En İyi Kombi Markaları, Yorumları ve İncelemeleri (13 Farklı Tam ve Yarı Yoğuşmalı Kombileri İnceledik)

Isınma ihtiyacı insan var olduğundan beri en önemli ihtiyaçlardan biri olmuştur. Bu sebeple kimi zaman kömür ve odun kullanılarak yakılan ateşlerle sağlanan ısınma ihtiyacı günümüzde doğalgazlı kombiler sayesinde sağlanıyor. Özellikle kış aylarında soğuktan korunmak için hemen her evde mevcut olan kombiler sadece ısınma ihtiyacı için kullanılmayıp yılın her günü ve günün her saatinde sıcak su ihtiyacını karşılamak için de tercih ediliyor. Bu sebeple insan yaşantısında büyük kolaylık sağlayan kombiler banyo, mutfak, peteklerin ısınması ve bir mekânın komple ısıtılması için gerekli olan ısıyı sağlayabiliyor.

Bu çerçevede yeni yapılan binaların hemen tamamında kombili ısıtma sistemleri tercih ediliyor. Çevreci olmaları, enerji verimliliği bakımından kullanıcıları tatmin etmeleri ve oldukça da ekonomik ve kolay kullanım sağlamaları kombilerin en çok tercih edilme sebeplerinden. Ayrıca kullanılan kombiler sayesinde meskenlerde sadece bir odayı ısıtmak diğerlerinin peteklerini kapalı tutmak mümkün. Bu sayede de ciddi anlamda hem enerji tasarrufu sağlanmış oluyor.

Öncelikle, bütün yazımızı okumak istemeyenler için evinizin boyutuna ve ihtiyacınıza uygun olabilecek ürün önerilerinde bulunacağız, dilerseniz yazının tamamını okuyabilir ya da aşağıdaki ürünlerden herhangi birine tıklayıp en uygun fiyata sahip olan mağazaya gidebilirsiniz.

Küçük Evler İçin En İyi Tam Yoğuşmalı Kombi: Demirdöküm Atromix 20 kW
Orta Boyutta Evler İçin En İyi Tam Yoğuşmalı Kombi: E.C.A. Calora Premix 24 kW
Büyük Evler İçin En İyi Tam Yoğuşmalı Kombi: Baymak Duotec Compact Premix 30Kw
Orta Boyutta Evler İçin En İyi Yarı Yoğuşmalı Kombi: Baymak LAMBERT ATTIVO 24 LN
Sitede incelenen ürün linklerine tıklanıp satın alındığı zaman, bir miktar da biz kazanıyoruz. Bizim aldığımız komisyon sizin satın alma fiyatınızı etkilemiyor. Daha fazla öğrenmek için tıklayın

kalorifer peteği önünde ısınan küçük kız

Hermetik Kombi ile Yoğuşmalı Kombi Arasındaki Farklar Nelerdir? Neden Yoğuşmalı Kombi Seçilmelidir?

Günümüzde ısınma amaçlı kullanılan iki çeşit kombi türü vardır. Hermetik ve yoğuşmalı olarak bilinen kombiler birbirinden farklı sistemlere sahip olarak ısıtma sağlarlar. Bu iki kombi çeşidi arasındaki en büyük fark ise yanma sonucu ortaya çıkan atık gazlardan farklı şekillerde kurtulmalarıdır.

Hermetik kombiler doğalgazın yanması sonucu oluşan gazları arıtmadan olduğu gibi atmosfere bırakırken yoğuşmalı kombiler ise bu gazların açığa çıkardığı ısıyı da kullanarak daha verimli bir ısınma sağlar.

Bu çerçevede hermetik kombilerin ilk maliyetleri daha hesaplı iken uzun vadede enerji sarfiyatı daha fazladır. Yoğuşmalı kombilerde ise bunun aksine ilk kurulum maliyeti fazla iken uzun vadede enerji tasarrufu daha fazladır. Bu kriterler sebebiyle iki kombi çeşidinden yoğuşmalı kombiyi tercih etmek daha faydalı olacaktır.

Tam Yoğuşmalı Kombi ile Yarı Yoğuşmalı Kombi Arasındaki Fark Nedir?

Tam yoğuşmalı ve yarım yoğuşmalı kombilerde fark kombilerin yoğuşmasından değil yanma odasındaki farktan kaynaklanıyor. Her iki kombi çeşidi arasında eşanjör yapısı da farklıdır. Bununla birlikte tam yoğuşmalı kombilerin atmosfere bıraktığı zararlı gaz oranı oldukça düşükken yarım yoğuşmalılarda ise bu oran daha yüksektir. Bu sebeple tam yoğuşmalı kombiler hem çevreci hem de tasarruflu kombilerdir.

Doğalgaz sayacı

Kombi Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kombi tercihlerinde birçok kriter değerlendirilir. İhtiyaca en uygun kombiyi almak ve alınan kombiden istenen verimi sağlamak için dikkat edilecek birçok kriter bulunuyor. Bu sayede yaşanılan alanlarda ısınma konusunda verim sağlamak ve kombilerden istenen tasarrufu ve enerji verimliliğini almak mümkün olabiliyor. Bu çerçevede kombi alırken dikkat edilmesi gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Evinizin Yalıtım Durumu ve m2 Boyutuna Göre Uygun Kombi Seçimi

Kombi seçimlerinde en önemli faktör kombinin çalışacağı mekânın genişliği ve yalıtım durumudur. Metrekare ölçüsüne göre ısınma gücü daha fazla veya az olan kombilerin seçilmesi kombiden istenen verimin alınmasını sağlıyor. Bununla birlikte evin yalıtımlı olması da az enerjiyle daha uzun süre ısınma sağlayacağından enerji tasarrufu açısından oldukça verimli olabiliyor.

Bu çerçevede 100-160 m2 ev için 24 kW ısıtma gücüne sahip kombi yeterli olurken 200 m2 için 30 kW, 300 m2 ev için ise 35 kW ısıtma gücüne sahip kombi tercih edilmelidir.

Evinizdeki Radyatörlerin Uzunluğunun Önemi ve Uygun Kombi Seçimi

Evlerde döşeli olan radyatörler kombi sayesinde ısı vererek mekânın ısıtılmasını sağlıyorlar. Bu radyatörlerin uzun veya kısa olması da evin çabuk ve geç ısınmasına etki edebiliyor. Bunun yanında radyatörlere uygun kombi seçilmesi de ısı verimliliğinde etkili oluyor. Kombiciler genel olarak odalar için yeterli uzunlukta radyatörleri döşeyebiliyorlar. Ancak burada dikkat edilmesi gereken evdeki kombiyle radyatörlerin uyumluluğu. Kombi kapasitesinin düşük olduğu durumlarda uzun radyatörleri ısıtmada etkili olması söz konusu olmayacaktır.

Kalorifer peteğinde ayağını ısıtan çocuklar

Verimli Olması

Kombi tercihi yapılırken enerji verimliliği de önemli bir kriter olarak değerlendiriliyor. Kullanılan kombiler ne kadar yüksek derecede yakılırsa yakılsın gerekli enerji verimliliğini sağlamadığı sürece istenilen ısınmayı sağlamayacaktır. Bu yüzden kombi satın alınırken kombinin ısıtma verimliliğine dikkat edilmesi gerekiyor.

Bununla birlikte halk arasında zorunlu doğalgaz yasası olarak bilinen kombilerde ErP verimliliğinin sağlanması 21 Nisan 2018’den itibaren yürürlüğe girmiştir. Avrupa Birliği ülkelerinde uygulanan kriterlerin ülkemizde de uygulanmasını ön gören ErP verimliliği sayesinde yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılması fosil yakıtların tüketilmemesi amaçlanıyor.

Evdeki Banyo Sayısı

Kombi seçimlerinde evdeki banyo sayısı da etkili oluyor. Her iki banyonun aynı anda kullanılması kombinin enerji sarfiyatını artıracağından bu kullanıma uygun güçte enerji ve ısı sağlayabilecek kombinin seçilmesi gerekiyor. Ayrıca her iki banyonun su sarfiyatı ve suyun ısınması da ekstra enerji harcayacağı için kombinin kapasitesi buna uygun seçilmelidir.

Su Kapasitesi

Kombi satın alırken kombinin su kapasitesi de önem arz ediyor. Kombinin sağlamış olduğu su kapasitesi peteklerin ısınmasından sıcak su kullanımına kadar birçok noktada etkili oluyor. Bu çerçevede seçilecek kombilerin ısınma konusunda iyi bir verim sağlayabilmesi için su kapasitesinin yeteri miktarda olması gerekiyor.

Ses Seviyesi

Günümüzde her türlü teknolojik cihazın kendine özgü bir sesi var. Bu ses bazı cihazlarda oldukça düşük seviyede kalırken bazı cihazlarda ise rahatsız edici düzeyde olabiliyor. Bu bağlamda tercih edilen kombilerin de ses seviyelerine dikkat etmek gerekiyor. Özellikle ev gibi iç mekanlara monte edilen kombiler ses açısından rahatsız edici olabiliyor. Bu yüzden kombi tercihi yapılırken ses seviyelerinin de dikkate alınması gerekiyor. Bununla birlikte yeni teknoloji ürünü cihazlar ses konusunda oldukça kullanışlı olsalar da bazı eski tip kombiler ciddi derecede ses çıkarabiliyorlar.

Kombi servisi ve tamiri

Yeterli Teknik Servis Ağı

Kombi tercihi yapılırken bir önemli kriter de kombi markasının yeterli teknik servis ağına sahip olmasıdır. Kullanılan kombiler belirli süreli garantiyle kullanıcıya sunulurken zaman zaman ciddi arızalar yapabiliyorlar. Bu yüzden her an için ulaşılabilir şekilde teknik servis ağına sahip olan bir kombi markasını seçmek bu konuda mağdur olmanızı engelleyecektir. Ayrıca teknik destek konusunda her an için ulaşılabilir bir markanın kombisini satın almak tercih sebebi olmalıdır.

En Iyi Kombi 2

En İyi Kombi Tavsiyeleri

Günümüzde oldukça yaygın bir şekilde hemen hemen her şehrimizde kullanılan kombiler piyasada birçok marka ve modelde bulunuyor. Bunlar arasından ihtiyaca en uygun olanını seçmek ise ciddi bir araştırma sonucu gerçekleşiyor. Birçok kişi kombi alımlarında bu sebeple belirli bir kafa karışıklığı yaşıyor. Hangi marka veya model alınmalı, ısıtma gücü ne olmalı, yoğuşmalı veya hermetik mi olmalı gibi sorulara cevap arıyor.

Bu çerçevede yazımızın bu bölümde sizler için piyasada bulunan ve kullanıcılar tarafından sıkça tercih edilen kombileri araştırdık. Eksileri ve artılarıyla değerlendirdiğimiz kombiler için ayrıca kullanıcı yorumlarından da istifade ederek en ayrıntılı bir şekilde sunmaya çalıştık. Şimdi bunları hep birlikte değerlendirelim.

en iyi kombiler

En İyi Tam Yoğuşmalı Kombi Tavsiyeleri

Demirdöküm Atromix 20 kW Tam Yoğuşmalı Kombi

Demirdöküm Atromix 20 Kw Tam Yoğuşmalı Kombi

 • Kapasite: 20/24/28 kW
 • Ses: 51 db
 • Verimlilik: %109

Demirdöküm Atromix kombi A sınıfı yüksek ısıtma verimi sağlıyor. ErP yönetmeliğine de uygun olan kombi 20/24/28 kW ısıtma kapasitesiyle hem geniş mekanlar hem de küçük mekanlar için rahatlıkla kullanılabilir. Bununla birlikte yine yüksek verimli pompa ile elektrik tasarrufu sağlayan Demirdöküm kombi tesisatın ihtiyacına göre pompa hızını otomatik olarak ayarlayabiliyor.

Demirdöküm Atromix akıllı ısıtma sistemi sayesinde ısıtılan mekân istenilen sıcaklığa ulaştığında ısıtmayı sonlandırır. 51 db seviyesinde oldukça düşük bir ses seviyesine de sahip olan kombi ışıksız ortamda bile rahatlıkla okunabilen LCD ekranıyla büyük kullanım kolaylığı sağlıyor.

Kullanıcılar tarafından uzun yıllar rahatlıkla kullanılacak bir kombi olarak nitelendirilen Demirdöküm Atromix popüler ticaret sitelerinde 5 olarak puanlanmış.

Artıları
 • Yüksek enerji verimliliği
 • İstenilen sıcaklıkta su vermesi
 • Yerden ısıtma sistemine uygun olması
Eksileri
 • Yok
Demirdöküm Atromix 20 kW Tam Yoğuşmalı Kombi Fiyatı
Küçük Evler İçin En İyi Tam Yoğuşmalı Kombi: Demirdöküm Atromix 20 kW
Demirdöküm Atromix 20 kW Tam Yoğuşmalı Kombi Yorumları


Hepsiburada.com Kullanıcısı diyor ki:

Demirdöküm'ü Vaillant satın aldığı için, cihaz alman malı vaillant'tır. Türkiyede sadece şaseye montajı yapılıyor. Yeni jenerasyon, Çok sessiz, sıcak su dalgalanması yok. sıcak su haşlaması yok, kaç derece istiyorsanız onu veriyor. daha önce eca ve bosch kullandım, her iki eca kombi sıcak su kullanımda haşlıyordu, su basıncım 6 atü olduğu halde. wattmetre ile ölçüm yaptığımda max 52 watt, ortalama 35 watt elektrik tüketimi var. 42-45 derece arası yoğuşma suyu satte çeyrek kova kadar çıkıyor, ancak bina giderine bağlanmak zorunda, ben test amaçlı denedim. sıkıntı yaratmayan alınacak bir cihaz


E.C.A. Calora Premix 24 kW Tam Yoğuşmalı Kombi

Eca Calora Premix 24 Kw Tam Yoğuşmalı Kombi

 • Kapasite: 24 kW
 • Ses: 49 db
 • Verimlilik: %107.5

Eca Calora Premix kombi 24 kW ısıtma kapasitesiyle ciddi bir enerji verimliliği sağlıyor. 49 db’lik sessiz çalışma performansına sahip olan kombi A sınıfı enerji verimliliği ile ErP yönetmeliğine uygun olarak tasarlanmış. Hem doğal gaz hem de LPG sistemleri için kullanılabilen kombi ısıtma oranında %107,5 verim sağlıyor. Sıcak su veriminde de özel türbin sistemi sayesinde aynı derecede sıcak su alma imkânı sağlıyor. Akıllı oda termostatına sahip olan kombi internet üzerinden kontrol edilebilecek teknolojiye de sahip.

Birçok kullanıcı tarafından tercih edilen kombi kullanıcılar tarafından 4,8 olarak puanlanmış durumda.

Artıları
 • Yüksek enerji verimliliği
 • İstenilen sıcaklıkta su vermesi
 • İnternet üzerinden kontrol edilebilmesi
 • Çok sessiz olması
 • Boyutunun kompakt olması
Eksileri
 • Yok
E.C.A. Calora Premix 24 kW Tam Yoğuşmalı Kombi Fiyatı
Orta Boyutta Evler İçin En İyi Tam Yoğuşmalı Kombi: E.C.A. Calora Premix 24 kW
E.C.A. Calora Premix 24 kW Tam Yoğuşmalı Kombi Yorumları


Cimri.com Kullanıcısı diyor ki:

eca gerçekten kaliteli ben memnunum herhangi bir arıza sorunu yaşatmadı bizlere zaten yoğuşmalı tercih ederseniz uzun vadede sorunsuz kullanırsınız fiyat açısından da son derece ideal çift eşanjörlü çok gürültülü çalışmıyor ev içerisinde rahatsız etmiyor.

Cimri.com Kullanıcısı diyor ki:

Çok kompakt bir kombi. Yeni nesil bir kombi. Özellikleri ve performansı oldukça üst düzey bir kombi. Çok sessiz çalışıyor. Benim gibi mutfağı küçük olanlar için de muhteşem bir boyutta eski kombiler gibi öyle kocaman değil. Fazla yer kaplamıyor mutfakta. Almayı düşünenler varsa keisnlikle tavsiye ederim.


Warmhaus Ewa 24 kW Tam Yoğuşmalı Kombi

Warmhaus Ewa 24 Kw Tam Yoğuşmalı Kombi

 • Kapasite: 24 kW
 • Ses: 52 db
 • Verimlilik: %108

Warmhaus Ewa 24 kW ısıtma kapasitesine sahip olan kombi tam yoğuşmalı olmasıyla ön plana çıkıyor. A sınıfı enerji verimliliğine sahip olan kombi ErP yönetmeliğine de uygundur. Normal petekler için kullanılmasının yanı sıra yerden ısıtmalı sistemlerde de rahatlıkla kullanılabiliyor. Elektronik gaz adaptif sistemi sayesinde gazın enerjisine göre tam olarak yanmasını sağlayan kombi %108’e varan yüksek bir verim sağlıyor. Ayrıca çift musluklar için de yeterli miktarda ve kesintisiz sıcak su konforu sağlayabiliyor.

Warmhaus Ewa kombi birçok kullanıcı tarafından tercih edilmiş durumda. Kullanıcılar kombiyi ticaret sitelerinde 4,8 olarak puanlamış durumda.

Artıları
 • Yüksek enerji verimliliği
 • İstenilen sıcaklıkta su vermesi
 • Yerden ısıtma sistemine uygun olması
Eksileri
 • Marka bilinirliğinin az olması
Warmhaus Ewa 24 kW Tam Yoğuşmalı Kombi Fiyatı
Warmhaus Ewa 24 kW Tam Yoğuşmalı Kombi Yorumları


Gittigidiyor.com Kullanıcısı diyor ki:

Bir aydır kullanıyoruz neredeyse memnunuz. Çevreci bir kombi. %108’e varan yüksek verim ve 1/7 Modülasyon ile yüksek tasarruf sağlıyor. Çift muslukta sıcak su alabilyorsunuz. Pre-heat özelliği ile ise sürekli hazır sıcak suya sahipsiniz. Benim mutfağımın yanındaki balkonda duruyor. Ve hep mutfakta olan biri olarak gürültü olur mu çekincesi vardı ama sessiz çalışıyor bilginiz olsun. Sevdim

Gittigidiyor.com Kullanıcısı diyor ki:

sıcak kullanım suyu ve kalorifer ısıtmasında mükemmel bir performans sağlıyor. Kombiyi açtıktan kısa bir süre sonra evdeki ısıyı fark edebiliyorsunuz ve evin her tarafı aynı derecede ısınıyor. Elektrik tüketimi çok az hem doğalgaz hemde elektrik faturamda baya azalma oldu. Performansından gayet iyi memnun kaldım ve tavsiye ederim.


E.C.A. Proteus Premix 24 HM Yoğuşmalı Kombi Eca Proteus Premix 24 kW

E.c.a. Proteus Premix 24 Hm Yoğuşmalı Kombi Eca Proteus Premix 24 Kw

 • Kapasite: 24/28/30/35 kW
 • Ses: 52 db
 • Verimlilik: %107

E.C.A. Proteus Premix kombi 24-28-30-35 kw’lik ısıtma kapasitesi seçeneği sunuyor. Bununla birlikte A sınıfı enerji verimliliğine sahip olan kombi ErP yönetmeliğine de uygun olarak imal edilmiş. Doğalgaz ve LPG sistemlerinde rahatlıkla kullanılan kombi oldukça sessiz çalışma özelliği ile ön plana çıkıyor. %107 enerji verimliliğine sahip olan kombi kalorifer devresi için eko ve konfor moduna da sahip. E.C.A kombiler akıllı termostatlar sayesinde uzaktan kumanda edilebilme özelliğine de sahipler.

Birçok kullanıcı tarafından tercih edilen ürün ticaret sitelerinde 4,8 olarak puanlanmış durumda.

Artıları
 • Yüksek enerji verimliliği
 • Akıllı termostatlar ile uyumlu olması
Eksileri
 • Yok
E.C.A. Proteus Premix 24 HM Yoğuşmalı Kombi Fiyatı
E.C.A. Proteus Premix 24 HM Yoğuşmalı Kombi Yorumları


Cimri.com Kullanıcısı diyor ki:

Bundan önceki kombin o kadar sesli çalışıyordu ki geceleri mutfaktaki kombi ben yatak odasından duyuyorum. Bunda hiçbir şekilde öyle bir problem yaşamadım çok sessiz kullanımı çok kolay. Isıtma sıcaklıkları gayet yeterli iki yerden su açınca yine de suda en ufak bir kesilme ya da şiddetinde azalma olmuyor. Şahsen ben memnun kaldım yaklaşık kullanmaya başlayalı iki sene oluyor hiç servisle çağırmama gerek kalmadı henüz.

Cimri.com Kullanıcısı diyor ki:

Güzel kaliteli ve güvenilir bir ürün zaten ECA yıllardır kombi için vaz geçilmez sevdiğimiz bir marka oldu. Fiyat olarak önceleri daha bulduğum bir marka ancak şimdilerde fiyatlarını kalitesine göre gayet iyi buluyorum. Kombide geçmiş yıllardaki kötü tecrübelerim sonucu bu en son alışımdan sonra her sene kışa girmeden bir kez bakımını yaptırma kararı aldım bu şekilde çok daha uzun ömürlü kullanacağımı düşünüyorum zaten teknik servis konusunda da ECA gayet yardımcı ve kolaylık sağlıyor.


Demirdöküm Nitromix P-24 kW 20000 Kcal/h Hermetik Premix Yoğuşmalı Kombi

Demirdöküm Nitromix P 24 Kw 20000 Kcal:h Hermetik Premix Yoğuşmalı Kombi

 • Kapasite: 24 kW
 • Ses: 51 db
 • Verimlilik: %108

Demirdöküm Nitromix kombi 24 kW ısıtma kapasitesine sahip. %108 enerji verimliliğine sahip olan kombi fan modülasyonuna da sahip. Ayarlanabilen ısıtma kapasitesi sayesinde istenilen mekânı istenilen ısıda sabit tutmak mümkün oluyor. Ayrıca yerden ısıtma sistemleri için de oldukça uygun olan demirdöküm kombi oldukça kullanışlı olan bir LCD ekrana da sahip.

Kullanıcılar tarafından keyifle kullanılan Demirdöküm Nitromix kullananlar tarafından e ticaret sitelerinde 4,9 olarak puanlanmış durumda.

Artıları
 • Yüksek enerji verimliliği
 • Yerden ısıtma sistemleri için uygun olması
 • Sessiz çalışması
Eksileri
 • Sıcak suyu hemen vermemesi
Demirdöküm Nitromix P-24 kW Yoğuşmalı Kombi Fiyatı
Demirdöküm Nitromix P-24 kW Yoğuşmalı Kombi Yorumları


Cimri.com Kullanıcısı diyor ki:

Biz iki kıştır bu kombiyi kullanıyoruz. Gayet de memnunuz. Yoğuşmalı bir kombi olduğu için yakıtta da ciddi anlamda tasarruf sağlıyor. Onun dışında çok sessiz çalışıyor ve kullanımı falan da oldukça kolay. Müşteri hizmetlerinden de en fak bir sorunda hemen destek alabiliyorsunuz. almayı düşünenlere tavsiye ederiz.

Cimri.com Kullanıcısı diyor ki:

Ev sahibimin tercihi. Anne evindeki kombi ile kıyaslayacak olursak ısıtma gücü o kadar da tatmin edici değil. Yani sıcak suyu açtığınızda ya da peteği açtığınızda hemen ısıtmıyor biraz beklemeniz lazım.


Bosch Condens 2200i W 24/25 kW (20000 kcal) Tam Yoğuşmalı Kombi

Bosch Condens 2200i W 24:25 Kw (20000 Kcal) Tam Yoğuşmalı Kombi

 • Kapasite: 24/25 kW
 • Ses: 45 db
 • Verimlilik: %94

Bosch Condens kombi hermetik baca tipi ve yoğuşmalı ısıtma sistemiyle ön plana çıkıyor. 45 db ses seviyesine sahip olan cihaz oldukça sessiz bir şekilde çalışıyor. Program hatalarına karşı donma emniyeti, pompa blokaj emniyetine de sahip olan cihaz yerden ısıtma sistemleri için de oldukça uygun. Hata tanımlama özelliği sayesinde de arızaya geçtiğinde kullanıcıyı derhal uyaran cihaz birçok kullanıcı tarafından tercih ediliyor.

Kullanıcılar Bosch Condens kombiyi e ticaret sitelerinde 4,9 olarak puanlamış durumda.

Artıları
 • Yerden ısıtma sistemleri için uygun olması
 • Çok sessiz çalışması
 • Görüntüsünün şık olması
Eksileri
 • Yok
Bosch Condens 2200’i W 24/25 kW Tam Yoğuşmalı Kombi Fiyatı
Bosch Condens 2200’i W 24/25 kW (20000 kcal) Tam Yoğuşmalı Kombi Yorumları


Gittigidiyor.com Kullanıcısı diyor ki:

güzel bir kombi. Yoğuşmalı ve hermetik baca. Bu sayede kombinin yanması için gerekli olan hava monte edilen yerden değil bu bacalar (ek set) sayesinde dış ortamdan alıyor ve daha güvenli ve verimli bir kullanım sağlanıyor. Maksimum %98 verim garantisi veriyor. bu da oldukça güzel bence.

Gittigidiyor.com Kullanıcısı diyor ki:

hermetik ve yoğuşmalı kombi bakarken bu ürünü öneren abimize teşekkür ederiz sayesinde tercih ettik ve şu havalarda denize karşı olan korunmasız evde bile mükemmel ısı sağlıyoruz. Madülasyon kısmı da harika tavsiye ediyoruz.


Alarko Super Fit Suf 24 Premiks Tam Yoğuşmalı Kombi

Alarko Super Fit Suf 24 Premiks Tam Yoğuşmalı Kombi

 • Kapasite: 22 kW
 • Ses: 54db
 • Verimlilik: %97.9

Alarko Super Fit Suf 24 Premiks Tam Yoğuşmalı Kombi tam yoğuşmalı kullanım sunan, çelik eşanjöre sahip olan uzun ömürlü bir üründür. Düşük alev boyutu özelliği ile donatılmış olan bu kombi hem sessiz çalışır hem de zararlı gaz salınımı oranında azalma sağlar. Doğa dostu kullanım sunan Alarko Super Fit Suf 24 Premiks Tam Yoğuşmalı Kombi LPG ile çalışabilme özelliğine de sahiptir. Her türlü güvenlik önlemleri ile donatılmış olan bu kombi güneş enerjisinden sıcak su elde etmek isteyenler için de ideal bir kullanım sunar. 82 Watt enerji tüketimi ile çalışan bu kombi A sınıfına sahip bir üründür. Elektrik enerjisinin de verimli şekilde kullanılmasını sağlar. LCD ekrana sahip olan bu kombinin kullanımı son derece pratiktir.

Kullanan kişilerin özellikle fiyatından yana tercih ettikleri bu ürün hem kullanışlı hem de beklentiyi karşılıyor. E-ticaret sitelerinde ise 4,8 olarak puanlanmış.

Artıları
 • Düşük alev boyutu özelliğine sahip
 • LPG ile kullanıma uygun
 • Güneş enerjisi ile kullanıma uygun
 • Bütçe dostu
Eksileri
 • Yok
Alarko Super Fit Suf 24 Premiks Tam Yoğuşmalı Kombi Fiyatı
Alarko Super Fit Suf 24 Premiks Tam Yoğuşmalı Kombi Yorumları


Hepsiburada.com Kullanıcısı diyor ki:

Mükemmel performans


Vaillant Ecotec Intro 18/24KW Tam Yoğuşmalı Kombi

Vaillant Ecotec Intro 18:24kw Tam Yoğuşmalı Kombi

 • Kapasite: 18/24 kW
 • Ses: 52db
 • Verimlilik: %92

Vaillant Ecotec Intro 18/24KW Tam Yoğuşmalı Kombi modern tasarımı ile dikkat çeker. Tam yoğuşma özelliği sayesinde daha fazla tasarruf sağlayan bu kombi A enerji verimliliği ile ısıtma gücüne sahiptir. 2 farklı kapasite seçeneği ve düşük modülasyon oranı ile öne çıkan bu kombi kompakt tasarımı sayesinde mekana zarif bir görünüm katar. Kombinin paslanmaz çelik eşanjörü uzun ömürlü bir kullanım sunar. Cihazın üzerinde yer alan LCD ekran üzerinden dokunmatik olarak ısı ayarı yapılabilir.

Kullananların kaliteli ve tasarruflu olarak yorumladığı bu kombi E-ticaret sitelerinde 4,7 şeklinde puanlanmış.

Artıları
 • Kompakt tasarıma sahip olması
 • Enerji tasarrufu sağlaması
 • LCD ekran ile pratik kullanım sunması
Eksileri
 • Yok
Vaillant Ecotec Intro 18/24KW Tam Yoğuşmalı Kombi Fiyatı
Vaillant Ecotec Intro 18/24KW Tam Yoğuşmalı Kombi Yorumları


Hepsiburada.com Kullanıcısı diyor ki:

Bu sene yaz sonu taktırdım. Yeni bir ürün ısınması muhteşem ve inanılmaz tasarruflu. Geçen yıl ödediğim faturadan daha düşük faturalar ödedim (ki doğalgazın yaklaşık %40 zamlanmasına rağmen) ve çok da iyi ısındım. Kesinlikle tavsiye ederim ürünü


Hepsiburada.com Kullanıcısı diyor ki:

Arkadaşlar servisi ilk açılışta her şeye dikkat ediyor ve Garanti uzatmak çok pahalı. Bunları göz önünde bulundururarak alınız.


Baymak Duotec Compact Premix 30 Kw ErP Yoğuşmalı Kombi

Baymak Duotec Compact Premix 30 Kw Erp Yoğuşmalı Kombi

 • Kapasite: 30 kW
 • Ses: 52 db
 • Verimlilik: %92

A sınıfı enerji verimliliğine sahip olan Baymak Duotec kombi Premix yanma teknolojisiyle yüksek tasarruf sağlayabiliyor. Cold burner yakıt teknolojisi sayesinde de düşük yakıt sarfiyatı sağlayan cihaz oldukça ekonomik boyutları sayesinde de monte edildiği yerde ekonomiklik sağlıyor. Ayrıca yeni nesil pompaya sahip olan cihaz bu sayede düşük elektrik sarfiyatı da sağlıyor.

Ürünü tercih edenler kullanmaktan memnun. Kullanıcılar ürünü 4,4 olarak puanlamış durumda. Kargolama seçenekleri yüzünden sıkıntı yaşayanlar mevcut.

Artıları
 • Kullanımının kolay olması
 • Servisin ilgili olması
Eksileri
 • Nispeten pahalı olması
Baymak Duotec Compact Premix 30 Kw ErP Yoğuşmalı Kombi Fiyatı
Büyük Evler İçin En İyi Tam Yoğuşmalı Kombi: Baymak Duotec Compact Premix 30Kw
Baymak Duotec Compact Premix 30 Kw ErP Yoğuşmalı Kombi Yorumları


Gittigidiyor.com Kullanıcısı diyor ki:

Üründen çok memnun kaldım. Ürün çok emniyetli ve güvenilir bir ürün. Teknik servisi çok özenli, çok ilgili. Ürünle alakalı en ufak ayrıntıya kadar beni bilgilendirdiler. Sessiz, eski tip ses çıkartan kombilerden değil. Fiyatı da performansına göre çok iyi. Herkese tavsiye ederim.

Gittigidiyor.com Kullanıcısı diyor ki:

Üründen çok memnun kaldım, ürünü satın aldığım günden beri doğalgaz faturamda gözle görülür bir düşüş oldu. Kullanımı, ekranı çok kolay ve rahat. Kullanım klavuzuna bakmanıza gerek bile yok.


En İyi Yarı Yoğuşmalı Kombi Tavsiyeleri

Baymak LAMBERT ATTIVO 24 LN Yoğuşmalı Kombi

Baymak Lambert Attivo 24 Ln Yoğuşmalı Kombi

 • Kapasite: 30 kW
 • Ses: 50 db
 • Verimlilik: %87

Baymak Lambert kombiler 24 kw ısıtma kapasitesine sahip. Yarı yoğuşmalı teknolojisiyle önemli ölçüde enerji tasarrufu sağlar. ErP yönetmeliğine de uygun olan cihaz B sınıfı verimlilik özelliğine sahip. Modülasyonlu sirkülasyon pompası, ısıtma ve kullanım suyu devresinde donmaya karşı tam koruma ve paslanmaz çelik plakadan yapılmış eşanjöre sahip olan cihaz oldukça sessiz çalışmasıyla da dikkat çekiyor. Ayrıca arıza kodu göstergesine sahip olan cihaz herhangi bir arızda kullanıcıyı derhal uyarır. Ürünün ısıtma verimliliği ise %87’dir.

Birçok kullanıcı ürünü memnuniyetle kullanırken bazı kullanıcılar tam yoğuşmalı olamaması sebebiyle üründen memnun kalmadıklarını belirtiyorlar. Bu sebeple ürün kullanıcılar tarafından 4,6 olarak puanlanmış.

Artıları
 • Kompakt olması
 • Sessiz calışması
 • Servisin ilgili olması
 • Fiyatının uygun olması
Eksileri
 • Enerji verimliliğinin düşük olması
Baymak LAMBERT ATTIVO 24 LN Yoğuşmalı Kombi Fiyatı
Orta Boyutta Evler İçin En İyi Yarı Yoğuşmalı Kombi: Baymak LAMBERT ATTIVO 24 LN
Baymak LAMBERT ATTIVO 24 LN Yoğuşmalı Kombi Yorumları


Cimri.com Kullanıcısı diyor ki:

hem sessiz hem de enerji tasarrufuyla çalıştığı için memnunum severek kullanıyorum 2 senedir.

Cimri.com Kullanıcısı diyor ki:

Geçen sene aldım ben b u kombiyi ve çok ta memnunum. Mutfağı yeniledim ve mutfağım küçük olduğu için bu kombinin ebatlarının küçük olması çok işime geldi. Mutfağımda çok yer kaplamıyor. Oldukça sessiz bir de kullanımı falan da gayet kolay. Yoğuşmalı olması da tabi ki yakıt tasarrufu anlamında önemli. Fiyat performans ürünü tavsiye ederim.


Buderus Logamax Plus GB012-25K Yarı Yoğuşmalı Kombi

Buderus Logamax Plus Gb012 25k Yarı Yoğuşmalı Kombi

 • Kapasite: 25 kW
 • Ses: 46 db
 • Verimlilik: %103

Buderus Logamax kombi yarı yoğuşmalı teknolojisi sayesinde oldukça yüksek bir ısıtma verimi ve yine oldukça düşük gaz tüketimi sağlıyor. %103 ısı verimi sağlayan cihaz tam emniyet sistemi ile güvenli bir işletim sunuyor. Hem kalorifer suyuna hem oda sıcaklığına hem de kullanılan sıcak suya ayrı ayrı derecelerle ısıtma sağlayabilen cihaz dijital ön panel ekranıyla kolaylıkla kontrol edilebiliyor. Oldukça düşük bir ses seviyesine sahip olan ürün solar kit ile güneş enerjisi sistemleriyle de entegre olabiliyor. Hermetik baca teknolojisi ve kablolu oda termostatı sayesinde uzaktan kullanılmaya da imkân sağlıyor.

Bu çerçevede kullanıcılar tarafından oldukça beğenilen ürün ticaret sitelerinde 4,8 olarak puanlanmış durumda.

Artıları
 • Çok sessiz calışması
 • Güneş enerjisi sistemleriyle entegre edilebiliyor olması
 • İstenilen ısıda suyu verebiliyor olması
 • Uzaktan kontrol edilebiliyor olması
Eksileri
 • Menüsü karışık ve tuşları biraz sert
Buderus Logamax Plus GB012-25K Yarı Yoğuşmalı Kombi Fiyatı
Buderus Logamax Plus GB012-25K Yarı Yoğuşmalı Kombi Yorumları


Cimri.com Kullanıcısı diyor ki:

ben memnunum eğer kombi ihtiyacınız varsa sorunsuz rahat kullanacağınız bir model fiyat açısından da son derece ideal olduğunu söyleyebilirim diğer markalara nazaran.Çift eşanjörlü bir kombi içeride kullanınca verimliliği artıyor.

Cimri.com Kullanıcısı diyor ki:

Araştırarak aldığımız ve çok memnun kaldığımız bir ürün. Evi çok çabuk ve rahat ısıtıyor ve oldukça sessiz çalışıyor. Üstelik faturalarımızda da belirgin bir azalma oldu tasarruflu bir cihaz. Suyu da aynı şekilde çabucak ısıtıyor. Masraflarımızı oldukça azalttı çok memnunuz. kullandığımız süre içerisinde hiçbir şikayetimiz olmadı sorunsuz rahatlıkla kullanıyoruz. Almak isteyenlere tavsiye ederim.


Airfel Digifel Condense 24 Kw Yarı Yoğuşmalı Kombi

Airfel Digifel Condense 24 Kw Yarı Yoğuşmalı Kombi

 • Kapasite: 24 kW
 • Ses: 52 db
 • Verimlilik: %86

Airfel Digifel Condense kombi üç adet eşanjöre sahip. 24 KW enerji kapasitesiyle kullanıldığı mekânda sağlam bir enerji verimliliği sağlayan ürün kullanımı oldukça kolay olan bir LCD ekrana sahip. Elektronik ateşleme sistemi sayesinde full alev modülasyonuna sahip olan ürün doğalgaz ve LPG ile çalışabilecek kapasiteye sahip. Bununla birlikte düşük tazyikli şebeke suyunda kolaylıkla sıcak su imkânı sağlayabilen ürün LCD ekranı ile otomatik bir şekilde arızaların tespit edilmesini sağlayabiliyor. Ayrıca yerden ısıtma sistemlerinde de kullanıma uygun.

Birçok kullanıcı olumlu yorumlarla ürünü överken ticaret sitelerinde ürün 4,7 olarak puanlanmış durumda.

Artıları
 • Kullanımının kolay olması
 • Yerden ısıtma sistemlerine uygun olması
 • Daikin tarafından üretilmesi
Eksileri
 • Enerji verimliliğinin düşük olması
Airfel Digifel Condense 24 Kw Yarı Yoğuşmalı Kombi Fiyatı
Airfel Digifel Condense 24 Kw Yarı Yoğuşmalı Kombi Yorumları


Trendyol.com Kullanıcısı diyor ki:

Kaliteli bir marka, kullanımda petekler 65 derecede çalışırken 45 derecede suyu stabil verebiliyor. Bence fiyat performans olarak başarılı bir ürün.


Demirdöküm Atron Condence 24 Kw Kombi

Demirdöküm Atron Condence 24 Kw Kombi

 • Kapasite: 24 kW
 • Ses: 52db
 • Verimlilik: %86

Demirdöküm Atron Condence 24 Kw Kombi ErP yönetmeliğine uygun olarak ısı verimliliği sağlıyor. Yoğuşma teknolojisi sayesinde A sınıfı enerji sağlayan cihaz bununla birlikte düşük doğalgaz tüketimi sağlıyor. 70 x 39 x 28 cm’lik kompakt boyutu ile dar alanlara bile rahatlıkla sığabilen bu kombi 52 db’lik bir sese sahip, bu da yaşam alanınızda ses kirliliği oluşturmayacak kadar düşük bir seviye. %100 Türk mühendisliğinin bir sonucu olarak geliştirilen bu kombi ayrıca tasarımıyla Good Design ve Green Good Design gibi prestijli ödüllere de layık görülmüştür.

Kullanıcılar bu ürün için 4,4 olarak puanlama yapmış durumda.

Artıları
 • Kompakt boyutu
 • ödüllü tasarımı
 • Sessiz olması
Eksileri
 • Enerji verimliliğinin düşük olması
Demirdöküm Atron Condence 24 Kw Kombi Fiyatı
Demirdöküm Atron Condence 24 Kw Kombi Yorumları


Gittigidiyor.com Kullanıcısı diyor ki:

kombimiz yakın zamanda bozulmuştu ve yeni yaptırmıştık. Bu yüzden iyi bir araştırma ve tavsiye ile bu marka ile değiştirme kararı aldık. Ve bayada kullanıyoruz hiçbir sorun sıkıntı çıkartmadı aşırı memnun kaldık eğer sizlerin de ihtiyacı olan bir şeyse kesinlikle bu markayı kullanabilirsiniz gayet başarılı ve fiyatı da her kombi fiyatı gibi yani piyasaya göre fiyatı uygun ama performansı gayet yüksek bir alet tavsiye ederiz.

Bosch Condens 2000 W 24 Kw (20640 Kcal) Yarı Yoğuşmalı Kombi

Bosch Condens 2000 W 24 Kw (20640 Kcal) Yarı Yoğuşmalı Kombi

 • Kapasite: 24 kW
 • Ses: 36 db
 • Verimlilik: %103

Bosch Condens kombi 24 Kw ısıtma ve sıcak su kapasitesine sahip. Yoğuşma teknolojisi sayesinde yüksek ısı ve düşük gaz tüketimi sağlayan kombi oldukça geniş LCD ekranı ile kolaylıkla kontrol edilebiliyor. Gazlar için yüksek verimli yanma sağlayan modülasyonlu fan ve en yüksek performansta dahi 36 db ses seviyesi ile oldukça düşük bir ses seviyesine sahip. Bununla birlikte paslanmaz çelik 6 ısı geçişli eşanjöre sahip. Yoğuşma teknolojisi ile %103 ısı verimine sahip.

Kullanıcılar tarafından güvenle tercih edilen cihaz kullanıcılar tarafından ticaret sitelerinde 5 olarak puanlanmış durumda.

Artıları
 • Çok sessiz olması
 • Enerji verimliliğinin yüksek olması
Eksileri
 • Dijital ekranda aydınlatma yok
Bosch Condens 2000 W 24 Kw (20640 Kcal) Yarı Yoğuşmalı Kombi Fiyatı
Bosch Condens 2000 W 24 Kw (20640 Kcal) Yarı Yoğuşmalı Kombi Yorumları


Cimri.com Kullanıcısı diyor ki:

Kombiden pek anlamıyorum.Hatta hiç anlamıyorum.Eğer siz de anlamıyorsanız hem aynı duyguların insanıyız demek,hem de bu üründen memnun kalacaksınız demek.Benim gözümde ürün gayet problemsiz.Ne bir ses problemi var ne de ısıtma damlatma gibi problemleri mevcut.Zaten balkonda olduğu için kendisiyle pek haşır neşir olmuyoruz da.Umarım böyle devam ederiz.


En Iyi Kombi 3

Kombide KW Hesabı Nedir? Nasıl Yapılır?

Kombiler tercih edilirken ısıtma kapasiteleri ve güçlerine göre tercih edilmelidir. Bu çerçevede kombi kurulacak mekânın metrekaresi ve iç planı bu konuda önem taşımaktadır. Kombilerde kW hesabı da bir mesken için tercih edilecek olan kombilerin ne derecede ısıtma sağlayacağını ve o mekân için yeterli olup olmayacağını ölçmek için yapılır. Kısaca kombinin ısıtma kapasitesini belirlemek için kW hesabı yapılır.

Bununla birlikte ev için kullanılacak kombilerin kW hesabı yapılırken evin cephesi, yalıtımın olup olmadığı ve metrekare genişliği de hesaba katılır. Bu çerçevede yapılan hesaplamalarla o mekân için en uygun kombinin hangisi olduğu konusunda bir neticeye ulaşılır.

Bununla birlikte ülkemizde şehirlerin ısınma katsayıları farklılık göstermektedir. Bu çerçevede İstanbul’un ısınma katsayısı ile Ağrı’nın ısınma katsayısı aynı değildir. Yani İstanbul bulunduğu coğrafi konumdan dolayı daha çabuk ısınırken Ağrı daha geç ısınmaktadır. Bu yüzden yapılan hesaplamalar şehirden şehre de farklılık göstermektedir.

Kombide kW hesabı ise ısıtılacak mekânın metrekaresi, kat yüksekliği ve bulunulan şehrin ısı kat sayısı çarpılarak yapılır.

Sıcak bir evde mutlu bir çift

Yerden Isıtma Sistemleri İçin Hangi Kombi Tercih Edilmelidir?

Yerden ısıtma sistemleri ev, iş, ofis, mescit vb. alanlarda zemine döşenen ısıtma sistemlerini içermektedir. Bu çerçevede bu sistemlerin kullanılması ve bundan verim sağlanması döşenen sisteme uygun kombi seçimi sayesinde oluyor. Bu kombiler sayesinde zemin ısıtmaları kullanıldıkları alanlarda hem ısı verimi hem de ekonomiklik konusunda ciddi tasarruf sağlayabiliyorlar.

Yerden ısıtma sistemleri için hem hermetik kombiler hem de yoğuşmalı kombiler tercih edilebilir. Ancak seçilen bu kombilerin yerden ısıtma sistemlerine uygun olması gerekir. Bununla birlikte bu ikisi arasında tercih ısıtılacak mekânın durumuna göre farklılık gösterebilir. Daha küçük mekanların ısıtılması için hermetik kombiler tercih edilebilirken metrekaresi büyük olan mekanlar için hem ısıtma kapasitesi hem de gaz verimi yüksek olan yoğuşmalı kombiler daha iyi verim sağlayabiliyor.

Kombi Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kombi seçimlerinde birçok faktör göz önünde bulunduruluyor. En iyi kombi seçimini yapabilmek ve tercih edilen kombilerden en iyi verimi almak bu sayede mümkün oluyor. Bununla birlikte kombileri daha rahat kullanmak ve uzun ömürlü olmasını sağlamak için yine bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kombinin konumlandırıldığı nokta direkt açık havayla temas eden bir nokta olmamalı.
 • Kombi temizliğinin düzenli olarak yapılması kombiden alınan verimi daha da artıracaktır.
 • Bunlarla birlikte kombi basıncının zaman zaman ölçülmesi gerekiyor. Bu sayede sürekli sıcak su akışı sağlanabilir.
 • Özellikle geceleri ve kışın güneşli günlerde kombi tamamen kapatılmak yerine düşük ısıda kullanılmaya devam edilmelidir.

Petek üzerinde ısınan bir kedi

Doğalgazdan Tasarruf Etmek İçin Neler Yapabiliriz?

 • Doğalgaz tasarrufu için oda içerisindeki hava kaçakları engellenmelidir. Mümkün olduğu kadar çift cam ve ısı yalıtımlı mekanlar tercih edilmelidir.
 • Kombiler satın alındıktan sonra mutlaka servisine kurdurulmalı ve zamanı geldiğinde periyodik bakımları yapılmalıdır.
 • Özellikle radyatörlerin önü açık olmalıdır. Bu sayede hızlı ve verimli ısınma sağlanır.
 • Geceleri kombinin tam kapatılması yerine düşük ısıda çalıştırılması gerekir.
 • Kullanılmayan odaların radyatörleri vanalarından kapatılmalıdır.
 • Radyatörden yayılan ısı arkasındaki duvarı ısıtır. Bu ısı kaybını önlemek ve bütün ısıyı odaya yönlendirmek için radyatör ve duvar arasında alüminyum levha kullanılmalıdır.
 • Yaşanılan mekanlarda çatı izolasyonu yaptırmak ısının büyük oranda muhafaza edilmesini sağlıyor. Bu sayede yakılan doğalgazdan büyük oranda tasarruf sağlanabiliyor.
 • Doğalgazdan tasarruf etmek için ev içerisinde en az üç radyatörün çalışır durumda olması gerekir. Bu sayede devirdaim daha kolay olduğu için kombi daha az enerji sarfiyatı yapacaktır.

Isı Yalıtımı

Isıtılan mekanlarda ısı yalıtımının yapılması mevcut ısının büyük oranda muhafaza edilmesini sağlıyor. Bu sayede kombilerin enerji sarfiyatı daha az oluyor. Böylece doğalgazdan da büyük oranda tasarruf sağlanmış oluyor. Hem ekonomik yönden hem ede enerji yönünden ciddi tasarruf yapılmasını sağlayan ısı yalıtımı binaların dış cephelerine, çatılarına ve camlara yapılabiliyor.

Isı yalıtımı olan binalarda duvarların içinden dahi ısı kaybı olabiliyor. Bu da ciddi derecede ısınmak için enerji sarfiyatına yol açıyor. Bu yüzden doğalgaz tasarrufu için ısı yalıtımı büyük önem arz ediyor.

Oda Termostatı

Oda termostatları oda sıcaklığını ayarlanan derecede sabit tutan ve bu sayede kombiyi ortamın ihtiyacına göre çalıştıran cihazlardır. Bu sayede hem doğalgaz hem elektrik tasarrufu sağlanabiliyor. Oda termostatları kombileri belirli derecelerde sabit tutarak daha az enerjiyle istenen sıcaklığa ulaşılmasını sağlıyor. Odanın istenilen sıcaklığa ulaşması durumunda kombiyi kapatarak daha fazla enerji sarfiyatını engelleyen oda termostatları, odanın istenilen dereceden daha soğuk olması durumunda ise kombiyi çalıştırarak odanın istenilen sıcaklığa ulaşmasını sağlıyor.

Termostatik Vana

Oda sıcaklığını istenilen seviyede tutan kontrol elemanı olarak adlandırılan termostatik vana plastik başlık içinde bulunan sıvı sensor sayesinde sıcaklık istenilen dereceye ulaştığında genleşerek radyatörün vanasının kapatılmasını sağlar. Aynı şekilde oda soğuduğunda ise vanayı açarak radyatörün ısı vermeye devam etmesini sağlar. Bu sebeple termostatik vanaların kullanıldığı radyatörler sayesinde ciddi derecede gaz ve yakıt tasarrufu sağlanmış oluyor.

Geceleri Kombiyi Kapatmak Yerine Düşük Isıda Kullanılması

Kombi kullanımında tasarruf adına yapılan yanlışlardan biri de geceleri kombilerin tamamen kapatılmasıdır. Belirli dereceye kadar ısınan ev gece kombi kapatıldıktan sonra sabaha kadar soğur. Sabah kalkıldığında ev ısınsın diye yüksek derecede yakılan kombi oldukça fazla yakıt sarfiyatıyla yüksek bir enerji harcar ve evin eski sıcaklığına ulaşmasını sağlar. Bu sebeple ciddi miktarda gaz sarfiyatı yapılmış olur. Ancak geceleri kombiyi kapatmayıp düşük seviyede çalıştırılması durumunda ise ev mevcut sıcaklığını muhafaza eder ve yakıt sarfiyatı da oldukça azalır. Bu sayede büyük bir ekonomik tasarruf sağlanmış olur.

Kombiyi En Düşük Isıda Çalıştırmak

Kombinin devamlı düşük sıcaklıkta çalıştırılması kapatılıp açılmasına göre daha fazla tasarruf sağlar. Kombinin düşük sıcaklıkta da olsa devamlı çalışması oda sıcaklığının muhafaza edilmesini sağlar. Bu sebeple oda termostatı kullanmak kombinin belirtilen sıcaklıklarda çalışmasını sağlaması açısından önemlidir.

Radyatörlerin etrafının kapalı olmaması

Radyatörlerin Etrafının Kapalı Olmaması

Kombi yüksek derece çalışsa bile mekanlar radyatörler sayesinde ısınıyor. Radyatörlerin kombiden aldıkları ısıyı yaymalarına engel olacak herhangi bir şey enerji tasarrufu konusunda olumsuz sonuçlar doğurur. Bazı evlerde perdelerin ve kanepelerin arkasında kalan radyatörler bu sebeple yeteri ısınmayı sağlayamaz. Bu yüzden daha fazla yakıt sarfiyatı yapılır. Dolayısıyla radyatörlerin etrafının açık olması hem kombiden alınacak verimi artırır hem de ciddi derecede yakıt tasarrufu sağlayarak mekânın daha kolay ve hızlı ısınmasını sağlar.

Periyodik Bakım

Meskenlerde kullanılan kombilerin bakımları yılda en az bir kere yetkili servis tarafından yaptırılmalıdır. Belirli periyotlarla yapılan kombi bakımları kombiden alınan verimin daha yükselmesini sağlayarak kombilerin daha uzun ömürlü olmalarını sağlıyor. Bununla birlikte bakımları yapılmayan kombilerin herhangi bir arıza yaptığı durumlarda masrafı oldukça fazla olabiliyor. Yine bakımları yapılmayan kombilerin arıza yapması ve soğuk kış günlerinde sizi zor durumda bırakması oldukça mümkün. Bu yüzden kombilerin periyodik bakımlarının yapılması hem enerji tasarrufu hem de konforlu bir kullanım için oldukça önem arz ediyor.

Sonuç

Yaşanılan her mekân için ideal kombi seçimi büyük önem arz ediyor. Özellikle soğuk kış günlerinde sıcak ortamlara sahip olmak için ihtiyaca ve mekâna göre en uygun kombinin seçilmesi önem taşıyor. Bununla birlikte ısınma ihtiyacının haricinde yılın üç yüz altmış beş günü ve günün yirmi dört saati boyunca sıcak su ihtiyacı da kombiler tarafından karşılanabiliyor. Bu çerçevede kombi seçiminde etkili olan faktörleri bilerek ihtiyaca en uygun kombiyi seçmek gerekiyor.

Kombi seçimi yapılırken ısınma, ısıtma, servis ağı ve teknolojik özelliklerin yanı sıra kullanım özellikleri de ön plana çıkıyor. En verimli ve en iyi kombi alınsa bile sağlıklı ve düzgün bir şekilde kullanılmayan cihazlardan verim almak çok da mümkün olmuyor.

Bu sebeple sağlıklı kombi seçmek için akıllarda olan sorulara cevap sağlamak üzere hazırladığımız yazı umarız faydalı olmuştur.

Bu yazı size yardımcı oldu mu?

Default image

Tümay Kılınç

TuketiciDergisi.com'un kurucusu ve aynı zamanda içerik kalite sorumlusuyum. 2018 yılında kurduğum TuketiciDergisi.com sitesi ile tüketicilere doğru bilgiyi objektif bir şekilde, satış kaygısı yapmadan ve markalardan reklam ücreti almadan sizlerle buluşturmayı hedefliyorum. Eğer bir sorunuz ya da isteğiniz olur ise, yorum yapmaktan ya da benimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

One comment

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir