11 En İyi Duş Jeli Tavsiyesi ve Satın Alma Rehberi

Duş jeli kullanmak lüks ve hoş bir deneyimdir. Köpük, cildinizin pürüzsüz ve şımartılmış hissetmesini sağlar ve duş jelinin kokusu, daha uzun süre iyilik hissini uzatır. Bu nedenle, hoşunuza giden bir kokuya sahip bir duş jeli seçin. Uzun duşlar başlı başına iyi hissettiren bir eylemdir ve duş jeli ile daha da güzelleşir. Duş jelleri, farklı kokulardan daha fazlasına sahiptir. Ayrıca cilt için ek faydalar sağlayan farklı formülasyonlarla gelirler. Kuru cildiniz varsa, nemlendirici bir eylem gereklidir ve yoğun kokulu duş jellerinden kaçınılmalıdır. Normal ciltler için her türlü duş jeli kullanabilirsiniz. Yağlı cilt, fazla yağı temizleyen, arındırıcı özelliklere sahip bir duş jelinden en iyi şekilde yararlanır. Duş jelleri ayrıca peeling özelliklerine sahiptir ve cildinizdeki ölü hücreleri etkili ve kolay bir şekilde yıkayabilir. Köpük banyosu ürünleri yerine duş jeli de kullanabilirsiniz. Tabii ki köpük miktarı aynı olmayacak ama koku ile yumuşak ve lüks bir his elde edebilirsiniz. Yazımızda en iyi duş jelini seçip en iyi deneyimi yaşamanız için listelerimizi sizinle paylaşıyoruz. Şimdi en uygun duş jelini seçme zamanı!

Sivilceler için en iyi duş jeli: Lapulita Duş Jeli
Kuru ciltler için en iyi duş jeli: Bioderma Atoderm Shower Oil
Hassas ciltler için en iyi duş jeli: La Roche Posay Lipikar Gel Lavant Hassas Duş Jeli
Sitede incelenen ürün linklerine tıklanıp satın alındığı zaman, bir miktar da biz kazanıyoruz. Bizim aldığımız komisyon sizin satın alma fiyatınızı etkilemiyor. Daha fazla öğrenmek için tıklayın

En Iyi Dus Jeli 4

Duş Jeli Nedir?

Duş jeli esasen sıvı bir sabun veya genellikle vücutta kullanılan bir üründür, ancak bazı formülasyonlar saçta da kullanılabilir. Duş jeli, genellikle ilave bir kokuya sahip, su ve deterjan bazının bir emülsiyonudur. Duş jelleri artık farklı renk ve kokularda mevcut ve banyo rafına güzel eklemeler yapıyor. pH dengeli olacak şekilde formüle edilmişlerdir ve ayrıca yatıştırıcı ve nemlendirici bileşenlerle birlikte gelirler. Nazik ve sakinleştirici özelliklerinden dolayı hem erkekler hem de kadınlar tarafından kullanılabilirler.

Duş jelleri 6 temel bileşen ile formüle edilmiştir.

Su: Ürünün kıvamını aldığı yer burasıdır. Diğer bileşenler için sıvı çözücü olarak da işlev görür.

Emülgatörler: Bu bileşenler köpükten sorumludur ve ayrıca banyo jelleri için kalınlaşma sağlar. Jel benzeri kıvamın geldiği yer burasıdır.

Deterjanlar: Cildi temizlemek için kullanılan sabundur.

Sürfaktanlar: Bu bileşenler cilt üzerinde köpük veya köpük oluşturmak için çalışır.

Koruyucular: Duş jellerinin uzun bir raf ömrüne ihtiyacı vardır, bu nedenle koruyucular onları güvende tutmaya ve mikrobiyal kontaminasyonu önlemeye yardımcı olur.

Koku: Duş jeli kullanmayı hoş bir deneyim yapan şey budur. Uçucu yağlardan veya bitki özlerinden elde edilen doğal bir kokuya sahip bir duş jeli seçmeniz için özel seçenekler sunar.

Peeling Duş Jeli Nedir?

Vücut peelingi özellikli duş jelleri mekanik bir peelingdir, yani şeker veya tuz gibi aşındırıcı maddelerle cildinizin dış tabakasındaki ölü deri hücrelerini fiziksel olarak temizler. Bu, cilt hücresi döngüsünü uyarır, daha pürüzsüz, daha parlak bir cilt ile sonuçlanır ve muhtemelen gelecekteki akne kırılmalarını önler. Cilt tipinize bağlı olarak bazı vücut peelingleri sizin için iyi olmayabilir. Uzmanlar, haftada iki ila üç kez peeling yapmanız gerektiğini söylüyor. Bu cilt tipinize göre değişiklik gösterebilir. Örneğin kuru bir cildiniz varsa daha az sıklıkta peeling yapmalısınız. Peeling sonrası cildinizin nasıl tepki verdiğine dikkat edin. Bu, düzenli bir rutin geliştirmek için önemlidir. Peeling, ölü deri hücrelerini yok eder ve aynı zamanda cildinizin doğal yağlarını da yok eder. Bu nedenle, cilde nemi geri kazandırmak için peeling sonrasında bir nemlendirici uygulamak önemlidir.

Duş Jeli Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Cildinizi temiz ve sağlıklı tutmak söz konusu olduğunda, doğru duş jeli kullanmak önemlidir. Piyasada çeşitli duş jelleri bulunsa da bunların hepsi cildiniz için en uygun olanı değildir. Bazı duş jelleri cildinizi doğal yağlarından arındırarak kuru ve tahriş olmasına neden olabilir. Diğerleri cilt tahrişine neden olabilecek sert kimyasallar içerebilir. Cildiniz için doğru duş jelini seçmek için cilt tipinizi göz önünde bulundurmanız önemlidir. Hassas bir cildiniz varsa, koku, boya ve diğer sert kimyasallardan arındırılmış bir duş jeli arayın. Kuru cildiniz varsa, nemlendirici bileşenlerle zenginleştirilmiş bir duş jeli arayın. Yağlı cilde sahip olanlar için, yağ üretimini kontrol etmeye yardımcı olan bileşenler içeren bir jel arayın.

 • Paraben, koku ve çeşitli renkler bulunduran duş jelleri sağlıklı olmamaktadır.
 • Ftalatlar, triklosan, sodyum lauril sülfat (SLS)/sodyum lauret sülfat (SLES), formaldehit ve tolüenden kaçınılması gereklidir. Bu yüzden duş jeli içerikleri iyice okunmalıdır.
 • Cilt tipinize uygun bir jel seçmeye özen gösterin.
 • Nemlendirici içerikli olmasına özen gösterilmesi gerekir.
 • Peeling destekli, duş jelleri cildin ölü deriden arınması için iyi bir seçenek olmaktadır. Tercih edilebilir.

4 Adımda Doğru Duş Jeli Kullanımı

Adım 1:

İyice durulayın. Duşta buhar oluşturmak için vücudunuzu ılık veya biraz daha sıcak suyla gerçekten iyi durulayın. Bu, cildinizin gözeneklerinin açılmasına ve duş jelinizin iyiliğinin gerçekten iyi nüfuz etmesine yardımcı olacaktır.

Adım 2:

Önce saçınızı yıkayın. Önce saçınızı sonra vücudunuzu yıkamak akıllıca değil çünkü şampuandaki her şey vücudunuzu yıkar. Bu nedenle, önce saçınızı yıkamalısınız, böylece cildinizdeki tüm şampuan ve saç kremi kalıntılarını temizleyebilirsiniz.

Adım 3:

Duş jelinizi iyice köpürtün. Kabaca yaklaşık iki yemek kaşığı vücut yıkamasını lif kabağınıza uygulayın ve vücudunuza iyice köpürtün. Duş jelinin zengin köpüğü, cildin gerçekten iyi bir şekilde pul pul dökülmesine yardımcı olur ve ciltte biriken ölü deriden kurtulmaya yardımcı olur.

Adım 4:

Yıkayın ve nazikçe kurulayın. Cildinizde sıyrıklara neden olmadan vücudunuzu nazik hareketlerle iyice ovun. Duşunuz bittiğinde, yumuşak bir havluyla kendinizi kurulayın.

En Iyi Dus Jeli 2

En İyi Duş Jeli Tavsiyeleri

Kullanıcı tercihlerine göre en iyi duş jellerini sizler için inceledik.

Le Petit Marseillais Şeftali Ve Nektarin Duş Jeli

Le Petit Marseillais Şeftali Ve Nektarin Duş Jeli

Beyaz Şeftali & Nektarin Duş & Banyo Jeli ile cildinize iyi bakın! Le Petit Marseillais Beyaz Şeftali & Nektarin Duş & Banyo Jeli, taze ve lezzetli bir koku yayan hafif köpüğü sayesinde cildinizi nazikçe temizler. Ekstra nazik bir formülü bulunmaktadır ve cildi tahriş etmez, aksine yumuşacık olmasını sağlarken mis gibi bir koku da sağlar. Le Petit Marseillais Beyaz Şeftali & Nektarin Duş & Banyo Jel cilt için pH değeri nötr olarak belirlenmiştir. Kolayca biyolojik olarak parçalanabilen yıkama maddesi bileşenlerinde oluşmaktadır. Bitkisel kökenli nemlendirici madde ile zenginleştirilmiştir. Dermatolojik olarak test edilmiştir. Ürünün kullanım talimatı şu şekilde belirtilmiştir: Elinize az miktarda Beyaz Şeftali ve Nektarin Duş ve Banyo Jeli uygulayın. Cildinize köpürtün ve daha sonra iyice durulayın. Köpürtmek için duş lifi kullanılması önerilir.

Artıları
 • Duş jelinin kokusunun beğenilmesi
 • Yumuşaklık vermesi
 • Nemlendirici özellikleri ile cilde bakım yapması
 • pH’ı cilde uyumlu olması
Eksileri
 • Kalıcılığının fazla olmaması

Palmolive Aroma Sensations Feel The Massage Cilt Yenileyici Banyo ve Duş Jeli

Palmolive Aroma Sensations Feel The Massage Cilt Yenileyici Banyo Ve Duş Jeli

Palmolive Aroma Sensations, içeriğinde kendine has doğal bileşenler ve yağlar bulundurmaktadır. Güzel kokan kokusu ile çok tercih edilen bir duş jelidir. Vücudun daha canlı bir görünüm kazanmasına yardımcı olur ve ipeksi bir pürüzsüzlük sağlar. Palmolive Aroma Sensations duş jelinin içerisinde Ölü Deniz tuzu, Aloe Vera ve Su nanesi özü bulunmaktadır. Cildin doğal pH’ına uyumlu bir duş jelidir. Duş jelini öncelikle duş jeline sıkıp daha sonra kullanmak daha yararlı bir sonuç elde etmeyi sağlayacaktır. Cildin yenilenmesini sağlarken güzel kokmayı ve canlılığı sağlamaktadır.

Artıları
 • Ciltte fresh bir his bırakması
 • Genel olarak kokusunun beğenilmesi
 • Kalıcılığının uzun olması
 • Pürüzsüz bir cilt deneyimi sağlaması
Eksileri
 • Yok

Lapulita Duş Jeli

Lapulita Duş Jeli

Lapulita Duş Jeli, ciltteki sivilce ve lekelerin giderilmesine yardımcı olur. Cilt altındaki mikropları temizler, sivilce ve sivilcelere neden olan bakterileri yok eder. Düzenli kullanım tüm sivilce, sivilce ve lekeleri çözebilir. Akneye neden olan bakteri alanlarını temizlemek için tasarlanan Lapulita, cilt yenilenmesini destekleyebilir ve hasarlı cilt dokusunu onarabilir. Ciltteki hasarlı yağlı dokudaki sivilce izlerini temizler ve tüm bölgede mikrobiyal temizleyici etkisi ile leke, akne ve sivilce problemlerinden kurtulmanıza yardımcı olur. Her cilt tipine göre farklı sonuçlar gösteren Lapulita, formülü kusurları gidermenize yardımcı olurken, formülü sivilce ve sivilcelere neden olan bakterileri yok eder. İlk kullanımdan itibaren etkisini göstererek istediğiniz mükemmel görünüme kavuşmanızı sağlar. Tüm cilt tipleri için uyumludur. Cilt üzerinde 1 dakika boyunca ovalama yaparak kullanılmalı ve daha sonra bol su ile durulanmalıdır.

Artıları
 • Lekeler ve sivilceler için üretildiği için yağlı ciltlerin tercihi olması
 • Sivilceleri kurutması
 • Kokusunun ferahlatıcı olması
 • Sivilcelerinin yenilerinin çıkmasını engellemesi
Eksileri
 • Lekeler üzerinde çok etkili olmaması

Bioderma Atoderm Shower Oil

Bioderma Atoderm Shower Oil

Kuru ve Hassas Ciltler İçin Nemlendirici Temizleme Jeli Hassas ve kuru ciltler için temizlik. Cildin tolerans seviyesinin artmasına yardımcı olur. İçeriğindeki aktif maddeler sayesinde cildin doğal dokusunu koruyarak temizlemesi için tasarlanmıştır. Nemli cilde uygulayınız. Köpürdükten sonra iyice durulayın ve hafifçe kurutun. Daha etkili sonuçlar için daha sonra cildinize uygun bir Atoderm bakım ürünü seçebilirsiniz. Yetişkin ve çocuklarda yüz ve vücut kullanımına uygundur. Bebekler, çocuklar, gençler ve yetişkinler için uygun, cildinize uyum sağlayan pH yapısı, zengin köpük içeriği ve doğal aktif bileşenlerin yardımıyla etkili temizlik sağlarken, zengin ve hoş kokulu aromasıyla cildinizde tazeleneceksiniz.

Artıları
 • pH yapısının cilt için uygun olması
 • Kokusunun çok beğenilmesi
 • Cildi nemlendirmesi
Eksileri
 • Yok

Yves Rocher Duş Jeli – Organik Vanilya

Yves Rocher Duş Jeli Organik Vanilya

Organik vanilyanın etkileyici gücü ile teninizde hoş bir koku bırakır, cildinizi nazikçe temizler ve banyonuzu bir keyif haline getirir. Bitkisel bileşimi, faydalı etkileri ile bilinen organik aloe vera ile zenginleştirilmiştir. Paraben ve mineral yağ içermez. Aynı zamanda PH nötr formülü cilt ile uyumludur. Dermatolojik olarak test edilmiştir. Tüm cilt tipleri için uyumlu bir üründür. Ciltte parlaklık ve güzel bir görünüm kazandırırken yenilemeye de yardımcı olur. Geri dönüşümlü kutuları sayesinde çevre dostu bir üründür. Eski haline göre %25 daha az plastik içermektedir.

Artıları
 • Alerjen cilde sahip kişilerin güvenle kullanabilmesi
 • Kokusunun genel olarak beğenilmesi
 • Boyutunun yeterli olması
 • Kuru cildi yumuşatması
Eksileri
 • Kokusunun çok yoğun olması
 • Pek fazla köpürmemesi
 • Kalıcılığının fazla olmaması

La Roche Posay Lipikar Gel Lavant Hassas Duş Jeli

La Roche Posay Lipikar Gel Lavant Hassas Duş Jeli

Niasinamid ve lipid yenileyici shea yağı ile zenginleştirilmiştir. Nemli cilde günlük olarak uygulayınız. Birçok bölgeye (yüz, vücut, cilt ve dış genital bölge) uygundur. Nazikçe masaj yapın ve durulayın. Hafifçe kurulayın. Nazik köpüren jel kokusu gözleri yakmayacak şekilde üretilmiştir. Lipikar Gel Lavant, vücudu ve yüzü nazikçe temizler. Hassas ve kuru ciltler için günlük yatıştırıcı ve koruyucu bakım. Cildin canlı ve parlak görünmesini sağlar ve pürüzsüz cildin keyfini sürmeniz için yardımcı olur. Harika bir banyo deneyimi sunar. Doğal yağlardan dolayı tercihi fazla olmaktadır.

Artıları
 • Hassas cildi olan kullanıcıların ürünü beğenmesi
 • Sivilceleri kurutması
 • Kokusunun hoş olması
 • Cildi yumuşak ve nemli yapması
Eksileri
 • Yok

Yves Rocher Duş Jeli – Lotus Çiçeği Adaçayı

Yves Rocher Duş Jeli Lotus Çiçeği Adaçayı

Lotus ve adaçayının mükemmel birleşimi banyo keyfinizi ikiye katlar! Formülü organik aloe vera ile zenginleştirilmiştir. İçeriğindeki bitkisel temizleyiciler ile cilde zarar vermeden derinlemesine temizlerken cildin nem dengesinin korunmasına yardımcı olur. Su ile temasında hafif köpüklü bir dokuya dönüşür ve hoş kokusu ile cildinizi nazikçe temizler. Etoksilatlar, parabenler içermez. Cildinizin pH’ı ile tam uyumludur. Dermatolojik kontrol altında test edilmiştir. Geri dönüştürülebilir ambalajlar ile doğaya saygılıdır. Uygulamadan sonra bol su ile durulamak oldukça önemlidir. Tüm ciltler için uygun bir üründür. Hassas ciltler kullanabilir. Harika kokusu ile cildinize ferahlık katmaktadır.

Artıları
 • Kokusunun beğenilmesi
 • Çiçeksi kokusunun çok yoğun gelmemesi
 • Nemlendirme özelliğinin çok iyi olması
Eksileri
 • Kalıcılığının fazla olmaması

Pierre Cardin Kind To Skin Gül Özlü Canlandırıcı Duş Jeli

Pierre Cardin Kind To Skin Gül Özlü Canlandırıcı Duş Jeli

Pierre cardin türünün cilde mükemmel formülü ve mükemmel kokusuyla vücudunuza hak ettiği değeri verin Rose Body Wash, gül özlü bu canlandırıcı vücut yıkama! İçerdiği E vitamini ve gliserin sayesinde cildi yatıştırıcı vücut yıkama jeli aynı zamanda cildin elastik ve pürüzsüz kalmasına yardımcı olur. Pierre Cardin Vücut Şampuanı E vitamini ve gliserin açısından zengindir. Cildinizin parlamasına yardımcı olmak için bu gül kokulu jel ile cildinizi besler, korur ve nemlendirir. Pierre Cardin cilt dostu vücut yıkama Zengin köpük kalitesi ve gliserin içeriği cildi kurutmadan nazikçe temizler ve her banyo muhteşem bir “gül” bahçesindeymiş gibi hissettirir. Vücudunuza nem desteği sağlar. E vitamini ve gliserin ile cildi kurutmaz.

Artıları
 • E vitamini içerdiği için çok tercih edilen bir ürün olması
 • İçerisinde bulunan gliserinin cildi nemlendirmesi
 • Gül kokusunun güzel olması
Eksileri
 • Yok

Amway Duş Jeli – G&h Refresh+

Amway duş Jeli G&h Refresh+

Bu nazik vücut yıkaması, sağlıklı bir görünüm için cildinizi tazeler, yatıştırır ve nemlendirir. Cildinizi temiz, yumuşak ve hafif nemli bırakır. REFRESH+ Vücut Şampuanı cildinizi nazikçe temizleyerek tazelenmiş ve yumuşak bir şekilde nemlendirir. Tahriş önleyici kompleks sayesinde bu vücut yıkama jeli cildinizi yatıştırır ve hafif ve nefes alabilen köpük dokusu kolayca durulanır. REFRESH+ Body Wash’ın dengeli formülü, cildi tazelerken nemlendirirken yatıştırmak için Aloe Vera, Üzüm Çekirdeği Özü ve Yeşil Çay Özü içerir. Aloe Vera cildi yatıştırmaya yardımcı olmak için serinletici ve nemlendirici özelliklere sahiptir Üzüm Çekirdeği Özü, cildi korumaya ve yenilemeye yardımcı olan anti-inflamatuar özelliklere sahip güçlü bir antioksidandır. Yeşil çay özü cildi çevresel hasarlardan korumaya yardımcı olur ve canlandırır. Avucunuzun içine, doğrudan bir havlu veya süngerin üzerine bir ceket düğmesi büyüklüğünde vücut yıkama jeli dökün, vücut yıkama jelini köpürterek masaj yapın ve cilde uygulayın ve durulayın.

Artıları
 • Cildi güzel arındırması
 • Nemlendirme açısından yeterli olması
 • Çok az bir ürünün temizleme için yeterli olması
 • Kokusunun beğenilmesi
Eksileri
 • Yok

ISANA Duşta Vücut Kremi Shea & Makademya Yağlı

Isana Duşta Vücut Kremi Shea & Makademya Yağlı

Isana Duş Jeli Vücut Kremi, cildinizi şımartmak, kendinizi iyi hissetmenizi sağlamak ve cildinizin ihtiyacı olan bakımı sağlamak için zengin içeriklerden üretilmiştir. Isana 0il & care Duş Jeli Vücut Kremi, kuru ciltler için özel yoğun bakım sağlar ve cildinizde hoş bir koku bırakır. Cildinizi nazikçe temizler ve Shea Yağı ve Macadamia Yağı ile şımartır. Değerli bir yağ kompleksi, cildinizin mevcut nemini korumasına ve kuru cildi önlemesine yardımcı olur. Cildinize, ruhunuza fayda sağlayan ve duyularınızı harekete geçiren harika bir duş deneyimi sağlar. Çok kuru ciltler için uygundur. Cilt uyumluluğu için dermatolojik olarak onaylanmıştır ve pH uyumludur. Vejetaryen bir üründür.

Artıları
 • Güzel nem vermesi
 • Duştan sonra krem sürmeyi gerektirmemesi
 • Güzel köpürmesi ve ferahlatması
Eksileri
 • Yok

Laventin Arındırıcı Ferahlatıcı Nemlendirici Mango Duş Jeli

Laventin Arındırıcı Ferahlatıcı Nemlendirici Mango Duş Jeli

Laventin Vücut Şampuanı mango aroması ile zenginleştirilmiştir. Laventin Kokulu Vücut Şampuanı, ferahlık hissi vererek vücudunuzu arındırmaya ve cildinizi nemlendirmeye yardımcı olur. Hassas ve kuru ciltler için temizlik sağlamaktadır ve aynı zamanda cildin tolerans seviyesinin artmasına yardımcı olur. İçeriğindeki aktif maddeler sayesinde cildin doğal dokusunu koruyarak temizlemesi için tasarlanmıştır. Nemli cilde uygulayınız. Köpürdükten sonra iyice durulayın. Hafifçe kurulayın. Yetişkin ve çocuklarda yüz ve vücut kullanımına uygundur. Bebekler, çocuklar, gençler ve yetişkinler için uygun, cildinize uyum sağlayan pH yapısı, zengin köpük içeriği ve doğal aktif bileşenlerin yardımıyla etkili temizlik sağlarken, zengin ve hoş kokulu aromasıyla cildinizde tazeleneceksiniz.

Artıları
 • pH yapısının cilt için uygun olması
 • Kullananların kokusunu çok beğenmesi
 • Cildi nemlendirmesi
Eksileri
 • Yok

En Iyi Dus Jeli 3

Sık Sorulan Sorular

Duş Jeli Mi Yoksa Kalıp Sabun Mu?

Tüm yumuşak sabun türleri temelde aynı şeyi yapar. Cildinizin yüzeyindeki kiri temizler. Farklılıklar, kir çıkarma için bileşenlerde ve mekanizmada gelir. Sabunlar, cildinizin yüzeyindeki kiri çözerek çalışır. Ter ve kir vücudunuzun doğal yağlarıyla karıştığı için cildinize yerleşebilir ve bakteri üretebilir. Kalıp sabunlar bu yağlı tabakayı parçalar ve patojenleri cildinizden uzaklaştırır. Duş jeli, cildinizdeki kiri temizlemek için aynı temizleme mekanizmasını kullanır, ancak genellikle yaygın cilt rahatsızlıklarının tedavisine yardımcı olacak bir bileşen karışımı içerir. Kuruluk, tıkanmış gözenekler ve cilt dökülmesi, duş jeli ile giderilebilir. Duş jeli, genellikle temizleme işlemiyle sıyrılabilen cilt nemini geri kazandıran bileşenler içerir. Duş jeli temel olarak daha ince, daha az nemlendirici bir vücut yıkama formülüdür. Cildinize aynı şekilde yapışmaz ve cildinizi nemlendirici bileşenlerle doldurmadan temizlemeye eğilimlidir.

Duş Jeli ile Şampuan Arasında Nasıl Bir Fark Var?

Bazı küçük farklılıklar vardır. En önemlisi ise şampuan, duş jelinden daha düşük seviyede yüzey aktif madde içerir. Bu, duş jelinden daha az doğal yağlarınızı çıkararak saçların daha sağlıklı ve daha az kuru kalmasını sağladığı anlamına gelir. Bunun sonucunda, vücudunuzu yıkamak için şampuan kullanabilirsiniz – kiri çıkarmak için daha fazla ovalamanız gerekebilir – ancak saçınızda duş jeli kullanmaktan kaçınmalısınız.

Duş Jeli Yüz İçin Kullanılabilir Mi?

Vücut yıkamanızın içeriği ne kadar iyi olursa olsun, yüzünüz için değildir. Yüzünüzdeki cilt, vücudunuzdakine kıyasla son derece hassastır ve daha yumuşak ve kişiselleştirilmiş bir temizleyici gerektirir. Bu nedenle, yüzünüzü temizlemek için asla vücut şampuanı kullanmak oldukça sakıncalıdır.

Duş Jeli Saça Sürülür Mü?

Duş jeli, ürün paketinde belirtilmesi halinde teknik olarak saç üzerinde şampuan yerine kullanılabilir. Ancak genellikle duş jeli saça uygulanmamalıdır. Muhtemelen size zarar vermeyecek olsa da saçınızın ve cildinizin farklı ihtiyaçları vardır ve duş jeli saçınıza zarar verebilir.

Duş Jelleri Alerji Yapabilir Mi?

Birçok insan duşta kokulu temizleyiciler, sabunlar ve saç ürünleri kullanmaktan hoşlanır. Bununla birlikte, bu tür ürünler bazı kişilerde alerjik reaksiyonları tetikleyerek kaşıntı ve diğer semptomlara yol açabilir. Bu kontakt dermatit olarak bilinir.

Duş aldıktan sonra kaşıntı fark eden kişiler aşağıdaki adımları izleyerek rahatlayabilirler:

Duşları Olabildiğince Kısa Tutun: Çok sıcak sudan ve çok uzun duşlardan kaçının. Cildin doğal koruyucu yağlarının soyulmasını önlemek için daha kısa süre soğuk su kullanın.

Günde Bir Defadan Fazla Duş Almaktan Kaçının: Fazla duş, cildin doğal yağlarını yok etme şansının artması anlamına gelir. Mümkünse, duş almayı günde bir kez sınırlayın.

Uzun, Sıcak Banyolardan Kaçının: Uzun, sıcak duşlardan kaçınmakla aynı nedenle, uzun, sıcak banyolardan kaçının. Ayrıca banyo yaparken, cildi nemlendirmeye yardımcı olması için banyo yağları eklemeyi düşünün.

Cildi Kaşımayın: Cildi kaşımak tahriş edebilir ve yaralayabilir ve kaşıntıyı daha da kötüleştirebilir.

El Bezleri, Keseler Veya Sert Süngerler Kullanmaktan Kaçının: Bunlar cildi kaşımayla aynı şekilde tahriş edebilir.

Kokusuz Nemlendirici Temizleyiciler Veya Sabunlar Kullanın: Koku veya alkol içeren ürünleri kullanmaktan kaçının. Hipoalerjenik ürünler veya egzama ve hassas cilde sahip kişiler için tasarlanmış ürünleri arayın. Ayrıca köpüren veya güçlü deterjan içeren ürünlerden kaçının.

Cildi Nazikçe Kurulayın: Cildi havluyla ovmayın, bu aynı zamanda tahrişe neden olabilir ve cildin doğal yağlarını yok edebilir.

Ağır, Kokusuz Bir Nemlendirici Veya Merhem Sürün: Bunu cildi kuruladıktan hemen sonra yaptığınızdan emin olun.

Köpürtmek İçin Çok Miktarda Sabun veya Temizleyici Uygulamayın: Köpürtücü maddeler kuru cildi daha da kötüleştirebilir ve cildi etkili bir şekilde temizlemek için gerekli değildir.

Nemlendirici Kullanın: Bu, özellikle kuru iklimlerde veya kış aylarında yardımcı olabilir. Düşük nem kuru cildi şiddetlendirebilir.

Duş jeli pH Değeri kaç Olmalıdır?

Kimyasal bileşenler ile yapılan vücut jelleri ve sabunlar cilde ciddi zararlar verebilir. Cilt problemlerinden kaçınmak için sık banyo yapıyorsanız bunu azaltmalı ve vücut yıkama veya sabun kullanırken pH’ın 7’den düşük olmamasına dikkat etmelisiniz. Özellikle cilt tipinize göre bir temizleyici seçmelisiniz. Cilt tipinizi bilin ve ihtiyaçlarınıza göre doğal temizleyiciler alın. Her duştan sonra cilt dostu bir nemlendirici kullanmayı unutmayın.

En Iyi Dus Jeli 1

Sonuç

Duş jellerinin harika kokuları ve mükemmel bir duş deneyimi için seçtiğimiz en iyi ürünleri sizlerle paylaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Birçok yanlış bilinen doğru ve sık sorulan sorular ile desteklediğimiz en iyi duş jelini seçme deneyimini sizlere sunuyoruz. Listelerimizden siz de kullanıcı yorum ve değerlendirmelerini inceleyerek ve içerik kontrolü yaparak en iyi ürünü seçin ve siparişlerinizi doğru bir şekilde yapın!

Yazar

 • Edanur ERMAN
  Bakım ve güzellik içeriği uzmanı

  Edanur Erman, hem psikoloji hem de sosyoloji eğitimi olan bir güzellik ve sağlıklı yaşam içerik uzmanıdır. Şu anda Bartın Üniversitesi'nde bu alanlarda çift anadal eğitimi almaya devam etmektedir. Akademik çalışmalarının yanı sıra akademik yazarlık ve web sitesi yazarlığı da yapan Edanur, özellikle güzellik, sağlık ve kişisel bakım ile ilgili konularla ilgilenmektedir. Bu alanlardaki uzmanlığı ile okuyucuları için değerli ve bilgilendirici içerikler sunmaktadır.

  Bu yazı size yardımcı oldu mu?

  Bir yorum bırakın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir