma belirtileri giderilebilir. Dermaroller ürünlerin saç dökülmesi konusunda da etkili olduğu . 2015’te National Library of Medicine’da yayınlanan bir çalışmaya göre de bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Yapılan deneyde bir gruba 12 hafta boyunca mikro iğne tekniği, diğer gruba ise saç sökülmelerini azaltıcı etkiye sahip bir losyon tedavisi uygulanmış. Deney sonucunda mikro iğneleme uygulamasına tabi tutulan grubun saçlarında diğer gruptakilere göre daha fazla artış gözlenmiş. Uzmanlara göre bu durumda dermaroller ürünleri sakal uzatma ve çıkarma konusunda da etkili olabilir. Dermaroller kullanan erkekler uzun süreli düzenli kullanımda gerçekten de sakallarında artış ve gürleşme gözlemlediklerini söylüyor. Siz de dermaroller ile sakal bölgenizdeki kan dolaşımını hızlandırarak gürleşme sağlayabilirsiniz. Uygulama sırasında bölgeye kıl köklerini güçlendirici bitkisel yağlar sürmek etkinin artmasını sağlayabilir.

Sakal Kaç Yaşında Çıkmaya Başlar?

Sakal Nasıl Çıkar 7

Sakal hiç şüphesiz ki erkeklerin yüz hatlarını daha estetik hale getiren detaylardan biridir. Ergenlik çağındaki erkeklerin en çok merak ettiği sorulardan biri de sakallarının ne zaman çıkacağıdır. Erkeklik hormonları kişiden kişiye göre değişiklik gösterir. Ancak genel anlamda belirtmek gerekirse sağlıklı bir erkeğin sakalları 14-15 yaşlarında çıkmaya başlar. Sakal gelişimi 21 yaşına kadar artarak devam eder. Bu yaşa kadar erkeklerin sakalları her geçen gün daha da gürleşir ve son halini alır. Erkeklerin sakal gelişimi, yoğunluğu gibi detaylar genellikle genetik yatkınlıkla alakalıdır. Beslenme alışkanlıkları, kullanılan tıraş malzemeleri, metabolizma gibi noktalar da sakalların gelişimi ya da ne kadar sürede tekrar çıktığı gibi detayları etkiler. 17-20 yaş aralığı sakalların en çok çıkmaya başladığı dönemdir.

Sakal Çıkmaması Sorunu için Ne Yapılmalıdır?

Sakal çıkmama sorunu için doktora giden kişiler öncelikle bir hormonal tedaviye tabii tutulur. Bu tedavilere yanıt alınamadığı takdirde kişi kesin bir çözüm için sakal ekimi yaptırabilir. Tıpkı saç ektirme işlemi gibi yaygın bir uygulama olması pek çok kişi tarafından tercih edilme sebebidir. Bu işlem sırasında örneğin; elmacık kemiklerinde bulunan ince kıllar toplanarak sakal olması istenen bölgelere ekim gerçekleştirilir. Köselik problemi yaşayan kişiler bile yaklaşık 8 ayın sonunda sakallarının kalıcı olarak çıktığına şahitlik edebilir. Kişinin eğer hiç sakalı yoksa istenilen yoğunluk göz önüne alınarak 1000-3000 kıl kökü o bölgeye uygulanabilir. Lokal anestezi altında gerçekleştirilen sakal ekimi kişiye acı ve rahatsızlık hissi vermez. Doğal bir görünüm için kişinin kıl kökü yönüne uygun şekilde ekim yapılmalıdır. Çok seyrek ya da aşırı sık bir sakal görünümü hoş bir görüntü ortaya çıkarmayabilir.

Sakallarındaki yoğunluktan memnun olmayan kişiler evde de doğal yöntemler deneyerek istedikleri görünümü elde edebilirler. Bu doğal yöntemler hiç sakal çıkmayan bir bölgede kıl çıkmasını sağlamıyor olsa da zayıf, seyrek sakallar üzerinde oldukça etkilidir.

Sarımsağın kıl kökleri üzerindeki olumlu etkileri hemen hemen herkes tarafından bilinir. İçeriğinde yer alan mineral, vitamin ve çeşitli bileşenler saç sağlığını olumlu şekilde etkiler. Sülfür bakımından da zengin bir içeriğe sahip olan sarımsak yapısındaki keratinden dolayı da saç üretimi konusunda etkilidir. Sarımsak saçlar üzerinde etkili olduğu gibi sakallarda da gürleşme yapma özelliğine sahiptir. Sakal bölgesine dövülen ve suyu sürülen sarımsak sürülerek o kısımda zamanla kılların gürleşmesi sağlanır.

Zeytinyağı ve hindistan cevizi yağı da sakalları besleme ve gürleştirme noktasında başarılı bir doğal kürdür.

Dilimlediğiniz soğanı sakal bölgenize bastırarak suyundan nasibini almasını sağlayabilirsiniz. Sonra üzerine ince tabaka halinde bal sürmek sakal köklerini besleme noktasında etkili olacaktır.

Sakalları seyrek olan erkeklerin deneyebileceği doğal kürlerden biri de limon ve tarçın ile hazırlanan maskedir. Haftada bir defa sakal bölgenize tarçınlı limon maskesi uygulayarak zamanla gürleşme ve güçlenme meydana geldiğini fark edebilirsiniz.

Suyla seyreltilmiş bir miktar okaliptüs yağı da sakal köklerinin beslenmesi için etkili olabilir. Sakallara masaj yaparak yedirilen okaliptüs yağı kılların daha gür ve canlı görünüme kavuşmalarını sağlar.

Sakallarınızın daha gür çıkmasını sağlayacak bir vitamin kürüne ne dersiniz? Hint, badem ve biberiye yağları ve biraz da E vitamini ile elde ettiğiniz karışım sakallarınızın zamanla daha gür çıkmasını sağlayacaktır.

Dilerseniz birkaç kaşık yoğurt ve yarım paket maya karışımı ile krem kıvamı elde edebilir, sakal bölgenize sürüp 20 dakika bekletebilirsiniz. Bu karışım sayesinde sakallarınız daha sağlıklı şekilde uzayacaktır.

Bu yazı size yardımcı oldu mu?

Default image
Hilal Sarıyar

Radyo ve Televizyon Programcılığı mezunuyum. Çeşitli radyo ve televizyon kanallarında çalıştım. Deneyimli sunucu Cem Öğretir'den diksiyon ve spikerlik eğitimi aldım. Muhabirlik ve prodüktörlük yaptığım Atv'den yurt dışına taşınmam nedeniyle ayrıldım. Mayıs 2021'den bu yana içerik yazarı olarak görev aldığım Tüketici Dergisi'nde ürün incelemeleri yapıyorum.

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir