Ağız Kokusu Nedir? Ağız Kokusu Evde Doğal Yöntemlerle Nasıl Giderilir?

Ağız kokusu, bireylerin sosyal yaşamlarını olumsuz yönde etkilemekle birlikte, bazen kronik bazen de düzensiz beslenme gibi birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilen bir rahatsızlıktır. Eşler ve arkadaş ortamlarında iletişimde kopukluklara neden olan ağız kokusu nedir, nedenleri nelerdir? Tarzında sorulan soruların yanıtlarını, bu yazımızda ele aldık.

Ağız Kokusu Nedir?

Ağız Kokusu Nedir? Ağız Kokusunu Ortaya Çıkaran Nedenler Nelerdir? Ağız Kokusu Evde Doğal Yöntemlerle Nasıl Giderilir? 2

Bireylerde sıklıkla rastlanan ağız kokusu, eşler arasında sosyal ve psikolojik gibi sorunlara neden olabileceği gibi, iş ve arkadaş ortamlarında da bu soruların yaşanmasına neden olabilmektedir. Henüz tam anlamıyla ağız kokusunun nedeni anlaşılmasa da, sigara, alkol ve ağır ilâçlar da neden olmaktadır.

Ağız Kokusunu Ortaya Çıkaran Nedenler Nelerdir?

Bireylerde sıklıkla rastlanan ağız kokusuna birden çok faktör neden olmaktadır. Ağız kokusuna neden olan faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Gıdalar: Karbonhidrat açısından düşük besinler, ağızda keton oluşumu yaparak bireylerde ağız kokusuna neden olabilir. Ayıca sarımsak, soğan, baharatlar veya asidik içerikli besinler de ağız kokusuna neden olabilir. Örneğin; Kahve ve Kola.
 • Sigara: Sigara içeriğinde yer alan nikotin, bireylerin diş ve diş etlerini etkisi altına aldığı için ağız kokusuna neden olmamaktadır. 
 • Gebelik süreci: Gebelik döneminde bireyde hormonların değişmesi, bulantı, kusma ve yeterli düzeyde sıvı tüketmemesi sonucunda da ağız kokusu oluşabilir.
 • Düzensiz ağız ve diş bakımı: Bireyler, ağız ve diş hijyenine fazla önem verdiği durumlarda, ağızda bakteri çoğalmasına neden olmakla birlikte, yenilen ve içilen gıdaların diş aralarında koku yapmasına neden olmaktadır.
 • İlaçlar: Enfeksiyon veya idrar söküp gibi kokulu ilaçların uzun süre kullanılması ağız kokusuna neden olur.
 • Sağlık sorunları: Sinüzit, bronşit ve astım gibi hastalıklar ağız kokusuna neden olabildiği gibi, karında oluşan gazlar ve uyku esnasında yetersiz salgı üretmekte neden olabilmektedir. Yetersiniz salgı üretimi olan bireyler, genelde sabahları ağız kokusu çekerler.
 • Ağızda Enfeksiyon: Ağızda oluşan yaralar veya ağrıyan dişte oluşan iltihaplanmalar, ağzın nemli ve kötü kokmasına neden olur.
 • Diğer nedenler: Bireyin aşırı alkol veya C gibi vitaminleri tüketmesi sonucunda da ağzın kokmasına neden olur.

Ağız Kokusu Yaşayan Bireyler Ne Yapmalı?

Ağız kokusu şikayeti olan bireyler, en az 3 gün süren ağız kokusu şikayeti için en yakın sağlık merkezine gitmesi ve muayene olması gerekir. Ağız kokusu yalayan bireyler, ağız ve diş sağlığı bölümüne gitmelidir. Eğer kişi, ağız kokusuyla birlikte nefeste kötü koku sorunu yaşıyorsa, göğüs polikliniğindeki bir uzman tarafından da muayene edilmelidir. Ağız ve nefes kokusunun nedenini öğrenmek ve ona uygun ilaçlar yazmak için doktor, bireyden kan veya idrar tahlili yaptırmasını isteyebilir.

Ağız Kokusu Nasıl Tedavi Edilir?

Ağız Kokusu Nedir? Ağız Kokusunu Ortaya Çıkaran Nedenler Nelerdir? Ağız Kokusu Evde Doğal Yöntemlerle Nasıl Giderilir 1

Ağız Kokusu için birey, ilk önce bir doktor tarafından muayene edilmeli ve ardından doktorun önerdiği ilaçlar düzenli bir şekilde kullanılmalıdır. Ayrıca ağız ve diş hijyenine önem verilmeli ve bol bol su tüketilmelidir. Glikoz içeren besinlerin tüketimi azaltılarak, naneli sakız gibi güzel kokan besinler tercih edilmelidir. Birey, kronik bir rahatsızlıktan dolayı ilaç kıllanıyorsa, kullandığı ilaçları ve ağız kokusuna neden olma durumunun olasılığını da doktora sormalıdır. Eğer kullanılan ilaçlar ağız konuşma neden oluyorsa doktor, ilaçları değiştirebilir.

Ağız Kokusu Evde Doğal Yöntemlerle Nasıl Giderilir?

Ağız Kokusu Nedir? Ağız Kokusunu Ortaya Çıkaran Nedenler Nelerdir? Ağız Kokusu Evde Doğal Yöntemlerle Nasıl Giderilir 4

Bireylerin hayatını olumsuz yönde etkileyen ağız kokusu rahatsızlığını evde doğal yöntemler kullanarak giderebilseniz mümkündür. Fakat, ağız kokunuz kronik bir rahatsızlık halinde ise, bunu en fazla bir kaç saatliğine önleyebilir veya azalabilirsiniz. Evde ağız kokusunu önleyen doğal yöntemler şunlardır;

 • Kuru nane: her gün bir çay kaşığı kuru nane çiğneyerek ağız kokusunu önleyebilirsiniz. Çünkü nane uzum ömürlü ve hoş bir kokuya sahiptir.
 • Limon: Günde bir parça limon yiyerek hem ağızda oluşan bakterileri azaltabilir hem de ağız kokusunu önleyebilirsiniz. Eğer ağız kokunuz kronik bir rahatsızlıktan kaynaklanmıyorsa, bir iki hafta limon tüketerek kısa süre içinde bu sorundan kurtulabilirsiniz.
 • Sakız: Sakız çiğnemek, ağız kokusunun yani sıra ağızda yer alan bakterileri temizler. Fakat sakızların naneli olmamasına özen gösterin.
 • Karanfil: Karanfil, ağız kokusu gidermenin yanı sıra ferahlatıcı özeliği sayesinde sağlıklı bir şekilde nefes almanızı sağlar. Ufak bir kutuda karanfil taşıyabilir ve günde bir iki defa çiğneyerek, ağız kokusundan kurtulabilirdiniz. 
 • Tarçın: Ağız kokunuz, ağızda oluşan bir yara veya fazla bakteriden kaynaklanırsa, bakterileri ve hızlı yara iyileştirme özelliğiyle tarçın çiğneyebilirsiniz.
 • Su İçmek: Ağız kuruluğunu ve ağızdaki bakterileri mideye atarak yok etmek için bol su tüketmelisiniz. Bol su  tüketimi, ağız kokusunu gidermede en etkili doğal yöntemlerdendir.
 • Kahve Çekirdeği: Sülfür nedeniyle ağızda oluşan kokuları önlemek için, kahve çekirdeği çiğnemelisiniz. Çünkü kahve çekirdeği sülfür sökücü özeliğine sahiptir.
 • Yoğurt: Ağız kokusunu hissettiğiniz anda, bir kase yoğurt tüketerek ağız kokusunu azalabilirsiniz. 
 • Maydanoz: Birkaç yaprak maydanoz, hem nefesinizi açarak ferahlatır hem de ağız kokusunu gidermekte çok etkili bir doğal yöntemdir.

Bu yazı size yardımcı oldu mu?

Default image
Hilal Sarıyar

Radyo ve Televizyon Programcılığı mezunuyum. Çeşitli radyo ve televizyon kanallarında çalıştım. Deneyimli sunucu Cem Öğretir'den diksiyon ve spikerlik eğitimi aldım. Muhabirlik ve prodüktörlük yaptığım Atv'den yurt dışına taşınmam nedeniyle ayrıldım. Mayıs 2021'den bu yana içerik yazarı olarak görev aldığım Tüketici Dergisi'nde ürün incelemeleri yapıyorum.

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir