Bebek Şampuanı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Söz konusu bebekleri olunca ebeveynlerin aklına binlerce soru gelebilir. Özellikle de ilk bebek, aileler için oldukça heyecan vericidir. Ebeveynler çoğu zaman bebekleri için hangi bakım ürünlerinin daha iyi olduğu konusunda kararsız kalabilirler. Şampuan seçimi yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiği ise merak edilenler arasındadır. Çünkü tercih edilecek şampuan bebeğin cildine zararlı olmamalı ve banyo keyfini daha da eğlenceli hale getirebilmelidir.

Bebek Şampuanı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yetişkinlerin cildinden farklı olarak bebeklerin cildi hem daha hassas hem de ince, kurumaya yatkın ve narindir. Bu nedenle, bebeklerin cildi korunmalı ve her ”bebekler için” etiketine sahip ürün kullanılmamalıdır. Çünkü bir ürünün güvenilir olması, içeriğindeki maddelere bağlıdır. Çoğu bebek bakım ürünü hoş kokulara sahiptir. Ebeveynler bazen sadece bu konulara aldanıp içeriği sağlıksız maddeler ile dolu ürünleri bebekleri için satın alabilirler. Önemli olan şampuanın kokusundan ziyade içeriğinin doğal ya da doğala en yakın olmasıdır.

İçeiğinde Bu Kimyasallar Varsa Uzak Durun!

Temiz içeriğe sahip olan bir bebek şampuanına karar vermeden önce aşağıdaki maddelerin varlığını kontrol etmeyi asla unutmamalısınız.

Alkol: Yetişkin şampuanlarında bulunan ve saçların daha kolay taranmasını sağlayan alkol bebek şampuanları için gereksiz ve tehlikelidir. Çünkü hassas bir yapıda olan bebek ciltleri alkolden olumsuz etkilenerek tahriş olabilir ya da kuruyabilir.

Paraben: Antimikrobiyal özelliği bulunan paraben aynı zamanda raf ömrünü uzatma konusunda da tercih edilir. Pek çok cilt bakım ürününde kullanılan paraben, östrojen hormonu ile aynı etkilere sahip olabilir. Bu da ciltte bir takım döküntü ve kızarıklıkları meydana getirebilir. Parabensiz bir şampuan bebekler için en iyi tercihtir.

Parfüm: Ebeveynler bebeklerinin banyo yaparken ve sonrasında mis gibi kokmasını ister. Ancak söz konusu şampuan kokusu olduğunda durum çok da sağlıklı değildir. Parfümler genelde kimyasal bileşenlerin bir sonucudur ve bu da bebeğinizin cildinde istenmeyen tahriş ve kızarıklıklara neden olabilir. Bitki özlü ve doğal kokulara sahip şampuanlar bu konuda tercihiniz olabilir.

Sülfat: Kiri temizleme konusunda başarılı olan sülfat yağ ile de sıkı mücadele eder. Şampuanlara köpürme özelliği veren sülfat bebeklerin cildi için hiç de faydalı değildir. Birçok sağlık sorununa yol açabilecek olan sülfat saçların kurumasına da neden olur.

Diğer Detaylar: Yukarıda saymış olduğumuz 4 ana madde dışında dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de tercih edilecek bebek şampuanının boya içermemesidir. pH değeri 7.5 olan bebek şampuanları idealdir. Yıkanma sırasında göz yakmaması da bebeğinizin eğlenceli bir banyo keyfi yaşaması için gereklidir. Bebekler için şampuan seçiminde en önemli nokta kimyasal madde barındırmamasıdır. Formaldehyde, 1,4 dioxane gibi maddeler ise uzak durulması gereken ve kansere yol açan maddelerdendir.

Bebek Şampuanı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bebeğiniz İçin En İyi Olanı Tercih Edin

Bazen bebeklerin, ilerleyen zamanlarda karşılaştıkları cilt problemleri ya da sağlık sorunları, yanlış tercih edilen ve kimyasal içeren bu tarz bakım ürünlerinden bile kaynaklanabiliyor. Egzama, alerji, şiddetli cilt kuruluğu gibi sorunlar bebekler için zorluk yaratabiliyor. Bu nedenle bebek cilt bakımı ve temizliği konusunda dikkatli olunmalı ve tercih edilecek ürünler özenle seçilmelidir. Ebeveynlerin bilinçli hareket etmesi halinde, bebeklerin hem cilt hem de genel sağlıkları her zaman iyi olacaktır.

Default image
Hilal Sarıyar Alaca
Ben Hilal Sarıyar Alaca. Doğma, büyüme İstanbulluyum. Nişantaşı Üniversitesi Radyo Tv. Programcılığı Mezunuyum. Ufak tefek radyo ve tv kanallarında staj deneyimlerim olsa da ilk profesyonel iş deneyimim Atv'de prodüktörlük yapmak ile başladı. Ayrıca Cem Öğretir'den bizzat diksiyon eğitimi aldım. Bu nedenle telaffuz, düzgün anlatım ve hitap noktalarında hiç sıkıntı çekmiyorum. Küçüklüğümden beri, mikrofon uzatmayı, yazmayı ve sunmayı sevmişimdir. Şu sıralar ise freelance içerik yazarlığı yapıyorum. Yazdıklarımın bir başkalarının hayatına dokunması ve bilgi vermesi beni mutlu ediyor. Umarım siz de yazdıklarımı okurken keyif alırsınız:)
İnceleme: 25

Bir yorum bırakın