Ay Ay Bebek Gelişimi: 0-12 Ay Bebek Gelişimi Rehberi

Bebekler doğduktan sonra hızlı bir büyüme sürecine girerler. Bu hızlı büyüme süreci ebeveynler için hem çok keyifli hem de çok yorucudur. Bebeğin aydan aya büyümesini ve gelişmesine gözlemleyen ebeveynler bu gelişimin bir parçası oldukları için gururludur. İlk 12 aylık süreçte bebekte birçok gelişme ve değişme yaşanır. Bebeğin yeni dünyaya olan algıları geliştikçe anne ve baba da bebekle daha iyi iletişim kurmaya başlar. İşte bu keyifli ve yorucu sürecin aydan aya aşamaları:

1 Aylık Bebek Gelişimi

1 Aylik Bebek Gelisimi

Yeni doğan bebeklerin ilk iletişim odakları anneleridir. Başta anneleri ile ağlayarak iletişim kuran küçük bebekler ileride gülme yetisi kazanır. İlk ayın sonuna kadar motor becerileri de kazanan bebekler bu ayda kendilerini yalnızca ağlayarak ifade ederler. Acıktıkları, yoruldukları ve altına yaptıkları zamanlarda kendilerini ağlayarak ifade ederler. Kulakları insan sesine karşı ilgili bir hale gelir ve insan sesine odaklanmaya başlarlar. İlgi ve alakaya karşı gülümseme özelliklerini bu ayda kazanırlar ve genelde annelerine karşı gülümserler. İnsanların özellikle annelerinin yüzlerini diğer insanlardan ayırt edebilmeye başlarlar. İnsan yüzüne iki saniye gibi kısa bir süre de bakmaya başlarlar.

2 Aylık Bebek Gelişimi

2 Aylik Bebek Gelisimi

Bebekler 2 aylıkken artık yavaş yavaş ses çıkararak tepki vermeye başlarlar. Ellerini en basit şekilde kullanmaya ve genelde ağızlarına götürmeye başlarlar. Artık bebekler etraflarını izlemeye ve etrafındakilerle ilgilenmeye başlar. Sese karşı duyarlılığı gelişir ve artık çevre seslerine de tepkiler vermeye, ürkmeye başlar. Yakalama refleksleri ortaya çıkar artık oyuncakları kısa bir süre de olsa ellerinde tutabilirler. Henüz istediklerini farklı şekillerde belirtemeseler de ağlama şekilleri isteklerine göre şekillenir böylece anne daha rahat anlar. Kol ve bacaklarını hareket ettirmeye başlar. Kendini sağa, sola döndürmeye başlar

3 Aylık Bebek Gelişimi

3 Aylik Bebek Gelisimi

Bebekler 3 aylıkken fiziksel olarak gelişime uğrarlar. Kol ve bacak kasları daha da gelişir, kafalarını dik tutmaya başlarlar. Özellikle bu ayda göz ve el koordinasyonları oluşmaya başlar. Artık oyuncaklara ellerini uzatabilirler, ellerine alabilirler. Doğumdaki saçlarının yerini yeni çıkan saçları alır ve bu ayda saçları çıkmaya başlar. Göz renkleri doğumdaki göz renklerine göre değişime uğrar. Doğumdaki refleksleri yavaş yavaş yok olmaya başlar ve artık amaçlı hareket çağlarına geçerler. Eğer bu ayda bebekler insanların yüzüne bakmıyor, ağlamıyor veya gülmüyorsa gelişimsel olarak bir problemi vardır demektir.

4 Aylık Bebek Gelişimi

4 Aylik Bebek Gelisimi

Bu ayda artık ağlamanın yerine farklı iletişim yolları da eklenir. Hece benzeri sesler ile yavaş yavaş iletişim yolları oluşmaya başlar. Bu aylıkken bebekler keşif arayışındadır buldukları nesneleri ağızlarına götürmeye çalışırlar. Artık yalnızca anne değil babasını da tanımaya ve diğer insanlardan tam olarak ayırt etmeye başlarlar. Uzaktaki eşyalara erişmek için artık tam bir çaba gösterirler. Nesneleri tam olarak tanıdıkları için artık gizlenmiş nesneleri de tanımaya başlarlar. Etraflarındaki insanların yedikleri şeyleri anlamaya çalışırlar.

5 Aylık Bebek Gelişimi

5 Aylik Bebek Gelisimi

Artık hareketleri daha da gelişmiştir ve bu hareketleri bilinçli şekilde yapmaya başlarlar. Artık ağlamak harici yeni sesleri de sık sık kullanmaya başlarlar agulamak, gülmek, cıvıldamak gibi sesleri artık sık sık kullanırlar. İnsan iletişimleri gelişir, insanlar ile iletişime geçmek isterler ve bundan keyif alırlar. Anne ve baba artık iyice tanınır ve anne ve babadan ilgi bekler. Annenin dudak hareketlerini takip etmeye başlar ve takip mekanizması gelişir. Adını tanımaya başlar adı söylendiğinde dönüp bakmaya başlar. Diş çıkarmaya başlar

6 Aylık Bebek Gelişimi

6 Aylik Bebek Gelisimi

Bebekler bu aydayken artık dokuları anlamaya başlarlar. Dikkatleri gelişir ve artık ebeveynlerini anlamaya daha dikkatli dinlemeye başlarlar. Ebeveynlerine gösterdikleri tepkiler gelişir ve tepkilere de uygun karşılık verir. Ek gıdaya geçiş için hazır hale gelirler bu ayda ek gıdaya geçiş yapılabilir. Sebep sonuç ilişkileri kurmaya başlarlar. İki ellerini de artık aktif olarak kullanmaya başlarlar. Destek almadan oturmaya başlayabilen bebekler olur. Emeklemeye başlayan bebekler olur. İletişim konusunda gelişir artık kendisine gülümseyenlerle yakınlık kurmaya çalışır. Takip konusunda gelişir hızlı hareketleri algılamaya başlar.

7 Aylık Bebek Gelişimi

7 Aylik Bebek Gelisimi

Artık bebeklerin çoğu destek almadan oturmayı öğrenir. Motor hareketleri en çok bu ayda hızlı bir şekilde gelişir. Bardak tutmak gibi motor fonksiyonları bu aydayken kazanılır. Sese duyarlılıkları artar ve artık farklı sesler tanımaya başlarlar. Kendini ifade ediş biçimleri artık oturmuştur farklı şekillerde kendilerini ifade edebilirler. Oyuncakları alındığında kızabilirler.

8 Aylık Bebek Gelişimi

8 Aylik Bebek Gelisimi

Artık bebeklerin emekleme çağları gelmiştir. Çoğu bebek 8. aydayken artık emeklemeye ya da emekleme benzeri sürünerek hareket etmeye başlar. Ayağa kalkma çabaları bu ayda gözükür yürümeye başlama temeli bu aydayken atılır. Keşif çağındadır artık çevresi ile yaptığı iletişim daha fazladır. Artık tamamen desteksiz oturmaya başlarlar ve artık insanları daha iyi tanımaya kendilerini daha iyi ifade etmeye başlarlar.

9 Aylık Bebek Gelişimi

9 Aylik Bebek Gelisimi

Oyun ayıdır. Artık daha çeşitli ve eğlenceli oyunları anlayabilir ve oynayabilir. Bir şeyi yerleştirmek ve boşaltmaktan keyif almaya başlarlar. Nesneleri sıralamaya başlarlar. Kerpeten tutuşu gibi el hareketlerini daha rahat yapmaya başlarlar. Anne ve babayı iyice anlarlar ve bu kelimeleri çıkarmaya çalışırlar. Desteksiz bir biçimde ayakta durabilen bebekler vardır.

10 Aylık Bebek Gelişimi

10 Aylik Bebek Gelisimi

Artık konuşma çabası içerisindedirler. Çıkardıkları sesler konuşmaya benzemeye başlar. Emekleme konusunda ustalık kazanırlar. Ayakta desteksiz durmaya başlarlar. Elinden tutulduğunda az da olsa yürüyebilmeye başlarlar. Sık sık gülmeye ve kendisine söylenenleri tekrar etmeye başlarlar.

11 Aylık Bebek Gelişimi

11 Aylik Bebek Gelisimi

Bu aydayken kelimeleri yalnızca tekrar etmekle kalmaz ‘hayır’ gibi kelimelerin anlamaya başlarlar. Desteksiz adım atmaya ve giysilerini kendileri giymeye başlarlar. İşaret ederek bir şeyleri göstermeye başlarlar. Ağlamadan da istediklerini belirtebilirler. Kelime hazineleri anne babayı aşar, farklı kelimeleri de söylemeye başlarlar.

12 Aylık Bebek Gelişimi

12 Aylik Bebek Gelisimi

Motor becerileri iyice yerine oturmuştur. Artık tırmanabilirler, çekmeceleri ve kapaklı yerleri açabilirler. Konuşma ve anlama kabiliyetleri de gelişmiştir. Artık basit kelimeleri kullanmaya, sözlü komutları anlamaya başlarlar. Bazı bebekler bu ayda yürümeye başlayabilir.

Default image
Nagehan Deniz Saraçoğlu

Adım Nagehan Deniz Saraçoğlu. Kilis doğumluyum.
Şu anda Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi'nde tıp eğitimi almaktayım. Hayatım boyunca hep yazı yazmayı sevmişimdir. Pandemi döneminde bu hobimi geliştirip hayatımın bir parçası haline getirdim. Bir çok konuda yazabiliyorum ve bir çok ilgi alanım var. Yazılarımı sizinle paylaşmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Umarım siz de yazılarımı beğenirsiniz.

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.