Biberon Seçimi Nasıl Olmalıdır? Cam, Plastik ve Silikon Biberonlardan Hangisini Tercih Etmeli?

Bebekler için en sağlıklı besin hiç şüphesiz ki anne sütüdür. Ancak bazı durumlarda bebekler anne sütü yerine formül mamalar ile beslenmek zorunda kalabilir. Ya da annenin çalışma zorunluluğu bulunuyorsa, sağılan anne sütü bebeğe biberon vasıtasıyla içirilebilir. Biberon seçimi oldukça hassas olunması gereken bir konudur. Bebeklerin doğru ve yeterli şekilde beslenmeleri adına uygun biberonun seçilmesi oldukça önemlidir. Bu nedenle tercih edilecek biberonun özellikle emzik kısmı, anne memesini taklit edebilmelidir. Anne memesinin yerini hiçbir şeyin tutmayacağı tartışmasız bir gerçektir. Ancak bebeklerin beslenmesini rahat ve sağlıklı hale getirebilecek, anne memesine çok yakın şekilde tasarlanan biberonlar da mevcuttur.

Biberon satın almadan önce göz önünde bulundurulması gereken bazı detaylar vardır. Bebeğin kaç aylık olduğu, biberonun malzemesi, emziğin hangi materyalden yapıldığı, kolik önleme özelliğine sahip olup olmadığı gibi detaylar ebeveynlerin dikkat etmesi gerekenler arasındadır .

Biberon Seçimi Yaparken Bebeğinizin Ayını Dikkate Alın

Biberon seçimi yaparken ilk dikkat etmeniz gereken şey bebeğinizin kaç aylık olduğudur. Yenidoğan dönemindeki bir bebekle 1 yaşındaki bir bebeğin kullanacağı biberon haliyle farklı olacaktır. Biberonların emzik kısımları bebeklerin aylık gelişimlerine ve mama ihtiyaçlarına göre tasarlanmaktadır. Bebek biberonu emdiğinde ağzına yeterli miktarda mama ya da süt gelmelidir. Emziğin uç kısmında yer alan deliğin büyüklüğü, bebeklerin aylık gelişimlerine göre ayarlanır. 1 yaşındaki bir bebeğin ağzına emiş sırasında yenidoğana göre daha fazla süt dolmalıdır. Ya da tam tersi olarak, yenidoğan bebeğin ağzına fazladan süt dolması halinde tehlikeli sonuçlar ortaya çıkabilir. Ayrıca bebek büyüdükçe ihtiyacı olan günlük besin miktarı da artacağından biberonun hacmi de ona göre artış gösterir. Örneğin; 90-150 ml’lik bir biberon yenidoğan için yeterlidir. İlk 3 aylık süreci kapsayan bu dönemden sonra bebeklerin beslenme ihtiyaçlarında artış meydana gelecektir. Dolayısıyla 3-6 aylık dönemde 240 ml’lik bir biberon yeterli olacakken 6 ay ve üzeri bebekler için 320-340 ml’lik olanlar idealdir.

Biberon Seçimi Beslenme Grafigi

Bebeğiniz Biberonu Kolay Kavrayabilmelidir

Biberonların dış tasarımı da bebeklerin ayına göre tasarlanmaktadır. İlk aylarda bebekler eşyaları elleri ile kavrayamaz. Bu dönemde bebek, yetişkin tarafından biberonla beslenir. Ancak ilerleyen aylarda bebek kendi elleri ile biberonunu kavrayabilecek ve kendi kendini besleyebilecektir. Bu nedenle bebeğin gelişimine uygun şekilde biberon tercih edilmelidir. Bebeğin rahat şekilde kavrayabileceği biberon tasarımları mevcuttur. Hatta bazı modellerde ekstra olarak kulp detayı yer almaktadır.

Biberon Secimi Nasil Olmalidir 3

Biberon Seçimi Yaparken Malzemesine Dikkat Etmelisiniz

Bebek malzemeleri konusunda müthiş bir çeşitlilik söz konusudur. Birçok bebek markası, farklı tasarım ve özelliklerde biberonlar üretir. Biberon üretiminde kullanılan malzemeler; plastik, cam ve silikon olarak ön plandadır. Her bir malzeme ile üretilmiş olan biberonun kendine göre avantaj ve dezavantajları vardır.

Cam Biberon

Biberon üretiminde kullanılan malzemeler arasında en sağlıklı olanı şüphesiz ki camdır. Isıya dayanıklı bir malzeme olan cam ile üretilen biberonlar ile bebeğinizin sağlığı kontrol altında olacaktır. Cam biberonların temizliği oldukça pratiktir ve koku durumu da söz konusu olmaz. Ancak cam kırılabilir bir malzemedir ve ağır olduğu için kullanımı zordur. Özellikle cam biberon bebeğin kendi elleri ile kavramasını zorlaştırabilir. Ayrıca elinden kayarak kırılabilir ve kazalara neden olabilir. Bu nedenle eğer cam biberon tercih edilecekse çok dikkatli olunmalıdır.

Plastik Biberon

Plastik biberonlar da bebek mağazalarında sıklıkla göze çarpan ürünlerden biridir. Plastik denilince biraz tedirgin olmanız normal. Ancak sağlığa hiçbir şekilde zararı olmayan polipropilen malzeme ile üretilen biberon modelleri de vardır. Gıda ile temasa uygun olan bu biberonlar yüksek ısıya dayanıklı ve sağlam bir yapıdadır. İçeriğinde BPA bulunmayan biberonlar bebeğinizin sağlığı açısından zararsızdır. Bu nedenle plastik biberon satın alacaksanız mutlaka içeriğine ve kalitesine dikkat etmelisiniz. Plastik biberonlar, cam olanlara göre daha hafiftir ve kullanımı daha rahattır. Bebeklerin rahatlıkla elleri ile kavrayabileceği plastik biberonlar kaza gibi durumlar açısından daha güvenlidir.

Silikon Biberon

Biberon denilince göze çarpan bir diğer malzeme de silikondur. Özellikle bebek malzemelerinde git gide popülerleşen silikon ürünler arasında biberonlar da yerini almıştır. Hafif, bükülebilen özelliğe sahip olan silikon biberonlar bebekler tarafından çok sevilmektedir. Bebeklerin kolaylıkla elleri ile kavrayabildiği, şekil verebildiği bu biberon tipi en pahalı olan seçenektir. Ancak silikon biberon seçiminde de içeriğine dikkat etmekte fayda olacaktır. BPA İçermeyen silikon biberonlar bebeğinizin sağlığı için doğru bir tercihtir.

Emzik Çok Önemli!

Bazı anneler çalışma durumunda oldukları için sütlerini günlük olarak sağar ve bebekleri için hazır hale getirirler. Gün içinde biberon ile beslenen bebek, akşamları anne memesi ile beslenmeye devam edecektir. Annelerin en büyük endişesi bebeklerinin biberona alıştıktan sonra meme emmeyi bırakmalarıdır. Ancak bebeğinizin biberon kullanımından sonra da anne memesini emmeye devam etmesi mümkündür. Bebekler anne memesini emerken peristaltik dil hareketi uygularlar. Bu hareketi uygulayabilecekleri emziğe sahip bir biberon tercih etmeniz halinde bebeğiniz anne memesinden de vazgeçmeyecektir.

Bebeğiniz biberon ile beslemeye başladıktan sonra aynı zamanda emzirmeye de devam edebilmeniz için anne memesinde uyguladığı peristaltik dil hareketini yapabileceği bir biberon seçmelisiniz. Eğer emişi çok basit ve fazla çekiş gücü gerektirmeyen emzik ucu tercih ederseniz bebeğiniz anne memesini emmeyi bırakabilir ve annenin süt üretimi azalabilir. Çünkü bu tarz bir biberonun emziği daha kolayına gelmektedir. Bu durumun önüne geçmek için bebeklerin peristaltik haraketleri yapabilecekleri şekilde tasarlanmış bir biberon tercih edilmelidir. Ayrıca peristaltik dil hareketleri, bebeklerin yüz ve çene kaslarının gelişimi bakımından da mühim bir fayda sağlar.

Eğer bebek anne memesini tamamen reddediyor ve hiç emmiyorsa ya da annenin sütü yoksa yine biberon zorunlu hale gelecektir. Bu noktada da anne memesine çok benzeyen bir emzik tercih etmek emme hissini en doğal şekilde yaşayabilmeleri adına doğru olacaktır.

Biberon satın alırken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli şey, emziğin anne göğüs ucuna en yakın yapıda olmasıdır. Yuvarlak uçlu emzikler annenin göğüs ucuna daha yakın olduğu için tercih edilebilir. Bazı biberonların emzik kısmı damaklıdır. Bu sayede bebeklerin diş ve damak sağlığı korunmuş olur. Ordodontik yapıya sahip olan damaklı emzikler aynı zamanda kolik oluşumuna da engel olur. Çünkü yapısı itibari ile hava alır ve bebeğin beslenme sırasında gaz yutmasına engel olur.

Biberon emziklerinde kullanılan malzeme genellikle silikon ya da lateks olmaktadır. Bazı bebeklerin lateks alerjisi olabileceği için dikkatli olmakta fayda vardır. Lateks; yumuşak, esnek bir malzeme iken silikon daha serttir. Kullanım süresi bakımından ise silikon emzik daha uzun ömürlüdür. Biberon emziklerinin ucundaki delik ise bebeklerin beslenmesi konusundaki en önemli detaylardan biridir. Delik genişledikçe, bebeğin ağzına dolan mama ya da süt miktarı artacaktır. Akış hızı bebeğinizin beslenmesi konusunda çok önemli olduğundan, biberon satın almadan önce mutlaka bu noktaya da dikkat etmeniz gerekir.

Biberon Secimi Nasil Olmalidir 4

Sonuç

Biberon satın almadan önce doktorunuza danışmanız, doğru bir tercih yapmanız konusunda size rehberlik edecektir. Doktorunuz, bebeğinizin gelişimine göre uygun olan biberon tipini önerecektir. Ancak bazen bebekler de biberon konusunda seçici olabilmektedir. Bu durumda birkaç defa farklı biberon denemeniz, doğru ürünü bulmanız noktasında faydalı olabilir. Biberonun kalitesine, malzeme ve emziğine dikkat etmeniz halinde bebeğinizi sağlıklı ve güvenli şekilde beslemeniz mümkündür. Biberon tercih ederken, sağlığa zararsız materyaller ile üretilmiş olduğundan lütfen emin olunuz.

Yazar

 • Hilal Sarıyar
  Radyo ve televizyon programcısı

  Hilal Sarıyar, radyo ve televizyon programcılığı mezunudur. Çeşitli radyo ve televizyon kanallarında çalışmış ve deneyimli sunucu Cem Öğretir'den diksiyon ve spikerlik eğitimi almıştır. Muhabirlik ve prodüktörlük yaptığı Atv'den yurt dışına taşınması nedeniyle ayrılmıştır. Mayıs 2021'den bu yana Tüketici Dergisi'nde içerik yazarı olarak görev almaktadır ve ürün incelemeleri yapmaktadır. Yazdığı konular hakkında uzman biridir ve okuyucuların güvenini kazanmıştır.

  Bu yazı size yardımcı oldu mu?

  Bir yorum bırakın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir