Teknoloji

VPN Nedir: En iyi VPN Servisleri Hangileridir

Bildiğiniz üzere, son günlerde BTK‘nın ücretsiz VPN sunucularına erişim engeli getirmesi planlanıyor, peki bu ne demek? Artık kullandığımız ücretsiz VPN’lerin bir çoğunu kullanamayacağız demek.

Nedir Bu VPN?

VPN internette gezinirken IP adresinizi gizleyerek sitelere girmenizi sağlar, ülkemizde uygulanan sansürler nedeni ile wikipedia.org adresine bile giremediğimizi düşünürsek neden herkesin VPN kullanmak istedigini daha iyi anlamış oluruz. Bunun yanı sıra, kişilerin özel bilgilerini korumada da oldukça etkili bir yöntemdir VPN hizmetinden yararlanmak.

VPN Kişisel Bilgilerimizi Nasıl Korur?

Eğer sık sık bir kafeye gidip, oradaki Wi-Fi üzerinden internete giriyorsaniz, başka birisi sizin girdiğiniz websitelerini ve e-mail yazışmalarını görüntüleyebilir, bunlara banka kartlarınız ve kredi kartlarınız da dahil.

vpn nasıl çalışır

Fakat VPN kullandığınızda işler biraz değişiyor, çünkü VPN kullanmaya başladığınız andan itibaren bütün verileriniz şifrelenmiş olarak iletiliyor sunuculara, böylece kötü niyetli kişiler verilerinizi çalmaya çalıştığı zaman, ekranlarında özel bilgileriniz yerine anlamsız harfler ile karşılaşıyor.

VPN Kullanmak Yasal Mı

Bu yazının yazıldığı tarih itibari ile Turkiye’de VPN kullanımını suç olarak tanımlayacak herhangi bir yasal düzenleme bulunmuyor, fakat Çin, Birleşik Arap Emirlikleri ve Irak gibi ülkelerde yasak olduğunu da söyleyelim. Peki VPN kullanmak güvenliğimizi arttırıyor ise bazı devletler neden bunu bir suç olarak kabul ediyor?

Tahmin edebileceğiniz üzere, VPN servisleri sadece kişisel güvenlik endişeleri ile tercih edilmiyor, yasa dışı korsan uygulamaların ve oyunların da torrent üzerinden anonim olarak indirilmesine de olanak sağlıyor. Bu da devletin sizi takip etmesini ve yasa dışı işler yaptığınızı görmesini zorlaştırıyor. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde NSA (Ulusal Güvenlik Ajansı) insanların ne zaman ne yaptıklarını sürekli olarak izliyor bu yüzden bir çok kişi güvenlik endişesi çekiyor. Geçtiğimiz aylarda patlak veren Intel işlemcilerinde yaşanan güvenlik açığının bilinçli olarak devlet tarafından izlenmek amaçlı bırakıldığı bile düşünülmektedir. Baska bir düşünceye gore ise NSA sadece Amerika’yi degil butun dünya ile birlikte Türkiye’yi de izliyor.

VPN Bağlantı Hızını Düşürür mü

Bir çok kullanıcının merak ettiği sorulardan biri ise VPN servisi kullanırken bağlantı hızının düşüp düşmediğidir. Öncelikle teknik olarak başka ülkede başka bir bilgisayara bağlandığınız icin hız konusunda belli bir kayıp olacaktır, fakat bu kayıp bir çok kullanıcı tarafından fark edilmeyecek kadar az olacaktır. Burada yaşanılan en önemli kayıp ise ping süresindeki gecikmedir, bu da en çok multiplayer oyun oynayan kişileri olumsuz olarak etkileyecektir. Ping süresi sizin için önemli bir kriter ise, mutlaka Avrupa’da bulunan bir lokasyondan hizmet alınız, böylece mesafe az olduğu için ping süresindeki gecikme de minimuma inecektir.

vpn ping süresi

Yukarıdaki tabloda da görüldüğü üzere, sunucu ne kadar uzaklaşır ise, ping süresi o kadar yükseliyor, bu da oyunlarda anlık hamlelerde size dezavantaj sağlayabilir.

Iyi Bir VPN Hizmeti Nasıl Seçilir?

 • Gizliliğinizin önemli olduğunu varsayarak, VPN şirketinin gizlilik politikalarında internet trafiğinizi görüntülemedikleri ibaresinin yer almasi onemlidir.
 • OpenVPN programını destekleyip desteklememesi de kullanılan güvenlik protokolleri nedeni ile önemlidir.
 • Veri limiti koymamalarina dikkat etmeniz gerekir, bazı servisler kotayı doldurdugunuz zaman bağlantı hızınızı yavaşlatmaktadır.
 • Sunucuların lokasyonu da seçiminizde önemlidir, Türkiye kullanıcıları için Avrupa lokasyonlu bir sunucu daha hızlı bağlantı hızı verecektir.
 • Eğer fiyat sizin için önemli bir faktörse ücretsiz VPN kullanmaya devam edebilirsiniz.

Ücretsiz VPN Neden Tercih Edilmemeli?

 • Ücretsiz VPN hizmetlerinin bir çoğu güvenlik protokollerini en üst seviyede kullanmıyor, bu da verilerinizin çalınmasına neden olabilir.
 • Bir çok kullanıcı aynı sunucuyu paylaştığı için hızlarda dalgalanmalar yaşanır veya düşük hızda bağlantı yaparsınız.
 • Sunucudaki yoğunluk nedeni ile bağlantı kopmaları yaşanabilir.
 • Lokasyon seçenekleri daha az olur.
 • Destek sunmazlar.

Ayrica unutmayınız ki, hiç bir hizmet tamamen bedava olmaz, eğer bir ürün icin para ödemiyorsanız, ürün sizsinizdir. Bu ne demek oluyor? Veri trafiginiz kayıt altına alınıp reklam şirketlerine satılıyor olabilir veya sizin satin aldı≈ınız ürünlerden kar alıyor olabilirler.

En Iyi VPN Listesi

  • Express VPN
   Bu hizmeti 1. siraya koyduk çünkü çok iyi hizmet kalitesine sahip olmasının yanı sıra, sitenin Türkçe dil desteği de bulunmakta. 94 Farkli lokasyonda hizmet verdikleri için hızınıza en uygun lokasyonu bulmakta zorlanmayacaksınız. Bütün masaüstü ve telefon platformları için de uygulamaları mevcut ve 3 Farklı cihazda aynı anda kullanabilirsiniz. Memnun kalmazsanız 30 gün sorgusuz para iadesi garantisi de var.https://www.get-express-vpn.com/tr
  • Private VPN
   Express VPN gibi iyi bir hizmet kalitesine sahip olmasına rağmen sitenin Türkçe dil desteği bulunmamaktadir. 52 ülkede 80’den fazla sunucu ile hizmet veren Private VPN, Amerika’da ki Netflix hizmeti ile de uyumlu çalışmaktadır, eğer Ingilizceniz iyi ise Amerika’da Netflix üyeliği satın alıp Private VPN ile istediğiniz içeriğe erişebilirsiniz. Express VPN’e ek olarak Private VPN hizmetini aynı anda 6 farklı cihazda kullanabilirsinizhttps://privatevpn.com

  • Nord VPN
   Nord VPN’de Express VPN gibi Türkçe dil desteğine sahip başka bir VPN hizmeti, Express VPN’den farklı olarak dünya çapında 3000’den fazla sunucuya erişim imkanı sağlıyor. Bu da ne zaman hangi lokasyondan bağlanmanız gerekiyorsa oradan bağlanabilmeniz anlamına geliyor. Aylık üyelik ücreti biraz fazla olsa da yıllık olarak ödediğiniz zaman büyük bir indirim yapılıyor. Memnun kalmaz iseniz sorgusuz sualsiz 30 gun içerisinde paranızı geri alabiliyorsunuz.

https://join.nordvpn.com/tr/order/

Yukarıda listelediğimiz 3 web sitesi de harika hizmet sunuyor ve sunucuları oldukça hızlı ve verilerinizin güveliğini sağlıyor.

Turkiye’de Aktif Olarak Engelli Siteler

Wikipedia.org

Bir çok yararlı bilgiyi bulmamızı sağlayan online ansiklopedi sitesi.

Pastebin.com

Özellikle yazılım sektöründe çalışan kişilerin kullandığı kod paylaşım sitesi.

Imgur.com

Dünyada en çok kullanılan resim hosting sitesi.

ChordsCenter.net

Gitar için akorların paylaşıldığı internet sitesi.

Turkiye’de Zaman Zaman Engellenen Siteler

Youtube.com

Hepimizin bildiği üzere video paylaşım sitesi.

Twitter.com

Dünyanın en büyük sosyal paylaşım platformlarından birisi.

DailyMotion.com

Youtube benzeri video paylaşım sitesi.

Archive.org

Web sitelerinin zaman içerisinde kayıtlarını tutan bir internet hizmeti.

Github.com

Yazılımcıların kodlarını paylaştığı ve kullandığı bir platform.

Yukarıdaki listeler büyük bir bütünün sadece bir parçası, bir çoğu hayatımızın ve işimizin vazgeçilmez siteleri. Bu yüzden VPN hizmetinin ne zaman lazım olacağı bilinmez.

Tepkiniz nedir?

Harika
0
Aşık oldum
0
Emin değilim
0
Aptalca
0

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 %