Saç Kurutma Makinesi Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Duştan çıktığımızda kurtarıcımız olan saç kurutma makineleri hem zamandan tasarruf etme hem de pratiklik konusunda oldukça tercih edilen cihazlardır. Saç kurutma makinelerinin kullanımı sırasında birtakım detaylara dikkat ederek hem makinenizin uzun ömürlü olmasını sağlayabilir hem de saçlarınızın yıpranmasının önüne geçebilirsiniz.

Duştan çıktıktan sonra saçlarınızı havluya sarılı şekilde çok uzun süre bekletmemelisiniz. Uzun süre havluya sarılı şekilde bekleyen ve sonrasında kurutma makinesine maruz kalan saçlarda kırılmalar, dökülmeler artabilir.

Sac Kurutma Makinesi Kullanirken Nelere Dikkat Edilmeli 6

Saç kurutma makinesini açtığınızda ısı ayarını hemen aktifleştirmemelisiniz. Öncelikle pervaneyi çalıştırmak, sonrasında ısı düğmesini açmak saç kurutma makinesinin bozulmasını önleyecektir. Şunu da söylemek gerekir ki saçlarınızı soğuk ayarı ile kurutmanız sıcak üflemeye göre daha az yıpranmalarını ve daha çok nemli kalmasını sağlar. Eğer sıcak üfleme tercih edilecekse en düşük ısı ayarı kullanılarak saçlar kurutulmalıdır.

Saç kurutma makinelerinin başlık kısımları saçların daha az yıpranmasını, dolaşmasını sağlar ve fazla ısıya maruz kalmalarını önler. Saçlarınızı rahat şekillendirebilmeniz açısından da önemli bir detaydır. Bu nedenle daha fazla ısı üfleyeceğini ve kısa sürede saçlarınızın kuruyacağını düşünerek saç kurutma makinenizin başlık kısmını çıkartmamalısınız. Eğer saçlarınız kıvırcıksa kurutma sırasında makinenin ucuna vigo takarak kabarmaların önüne geçebilir, daha belirgin bukleler elde edebilirsiniz.

Sac Kurutma Makinesi Kullanirken Nelere Dikkat Edilmeli 2

Saçlarınızı kuruturken sürekli aynı bölgeye cihazı tutmamak, sık sık yer değiştirerek çalıştırmak en doğru olandır. Saçlarınızı kuruturken diğer elinizle de havalandırarak ısıdan daha az etkilenmelerini sağlayabilirsiniz.

Saç kurutma makinesinin dar başlığının haricinde bir de vigo başlığı bulunabilir. Vigo başlığı saça kıvırcık şekiller verir. Ancak siz dar başlıkla kurutmaya başladığınız saçlarınızı sonrasında vigo başlığı ile kurutmaya devam etmelisiniz. Çünkü vigo başlığı ile saç uçlarınız daha çabuk kırılır ve saçlarınız çok dolaşır. Dar başlıkla düşük ısıda saç kurutmaya başlamak en mantıklı yöntem olacaktır.

Saçlarınızı kurutmadan önce birkaç parçaya ayırırsanız işlem daha çabuk bitecektir.

Sac Kurutma Makinesi Kullanirken Nelere Dikkat Edilmeli 5

Saç kurutma makinesini kullanacağınız alanın ıslak olmaması gereklidir. Örneğin; duş alır almaz, küvetin içerisinde, ıslak ellerle saç kurutma makinesini kullanmaya kalkarsanız elektrik çarpması riski kaçınılmaz olabilir. Hem sizin hayatınızı tehdit eden hem de makinenin ömrünü kısaltan bu noktaya dikkat etmelisiniz.

Saç kurutma makinesi çok uzun süre kullanılmamalıdır. Aksi halde saçlarınız gereğinden fazla yıpranabilir. Ayrıca bu cihazlar çok elektrik harcadığından uzun süre ve sık sık çalıştırmak bütçenize de zarar verecektir. Kurutma sırasında makine saçlara çok yakın bir mesafede tutulmamalıdır. Aksi halde saçlarınızın yandığına ya da kırıldığına şahitlik edebilirsiniz. Kurutma sırasında saçlar ile makine arasında 30 cm’lik bir mesafe olması yeterlidir. Kurutma sonrası saçlara nemlendirici bakım kremleri, yağ, maske uygulamak nemli, parlak görünmelerini sağlayacaktır. Saç kurutma makinesini tüm saçlarınız kupkuru olana kadar kullanmanıza gerek yok. Islaklığının gitmesi, çok hafif nemli kalması yeterli olacaktır.

Sac Kurutma Makinesi Kullanirken Nelere Dikkat Edilmeli 7

Saç kurutma makinesi eğer yanlış tutulursa saçlarda aşırı kabarmaya neden olabilir. Bunun için doğru olan makinenin hava üfleyen kısmının saçların en tepesinden başlanarak aşağı doğru ilerletilmesi gereklidir. Saçlarınızı kuruturken bir yandan da taramak istiyorsanız bu işlemi de aşağıdan yukarı doğru gerçekleştirmelisiniz. Böylece daha hacimli ve düzgün saçlar elde edeceksiniz.

Saç kurutma işlemi bittikten sonra makineyi direkt kapatmak yerine öncelikle ısı düğmesini kapatmanız gereklidir. Sonrasında ise pervaneyi durdurarak makinenin ömrünün daha uzun olmasını sağlayabilirsiniz. Eğer saç kurutma makinesi birden fişten çekilirse rezidansı yanabilir.

Saç Kurutma Makinesi Zararları Nelerdir?

Sac Kurutma Makinesi Kullanirken Nelere Dikkat Edilmeli 4

Saç kurutma makineleri çalışırken elektromanyetik dalgalar yaydıkları için çoğu kişinin kafasında soru işaretlerine neden olur. Hatta saç kurutma makinelerinin zararlı olduğunu düşündüğü için bu cihazları kullanmayı reddedenler bile var. Uzmanlara göre saç kurutma makineleri özellikle çocuklar üzerinde ciddi olumsuz etkilere sebep olabiliyor. Etrafa yaydıkları elektromanyetik dalgalardan dolayı beyin dokusuna zarar verebilen bu cihazlar yüksek ısı nedeni ile de saçların doğal nemini kaybetmesine neden olabiliyor. Elektromanyetik dalgaların bağışıklık sistemi üzerinde de olumsuz etkileri mevcut olabiliyor. Her ne kadar kullanımı sırasında birtakım detaylara dikkat edilse de saç kurutma makineleri saçlarda biraz da olsa kırılma ve yıpramalara neden olabiliyor. Özellikle de yakın mesafeden uygulandığı zaman saç derisinde yanmalara sebep olduğu da bir başka gerçek. Saç kurutma makinesinin zararlarından korunmak adına iyonlu cihazları tercih etmek ve saça uzun süre tutmamak önlem almak adına faydalı olabilir.

Saç Kurutma Makinesi Ne Kadar Elektrik Harcar?

Sac Kurutma Makinesi Kullanirken Nelere Dikkat Edilmeli 8

Saç kurutma makineleri evde en çok kullanılan elektrikli küçük aletler arasındadır. Hal böyle olunca da saç kurutma makinelerinin ne kadar elektrik harcadığı en çok merak edilen konular arasında yer alır. Saç kurutma makineleri ortalama 2500 W güç ile çalışır. Bu cihazların saatte harcadığı elektrik 2,5 kw olarak belirtilebilir. 60 Watt’lık bir lamba ile kıyaslandığı zaman saç kurutma makinesi daha fazla enerji harcar. Şöyle ki saç kurutma makinesi sadece 10 dakika çalıştığı zaman, 60 Watt’lık bir lambanın 3 saat çalıştığında tükettiği enerjiye eşdeğer bir elektrik harcar. Eğer saç kurutma makinesi daha profesyonel bir kullanım sunuyorsa harcadığı elektrik daha yüksek olacaktır. Bu cihazların kullanımında tasarruf elde edebilmek adına duştan çıktıktan sonra havlu kullanarak daha hızlı kurutma sağlayabilirsiniz. Böylece saç kurutma makinesi daha az enerji harcayacaktır.

Bu yazı size yardımcı oldu mu?

Default image
Hilal Sarıyar

Radyo ve Televizyon Programcılığı mezunuyum. Çeşitli radyo ve televizyon kanallarında çalıştım. Deneyimli sunucu Cem Öğretir'den diksiyon ve spikerlik eğitimi aldım. Muhabirlik ve prodüktörlük yaptığım Atv'den yurt dışına taşınmam nedeniyle ayrıldım. Mayıs 2021'den bu yana içerik yazarı olarak görev aldığım Tüketici Dergisi'nde ürün incelemeleri yapıyorum.

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.