Teknoloji

2019 Yılının En iyi Ekran Kartı

Bu günlerde, en iyi ekran kartı seçimlerinde oldukça farklı sonuçlarla karşı karşıya kaldık. Nvidia için satışlar iyi giderken, bu aynı zamanda piyasadaki en iyi ekran kartlarının satışında yüksek talep olduğu anlamına geliyor. Bu yüksek talebin en önemli sebebi ise crypto para yani bitcoin madenciliğidir, bu sebepten dolayı üretici tarafından tavsiye edilen fiyatlara ekran kartlarını satın almak neredeyse imkansız hale geldi.


Basitçe söylemek gerekirse, PC oyuncuları zor bir seçim ile karşı karşıya. Nvidia Volta gibi yeni nesil ekran kartlarına kadar bekleyebilir ya da şu anda en iyi grafik kartını indirim kuponları sayesinde alabiliriz. Kim bilir? Hatta, satın aldığınız ekran kartından memnun kalmazsanız bir kaç ay sonra başka bir kripto madenciye aldığınız fiyata satabilirsiniz, bu süreçte ise yüksek performans isteyen Kingdom Come: Deliverance veya Metal Gear Survive gibi yüksek performans gerektiren oyunların keyfine varabilirsiniz.

En iyi işlemcilerin pazarının yoğun ve çok çeşitli çözümlerle dolu olduğunu unutmamak gerekir, bu yüzden sizlere bugün satın alabileceğiniz ve oyunların keyfine varabileceğiniz ekran kartlarını listeliyoruz. Nvidia ve AMD‘nin savaşında hangi tarafı tutuyor olursanız olun, her kullanım durumu için en iyi ekran kartlarını bulduk. GPU fiyatlarının rekor seviyesinde olması nedeniyle, GPU alışverişinden olabildiğince fazla performans almak istersiniz.

En iyi oyun ekran kartı: Nvidia GeForce GTX 1060

Daha önce dediğimiz gibi, en iyi ekran kartı, paranızın karşılığını en çok veren karttır. Bu nedenle, Nvidia’nın GeForce GTX 1060’ın bu konuda rakipsiz olduğuna karar kıldık. Mütevazı fiyatına rağmen, bu grafik kartı oyunculara full HD 1080p ve belki de biraz overclock ile 1440p ve hatta 4K oyun deneyimi sunuyor. Bununla birlikte, aynı zamanda GTX 1060, SLI için destek sağlamamaktadır, bu nedenle yalnızca bir kartla sınırlı olduğunuzu unutmayın.

 • + Mükemmel 1080p oyun deneyimi.
 • + Overclock yapılmaya elverişli.
 • – SLI desteğinin olmaması.


En iyi 4K oyun ekran kartı: Nvidia GeForce GTX 1080 Ti

Nvidia GTX 1060, size paranızın karsiliginda en yüksek performansı sunarken, Nvidia GTX 1080 Ti 4K oyun için şu an en iyi ekran kartı olma özelliğini de taşıyor. Nvidia GTX 1080’in biraz daha yükseltilmiş hali gibi görünse de, bu ekran kartı, yüksek hızlı video belleği ve önemli ölçüde daha yüksek CUDA çekirdek sayısı sayesinde Titan Xp’i dünyanın en güçlü GPU’su olarak neredeyse tahtından edecek seviyede. Yine de 2 adet Nvidia GTX 1080 kadar yüksek performans vermese de iki ekran kartı yerine tek ekran kartı alarak daha az para harcayabilirsiniz. Favori oyunlarınızı 4K olarak oynamak istiyorsanız, bunu Nvidia Geforce GTX 1080 Ti’den iyi yapacak başka ekran kartı yoktur.

 • + Titan-X seviyesinde performans
 • + Gelişmiş fan sistemi
 • – Pahalı Fiyatı

En iyi QHD Oyun Ekran Kartı: Nvidia GeForce GTX 1070 Ti

Grafik kartı hiyerarşisinde birkaç basamak aşağıya inen Nvidia GeForce GTX 1070 Ti, QHD oyunlarının en iyi grafik kartıdır. Bu kart GTX 1070 ve GTX 1080 arasında bir performans sunsa da, GTX 1080 QHD oyun performansı için gereksiz pahalı oluşu ve GTX 1070’in QHD oyun için gerekli verimi verememesinden dolayı QHD oyun oynamak isteyen oyuncular için mükemmel bir seçimdir. Yapılan testlerde bu ekran kartı Forza Motosport 7‘yi 2,560 x 1,440 çözünürlüğünde saniyede 93 kare olarak oynatıyor. Aynı şekilde, Shadow of War oyununda da saniyede 60 kare ve üzeri bir performans sunuyor.

 • + 1440p oyunlarının en iyi ekran kartı
 • + Yüksek performans
 • – Yüksek enerji tüketimi
 • – Nvidia GTX 1070’e göre daha fazla ısınması

En iyi Full HD Oyun Ekran Kartı: AMD Radeon RX Vega 56

AMD Radeon RX Vega 56 şu anda piyasadaki Full HD oyun için en iyi grafik kartı. Testlerimiz Nvidia GTX 1070’den daha hızlı çalıştığını kanıtlıyor. Ancak, Bitcoin madenciliği çılgınlığı nedeniyle, önemli ölçüde daha pahalı olacak. En azından şimdilik. Bu ekran kartı 1080p oyunlar için gerekenden daha fazla performans verse de, ileriye dönük bir seçim için mantıklı olacaktır. Kullanıcılar bu ekran kartı ile harika bir 1440p deneyimi de yaşayabilirler.

 • + Maksimum 1080p oyun performansı
 • – Yüksek enerji tüketimi
 • – Isınma sorunu

En iyi VR Oyun Ekran Kartı: AMD Radeon RX Vega 64

Geleneksel PC oyunlarının ötesine geçen AMD Radeon RX Vega 64, şimdi ve geleceğin fizik-ağırlıklı VR oyunlarını oynatmak için tüm güçlü bilgi işlem gücüne sahiptir. 8GB HBM2 bellek ile Nvidia GeForce GTX 1080 kadar yetenekli ve daha düşük bir fiyatla karşımızda.

 • + Olağanüstü benchmark skorları
 • + GPU tuning ayarlaması yapılabilmesi
 • Nvidia Pascal‘dan daha fazla enerji tüketmesi

En iyi Mini Ekran Kartı: Zotac GeForce GTX 1080 Ti Mini

Bir microATX – veya özellikle bir mini ITX bilgisayarı oluştururken, performanstan ödün vermeden bulabileceğiniz en küçük parçaları hedeflemek istersiniz. Her ne kadar kompakt bir forma sahip olsa da saniye başına bir kaç kareden ödün vermeniz gerekebilir. Türünün en küçük örneği olması dolayısı ile büyük boyuttaki ekran kartlarındaki performansı veremiyor, özellikle de 4K oyunlarda.

 • + En kompakt ekran kartlarından birisi
 • + SLI desteği
 • – Düşük performans
 • – Sıcak ve sesli çalışması

En iyi Bütçe Dostu Ekran Kartı: Nvidia GeForce GTX 1050

Nvidia GTX 1050, kağıt üzerinde çok iddialı görünmeyebilir, sadece 2GB video hafızası var, ama bu uygun fiyatlı GPU, oyunları düşündüğünüzden daha iyi oynatır hem de düşük bütçe ile. Grafik ayarlarını orta seviyede oynamaktan çekinmiyor iseniz Overwatch ve CS:GO gibi ve daha bir çok performans gerektiren oyunları saniyede 60 kare ile rahatlıkla oynayabilirsiniz. Ufak boyutundan dolayı mini bilgisayar oluşturan kişiler icin de güzel bir opsiyondur.

 • + Bütçe dostu oluşu
 • + Küçük kasalara uyumlu oluşu
 • – 2GB Video belleği olması

Sonuç

En iyi ekran kartı bütçenize uygun olan ve ihtiyaçlarınızı giderecek olandır. Mesela Full HD oyunları oynayabilmek için AMD Radeon RX Vega 56 yeterli olacaktır, giriş seviyesinde bir oyuncu iseniz, bütçe dostu olan Nvidia GeForce GTX 1050 ekran kartı sizi üzmeyecektir. Tabi ki aceleniz yok ise, bitcoin piyasasının durulmasını ve yeni nesil ekran kartlarının da çıkmasını bekleyebilirsiniz, ama hemen şimdi bir ekran kartı almalıyım diyorsanız yukarıda önerilen ekran kartlarından size en uygun olanı seçebilirsiniz.

Tepkiniz nedir?

Harika
0
Aşık oldum
0
Emin değilim
0
Aptalca
0

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Article:

0 %