Dudak Kuruması Neden Olur? Nasıl Geçer?

Dudak kuruması birçok kişinin muzdarip olduğu problemler arasındadır. Estetik açıdan hoş olmayan bir görüntüye neden olan dudak kuruluğu kişinin özgüvenini de olumsuz yönde etkileyebilir. Dudak kuruluğu ilerlediği zaman çatlaklar meydana gelebilir. Hatta kişi konuşurken ya da yemek yerken çatlaklar gerilerek kanayabilir. Bu da kişi için acı verici ve zor bir durum halini alır. Dudak kurumasının birçok sebebi vardır. Mineral ve vitamin eksiliği dudak kurumasına sebebiyet veriyor olabilir. Ya da aşırı şekilde güneşe veya soğuk havaya maruz kalmak da dudaklarda kurumaya neden olabilir. Dudak kuruluğuna sebep olan etkenlerden biri de ilaç kullanımıdır. Kadınlarda oluşan dudak kuruluğunun sebebi mat rujların çok fazla tercih edilmesi olabilir. Dudak bakımına ya da hijyene dikkat etmemek, asitli içeceklerin çok fazla tüketilmesi, yetersiz su tüketimi, burun tıkanıklığına bağlı ağızdan nefes alma durumu gibi sebepler kurumanın ve çatlamaların meydana gelmesinde etkilidir. Dudak kuruluğunun bir başka yaygın sebebi de kişinin strese bağlı olarak dudaklarını dişleri ya da eli ile yolmasıdır. Bu durum sürekli tekrarlandığı zaman kronik bir hal alabilir. Ağızda ortaya çıkan mantar enfeksiyonu da dudakların zarar görmesine ve çatlamasına sebep olabilir. Eğer sürekli dudaklarınızın kuruluğundan şikayetçiyseniz diyabet hastalığınız olabilir. Çünkü diyabetin en belirgin belirtilerinden biri de dudak kuruluğudur. Egzama ve sedef gibi hastalıklar da beraberinde dudak kuruluğunu getirebilir.

Dudak Kuruması ve Çatlaması Nasıl Geçer?

Dudak Kurumasi Neden Olur 3

Dudak kurumasının tedavisi için öncelikle altında yatan sebebin araştırılması gereklidir. Bu noktada sürekli dudaklarında kuruluk olan kişiler bir doktordan yardım almalıdır. Dudak kuruluğuna neden olan hastalık tespit edildikten sonra doktorunuz neler yapmanız gerektiğini size söyleyecektir. Dudakların kuruması bir hastalıktan kaynaklanmıyorsa cildin daha yoğun ve etkili şekilde bakıma ihtiyacı var demektir. Cilt dokusunun elastikiyetini arttırma ve mukozasını güçlendirme noktasında etkili olan su gün içerisinde en az 2 litre tüketilmelidir. Dudakların düzenli olarak nemlendirilmesi de kurumaların önüne geçecek ve zamanla cildin toparlanmasını sağlayacaktır. Dudaklar çok güneşli günlerde SPF içerikli dudak koruyucu ürünler ile nemlendirilebilir. Kış aylarında ise sert soğuklara karşı yoğun nemlendirici özelliği ile öne çıkan koruyuculardan yana seçim yapılabilir. Dudaklarda kuruluk olduğunda elle kuru deriler yolunmamalıdır ve dudaklar yalanarak ıslatılmamalıdır. Çünkü tükürük içerisindeki asitler dudakların daha da kurumasına yol açacaktır. Bu maalesef sorunun tekrarlamasına sebep olur, hatta dudaklar alışarak sürekli soyulma eğilimi gösterebilir.

Dudak Kurumasi Neden Olur 4

Aloe vera tam bir yara iyileştirme ve nemlendirme mucizesidir. Dudaklarınıza gece yatmadan önce dalından kestiğiniz bir parça aloe veranın suyunu sürerek sabaha kadar iyileşmesini sağlayabilirsiniz. Bu rutini birkaç gün devam ettirerek dudaklarınızın kuruluktan kurtulduğunu görebilirsiniz.
Dudaklarınıza hindistan cevizi yağı sürerek de yumuşacık olmalarını sağlayabilirsiniz.

Dilerseniz ılık bir kase içerisindeki süte birkaç gül yaprağı koyarak bekletebilirsiniz. Yarım saat ılık süt içerisinde bekletilen gül yapraklarını ezerek dudaklarınıza sürdüğünüzde yumuşacık olacaktır.

Dudaklarınızı evde doğal yöntemler ile de yumuşatabilirsiniz. Bir tatlı kaşığı bal ve bir tatlı kaşığı toz şekeri iyice karıştırıp dudaklarınıza sürüp 5 dakika sonra ılık su ile yıkadığınızda yumuşacık olduklarını göreceksiniz.

Salatalığın cilde nem verme konusunda nasıl çalıştığını duymuşsunuzdur. Dudaklarınızın üzerine salatalık dilimi koyup 20 dakika bekleterek neme doymasını sağlayabilirsiniz.

Eğer dudaklarınızdaki kuruluk çatlaklara dönüştüyse ve kanamalar varsa buz ile soğuk kompres yaparak kanamayı durdurabilirsiniz.
Dudaklarınızdaki kuruluğu ve çatlakları ortadan kaldırmak için kahveyi de kullanabilirsiniz. Kahve ile dudaklara peeling yapmak ölü derilerden arınmasını ve daha yumuşak hale gelmelerini sağlar.

Gece yatmadan önce bir pamuk yardımıyla dudaklarınıza doğal zeytinyağı sürdüğünüzde sabah yumuşacık ve daha iyi halde olduklarına şahit olabilirsiniz.

Dudak Kuruması Hamilelik Belirtisi midir?

Dudak Kurumasi Neden Olur 1

Hamilelik döneminde anne adaylarının vücutlarında birtakım değişiklikler meydana gelebilir. Özellikle hamileliğin 6.-7. haftalarında dudaklarda kuruluk ortaya çıkması da hamilelikte sık karşılaşılan sorunlar arasındadır. Çünkü hamilelik döneminde annenin vücudunda suya olan ihtiyaç artar. Yetersiz su alımı söz konusu olursa ciltte ve dudaklarda kuruluk görülebilir. Annenin vücudu hem bebek hem de kendisi için normalden daha fazla kan ve vücut ısısı üretir. Buna bağlı olarak esneyen cilt dışarı daha fazla nem atar. Sık sık idrara çıkma, terleme gibi durumlardan dolayı nemini kaybeden cilt kurulukla sinyal verir. Hamilelikte görülen ödem sorunu da cildin kuruması ve çatlamasında etkili olabilir. Hamilelik kadınların tükürük salgısında azalmaya neden olur ve buna bağlı olarak ağız ve dudak kuruluğu baş gösterebilir. Gebelik döneminde dudak kuruluğundan şikayetçiyseniz başta doğal yöntemleri deneyebilir doktorunuza danışarak nemlendirci kullanmaya da başlayabilirsiniz.

Bu yazı size yardımcı oldu mu?

Default image
Hilal Sarıyar

Radyo ve Televizyon Programcılığı mezunuyum. Çeşitli radyo ve televizyon kanallarında çalıştım. Deneyimli sunucu Cem Öğretir'den diksiyon ve spikerlik eğitimi aldım. Muhabirlik ve prodüktörlük yaptığım Atv'den yurt dışına taşınmam nedeniyle ayrıldım. Mayıs 2021'den bu yana içerik yazarı olarak görev aldığım Tüketici Dergisi'nde ürün incelemeleri yapıyorum.

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.