Çekilişler ve bizden haberler için Instagram'dan bizi takip edin

Bebek Losyonu Ne İşe Yarar ve Nasıl Kullanılır?

Dünyaya geldiği andan itibaren bebekler, anne ve babaları için çok kıymetli olurlar. Her şeyin en iyisini hak eden bebeklerimizin bakımı için elimizden geleni yapmak ise en büyük vazifelerimizden biridir. Alt değiştirme, beslenme, giyim, uyku gibi asla ihmal edilmemesi gereken bir başka nokta da cilt bakımıdır. Bebeğimizin cildinin daima temiz olması, nemlendirilmesi ve mis gibi kokması için uygulamamız gereken bazı rutinler vardır. Hatta bu detaylar öyle önemlidir ki bebeğin rahat bir uyku çekmesi ve sakinleşmesi için bile faydası vardır. Bebeğimizin cildinin her daim yumuşacık ve sağlıklı olması için tercih edebileceğimiz ürünler mevcuttur. Bebek losyonları, kremleri ve yağları bebeklerin cildi için özel olarak formüle edilmiş olan güvenilir cilt bakım ürünleridir. Peki bebek vücut losyonu nedir, ne işe yarar? Bu sorunun cevabına göz atmak ister misiniz?

Bebek Vücut Losyonu Ne İşe Yarar?


Bebeklerin ciltleri oldukça narin ve hassastır. Bu da devamlı olarak bakıma ihtiyaç duyduklarının bir göstergesidir. Bebeklerin derisi genellikle dökülmeye ve pullanmaya meyilli olur. Ayrıca kuruma problemi de bebek ciltlerinde en fazla görülen durumlardan biridir. Hatta önlem alınmazsa zaman içinde cilt daha da çatlayarak egzamaya bile davetiye çıkarabilir. İsilik, kızarıklık ya da pişik gibi durumlar da bebeğin cildinin yeterli şekilde nemlendirilmemesinden kaynaklı şekilde meydana gelebilir. Bu nedenle bebekler doğduğu günden itibaren düzenli şekilde cilt bakımına ihtiyaç duyar. Bebek losyonları cilt bakımı açısından en fazla tercih edilen ürünlerden biridir. Birçok bebek cilt bakımı markası, faydalı içeriklerden oluşan bebek losyonları üretir ve bu ürünler pek çok bebek mağazasında ya da internet sitelerinde yerini alır. Vücut losyonları sayesinde bebeklerin cildi yoğun şekilde nemlendirilmiş olur. Cildin tahriş olması önlenir ve pişik tarzı sorunlara da engel olunur.

Değişen iklim şartları nedeniyle cildin bazı tepkiler vermesi mümkündür. İşte bebek vücut losyonları, mevsim geçişlerinde ve ısı değişimlerinde ciltte oluşabilecek olumsuz sonuçların engellenmesi için birebirdir. Düzenli şekilde bebek vücut losyonu kullanılması halinde bebeğinizin cildi kurumaz ve pul pul dökülmez. Mis gibi kokusu da evinizi sarar ve size de huzur verir. Rahat bir uyku uyumaları için bebek vücut losyonları oldukça faydalıdır. İçeriğinde doğal aroma ve yağlar bulunduğu için bebek vücut losyonları son derece besleyici ve onarıcıdır. Bebek cildi için özel olarak tasarlanmış olduklarından da gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Bebek Losyonu ve Yağı Arasındaki Fark Nedir?

Bebek yağı içeriğinde pek çok bitkisel yağ ve E vitamini bulunur. Cildi besleyici ve yoğun bir nemlendirici olan bebek yağları yetişkinler tarafından bile; saç, cilt bakımı ya da makyaj temizleme konusunda tercih edilmektedir. Bebek yağları genelde nemli cilde uygulanır ve nemi hapsetmek için kullanılır. Kuruluğu önleyici özellikte olan bebek yağları losyonlara göre daha yağlı bir his bırakır ve yoğundur. Ayrıca bebek yağı daha çok bebeklerin vücutlarına masaj yapmak ve onları rahatlatmak için tercih edilir.

Bebek Losyonu Ne Zaman Kullanılmalıdır?


Bebek losyonu için dilediğiniz zamanı seçmeniz mümkündür. Ancak “En verimli zaman ne zaman olur?” Diye soracak olursanız, banyo ya da alt değiştirme sonrası olarak altını çizebiliriz. Bebeklerin cildi banyo yaptıktan sonra yumuşar ve nemi daha kolay çeker. Alt değiştirdikten sonra da pişiğin önlenmesi ve bebeğin rahat zaman geçirmesi için losyon sürmek önemlidir. Bebekler için en faydalı olan losyonlar organik yağlar ile formüle edilmiş olan ürünlerdir. Koruyucu, renklendirici, alkol ve paraben içermeyen ürünleri tercih etmenizde fayda olacaktır. Satın almış olduğunuz bebek losyonu ne kadar doğal içeriklere sahip ise bebeğinizin cildi de o kadar sağlıklı olacaktır. Günde bir defa bebeğinizin cildini kaliteli bir losyon ile nemlendirmeniz yeterli olacaktır.

Bebek Losyonu Nasıl Kullanılır?


Vücut losyonu bebeğin cildine yumuşak ve dairesel hareketler ile uygulanmalıdır. Yüz, popo, gövde, ayak ve eller vücut losyonu ile nemlendirilebilir. Losyonlar kolay uygulanabilen akışkan bir kıvamda ve hızlı emilen yapıdadır. Bebekler kendilerine masaj yapılmasına bayılırlar. Özellikle akşam saatlerinde vücut losyonu ile yapacağınız narin bir masaj bebeğinizin rahat bir uyku çekmesine yardımcı olabilir. Bitki özleri içeren vücut losyonları bebekleri sakinleştirme konusunda biraz daha başarılıdır. Parmak uçlarınız ile vücuduna yavaş yavaş losyon uyguladığınızda bebeğiniz gevşeyecektir. Yavrunuzun yüzüne losyon sürmekten çekinmenize gerek yoktur. Çünkü bebek losyonları tüm vücut için uygundur. Losyonu uygularken sırt bölgesini en sona bırakmanızda fayda olacaktır. İlk önce sırt bölgesine losyon sürerseniz bebeğinizi tekrardan yatırmanız gerekecektir. Bu da sırtına uyguladığınız losyonun, yattığı zemine geçmesine ve etkisiz olmasına neden olabilir.

Bebek Losyonu Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Bebeğiniz için en iyi losyonu seçerken göz önüne bulundurmanız gereken ilk nokta elbette seçeceğiniz ürünün içeriğidir. Bebeklerin cildi ince olduğundan, sürülen losyonlar cilt tarafından emildiğinde kana karışma ihtimalı vardır. Bu nedenle zararlı kimyasallar ile üretilmiş olan bebek vücut losyonlarından kesinlikle uzak durulmalıdır. Aksi halde bebeğinizde cilt hastalıkları ve tahrişler meydana gelebilir. Az bileşenleri olan ve daha çok bitkisel yağlardan oluşan ürünlerden yana olmalısınız. Ürünün içeriğinde alerji ve egzamayı tetikleyici maddeler bulunuyorsa tercih edilmemelidir. Yetişkinler için üretilmiş olan vücut losyonları asla bebeklerin cildine sürülmemelidir.

Sonuç

Ekstra hassas bir cilt yapısı olan bebekler için en iyi olanı seçmek biz ebeveynlerin görevidir. Piyasada bulunan yüzlerce ürün arasından hem bütçemize uygun hem de bebeğimizin sağlığını tehdit etmeyecek kaliteli bir vücut losyonu bulabiliriz. Günlük olarak bebeğimizin vücudunu nemlendirdiğimiz zaman ipeksi, yumuşacık bir görünüm kazanacaktır. Bu nedenle cilt problemleri ile karşılaşmadan önce gereken önlemi almak oldukça mühimdir. Unutmayalım ki bebeğimizin ileriki yaşantısında da cildinin sağlıklı olması, şu anda yapacağımız bakım ile doğru orantılıdır!

Default image
Hilal Sarıyar Alaca
Ben Hilal Sarıyar Alaca. Doğma, büyüme İstanbulluyum. Nişantaşı Üniversitesi Radyo Tv. Programcılığı Mezunuyum. Ufak tefek radyo ve tv kanallarında staj deneyimlerim olsa da ilk profesyonel iş deneyimim Atv'de prodüktörlük yapmak ile başladı. Ayrıca Cem Öğretir'den bizzat diksiyon eğitimi aldım. Bu nedenle telaffuz, düzgün anlatım ve hitap noktalarında hiç sıkıntı çekmiyorum. Küçüklüğümden beri, mikrofon uzatmayı, yazmayı ve sunmayı sevmişimdir. Şu sıralar ise freelance içerik yazarlığı yapıyorum. Yazdıklarımın bir başkalarının hayatına dokunması ve bilgi vermesi beni mutlu ediyor. Umarım siz de yazdıklarımı okurken keyif alırsınız:)
İnceleme: 21

Bir yorum bırakın