Xiaomi Mi Elektrikli Scooter 3

Xiaomi Mi Elektrikli Scooter 3 Detaylı İncelemesi

  • Hızlanma
  • Tasarım
  • Menzil
  • Sürüş Kalitesi
4.4/5Genel Skor
Artılar
  • Son derece hafif
  • Pnömatik lastikler
  • Dayanıklı yapı
  • Geliştirilmiş fren sistemi
Eksiler
  • Yavaş hızlanma
  • Yavaş şarj süresi

Xiaomi Mi Elektrikli Scooter 3, son derece popüler olan ilk elektrikli scooter M365’in halefidir. Bu iki elektrikli scooter’ın piyasaya sürülmesi arasında neredeyse 5 yıl geçti.

Bu Xiaomi Elektrikli Scooter 3 incelemesinde, Xiaomi’nin neleri yükseltmeye karar verdiğine ve nelerin aynı kaldığına daha yakından bakıyoruz.

Bu scooter kimin için?

Mi 3, uygun bütçe ile scooter arayanlar için iyi bir seçenektir.

Kısa sürüşler yapmak ve işe gidip gelmek için hafif bir scooter arayan insanlar için üretilmiştir.

Xiaomi Mi elektrikli scooter 3, minimalizmin bir dezavantaj değil, bir özellik olarak sunulduğu bir scooter modelidir.

Kesinlikle güç odaklı bir scooter değildir, onunla off-road yapamazsınız.

Xiaomi Elektrikli Scooter 3: Performans

Hızlanma

Xiaomi Mi Elektrikli Scooter 3 2

Yeni Mi elektrikli scooter 3, eski M365’ten daha güçlüdür. Ayrıca, hızlanması çok daha iyi diyebiliriz. Bunun nedeni, 600 watt gücüne sahip olan daha güçlü motorudur.

Bu motoru daha büyük scooterlarla karşılaştıramazsınız. Ancak ekonomik olan bu scooter için hızlanma konusunda şikayet etmek doğru olmaz.

Bununla birlikte, maksimum hız hakkında bir not istiyorum. Motor bir önceki versiyona göre biraz daha güçlü olmasına rağmen, maksimum hız daha düşüktür.

Xiaomi Mi Elektrikli Scooter 3’ün maksimum hızı sadece 25 km/s’dir. Ancak bu scooter’ın yarış için tasarlanmadığını kabul etmeliyiz. Bu yüzden düşük azami hızdan da şikayet edemeyiz.

Yokuş Performansı

Yeni scooter yokuş tırmanma alanında eski M365 ile hemen hemen aynı performansı gösteriyor.

Motor, makul büyüklükteki bazı yokuşların üstesinden gelmek için yeterli güce sahip. Xiaomi, elektrikli scooter 3’ün %16’ya kadar eğime tırmanabildiğini iddia ediyor. Bu, scooter’ın üstesinden gelebileceği maksimum eğimin yaklaşık 9 derece olduğu anlamına geliyor.

Batarya ve Menzil

Xiaomi Mi elektrikli scooter 3’ün bataryası sadece 275 Wh enerji kapasitesine sahip. M365’in sahip olduğu boyutla hemen hemen aynı. Çok büyük bir batarya değil ancak hafif çerçevesi sayesinde oldukça verimli.

Xiaomi yeni scooter’ın 29.9 km menzile sahip olduğunu vaat ediyor. Benzer fiyatlı scooterlarla kıyaslandığında Xiaomi 3’ün menzili rekabetçi.

Bataryanın yeniden şarj edilmesi ise yaklaşık 5-6 saat sürüyor.

Frenler

Xiaomi Mi Elektrikli Scooter 3 3

Fren sistemi bazı güzel güncellemelere sahip.

Mi Scooter 3 artık normal bir disk frenden çok daha verimli olan çift pedli bir disk fren kullanıyor. Öndeki rejeneratif frenleme ile birleştiğinde oldukça etkili çalışıyorlar.

Mümkünse rejeneratif frenlemeyi kullanmanızı tavsiye ederiz. Bu şekilde aynı zamanda aküyü de şarj edersiniz. Ayrıca, fren balatalarını çok sık değiştirmek zorunda kalmazsınız.

Tasarım ve Özellikler

Yapı Kalitesi

Xiaomi Mi elektrikli scooter 3 hafif bir şehir scooter’ıdır. Hafif olmasına rağmen 100 kg’a kadar yük taşıyabilecek kadar güçlüdür.

Scooter’ın çerçevesi havacılık sınıfı alüminyumdan yapılmıştır. Bu yüzden hem hafif hem de sağlam bir yapıya sahip.

Xiaomi ucuz ama dayanıklı elektrikli scooterlar üretmesiyle tanınıyor ve bu da bir istisna değil.

5 yıllık Xiaomi M365 elektrikli scooterlar hala sorunsuz bir şekilde sürülüyor. Yeni Mi 3 temelde aynı çerçeveye sahip, bu yüzden uzun süre dayanacağından emin olabilirsiniz.

Taşınabilirlik

Xiaomi Mi Elektrikli Scooter 3 4

Taşınabilirlik ölçeğinde, Xiaomi Mi Elektrikli Scooter 3 kesinlikle üst sıralarda yer alıyor.

Sadece 12kg ağırlığında, bu nedenle merdivenlerden yukarı veya toplu taşıma araçlarında taşınabilecek kadar hafif. Bildiğim en hafif ve taşıması kolay scooterlardan biri.

Katlama mekanizması da önceki versiyona geliştirilmiş. 3 adımlı katlama kolay, hızlı ve sağlam. Gidon üzerindeki zil, scooter katlandığında gidonu kilitlemek için kullanabileceğiniz bir kancaya sahip. Çok basit ama akıllı bir özellik.

Kokpit

Xiaomi Mi Elektrikli Scooter 3 5

Mi 3’ün kokpiti gerçekten minimalist.

LED ekran gidonun tam ortasında yer alıyor. Size hızı, sürüş modunu ve kalan pili gösteriyor.

Sağ tarafta, gaz tuşunu bulabilirsiniz. Sol tarafta ise bir fren kolu ve bir zil var. Hepsi bu kadar. Çok minimalist bir tasarım.

Tekerlekler ve Lastikler

Mi 3, 8,5 inç pnömatik lastiklerle birlikte geliyor. Her ne kadar 8,5 inçlik tekerlekler büyük olmasa da, üzerindeki havalı lastikler sürüşü oldukça yumuşak hale getiriyor.

Büyük dolu lastikler veya küçük pnömatik lastikler arasında seçim yapabilseydim, her zaman pnömatik lastikleri seçerdim.

Havalı lastikler, dolgu lastiklere göre çok daha iyi sürüş konforu sağlıyor. Ayrıca, eğer lastiğiniz patlarsa, scooter ile birlikte iç lastikli bir yedek lastik de veriliyor.

Elbette, Mi 3 bir off-road scooter değil, ancak onunla sadece pürüzsüz asfaltta sürmek zorunda değilsiniz. Bazı tümsekler ve toprak yollarla mükemmel bir şekilde başa çıkabilir.

Xiaomi Mi 3’ün Uygulaması Var mı?

Xiaomi Pro 2 Scooter 2

Bu bir Xiaomi ürünü olduğundan, Xiaomi’nin Mi Home uygulamasıyla eşleştirebilirsiniz.

Scooter’ınızı uzaktan kilitlemek için uygulamayı kullanabilirsiniz. Scooter’ı gözetimsiz bırakırsanız, birisi yine de onu çalabilir. Ama güzel bir güvenlik özelliği.

Ayrıca, mevcut pil seviyesi, ortalama hız gibi farklı istatistikleri uygulamadan görebilirsiniz. Ancak, bu istatistikleri scooter’ın ekranından da görebilirsiniz.

Mi Scooter 3 Su Geçirmez mi?

Xiaomi Mi 3 su geçirmez değildir. Ancak, üzerine gelen suya dayanabilir.
IP54 su geçirmezlik derecesine sahiptir, bu da bazı su damlacıklarına ve hafif yağmurlara sorunsuz bir şekilde dayanabileceği anlamına gelir.

İpucu: Barınağa ulaşır ulaşmaz kurulayın. Bu sayede elektrikli bileşenlerinin zarar görmesini önleyebilirsiniz.

Xiaomi Mi 3 vs Pro 2

Xiaomi Mi elektrikli scooter 3, Pro 2’den çok daha az güce sahiptir. Xiaomi Pro 2’nin hızlanması çok daha iyi. Kilometreyi karşılaştırırsak, Xiaomi Pro 2’nin bu savaşı da kazandığı açıktır.

Mi 3’ün avantajı, geliştirilmiş bir frenleme sistemidir.

Xiaomi Elektrikli Scooter 3 vs 1S

Bazıları Mi 3 scooter’ın biraz geliştirilmiş bir 1S olduğunu söylüyor. Tek fark Xiaomi Mi 3’ün biraz daha güçlü bir motora sahip olması.

Xiaomi Elektrikli Scooter 3: Sonuç

Xiaomi Mi Elektrikli Scooter 3

Önceki Xiaomi elektrikli scooter’lara aşinaysanız, sevdiğiniz özelliklerin çoğunun hala mevcut olduğundan emin olabilirsiniz. Xiaomi, iyi elektrikli scooterların nasıl üretileceğini iyi biliyor.

Xiaomi Mi Elektrikli Scooter 3, kullanıcı deneyimini daha da iyileştirmek için sadece bazı küçük yükseltmelere sahiptir.

Bu yazı size yardımcı oldu mu?

Default image
Tümay Kılınç

TuketiciDergisi.com'un kurucusu ve aynı zamanda içerik kalite sorumlusuyum. 2018 yılında kurduğum TuketiciDergisi.com sitesi ile tüketicilere doğru bilgiyi objektif bir şekilde, satış kaygısı yapmadan ve markalardan reklam ücreti almadan sizlerle buluşturmayı hedefliyorum. Eğer bir sorunuz ya da isteğiniz olur ise, yorum yapmaktan ya da benimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir