Curly Girl Method Nedir? Curly Girl Method Nasıl Uygulanır?

Kıvırcık ya da dalgalı saçlara sahip olan kadınlar için hayat bazen kabusa dönüşebilir. Bir türlü yatışmayan, kabaran saçlar ve dolgun görünmeyen buklelerden daha korkunç bir şey olamaz. Ama merak etmeyin sizlere öyle pratik bilgiler vereceğiz ki curly girl method, yani kıvırcık kız yöntemi sayesinde çekici ve canlı saçlara sahip olacak, çocukluğunuza geri döneceksiniz.

Curly Girl Method Neden Tercih Ediliyor?

ABD’li yazar Lorraine Massey‘e ait bir yöntem olan kıvırcık saç metodu binlerce kadın tarafından denenerek kısa sürede çok popüler hale geldi. Saç bakım yöntemleri arasında yerini alan curly girl method saçları doğal kıvırcık ya da dalgalı haline geri döndürmeyi hedefliyor.

Çoğumuz çocukken daha kıvırcık saçlara sahip olduğumuzu iddia edebiliriz. Ancak yıllar geçtikte saçlar, dış etkenlerden dolayı dolgun bukleli görüntüsünden çıkarak şekilsiz ve kabarık bir görüntüye bürünür. İşte zamanla kaybedilen o kıvırcık ve canlı görüntüyü geri kazanmanın yolu kıvırcık kız metodundan geçer. Saçlar, uygulanacak birçok rutin sayesinde doğal dengesini bularak kaliteli bir görünüme kavuşacaktır.

Ne Kadar Sürede Saçlar Doğal Dengesini Bulur?

Size “saçlarınız şu kadar sürenin sonunda kıvırcıklaşacak” diye bir cümle kurmamız ne yazık ki imkansız. Çünkü curly girl method kişiden kişiye değişen sonuçlara sahiptir. Yani bazı kişiler bir kaç ay sonrasında doğal saçlarına yeniden kavuşurken bazıları için süreç daha uzun olabilir ve 2 yılı bulabilir. Ancak şunu söylemek gerekir ki 2-3 ayın sonunda gözle görülür, ciddi bir fark ortaya çıkması mümkündür. Hatta bir, iki hafta içinde bile farkı gözlemleyebilirsiniz. Ancak curly girl method sabır gerektiren bir serüvendir. Uymanız gereken kurallar zaman zaman sizi yorabilir ya da tembelliğe itebilir. Ancak mükemmel kıvırcık saçlara sahip olmak için birazcık dişinizi sıkmalı ve vazgeçmemelisiniz.

Curly Girl Method

Curly Girl Method Nasıl Uygulanır?

1-Şampuana Veda Edin

Curly girl methodu hayatınıza geçirmek için ilk önce kullandığınız şampuana veda etmeniz gerekecek. İçeriğinde silikon, sülfat, alkol gibi tehlikeli maddeler bulunan bir şampuan saçlarınıza zarar vermekten daha öteye gitmez.

2-Saç Kremi ile Saçlarınızı Yıkayın

Curly girl method sürecinde olan pek çok kişi şampuan yerine saç kremi kullanmayı tercih ediyor. Şu an “yok artık!” dediğinizi duyar gibiyim. Ancak saç kremi, hem saçınızı temizler hem de dökülmeleri önleyerek güçlendirir. Yani bundan sonra şampuan yerine saç kremi ile duş almanız gerekecek, tabi sülfat ve silikon içermemesine dikkat etmeniz koşulu ile! Saç kremi ile yıkanan saçlar duştayken parmaklar yardımıyla taranmalı ve son olarak soğuk su ile durulanmalıdır. Tercih edeceğiniz saç kreminin yapısının hafif olmasına özen göstermelisiniz.

3-Şekil Verin

Duşunuzu aldınız ve sıra geldi saçlarınızı şekillendirmeye. Bu aşamada duş sonrası kullanılan saç kremlerinden faydalanabilirsiniz. Bukle belirginleştirici kremlerin ve saç kremlerinin birlikte kullanılması daha dolgun bir saç görünümüne kavuşmanıza fırsat sunacaktır. Ürünlerin yukarıda bahsettiğimiz zararlı kimyasalları içermemesi yine oldukça mühim bir detay! Bukle belirginleştirme uygulaması yaparken saçlarınızı aşağıdan yukarıya doğru avuçlayarak buklelerinize şekil verebilirsiniz.

4-Parmaklarınız ile Tarayın

Söz konusu curly girl method olunca taraklar da arka plana düşüyor. Tarama işlemini parmaklarınızla yapmanız bu süreçte uygulamanız gereken en önemli noktadır. Çünkü taraklar elektriklenmeyi arttırır ve saçlarınızın kabarmasına neden olur.

5-Farklı Kurulama Yolları Deneyin

Saçlarınızı kurulama işlemi sırasında normal havlu kullanmak yerine mikrofiber havlu veya pamuklu bir tişört tercih edebilirsiniz. Bu sayede saçlarınız elektriklenmez ve dolaşmaz. Saçlarınızı kurularken nazik hareketlerden yana olun ve çok fazla sıkma, bastırma gibi durumlardan uzak durun. Saç kurutma makinesi, saç düzleştirici, maşa gibi cihazları ise tercih etmeyin.

6-Nadiren Şampuan Kullanabilirsiniz

Curly Girl Method Sampuan
Saçlarınızı temizlemek için şampuanı günlük rutinlerinizden çıkarmanız tamamen yok saymanız anlamı taşımıyor. Çünkü zaman zaman saçlarınız fazla kire ve farklı etkenlere maruz kalarak derinlemesine bir temizliğe ihtiyaç duyabilir. Bu tarz zamanlarda içeriği temiz bir şampuan ile saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Ancak unutmayın ki şampuan kullanımı zorunda kalmadıkça uzak durulması gereken bir uygulamadır.

7-Maskesiz Olmaz

Saç maskesi yapmak nem ve protein açısından oldukça faydalı olacak bir detaydır. İçeriğinde silikon ve sülfat olmayan saç maskeleri curly girl method serüveninizde başucunuzda olmalıdır.

8-Yağlardan Vazgeçmeyin

Saç bakım yağları da nem ve canlılık açısından saçlarınızın dostu niteliğindedir. Argan yağı, hindistan cevizi gibi yağlar sayesinde yumuşak, nemli, dolgun ve sağlıklı saçlara kavuşursunuz.

9-Daha Az Yıkayın

Saçlarınızı çok fazla yıkamayın. Her gün yıkamaktansa iki günde bir yıkamayı tercih edin. Bu sayede saçlarınız nemini koruyarak doğallığına geri dönecektir.

10-Boyatmayın

Ve son olarak, saçlarınızı boyatmaktan uzak durun. Saçın doğal yapısını bozan ve yıpratan boyalar ile curly girl method sürecinde aranıza mesafe koymalısınız.

İşte bu 10 maddeye uyarsanız saçlarınızın zamanla nasıl kendine geldiğine ve nasıl daha kıvırcık ve hacimli göründüğüne asla inanamayacaksınız!

Default image
Hilal Sarıyar Alaca
Radyo ve Televizyon Programcılığı mezunuyum. Çeşitli radyo ve televizyon kanallarında çalıştım. Deneyimli sunucu Cem Öğretir'den diksiyon ve spikerlik eğitimi aldım. Muhabirlik ve prodüktörlük yaptığım Atv'den yurt dışına taşınmam nedeniyle ayrıldım. Mayıs 2021'den bu yana içerik yazarı olarak görev aldığım Tüketici Dergisi'nde ürün incelemeleri yapıyorum.

Bir yorum bırakın