Ev Temizliği Nasıl Yapılır, Günlük Ev Temizliği Rutini Nasıl Olmalıdır?

Daima temiz ve ferah görünen bir ev çoğu kişinin hayalidir. Ancak bazıları için ev temizliği yapmak çok keyifli bir rutin olmayabilir. Aslında günde sadece yarım saatinizi ayırarak tertemiz görünen bir eve sahip olabilirsiniz. Bir evin temizlenmesi için kirlenmesini beklemek en fazla yapılan yanlışlardandır. Her yerde toz ve dağınıklığın hakim olması evin temizliğini zorlaştıracaktır. Biz bu yazımızda sizlere, “az, az – sık, sık” mantığına dayalı bir temizlik rutininden bahsedeceğiz. Böylece eviniz her gün temiz görünecek ve işler gözünüzde büyümeyecektir. Her an düzenli olan bir ev, çat kapı gelen misafirlere de daima hazırdır.

Ev Temizligi Nasil Yapilir 1

Ev Temizliği Nasıl Yapılır

Evinize Her Gün Temiz Havayı Misafir Edin

Sabah uyandığınızda ilk olarak camları açmak, evinize temiz havanın dolmasını sağlayacaktır. Ayrıca eve dolan temiz hava size de güne pozitif başlamanız için gerekli olan enerjiyi verir. Uzun süre havalandırılmayan evlerde, hoş olmayan bir koku ortaya çıkabilir. Bu nedenle her sabah camları açmak bir alışkanlık haline getirilmelidir.

Ev Temizligi Nasil Yapilir 3

Ortalığı Toparlayın

Uyanır uyanmaz ertelememeniz gereken bir şey varsa o da yatakların toplanmasıdır. Sadece 2 dakikanızı ayırarak yatağınızı toplayabilir ve güne merhaba diyebilirsiniz. Ayrıca yatak odanızda akşamdan kalan dağınık giysiler varsa, kirli olanları sepete, temizleri ise katlayarak gardıroba yerleştirebilirsiniz. Şifon yer, makyaj masası gibi mobilyaların üzerinde fazlalık eşyalar varsa yerlerine kaldırarak odanızın düzenli görünmesini sağlayabilirsiniz.

Ev Temizligi Nasil Yapilir 5

Salon da akşamdan kalan dağınıklıklar ile dolu olabilir. Yerleri değişmiş kırlentler, sehpanın üzerine dökülmüş olan yiyecek kırıntıları, içi boş içecek şişeleri, bardak ve fincanlar genellikle akşamdan kalan dağınıklarıdır. Her sabah bu dağınıklıkları toplamanız, salonunuzun temiz görünmesinde oldukça etkilidir. Ayrıca kırlent, tv battaniyesi gibi eşyaları da koltuklarınızın üzerine düzgünce yerleştirebilirsiniz. Bir oturma odası ya da salonun düzgün görünmesi, koltukların tertipli olması ile de alakalıdır. Eğer çocuğunuz varsa, ortalığa saçılmış olan oyuncaklarını sepete doldurabilirsiniz. Çocuklu evlerde oyuncak elbette her zaman vardır. Ancak siz yine de her fırsatta toparlayın. Çocuğunuz yeniden dağıtacak olsa bile… Böylece hiçbir zaman evinizde işin içinden çıkılamaz bir tablo oluşmaz.

Ev Temizligi Nasil Yapilir 4

Mutfağınızı Her Gün Temizleyin

Mutfağınızda da akşamdan kalan tabak, bardak gibi bulaşıklar olabilir. İlk olarak bunları makineye yerleştirmekle ya da elinizle yıkamakla işe başlayabilirsiniz. Eğer bulaşık makineniz temiz bulaşıklar ile doluysa boşaltabilir ve yerlerine yerleştirebilirsiniz. Bir mutfağı temiz ve düzenli gösteren en önemli şey tezgahıdır. Mutfak tezgahınızın üzerinde fazlalık olan her şeyi kaldırmalısınız. Baharatlık, meyve sepeti, kaşıklık gibi eşyalar mutfağınızda dekorasyonun tamamlayıcısı olmaktadır. Ancak paketli gıda ürünleri, mutfakla bağımsız olan farklı eşyalar tezgah üzerinde dağınıklığa neden olacaktır. Ayrıca mutfağınızı toparladıktan sonra komple tezgahı silmek, pırıl pırıl görünmesini sağlayacaktır. Ocak temizliği ise her kullanım sonrası tekrarlanmalıdır. Böylece hiçbir zaman inatçı yağ kalıntılarını çıkarmakla uğraşmazsınız. Çünkü her kullanımdan sonra sildiğiniz için yağ birikme durumu söz konusu olmayacaktır. Ayrıca mutfaktaki çöp kutusunun da günlük olarak boşaltılması gereklidir. Çok fazla çöp birikmesi, mutfakta hoş olmayan bir kokuya neden olacağı gibi, çöp kovasının kapağı açıldığında da çirkin bir görüntü orataya çıkabilir.

Ev Temizligi Nasil Yapilir 6

Kirli Çamaşırlarınızı Biriktirmeyin

Kirlenen çamaşırlar bekletilmeden direkt sepete atılmalıdır. Ancak sepetin tıksa basa dolmasını beklemek de doğru değildir. Çamaşırlar uzun süre sepette bekletilirse kötü kokular meydana gelebilir. Az, az – sık, sık çamaşır yıkamak da düzenli ve temiz bir ev için olmazsa olmazlardandır.

Ev Temizligi Nasil Yapilir 7

Her Gün Kısa Bir Temizlik Yapın

Özellikle evde gün içerisinde çok fazla zaman geçiriliyorsa, kirlenmesi çok normaldir. Bu nedenle günlük olarak hızlı bir süpürge yapmak evinizin zeminini her zaman temiz gösterecektir. Süpürge sırasında dip, köşe detaylı bir temizlik yapmanıza elbette gerek yok. Bunu haftada bir kez yapmanız yeterli. Ancak görünen yerleri, kaba şekilde süpürmek günlük temizlik için ideal olabilir. Her evin kirlenme durumu, ne kadar yoğun kullanıldığına göre farklılık gösterebilir. Süpürme sıklığınızı da buna göre belirleyebilirsiniz. Ancak arayı çok fazla açmamanız gereklidir. Dikey süpürgeler pratik kullanımları ile günlük temizliğinizi kolay hale getirebilir. Ya da bir robot süpürge satın alarak evinizin zemininin her gün temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Bazı günler süpürmek yerine sadece yerlere paspas da yapabilirsiniz. Mobilyaların üzerinde biriken tozlar da can sıkıcı olabilir. Yine eşyalarınızın tozu gösterme durumu ya da evinizin kirlenmesine bağlı olarak tozları da sık sık almalısınız. Her gün olmasa da gün aşırı tozları almanız, evinizin her zaman temiz görünmesinde etkili olacaktır.

Ev Temizligi Nasil Yapilir 8

Banyo ve Lavaboları İhmal Etmeyin

Lavabo ve klozet temizliği günlük olarak yapılırsa daha hijyenik bir banyo ortamı oluşur. En sık kullanılan yerlerden biri olan banyo zemini de her gün paspaslanarak, saç ve kıl gibi kirlerden arındırılmalıdır. El havlusu ise en fazla bakteri ve mikroba maruz kalan eşyalardan biri olduğu için günlük olarak değiştirilmelidir.

Ev Temizligi Nasil Yapilir 9

İşleri Ertelemeyin

Evinizin her zaman düzenli görünmesini istiyorsanız, bir eşyayı kullandıktan sonra mutlaka yerine geri koymalısınız. İşiniz bittikten sonra ortamdaki dağınıklığı toparlamanız, daha sonra daha çok yorulmanıza engel olacaktır. Ev işlerinin ertelenmeden zamanında yapılması ve biriktirilmemesi, düzenin anahtarıdır. Her gün minik bir alanı temizlemek ve düzenleme konusunda plan yapmak da işlerinizi büyük ölçüde hafifletebilir. Örneğin; bugün sadece 15 dakikanızı ayırarak, banyo dolabı çekmecelerinizi düzenleyebilirsiniz. Ya da gardırobunuzda kullanmadığınız giysilerinizi ayırmayı deneyebilirsiniz. Çocuğunuzun oyuncaklarını düzenlemek için de bugünü tercih edebilirisiniz. Böylece bazı günler ev işleri konusunda halledilmesi gerekenlere el atarak, işlerin birikmesini önleyebilirsiniz.

Ev Temizligi Nasil Yapilir 2

Eliniz Her Zaman Evinizin Üzerinde Olmalıdır

Gün içerisinde evde kimse bulunmuyorsa, sadece akşamdan akşama kullanılıyorsa bu saydığımız temizlik rutinini daha hafif şekilde de uygulayabilirsiniz. Örneğin; yerleri her gün süpürmek yerine gün aşırı zemin temizliği yapabilirsiniz. Ya da toz almak ve banyo temizliği gibi detaylar da gün aşırı yapılabilir. Burada önemli olan, elinizin her zaman evinizin üzerinde olmasıdır. Kirli bir görünümü beklemek yerine; sık, sık minik temizlikler yapmak gün içinde asla çok fazla vaktinizi almaz. Hatta bu düzene alıştığınız zaman evinizin daima temiz ve düzenli görünmesi sizin ruh halinize bile olumlu şekilde yansıyacaktır. Ev işlerini biriktirmeyen ve her gün minimal bir temizlik rutinine sahip olan insanlar aslında, çok kirli bir evi temizleyenlere göre daha az yorulurlar. Günlük olarak evin düzenini sağlamak, çıkan dağınıklıkları hemen toplamak ve yüzeysel bir temizlik yapmak evinizi tertemiz gösterir.

Sonuç

Evi temiz gösteren en önemli şey düzendir. Evinizi her gün silip süpürseniz bile, eğer çok fazla dağınıklık varsa maalesef temiz görünmeyecektir. Bu nedenle her gün evinizde ortaya çıkan dağınıklıkları kaldırmalı ve düzeni korumaya çalışmalısınız. Daha sonra kokulu bir mum yakarak ya da oda spreyi kullanarak evinize mis gibi bir dokunuş yapabilirsiniz.

Yazar

 • Hilal Sarıyar
  Radyo ve televizyon programcısı

  Hilal Sarıyar, radyo ve televizyon programcılığı mezunudur. Çeşitli radyo ve televizyon kanallarında çalışmış ve deneyimli sunucu Cem Öğretir'den diksiyon ve spikerlik eğitimi almıştır. Muhabirlik ve prodüktörlük yaptığı Atv'den yurt dışına taşınması nedeniyle ayrılmıştır. Mayıs 2021'den bu yana Tüketici Dergisi'nde içerik yazarı olarak görev almaktadır ve ürün incelemeleri yapmaktadır. Yazdığı konular hakkında uzman biridir ve okuyucuların güvenini kazanmıştır.

  Bu yazı size yardımcı oldu mu?

  Bir yorum bırakın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir