Moringa Nedir, Moringa Bitkisi Nerede Yetişir?

Moringa bitkisi son yılların en popüler bitkilerinden biridir. Bu bitkinin anavatanı Hindistan’dır. Ülkemize de daha çok Hindistan’dan getirilmektedir. Meksika, Malezya, Endonezya, Sri Lanka ve Filipinler de bu bitki yaygın olarak üretildiği ülkelerdir.

Son yıllarda özellikle Antalya yöresinde bazı çiftçilerimiz moringanın üretimine başlamış ve yüksek miktarda verim almıştır. Bu bitki artık ithal edilen bir şifalı bitki olmaktan çıkmış ve yerli üretim ile Türkiye tarımına kazandırılmıştır.

Moringa Otsu Bir Bitki Midir, Moringa Ağacı Var Mıdır?

Moringa Nedir, Moringa Bitkisi Nerede Yetişir 1

Bu bitki bir ağaç türüdür. Bu ağaç türü bir yılda 3-4 metre uzayabilmektedir. Çok hızlı büyüyen ağaç genellikle çam ağacı kadar büyüdüğünde maksimum büyüklüğe ulaşmaktadır. Sıcak iklimleri seven bu bitkinin dalları narin olup yaprakları yeşil renktedir.

Moringa Bitkisi Nasıl Kullanılır?

Moringa Nedir, Moringa Bitkisi Nerede Yetişir 5

Moringanın en yaygın kullanım alanı çay olarak tüketilmesidir. Ülkemizde ve dünyanın birçok yerinde moringa denince akla çay için kurutulmuş hali gelmektedir. Ancak moringanın çay dışında şu alanlarda da kullanıldığını ifade etmek gerekir:

 • Toz halinde baharat olarak
 • Doğal boya yapımında
 • Saç bakım kremi
 • Salatalarda
 • İçme suyunu arıtmak için
 • Parfüm yapımında
 • Temizlik malzemesi olarak (Dezenfekte ürünü biçiminde)

Ayrıca bu bitki pek çok ilaçta etken madde olarak da kullanılmaktadır.

Moringa İçeriğinde Hangi Bileşenler Bulunmaktadır?

Yapılan araştırmalarda moringanın içeriğinde şu maddelerin olduğu tespit edilmiştir:

 • A, C ve E vitaminleri
 • Kalsiyum
 • Potasyum
 • Çinko
 • Amino Asitler

Moringanın ayrıca protein bakımından da çok zengin olduğu uzmanlar tarafından ifade edilmektedir.

Moringa Faydaları Nelerdir?

Moringanın insan vücuduna 300’den farklı alanda faydalı olduğu tespit edilmiştir. Bu şifalı bitkiye “mucize ağaç” denilmesinin sebebi de budur. Şifalı bitkiler içinde bu kadar etkili olan çok az doğal gıda vardır.

Moringanın Doğal ağrı kesici özelliği bulunmaktadır. Baş ağrılarını ortadan kaldırır. Kulak ağrılarına iyi gelir. Karın ağrısı şikayeti olanların bu sorundan kurtulmaları temin eder.

Hem kadınlarda hem de erkeklerde etkili olan bir doğal afrodizyaktır. İçindeki yoğun vitamin ve proteinler sayesinde cinsel performansı arttırır. Bu konuda bu bitkinin tohumları cinsel güç arttırıcı haplardan bile daha etkili olmaktadır.

Bağışıklık sistemini güçlendirir. Mineral eksikliğini ortadan kaldırarak vücuda enerji verir. Hastalıklara karşı doğal korunma sağlar. Hasta kişilerin ise daha çabuk iyileşmesine yardımcı olur.

Moringanın içeriğinde kolajen bulunmaktadır. Bu özelliği sayesinde cildin erken yaşlanmasını önler. Yaşlılıkla birlikte meydana gelen kırışıklıkların azalmasını sağlar. Gençlerde sivilcelerin iyileşmesini sağlar ve sivilce izlerinin yok olmasını temin eder. Bu bitki aynı zamanda yaraların daha hızlı iyileşmesine de yardımcı olur ve cildin kendisini yenilemesini sağlar.

Moringanın anne sütünü arttırma özelliği vardır. Doğumdan sonra bebeğine yeteri kadar süt veremeyen anneler tarafından sıkça tercih edilir. Ancak sütünü arttırmak üzere bu şifalı bitkiye başvuran annelerin aşırı dozda tüketmemeye dikkat etmesi hem kendi sağlıkları hem de bebeklerinin sağlığı için önem arz etmektedir.

Bu bitki kemiklerin kuvvetlenmesini sağlar. Kemik erimesi şikayeti olanların bu şifalı bitkiden faydalanması tavsiye edilir. Kas ve eklem ağrılarının azalmasında da etkili olmaktadır.

Romatizma nedeniyle ortaya çıkan şişkinlikler ile ağrıların ortadan kalkmasında faydalı olduğu bilinmektedir. Moringanın içinde bulunan A ve E vitaminleri ile çinko saçların uzamasında faydalı olmaktadır.

Göz sağlığı açısından oldukça faydalı olduğu tespit edilmiştir. Görme problemi olanlarda olumlu sonuç vermektedir. Ayrıca göz içi enfeksiyonlarının iyileşmesinde de faydalıdır.

Bu bitki en etkili antioksidanlardan biridir. Vücuttaki toksinlerin kısa sürede atılmasını sağlamaktadır.

Moringa Tozu Faydaları

Moringa Nedir, Moringa Bitkisi Nerede Yetişir 3

Moringa tozu zayıflamak isteyenlerin başvuracağı en önemli gıdalardan biridir. Hızlı kilo vermeye yardımcı olur. Metabolizmayı hızlandırması ve bağırsakları çalıştırması sayesinde yağ yakılmasına yardımcı olur.

Moringa Hapı Ne İşe Yarar?

Moringa Nedir, Moringa Bitkisi Nerede Yetişir 4

Moringa hapı vücuda zindelik vermesi ve sindirim sistemi üzerinde olumlu etkiler göstermesi haricinde insan psikolojisini de olumlu etkilemektedir. Ayrıca düzenli biçimde bu bitkinin çayı içen kişilerin stres ve depresyon konusunda ciddi sıkıntılar yaşamadıkları gözlemlenmiştir.

Bir türlü uykuya dalamama ya da uykusundan sık sık uyanma problemi yaşayan kişiler bu çay sayesinde bu sorundan kurtulabilmektedir. Ancak moringanın bu amaçla kullanımında uyumadan en az 3 saat önce içilmesi tavsiye edilmektedir.

Yukarıda sunulan bilgiler bu bitkinin faydalarının sadece çok az bir kısmıdır. Bu değerli hap neredeyse tüm hastalıkların iyileşmesinde etkili olan bir şifalı bitkidir. Bu özelliği nedeniyle son yıllarda büyük rağbet görmektedir ve uzmanlar tarafından -uygun dozlarda- tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Moringa Çayı Nasıl Hazırlanır?

Moringa Nedir, Moringa Bitkisi Nerede Yetişir 2

Günümüzde bu bitkinin çayları bir bardak demlemeye uygun biçimde küçük kesecikler içinde satılmaktadır. Bu sayede bu bitkinin çayı hazırlayan kişi bir bardak suyun içine ne kadar çay atacağı konusunda tereddüt yaşamamaktadır.

Çayının sıcak biçimde tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Kişinin bitki çayını demledikten sonra muhafaza edip birkaç gün içmesi doğru değildir. Kişi bu çayı içecekse her seferinde çayı yeniden demlenmelidir.

Bu bitkinin çayının tadını güzelleştirmek maksadıyla içine bal veya şeker atmak doğru değildir. Bu bitki çayından azami derecede faydalanmak isteyen kişi sade bu bitkinin çayı içmelidir.

Moringa Çayı Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Bu bitkinin çayı günde en fazla 2 çay bardağı içilebilir. Bu iki bardak üst üste içilmemeli ve aralarında en az 8 saatlik zaman olmalıdır.

Bu bitkinin çayı yüksek dozlarda içildiğinde çeşitli yan etkiler görülür. En yaygın yan etkiler şöyle tespit edilmiştir:

 • Mide bulantısı
 • İshal
 • Karın ağrısı
 • Rahim sıkışması
 • Kasılma

Moringa Çayı Öldürdü İddiası Doğru Mu? Kimler Bu Bitkiden Uzak Durmalı?

Moringanın diyet amaçlı kullanırken öldürdüğüne dair iddialar olsa da bununla ilgili kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak uzmanlar şu kişilerin bu bitkinin çayından uzak durmasını tavsiye etmektedir:

 • Kanser hastaları
 • Epilepsi hastaları
 • Kan sulandırıcı ilaç kullananlar
 • Hamile bayanlar
 • Yüksek tansiyon şikayeti olanlar

Ayrıca herhangi bir hastalığı bulunup devamlı ilaç kullanan kişilerin de doktorlarına danışmadan bu şifalı bitkiyi tüketmemeleri en isabetli tercih olacaktır.

Bu yazı size yardımcı oldu mu?

Default image
Tümay Kılınç

TuketiciDergisi.com'un kurucusu ve aynı zamanda içerik kalite sorumlusuyum. 2018 yılında kurduğum TuketiciDergisi.com sitesi ile tüketicilere doğru bilgiyi objektif bir şekilde, satış kaygısı yapmadan ve markalardan reklam ücreti almadan sizlerle buluşturmayı hedefliyorum. Eğer bir sorunuz ya da isteğiniz olur ise, yorum yapmaktan ya da benimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir