Bebek Yağı Bronzlaştırır mı, Bebek Yağı Kıllanmayı Arttırır mı?

Besleyici mineral yağlardan oluşan bebek yağı cildi nemlendiren, yumuşak kalmasını sağlayan ve rahatlatan bir üründür. Her ne kadar adı bebek yağı olsa da yetişkinlerin de cilt bakımı rutinlerinde yer verdiği bebek yağı ile; cilt çatlaklarından kurtulmak, neme doymasını sağlamak mümkündür. Bebek yağının özellikle kadınlar tarafından en çok tercih edilme sebeplerinden biri ise bronzluk sağlıyor olmasıdır. Bebek yağı mineral yağ formunda olduğundan cilt tarafından normal bir nemlendirici gibi emilmez ve parlak, kaygan bir tabaka oluşturur. Cildinize bebek yağı sürüp güneşe çıktığınızda daha hızlı bronzlaşmanız mümkündür. Çünkü bebek yağı güneş ışınlarını emme ve kendine çekme özelliğine sahiptir. Ancak cilde bebek yağı sürerek güneşlenmek uzmanlara göre oldukça sakıncalıdır. Çünkü bebek yağlarının içerisinde cildinizi güneş ışınlarına karşı koruyacak SPF yoktur. İçerisinde SPF bulunan güneş kremleri ile bile uzun süre güneşlenmek doğru değilken bunu bebek yağı ile yapmaya çalışmak çok yanlıştır. Bronzlaşmak uğruna cildin göreceği zararlar uzun vadede sağlığınızı ciddi manada tehdit edebilir. Bebek yağı cilde sürülerek güneşe çıkıldığı zaman deri hasarı ve pigment değişiklikleri ortaya çıkabilir. Erken yaşlanma da cildin hasar alması sonucu ortaya çıkabilecek problemlerden biridir. Eğer cildinize bebek yağı sürerek uzun süre güneşin altında kalırsanız yanıklar meydana gelebilir, bu da sizin için acı verici olabilir. Bebek yağı ile uzun süre güneşlenmenin sonuçları cilt kanserine kadar gidebilir.

Yetişkinler Bebek Yağı Kullanabilir mi?

Bebek Yagi Bronzlastirir Mi 2

Bebek yağları bebeklerin hassas olan ciltlerine uygun ve doğal içerikli olduklarından güvenilir olan ürünlerdir. Bebek yağı yetişkinler tarafından da kullanılan cilt bakım ürünlerinden biridir. Bebeklerin cildini yumuşacık yapan bu yağlar mis gibi kokuları ile de doğal ve zararsız bakım ürünleri arasında yer alır. A ve E vitamini bakımından zengin içeriği ile öne çıkan bebek yağı hücre yenileyici özelliği sayesinde cilde bakım yapar. Makyaj temizlemek için çoğu kadın bebek yağı kullanır. Hatta bebek yağı ile yüzünüze bulaşan saç boyasını ya da saçınıza yapışan bir sakızı da rahatlıkla çıkarabilirsiniz. Kan dolaşımını hızlandırma özelliğine sahip olan bebek yağı göz altı morlukları ile baş etme konusunda da başarılıdır. Başta dudak olmak üzere cilt üzerindeki çatlakların iyileşmesini sağlayan bebek yağı ile kuru cildin nemlenmesi ve onarılması mümkündür. Bebek yağı cilt gözeneklerinin temizlenmesinde de rol oynar. Kuru ve yıpranmış saçlar için besleyici ve onarıcı etkileri ile dikkat çeken bebek yağı daha parlak, güçlü ve nemli hale gelmelerini sağlar. Kadınlar tarafından ağda sonrasında cildi yatıştırmak ve yumuşatmak için de sıklıkla tercih edilir. Bebek yağlarının temelde içeriği petrol olduğundan çok fazla kullanılması halinde ciltte kızarıklıklar, kabartı ve tahrişler ortaya çıkabilir. Bu nedenle bebek yağını düzenli şekilde kullanmadan önce dermatoloğunuza danışmanızda fayda var.

Bebek Yağı Kıllanmayı Arttırır mı?

Bebek Yagi Bronzlastirir Mi 3

Bebek yağını cildine süren kişilerin en çok merak ettiği sorulardan biri kıllanma yapıp yapmadığıdır. Bebek yağlarının içeriği yoğun mineral yağlardan meydana geldiği için cildi besleyici özelliği yüksektir. Cildi besleyen bebek yağları aynı zamanda kıl köklerini de besleyerek kıllanmada artışa neden olabilir. Bu nedenle bebek yağı kullanırken dikkatli olunmalı, aşırıya kaçılmamalıdır. Özellikle yağlı cilt tipine sahip olan kişiler bebek yağı kullanırken ölçülü olmalıdır. Aksi halde ciltteki yağlanmada artış ve buna bağlı da sivilce gibi problemler meydana gelebilir.

Bu yazı size yardımcı oldu mu?

Default image
Hilal Sarıyar

Radyo ve Televizyon Programcılığı mezunuyum. Çeşitli radyo ve televizyon kanallarında çalıştım. Deneyimli sunucu Cem Öğretir'den diksiyon ve spikerlik eğitimi aldım. Muhabirlik ve prodüktörlük yaptığım Atv'den yurt dışına taşınmam nedeniyle ayrıldım. Mayıs 2021'den bu yana içerik yazarı olarak görev aldığım Tüketici Dergisi'nde ürün incelemeleri yapıyorum.

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.