Kolik Bebek Nedir? Bebeklerde Kolik Sorunu Ve Çözüm Yolları

Kolik bebek gaz sancısı olarak da tanımlanan bebeklerde huzursuzluk ve ağlama nöbetleri ile seyreden bir durumdur. Gaz sancısı çeken kolik bebeklerde kasılma ve ağlama nöbetleri sıklıkla görülür. Bebeklerde oldukça sık görülen bu durumun her 5 bebekten birinde görüldüğü düşünülmektedir. Bu durum bir hastalık değildir. Ancak bebekleri oldukça huzursuz eden bu durum anne ve babaları da oldukça endişelendirmektedir.

Gaz sancısı, kasılmalar ve ağlama nöbetleri ile seyreden kolik bebek durumu 3-4 aydan küçük bebeklerde görülebilir. Bu bebekler saatler süren ağlama krizlerine dahi girebilir. Bu krizler normal ağlamalardan farklıdır. Ağlayan kolik bebekler kolay sakinleştirilemez ve saatlerce ağlamaları devam eder. Ağlama krizleri sırasında bebeğin yüzünde acılı ve sıkıntılı bir ifade görülür. Bebeğin kolik bebek olup olmadığını anlamak için ağlama krizlerinin haftada 3 gün ve en az 2-3 saat sıkıntılı bir şekilde devam etmesi gerekir. Dindirilemeyen bu ağlama krizleri ve huzursuzluk durumu bebeğin kolik olduğuna işaret eder. Bu durum genellikle bebek 3 aylık olana kadar devam eder. Bu süreçte anne ve babalar bebeğin sıkıntılı halini dindirmek için pek çok yola başvurmaktadır.

Kolik Bebek Nedir 2

Kolik Bebek Nedir, Belirtileri Nelerdir?

  • Kolik bebeklerde görülen en temel belirti ağlama krizleridir. Bu krizlerin haftada 3 gün ve 2-3 saat uzunluğunda olması beklenir. Kolik bebekler ağlarken sakinleştirilemez ve ağlamalara kasılmalar da eşlik eder. Ağlama sesi de normalden daha şiddetli seyreder.
  • Bu bebeklerin karnı şiş ve serttir. Gaz nedeniyle oluşan bu şişlik ve sertlik bebeğin huzursuzluğunun temel nedenidir. Bu gaz çıkana kadar bebek sakinleşemez ve sancıları devam eder.
  • Kolik bebekler sık sık bacaklarını karnına doğru çeker ve gergin bir şekilde uzanır. Karın ağrıları nedeniyle bacaklarını karınlarına çektikleri düşünülmektedir.
  • Bu bebekler gaz çıkarmakta zorlandıkları için ellerini yumruk yapma, kızarma gibi durumlarla da karşılaşabilirler.
  • Bebeklerin bu huzursuzluk halleri uzun süre devam edebilir. Bebeklerin krizleri gaz çıkardıktan sonra bir miktar hafifler. Ancak bir süre sonra huzursuzluk ve gaz sancısı yeniden başlar.

Kolik Bebek Nedir 4

Kolik Bebek Nasıl Sakinleştirilir?

Ağlama krizlerine giren ve oldukça sıkıntılı bir ruh halinde olan kolik bebekleri sakinleştirmek pek kolay değildir. Bebeklerinin durumu için endişelenen ebeveynler bebeklerini sakinleştirmek için birçok yola başvurmaktadır. Bebeği sakinleştirmek için başvurulan yöntemler bazı bebekleri sakinleştirirken bazı bebeklerin de daha fazla ağlamasına yol açabilir. Kolik bebekleri sakinleştirme için uygulanabilecek yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Gaz sancısı çeken bu beklerin sırtının sıvazlanması ve hafifçe vurulması gaz çıkarmalarına yardımcı olabilir. Bu işlemler sırasında bebeğin annenin göğsüne yatırılması bebeğin güven duygusunu arttıracak ve psikolojik olarak sakinleşmesine yardımcı olacaktır.
  • Bebeklerin fiziksel olarak rahatlaması kadar psikolojik olarak da rahatlaması gerekir. Bazı bebekler anne veya babalarının sesiyle sakinleşebilir. Bu nedenle bebeğe şarkı ya da ninni söylemek bebeği sakinleştirecektir.
  • Bebeğin sakinleşmesi için sallamak da etkili bir yöntemdir. Pusette, beşikte ya da kucakta hafif ve ritmik hareketlerle bebeği sallamak sakinleşmesine yardımcı olacaktır.
  • Ağlama nöbetleri kimi zaman şiddetli şekilde olabilir. Bu durumda bebeği sakinleşmek gerekecektir. Bebeğe masaj yapmak, şarkı söylemek, rahatlatıcı egzersizler yaptırmak veya emzik vermek bebeğin sakinleşmesine yardımcı olacaktır.

Kolik Bebek Nedir 3

Kolik Bebek Durumunda Ne Zaman Doktora Gidilmeli?

Bebeğinizde kolikten şüpheleniyorsanız ve bu durum uzun zamandır devam ediyorsa doktora gitmeniz gerekebilir. Bebeğiniz uzun zamandır ağlama krizleri ve gaz sancıları ile boğuşuyorsa ve denediğiniz hiçbir yöntem bebeğinizi sakinleştirmeye yetmiyorsa doktora gitmeniz gerekir. Doktorunuz bebeğinizi muayene ederek kolik olup olmadığı hakkında size bilgi verecektir. Ağlama krizleri dışında bazı belirtiler de bebeğinizi doktora götürmeniz konusunda size işaret verecektir.

Kolik bebeklerde kızarma sıklıkla görülür. Kimi bebeklerde ise morarmaya kadar varan zorlanmalar görünebilir. Bu durumda doktora gitmeniz gerekir. Mor dudaklar size bebeğinizin ciddi bir gaz sorunu olduğunu gösterecektir. Ayrıca kilo kaybı ve aşırı terleme de olumsuz bir durum olduğu ile ilgili size işaret verecektir. Kolik bebeklerin kasılması ve zorlanması kakalarından kan gelmesine neden olabilir. Bu gibi durumlarda da doktora görünmek en doğrusu olacaktır.

Kolik bebekler için en iyi biberonları görmek için tıklayın

Default image
Nagehan Deniz Saraçoğlu

Adım Nagehan Deniz Saraçoğlu. Kilis doğumluyum.
Şu anda Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi'nde tıp eğitimi almaktayım. Hayatım boyunca hep yazı yazmayı sevmişimdir. Pandemi döneminde bu hobimi geliştirip hayatımın bir parçası haline getirdim. Bir çok konuda yazabiliyorum ve bir çok ilgi alanım var. Yazılarımı sizinle paylaşmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Umarım siz de yazılarımı beğenirsiniz.

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.