Bebek Arabası Temizliği Nasıl olur? Bebek Arabası Nasıl Yıkanır?

Ebeveynlerin en büyük kurtarıcılarından biri olan bebek arabaları keyifli yürüyüşlerin baş rolündedir. Bebeğinizin konforlu şekilde içinde oturup uyuyabileceği bebek arabaları, beslenme sırasında da sizin için büyük bir yardımcıdır. Ancak sürekli dışarıda kullanılan bebek arabaları zamanla toz ve kirden nasibini alarak göze hoş gelmeyen bir görünüme bürünebilir. Özellikle de kötü hava şartları söz konusu olduğunda yağmur ve çamur lekeleri bebek arabasının aksamı üzerinde kötü bir görünüme sebep olabilir. Bebek arabası ile hastane, avm gibi kapalı alanlara da gidilir. Bu tür mekanlar kalabalık ve salgın hastalıklara da açık alanlar olduğundan mikroplar bebek arabalarının yüzeyine yapışabilir. Bebek arabasının kumaşı ise bebeğinizin beslenmesi sırasında mama lekelerine maruz kalarak kirlenebilir.

Temizle 2

Bebeğinizin sağlığını korumak ve onu hijyenik şekilde muhafaza etmek için sık sık bebek arabasını temizlemeniz gereklidir. Böylece hem bebek arabası daima tertemiz görünecek hem de bebeğinizin sağlığı için hijyen koşulları da sağlanmış olacaktır. Bebek arabasını temizlerken her parçası için ayrı malzeme ve temizleme yöntemi tercih etmeniz gerekecektir. Bebek arabasının temizliğine ilk olarak parçaları dikkatlice ayırarak başlayabilirsiniz. Çoğu bebek arabası modeli pratik şekilde parçalarına ayrılabilir. Tente, koltuk kumaşı, sepet, tekerlek gibi parçalar gövdeden kolayca ayrılabilir.

Temizle 1

Bebek arabasının koltuk kısmı en çok kirlenen bölümdür. Bu bölümde yiyecek kırıntıları, mama lekeleri, toz ve kir bulunabilir. Elektrik süpürgesi bu noktada işinizi görecektir. Koltuk üzerindeki kaba kiri süpürdükten sonra kumaşa işleyen leke ve kirleri temizlemeniz gerekecektir. Bebeklerin cildine uygun şekilde formüle edilen deterjan ve leke çıkarıcı ürünler bu noktada işinizi görecektir. Nemli bir bez ile lekeleri güzelce silerek kumaşın tertemiz olmasını sağlayabilirsiniz. Dilerseniz çıkarılabilir kumaşı çamaşır makinesinde de yıkayabilirsiniz. Yıkama sırasında hassas programı tercih etmek ve 30 dereceyi seçmek kumaşın uzun ömürlü olması ve yıpranmaması adına önemlidir. Bu aşamada da bebek çamaşır deterjanı kullanmanız gerekecektir. Bebek arabasının güneşlik kısmını da eğer uygunsa çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz. Bebek arabasının yıkanan kumaş bölümleri açık havada kurutularak kullanıma hazır hale getirilebilir. Ancak kumaş kısımları direkt güneş ışığında kurutmaya çalışırsanız renginde solmalar meydana gelebileceği için buna dikkat etmelisiniz. Kurutma makinesi kullanmak da kumaşların yapısında bozulamalara neden olabilir. Bebek arabasının koltuk kumaşı üzerine zaman zaman karbonat serpebilirsiniz. Birkaç saat beklettikten sonra süpürge ile kumaşın temizliğini yapabilirsiniz. Karbonat kumaş üzerine nüfuz eden kötü kokuların yok olmasında etkili olacaktır.

Temizle 3

Bebek arabasının kumaş bölümünü temizledikten sonra tekerleklerini de kirden arındırabilirsiniz. Tekerlekler üzerinde çamur ve kir kalıntıları yoğun şekilde görülebilir. Bu tür kir kalıntıları kuruduktan sonra sertleştiği için bir fırça yardımıyla temizlemeniz gerekebilir. Genel yüzey temizliğinde kullanılan ve inatçı kirleri hedef alan deterjanlar bebek arabasının tekerlekleri üzerinde de etkili olacaktır. Yerinden söktüğünüz tekerleklere su tutarak öncelikle kirlerin yumuşamasını sağlamalısınız. Ardından fırça ve deterjan yardımıyla temizliğini yapabilirsiniz.

Bebek Arabasi Temizligi Nasil Olur 2

Bebek arabasının geriye kalan aksamı, tutma kolu ve gövdesi ise nemli ve deterjanlı bir bezle silinerek temizlenebilir. Ulaşamadığınız küçük ve zorlu kısımları bir diş fırçası ile kirden arındırabilirsiniz. Son olarak deterjandan arındırdığınız ve su ile ıslattığınız nemli bir bezle bebek arabasının gövdesini silerek durulayabilir ve leke kalmasını önleyebilirsiniz.

Bebek Arabası Nasıl Yıkanır?

Eğer bebek arabanız sabitse parçalarına ayırmadan da pratik şekilde temizleyebilirsiniz. Aslında bunun için en pratik yol eğer uygun alanınız varsa bebek arabasını hortum tutarak, deterjanla yıkamaktır. Eğer böyle bir şansınız yoksa ıslak bir bez ve deterjan ile silerek bebek arabasını temizleyebilirsiniz. Bebek arabasını yıkayarak temizlemeye karar verdiyseniz çok sert uçlu bir fırça tercih etmemeye özen göstermelisiniz. Aksi halde bebek arabasının kumaşında deformasyonlar meydana gelebilir.

Parçalarına ayrılabilen bir bebek arabası tercih etmeniz temizlik konusunda konfor yaşamanız açısından önemlidir. Ayrıca sökülebilen bir bebek arabasını temizlemek daha hızlı ve pratik olacaktır.

Bu yazı size yardımcı oldu mu?

Default image
Hilal Sarıyar

Radyo ve Televizyon Programcılığı mezunuyum. Çeşitli radyo ve televizyon kanallarında çalıştım. Deneyimli sunucu Cem Öğretir'den diksiyon ve spikerlik eğitimi aldım. Muhabirlik ve prodüktörlük yaptığım Atv'den yurt dışına taşınmam nedeniyle ayrıldım. Mayıs 2021'den bu yana içerik yazarı olarak görev aldığım Tüketici Dergisi'nde ürün incelemeleri yapıyorum.

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.