Sakal Kepeklenmesi Nedir, Sakal Kepeklenmesine Ne İyi Gelir?

Her ne kadar kepek problemi saçlarla bütünleşmiş olsa da bazen ne yazık ki sakallarda da aynı sorun meydana gelebiliyor. Kişinin özgüveni üzerinde olumsuz etki yaratan sakal kepeklenmesi ise en az saçlarda oluşan kepeklenmeler kadar can sıkıcı. Hem görsel bakımdan kişiyi rahatsız eden hem de kaşıntı ve pullanma gibi sorunlara sebep olan sakal kepeklenmesinin çeşitli nedenleri var. Eğer cildiniz kuruysa zamanla kıl köklerinde pullanma ortaya çıkabiliyor. Mantar, seboreik dermatit, egzama ve sedef gibi rahatsızlıklar da sakallardaki kepeklenmenin sebepleri arasında sayılabilir.

Sakal kepeği problemi ile baş etmek zorunda olan erkekler gün içerisinde kaşıntı sorunu ile de baş başa kalabiliyor. Kıl köklerinde oluşan kızarıklıklar da kişi için estetik açıdan rahatsız edici olabiliyor. Sakalları uzun olan erkeklerin daha fazla kepek problemi ile karşılaştığı da bir başka gerçek. Çünkü cilt temizliği sırasında kıl köklerine tam anlamıyla ulaşılamıyor olması ölü deri ve yağ birikimine sebep olabiliyor. Bu durum da mantar gibi problemlerin gelişmesine zemin hazırlıyor.

Kıl köklerinin kırmızı renk alması, kepeklerin yağlı ve büyük olması ciddi bir sakal kepeği problemine işaret ediyor olabilir. Bu noktada cilt bakımınıza dikkat etmenin yanında uzman bir dermatologdan da yardım almayı ihmal etmemelisiniz.

Sakal Kepeklenmesine Ne İyi Gelir?

Sakal Kepeklenmesi Nedir 2

Sakal kepeklenmesi sorunu yaşayan erkekler bu durumdan nasıl kurtulacakları noktasında çeşitli arayışlar içerisine girebiliyor. Eğer basit ya da orta düzeyde bir sakal kepeklenmesi problemi ile karşı karşıyaysanız öncelikle cilt bakımı rutininizi değiştirerek işe başlayabilirsiniz.

Nasıl ki saçlarınızda kepek problemi olduğunda kepeğe karşı etkili bir şampuan kullanıyorsanız söz konusu sakallarınız olduğunda da durum farklı sayılmaz. Sakallarında kepek sorunu olan erkekler kepek karşıtı şampuan ile bölgeyi temizlemelidir. Yıkamanın ardından kullanacağınız bir sakal fırçası ile tarama işlemi yaparak ölü derileri cildinizden uzaklaştırabilirsiniz. Sakal diplerindeki ölü derinin bu işlem sırasında pul pul dökülmesi aşırı yağ üretiminin engellenmesini sağlar ve gözeneklerin tıkanmasını önleyerek hava almasına yardımcı olur.

Yıkama ve peeling işlemi cildin doğal yağlarını bir miktar yok eder ve nem ihtiyacı söz konusu olur. Bu noktada nemlendirici özelliği yoğun olan bir ürün kullanabilirsiniz. Antioksidan açısından zengin bir nemlendirici kullanmanız sakal köklerinin kurumasını önleyecek daha sağlıklı hale gelmesini sağlayacaktır. Bu aşamada bitkisel yağlardan faydalanmak da sakal köklerinin beslenmesi ve kepeğin giderilmesi açısından etkili olacaktır. Tabii ileri düzeyde bir sakal kepeklenmesi problemi ile başınız dertteyse bu; dermatoloğun yolunu tutmanız gerektiği anlamına geliyor olabilir.

Sakal kepeklenmesi için uygulayacağınız temel bakımın yanında ekstra olarak doğal yöntemlerden de destek alabilirsiniz. Haftada birkaç kez sakallarınıza aloevera jeli sürerek 5 dakika bekletin ve sonra durulayın.

Bir bardak ılık su içerisine ilave ettiğiniz 2 çay kaşığı limon suyu da sakal derisinde birkaç dakika bekletildikten sonra yıkanabilir. Bu kürü kepek problemi ortadan kalkana kadar yapabilirsiniz.

Saçların pH değerini dengeleme noktasında etkili bir doğal çözüm olan elma sirkesi sakallarınızdaki kepeği giderme noktasında da başarılı olabilir. Bir bardak suda ertilen deniz tuzu da birkaç dakika sakallarda bekletilerek kepekten arınması sağlanabilir. 

Bu yazı size yardımcı oldu mu?

Default image
Hilal Sarıyar

Radyo ve Televizyon Programcılığı mezunuyum. Çeşitli radyo ve televizyon kanallarında çalıştım. Deneyimli sunucu Cem Öğretir'den diksiyon ve spikerlik eğitimi aldım. Muhabirlik ve prodüktörlük yaptığım Atv'den yurt dışına taşınmam nedeniyle ayrıldım. Mayıs 2021'den bu yana içerik yazarı olarak görev aldığım Tüketici Dergisi'nde ürün incelemeleri yapıyorum.

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir