Hamilelikte Sütyen Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Hamilelik, kadınların vücutlarında bir takım değişikliklere neden olan hassas bir dönemdir. Hem fiziksel hem de psikolojik olarak meydana gelen bu değişimler kadınlar için bazı sıkıntıları da beraberinde getirebilir. Mide bulantıları, yorgunluklar, karnın büyümesi, hamilelik ile gelen zorluklardan sadece birkaçıdır. Anne adayları bu dönemi daha rahat geçirmek adına giyim tercihi konusunda da dikkatli olmalıdır. Seçilen kıyafetlerin hamileler üzerinde olumsuz etkileri olabilir. Çünkü bu süreçte hormonal değişimler ile birlikte kilo alımı, göğüslerin büyümesi, süt bezlerinin çalışmaya başlaması gibi hamileliğin olmazsa olmaz durumları ortaya çıkar. Hamilelik döneminde mutlaka rahat giysiler seçilmelidir. Sadece kıyafetler değil iç çamaşırları da hamile kadınlar için uygun olduğu takdirde daha konforlu bir süreç geçirmeleri sağlanmış olur.

Hamile Sütyeni Tercih Etmek Neden Önemlidir?

Hamilelik döneminde göğüslerin zamanla büyümesi kaçınılmaz olacaktır. Göğüsler büyüdükçe ağırlaşır ve süt ile dolmaya başlar. Özellikle de normalde büyük göğüslere sahip olan kadınlar için bu dönem işkenceye bile dönüşebilir. Büyüdükçe öne sarkan ve sırt ağrısına neden olan göğüsler için özel olarak tasarlanmış modellerden yana tercih yapılmalıdır.

Hamile sütyenleri sırt kısmını iyi şekilde kavrar ve destekler. Eğer hamile sütyeni yerine normal sütyenler kullanılmaya devam edilirse cildin tahriş olması, askıların omuz kısımlarını kesmesi, göğüslerin sütyene sığmaması gibi durumlar ortaya çıkabilir. Zaten türlü zorluklar yaşayan hamilelerin bir de sütyen noktasında sıkıntı yaşaması daha da rahatsız hissetmelerine neden olacaktır. Pamuklu, terletmez ve konforlu olan hamile sütyenleri ile göğüslerin ağırlığı biraz önlenmiş olur ve daha az rahatsızlık hissedilir. Hamile sütyenleri geniş askılara, esnek kumaşa ve ekstra kopçalara sahiptir. Normal sütyenlerin alt kısımlarında yer alan ve göğüslerin altına denk gelen metal teller hamile sütyenlerinde bulunmaz.

Hamile Sütyeni Tercih Etmek Neden Önemlidir?

Hamile Sütyeni Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır?

Oldukça hassas bir dönem olan hamilelikte tercih edilecek sütyenin meme dokusunu destekleyici olmasına dikkat edilmelidir. Hamilelik döneminin ilk zamanlarında göğüslerinizde yoğun bir hassasiyet yaşayabilirsiniz. Bu nedenle telsiz ve balensiz olan sütyenler tercih etmeniz gerekecektir. 4. aydan sonra ise göğüsler iyice büyür ve hassaslaşması da artış gösterir. Hamile kadınların hissettiği rahatsızlıklar uyku sırasında daha fazla olabilir. Bunun için tasarlanmış olan uyku sütyenleri de vardır. Göğüslerin biraz daha büyüyeceği hesap edilerek biraz bol bir sütyen tercih edilebilir. Çünkü son aya kadar vücuttaki değişimler, kilo alımı ve göğüslerin büyümesi devam edecektir.

Piyasada hamile giyimi satışı yapan yüzlerce mağaza ve internet sitesi vardır. Bu ürünler hamile kadınlar için özel olarak tasarlanan ve test edilmiş olan giysilerdir. Hamilelik döneminde göğüsler büyümekle kalmaz aynı zamanda çok hassaslaşır. Bu sebeple sıkan ve iz yapan sütyenlerden kesinlikle uzak durulmalıdır. Bu dönemde sütyen bedeniniz de değişeceğinden eski sütyenlerinizi kullanmanız pek de mümkün olmaz. Toparlayıcı olan sütyen modelleri hamile kadınların imdadına koşan ürünlerdendir. Sırt ve bel ağrılarını minimuma indirmek ve rahat bir hamilelik geçirmek için bu noktaya dikkat edilmelidir. Çok ince askılı sütyenler de hamile kadınlar için uygun değildir. Bu nedenle kalın askılı olan, omuzlara tam oturan sütyenlerden yana olunmalıdır. Astarı olan ve pamuklu olan sütyenler de hamileler için idealdir. Eğer hamilelik döneminde egzersiz yapmak isterseniz sporcu sütyenlerini de tercih edebilirsiniz.

Sonuç

Hamilelik döneminde kıyafet seçimi en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan biridir. Özellikle de iç çamaşırları direkt olarak ten ile temasta olduğundan daha fazla önem teşkil eder. Bu dönemde yapılan doğru sütyen seçimi ile, yaşanabilecek birçok rahatsızlığın önüne geçilebilir. Hamile iken tercih edeceğiniz; toparlayıcılığı iyi olan, yumuşak ve pamuklu olan sütyenler konforunuz için tasarlanmıştır. Cildinizde oluşabilecek tahrişlerin, sırt ve bel ağrılarının, askı kesiklerinin ve göğüs altı izlerinin önüne geçmeniz için bu dönemde mutlaka hamile sütyeni kullanmanızı öneririz.

Bu yazı size yardımcı oldu mu?

Default image
Hilal Sarıyar

Radyo ve Televizyon Programcılığı mezunuyum. Çeşitli radyo ve televizyon kanallarında çalıştım. Deneyimli sunucu Cem Öğretir'den diksiyon ve spikerlik eğitimi aldım. Muhabirlik ve prodüktörlük yaptığım Atv'den yurt dışına taşınmam nedeniyle ayrıldım. Mayıs 2021'den bu yana içerik yazarı olarak görev aldığım Tüketici Dergisi'nde ürün incelemeleri yapıyorum.

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.